Over enige weken is het St. Haas Zaekt U 3tei is: „Loonacties op dit ogenblik niet verantwoord" 1.95 Haarlems Dagblad -Nieuwe vindingen in- textiel*voor* de^mode" Onbillijkheden moeten worden weggenomen Kort en bondig pONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 VOORZITTER C.N.V. VERKLAART: Stankverspreiding in de IJmond Maatregelen ter voor koming in voorbereiding „Alleen door andere loon politiek zullen zwarte lonen verdwijnen" Militairen exposeren in Den Haag Geen rood bibs je meer KABO-voorzitter wil een organisatie voor r.-k. overheidspersoneel Rapport goedgekeurd over afschaffing kappersfooien Directie van reisbureau ging boekhouder te lijf „Er was geen overleg over salarisvoorstellen" Federatie van kunstenaars ageert tegen bezuiniging een ideaal cadeau voor lage prijs? WIE WAT WAAR 1958 heeft een geheel nieuwe inhoud. Onze lezers die W.W.W. 1957 reeds kennen, zullen het nieuwe jaarboek niet willen missen. Uitsluitend verkrijgbaar aan onze kantoren GROTE HOUTSTRAAT 93 en SOENDAPLEIN (95 uur) (912 en 1.30—5 uur) Aan verzoeken om toezending kan niet worden voldaan Ook voor bromfietsers verplichte w.a.-verzekering Vragen over emigranten in Brazilië Jubileumuitvoering door Christelijk Vrouwenkoor Openbare zangavond in de gereformeerde kerk „Linjeflyg" wil Friendships kopen voor Zweedse lijnen De Christelijke Vakbeweging is bereid 0p dit ogenblik af te zien van algemene loonacties en wel omdat een algemene loonbeweging onder de huidige omstan digheden strijdig is met het belang der ]oon. en salaristrekkenden en met dat van het volk als geheel. Dit verklaarde de voorzitter van het Christelijk Natio- n33] Vakverbond, de heer M. Ruppert, in een te Amsterdam gehouden vergade ring van de Amsterdamse Christelijke Besturenbond. gen algemene loonbeweging op dit ogenblik zou volgens de heer Ruppert een opwaartse druk ten aanzien van het prijs peil veroorzaken. Het werkelijke loon zou daarom door een algemene loonbeweging geenszins stijgen, doch integendeel de po- jilie van de loon- en salaristrekkenden verzwakken. Onze concurrentiepositie zou benadeeld worden, het gevaar van werk loosheid zou groter worden en de toestand der „vergeten groepen" zou nog slechter worden. Op deze gronden dient, volgens de heer Ruppert, de Christelijke Vakbeweging op dit ogenblik af te zien van een algemene loonbeweging. Dit standpunt geldt slechts voor de hui dige omstandigheden. Zodra deze verande ren, behoudt het C.N.V. zich het recht voor, op haar bereidverklaring terug te komen. Als tweede voorwaarde stelde de heer Ruppert, dat aperte onbillijkheden moeten verdwijnen. Als voorbeeld daarvan noem de hij bepaalde groepen van het over heidspersoneel. Hij had ernstige critiek op de wijze, waarop de overheid in het georganiseerd overleg optreedt voor haar eigen personeel. Dit contact kan, aldus de heer Ruppert, nauwelijks over leg genoemd worden. De voorstellen van de bonafide bonden van overheidsperso neel acht de C.N.V.-voorzitter redelijk, waarbij hij in het bijzonder aandacht vroeg voor de laagst bezoldigden. Met klem drong hij aan op heropening van het overleg. De heer Ruppert meent voorts, dat de huidige periode van enige ontspanning op de arbeidsmarkt niet ongebruikt voorbij mag gaan in de bedrijfstakken, waar het euvel der zwarte lonen heerst. Deze om standigheden moeten volgens hem wor den gebruikt om noodzakelijke saneringen lot stand te brengen en collectieve ar beidsovereenkomsten af te sluiten, die dan In de afgelopen zomer hebben bewoners uit Zuid-Kennemerland veel hinder on dervonden van een ondragelijke stank, af komstig van een vismeelfabriek in de IJmond. Naar