Aambeien? A' c VAN NIEL Omhulsel 'nA r Parlementair commentaar ^Praatótoel V ctifral-10 Van dag tot dag 3 Oktoberrevolutie Dit is nog steeds m'n eerste Interlocale telefoongids in drie of vier delen Ook voor kleine zelfstan digen verhoging kinder bijslag gevraagd Benelux Muziekweek van Gaudeamus 0p de Officier, die inenting weigerde, veroordeeld PHILIPS -ROXANE Voor diefstallen op schepen tweeënhalf jaar geëist Zeepost pONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 Wanneer men kennisneemt van de enor- e prestaties der Sovjetrussische tech nische wetenschap, daarbij de reusachti ge industriële ontwikkeling van dat land fn aanmerking neemt en dan ook nog óverweegt hoe Rusland op het gebied van spoorwegen, waterwerken, landbouw- voorzieningen en bouwnijverheid met -rote stappen voorwaarts is- gegaan na Óen eeuwenlange stilstand in het tijdperk van voor de revolutie, dan is men ge neigd bij de herdenking van deze revolu tie de intussen verlopen veertig jaren te beschouwen als een periode van grote vooruitgang. Zou men daaruit dus moeten conclude ren, dat de omwenteling naar het commu nisme voor Rusland een heilzame veran dering heeft gebracht? Dat zou een ge vaarlijk standpunt zijn, wanneer het als som van alles, wat er in die veertig ja ren is gebeurd, zou worden aanvaard. Veertig jaren geleden is een revolutie uit gebroken in een achterlijk, geknecht en ongeordend land, waar een volk de tiran nie niet langer wenste te verdragen. Sindsdien is dat land, verenigd met vele buurlanden tot een federatie, een van de grootste machten ter-wereld geworden doch was dat het doel der revolutie, die door zovelen met grote persoonlijke of fers is betaald en die ontelbare mense levens heeft gekost? Wanneer de oktoberrevolutie in Rus land haar doel zou hebben bereikt, zou het Russische volk thans een vrij en zich zelf regerend volk moeten zijn, wiens eco nomische en sociale omstandigheden in vergelijking met de rest van de wereld op een enigszins dragelijk niveau zouden kunnen zijn gekomen door een geleidelij ke inloop van de grote achterstand. De revolutie heeft zich echter niet op de iotstandkoming van die vrijheid gericht, doch een weg gekozen die leidde tot een suprematie tegenover het buitenland, een machtsontwikkeling naar buiten ten kos te van de vrijheid binnenin. Deze gang van zaken zal de verzetslie den-van veertig jaar geleden, die de zwa re hiel van het Tsaristisch regiem van zich afsloegen, niet voor ogen hebben ge staan. Wel hebben zij de terreur van de Tsaristische regeringsmethode vereen zelvigd met het toen geldende systeem van „rijk verdrukt arm", dat ook in de rest van Europa gold. Doch de vrijheid van de persoonlijkheid moet hun drijfveer zijn geweest, want zij is de drijfveer van ieder die opstaat tegen geweld en onrecht. De oktoberrevolutie is verworden tot een nieuw systeem van geweld en on recht onder de leuze, dat het ganse volk als een organische persoonlijkheid zijn vrijheid tegenover de rest van de wereld diende te bevechten. Die vrijheid heeft Rusland verkregen doch de individuele mens is even onvrij gebleven. Thans is de Russische revolutie langs een lange omweg weer genaderd tot het punt, waarop de menselijke vrijheid bin nen het nationale verband zich aandient met de nimmer tot zwijgen te brengen vraag, waar haar recht en haar erkenning blijven. Het systeem tracht die vraag te ont gaan door steeds grotere prestaties te le veren naar buiten. Doch met grotere macht naar buiten is de brandende kwes tie van veertig jaar geleden niet geblust. De revolutie is nooit geëindigd, zij duurt reeds veertig jaar en zal wellicht nog veertig jaar kunnen duren, vooraleer zij bereikt heeft wat haar eens voor ogen heeft gestaan: de persoonlijke vrijheid der mensen in een vrijwillig verband van samenwerking tegenover de bui tenwereld. Het is alsof de Russische mens van weleer, die het recht voor zich opeiste als individu te worden erkend, is opgesmolten in de natie en nu tevreden moet zijn met het feit, dat niet hij, doch die natie er kenning heeft gevonden. Doch daar kan hij niet tevreden mee zijn. 