Luitenant-generaal Calmeyer handhaaft zijn critiek Nederland richt Bureau voor Nieuw Guinea op in Canberra Mr. Helders uit Sydney op weg naar ons land 7 Belg stelt voor de militaire NA VO-commissie de commissie voor verzoening en hoop te noemen Conservatieven rebelleren tegen premier Gaillard Coalitie in gevaar door belastingmaatregelen Sukarno via Rome en Parijs naar Zuid-Amerika Geen achterstand in salariëring KLM-piloten Acteur Hans Kaart ziek Felle uitval van Hoessein tegen Egypte en Syrië Diplomatieke breuk is niet onmogelijk België staat voor enorme investering in Kongo Hydro-electrisch project in de Kongo-rivier Tien landen meer naar de ontwapeningscommissie? Amerikaans precisiewerk met „kunstmeteoor" „Republikeinen schopten raketprogramma in de war" Onderzoek naar uitlekken van discontoverhoging Britse correspondent uit Libanon gewezen Kort nieuws pONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 'PARIJS (ANP) De conferentie van parlementsleden der NAVO-landen heeft dicteren aan de hand van een ontwerp- rappor* van de militalre commissie van «dachten gewisseld over het thema „de militaire politiek in het atoomtijdperk". De verslaggever van de commissie, het Nederlandse parlementslid luitenant- generaal Calmeyer, zei dat de lezing van de Amerikaanse generaal Cortlandt van Schuyler in een besloten vergadering voor de parlementsleden hem niet heeft kunnen overtuigen van het tegendeel van jijn vaststellingen. Ook de Franse gene raal Valluy is volgens generaal Calmeyer van oordeel, dat het door een gebrek aan coördinatie onmogelijk is tot een effectieve strijdmacht te komen met NAVO-divisies, waarvan de samenstelling voor ieder land weer anders is. Het Britse Hogerhuislid Brown zei te menen, dat in het ontwerp-verslag van de heer Calmeyer teveel critiek is geoefend op het witboek van de Britse regering over het terugtrekken van Britse troepen uit Duitsland. Hij verklaarde met ge noegen vernomen te hebben, dat het door de heer Calmeyer ingediende document niet de mening vertegenwoordigt van de gehele militaire commissie. Ook zei hij het te betreuren, dat de vijftien NAVO- landen over divisies beschikken, waarvan de samenstelling zo verschillend is. Naar zijn mening kan de NAVO tot een zekere standaardisatie van de divisies komen door zich te baserep op de Amerikaanse „Pentonic"-divisies, die geheel berekend zijn op de atoomoorlogvoering. Deze be staat uit vijf onderdelen welke onafhanke lijk kunnen optreden. (De Nederlandse divisie nieuwe stijl omvat zeven van der gelijke onderdelen). Brown is van oor deel, dat Groot-Brittannië met vier divi sies, die met tactische atoomwapens zou den' worden uitgerust, volledig aan zijn NAVO-verplichtingen zou kunnen vol doen. Verder drong hij er op aan de be volking der NAVO-landen nauwkeurig op de hoogte te stellen van de huidige stand van zaken en hen de risico's en mogelijk heden voor ogen te hoüden. Het lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, E. J. Mac Carhty zei, dat men de beslissing over het gebruik van kernwapens niet aan militaire bevelheb bers moet overlaten. Het is ook heel goed mogelijk, zo zei hij, dat de strijd uiteinde lijk op economisch terrein zal worden be slecht. De NAVO kan niet alleen op mili tair terrein werkzaam blijven, en zal met de economische factoren en met het con flict der idiologieën rekening moeten houden. Wij moeten onze krachten putten uit onze gemeenschappelijke beschaving, en ons er van bewust zijn, dat ons demo cratische stelsel door de Russen wordt uitgedaagd, zo zei hij. De Fransman Piette verklaarde dat de publieke opinie ernstig verontrust is over de vergelding in geval van een Russische aanval. Het is de plicht van de NAVO de vraag te beantwoorden, wie beslissen zal over het gebruik van het kernwapen in geval van een Russische aanval. Het pu bliek heeft het recht hierop antwoord te krijgen. Militaire samenwerking in de NAVO zal gepaard moeten gaan met