aanleiding hiervan had het lid van de Provinciale Staten van Noord holland de heer W. Mensink vragen aan Gedeputeerde Staten gesteld. Het college heeft geantwoord, dat de stank in hoofdzaak veroorzaakt wordt door de zeer grote aanvoer van zandspiering in de afgelopen zomer, welke vaak in on deugdelijke staat bij de fabrieken aan kwam. Volgens Gedeputeerde Staten moet met betrekking tot de stankverspreiding wor den onderscheiden tussen stank, welke verband houdt met de betrokken fabrie ken en stank, die bij de aanvoer van vis wordt verspreid. Tegen de stank van de fabrieken kan door de desbetreffende ge meentebesturen worden opgetreden door het verbinden van voorwaarden aan de hinderwetsvergunning. Ten aanzien van de stank, die verband houdt met de aan voer van vis, zouden Gedeputeerde Staten geen wettelijke voorschriften kunnen aan wijzen, die het mogelijk maken hiertegen maatregelen te nemen. Het is Gedeputeerde Staten echter be kend, dat de betrokken fabrieken voor nemens zijn maatregelen te treffen ten einde stankverspreiding bjj de aanvoer zo veel mogelijk tegen te gaan. Gedeputeerde Staten zouden aldus delen zij verder mee voorhands het re sultaat van deze maatregelen willen af wachten. Mocht dit resultaat niet bevredi gend zijn, dan zal het college met het rijk en de betrokken gemeenten overleg ple gen omtrent de in deze van overheids wege eventueel te treffen voorzieningen. Voorzitter r.-k. aannemers: De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. P. A. Nelissen uit Haarlem, heeft in zijn openingsrede op de te Arnhem gehouden algemene vergadering van deze hond gesproken over het probleem van de zwarte lonen. Een van de voornaamste oorzaken van het bestaan van zwarte lo nen zag hij in de omstandigheid, dat de bindend vastgestelde lonen in het bouw bedrijf te laag zijn en het gros van de arbeiders in deze bedrijfstak geen redelijk inkomen verschaffen. Weinig heil zag hij in de pogingen, langs georganiseerde we- gon tot sanering van de loonsituatie te komen, zolang krampachtig wordt vast gehouden aan de geldende loonpolitiek en er voor redelijke voorstellen geen ruimte is. Wat de woningbouw betreft was hij van ■nening, dat de moeilijkheden voor wo ningwetwoningen en voor premiewonin gen identiek zijn. Hij zag dan ook geen motief om onderscheid tussen beiden te ■naken. Met betrekking tot de door de re gering gegarandeerde speciale woning- bouwlening wierp hij nog de vraag op, boe de minister de financieringsmogelijk- beden ziet voor de 40.000 premiewo ningen. Naar zijn mening strekt deze fi nanciering zich direct slechts uit tot de benodigde kapitalen voor de ter beschik king te stellen premies en niet voor de totaal benodigde stichtingskosten. ook moeten worden nageleefd. Tenslotte stelde hij als voorwaarde voor de bereid verklaring van het C.N.V., dat er zo spoe dig mogelijk iets gebeurt voor de gezin nen met niet-verdienende kinderen. Hij hoopte dat de regering het voorstel tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag met 10 cent per kind, per dag voor de genen, die niet meer dan 96.per week verdienen, zal aanvaarden en zo spoedig mogelijk een desbetreffende wijziging van de Kinderbijslagwet bij de Staten-Gene- raal aanhangig zal maken. Zaterdagochtend 16 november zal de secretaris-generaal var het ministerie van Oorlog, de heer L. C. Rietveld, in het Paleis Noordeinde in Den Haag de zesde tentoonstelling „de militair met palet en camera" openen. Deze expositie bevat de bekroonde en een selectie uit de overige inzendingen voor deze jaarlijkse foto- en schilderwedstrijd voor militairen, die door de dienst welzijnszorg van het leger