Horen en zien Indrukwekkende wapenschouw der kunststoffen-industrie r PRIMMETJE Minstens f 50.- oude naaimachine SPION IN BERLIJN ZWITSAPLAST Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen Macro-Plastic99 geopend KUIPERS NAAIMACHINES pONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 5 Radio - televisie Fantasie in de ruimte Gesprek en film De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Personeelstekort bij de rijkspolitie „Wilde jaren" zijn voorbij In 1959 begint indijking van de Lauwerszee Veertien dagen hechtenis geëist tegen chauffeur V. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR SLIM HARRISON J Kamerleden bepleiten betere salariëring van griffiers de betere pleister De „grote kinderen" hebben weliswaar maand moeten wachten voordat zij met professor Plano te weten konden ko- flen wat er nu eigenlijk aande hand was net de aardsatelliet Karin en Vogelman UI maar gistermiddagis het voor het jeugdprogramma van de AVRO-televisie duidelijk geworden in de tweede afleve- .ing van het vervolgkijkspel „Morgen ge beurt het", waarin de schrijfster Mies Bouhuys speelt met gedachten over ruim tevaart en met haar talent. Want we hebben het al na de eerste aflevering op 15 oktober in deze rubriek opgemerkt dit is meesterlijk. Zij heeft uiteraard veel nee Spoetnik I, Spoetnik II, de „ruim- iéhond" Laika maar ook zonder een door actuele gebeurtenissen verhevigde interesse zou haar feuilleton tot nog toe ieel wat jonge kijkers in die twee halve uurtjes rooie hoofden hebben bezorgd. Het is vakwerk, gesteund door een intense be langstelling voor de belangstelling van jeugd in de eerste plaats. Maar goed: de jeugd zal het allang genoeg vinden als ,-ij ook zeggen, dat het weer „steengoed" •tas. Overigens niet alleen dankzij de ac tualiteit en de tekst van Mies Bouhuys, sant de regie van Jef de Groot (jaren ge leden acteur bij het voormalige „Comedia" in Amsterdam en onderlegd met een op- 'eiding voor televisieregisseur in Canada), iet decor van Peter Zwart, de geluids techniek en het spel van Ton Lensink, Bries Krijn en Manfred Schulte droegen «k in deze aflevering veel bij tot de kwa- t en de suggestiviteit van deze fan- We vragen ons alleen nog af of het iet aanbeveling verdient de opeenvolging sneller te doen verlopen, bijvoorbeeld met jen tussentijd van veertien dagen. Steeds onderbreking van een maand vraagt van de jongeren meer te onthouden dan ons noodzakelijk lijkt. Tot 11 december. In het VARA-programma ging 's avonds ie uitzending van John Steinbeck's „Mui- ren en Mensen" om reeds gepubliceerde redenen niet door en liet ook minister Suurhoff verstek gaan, die in de rubriek „U en uw regering" over de bestedingsbe perking gediscussieerd zou hebben met burgemeester De Haan van Beerta en met bet Tweede Kamerlid H. M. Fransen. In rijn plaats deed nu de "staatssecretaris, nr. dr. A. van Rhijn, een en ander uit de doeken over dit onderwerp, al was het niet precies een antwoord op hetgeen de burgemeester en het Kamerlid op de be- rtedingsbeperking hadden aan te merken. Maar gesprekleider M. Sluyser wist ten- dotte een conclusie te formuleren, waar mee iedereen het wel eens kon zijn. In de plaats van „Muizen en mensen" ,ad men een Franse filmkomedie „Edou- „rd et Caroline" moeten kiezen, die ons deed vermoeden dat de keuzemogelijk heden wel erg beperkt waren geweest. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed BI liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. S50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Parijse liedjes. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 1J.33 Ned. muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de wouw. 14.00 Promenade ork. en sol. 15.00 School radio. 15.30 Pianoduo. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nieuws. 1-9.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. De statistiek van de maand, door >:of. dr. Ph. J. Idenburg. 19.25 Regeringsuitzend. Emigratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Verz. progr. voor de militairen. #.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. #50 Lichte muz. 21.25 Geronimo en de rovers, •oorsp. 