Iets bijzonders Moquette tapijt PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER O.E.E.S.-rapport over economische situatie van Frankrijk en Duitsland Aanhoudend koud weer NAAIMACHINES O Spanning op arbeidsmarkt is in oktober verder afgenomen Wereldnieuws TocU 'la het zo r VALLEN Pleidooi voor herstel van internationaal evenwicht Nog geen belissing over sie-Van Wijk Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bevredigende uitkomsten bij Kon. Ver. Tapijtfabrieken Schatkistpromessen Pierson, Heldring en Pierson Aankoop „Spanderswoud" in het Gooi Velen doen hun best voor behoud van „Beeckesteyn" De dienstregeling der kunstmanen Hypotheeklening Parkhotel De Nederlands-Duitse besprekingen DAF-personenauto zal op de RAI te zien zijn Leverbaar in het najaar 1958 SUCCES AGENDA'S DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 A DE ORGANISATIE VOOR EUROPESE Economische Samenwerking heeft een rapport uitgebracht over de financieel-economische situatie in West-Duitsland en in Frankrijk. Wat het grote overschot op de Westduitse betalingsbalans betreft merkt de O.E.E.S. op, dat hieraan alleen door ingrijpende maatregelen dan tot dusverre een einde kan worden gemaakt. Hierbij is echter volgens de O.E.E.S. nodig, dat de andere ledenstaten van de organisatie een politiek van binnenlandse stabiele prijzen zullen volgen. De O.E.E.S. acht het onwaarschijnlijk, dat het verstoorde evenwicht tussen West-Duitsland en de overige O.E.E.S.-landen zonder nieuwe maatregelen van West- Duitsland kan worden hersteld. De totdusverre door West-Duitsland genomen maat regelen tot beperking van de overschotten op de betalingsbalans hebben tot nu toe helaas slechts beperkte resultaten opgeleverd. Als gevolg van de verlaging der in voerrechten in 1956 en de liberalisatiemaatregelen zijn weliswaar de invoeren sterk gestegen en de binnenlandse activiteit, maar de maatregelen tot uitbreiding van de kapitaaluitvoer hebben als gevolg van het hoge renteniveau in West-Duitsland geen noemenswaardige resultaten te zien gegeven. De O.E.E.S. doet de aanbeveling, dat West-Duitsland een valutapolitiek zal voeren, welke een bepaalde versterking van de markt voor langlopend kapitaal zal mogelijk maken. Bovendien dienen de mid delen en wegen gevonden moeten worden om de kredietverstrekking door de over heid aan het buitenland te vergroten. De O.E.E.S. geeft toe, dat West-Duitsland erin is geslaagd een aanzienlijke verstoring van het interne financiële evenwicht te vermijden en tegelijkertijd de economische expansie op een hoog niveau te handhaven. De prijzen zijn betrekkelijk weinig ge stegen. Deze maatregelen tot handhaving van het interne evenwicht hebben echter het streven naar vermindering van het overschot in de buitenlandse handel ge neutraliseerd. De O.E.E.S. is van mening, dat West-Duitsland in een toeneming van de binnenlandse vraag zonder gevaar voor de prijsstabiliteit zou kunnen voorzien, wanneer de overschotten in de buiten landse handel aanzienlijk verminderd zou den worden. Hierdoor zouden nieuwe binnenlandse beperkende maatregelen vermeden kunnen worden en zouden de binnenlandse behoeften wat verbruik en investeringen betreft beter bevredigd kun nen worden. Franferyk In haar rapport over Frankrijk zegt de O.E.E.S. dat het voor Frankrijk absoluut noodzakelijk is zijn betalingsbalans in 1958 in evenwicht te brengen. De meest strenge maatregelen zijn nodig om dat doel te be reiken. Deze maatregelen vereisen naar de mening van de O.E.E.S. een wijziging der tot dusverre gevolgde Franse economische politiek. De economische expansie