wordt uitgeschreven. Er zullen 141 teke ningen en schilderijen en 343 foto's wor den geëxposeerd. Aan de fotowedstrijd werd dit jaar deelgenomen door 277 in zenders met totaal 573 foto's en aan de teken- en schilderwedstrijd loor 142 mili tairen, die in totaal 278 werkstukken in stuurden. Voor het eerst was de mogelijk heid tot het insturen van leurendia's opengesteld. Een selectie hieruit zal na de opening en prijsuitreiking worden ge projecteerd. De tentoonstelling zal van zaterdag 16 tot en met dinsdag 19 novem ber in de middag en avonduren in het paleis Noordeinde te bezichtigen zijn. ADVERTENTIE Een Bobaby brengt uitkomst, Een luier die droog blijft, geen zalf of poeder meer. geen ontsteking meer, dus rus tiger slapen van uw baby Zeer goed wasbaar en snel drogend. 2 of 3 stuks zijn voldoende. Verkrijgbaar bij v&illjcCSifc voor BABY en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstraat 116 - tel. 14651 tel. 13339 In een te Amsterdam gehouden verga dering van de afdeling Amsterdam van de Katholieke Bond van Overheidsperso neel, heeft de landelijke voorzitter, de heer A. C. M. Weijters, gesproken over de fi nanciële positie van het lager en middel baar overheidspersoneel. Hij verklaarde met klem dat de regering het mis heeft als zij meent dat zij uitslui tend met een tijdelijke toeslag op de kin derbijslag, zoals de Stichting van de Ar beid 'geadviseerd heeft, ook voor het laagstbezoldigde deel van het overheids personeel de salariskwestie zou kunnen oplossen. Het uittreden van de algemene R.-K. Ambtenarenvereniging uit de K.A.B. be treurde hij. De KABO zal deze stap niet volgen omdat zij het katholieke overheids personeel niet in een isolement wil bren gen. Volgens de voorzitter was er maar één oplossing voor dit probleem: het ge hele katholieke overheidspersoneel in één organisatie. Het bestuur van he< hoofdbedrijfschap Ambachten heeft in een openbare verga dering in het gebouw van de Sociaal Eco-. nomische Raad te 's-Gravenhage het rap port dat door een commissie was ge maakt over het fooienstelsel in het kap- persbedrijf, met algemene stemmen aan vaard. In de conclusies van het rapport wordt onder meer gezegd dat het een eis van sociale rechtvaardigheid is dat de kappersbediende evenals iedere andere geschoolde vakarbeider van zijn patroon een volledig loon ontvangt. Evenals de bedienden recht hebben op het ontvangen van een volwaardig loon hebben de onder nemers recht op het in rekening brengen van zodanige tarieven als noodzakelijk is voor het verkrijgen van een redelijk ren dement. Het moet aan de bedrijfsgenoten zelf worden overgelaten om, wanneer zij afstand willen doen van de fooi uit te ma ken op welke wijze dit technisch zo doel matig mogelijk kan gebeuren, aldus het rapport. De 56-jarige ex-directeur van een Rot terdams reisbureau en zijn 51-jarige echt genote stonden voor de )olitierechter te recht wegens mishandeling van hun boek houder. De vrouw zou de boekhouder met een schoen op het hoofd hebben geslagen en haar echtvriend zou daar enige stom pen in het gelaat aan hebben toege voegd. Beiden werden door de politierech ter veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf, waarvan een week voorwaarde— delijk. De echtelieden organiseerden Rijnrei zen naar Duitsland. Zij hadden twee sche pen, waarop ze zelf meevoeren. De boek houder bleef achter en voerde de admini stratie. Volgens de echtelieden had hij dat zo slecht gedaan, dat het reisbureau fail liet ging. Na het faillissement wilde de boekhouder het reisbureau overnemen en toen men op verzoek van de curator bij eenkwam, om daarover te praten, werd het echtpaar zo kwaad, dat het