'Vant zijn re volutie van veertig jaar geleden ging niet tegen die wereld daarbuiten, doch tegen de onvrijheid in eigen huis. Hij kan desnoods de resultaten van deze veertig jaar als een eerste stap zien. Doch hij zal nooit ophouden met vragen naar de tweede stap. Dat moge zijn volhardend voornemen zijn geweest bij de recente herdenking. ADVERTENTIE P.T.T. is voornemens de interlocale telefoongids in drie of vier delen* te laten verschijnen. Daarnaast zullen vermoedelijk dertien districtsgidsen uitgegeven worden. De kleine streekgidsjes zullen verdwijnen. Tenslotte zullen waarschijnlijk ook weer de plaatselijke gidsen voor de drie grote steden Amsterdam, Den Haag en Rot terdam verschijnen. Een besluit of deze gidsen ook opgenomen zullen worden in de interlocale gids, is nog niet genomen. Thans zijn de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse gegevens niet in de inter locale gids opgenomen. De interlocale gids zal volgend jaar volgens een nieuw systeem, stammend uit de Verenigde Sta ten, gedrukt worden. De daarvoor beno digde technische apparatuur is reeds be steld. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft zich tot de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gericht inzake de compensate voor de gestegen kosten van het levensonder houd in de vorm van een tijdelijke verho ging van de kinderbijslag voor de lager bezoldigde groepen van werknemers. Het verbond verzoekt de minister, nu in de Stichting van de Arbeid overeen stemming is bereikt over het uitbrengen van een advies aan de regering over de ze compensatie, een eventueel gelijke maatregel in overweging te willen nemen voor de zelfstandigen die in aanmerking komen voor een uitkering volgens de Noodwet Kinderbijslag voor Kleine Zelf standigen. Gezien de gestelde inkomensgrens waar bij de kleine zelfstandigen volgens de be palingen van de noodwet voor een uitke ring in aanmerking komen, behoeft het, naar het verbond aanneemt, geen uitvoe rig betoog om de minister duidelijk te ma ken dat ook deze kleine zelfstandigen door de stijging van de kosten van het levens onderhoud in dezelfde mate getroffen worden als de in het advies van de Stich ting van de Arbeid genoemde groepen van werknemers. Inplaats van de traditionele Nationale Muziekweek wil de stichting Gaudeamus in 1958 een Benelux Muziekweek organi seren. De voornaamste reden daarvoor is, dat het bestuur van Gaudeamus er van overtuigd is, dat het bij de huidige steeds groeiende, internationale samenwerking zinloos en zelfs gevaarlijk is, de jonge Nederlandse componisten in het isolement van een nationale muziekweek te dringen. Ook voor de Benelux Muziekweek, die 30 augustus tot 6 september in Bilthoven zal plaats hebben, wordt weer een prijsvraag uitgeschreven. In de jury hebben ditkeer zitting genomen de heren: Kees van Baa- ren, directeur van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag, Leonce Gras, di recteur van de afdeling Muziek aan het N.I.R. te Brussel, Roelof Krol, dirigent bij de Nederlandse Radio Unie en Ton de Leeuw, directeur afdeling voor componis ten van Gaudeamus. Juist omdat het maar zelden voor komt, dat u wéér voor de aan schaffing van een horloge komt te staan, is het zo verstandig deze onmisbare, trouwe en langdurige metgezel met zeer veel zorg te kie zen. VAN NIEL, die reeds sinds mensenheugenis uitsluitend goede horloges verkoopt, wil dan ook gaarne uw raadsman zijn. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 ADVERTENTIE cellofaan verpakt ADVERTENTIE dan TRANSROID-tabl«ttea INNEMEN en de onaangename klachten verdwijnen 1 Verkrijgbaar bU Uw apotheker o» drogtat (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra is een precies man, ook in de wijze, waarop hij nauwkeurig ingaat op hetgeen er in het debat te berde is gebracht. Geen opmerking liet hij onaan geroerd en zo kwam het dat hij woensdag middag enige uren lang aan het woord is geweest. Hij heeft de Kamer onder meer nog eens aan de hand van heel wat cijfer materiaal haarfijn uiteengezet, dat en waarom er in de gegeven omstandigheden alle reden voor bestedingsbeperking be staat. Het viel op, dat hij niet bij voorbaat afwijzend stond ten opzichte van het door zijn partijgenoot ir. Vondeling (P.v.d.A.) geopperde denkbeeld om grotere slagvaar digheid met betrekking tot het treffen van belastingmaatregelen te kunnen bereiken door de wetgever alleen het maximum van het tarief van een bepaalde belasting te doen vaststellen, ten einde aan de regering ruimere armslag te geven, doordat zij dan met behulp van een algemene maat regel van bestuur wijzigingen in het tarief zou kunnen aanbrengen. De minister gaf in elk geval te kennen voorshands geneigd te zijn, in zulk een stelsel geen strijd met de Grondwet te bespeuren. Overigens zou het altijd aan de Staten-Generaal blijven om uit te maken, of deze, indien het uit een J. G. Suurhof constitutioneel oogpunt toelaatbaar ware, een dergelijke weg zou willen inslaan. Bij de replieken ontmoette de Vonde- lingiaanse gedachte intussen heel wat be strijding. Zowel, omdat het toch zeer twijfelachtig is, of de Grondwet een dus danige methode op belastinggebied toelaat, alsook omdat er op die manier veel te veel onzekerheid zou ontstaan voor de belasting betalers. Noch minister Zijlstra noch zijn ambt genoot minister Suurhoff vermochten, na al wat er zo al in woord en geschrift over de financiële, sociale en economische pro blemen van de dag de laatste tijd in het midden is gebracht, nog veel nieuws te berde te brengen. Al met al had het debat dan ook iets mats, zodat de heer Furler, de voorzitter van het „parlement" van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap, aan wie in het Kamergebouw een maaltijd was aangeboden, nu niet bepaald veel belang wekkends te horen noch te zien kreeg, toen hij later op de avond uit de loge voor buitenlandse bezoekers het schouwspel in de Kamer gade sloeg. Ware hij tot een laat uur gebleven, dan had hij, zo hij althans iets van de Neder landse taal verstaat, nog kunnen genieten van de wijze waarop minister Suurhoff de communistische afgevaardigde Gortzak on der handen nam. De weinige nog aanwezige leden werden plotseling klaar wakker en luisterden met bewondering naar de minis ter van Sociale Zaken, die met grote ken nis'van zaken en zeer slagvaardig de heer Gortzak van repliek diende. Suggestie „Vanmorgen", sprak mijn vrouw, nog altijd een beetje uit haar evenwicht, „van morgen riep een meneer van de gemeente het trappenhuis in, dat er van tien uur tot drie uur vanmiddag geen water zou zijn. Ik hèb nog gedacht: wat lastig nou, net in de middaguren geen water, maar verder heb ik er niet bij stilgestaan. Had ik het maar gedaan. Afijn. Toen ik even na tienen mijn handen wou afspoelen, deed de kraan alleen nog priet- priet, fluffluf en verder een diepe eu- klank, maar er kwam geen druppel meer uit. En ik had niets getapt". „Tsjöh", zei ik met ongeveinsde inte resse. „Eerst dacht ik: nou jongens", voer zij voort, „kan ik meteen eens zien hoe fre quent je water gebruikt in een huishouden. Het enige waar ik op dat moment water voor nodig had, was het begieten van de plantjes. Ik liep naar binnen en stofte zo'n beetje rond. Wat m'n hand vond om te stoffen En nü het gekke: ik heb nooit dorst en ik kan me niet herinneren, dat ik ervoor naar de kraan ben gelopen. Maar toen ik die rulle grond om de plan tjes zag en er aan dacht dat er nu hele maal geen water meer was, voelde ik dorst. Vind je dat niet gek. En toen scheen de zon ook nog de kamer in op de droge plantjes en toen werd het nog erger. Idioot