een grotere politieke eenheid, aldus Piette. Vredesapostel De Belgische afgevaardigde Parmentier zei het te betreuren dat de bevolking uit allerlei publikaties de indruk heeft ge kregen dat een oorlog ieder ogenblik kan uitbreken. Zouden wü niet eens uitdruk king kunnen geven aan onze hoop en onze vreugde dat de toekomst de vrede zal brengen, zo zei hij. De vooruitgang van de Russen op wetenschappelyk gebied is wel iswaar opzienbarend, maar men moet dit niet al te dramatisch voorstellen. De twee grootste krachten in de wereld zijn thans in staat elkaar grondig te vernietigen, en deze stand van zaken kan ons alleen maar doen verwachten dat de vrede betere kansen maakt dan ooit tevoren. Het is beter dat wy ophouden elkaar dreigemen ten toe te roepen, en proberen tot een compromis te komen. De Russen hebben hun politieke stelsel en wü het onze. Het is misschien tyd dat wü onze militaire commissie veranderen in een commissie van verzoening en hoop, aldus de heer Parmentier. Lord Teynham (Groot-Brittannië) wees erop dat naar zijn oordeel de NAVO-strijd- krachten voor bestrijding van onderzee boten onvoldoende zijn voor haar strate gische taken. Hij zei het niet eens te zijn met de opvatting dat door ballistische en kernwapens de vloot afgedaan heeft. Zo lang koopvaardijschepen de zeeën bevaren, zullen zij begeleid moeten worden door oorlogsschepen, zo merkte hij op. Het Nederlandse Tweede Kamer-lid E. Vermeer wees op de noodzaak dat de NAVO-landen een gemeenschappelijke buitenlandse politiek voeren. Samenwer king is behalve in wetenschappelijk- onder zoek ook geboden op het terrein van ar beidsverdeling en een gezamenlijke pro- duktie van wapens. Hij stelde voor de fi nanciering te doen geschieden naar finan ciële draagkracht. Indien de activiteit van de NAVO de financiële draagkracht der nationale regerigen te boven gaat zal de eventuele Amerikaanse en Canadese hulp niet het karakter van een gift moeten dragen. Uit gesprekken in de wandelgangen van het Palais du Chaillot valt op te maken, dat men zich in militaire kringen in de Verenigde Staten vertrouwd lijkt te maken met het denkbeeld dat ook andere zee varende NAVO-mogendheden, de beschik king krijgen over atoom-onderzeeboten, uitgerust met lange-afstandsraketten, die van onder water kunnen worden afge vuurd. De Amerikaanse admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber der Atlantische vlootstrijdkrachten heeft er in een lezing voor de parlementsleden op gewezen dat de Russische vloot sedert 1945 van de ze vende naar de tweede plaats is geklommen en thans de eerste plaats inneemt met de bouw van nieuwe schepen. De Russen hebben thans de grootste vloot van onder zee-boten, die de wereld ooit heeft gekend. De NAVO-strijdkrachten beschikken ech ter over een indrukwekkend antwoord op de dreiging van Russische onderzeeboten in de vorm van een zeer doelmatige appara tuur voor de opsporing op lange afstand en wapens met een grote vernietigende Een overzicht van üe zittingszaal van het Palais de Chaillot in Parijs, waar meer dmi 150 parlementsleden uit de vijftien landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie hun jaarlijkse bij eenkomst houden. Tot voorzitter van deze derde parlementaire NAVO- bijeenkomet is het Nederlandse Tweede Kamerlid, de heer J. J. Fens gekozen. PARIJS (Reuter) President Coty heeft gisteravond een spoedvergadering van het kabinet byeengeroepen na een conservatieve opstand tegen de belas tingmaatregelen van Gaillard, 'waardoor diens coalitieregering in gevaar dreigt te komen. Gaillard kon gisteren een diner voor de NAVO-parlementsleden, die in Parijs bijeen zijn, niet bijwonen. Gaillard is de vorige week pi-emier ge worden op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de meeste partijen ouder wie de conservatieven hem en zijn an':i-infla- tieplannen om de frank te redden zouden steunen. De conservatieve fractie in de Nationale Vergadering heeft woensdag