de boek houder te lijf ging. Centrales overheidspersoneel: De Algemene Centrale van Overheids personeel (A.C.O.P.), de R.K. Centrale van Overheidspersoneel en de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel hebben mededelingen gedaan over het conflict tussen deze centralen en de regering ter zake van de financiële positie der lagere en middelbare ambtenaren. De regering heeft in mei 1956 voorstel len bij het overleg ingediend, die een ver hoging van de salarissen der topfunctio narissen beoogden. De centrales hebben toen getracht ook iets te bereiken voor de lagere en middelbare ambtenaren. Zij hebben daartoe bepaalde suggesties ge daan, die in februari in de vorm van voor stellen zijn ingediend. Bij de behandeling van de salarissen der topfunctionarissen wees de regering verhoging voor andere ambtenaren positief af. De meerderheid der aan het overleg deelnemende centrales heeft de regeringsvoorstellen afgewezen, niet zozeer om wat er wel, als wel om het geen er niet in werd verwezenlijkt. De Tweede Kamer heeft op 1 februari met 76 tegen 57 stemmen het regeringsvoorstel om de salarissen der topfunctionarissen te verhogen aanvaard. Nagenoeg alle sprekers hebben toen te kennen gegeven, dat er ook iets voor de lagere en middelbare ambte naren moest worden gedaan. Over de door de centrales ingediende voorstellen is op 25 september overlegd met de ministers Struycken en Suurhoff. De ministers achtten de voorstellen al leszins redelijk. Zij moesten echter worden afgewezen, deels om andere dan financiële redenen en anderdeels, omdat er geen geld was. Wat echter overleg .verd genoemd, zo stellen de centrales, was dat in wezen niet. Er werd alleen gezegd: Wij kunnen er niet op in gaan. Van de zijde der centrales wordt verklaard, dat de spanningen, welke de regering waren voorspeld, sindsdien nog versterkt zijn door ministerieel goedge keurde verhogingen in bepaalde bedrijfs takken. Mede in verband met het antwoord van minister Struycken op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zan den over de beëindiging van het overleg, menen de centrales, dat als er iets gebeurt in het bedrijfsleven ook gepraat kan wor den over verbeteringen voor de rijksamb tenaren. In een brief aan de raad van ministers heeft het bestuur van de Nederlandse Fe deratie van Beroepsverei 'gingen van Kunstenaars geprotesteerd tegen de be zuinigingen op de begroting van de afde ling Kunsten van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het wijst er op, dat er zeer ingrijpende be perkingen zijn toegepast bij de subsidië ring en terbeschikkingstelling van prijzen en opdrachten aan componisten en voor de toneelschrijfkunst en dat de reisbeurzen en toelagen voor letterkundigen even eens aanzienlijk zijn gekort evenals de aankopen, opdrachten en prijzen op het gebied van de beeldende kunsten. Voor componisten, toneelschrijvers en letter kundigen betekende het een vermindering van vijftig percent, voor beeldende kun stenaars een vermindering van veertig percent. De subsidies voor de bevordering van de film werden met twaalf percent gereduceerd. Het bestuur van de federa tie zegt in zijn conclusie, dat op de op deze gebieden van overheidszorg betrekking hebbende artikelen der begroting een be drag van niet minder dan honderdzesen- zeventisduizend gulden wordt bezuinigd. Deze bezuiniging heeft, aldus het bestuur, de ernstigste gevolgen voor de zelfstandi ge kunstenaars, die de gevolgen van de prijsstijgingen dagelijks ondervinden en die in het algemeen hoegenaamd geen middelen hebben om daarop een econo misch passend antwoord te geven. Het bestuur verzoekt de regering alsnog maat regelen te treffen, die er toe leiden dat de gesignaleerde beperkingen ongedaan worden gemaakt. ADVERTENTIE EEN KLEINE GREEP UIT DE INHOUD Jaaroverzicht september 1956september 1957 VqOT Euromarkt en Euratom Televisie en F.M. De Nederlandse haringvisserij Automation en elek- slochtS tronische rekenmachines Houtsoorten en pels- dieren Films die komen. (F «g OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wens van de K.N.A.C.: De KNAC heeft de minister van Justi tie gevraagd, in het komende wetsont werp op de verplichte W.A.