Oókal de sigaar? Fa. B. ENGELENBERG Afstanden worden kleiner Lagerhuis steunt economisch beleid der Britse regering Perzië doet weer aanspraken gelden op eiland Bahrein Labourmotie van afkeuring verworpen Het Westen stuurt ons spionnen" DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 4 ABDIJSIROOP/^? Ook Wenen kandidaat als „hoofdstad" van Europa Resoluties tot uitbreiding van technische UNO-hulp Kadar beheerst kerk met controle en subsidies Imperiale monumenten worden weer opgetrokken Brits blad: „Wereldomroep verdringt de BBC" Hilversum radio-hoofdstad van Europa DFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Prof. Van Beukering in Mexico overleden Wilde verkiezingsdag in de Philippijnen 16 doden Franse amtbenaren willen dinsdag 24 uur staken MAAN ZON MARS JUPITER BpB) Polens politie-minister: Beroep op Noord-Korea in een UNO-resolutie Kerkelijk Nieuws Brits-Jemenitisch overleg verloopt zeer hartelijk Goed onderscheid Hongaars hof vonnist vier opstandige auteurs Enigzins mild om staking der schrijvers te breken President Zapotocky wordt maandag ter aarde besteld DE NEGEN MUZEN (Van onze correspondent in Londen) Aan het slot van het economische debat heeft het Britse Lagerhuis een oppositie amendement tegen de regering met 313 tegen 260 stemmen verworpen. Het amen dement, ingediend door Labour-leider Hugh Gaitskell, verweet de regering dat zij ge faald had om de produktiviteit te verho gen en een betere verstandhouding in de industrie tot stand te brengen. De oppo sitie erkende, dat er tegen de infla tie moest worden opgetreden, maar de manier, waarop de regering dit deed was verkeerd en gevaarlijk. Butler, de minister van Binnenlandse Zaken, die de socialistische aanvalleh op de economische politiek beantwoordde, verklaarde dat de gemiddelde produktie in Groot-Brittannië gedurende het derde kwartaal hoger dan ooit is geweest en drie percent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1956. Hij bestreed hier mee het verwijt, dat de regeringspolitiek de produktie aan banden had gelegd. Minister Maudling ontkende dat de re gering een volledige loonstop of een van boven opgelegde loonpolitiek voorstaat. De regering is evenmin van plan het be ginsel van loonarbitrage aan te tasten, zoals sommigen hebben beweerd, zo zei hij. De oppositie, die de afgelopen weken de wildste beschuldigingen naar de regering slingerd had, tapte uit een ander vaatje. De socialisten lijken tot het besef geko men te zijn, dat de forse regeringsmaat regelen minder impopulair zijn dan zij aanvankelijk hadden gemeend, en zij moe ten er zich voor hoeden hun eigen politie ke ruiten in te slaan door de inflatie te verdedigen. Ook van conservatieve zijde werden on doordachte dingen gezegd, met het gevolg dat de sfeer dagelijks bitterder werd, vooral toen sommigen betoogden, dat het beter was het op stakingen te laten aan komen dan de inflatie te laten vererge ren. Het eerste schot in de loon-oorlog is gelost door de dreiging om de administra tie van de nationale gezondheidsdienst in het honderd te laten lopen. Dit is een vergeldingsmaatregel van de vakbond, omdat de regering weigerde een in over leg tot stand gekomen nieuwe salaris-re- geling te bekrachtigen. De regering staat thans op het standpunt, dat verhogingen zowel van lonen als van winstuitkeringen alleen gerechtvaardigd zijn in geval van ADVERTENTIE Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijk is wel geen lid van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie of van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, maar het is vertegenwoordigd in de Raad van Europa te Straatsburg