Nog geen beperking merkbaar in de bestedingen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT FRAANJE voor bedden HET WEER V.S. verliezen geduld en gaan Tunesië wapens leveren M MORRIS Straaljager stort op een kazerne in Bussum MINISTER HOFSTRA INDE KAMER: Belastingverhoging on vermijdelijk; produktieverhoging heeft pas op lange termijn resultaat Uitleg :an ontstelde Fransen: anders doen de Russen het Eisenhower spreekt krachtige taal over de defensie Het blijft koud Bieten bij de vleet Sukselainen formateur van coalitiekabinet in Finland Vakbeweging vraagt hervatting van salaris- overleg Pineau waarschuwt Amerika H. Peschar stelt vragen over Rijksstraatweg Het woord is aan Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 1026 DODEN Terugkeer van ruimtehond lag niet in de bedoeling h i'li ii Tliniiiiiis 72e JAARGANG No 109 Grots Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur? Jos L. Lodewijlcs DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 262 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze Kamerverslaggever) Minister Hofstra heeft gisteren in de Tweede Kamer uiteengezet, dat de overbesteding nog onverminderd voortduurt. Dat maakt het des te meer nodig een rangorde te bepalen voor de uitgaven. Het kastekort van 107 miljoen gulden moet door belastingverhoging worden gedekt omdat het absoluut noodzakelijk is aan de sluipende inflatie een halt toe te roepen. De minister onderschrijft, dat de regering slagvaardiger moet kunnen ingrijpen als het evenwicht in de financieel- economische toestand wordt verstoord, maar het denkbeeld van de heer Vonde ling, de regering te machtigen tot een zeker maximum de belastingen te verhogen buiten het parlement om, zou eerst moeten worden bestudeerd om na te gaan of die methode niet in strijd is met de Grondwet. Voorshands is hij van mening, dat zulks niet het geval is. Maar tenslotte zou het parlement die machtiging moeten verlenen. Buiten de P. v. d. A. kreeg het denkbeeld echter geen steun uit de Kamer. Minister Hofstra betreurde, dat de rege ring belastingverhoging heeft moeten aan kondigen, maar hij vond de keuze van ob jecten niet ongelukkig. De overbesteding komt typisch tot uiting in het kopen van televisietoestellen, auto's en het royale roken van sigaretten. De bescheiden ver hoging van de vermogensbelasting berust op het in het oog houden van het even wicht. De hoge inkomens dragen zeker bij in de bestedingsbeperking en de regering ziet daarom geen aanleiding over te gaan tot verdere verhoging van de toch al zware lasten op de hoge inkomens. Herstel van het evenwicht door ver groting van het nationale inkomen via ver betering van de produktie heeft pas effect op lange termijn. Toeneming van het in komen leidt bovendien dikwijls tot ver groting van de bestedingen. Bestedings beperking blijft dus ook nodig bij vergro ting van het nationale inkomen. Op korte termijn verwacht minister Hof stra een beslissing van de regering over een. ruimere subsidiëring van de woning bouw, opdat de hogere rente van 6 percent niet volledig in de huren wordt door berekend. Meer sparen Er zal in de komende jaren een enorme behoefte bestaan aan kapitaal. Daarom zal er meer moeten worden gespaard dan 18 percent van het nationale inkomen, zoals thans het geval is. In 1954 en in 1955, toen onze economie nog in evenwicht was, be droeg het percentage 20 en toen was er minder kapitaal nodig voor woningbouw dan nu. In 1958 zal voor de woningbouw anderhalf percent meer nodig zijn en er zou dus 2H/2 percent van het nationale inkomen moeten worden gespaard. Boven dien komt daar nog bij het kapitaal, dat nodig is voor de uitvoering van de Delta werken, voor de ontwikkeling van de kern energie en voor het hoger onderwijs. Wan neer de regering een percentage heeft ge noemd van 20 percent van het nationale inkomen voor de besparingen, dan is dat het volstrekte minimum. Ook volgens an dere becijferingen komt men tot een per centage van boven de 20. Er is gesuggereerd in het buitenland kapitaal te lenen, maar daar worstelt