22.25 Strijkkwartet. 2.50 Niet gelukkige huwelijken, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Kleuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. MO Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Kamermuziek. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Te nor en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. ü.OO Clavecimbelconcert. 14.25 Boekbespr. 14.50 Klein koor. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Or iel en zang. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de Jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Dansmuziek. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland. 19.45 Unesco in Nederland, causerie. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Litteraire caus. #.35 Voordr. 20.45 Mensen in het gezin, causerie. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 22,25 Buitenl. weekoverz. VPRO22.40 Zorg om de mens, caus. Daarna: Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Oorkconc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 L'leuws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Operamuz. 15.00 Kamermuziek. 16.30 Klankb. 16.50 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Ork.conc. 17.45 Duitse let 18.00 Strijkkwart. met harp. 18.30 Koorzang. 15.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.30 Dram. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz.. 22.45 Gram. 30O Nieuws. 23.05—24.00 Jazzmuz. VOOR VRIJDAG NTS: 20.30 Documentaire filmrep. 21.0022.00 EurovisieEuropese damkampioenschappen 1957 '■'oor profs te Stuttgart. Uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer van het ministerie van Justitie blijkt dat het aantal vacatures bij het korps rijkspolitie thans rond 500 man 'oedraagt. Sedert 1 januari wordt als voor- ige sterkte 6700 man aangehouden, doch - definitieve organieke sterkte zal nog "ader op grond van de bepalingen van de Politiewet worden vastgesteld. De minister deelt mede, dat op de datum waarop de Politiewet in werking treedt, de gemeenten Barneveld, Haarlemmer- weer, Hardenberg en Weststellingwerf ge meentepolitie krijgen. Het personeel van Je rijkspolitie, dat thans in deze plaatsen is gestationeerd, zal op basis van vrijwil ligheid naar de gemeentelijke politie corpsen kunnen overgaan. 99 Van een onzer redacteuren) Hebt ge u wel eens proberen voor te stellen wat er gebeuren zou, indien alle plastics eens plotseling van de aardbodem verdwijnen zouden? Volgens de Britse schrijvers Gloag en Fraser (in het boek „Kunststoffen en industriële ontwerp- kunst") wachten ons dan de volgende afschuwelijke tafrelen: „Alle telefoons zouden zich, met uitzondering van een paar kleine metalen onderdelen, in het niets oplossen. De bezitters van een kunstgebit zouden eensklaps met de mond vol (losse) tanden staan. De knopen van onze kleding en de mooie metalen rits sluitingen zouden verdwijnen als sneeuw voor de zon en de talloze dames die van top tot teen in nylon gekleed plegen te gaan, zouden plotseling terugkeren tot de natuurlijke staat waarin zij eenmaal het levenslicht aanschouwden Van de meer dan duizend verschillende plastic-halffabrikaten en eindprodukten, die de dertien deelnemende landen op de kunststoffenbeurs exposeren is meer dan de helft van binnenlandse makelij. Bijna vijfhonderd Nederlandse bedrijven met in totaal negenduizend arbeiders zijn thans in de plastic-industrie werkzaam. Hun gezamenlijke uitvoer bedroeg in 1956 51,5 miljoen gulden (in 1950 /II miljoen) waartegenover een invoer (aan grondstof fen en halffabrikaten) van 100 miljoen stond (in 1950 23,7 miljoen). „Gewapend" plastic De beurs zelf is in de eerste plaats opgezet om den volke te tonen welke kunststoffen er zijn en welke specifieke eigenschappen zij hebben. De nadruk ligt daarbij op het ogenblik op de met glas versterkte plyester-produkten, die zo on geveer het „gewapend beton" van de plas ticnijverheid vormen. Bij dit procédé gaat men uit van een buigzaam weefsel van glasvezels dat met kunsthars geïm pregneerd wordt en dan praktisch even sterk is als gehard staal. Onder de vele toepassingen die op de beurs gedemon streerd worden, valt