zal aangepast moeten worden aan de eisen van het ex terne betalingsbalansevenwicht. Dit zal dienen te geschieden door het beperken van de binnenlandse vraag tot de ter be schikking staande goederen. Wanneer dit niet door een beperking van het binnen landse verbruik zou kunnen worden be reikt, dienen de investeringen verminderd te worden. Het is volgens de O.E.E.S. de vraag of de in de afgelopen maanden in ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 2 De vergadering van obligatiehouders der n.v. Leidse Textiel Fabrieken gebrs. Van wijk, heeft geen beslissing kunnen nemen over de voorgestelde fusie met de n.v. Van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek, daar het vereiste quorum ontbrak. Op dinsdag 19 november zal een tweede verga dering worden belegd. Schattingen van de winst over 1958 zijn op het ogenblik niet te geven. Afgezien van het feit, dat voorspellingen over een jaar op economisch terrein op zichzelf al zeer moeilijk te geven zijn, is de beweeglijkheid van de wolmarkt enerzijds wel een reden tot grote voorzichtigheid en anderzijds is de recessie, die zich in de textielafzet voor doet, een tweede reden tot voorzichtigheid met voorspellingen, omdat men niet weet, wanneer deze recessie weer in opbloei zal overgaan. Het vorig jaarverslag is als winstver wachting uitgesproken, dat het op de ba lans paraisserende verlies in 1957 zou worden ingehaald. De resultaten die tot dusver zijn behaald, geven voldoende aan leiding om te zeggen, dat aan de in het jaarverslag gestelde verwachtingen zal kunnen worden voldaan. Loonpeil in Duitsland De lonen in West-Duitsland zijn in de eerste helft van dit jaar met 8,8 percent per werkuur gestegen vergeleken met de eerste helft van het vorige jaar, zo maakte het Westduitse Industrie Instituut dinsdag bekend. In dezelfde periode is de produktiviteit met 7,7 percent toegenomen. Oostenrijk wordt duurder Ondanks de nog aanhoudende gunstige con junctuur is toch 72 percent van de Oostenrijkse bevolking van mening dat het stijgen der prijzen in de laatste twaalf maanden sterk voelbaar is geworden. De klachten komen uit de kringen van renteniers, gepensionneerden, arbeiders, lagere ambtenaren en employe's, huisvrouwen en kleine neringdoenden. Op het platteland klaagt men echter minder. De Scandinavische markt De Scandinavische commissie, welke de vorige maand een rapport heeft gepubliceerd over de plannen voor een Scandinavische gemeenschap pelijke markt, zal thans een aanvullend rapport uitwerken, dat hoofdzakelijk zal handelen over de verhoudingen tussen de plannen voor Scandi navische economische samenwerking en het voor genomen Europese Vrijhandelsgebied. Uitbreiding Caltex De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) n.v. hoopt de produktiecapaciteit van haar raffi naderij te Pernis in de komende twee tot twee ënhalf jaar te verdubbelen. In het begin van 1960 hoopt zij honderdduizend barrels per dag te kunnen produceren. Deze expansieplannen hou den verband met de ontwikkeling van het Bot- lekgebied. De totale investeringen voor deze uit breidingsplannen (tot 1961) zullen honderdtwin tig miljoen gulden bedragen. Verzet tegen vrijhandelszone Het verbond van Franse werkgevers heeft zich opnieuw uitgesproken tegen voortzetting van de onderhandelingen met de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking inzake de tot standkoming van een vrijhandelszone. Het ver bond is van mening, dat de vrijhandelszone na delig zal zijn voor de Franse economische belan gen en voor de mogelijkheden, welke de Euro pese Economische Gemeenschap