evenwel verklaard, dat de conservatieve afgevaardigden de regering wellicht in de steek zullen laten els zaterdag of maandag de belastingsvoorstellen aan een vertrouwensvotum onderworpen wor den. De conservatieven-beschuldigden de socialisten ervan, dat zij de overeenkomst ma "staat der partijen die Gaillard steunen, hebben gebroken, toen zij op een bijeenkomst van de financiële commissie der Nationale Ver gadering met communisten en sommige radicalen tegen een conservatief voorstel hebben gestemd. Volgens waarnemers is dit echter een voorwendsel om niet voor de nieuwe belastingen te hoeven stemmen. CANBERRA (AFP) Een van de resultaten van het bezoek van minister Helders aan Canberra is, dat Nederland voornemens is een „Nieuw-Guinea bu reau" in Canberra te vestigen om tot een zo nauw mogelijke samenwerking met Australië inzake de ontwikkeling van Nieuw-Guinea te komen. Nederland zal thans een deskundige in zake aangelegenheden betreffende Nieuw- Guinea in Canberra aanwijzen. De des kundige zal steeds beschikbaar zijn voor direct overleg op hoog niveau met de Australische regering over vraagstukken die zich van tijd tot tijd voordoen. Op de samenwerking tussen beide re geringen op het gebied van de gezondheid werd bij de besprekingen ook de nadruk gelegd. SYDNEY (Reuter) De Nederland se minister van overzeese zaken, mr. G. P. Helders, is woensdag uit Sydney naar Nederland vertrokken. Voor zijn vertrek zou hij verklaard hebben, dat zijn bespre kingen met de Australische regering over Nieuw-Guinea tot resultaat zullen hebben dat de vriendschappelijke samenwerking tussen Australië en Nederland in Nieuw- Guinea belangrijk zal worden uitgebreid. Hij zei, dat de regering van beide lan den zich samen willen toeleggen op de sociale ontwikkeling van de inboorlingen in beide Guinea's en dat een nieuw pro gramma om dit te bereiken spoedig zal worden opgesteld. Minister Helders zou ook verklaard hebben, dat Australië zijn medewerking zal verlenen bij de inrich ting van een proefstation voor de veefok kerij op Nederlands Nieuw-Guinea en voor dit doel fokvee zal leveren. Het station zou geleid worden door 8 Nederlandse veeartsen, die zullen samenwerken met Australische veeartsen. De Nederlandse regering wil ook een centraal punt voor de handel aan de west kust van Nederlands Nieuw-Guinea ves tigen, waar de Papoea's op coöperatieve basis hun oogsten aan de man kunnen brengen, zo zou minister Helders ver klaard hebben. DJAKARTA (ANP) Het bestuur van de internationale „Jachtclub" in Tandjong Priok bij Djakarta de voor malige koninklijke Bataviasche jacht club" heeft donderdag medegedeeld, dat de club in opdracht van de betrok ken autoriteiten is gesloten. De woord voerder van het plaatselijk militair com mando van Djakarta was niet bereid com mentaar te leveren op deze mededeling, welke werd gedaan in de vorm van een advertentie in enkele dagbladen. Gevraagd of het sluiten van de jacht club verband houdt met de Nieuw-Gui- nea-actie en met de beweerde plannen tot opvordering van gebouwen, die het. eigen dom zijn van de staat en thans door par ticulieren worden gebruikt, antwoordde de woordvoerder daarvan nog niet op de hoogte te zijn. De leden van zowel de jachtclub als van de enkele dagen geleden gesloten internationale „Djakarta-club" zijn voor het grootste deel Nederlanders. De „derde fase" Het centrale comité van actie voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, dat onder leiding staat van de minister van Voorlichting, Sudibjo, is woensdag avond in vergadering bijeen geweest om een verslag aan te horen van N. L, Su- wages, die zojuist is teruggekeerd van een reis door de grensgebieden langs- weste lijk Nieuw-Guinea, aldus werd donder dag in Djakarta bekend gemaakt. Ook ontwierp het comité de plannen voor de komende „derde fase" van de campagne tot bevrijding van westelijk Nieuw-Gui nea. De secretaris van het comité, Sumar- mo, weigerde echter bijzonderheöèn