in de eerste plaats het prototype van een sportwagen, die een Haarlemse kunststoffenindustrie vervaar digde voor een Nederlandse autofabriek (niet de DAF). Deze auto, waarvan de carrosserie geheel uit plastic bestaat, is in twee stukken gegoten en zal volgens een zegsman van het Haarlemse bedrijf binnenkort in produktie genomen worden. Een metalen prototype van deze twee- zitter met 500 cc luchtgekoelde motor (achterin) en een vierversnellingsbak, zou onlangs bij rijproeven op het Zandvoortse circuit een gemiddelde snelheid van 100 km bereikt hebben. Schuimplastic Dezelfde Haarlemse firma toont ook een experimenteel bouwelement voor pre fabricated huizen, bestaande uit een bui tenwand van goedkope betontegels en een binnenwand van hardboard, gescheiden door een laag van een nieuw soort schuim plastic, dat een voortreffelijke isolatie tegen kou, warmte, geluid en vocht zou bieden. In het Britse paviljoen zweeft een land- bouwtractor van 1,5 ton, opgehangen aan twaalf haardunne plasticfoliën, die uiter lijk in niets verschillen van het materiaal van de bekende plastic broodzakjes. Be halve zijn formidabele sterkte heeft dit Gelukkig bestaat er niet de minste kans dat wij het nog ooit zonder plastics zou den moeten stellen. Zij veroveren inte gendeel steeds meer terrein op de klas sieke materialen als hout, metaal, rubber, katoen en wol, terwijl enkele van die na- tuurprodukten in bepaalde takken van nijverheid al geheel door de zogenaam de „kunststoffen" verdrongen zijn. Het bewijs daarvan levert de internatio nale kunststoffenbeurs „Macro Plastic", die gisteren in het Amsterdamse RAI-ge- bouw geopend is; de eerste vrijwel volle dige manifestatie in haar soort in Neder land. Het was hoog tijd dat deze beurs er kwam, want hoewel steeds meer be drijven in ons land zich op de een of an dere manier in de plastics storten, was er tot nu toe weinig coördinatie in deze tak van nijverheid, met het gevolg dat ve len en vooral de splinterbedrijfjes in de jaren direct na de bevrijding maar in het wilde weg aan het produceren sloe gen. Allerlei onbruikbare prullen, zoals wegsmeltende theezeefjes, zijn er toen in grote aantallen op de markt geworpen 'met het resultaat dat bij vele consumenten en met name bij huisvrouwen al gauw de mening ging postvatten dat plastics al leen maar een ander woord is voor waar deloze lorren. Inmiddels heeft men echter ingezien dat het zonder intensief speurwerk, grote in vesteringen en degelijk marktonderzoek geen zin heeft om in de kunststoffenbran- che te gaan pionieren. De „wilde" fa briekjes van weleer zijn dan ook goed deels een natuurlijke dood gestorven. De zegetocht van de plastics zelf echter was niet te remmen. Stormenderhand hebben de kleine kunststof korreltjes, die de grond stoffen voor duizenderlei artikelen en eindprodukten vormen, de wereld ver overd en nog dagelijks ontdekt men betere kunststoffen en nieuwe toepassings mogelijkheden. Het is dan ook gemakke lijker om op te sommen wat nog niet, dan wat wel van plastics gemaakt kan worden. En nog staat men volgens de deskundigen slechts aan het begin van de kunststoffen-revolutie. De grondstoffen Hoe onbelangrijk en simpel zien overi gens die nietige harskorreltjes eruit, die de grondstoffen voor de plasticverwerken- de industrieën vormen. Het zijn doorzich tige of felkleurige balletjes, uiterlijk in niets verschillend van de hagelslag op uw ontbijttafel. De bereiding van die hars korrels uit kolen en gas is het kostbare geheim van de internationale chemische monsterindustrieën waarin vele miljarden geïnvesteerd moesten worden voordat men tot een renderende produktie van plasticgrondstoffen kon komen. De win ning van deze polyvinylchloriden, phe- nolformaldehydharsen en hoe zij verder mogen heten, is namelijk een zeer kost bare aangelegenheid, die pas redelijke winsten afwerpt als men er duizenden tonnen per jaar van kan produceren. Voor het ogenblik betrekt Nederland zijn grondstoffen dan ook nog vrijwel uitslui tend uit het buitenland en vooral uit West- Duitsland. Pas eind volgend jaar zullen de Staatsmijnen als eerste in de Benelux- landen op grote schaal de belangrijke