gewoon". De slordige plaatsing achter elkander van twee zó tegenstrijdige adjectieven bracht mij niet van mijn stuk. Met nog altijd groeiende aandacht vroeg ik: „En heb je het uitgehouden?" „Vraag het me niet", zeide zij. „Eerst dacht ik: ik heb nog wel een klein flesje vruchtensap. En vanmiddag bij het brood drink ik melk. Ik doe immers nóóit anders. Maar de vruchtensap maakte het alléén maar erger, het werd echt vervelend en hoe ik mezelf ook uitlachte en uitmaakte voar een hysterica en zo, het was zo. Ik had geweldige dorst. Nou, toen ben ik nog eens langs de drie kranen en de douche gegaan en alleen uit de douche haalde ik nog een klein mondje water en een half nat pak. Ik had geen zin om bij de buurvrouw om water te gaan vragen. Wat moet je zeggen. Fegéte. Dan denken ze ook: wat een slome. Ach ben je mal, dacht ik, ik ga wat lezen, dan vergeet ik het welMaar na een half uur kon ik het niet meer uithou den. Ik naar de buren. Niet te gelóven, ik heb wel drie kroezen leeggedronken. Vind je me geen rare?" „Och nee „Wat ga je doen?" „Ik heb dorst, ik ga wat drinken". Dit stelde haar gerust. Henk Biersteker Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 42-jarige reserve-kapitein L. J. R. H. ver oordeeld tot 250 gulden boete, subsidiair 50 dagen hechtenis, en ontslag uit de mili taire dienst, omdat deze op ethische gron den had geweigerd zich te laten inenten tegen pokken. De eis van de advocaat fiscaal was veertien dagen gevangenis straf en ontslag. De weigering van kapitein H. werd be schouwd als het niet opvolgen van een dienstbevel. De commissie, die belast is met het onderzoek in dergelijke zaken, stelde vast, dat de weigering niet was ge grond op in de wet erkende bezwaren. De krijgsraad te velde-zuid had de reserve officier veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met entslag uit de militaire dienst. Velen uwer zullen, met mij, in de loop der jaren een gruwelijke hekel hebben ge kregen aan de schertsteke- ningen over het chapiter: pantoffelheld. Onveranderlijk komt er een nietig persoontje met hangsnor, bolhoed en neusknijpertje uit de teken- stift van de geestige artiest, onveranderlijk sjouwt hij sta pels pakjes voor zijn naast hem schrijdende vrouw, die een geweldige omvang paart aan de gezichtsuitdrukking van een gemobiliseerd huzaar. Alle onderwerpen voor grapjes worden trouwens ver velend, als ze in teveel varia ties maar met steeds dezelfde gegevens worden herhaald. Maar dat zielige hoopje echt genoot naast die indrukwek kende kathedraal-van-een vrouw is meer dan vervelend geworden: het is langzamer hand een aanfluiting van de humor. Neen, dat is nu echt niet omdat de discriminatie mij ner sekse mij bijzonder pijn lijk treft. Want die omvang rijke ballon, die de vrouw in dergelijke grapjes moet voor stellen, is voor de andere sekse evenmin een compli ment. Wat mij zeer speciaal aan het hart gaat is, dat er in werkelijkheid nooit zulke mensen blijken te bestaan. Grapjes maken over dingen die niet bestaan kan iedereen. Echte humor heeft met de realiteit te maken en de vertekening dezer realiteit mag nooit verder gaan dan de werkelijkheid zelf, hoe kari katuraal zij ook kan worden geïnterpreteerd. Soms denkt men wel eens zo'n tragisch huwelijksmis- lukkelingetje te ontmoeten men ziet de hangsnor, de bol hoed, de geringe grootte en de hondenblik achter de kleine brilleglazen en men denkt: daar is nu Nicodemus uit het moppenblaadje. Doch gaat men met hem naar zijn huis en reikt men zijn vrouw de hand ter kennismaking, dan blijkt zij hem te aanbid den, of te vrezen, of in ieder geval te koesteren als een kind. En speciaal de grote, om vangrijke vrouwen met het hoedje op één oor hebben de neiging, een leven vol eerbied te slijten aan de zijde van een onooglijk manspersoon eerbied voor zijn gaven of gaafjes of manieren of hebbe lijkheden. Want iedere man, klein of groot, heeft