en heeft zich met overtuiging voor de Euromarkt, alsmede voor de Europese vrijhandelszone uitgesproken en daaraan zijn volle mede werking toegezegd. De burgemeester van Wenen heeft de Oostenrijkse hoofdstad voorgesteld als zetel voor de Europese instellingen en de regering aangespoord om deze suggestie officieel te ondersteunen. Wenen is reeds zetel van het internationale bureau voor kernenergie en er zijn in de afgelopen jaren een groot aantal internationale con gressen gehouden. De stad beschikt over voldoende en modern ingerichte ho tels en zij ligt op een kruispunt tussen oost en west en tussen noord en zuid. Als West-Europa zich niet van het Oos ten wil afsluiten, moet het rekening hou den met bepaalde wensen en gevoelig heden van de staten in Oost-Europa en dan is Wenen de aangewezen plaats, om dat Oostenrijk geen lid van de NAVO is en derhalve minder weerstand van het Oos ten zal ondervinden. Oostenrijk is door traditie en volksaard met de westerse be schaving verbonden en heeft tevens ge makkelijk contact met zijn naburen in het Oosten. Newyork.(AFP) De economische com missie van de UNO-Assemblee heeft een tweetal resoluties aangenomen, waarin wordt voorgesteld het programma voor de technische bijstand van de UNO uit te breiden. In de eerste resolutie, die met algemene stemmen werd aangenomen, wordt er bij de economische en sociale raad op aangedrongen, rekening te hou den met de suggesties, die door de lega ties zijn gedaan met het oog op de uit breiding van het programma voor tech nische bijstand. De resolutie werd inge diend door Canada, Denemarken, Frank rijk, Irak, Mexico, Nederland, Peru, Groot-Brittannië en Soedan. In de tweede resolutie, die was opge steld door Frankrijk, India, Nederland en Joegoslavië geeft de commissie met be zorgdheid te kennen dat de hulpbronnen die in 1958 ter beschikking worden ge steld voor de uitvoering van het program ma voor technische bijstand minder kun nen zijn dan die waarover men in 1957 kon beschikken, hoewel vele landen heb ben meegedeeld dat zij hun bijdrage zul len verhogen. De resolutie doet daarom een beroep op de regeringen de moge lijkheid te onderzoeken hun financiële steun voor genoemd doel te vergroten. De Nederlandse afgevaardigde Geert Ruygers, legde er de nadruk op dat er in de tweede resolutie geen verplichtin gen worden opgelegd, doch slechts sug gesties worden gedaan. De landen van het Sovjet-blok onthiel den zich van stemming. verhoogde produktiviteit. Hoe dit beginsel in de praktijk moet worden toegepast, weet niemand, vandaar dat de spanning en verwarring nog wel zullen voortdurèn. (Reuter) Leiders van de Britse vak beweging (T.U.C.), die acht miljoen arbei ders vertegenwoordigen, hebben de rege ring gewaarschuwd voor „ernstige gevol gen" indien zij tornt aan het gevestigde apparaat voor loononderhandelingen. Deze waarschuwing was het resultaat van een vergadering van de economische raad der T.U.C. waarop de regeringspolitiek om loonsverhogingen af te raden werd be sproken. (Van onze correspondent in Wenen) Terwijl kardinaal Mindszenty zich nog steeds in de Amerikaanse legatie van Boedapest bevindt, treedt mgr. Groesz als voorzitter op van de Hongaarse bis schopsconferentie. Met bijzondere nadruk heeft de communistische pers er op ge wezen dat deze bisschop zitting heeft ge nomen in het bestuur van het nationale front. Bovendien heeft Kadar een bedrag van twaalf miljoen forint ter beschikking gesteld voor de restauratie van vervallen en verwaarloosde kerken. Aan deze me dedeling wordt toegevoegd, dat de kerk nog grotere subsidies kan verwachten „op grond van de verbeterde