-verzekering ook de 800.000 bromfietsers in ons land te betrekken. Volgend voorjaar kan de in diening worden verwacht van het wets ontwerp waarbij verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid verplicht wordt ge steld voor motorrijtuigen. De bromfietsers zijn even vaak bij verkeersongevallen be trokken als de fietsers, terwijl de gevol gen van bromfiets-ongevallen overwe gend van ernstiger aard zijn. Het risico, dat een bromfietser aan andere weggebrui kers schade berokkent, is dus vrij groot, waarbij nog komt dat schade in het alge meen op bromfietsers moeilijk verhaal baar blijkt dan op andere motorrijtuig bestuurders, aldus de KNAC. Dit risico kan voor een bescheiden bedrag worden gedekt. Slechts een kleine minderheid onder de bromfietsers, sluit een W.A.- verzekering af. Het Eerste Kamerlid de heer EVos van Steenwijk (V.V.D.) heeft aan de ministers van Maatschappelijk Werk en van Sociale Zaken en Volksgezondheid vragen gesteld over een 23-tal rechtstreeks uit Indoniesië geëmigreerde Nederlanders, dat zich in Brazilië bevindt. Hij vraagt of het de mi nister bekend is dat deze mensen in benarde omstandigheden verkeren en dat hun emigratie mislukt is, mede door on juiste inlichtingen van de vorige ambte naar van de Nederalandse emigratiedienst te Djakarta. Vervolgens vraagt hij of de ministers bereid zijn de overeenkomst van deze emigranten naar Nederland te bevor deren en zo nodig geldelijk te steunen. Benoemingen. Tot directeur van de buitenlandse handelsaangelegenheden bij de directie van de voedselvoorziening is benoemd de heer F. van Rosmalen, als op volger van mr. Chr. M. Pool, aan wie we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd eervol ontslag is verleend. De Britse socialist, Aneurin Bevan, heeft president Eisenhower dinsdag gewezen op de wenselijkheid van het houden van een nieuwe topconferentie tussen Oost en West. Tijdens hun ont moeting, die drie kwartier duurde, werd deze foto gemaakt. Bevan deelde na afloop mede, dat het gesprek voor namelijk was gegaan over het Nabije Oosten. Volgens Bevan zal de onder linge vrees, die in beide kampen heerst een basis blijken voor onderlinge In de Pniëlkapel vierde Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor onder leiding van mevrouw Jo de Koeyer het vijftien jarige bestaan met een vocaal concert, na afloop waarvan velen de jubilerende ver eniging in een der zalen van het gebouw complimenteerden met dit feestelijke ge beuren. Het programma vermeldde een aantal pretentieloze composities, die zich voor de beschikbare krachten goed leen den. Dat de dames het zich veroorloven konden een koor als Sanctus van André Caplet capella te zingen, bewees dat zij enige maanden van serieuze studie achter de rug hebben. Haar trefzekerheid was boven alle lof verheven, de voordracht was het aanhoren alleszins waard. Mevrouw De Koeyer moet nóg werken 'met bëp'erkté" vocale middelen. De dames beleven echter kennelijk zovéél genoegen aan deze samen zang, dat dit alle eventuele critiek reeds bij voorbaat het zwijgen oplegt. Het bekende plaatselijke koor „Vox Humana" verleende