een klein of groot talent om vrouwen te impo neren, al is het maar door te zwijgen. Vele uren heb ik eens in grote twijfel verkeerd over de vraag, of de tekenaars van de vele snormannetjes en dragondervrouwen tóch gelijk hadden: vele uren achtereen, die ik doorbracht in de ge zinskring van zo'n echtpaar, dat regelrecht uit de New- Yorker leek te zijn gestapt. Nicodemus zat ineengevouwen op de sofa, met de gelaats uitdrukking van het hondje in de kunstmaan bij het pas seren van Venus. Amalia troonde in haar eigen kolos sale fauteuil, compleet met kussentje voor het hoofd en bankje voor de zere voeten. Hij las de wensen van haar gezicht, zij wenste aan één stuk door. Ik kon me voor stellen hoe hij stapels pakjes achter haar aan zou dragen en daarbij zwijgend haar ver wijten zou slikken over het feit, dat hij niet ook nog hof felijk alle deuren voor haar openhield. Hij had de beken de snor ook triest neer hangend als een treurwilg tot bijna op zijn terugwijkende kin. Een kin die het terugwijken ongetwijfeld van haar baas had afgekeken. Zij praatte, hij luisterde en knikte. Nooit heb ik een man zo vaak zien knikken hij deed het preventief, soms se conden voordat het hem ge vraagd werd, om er zeker van te zijn dat hij niet te laat zou komen. Hij was het soort man waarvan verteld wordt, dat hij zijn vrouw in de salon met een minnaar betrapte, daarop schuchter het hoofd om de deur stak en zei: „Als meneer blijft eten. moet ik nog wat aardappelen bijschillen". Doch Amalia zag er niet naar uit, dat zij enige interesse voor minnaars had of dat min naars enige interesse zouden kunnen hebben voor hóór. Deze onmiskenbare afwezig heid van het Grote Avontuur in haar leven werd natuurlijk gecompenseerd bij iedere vrouw wordt zoiets altijd ge compenseerd door iets. In dit geval bestond de compensatie, meende ik, uit het dresseren van Nicodemus tot een wezen, dat het midden hield tussen een slaaf, een roomklopper, een pinchertje en een schoor steenbeeldje. De omstandigheden wilden, dat het echtpaar mij uitnodig de voor een uitstapje per auto. Nicodemus sloop de deur uit na het onmisbare bolhoedje te hebben opgezet, terwijl Amalia zich omhulde met kilo's bont en zichzelf bekroonde met bloemen en veren, tesaamgebonden op een scheefstaand dekseltje van kunststro. Toen wij naar buiten schre den door de voordeur, voelde ik onmiskenbaar Amalia's persoonlijkheid in de sfeer. Ik kreeg de bijna onbedwingbare neiging om te sloffen en te krommen, en het was zelfs alsof ik het snelle ontstaan van een hangsnor gewaar werd doch dat was louter suggestie. Voor de deur stond een voorwerp, dat van de ene huisdeur tot de andere reikte en het daglicht nagenoeg ver duisterde. Een soort landhuis van nikkeistaai en chroom op glanzende witte wielen, met. de staart van een Constella tion en de neus van een loco motief, met deuren als die van het rijksmuseum en een bagageruimte waarin een klein gezin zich knusjes zou kunnen inrichten. Dat was een auto, om zo te zeggen. Een van die auto's, die ont worpen lijken om over de zoutvlakten van Utah te ra zen, waar niets in de weg staat of komt, en bij hun ver schijning op onze arme vader landse wegen de indruk ma ken alsof een mysterieuze Gulliver ze heeft achterge laten na zijn vlucht uit ons dwergenland. Een auto, waarin Nicodemus niet meer of nauwelijks te zien was hij zat wegge dreven in de schuimrubber oneindigheden die „zitplaat sen" heten en ging schuil ach ter het enorme stuurwiel, dat met een boomdikke kolom vastzat op het dashboard met de velerlei kleurige licht reclames. Amalia rolde zich naar bin nen en deinde neer in het rubber, waarbij het rollend paleis 'n lichte wiegbeweging maakte. Ik had achterin een goed gezicht op het echtpaar in dr omlijsting van hun twin tigduizend gulden aan gelakt staal en glas, doch juist daar door kwam ik tot een verras send! ervaring. Want toen de starter zoemde