bé kend te maken over hetgeen voor deze derde golf van de actie op het program (UP) Het in Djakarta verschijnende socialistische blad „Pedoman" wist woensdag te melden, dat Indonesië defi nitief de handelsbetrekkingen met Neder land zal verbreken, indien de UNO er niet in slaagt de kwestie Nieuw-Guinea ten gunste van Indonesië op te lossen. Het blad baseerde zijn bericht op een mede deling van een functionaris van het mi nisterie van Financiën. Intussen heeft de leider van de socialis tische partij in het parlement voorgesteld op een van de Riau-eilanden een haven aan te leggen om de handel van Singapore af te leiden. Hij betoogde dat indien de handelsbe trekkingen met Nederland verbroken zou den worden, de Nederlanders nog in de gelegenheid zouden zijn om met Singapore als tussenhaven Indonesische producten in te voeren. Om dat te voorkomen moest men op de Indonesische Riau-eilanden een haven laten aanleggen, aldus Asra- roedin. NEW YORK (UP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft te New York verklaard, dat „de zaak ex plosief kan worden" als de UNO er niet in slaagt de grondslagen te formuleren van een overeenkomst tussen Nederland en Indonesië betreffende Nieuw Guinea. DJAKARTA (ANP) Volgens gezag hebbende bronnen zal president Sukarno tijdens zijn nieuwe buitenlandse reis, die hij in december zal ondernemen, in Zuid- Amerika bezoeken brengen aan Brazilië, Argentinië, Chili, Equador en Mexico. De vertrekdatum moet nog worden vastge steld, maar men verwacht dat de presi dent eind december Indonesië zal ver laten. Voor zijn reis naar de Zuidameri- kaanse landen zal president Sukarno eerst in het Vaticaan worden ontvangen door Paus Pius XII en een onofficieel bezoek aan Parijs brengen. Oordeel rijksbemiddelaars: Het college van rijksbemiddelaars heeft aan de partijen die betrokken zijn bij het geschil inzake de beloning van de K.L.M.- vliegers, zijn standpunt medegedeeld. Het college is van oordeel, dat er geen achter stand is in de inkomens van de K.L.M.- vliegers vergeleken met het gemiddeld in komen van hun Westeuropese collega's, maar dat er wellicht mogelijkheden zijn in de destijds door de K.L.M.-directie gedane suggestie tot een zekere technische her ziening ten aanzien van de promotie en de pensioenering der vliegers. Het college stelt partijen voor, het over leg over deze herziening op korte termijn te openen en, zo mogelijk, de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de toekomst in een collectieve arbeidsovereenkomst neer te leggen. Naar het ochtendblad „De Telegraaf be richt lijdt de acteur Hans Kaart aan spit ten gevolge waarvan hij enige tijd rust zal moeten hpuden. Zijn gastrol van Sgana- relle in „Don Juan" van Molière bij het Rotterdams Toneel zal hij waarschijnlijk kunnen blijven spelen aangezien de voor stelling slechts enkele keren per week wordt gegeven. Het is de vraag of zijn gastrol in „Veel leven om niets" van Sha kespeare bij de Haagse Comedie zal kun nen doorgaan. AMMAN (UP) Koning Hoessein van Jordanië heeft tegenover een groep bui tenlandse journalisten in Amman ver klaard dat „er geen twijfel aan bestaat" dat de regeringen van „Egypte en Syrië werktuigen van het internationale com munisme zijn". In antwoord op vragen zei Hoessein dat Jordanië wellicht de diplo matieke betrekkingen zou verbreken in dien Egypte en Syrië hun campagne tegen het Jordaanse vorstenhuis voortzetten. Jor danië zou echter niet uit de Arabische Liga treden. Koning Hoessein verklaarde dat nog meer Amerikaanse wapens in Jordanië zullen aankomen. De ondergrondse activi teit in Jordanië is naar zijn ze'ggen, ten op zichte van het begin van het jaar, aanzien lijk verminderd. Volgens Hoessein staan alle Palestijnse vluchtelingen, „gedesillu sioneerd", aan de de zijde van de regering. Hoessein besloot met de verklaring dat het Jordaanse volk en het leger een hechte eenheid vormen, en dat hij niet overweegt zijn regering te herschikken of de rege- ringspolitiek te herzien. Stokebranden WASHINGTON (Reuter). Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft op een pers conferentie verklaard, dat radio-Caïro en radio-Moskou proberen de publieke opinie in Jordanië tegen koning Hoessein op te stoken door te insinueren, dat de koning in het geheim met Israel en de Verenigde Staten onderhandelt. Hij zei deze propaganda, die volgens hem alleen maar de spanning in het Nabije- Oosten kan vergroten, te betreuren. Op de vraag van een journalist, of de Verenigde Staten tegen de campagne zullen prote steren antwoordde hij: „Niet dat ik weet. Als we over dergelijke dingen bij de Sov jet-Unie willen protesteren, zouden we een lopende band voor het vervoer van protestnota's nodig heben". AMMAN (Reuter). - De voorzitter van het Jordaanse Lagerhuis, dr. Khalifeh, heeft telegrafisch de Arabische koningen, staatshoofden en parlementsvoorzitters verzocht in het belang van de Arabische eenheid een halt toe te roepen aan de Egyptische propagandacampagne tegen Jordanië en koning Hoessein. (UP). - Tegelijkertijd zonden leiders van Palestijnse vluchtelingen de leiders van de Arabische Liga telegrammen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de pro paganda van Egypte en van „sommige Syrische bladen" tegen Jordanië. In Syrië werkt men hard om de ko mende vrouwelijke generatie de huismoeders van de toekomst te doordringen van het besef, dat niets zo nuttig en verheffend is als het doden van mensen die een andere nationaliteit bezitten en het misdrijf hebben begaan, aan de andere kant van de grens te wonen. Jongedames van 14 tot 20 jaar worden geoefend in het handige gebruik van automatische wapenen en het dragen van uniformen. Zowel het een als het ander is nog enigszins onvolkomen, zoals de foto toont. Doch dat wordt wel beter. De overtuiging dat er niets edelers voor de mens is weggelegd dan het doden en sterven in dienst van een fanatiek nationalisme zal tenslotte ook bij deze wichten wel zegevieren. Of niet (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn heeft zich met zijn ministers beraden over het vraagstuk van de ontwikkelingsplannen te Inga. Inga is een plaats aan de Kongorivier, in beneden- Kongo, niet ver van de Atlantische Oceaan, waar de stroomversnellingen de bouw van reusachtige hydro-elektrische centrales met de goedkoopste stroom van de wereld mo gelijk zouden maken. Internationale con cerns, Franse, Italiaanse, Canadese en Amerikaanse aluminiummaatschappij en, hebben studiegroepen gevormd voor de stichting van een grote aluminiumindustrie langs een der oevers van de Kongo-stroom, in het gebied van Inga. De investeringen zouden in de eerste fase reeds oplopen tot meer dan 1,2 miljard gulden, om later te stijgen tot 5 a 7 miljard gulden. Het laat zich echter aanzien, dat er in de Europese en Afrikaanse landen een sterke concur rentie en zelfs een koehandeltje met wa tervallen zal ontstaan. In de eerste plaats biedt ook de zelfstandige staat Ghana hydro-elektrische stroom aan, maar het is voornamelijk Frans-Afrika, dat plannen heeft te Kuilu, waar eveneens, ofschoon veel minder grote, hydro-elektrische re serves kunnen worden geëxploiteerd. De Belgen willen zich klaarblijkelijk niet de kaas van het brood laten eten in Afrika, terwijl boze tongen fluisteren, dat enkele ministers van de Belgische regering te veel bekommerd zijn over de benoeming van politieke vrienden in de nieuwe semi-of- ficiële organen, die in het raam van de Inga-plannen zullen dienen te worden op gericht. Vandaar het dringende en directe inter veniëren van koning Boudewijn. Naar verluidt kan de Belgische Kongo het Inga- plan ieder jaar met minimum 1 miljard francs of 76 miljoen gulden uit eigen mid delen financieren, wat de Belgisch-Afri kaanse gebieden nogmaals een superiori teit geeft op de overige Afrikaanse gebie den. Koning Boudewijn legde na de verga dering van het kabinet, een verklaring af, waarin