betrekkingen tussen staat en kerk." Intussen is het duidelijk geworden, dat Kadar geen enkele werkelijke verande ring heeft aangebracht in zijn kerkelijke politiek, waardoor hij bijvoorbeeld gun stig zou afsteken tegenover Rakosi. De kerk heeft nog steeds geen enkele moge lijkheid naar haar eigen inzicht maatrege len door te voeren bijvoorbeeld inzake het religieuze onderwijs, een eigen pers, gods dienstige vergaderingen buiten het kerk gebouw, de opleiding van onderwijzers in kerkelijke zin en zelfs inzake de vrije op voeding van haar eigen priesters of domi nees. Dat alles wordt geregeld en gecon troleerd door het staatsbureau voor kerke lijke aangelegenheden, evenals onder Ra kosi. De kerk, van welke confessie ook, moet haar werkzaamheid uitsluitend be perken tot het kerkgebouw zelf. En daar de kerkelijke instanties niet over voldoen de geldmiddelen beschikken voor het her stel en het behoud van de gebouwen, wordt haar medewerking afgekocht door het ver strekken van subsidies. Veel meer geld en dus volksvermogen wordt er echter tegen de wil van het volk besteed aan het oprichten en onthullen van nieuwe Russische monumenten in Hongarije. Het Stalin-monument, dat tij dens de revolutie werd gesloopt, is wel iswaar nog niet hersteld, maar in Cegled werd een levensgroot standbeeld van Le nin- opgericht, terwijl de inwoners van Miscolc met eigen ogen moesten toezien hoe in hun revolutionaire stad dezer da gen een monument werd onthuld voor de Russische soldaten en de „communisti sche martelaren die in oktober 1956 wa ren gevallen". Ook heeft het gemeente bestuur van Boedapest besloten in de Dozsa Gyoergystraat een monument voor Lenin op te richten. In het liberale Britse blad „News Chronicle" van maandag wordt in een ar tikel van Jan Rodger het Nederlandse om roepstelsel ten voorbeeld gesteld aan Groot-Brittannië om in te voeren wanneer in 1962 de concessie van B.B.C. afloopt Onder de kop „Holland ja Holland dringt de B.B.C. van zfln plaats" wordt de Nederlandse radio een bedreiging voor de B.B.C. genoemd omdat in ons land wordt gewerkt aan een nieuw schema om Hil versum de radio-hoofdstad van het nieu we Europa te maken. Het ontwerp is voor een deel een natuurlyk gevolg van het zeer flexibele radio-systeem in Holland, aldus Rodger, dat, al li(jkt het voor ons niet zo aantrekkelijk, toch nadere be schouwing waard is. Vervolgens wordt de structuur van de Nederlandse omroep uiteengezet in een voor onze radiomensen complimenteuze toon. „Zij zijn steeds bereid te luisteren naar nieuwe ideeën en de programma's van Hilversum I en II staan op een hoog niveau wat betrèft presentatie en samen stelling. De uitnemendheid van de orkes ten behoeft geen betoog." De Nederlandse Radio Unie verwar rend met de Wereldomroep schrijft Rod ger, dat de eerste (de laatste bedoelend) op grote schaal zal worden uitgebreid. Binnen twee hoogstens drie jaar zul len naast de twee reeds bestaande twee nieuwe kortegolfzenders in gebruik wor den genomen en zullen de Nederlanders een campagne beginnen om Holland de zakelijke hoofdstad van Europa te ma ken. Nederlandse fabrieken zullen worden uitgenodigd de programma's te „sponso ren". Zo zullen zakenmensen direct kun nen adverteren in een propaganda-instan- tie van regeringswege. „Het vooruitzicht dat de Hollanders, die natuurlijk veel van hun programma's in het Engels zullen uitzenden, de plaats zul len gaan innemen, die eens de B.B.C. in Europa bezette, is nogal zuur", aldus Rodger. „Intussen moet het de B.B.C.