biedt. De Franse begroting Blijkens een wetsvoorstel tot nadere vaststel ling van de begroting voor 1957 zullen de Franse staatsuitgaven dit jaar 209 miljard frank groter zijn dan oorspronkelijk was begroot. De staats uitgaven worden thans geraamd op 5.079 miljard frank, of 462 miljard frank meer dan in 1956. Het globale begrotingstekort wordt in het wetsvoor stel geschat op 949 miljard frank, vergeleken met 995 miljard frank over het vorige jaar. Frankrijk genomen maatregelen voldoende zullen zijn. De Franse economie heeft sedert het einde van de oorlog opmerkelijke vorde ringen gemaakt, aldus het rapport. De huidige crisis is toe te schrijven aan het feit, dat niet op het juiste ogenblik bepaal de betrekkelijk minder zware maatregelen genomen zijn. Frankrijk heeft boven zijn stand geleefd en is nu in moeilijkheden ge raakt, welke de economische groei van het land hebben verstoord. Over lopend boekjaar worden minder goede resultaten verwacht De binnenlandse omzetten van de Ko ninklijke Vereenigde Tapytfabrieken n.v. te Moordrecht zyn in 1956-'57 weer hoger geweest dan in het vorige verslagjaar. Uitsluitend hierdoor was het mogelyk, by vrywel onveranderde verkoopprijzen, de stijging van de loon- en grondstoffenkos- ten op te vangen. De uitkomsten zyn dan ook bevredigend. De exploitatiewinst is vrijwel onveranderd. De exploitatiereke ningen belopen 1.325.330 (v.j. 1.341.004). Na afschrijving en verhoging van de ver vangingsreserve met 150.000 (onv.) is een saldo winst beschikbaar van 811.299 834.000). Er wordt een dividend voor gesteld van 7 4/5 pet. op de preferente en 15 pet. op de gewone aandelen (beide on veranderd). Bovendien wordt de superdi videndreserve van deze beide aandelen verhoogd. De export was iets lager dan in het vorige boekjaar. De onderhandelingen over de verkoop van de fabriek in Cochin (India) hebben nog niet tot een eindresul taat geleid. Het laat zich voorlopig aanzien, dat de omzetten in het nieuwe boekjaar eerder lager dan hoger zullen zijn. De produktie- kosten kunnen onder deze omstandighe den niet worden verhoogd indien het be drijf in het binnenland en op de export markt zijn positie wil handhaven. Naai de mening van de directie is het mogelijk op de Euromarkt het afzetgebied niet al leen te behouden, maar ook uit te brei den. Een voorwaarde is hierbij echter, dat aan de concurrentie van de partner- landen het hoofd wordt geboden. Het is dringend "gewenst, dat' de fiscus bij de vaststelling van de belastbare winst met de vorming van reserves voor dit doel ern stig rekening gaat houden. Niet onmoge lijk is het dat de achterstand van de omzet dit jaar, ontstaan door het uitstel len van orders door de detailhandel, ge deeltelijk zal worden ingehaald. Wanneer geen verdere kostenverhoging optreedt, meent de directie, dat de vooruitzichten voor het lopende jaar niet ongunstig zul len zijn. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op maandag 18 november 1957 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schatkist promessen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000,- en worden uitgegeven onder dagtekening van 20 november 1957. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 20 november a.s. voor 12.30 uur. De firma's Pierson en co. en Heldring en Pierson hebben, ter voltooiing van de in 1942 tot stand gekomen belangenge meenschap, beslote. binnenkort één fir ma te vormen. Deze firma zal de naam „Pierson, Heldring en Pierson" dragen en vestigingen hebben te Amsterdam en 's-Gravenhage, alsmede een bijkantoor te Haarlem. Dit kantoor zal gevestigd zijn aan de Zijlstraat 78 waar reeds het kan toor is van Heldring en Pierson. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aan provinciaal bestuur medewerking gevraagd In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om aan de Vereniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, gevestigd te Am sterdam, een renteloze lening te ver strekken van 200.000 met een looptyd van twintig jaar, zulks ten behoeve van de aankoop van het in de gemeenten 's Graveland en Hilversum gelegen land goed „Spanderswoud". Het landgoed is thans eigendom van de n.v. Spanderswoud, waarvan alle aande len in handen zijn van een in Duitsland wonende particulier. Het is ongeveer 80 ha groot, waarvan circa 30 ha bos. Op het landgoed bevinden zich een uit het einde van de achttiende eeuw daterend herenhuis en een aantal bijgebouwen, waaronder een koetshuis, een oranjerie, twee boerderijen en enige woningen. Spanderswoud biedt een afwisselend beeld van lanen, park, bos en weilanden met prachtige uitzichten. Met de ande re onder 's-Graveland gelegen buitens maakt het deel uit van de fraaie over gang van het „hoge" Gooi naar het plas- sengebied van Kortenhoef en Ankeveen. Van deze buitens zijn de landgoederen „Gooilust" (met het Corversbos) en „Hilvarenbeek" (met Schoonoord en Spieghelrust), dat aan „Spanderswoud" grenst, reeds eigendom van de Vereni ging tot behoud van Natuurmonumenten. Na langdurige onderhandelingen met de eigenares van „Spanderswoud" bestaat er voor de vereniging een reële kans het landgoed te kunnen kopen voor de prijs van ƒ400.000. De verwachting bestaat, dat van het rijk een bijdrage van 50 percent in de kosten van aankoop zal worden ont vangen. Ter verkrijging van het overige deel van de koopsom doet de vereniging een beroep op de provincie Noordholland. De inspanningen om het oude Velsense buiten „Beeckesteyn" van de ondergang te redden gaan, ondanks de stilte die er over heerst, onvermoeid voort. Wy vernamen, dat de commissie uit de burgery zich in middels heeft uitgebreid tot dertig perso nen, waaronder twee directeuren van Hoogovens. Deze commissie is bezig met het zoeken naar financiën voor een res tauratie en houdt zich daarnaast met kracht bezig met het zoeken naar een be stemming voor het buiten. Bovendien is de gemengde raadscommis sie voor „Beeckesteyn" weer aan de slag gegaan voor hetzelfde doel, hoewel hierbij uiteraard de mogelijkheden beperkter zyn: men poogt een overzicht te krijgen van de huidige stand van zaken om een zo nauw keurig mogelijke begroting van de her- stelkosten te kunnen opstellen. De samenwerking tussen deze beide commissies is bijzonder nauw. Naar de Sterrenwacht te Utrecht ons mededeelt verschijnt de raket van de eerste kunstmaan hedenavond om 19.10 uur, zeer laag in het Noordoosten, gaande van noord naar oost. Morgenochtend. 15 november, passeert de tweede kunstmaan door het zenith om 5.17 uur, gaande van zuid-west naar noord-oost. ADVERTENTIE Thans brengen wij van de gerenommeerde Kon. Ver. Tapijtfabrieken K.V.T. te Moordrecht 100 breed WOLLEN in 7 moderne kleuren 22.50 per meter Haarlem Kruisstraat 11 Tel. 11491 Aandeelhouders der n.v. Parkhotel en Restaurant te Amsterdam hebben het voorstel goedgekeurd tot het bezwaren van onroerende goederen. De directie heeft twee panden aangekocht op de Stad houderskade, die ingebouwd waren in de bestaande garage van het hotel. Met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank wordt nu een hypotheek gesloten van f 70.000 en een rente van 6» percent. Deze lening wordt afgelost met 25.000 in 1958 en daarna met 10.000 per jaar. Een