men met dezelfde problemen. De kapitaal- schaarste is er even groot als bij ons. Investering nog te hoog Ten bewijze van het voortduren van de overbesteding voerde minister Hofstra aan, dat in het tweede en derde kwartaal van dit jaar de totale consumptie van het Ne derlandse volk twee punten hoger was dan in 1956. De industriële investeringen zullen in 1957 ongeveer 10 tot 15 percent hoger zijn dan in 1956. De kapitaalsuitgaven van de gemeenten zijn van 615 miljoen in 1955 gestegen tot 1124 miljoen in 1957. Het pro gramma van de industriële investeringen schijnt wel te verminderen, maar niet vol doende. Te verwachten is, dat in 1958 op de kapitaalmarkt ongeveer 2100 miljoen gul den beschikbaar zal zijn. De behoefte van ADVERTENTIE Juweel v. Tijk, 2 pers. zomer- en winterkant ƒ109.75 Keizer Wilhelmstraat 16 - Dmuiden oorcocccctxorxxxxx3ocoocccoccocoo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en aanhoudend koud weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklarin gen. Overwegend matige ooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. oaxoooocoocccooc^^ DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S De campagne bij de suikerfabriek Holland in Halfweg is in volle gang. De wagens met hoog opgetaste bieten beladen, rijden aan en af en dag en nacht meren de volle schepen in de fabriekshaven. Nog een maand en dan zal de campagne weer zijn geëindigd. De aanvoer is iets groter dan vorig jaar. En ook het suikergehalte is goed. HELSINKI (Reuter). - President Kekko nen van Finland heeft de aftredende pre mier Sukselainen, lid van de agrarische partij, verzocht een nieuwe coalitierege ring te vormen. Kekkonen, wiens coalitie regering de vorige maand ten val kwam, heeft de opdracht aanvaard. Hij zal vrij dag verslag over zijn pogingen uitbrengen. de provincies en de gemeenten wordt ge schat op 1000 miljoen en van het particu liere bedrijfsleven op 1400 miljoen, samen 2400 miljoen gulden. Een iets verdere te ruggang van de investeringen in de parti culiere sector zal noodzakelijk zijn. De situatie is nog steeds zo, dat maatregelen tot beperking van de bestedingen nood zakelijk zijn. Daarbij zal de regering de uiterste voorzichtigheid betrachten, opdat bij het streven naar evenwicht de schaal niet doorslaat naar werkloosheid. Minister Suurhoff deelde mee, dat eind oktober het aantal werklozen 40.800 be droeg tegen 20.600 eind oktober 1956. Voor het herwinnen van het financieel-econo- misch evenwicht, als voorwaarde en uit gangspunt voor nieuwe welvaart, zullen we door een zure appel moeten heenbij ten, aldus de minister. We moeten voorkomen, dat we, uit angst hier of daar op een gras sprietje te trappen, alleen maar in schijn aan bestedingsbeperking doen. Niet alle inkrimping van werkgelegenheid is een gevolg van de bestedingsbeperking. Ten dele is de oorzaak kapitaalgebrek als ge volg van de overbesteding. De kinderbijslag Over een verhoging van de kinderbijslag voor gezinnen met een inkomen beneden 6000 per jaar, heeft de regering nog geen beslissing genomen. Het overleg daarover met de Stichting van de Arbeid is pas dinsdagmorgen begonnen. Een vraag is wat er moet gebeuren met gepensioneer den, kleine zelfstandigen, rentetrekkers en anderen en of ook de kindertoelage voor ambtenaren moet worden verhoogd. De mening van de regering is, dat er ook voor die groepen iets zou moeten gebeuren. Ook daarover is nog niets beslist. Indien de kinderbijslag wordt verhoogd zal dit het rijk enkele tientallen miljoenen guldens kosten, waarvoor dekking zal moeten wor den gezocht, want de begroting voor 1958 laat geen ruimte voor extra uitgaven. Hoogtepunt voorbij? Minister Zylstra deed in de avondver gadering de mededeling, dat het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud in oktober met één punt is gedaald. Mis schien zyn we met de prysstyging over het hoogtepunt heen. Wat de internationale bedry vigheid in de wereld betreft constateerde de minister, dat er een kalme teruggang is ingetreden, waarby het de vraag is of het daarby blyft