-plannen- makers genoeg stof tot denken geven. Het is erg genoeg, dat het in ons radiosysteem aan wedijver ontbreekt. Erger is nog, dat de onbuigzaamheid van ons systeem ons dreigt te beroven van de mogelijkheid in de zakenwereld van het nieuwe Europa mee te concurreren. Bij de Wereldomroep was men volgens het Algemeen Handelsblad niet verrast over dit artikel, omdat men tevoren op de hoogte was gebracht. Reeds in haar jaarverslag van 1953 maakte de Wereld- mroep.melding van de nieuwe plannen als omschreven in het artikel van de heer Rodger. De programma's zullen echter niet in eerste instantie op Europa zijn ge richt, doch op Zuid- en Midden-Amerika en Canada, waarbij echter niet de moge lijkheid wordt uitgesloten, dat de uitzen dingen in Engeland en andere Europese landen kunnen worden ontvangen. ADVERTENTIE Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 KWASTEN - PENSELEN Prof. ir. J. A. van Beukering, hoogleraar in de tropische landhuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, is in Mexico City ten gevolge van een hartaan val overleden. Hij is 53 jaar geworden. Prof. Van Beukering vertrok op 20 augustus naar Mexico om voor de Voed sel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties een onderzoek in te stellen naar de landbouwkundige hulpbronnen en mogelijkheden in het Pappaloapan-district. Hij zou eind december naar Nederland terugkeren. Prof. Van Beukering was van 19281929 bodemkundige aan het algemeen proef station voor de landbouw in Buitenzorg, van 19291930 landbouwconsulent aan Sumatra's Westkust en van 19311938 hoofd van de Landbouwvoorlichtingsdienst voor Celebes en onderhorigheden te Ma kassar. In 1938 werd hij landbouwconsu lent bij het departement van Economische Zaken in Batavia, van 1942 tot 1945 ver bleef hij in Japanse kampen. In 1946 keerde hij naar het departement van Eco nomische Zaken terug, waar hij tot 1947 de functie van inspecteur van de landbouw vervulde. In december 1947 vertrok hij voor een studie-onderzoek naar Suriname, waarvan hij in april 1948 terugkeerde. Van 1948 tot 1949 werkte prof. Van Beukering bij het departement van Overzeese Ge biedsdelen in 's-Gravenhage, waarna hij weer naar Suriname ging, waar hij tot 1952 directeur van het departement van Landbouw, Veeteelt en Visserij was. In 1952 werd hij benoemd tot hoogleraar in de tropische landhuishoudkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. De bruid en de brandstoffen zijn twee zaken geweest, waar de Franse kolen handelaar Claude Chrêtien op zijn trouwdag gelijkelijk van vervuld was. Hij nam beiden dan ook maar mee naar het stadhuis. MANILLA (Reuter) Tijdens de alge mene verkiezingen, die dinsdag op de Philippijnen zijn gehouden, zijn tien per sonen doodgeschoten en zes mensen om het leven gekomen ten gevolge van een wervelstorm die de noordelijke eilanden teisterde. De huidige president, Garcia, heeft alle hulporganisaties in het ge weer geroepen om de slachtoffers van de storm te helpen. In de provincie Catadua- nes werden stemlokalen vernield, waar door de verkiezingen moesten worden op geschort. Op Luzon ten gevolge van de storm slechts twintig percent van de kie zers hebben gestemd. Bij een schietpartij tussen de politie en een groep gewapenden, die te Imus, ten zui den van Manilla, de kiezers lastig vielen, sneuvelden tien mensen, onder wie zes politiemannen. De groep werd geleid door iemand die door de politie werd gezocht. Volgens de politie zou de man in opdracht van een politieke partij hebben gehandeld. (UP) Carlos P. Garcia, de opvolger van Magsaysay, lijkt zeker te zijn van zijn overwinning in de presidentsverkiezingen. In de verkiezingen voor het vice-presi- dentschap heeft Diosdado Macapagal, de kandidaat van de liberale partij, een