hij speciaal onderstreepte, dat de uitzonderlijk lage prijs van de energie, welke te Inga zal kunnen worden verkre gen aldaar de opbouw mogelijk maakt van grote gespecialiseerde industrieën, die in het moederland onmogelijk zouden kunnen worden opgericht. Aldus zal een nieuw hoofdstuk van vruchtbare en harmonische samenwerking tussen België en de Kongo worden ingeluid, aldus koning Boudewijn. NEW YORK (AFP) De westelijke grote drie (de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk) plus Canada hebben volgens AFP besloten voor te stel len de ontwapeningscommissie met tien leden uit te breiden, namelijk met Argen tinië, Brazilië, België, Italië. Tsjechoslo- wakije Joegoslavië, India, Birma, Tunesië en Australië. De ontwapeningscommissie zoals die thans is samengesteld, heeft twaalf leden: de leden van de Veiligheidsraad plus Ca nada. De Sovjet-Unie heeft voorgesteld alle UNOleden in de ontwapeningsonder handelingen te doen vertegenwoordigen. Canada en Japan zullen bij de algemene vergadering een resolutie indienen, waarin het besluit van de vier westelijke landen om tien nieuwe land in de ontwapenings commissie op te nemen, is vervat, aldus dit AFP-bericht. Te vee) leefhebbers? Volgens U.P. is er echter nog geen over eenstemming bereikt over de uitbreiding van de commissie, omdat er te veel kandi daten zijn. Egypte zou Afrika willen verte genwoordigen maar Frankrijk en Groot- Brittannië zijn daar tegen. De Verenigde Staten zouden Tunesië voorstellen als Afrikaans lid. Voor Zuidoost-Azië komt India in aanmerking, maar Pakistan staat er op ook benoemd te worden, als India lid wordt. Voor Zuid-Amerika zouden twee zetels beschikbaar worden gesteld, maar er zijn drie kandidaten: Brazilië, Ar gentinië en Mexico. Te veel gevraagd? Rusland heeft laten weten, dat het niet zal deelnemen aan verdere ontwapenings besprekingen als de UNO-Assemblee het ontwapeningsvoorstel van de westelijke mogendheden zou aannemen, aldus ver luidt in diplomatieke kring te New York. (Deze 24-mogendheden resolutie is met 597 stemmen in de politieke commissie aangenomen.) CINCINNATI (UP) Drie hoge functio narissen van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben onthuld, dat de Ver enigde Staten een „kunstmeteoor" de ruimte in hebben gezonden en vervolgens weer terug hebben gekregen. Deze „me teoor" is de neuskegel van een Jupiter-C- raket, dat vorige week donderdag door president Eisenhower voor de televisie aan het Amerikaanse volk getoond is. De pre sident vertelde toen alleen, dat deze kegel honderden mijlen de ruimte in was geweest en terug was gekeerd. De kegel is ver moedelijk het eerste object, dat uit de ruimte terug is gekomen. Men meent, dat Rusland deze prestatie nog niet heeft geleverd. De deskundigen zeiden, dat de Jupiter-C van de kegel weggestoten en de laatste basis van de luchtmacht te Cape Canaveral in Florida. De neuskegel werd geborgen door de marine, die ver op de Atlantische Oceaan de wacht hield. In de ruimte werden, de raketmotoren van de kogel weggestoten en de laatste begon te gloeien met dezelfde intensiteit als een ster van de tweede grootte. De kegel moest* „voor zichzelf denken" en minstens een dozijn handelingen bepalen. Op het juiste tijdstip vertraagde hij zichzelf door een parachute uit te stoten. Vervol gens zette hij een ballon buiten en blies die op. Daarna sneed een kleine guil lotine de opblaasbuis los en kwam de bal lon boven de parachute te hangen. Even voor het geval het water raakte, stiet de kegel een paar kleine bommen uit en bracht die tot ontploffing, opdat de marine het geluid kon opvangen met luisterappa raten en kon vaststellen, op welké plaats de kegel was neergekomen. REDLANDS (Reuter) De maatschappij te Redlands in Californië die de drietraps raket vo ïr de Amerikaanse kunstmaan maakt, heeft de mededeling ontvangen dat op 1 december in Florida een Amerikaanse satelliet zal worden gelanceerd. Een woordvoerder van de