kunststof polyethyleen gaan fabriceren, waartoe thans in Beek een fabriek ge bouwd wordt. Zij krijgt een capaciteit van zevenduizend ton per jaar. Is er op dit gebied dus stellig sprake van een achterstand van ons land, op het stuk van de verwerking der kunststoffen behoeven wij voor niemand onder te doen. Uit de rijksbegroting 1958 van het, de partement van Verkeer en Waterstaat blijkt, dat de onderzoekingen en werkzaam heden op het gebied van de landaanwin ning langs de noordkust der provincies Groningen en Friesland in een wat lang zamer tempo zullen worden voortgezet. Voor de verdere voorbereidingen voor de indijking van de Lauwerszee is f 300.000 opgenomen. Het zal dan mogelijk zijn, dat de dijk met de daarin aan te brengen slui zen ongeveer in 1964 gereed zal zijn. Over de plannen om de indijking van de Lauwerszee dienstbaar te maken aan het verkrijgen van een militair oefenter rein heeft de minister van Oorlog mede gedeeld, dat met de uitvoering van deze plannen zeer hoge uitgaven zouden zijn ge moeid. De oefenmogelijkheden zouden bo vendien geringer zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Er is dan ook afge zien van een verwerving van gronden in de droog te leggen Lauwerszee voor mili taire doeleinden. „VaderMoeder Hier ben ik, doe eens open!" Vader was met één sprong het bed uit. Hij kon zich niet vergissen; dat was de stem van Primmetje! En jatoen hij haastig de deur openmaakte, toen stond daar hun kleine Primmetje op de stoep Vader nam hem gauw mee naar binnen, en wat was er toen een blijdschap in het gezin. Vader, moeder en Wamme pakten om beurten hun ventje. En wat had die kleine veel te vertellen! 57-58 ADVERTENTIE geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) indien u bij ons gedurende november een NECCHI koopt KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 11142 - HAARLEM Een typisch facet van de plasticindus trie: Goedkope massaproduktie. Tegen woordig worden ook hoogwaardige kwaliteitsartikelen uit kunststoffen vervaardigd. nieuwe Engelse produkt (dikte 0,05 mm!) ook andere nuttige eigenschappen, o.a. een elektrische weerstand tot 400 volt en een waterdichtheid die het zelfs geschikt maken voor vochtisolator tussen spouw muren. Nieuw is .ook het gebruik van silico nen (chemische verbindingen uit zand) voor de verbetering van schoeisel. De sili conen worden reeds lange tijd gebruikt voor het impregneren van textiel, maar thans hebben enkele chemische industrie- en het bij wijze van proef ook op schoen- leer aangebracht. Experimenten met werkschoenen van arbeiders in de „vuile" industrie toonden aan, dat aldus voorbe- handeld schoeisel veel beter tegen inwer king van zuren, vocht, vetten en oliën bestand is en ook veel minder snel slijt. Uit dien hoofde hebben de schoenfabrikan ten er dan ook geen enkele belangstelling voor. „Nylon 11" Een andere nieuwe kunststof is het „nylon 11" dat zo stoot- en schokvast is, dat men er zelfs binnenhelmen voor het Franse leger van maakt. Vijfhonderddui zend van deze helmen, die zelfs het ge wicht van een zware legertank Irotseren, zijn onlangs afgeleverd. Wat een kans' voor de Chef Materieel van otaze qigen unt il elmde landmacht! Kunststoffen en levensvreugde Zo zijn er tientallen noviteiten te zien, van babydrinkbekers tot zeilboten en van gordijnringen tot complete lichtkoepels. Er is verrassend mooi en instructief speelgoed, zoals constructiedozen met plasticblokjes, die precies als echte bouwelementen ineenpassen. De minia tuurhuisjes die men ervan bouwen kan zijn sterk genoeg om het gewicht van een volwassen mens te dragen. Nieuwe wand en vloertegels, bespannings- en gordijn stoffen in frisse tinten en fraaie dessins geven kleur en fleur aan het interieur en zo werken de plastics mee om ook ons woon- en werkmilieu steeds meer te ver aangenamen. Dat alleen is al een gang naar de kunststoffenbeurs waard, waar bij we dan maar afzien van de vele indu striële toepassingen der nylons en plas tics als lagers, mallen, buisleidingen, tandwielen en wat dies meer zij. Eén facet van deze beurs moet men zeker niet overlsaan: de afdeling waar de machinerieën van de plasticverwer- kende