voorsprong op Jose Laurel jr. de door Garcia's partij gestelde kandidaat. PARIJS (Reuter). - De Franse ambtena ren - met inbegrip van onderwijzers, post beambten en de arbeiders van de tabak en luciferfabrieken van de overheid - hebben aangekondigd dat zij volgende week dinsdag zullen staken om kracht bij te zetten aan de looneisen De vakbonden hebben daartoe besloten na een onderhoud met premier Gaillard. De uitslag van de bespreking was volgens een vakvereni gingsfunctionaris negatief. Bijna 600.000 leerlingen van middelbare en technische scholen hadden gisteren vrij door een 24-uurstaking van de leerkrach ten. Uit protest tegen het tekort aan klas selokalen en om salarisverhoging te krij gen. Voor de scholieren was het een derde vrije dag: eerst de zondag, toen de wapen stilstandsdag en daarna de staking. ADVERTENTIE REISDUUR V.D. AFSTAND V.D. AARDE NAAR DIV. HEMELLICHAMEN 160dagen Straaljager 16 dagen 2eKunstmaan 13uur40min. Auto 171 jaar Straaljager 17jaaren1maand 2e Kunstmaan 217 dagen Straaljager 8 jaar en 9 maanden 2e Kunstmaan 1113 dagen Auto 717 jaar Straaljager >"71 jaaren7maanden v 2e Kunstmaan 2 jaar en 5 maanden 99 WARSCHAU —(UP) De Poolse mi nister van Binnenlandse Zaken, Vladislav Wicha, heeft woensdag medegedeeld, dat de Poolse veiligheidsdienst 20 spionnen heeft gearresteerd, van wie enkelen spoe dig berecht zullen worden. In een vraag gesprek met het dagblad Trybunu Ludu zei de minister, dat het Westen spionnen naar Polen zendt, vermomd als gewone toeristen. Kort nadat het interview was gepubli ceerd- maakte., het Poolse' -.persbureau P.A.P. bekënd, dat de veiligheidsdienst in Krakau nog twee Polen had gearresteerd, die gewerkt zouden hebben voor de Ame rikaanse inlichtingendienst. Wicha waarschuwde zijn landgenoten voorzichtig te zijn in hun contacten met buitenlanders, vooral die uit het Westen. Hij verklaarde dat de Poolse veiligheids dienst talloze gevallen bekend is van bui tenlanders uit het Westen, die trachtten politieke en militaire geheimen aan de weet te komen. Hij voegde eraan toe, dat Polen het con tact met het buitenland en de uitwisseling van toeristen met het Westen niet wil be perken en hij drong er bij zijn landgeno ten op aan waakzaamheid te betrachten bij ontmoetingen met buitenlanders. De Poolse minister deed voorts een aanval op uitzendingen van westelijke ra dio-omroepen, die opgehouden zijn met de Polen „schijnheilig te prijzen" en weer begonnen zijn met „boosaardige critiek en belastering" van Polens regering en politiek. De minister zei voots, dat de Poolse veiligheidsdienst de handen vol heeft met de bestrijding van binnenlands georgani seerd verzet tegen het communistisch systeem. Er zijn nog „vijandige elemen ten" onder het volk die het socialisme wensen te vervangen door het kapitalis me en „illegale groepen en organisaties hebben gevormd", verklaarde Wicha. NEW YORK (Reuter) Elf landen, waaronder Frankrijk, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, hebben in de po litieke commissie van de UNO een reso lutie ingediend, waarin bij de autori teiten in Noord-Korea op aan wordt ge drongen de doelstellingen van ie UNO te aanvaarden teneinde tot een regeling in Korea te komen. Deze regelin„ dient ge baseerd te zijn op de grondslagen voor de hereniging van Korea welke de landen, die namens de UNO hebben deelgenomen aan de politieke conferentie over Korea, in 1954 te Genève, hebben opgesteld en die door de UNO-Assemblee zijn bekrachtigd. Volgens deze grondslagen moet er langs vreedzame weg een herenigd, onafhanke lijk, en democratisch geregeerd Korea tot stand komen. In de resolutie wordt de