en na twee jaar, zoals na de oorlog nog steeds is gebeurd, de beweging weer omhoog gaat, of dat de milde achteruit gang doorzet en grotere werkloosheid ont staat. Op de economische vooruitzichten van Nederland zal de minister de volgende week dieper ingaan bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken. Tussen de klippen door Bij de replieken bepleitte de heer Lucas (K.V.P.) het kastekort van 107 miljoen te dekken door leningen. Dan wordt belas tingverhoging vermeden. Waar zullen we het geld moeten lenen? vroeg minister Hofstra. De staat zal het bedrag misschien wel kunnen krijgen op de kapitaalmarkt, maar dat gaat dan ten koste van de leningbehoeften van de ge meenten en particulieren. Men zal zeggen, dat met belastingverhoging het geld toch ook uit de maatschappij wordt gehaald, maar dan geschiedt het niet ten laste van de kapitaalmarkt. De bescheiden belasting verhoging acht minister Hofstra in de huidige omstandigheden ten volle verant woord. Met de bestedingsbeperking moet voorzichtig worden gekoerst tussen de klippen van overbesteding en werkloos heid. De maatregelen zijn zo voorzichtig, dat de minister niet vreest voor grote werkloosheid. Precies te middernacht sloot de voorzit ter de algemene financiële beschouwingen. Vandaag komt de begroting van Binnen landse Zaken aan de orde. De besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. hebben gezamenlyk een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin met grote nadruk wordt aangedron gen op heropening van de besprekingen in het georganiseerd overleg over de destijds door de ambtenarenorganisaties ingediende voorstellen tot salarisverbetering. (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel Frankryks jonge premier, Felix Gaillard vanwege de monetaire crisis zich al wel ruim voldoende zorgen over de trouw van zyn parlementaire meerder heid, in het byzonder van de rechtervleu gel, kon maken, heeft in Parys nu een ander probleem opnieuw het hoofd opge stoken, waaraan de regering momenteel al haar aandacht moet wijden. Dat pro bleem betreft opnieuw de Amerikaanse plannen om Tunesië van wapens te voor zien, een voornemen, waarvan premier Gaillard woensdagmiddag door de Ameri kaanse ambassadeur persoonlijk werd verwittigd. Na deze Amerikaanse demar che werd onmiddellyk door president Coty een speciale kabinetsraad bijeengeroepen, die tot een uur in de nacht duurde. Daar na heeft de minister-president nogmaals de Amerikaanse en nu ook de Engelse ambassadeur by zich ontboden. De officiële woordvoerder van de rege ring toonde zich in de afgelopen nacht nogal discreet over deze aangelegenheid, maar het is nu wei zeker, dat de Ameri kanen hebben besloten de bewapening van Tunesië in handen te nemen. De beslissing moet de laatste dagen zijn gevallen, toen uit Cairo werd gemeld, dat een Egyptisch wapenschip al op weg was naar Tunesië. Washington ziet Bourguiba, het Tunesi sche staatshoofd, die zijn spel wel behen dig heeft gespeeld, liever als eigen vriend dan als bondgenoot van Nasser en om dat doel te bereiken hebben de Amerikanen de vriendschap met Frankrijk nu op het spel gezet. De „Figaro" trok vanmorgen al een parallel met de gebeurtenissen in voor malig Indo-China, waarbij de regering- Diem de Amerikanen vandaag eveneens de plaats van de Fransen hebben ingeno men. En op nog kortere termijn wordt in Parijs natuurlijk gevreesd, dat de Ameri kaanse wapens via Bourguiba in handen van de Algerijnse nationalisten zullen worden gespeeld, die hun voornaamste basis trouwens op Tunesisch grondgebied hebben gevestigd. Diplomatiek gezien hoeft het tenslotte evenmin betoog, dat door de Amerikaanse stap de positie van Frankrijk bij de aanstaande debatten over Algerije in de UNO nu niet bepaald ver beterd zal worden. Een positie, die na het wanhopige gesol met de kaderwet voor Algerije, die tenslotte, zoals men zich her innert, door het parlement werd verwor pen, toch al niet overdreven sterk mocht heten. En niet minder verontrustend mag men het noemen, dat kort voor de NAVO-con- ferentie