industrieën zijn ondergebracht. Men ziet er kunstharspersen, spuitpersmachi- nes, mengwalsen, zeefmolens en flessen- blaasautomaten in vol bedrijf. Vele van die robots zijn meterslange gevaarten, die elke minuut tientallen asbakken, bonbon schaaltjes, kammen of wat wilt u, uitbra ken, maar er zijn ook handzame plastic persjes voor de kleine man die een be scheiden entree wil maken in de wonder wereld der kunststoffenindustrie, waar in derdaad bliksemcarrières nog tot de mo gelijkheden behoren, wanneer men ervoor zorgt, weibeslagen ten ijs te komen. Vele instanties en instituten zoals de T.N.O. en de Rijksnijverheidsdienst, dienen de gegadigden gaarne van advies en voor lichting en ook zij zijn op de „Macro Plastic" aanwezig. Al met al lijdt het geen twijfel, dat deze beurs een door slaand succes zal worden en tot een jaar lijks evenement kan uitgroeien. Zij duurt tot 20 november. Botsing kostte drie mensen, waarbij zijn dochtertje, het leven De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft veertien dagen voor waardelijke hechtenis en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 39-jarige vrachtrijder uit Sittard, die op 12 juni in Maastricht een aanrijding had veroorzaakt, waardoor drie personen, bij wie zijn eigen vierjarig dochtertje, om het leven kwamen. De officier nam in aanmerking dat de verdachte al zwaar is gestraft door de dood van zijn kind. De vrachtrijder was met zijn auto tegen een langs de weg stilstaande vrachtauto gebotst, waardoor de chauffeur, die ach ter de wagen stond om iets aan de lading te veranderen, op slag gedood werd. De auto van de vrachtrijder schoot na de bot sing dwars over de weg en reed tegen een muur. De voorkant van de wagen werd geheel ingedrukt. Een 50-jarige man en het vierjarig dochtertje van de vracht rijder, die in de cabine zaten, werden zwaar gewond en overleden kort na het ongeluk. De vrachtrijder kon zich van de botsing niets herinneren. De verdediger betoogde dat het bewustzijn van de vrachtrijder een ogenblik moet zijn weggevallen, zodat hem geen grove schuld aan het ongeluk kan worden verweten. Op 26 november zal de rechtbank uit spraak doen. 56. Na de deur van de auto te hebben gesloten, klim ik voorzichtig over enkele rotsen, tot ik een laag muur tje heb bereikt, vanwaar ik een prachtig uitzicht over de weg heb. Ik hoef niet meer te doen dan afwachten. Wat zal er gebeuren? Het is allemaal heel eenvou dig, maar ik geloof, dat ik u toch het een en ander moet uitleggen. Om te begimen, heb ik commandant Delarue het een en ander verteld over het huis in de Rue de la Gare, nummer zesentwintig. Ik heb hem ook verteld van de houten namaak-raket en tenslotte over de legertruck. Het plan van Kurt en Miss Morelli is eenvoudig, maar naar mijn smaak wat al te eenvoudig. In het diepste geheim hebben Russische agenten zich alle moeite gegeven, goedgelijkende nabootsingen te ma ken van het raket „Francoise" en de militaire vracht wagen, waarmee de raket van Passy naar de kust moet worden vervoerd. De noodzakelijke gegevens zijn hun verstrekt door „Laforest" ingenieur bij de C.N.R.S. Laforest zal de echte raket tijdens de reis begelei den en hij is dus in staat, Sullivan en zijn mensen te helpen -zich van de vrachtwegen meester te maken en deze te vervangen door de andere vrachtwagen. De gang van zaken is eenvoudig. De „echte" auto wordt aangehouden, de chauffeur en zijn meerijders worden onschadelijk gemaakt, een man rijdt de wagen naar een afgesproken plek, waar de raket op een an dere wagen wordt overgeladen. Intussen wordt op de weg de oorspronkelijke vrachtwagen vervangen door een andere. Wanneer de soldaten die het escorte heb ben gevormd, tenslotte bij kennis komen, zullen zij in de laadbak kijken om te zien of de raket er nog is. Zij zullen de kist openmaken, en de namaakraket ont dekken. Maar zij hebben er geen begrip van hoe de raket er uitziet, en zij kunnen de verwisseling dus niet constateren. Dit alles zou de rovers de gelegenheid geven de ge stolen raket in veiligheid te brengen. Nu is dit vernuftig uitgedachte plan echter op weg naar zijn mislukking. Commandant Delarue zal dé vrachtauto wel vanuit Passy laten vertrekken, maar zonder raket, die door gewone bakstenen is vervangen. De raket zelf zal per vliegtuig naar de kust ge bracht worden. Op het allerlaatste ogenblik is alles dus veranderd. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Maar wat doe ik dan met de roodzwarte auto van Grace Sullivan? Ook dat is niet moeilijk te begrijpen. Miss Morelli moet niet vergeten, dat ik werk voor het Franse Twee de Bureau. Ik heb nu papieren in mijn zak, papieren, die ook in de zak van Kurt hadden kunnen zitten, en die het tweetal in staat hadden gesteld, met de noor derzon te vertrekken uit het land, waar het voor hen erg slecht toeven was. Op de weg is de Franse jeep verschenen met er achter de militaire vrachtwagen. Ik probeer te zien of alles in orde is, en mijn ogen dwalen naar de plek waar de overval zal worden gepleegd. Over enkele ogenblikken zal de jeep er zijn... De jeep is er... en alles verloopt als in een goed- geregisseerde film. Een man komt te voorschijn uit het struikgewas aan de kant van de weg. Hij houdt zijn arm omhoog. Ogenblikkelijk steekt ook ingenieur Laforest zijn arm omhoog. De jeep en de vrachtauto stoppen. Drie andere figuren komen uit het struikgewas en gaan rondom de twee wagens staan. Er zijn blijkbaar bevelen gegeven, want ik zie de twee soldaten uit de cabine tevoorschijn komen en uitstappen. Zij hebben hun voeten nog niet .op de grond gezet of zij worden door twee der aanvallers vakkundig bui ten gevecht gesteld, waarna een van de aanvallers begint, hun uniformen uit te trekken. Laforest is in zijn jeep blijven zitten en kijkt naar wat er gebeurt met een glimlach om zijn lippen. Ik zie ook een vrouwelijke gestalte: miss Sullivan Zij staat langs de weg op de uitkijk. Ik wacht ongeduldig op het moment, waarop de an dere vrachtauto uit zijn schuilplaats tevoorschijn wordt gereden, maar niets... De twee mannen, die met Kurt en Miss Morelli zijn meegekomeri, hebben de uniformen van de twee soldaten aangetrokken en zij gaan achter het stuur van de jeep en de vracht wagen zitten. Kurt zal zijn weg dus vervolgen met de jeep en de echte vrachtwagen... op die manier zal hij dus op de verschillende controleposten, zijn papieren kunnen la ten zien, die uitstekend in orde zijn! De twee auto's zijn weggereden en ik barst bijna van woede. Eén kleine onnauwkeurigheid aan de con troleposten en zij komen erdoorheen. Ik heb echter vertrouwen in commandant Delarue, die waarnemers in de buurt heeft geplaatst. Zij zullen evenals ik gezien hebben, welke nieuwe wending de gebeurtenissen hebben genomen. Wat mij betreft, moet het zwaarste nog komen. Ik moet Kurt en Angela te pakken krijgen. Zo zal ik ten slotte mijn persoonlijke wraak hebben. Ik verdwijn zo snel ik kan van mijn uitkijkpost en stap in de auto van Miss Sullivan. In ternauwernood tien minuten, precies de tijd die nodig is om te voet de helling te beklimmen, zullen ze er zijn, en moet er wat zwaaien! Ik heb al te lang op dit ogenblik gewacht. Het pistool dat achter mijn broekriem geklemd is, geeft me een rustig gevoel. Ik moet haar levend hebben.... en ik zal haar hebben. Ik snak naar een sigaret. Ik heb al een paar dagen niet meer gerookt, en ik dacht dat ik er voortaan geen behoefte meer aan zou hebben, maar ik verlang nu sterker dan ooit naar een sigaret, desnoods één trekje. Ik klem mijn tanden op elkaar, en ik besluit, te gaan lopen. Ik ben in een beste bui om mijn dierbare Kurt en Angela te ontvangen Op dit ogenblik moet de vrachtwagen al zijn onder schept en de twee trawanten van Kurt moeten al ge arresteerd zijn. Laforest trouwens ook. die kleine verrader zal voor zijn manier van zaken zwaar moe ten boeten... Plotseling hoor ik een geluid. Ik draai mijn hoofd om. Een paar kiezelsteentjes zijn weggeschopt op het paadje vlakbij. Daar moet iemand zijn, die van de afspraak afweet... Miss Sullivan staat op een geheel andere plaats' dan vanwaar ik het geluid hoorde. Die kiezelsteentjes wer den dus niet door haar, maar door... Michaël, ik... Zij schijnt moeilijk dichterbij te kunnen komen, en ik geef haar een hand. —Eindelijk,ik was bang dat je niet zou ko men, zegt zij. (Wordt