ge deelte van de hotelzalen is thans reeds geheel gemoderniseerd en over de ex ploitatie daarvan is het bestuur tot nu toe zeer tevreden. Nadat in de maanden september en ok tober een aantal besprekingen had plaats gevonden tussen prof. E. Kaufmann en mr. J. W. Beyen zal op 18 november te 's-Gravenhage een uitvoeriger overleg wederzijdse deskundigen de verschillende punten, waarover de Duits-Nederlandse onderhandelingen lopen en met name de Eems-Dollardkwestie, uitvoerig ter sprake komen. (ANP) De ontspanning op de arbeidsmarkt, welke zich in de afgelopen maanden af tekende, heeft zich in de maand oktober voortgezet. Het aflopen van de seizoenarbeid heeft in verscheidene bedrijfstakken op de cijfers van de geregistreerde arbeids reserve invloed gehad. De aanvragen overtreffen echter nog steeds het aanbod. Vergeleken met de cijfers van september, inclusief de bezetting van aanvullende werken, is het aantal werkloze mannen gestegen met rond 4700, namelijk van 36.185 tot 40.863. Eind oktober 1956 waren er 18.760 werkloze mannen, inclusief de bezetting aanvullende werken van 1.918, in totaal 20.678. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg ultimo oktober 1957: 4723, tegen 3251 op hetzelfde tijdstip in 1956. Tegenover dit aanbod stonden aanvragen open naar 42.900 mannen en 30.354 vrouwen, tegen 73.595 mannen en 36.678 vrouwen op het einde van oktober 1956. Uit een nadere analyse van de ge registreerde arbeidsreserve komt de ver minderde spanning op de arbeidsmarkt gedurende het laatste jaar duidelijk naar voren. okt. '56 okt. '57 Seizoenwerkloosheid 2.500 5.000 Wrijvingswerkloosheid 6.500 16.000 Werkloosheid van minder geschikten 8.000 12.000 Structuurwerkloosheid 4.000 8.000 Totaal 21.000 41.000 Onder invloed van de zeer krappe ar beidsmarkt is vorig jaar de seizoenwerk- loosheid tot een minimum beperkt ge bleven. De thans opgetreden verruiming van de arbeidsmarkt moet dan ook als oorzaak worden genoemd voor de grotere omvang van deze werkloosheidsvorm in de verslagmaand. Dezelfde oorzaak leidde er toe, dat werkloos geworden arbeiders thans over het algemeen wat meer tijd nodig hebben om een nieuwe werkgever te vinden, hetgeen tot uiting komt in eèn belangrijk grotere wrijvingswerkloosheid. Het is ook vanzelfsprekend, dat het rui mere aanbod van arbeidskrachten een strengere personeelsselectie in de hand werkte, waardoor de werkloosheid van minder geschikten is toegenomen. In ok- In de algemene weerstoestand kwam de afgelopen 24 uur niet veel verandering. Onder invloed van een hogedrukgebied met centrum boven Zuid-Scandinavië bleef een oostelijke wind waaien. De tem peraturen gingen verder naar beneden in ons land beneden het vriespunt. In Zuid-Scandinavië, Denemarken en Polen kwam lichte vorst voor. Aangezien we ook morgen hetzelfde weertype houden zal het temperatuurverloop geheel afhan gen van de bewolking. Op plaatsen waar in de komende nacht opklaringen voor komen zal lichte vorst optreden, maar het ziet er nog niet naar uit, dat dit in een groot gebied het geval zal zijn. De Sff" wind zal waarschijnlijk wat afnemen. WEERRAPPORTEN Vrydag 15 november Zon op 8.02 uur, onder 16.51 uur. Maan op uur, onder 13.42 uur. Maanstanden 14 nov. 21 nov. 29 nov. 22.59 uur 17.19 uur 07.57 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 15 november Hoog water: 8.57 en 21.30 uur. Laag water: 4.14 en 16.44 uur. Temperaturen buiten- S? M 2c en binnenland, heden- -o'-S Q. u S morgen 7 uur. Neerslag: .So O c O laatste 24 uur. ï'E a a.S Helsinki onbewolkt nw 2 0 Stockholm onbewolkt wnw -3 0 Oslo onbewolkt windst. -5 0 Kopenhagen zwaar bew. nw -0 0 Aberdeen motregen windst. 