en de wagen met zijn chromen feestneus en zijn vliegtuig staarten zich in beweging zet te, was Nicodemus plotseling Nicodemus niet meer. Hij had in geen dele nog overeenkomst met figuren uit de New-Yor ker integendeel, hij was een man geworden, ofschoon een betrekkelijk kleine. Het nik kelen machien gehoorzaamde aan zijn handen en voeten, doorploegde de verkeers stroom en zoefde ongehinderd door de drukte, ogenschijnlijk daarbij alle andere wegge bruikers verpletterend doch in werkelijkheid niemand de rend door de handige ma noeuvreerkunst van de chauf feur. En Amalia was veel kleiner geworden. Zij wierp nu en dan een angstige, soms ook een bewonderende blik op haar echtgenoot, zweeg voortdurend en glimlachte vaag. Er was eerbied en on derdanigheid in haar glim lach. Het was verrassend, doch verklaarbaar: Nicodemus had zich met veel kapitaal een verlengstuk aangemeten, een pronkjuweel van Amerikaanse protserigheid, dat hem heerser deed zijn over velen die hij met een achteloos getoeter terzijde joeg. En Amalia wellicht vele malen voor haar rijbewijs ge zakt boog haar geweldig heid voor de majesteit der techniek, waaraan haar man zich zo moedig had vastge- smolten. Geen Nicodemus dus, geen Amalia. Slechts een man en een vrouw, aan elkander ge waagd en beiden heersend op hun terrein, elkander impo nerend en gehoorzamend, on geacht snor en boeza. Geen levende moppenfiguren, doch echte mensen, die de zegen van de Amerikaanse autopro- duktie nodig hadden om echte echtgenoten te zijn. En zo ziet men, waarvoor die Amerikaanse auto's die nen, hoe slecht zij ook passen in ons bestel en hoe dom van afmeting zij schijnen op onze wegen. Zij zijn een stuk van de persoonlijkheid. Als Nicodemus voor zijn huisdeur stopt en eruit kruipt, kruipt hij uit zijn mannelijk omhulsel. Maar dat is zijn zaak. Tussen zijn eigen vier mu ren mag hij wezen wat hij wil. J. L. ADVERTENTIE van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2.90 Nu óók voordelige gezins- 7J verpakking van 150 dragees Phllips-Roxane Nederland N V. - Amsterdam De procureur-generaal bij het gerechts hof heeft tweeëneenhalf jaar gevangenis straf geëist tegen een 51-jarige Rotter dammer, die reeds 27 keer is veroor deeld, waarvan twintig keer wegens dief stal. Hij stond thans terecht omdat hij er van wordt verdacht talrijke diefstallen te hebben gepleegd aan boord van Neder landse en buitenlandse schepen in de ha ven van Rotterdam. De rechtbank had hem hiervoor tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld, van welk vonnis zowel de verdachte als de officier van Justitie in hoger beroep waren gegaan. De verdachte was enige keren betrapt aan boord van schepen, terwijl hij bezig was kasten en laden te doorzoeken. Als hem dan werd gevraagd wat hij deed, antwoordde hij, dat hij werkte voor een Rotterdams scheepsreparatiebedrijf. Toen uit een hut aan boord van een schip tach tig gulden werd vermist, direct nadat men de verdachte in deze hut had gezien, werd de man ingerekend. Tegenover het gerechtshof hield de ver dachte vol dat hij nooit had gestolen. Zijn verdediger meende, dat, hoewel de ver dachte inderdaad alle schijn tegen zich heeft, het bewijs van zijn schuld niet was geleverd. Pleiter vroeg vrijspraak en on middellijke invrijheidsstelling. Het hof wees dit laatste verzoek af en bepaalde de uitspraak op 27 november. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alcor" 19 nov.; Austra lië: via Engeland 23 nov.; Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" 19 nov. en m.s. „Noordam" 21 nov.; Chili: via New York 21 nov.; Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederlanden" 19 nov.; Nieuw Zeeland: via Engeland 23 nov.; Unie van Z.-Afrika en z:w.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 23 nov.; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 23 nov.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5