vervolgd) In het voorlopig verslag van de vaste commissie van justitie uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de samenstelling der burger lijke gerechten en van de bezoldiging van de rechterlijke ambtenaren, vragen ver scheidene Kamerleden zich af of met de in het ontwerp voorgestelde wijzigingen de salarisverhouding binnen de colleges en tussen de rechters, vice-presidenten en presidenten onderling niet worden ver stoord, dit naar aanleiding van de percen tages van de verhogingen per 1 september 1956, die voor rechters, vice-presidenten en presidenten bij kleine rechtbanken respectievelijk bedragen: 9,4, 11,4 en 8,4, bij middelgrote rechtbanken 9.4, 11,4 en 14,9 en bij grote rechtbanken 10, 8,5 en 13,7. Verscheidene leden vinden de ontworpen salarisregeling voor de griffiers van recht banken, gerechtshoven en de Hoge Raad onjuist, omdat onder meer het salaris ge lijkgesteld wordt aan dat van een kanton rechter der derde klasse. Deze laatste functie moet als een aanvangspositie wor den aangemerkt, aldus deze leden, en het griffiersambt is als een eindfunctie te be schouwen. Zij bepleitten met aandrang een verbetering in de bezoldiging van deze griffiers, die deze meer in overeenstemming zal brengen met de aard van hun werk zaamheden en hun functie. Hun taak kan vergeleken worden met die van het hoofd van een groot bedrijf, aldus deze leden. ADVERTENTIE DONDERDAG 14 NOVEMBER Concertgebouw: Concert door de Chris telijke Oratoriumvereniging o.l.v. George Robert, m.m.v. het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Gebouw van Huishoudelijke en Gezins voorlichting: Frans Halsstraat 7, „Winter feesten in het gezin" 19.3021.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Hij die sterven moet" 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Porte des Lilas", 14 j., 19, 21.15 uur. Lido- theater: „Mam'zelle Striptease", 18 j. 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „De hel der verlo renen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Minerva- theater: „Als de dauw hangt komt er re gen", 18 j., 20.15 uur. Rembrandttheater: „Silk Stockings", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Ieder schot is dodelijk", 14 j. 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 u. DIVERSEN Frans Halsmuseum: G. Kouwenaar voor Volksuniversiteit over: „Experimentele poëzie", 20 uur. Brinkmann: dr. W. H. K. Feuilletau de Bruyn: „De politieke be tekenis van de Spoetnik", 20 uur. Dreef- zicht: Informatie-avond Katholiek Maat schappelijk Jeugd en Gezinswerk, 20 uur. VRIJDAG 15 NOVEMBER Concertgebouw: Tweede jeugdconcert o.l.v. Marinus Adam m.m.v. het Noord- bollands Philharmonisch Orkest. 16.15 en 19.30 uur. Minerva Theater: Voordracht door Otto Sternman, „Ik ben een neger", 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. R. Fente- ner van Vlissingen voor Volksuniversiteit: „Vrouw zijn en mens woi-den", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke en moderne meesters, van 1012.30 en van 13.3017 uur. Gale rie Espace: Schilderijen van Jules Chapon 1117 uur. Gebouw van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting: Frans Halsstraat 7: „Winterfeesten in het gezin", 1417 en 19.30—21.30 uur. FILMS Cinema Palace- „Kleren maken de man", a.l., 14, 16,15, 19 en 21.15 u. Frans Hals theater: „Handelaren in meisjes", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 j., 13.45, 16.15, 18.45, 21.15 u. Luxortheater: „My gun is quick", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minervathcater: „I'll cry tomorrow", 18 j„ 20.15 uur. Rembrandt theater: „Monpti", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Een hel op zee", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.14 uur. DIVERSEN Het Nut, Lange Veerstraat 16: Huma nistisch Verbond, de heer Ehrbecker over; „Het drama van oorlog en vrede van dr. G. Gongrijp: Acioha", 20 u. Stadsschouw burg: Dr. Fr. Thjjssen over: „De oecume nische gedachte in het kath. leven", 20 u. Brinkmann: Lezing voor archeologische werkgemeenschap door F. E. Farwercke over: „De Zweedse rotstekeningen", 20 u.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7