4 0 Londen zwaar bew. ono 6 0,1 Amsterdam geheel bew. ono 2 0 Brussel geheel bew. o 3 0 Luxemburg geheel bew. ono 2 0 Parijs zwaar bew. no 6 0 Bordeaux licht bew. ono 5 0 Grenoble mist windst. 2 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn geheel bew. o -0 0 Frankfort geheel bew. ono 3 0 München motregen o 1 0,1 Zürich geheel bew. zo 4 0 Genève nevel no 7 0 Locarno geheel bew. windst. 7 0 Wenen geheel bew. nno 0 0 Innsbruck nevel windst. 2 0 Rome nevel ono 8 0 Ajaccio licht bew. ono 7 0 Mallorca zwaar bew. nno 14 0 Den Helder geheel bew. o 2 0 Ypenburg geheel bew. o 2 0 Vlissingen geheel bew. ono 3 0 Eelde zwaar bew. o 1 0 Twente geheel bew. o 2 0 De Bilt geheel bew. o 2 0 Eindhoven geheel bew. ono 3 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. ono 2 0 46. Het brand-geroep van Zwarte Dolf maakte weinig indruk op Panda en de brandmeester. „Hoepel op", zei de brand- meester, hem de rug toekerend, „je kunt ons niet voor een tweede keer met zo'n vals alarm beetnemen". „Maar dit IS geen vals alarm!", riep Zwarte Dolf, „er is werkelijk brand. Een grote brand, een reuze brand! Met vlammen en met rook!" „O ja?", smaalde Panda. „Dan is er zeker weer een pijprokers-wedstrijd aan de gang!" Zwarte Dolf wrong de handen. „Jullie MOETEN me geloven!", riep hij schor, „kijk dan zelf! Ga mee naar het raam!" Ongeduldig duwde hij Panda en de brandmeester naar het venster en wees naar buiten. „Daar!", siste hij. „Of wil je soms nóg beweren, dat het alleen maar een pijproker is?!" „Tjonge", riep Panda uit. „Salamanders!", hijgde de brandmees ter. Alle twijfel was uitgesloten. Zelfs de meest doorgerookte pijpsmoker zou niet zoveel rook kunnen afscheiden, als daar ginds omhoogwolkte! tober is de geregistreerde arbeidsreserve in alle provincies gestegen, met uitzonde ring van Zeeland. In Friesland en Noord- Brabant was de stijging naar verhouding gering. By de opening van de nieuwe motoren- fabriek van de DAF te Eindhoven heeft de directeur, dr. H. J. van Doorne, mede gedeeld, dat op de RAI-tentoonstelling, die in februari in Amsterdam wordt ge houden, de eerste modellen te zien zullen zijn van de nieuwe personenauto, die door de DAF op de markt zal worden ge bracht. Het is een kleine vierpersoons- wagen met een door de DAF gebouwde, twee cilinderrviertact luchtgekoelde mo tor met een inhoud van 600 cc,, welke voorin is geplaatst. Met de aflevering van deze wagens hoopt de fabriek in het najaar van 1958 te kunnen beginnen. De machines voor de produktie van motor, aandrijving, stuurmechanisme en dergelijke zijn reeds in opdracht gegeven. Deze machines heb ben een produktiecapaciteit van tien wa gens per uur. Alle persmatrijzen voor de nieuwe carrosserie zijn reeds gereed. Het ligt in de bedoeling om, zodra de produktie-capaciteit van bedrijfswagens volledig wordt gebruikt, een nieuwe fa briek gereed te hebben voor de produktie van personenauto's. Deze fabriek zal een capaciteit hebben van 25.000 wagens per jaar. ADVERTENTIE Ook alle onderdelen Stakingsmisère. Twee vrachtschepen, een Noor en de 1980 ton metende Nederland, se „Steven", zijn bij de sluis te Iroqu0;j (Ontario, Canada) in aanvaring gekomen met een betonnen dam; zij kregen gee„ ernstige schade. De schepen wilden zonder loods de St. Lawrence opvaren De loodsen zijn in staking. Maanda: liep er bij Iroquois een Noors schip aan de grond. Mondig. De gekozen inheemse leden van de wetgevende vergadering van Kenya hebben woensdag een nieuwe grondwet die door de Britse minister van Kota niën, Alan