UNO-commissie voor de eenmaking en het herstel van Korea (U.N.C.U.R.K.) ver zocht haar werk vooi-t te zette in over eenstemming met de UNO-resoluties en wordt de secretaris-generaal van de UNO gevraagd de kwestie-Korea op de voorlo pige agenda van de volgende UNO-Assem- blee te plaatsen. De resolutie wordt ook gesteund door Australië, Ethiopië, Griekenland, Luxem burg, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Turkije. Ned. Herv. Kerk Bei-oepen te Klooster-Ter Apel (Gron.) H. van Nieuwenhuize, vicaris te Borger. Beroepbaarstelling. De heer S. W. Kok, vicaris, Vormingscentrum „De Haaf" te Bergen (N.H.), stelt zich beroepbaar. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Meppel G. J. I. van Dijk, vicaris te Utrecht. Beroepen te Oostérend (Fr.) M. Boot, kand. te Woerden te Oost- en West- Souburg B. Scholten te Bergen (N.H.) LONDEN (AFP). - De Brits-Jemeniti- sche besprekingen zijn in een uiterst harte lijke sfeer geopend, zo heeft de woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat hetgeen de Britse pers heeft gepubliceerd over een „verklaring" van de kroonprins van Jemen, niet de mening van de kroonprins weergeeft. Vol gens deze „verklaring" zou de kroonprins hebben gezegd, dat de Britse troepen zich uit Aden moeten terugtrekken en de ge bieden bij.,.Aden aan.Jerpen moeten wor den teruggegeven. Naar van betrouwbare zijde verluidt, hebben de twee delegaties gespróken over de afbakening van de grens tussen Aden en Jemen. Het ontbre ken van een goede afbakening is al sinds jaren de oorzaak van incidenten geweest. (Reutei-). - In een gemeenschappelijk communiqué is na de eerste vergadering bekendgemaakt, dat de twee landen een vriendschappelijke regeling van hun ge schillen wensen. De kroonprins zal tien dagen in Londen blijven. xccco:coco»xoc<x>:ococccoocccccoooocoo(xoooccocoocccco» BERLIJN (UP) Een kolonel van het Oostduitse leger heeft gisteren in Oost- berlyn tijdens een bijeenkomst van ouders gewezen op het nut van militair speelgoed voor Oostduitse kinderen. Tanks, kanonnen, vliegtuigen en sol daatjes kunnen uiterst belangrijk zijn in de algemene ontwikkeling van kin deren, en daarom moeten ouders hun kinderen, die om zulk speelgoed vragen, niet weigeren, verklaarde de kolonel. Maar, zo merkte hy op, men dient dan ook zorg te dragen, dat de kinderen een goed onderscheid kunnen maken. Sol daatjes uit het Westen moeten de im perialistische agressors zijn en soldaat jes uit de landen van het „socialistische kamp" moeten de „verdedigers van de vrede" uitbeelden. BOEDAPEST (Reuter) Het Hongaar- se hooggerechtshof heeft woensdag de 63-jarige Tibor Dery, de bekende Hon gaarse schrijver, tot negen jaar gevan genisstraf veroordeeld, „wegens het lei. den van een organisatie tot omverwer ping van het bewind." Drie andere voox-aanstaande schrijvers, die met Dex-y hadden samengewerkt in de periode vóór het uitbreken van de op stand in oktober van het vorige jaar, kre gen gevangenisstraffen variërend van zes tot anderhalf jaar. De 57-jarige schrijver Gyula Hay, die ook toneelstukken op zijn naam heeft staan, werd veroordeeld tot zes jaar, om dat hij zich zou hebben schuldig ge- maakt aan dezelfde activiteit als Den. De dichter Zoltan Zeik, die 51 jaar is, kreeg drie jaar, terwijl de ongeveer veer tigjarige joux-nalist Tibor Tardos wegens agitatie tegen de bestaande orde ander half jaar gevangenisstraf kreeg. De vonnissen werden in een bericht van één zin door het persbureau M.T.I. be kendgemaakt. Het was het eerste officiële bericht dat de vier schrijvers, allen voor malige leden van de communistische partij, voor het gerecht waren