op het hoogste plan, die de een heid van de Atlantische wereld zou moe ten herstellen, tussen Amerika en Frank rijk een conflict is uitgebroken, waarvan de ernstige gevolgen moeilijk kunnen worden onderschat. Russische hulp op weg? PARIJS (UP) De Amerikaanse am bassadeur in Parys, Amory Houghton, heeft donderdag even voor twee uur in de nacht een onderhoud gehad met premier Gaillard. Volgens Franse zegslieden heeft hy het regeringshoofd gewaarschuwd dat -een Russisch schip met een lading wapens op weg is naar Tunesië. De ambassadeur zou de Franse regering aangespoord hebben haar politiek te ver- .99 anderen en westelijke landen toe te staan onmiddellijk wapens te leveren voor het Tunesische leger. Het onderhoud vond plaats in de ambtswoning van de premier. Politieke waarnemers kennen ook een speciale betekenis toe aan het feit, dat Tunesië woensdagavond voor het eerst na een maand weer beschuldigingen uitte over Franse grensschendingen. De Tunesische regering verklaarde, dat Franse vliegtui gen geschoten hadden op burgers die zich op Tunesisch grondgebied bevonden. Ten minste twee mensen waren daarbij gewond geraakt. Later werd van zegslieden, die in nauw contact staan met de Franse regering, vernomen, dat op de spoedzitting van het kabinet besloten is officieel bij Tunesië te protesteren tegen de beweerde Russische wapenlevering. PARIJS (UP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, heeft vandaag verklaard, dat als de Verenigde Staten wapens zou den leveren aan Tunesië, Frankrijk dit zou opvatten als een breuk van de Atlantische solidariteit. Pineau deelde aan de commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit de Na tionale Vergadering mee, dat hij formeel de Verenigde Staten en Engeland ver zocht had, geen wapens aan de Noord- afrikaanse republiek te leveren. Uit bronnen, die inlichtingen hadden van leden, die de spoedzitting van de commissie hadden bijgewoond, wordt ver nomen, dat volgens Pineau de Verenigde Staten nog geen wapens naar Tunesië had den gezonden. Het lid van de Tweede Kamer de heer H. Peschar (Arb.) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: I. Is het juist, dat het college van B. en W. van de gemeente Haarlem zich op 25 oktober tot de minister van Verkeer en Waterstaat heeft gewend en daarbij deze minister in ernstige overweging heeft ge geven voor de Rijksstraatweg in die ge meente geen gebruik te maken van de mogelijkheid om de toegestane snelheid op 70 km per uur te bepalen? 2. Wat is de reden, dat op deze weg, die met name voor overstekende voetgan gers gevaarlijk is, de toegestane snelheid inmiddels toch op 70 km is gesteld, en waarom is hierover geen overleg gepleegd met voornoemd college? 3. Is de minister bereid de genomen beslissing in nadere overweging te nemen en hierbij overleg te plegen met B. en W. van Haarlem? ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Washington) De toon van Eisenhowers tweede rede in aanmerkelijk krachtiger ge weest dan die van een week geleden. Onverbloemd sprak de president thans over een dreigend gevaar, over belas tingverhoging, over een noodzakelijk geworden verspreiding van de strategi sche luchtmacht en over salarisverhoging voor militairen, kortom over een op handen zijnde periode van grote offers voor nieuwe wapens. De hulp aan het buitenland, mag zijns inziens niet wor den verminderd. Evenwicht in de begroting mag niet worden ver kozen boven een redelijk ge garandeerde veiligheid. Als programma- op-langere-termijn noemde de president de verbetering van het onderwijs en intensiever fundamenteel wetenschap pelijk onderzoek. Het Amerikaanse volk weet thans waar het aan toe is. Men mag hopen dat Eisen howers programma even krachtig ten uit voer zal worden gelegd als het geformu leerd is. OKLAHOMA CITY (Reuter) - In zijn toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie -herinnerde de president aan de dagen van de nazi's en zei dat niet genoeg mensen Hitier aan zijn woord hadden ge houden. „Wij zullen die fout niet weer maken", aldus Eisenhower. De president verklaarde dat het misschien nodig zal zijn bepaalde vormen van activiteit geheel op te geven of uit te stellen en dat de beslissing hierover een van de moeilijkste en onaangen: amste taken zal zijn waar voor het Congres, als het in januari weer bijeen zal komen, zich geplaatst zal zien. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162' SUèDE DAMES- EN HERENJASJES Comtesse Diane: Men bewaart een geheim het best door het te vergeten. De Amerikaanse luitenant-vlieger Mo hammed, behorende tot het Amerikaanse straaljagereskadron op Soesterberg, heeft hedenmiddag om iets over een uur boven Hilversum zyn toestel, een Sabre straal jager, per schietstoel moeten verlaten we gens storing. Het vliegtuig vloog door naar Bussum en viel neer op het terrein van de Kolonel van der Palmkazerne, waar onder delen van de Koninklijke Landmacht zijn gelegerd. Volgens tot dusver ontvangen berichten zyn twee of drie doden te be treuren en is brand in gebouwen uitge broken. Enige weken geleden moest deze zelfde vlieger, die behouden de grond be reikte, eveneens een toestel van dit type verlaten, waarby hy ongedeerd bleef. De heer J. L. Salden, leraar aan de tech nische school te Echt, is overleden tenge volge van verwondingen, welke hij verle den week opliep bij een verkeersongeval met een scooter. De heer Salden, die en kele maanden geleden getrouwd was, was woonachtig te Sittard. Hij was 29 jaar. De negenjarige P. Steneveld is, toen hij onvoorzichtig de rijweg overstak, op de Nieuwe Utrechtsebrug bij Amsterdam door een personenauto aangereden. De knaap liep ernstige verwondingen op en is enkele uren later in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam overleden. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1026 personen, van wie 199 kinderen. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft woensdag, in antwoord op vragen van Russische luisteraars, verklaard dat het mogelijk is instrumenten en dierlijke passagiers van kunstmanen naar de aar de terug te brengen, „dch dat is thans nog niet de bedoeling." In de binnenlandse uitzending van ra dio-Moskou werd gezegd, dat men er reeds eerder in geslaagd was dieren en instru menten, die met raketten omhoog wer den geschoten, behouden op de aarde te doen terugkeren. Dit geschiedde door mid del van een speciaal soort valscherm, „en iets dergelijks kan ook met dieren en instrumenten in de kunstmanen geschie den." Na een toelichting over de wijze, waar op dit zou kunnen geschieden, vervolgde radio-Moskou: „Dit is weliswaar thans nog zeer moeilijk, doch het is uitvoer baar. In de toekomst zal hec waarschijn lijk mogelijk zijn de bewegingen van de kunstmaan draadloos te leiden. Hierdoor zullen de kunstmatige aardsa- tellieten niet slechts 'anger blijven be staan, doch het zal ook mogelijk worden ze, wanneer dat nodig is, naar de aarde terug te geleiden," aldus radio-Moskou. MOSKOU (UP) Een Russisch fysio loog, die meegeholpen heeft aan de trai ning van de Laïka, dr. Vladimir Tsjerni- govsky, schreef woensdag in een Moskous nieuwsblad, dat men niet verwacht had, dat de hond langer dan enkele dagen zou leven. „Gegeven de omstandigheden van het experiment", schreef hij, „moest het dier omkomen, want het is niet de bedoe ling, dat de Spoetnik II naar de aarde te rugkeert." Volgens Tass heeft de Spoetnik II he denmorgen 152 omwentelingen rond de aarde gemaakt, de Spoetnik I 606 en de raket van de Spoetnik I 610. Dr. Tsjernikovsky schreef, dat er in alle opzichten goed voor de hond gezorgd was, ook voor de afvoer van de uitwerp selen. Men had voor dit experiment een hond gebruikt en geen rat of aap, omdat de fysiologen over de levensprocessen in een hond meer weten dan over die in an dere dieren. ElegJIUO MltP.i vn tiyou» Gr. Huutiir Ilij Tel Zie advertentie elders in dit blad De Russische autoriteiten hebben van- I die in een luchtdrukcabine in Spoetnik daag een foto vrijgegeven van de hond, II om de aarde cirkelt. De foto werd radiografisch ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1