Lennox-Boyd, is voorge. steld, verworpen. Die grondwet zou de inheemse vertegenwoordiging in raad vergroten, maar de inheemse ver. tegenwoordigers wensen dat een grond, wetsconf eren tie wordt bijeengeroepen om de regeringsmoeilijkheden in Kenya op te lossen. Wèl lenen? De Westduitse Bondsrege. ring bestudeert het verdrag volgens het. welk de Bondsrepubliek aan Joegoslavië 240 miljoen mark heeft toegestaan als krediet met een looptijd van 99 jaar. Da regering gaat na of de betalingen aaii Joegoslavië, nu de diplomatieke betrek, kingen verbroken zijn, zo voortgezet kunnen worden. Samen. Russische en Noorse deskundigen hebben gezamenlijk een program opge- steld voor de bouw van waterkracht- centrales in de grensrivier Paats-Pas. vikely. De Russen zullen drie centrals bouwen, de Noren een, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Douane. Een douanebeambte in de haven van Kopenhagen keek woensdag een echtpaar na, dat een kinderwagen met een baby voortduwde. Het viel hem op, dat de baby zo hoog in de kinderwagen zat. Het „echtpaar" en de wagen werden meegenomen voor een nader onderzoek en toen werden 175.000 velletjes siga rettenpapier gevonden die in de sprei genaaid waren. Monument. De Nederlandse ambassadeur in Japan, jhr. O. Reuchlin, heeft woens- dag te Nagasaki een monument onthuld voor de Nederlander dr. Pompe van Meerdervoort, die honderd jaar geleden de Westerse medische wetenschap in Japan introduceerde. Dr. Pompe van Meerdervoort vestigde op dertien no vember 1857 een medische school op de plaats, waar nu de medische hogeschool van Nagasaki staat. Hart gelucht. Een Oostduitser, Max Hultzsch, die een brief had geschreven aan de BBC, waarin hij de communis tische regering aan de kaak stelde, is woensdag in Chemnitz veroordeeld tot vijf jaar gevangenis. De beschuldiging luidde, dat hij had aangespoord tot ver zet tegen de Oostduitse regering. Hultzsch kwam nog maar twee jaar geleden vrij uit de gevangenis, waar hij negen jaar had doorgebracht, ook om politieke redenen. Veronderstelling. Twee Thunderflash straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die van Frankrijk op weg waren naar de Manston luchtbasis in Zuidoost Engeland, worden vermist. De Amerikaanse luchtmacht opperde de veronderstelling dat zij in de monding van de Theems zijn neergestort. Hulpactie. Een twaalfjarig Australisch meisje is op weg naar Zweden om daar een operatie te ondergaan voor een hersentumor. De Australische dokters durfden niet tot een operatie over te gaan en adviseerden de moeder een poging te doen in Zweden. Via een hulpactie voor de televisie kwam het reisgeld bijeen. Uiterste. De gouverneur van de Argen tijnse provincie Santa Fé heeft een nieuwe burgemeester benoemd voor het stadje Maxico Paz (Uiterste Rust), waar de bevolking in opstand was gekomen tegen een verhoging van de elektrici teitstarieven. De bevolking had de ge meentelijke autoriteiten uit hun ambt ontzet en een nieuwe gemeenteraad ge vormd. die de elektriciteitsmaatschappij heeft onteigend. De gouverneur heeft nu opdracht gegeven deze onteigening on gedaan te maken. Kerend tij. De situatie in het deltagebied van de Po, waar tengevolge van door braken in de zee- en rivierdijken acht duizend hectaren onder water staan, zag er woensdag wat rooskleuriger uit. Hoewel het peil van de rivier hier en daar nog stijgt, keert het getij in de Adriatische Zee, waardoor het over stromingsgevaar spoedig zal zijn afge wend, als er geen nieuwe regens komen. ALS WE een voorwerp in de hand heb ben en we laten het los, valt het recht naar beneden, voorop