gebracht, Waarnemers beschouwen hen als de be langrijkste Hongaren, die tot dusver in verband met de opstand terecht hebben gestaan. Hun vonnissen worden betrek kelijk mild geacht, in vergelijking met die, welke zijn geveld over minder belangrijke figuren. De genoemde waarnemers zien hierin een versterking van het gerucht, dat de regering heeft beloofd, clementie met de gearresteerde schrijvers te zullen betrachten, op voorwaarde dat hun col lega's de „stilzwijgende staking", die zij na het neerslaan van de opstand zijn be gonnen, beëindigen. WENEN (Reuter) Radio-Boedapest meldt, dat leden der Hongaarse afvaar* diging, onder leiding van premier Kadar, die zich thans te Moskou bevindt, dinsdag aldaar besprekingen hebben gevoerd met leiders der Poolse en Italiaanse commu nistische partijen. (AFP) Naar radio-Boedapest even eens meldt, zal er aan het einde van deze week, waarschijnlijk vrijdag, te Moskou een conferentie van leiders van het in ternationale communisme beginnen, die tot maandag zal duren. Daarna zal er een communiqué worden uitgegeven. PRAAG (Reuter). Het stoffelijk over schot van wijlen president Zapotocky van Tsjechoslowakije zal maandag ter aarde worden besteld. Alle sportgebeurtenissen zijn afgelast tot na de begrafenis. Biosco pen en schouwburgen moeten hun pro gramma's aan de nationale rouw aanpas sen. Zapotocky krijgt een staatsbegrafenis. De Russische delegatie naar de begrafenis zal onder leiding staan van president Vorosjilov. (UP). - De begrafenisplechtigheid zal in Praag worden gehouden. Het is niet be kend waar het stoffelijk overschot van Zapotocky ter aarde wordt besteld. In de begrafeniscommissie zijn benoemd premier Viliam Sirocky, partijsecretaris Antonin Novotny, de minister van Binnenlandse Zaken Rudolf Barak en anderen. TEHERAN (Reu ter) De sjah van Perzië heeft zijn kabinet op dracht gegeven, bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, waar in het eiland Bah rein een door Groot-Brittannië beschermd oliege- bied in de Pei-zi- sche Golf tot veertiende provin- vincie van Perzië wordt verklaard. (AFP) De Brit se regering be schouwt de Perzi sche aanspraken als „ongegrond" en zij blijft haar verplich tingen nakomen om de onafhankelijkheid van deze staat te waarborgen, o heeft de woordvoerder van het Britse zninisterie van Buitenlandse Zaken verklaard. Vol gens de woordvoerder heeft Groot-Brittan nië nog niet bij Perzië geprotesteerd, maar het zal wel zijn mening over de kwestie in Teheran kenbaar maken. In diplomatieke kringen in Londen gelooft men evenwel, dat de Perzische eis zuiver theoretisch is en dat hij de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Groot-Brittan nië en Perzië niet zal schaden. Beide lan den zijn lid van de Verdragsox-ganisatie van Bagdad. (Reuter) In 1952 heeft Groot-Brittan nië de Perzische aanspraken op het eiland, dat tegenover de kust van Perzië ligt, ver worpen. Op Bahrein, dat vijfhonderd vier kante kilometer groot is en 120.000 inwo ners heeft, staat een grote oliex-affinaderij. De oliewinning en -verwerking wordt uit gevoerd door de „Bahrein Petroleum Com pany", die weliswaar in Canada staat in geschreven maar eigendom is van Ame rikaanse belangen. De plaatselijke heer ser, sjeik Soelman Bin Hamad Al Chali- fah wordt door Britse functionarissen ter zijde gestaan. Bevrydingsspel. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de letterkundige J. J. Klant op diens verzoek ontheven van de hem verleende opdracht tot het schrijven van een bevrij- dingsspel. Aldus deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meê.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6