maatschappij verklaarde dinsdag, dat de mededeling van het ministerie van Marine, dat met het project belast is, is ontvangen. Aanvankelijk was de datum voor het lanceren van de eerste Amerikaanse kunst maan bepaald op 18 december. Er is geen reden opgegeven, waarom deze datum is vervroegd, zo zei de woordvoerder. Later werd door een woordvoerder van de marine echter verklaard, dat de datum van de lancering nog niet vast stond. Truman: Grafiek. Van 15 november tot 18 de cember wordt in het prentenkabinet van het Amsterdams Stedelijk Museum grafiek en een houtplastiek getoond van Karei Schmidt RotÜuff, WASHINGTON (UP) Het Ameri kaanse satellietprogramma „werd in de war geschopt" toen de republikeinen aan het bewind kwamen, aldus heeft oud-pre sident Truman op een bijeenkomst te Washington verklaard. Van 1946 tot 1951 was het onderzoek van de diverse takken der strijdkrachten op Let gebied van geleide projectielen abso luut niet gecoördineerd, aldus Truman. De oud-president zeide in 1951 K. T. Keiler van de Chrysler Corporation met de coördinatie te hebben belast, maar toen de republikeinen aan het bewin 1 kwa men werd deze maatregel weer te niet gdaan. De toespraak van Eisenhower, vorige week via radio en televisie, noemde Tru man „een mooie rede". „Maar nu wil ik ook optreden zien", zo voegde hij hier aan toe. (Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat de regering een tribunaal zal instellen om te onder zoeken of er waarheid schuilt in de be wering dat het besluit tot verhoging van de rentevoet tot zeven percent vroegtijdig is uitgelekt. Hiermede is voldaan aan .de wens van Labour,, die reeds in september een openbaar onderzoek had geëist. Ook van conservatieve en liberale zijde was op een onderzoek aangedrongen, maar de regering weigerde en hield ook dinsdag nog staand toen de kwestie rumoer in het Lagerhuis veroorzaakte. Het onpartijdig, maar geheime, onderzoek, ingesteld door de lord kanselier, voorzitter van 't Hoger huis en hoofd van de rechterlijke macht, benevens lid van de regering, werd alge meen onbevredigend geacht. De regering is gezwicht omdat de oppo sitie zowel de kanselier van de schatkist, Thorneycroft als de heer Oliver Poole, ondervoorzitter van de conservatieve partij-organisatie, in opspraak heeft ge bracht. MacMillan houdt vol dat de rege ring er van overtuigd is dat geen onregel matigheid is geschied. Oliver Poole, die zijn eer en goede naam aangetast acht, heeft MacMillan verzocht een openbaar onderzoek te gelasten om hem de gelegenheid te geven zich te ver dedigen. Poole heeft onthuld dat hij op 18 september de dag voor de verhoging van de rentevoet een bezoek heeft ge bracht aan Thorneycroft, maar dat hij geen inlichtingen over de verhoging van het bankdisconto heeft ontvangen op het ministerie, zoals Labour beweert. Hij ver klaarde verder dat hij geen effecten heeft verhandeld of laten verhandelen tussen de tnd dat hij de kanselier verliet en de offi ciële aankondiging van de verandering van de rentevoet. BEIROET (Reuter) De Libanese rege ring heeft Michael Adams, de speciale cor respondent van het liberale Britse blad de „Manchester Guardian" te Beiroet, aange zegd dat hij binnen 48 uur het land moet verlaten. Het Britse blad mag voorlopig niet in Libanon worden verkocht. Naar verluidt hebben de Libanese auto riteiten bezwaar tegen het verslag van Adams over de gebeurtenissen in het land. Lambiek Bonaparte. Een van de ezels, die onlangs door de veehandelaar De Ko ning uit Ede van Corsica naar Nederland zijn gebracht, is thans verkocht aan-de schutterij St. Lambertus te Helden. De ezel, die de naam Lambiek Bonaparte heeft gekregen, wordt hoofdprijs in een loterij, die binnenkort wordt uitgeschreven ter versterking van de kas van de schutterij, die grote uitgaven heeft gedaan en nog moet doen ter bekostiging van het fraaie uniform, waarin de leden zijn gestoken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9