gesteld althans, dat wijzelf tijdens het loslaten niet in bewe ging zijn. We zijn aan dit „laten vallen" van voorwerpen zó gewoon, dat we ons iets anders zelfs niet kunnen indenken. Sterker nog, iemand die aan het bestaan van God twijfelde en wel eens een demon stratie van diens almacht zou willen zien, meende dit te kunnen vinden in de afwe zigheid van de zwaartekracht. Hij zei tegen zijn vriend: „Als ik nu dit cigarettendoosje los laat, en het zou niet vallen, dan zou ik een bewijs gekre gen hebben". We laten hele maal in het midden of dit nu een erg scherpzinnige bewijs- voering kan worden genoemd. Iedereen verkeert wel eens in moeilijk heden en ziet dan ergens een bewijs in, waar een ander het helemaal niet kan vinden. Maar dat is de kern van het pro bleem. niet. Die kern werd pas aangeroerd, toen de vriend sprak: „Jij verlangt een wonder, en juist het feit dat dit doosje valt, dat is een wonder. Zou het op zijn plaats blijven, dan zouden we dit dood gewoon moeten vinden". Ons ontbreekt helaas de plaatsruimte om dieper hierop in te gaan en we hopen slechts dat vele lezers de juistheid van dit antwoord kunnen inzien. De zwaartekracht is een wonderbaarlijk iets, waarover we maar al te gemakkelijk spreken, maar het is desondanks een kracht die, ook natuur kundig, niet begrepen kan worden. Het is de kracht die alles hier op aarde bij elkaar houdt en die we niet kunnen wegdenken, eenvoudig omdat dan al het bestaande totaal zou verdwijnen of veranderen. Het vallen van een steen is dus niet gewoon, maar het is integendeel iets won derbaarlijks; daarentegen is het op z'n plaats blijven van een voorwerp, of het volharden van een eenmaal begonnen be weging iets geivoons, hoewel we dit met menselijke dingen nooit kunnen ervaren. Is iets van ons in beweging, dan onder vindt het remmingen, zodat de beweging trager wordt, waardoor uiteindelijk stil stand intreedt. De zwaartekracht kan ai- leen overwonnen worden door een tegen kracht. Dat merken we aan de loodrechte xoorp omhoog: naarmate de kracht die we aanwenden groter is, des te sneller en hoger gaat de steen de lucht in. Zouden we hem kunnen wegwerpen met een snel heid van 11,2 km per seconde, dan zou de zwaartekracht van de aarde niet meer in staat zijn de steen vast te houden, zodat het ding zou wegvliegen in de wereldruimte, waar hij eeuwig zou blijven doorvliegen, tenzij hij na verloop van tijd door J een andere planeet of ster gevangen zou worden. Gooien we het voorwerp met een klei nere snelheid dan 11,2 km per seconde, dan kan het voorkomen dat de snelheid van de steen - die dan in de goede richting m,oet gaan - evenwicht maakt met de aan trekkingskracht van de aarde. De snelheid die een lichaam moet hebben om in de nabijheid van het aardoppervlak in een cirkelvormige baan om de aarde te draaien bedraagt volgens theoretici 7,91 km per secondeDe snelheid van het voorwerp en de aantrekkingskracht van de aarde hou den elkaar dan in evenwicht, ivat dus be tekend, dat het voorwerp niet naar de aarde kan terugvallen. Ondervindt het voorwerp echter wrijving, waardoor de snelheid geleidelijk vermindert, dan wordt het evenwicht verbroken en zal de aan trekkingskracht het op den duur winnen Dat betekent dat het voorwerp al cirke lende dichter en dichter bij de aarde komt tot het in de dampkring door wrijving zal vergaan (of in uitzonderlijke gevallen op de aarde ploft). Over ploffen gesproken, veel kans om hier door uit de lucht vallende voorwer pen te worden getroffen, hebben we niet, Daarover morgen. H. Pétiïlon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2