aan dit feestconcert medewerking. Dirigent Anton de Beer had hiertoe, behalve een drietal liederen van Joseph Haydn, een fraai Madrigaal van H. Waelrant, een boeiend oud-klassiek Ave Regina van J. Fux met Exaudi Deus van Orlando Di Lasso uitgezocht. „Vox Humana" flonkerde deze avond in haar oude luister, de klank was voornaam, de homogene zang boeiend. Mannen- en vrou wenkoor waren qua volume mooi in even wicht, de soepelheid waarmee men a capella zong en de vastheid van toen waren een streling voor het oor van iedere zang liefhebber. Mijn onverbloemde hulde voor hetgeen de koorleider hier heeft weten te bereiken. Wat een oefening moet er aan vooraf gegaan zijn aleer dit resultaat be reikt kon worden. Met de uitvoering van de Sonate Pathétique van Beethoven toon de Anton de Beer zich een slagvaardig pianist naar wiens spel het aangenaam luisteren was. De ring van de Koninklijke Nederlandse Bond van Christelijke Zang- en Orato riumverenigingen houdt woensdag 20 no vember in de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Enschedélaan een openbare zangavond. Koren uit Hoofddorp, Haar lem, Badhoevedorp, Velsen, Beverwijk, IJmuiden en Santpoort zullen hun mede werking verlenen. Men maakt haast met het opruimen van de laatste overblijfselen van de blauwe tram. Langs de Amsterdamse- vaart is men bezig met het opbreken van de rails. Deze foto geeft een over zicht van de werkzaamheden in de nabijheid van het Amsterdamse Slo- termeerAls de rails zullen zijn verwij derd getuigen alleen de portalen van de bovenleiding nog van de baan van de „blauwe". Voor hoe lang nog? De Zweedse luchtvaartmaatschappij „A. B. Linjeflyg" overweegt de aan schaffing van Fokker-Friendships ter ver vanging van de oude DC-3-machines die de maatschappij thans in gebruik heeft op het binnenlandse net. Linjeflyg wordt ge ëxploiteerd door het Zweedse belang in de SAS, samen met twee uitgeversmaat schappijen. Ook Amerikaanse en Engelse typen komen in aanmerking, maar vol gens directeur Oestling zou de Friend ship zeer geschikt zijn. verstandhouding. Voor de tweede maal wordt er in de Apollohal te Amsterdam een vak beurs voor damesconfectie gehouden. In meer dan 60 stands geven de fabrikan ten de binnenlandse win kelier gelegenheid kennis te maken met de nieuwste modellen japonnen, man tels, blouses, truitjes, rok ken en tailleurs. De belang stelling voor de DACOVA- vakbeurs is zo groot, dat er is besloten om de volgende beurs in juni in het R.A.I.- gebouw te houden en er zo een massale confectiebeurs van te maken. Naast de nieuwe mode lijnen, die door de couture confectie op een vaak ge waagde wijze worden door gevoerd en waarbij vooral de hemdjurk nog steeds de favoriet is, hebben we ook kennis kunnen maken met verschillende nieuwe vindingen op textielgebied. We zien steeds meer men gingen van synthetische vezels met meestal 45% wol: alle goede eigenschap pen van wol worden ver bonden met die van de synthetische vezel: sterk plooihoudend, waterafsto tend, snel droog en kreuk- herstellend. We zien ze in een steeds grotere varië teit: naast de effen stoffen worden nu ook ruiten en fantasiedessins gebracht, zowel voor japonnen en rokken, als voor regen kleding. De regenkleding is een mode op zich: de effen poplin regenjassen worden /erdrongen door de meer kleurige dessins. Naast de fantasiestreep, die ook het vorig jaar al modieus was, vechten nu ook de cotelé en jackard geweven des sins om de voorrang. Bij zonder mooi waren ook de Zwitserse imprimé's, die naast het nuttige doel: regen te kunnen trotseren, ook als zomermantel zeer geslaagd zijn. Van Ameri kaanse vinding zijn de 50/50 kindermantels, waarvan de katoenen ruitenstof over trokken Is met doorschij nend plastic. Ze zijn wel erg glanzend, maar ze lig gen laag in prijs en zijn natuurlijk water- en vuil- afstotend. Ook de bedrukte ottoman en de elfen ge kleurde piqué zijn nieuwe sterren in de regenkleding- mode. Uit Zwitserland was de minecare kant voor blou ses en zomerjaponnen: het is een geheel nieuwe vin ding, waarbij aan hoogver- edelde katoen (de mindere kwaliteiten zijn voor deze bewerking niet geschikt) een speciale bewerking wordt gegeven, waardoor het in hoge mate kreukvrij en 100 was- en kleurecht wordt gemaakt. De suède jasjes, die al jarenlang furore maken bereiken een steeds groter succes. Zo langzamerhand wordt het een onmisbaar kledingstuk in onze garde robe en geen wonder, want ze zijn uitstekend geschikt voor ons klimaat, zowel voor zomer als winter. Er was een ruime keuze op het gebied van de da meskleding, en als we in het voorjaar de nieuwe mode geëtaleerd zullen zien, kunnen we we ontdekken of het ook onze keuze is. Katy c Afscheidscollege. Prof. mr. P. J. Oud is voornemens op maandag 25 november om 11.30 uur in de aula van de Nederland se Economische Hogeschool te Rotterdam zijn afscheidscollege te geven. Éénentwintig keer. Een 43-jarige te gelzetter uit Arnhem, die door zijn kor nuiten uit de onderwereld „Haarlemse Jopie" wordt genoemd, is voor de éénen twintigste keer veroordeeld wegens spoor wegdiefstallen. Zijn vriend, „Rooie Wil lem", sprong op langzaamrijdende goede rentreinen en wierp pakketten uit de wa gons, die door „Haarlemse Jopie" wer den verzameld. Zij deelden de buit samen. „Rooie Willem" was reeds tot drie jaar veroordeeld. Voor de misdeelden. Op initiatief van leden der vereniging „Helpt Elkander" is te Groningen opgericht de „Stichting alge meen welzijnsfonds voor geestelijk en lichamelijk misdeelden". Het doel is het behartigen van de belangen van geestelijk en lichamelijk misdeelden van alle gezind ten door zorg in de breedste zin, zoals op richting en instandhouding van tehuizen, het geven van voorlichting, tewerkstelling, ontwikkeling en ontspanning. De stichting wil het besef levend doen worden, dat er een zorg-organisatie moet worden opge bouwd, waarin de misdeelde met behoud van zijn eigen milieu, als voortzetting van het ouderlijk huis, voor zijn verdere leven veilig is. Valse handtekening. Een 38-jarige Haagse huismoeder is door de Haagse po litierechter tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden veroordeeld, omdat zij een postwissel voor haar man valselijk met diens handtekening had onder tekend, teneinde het geld te kunnen innen. Zij zei, dat gedaan te hebben om te voor komen dat het geld het betrof de kin derbijslag door haar man voor allerlei onnutte dingen zou worden besteed. Op het moment dat zij het feit pleegde wist zij reeds dat de beide kinderen en dus ook de kinderbijslag aan haar zouden worden toe gewezen in de echtscheidingsprocedure, die zij aanhangig had gemaakt. Nylondam weer dicht. De Nylondam in de Pluimpot die op 22 oktober tijdens hoog water doorbrak, is weer dicht. In de afgelopen weken heeft men de over een grote lengte vernielde dam weer zover aangelegd, dat er gisteren nog een gat open was van vijftien meter. Dat kon 's middags vóór hoog water worden gesloten. Burgemeester Hennaarderadeel. Tot burgemeester der gemeente Hennaarde radeel is benoemd de heer R. Alta, aan wie tegelijkertijd eervol ontslag is ver leend als burgemeester der gemeente Slo ten. De benoeming en het ontslag gaan 1 december in. De heer Alta. die 49 jaar is, is lid van de C.H.U.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3