INVESTERINGSBEPERKING Werken, die Haarlem moet uitstellen Vis en vlees Alle diensten getroffen UIT STAD EN STREEK Diamantdiefstal opgelost; jeugdige daders bekennen Prof. dr. F. A. van Baren sprak over Brazilië J. M. Langeveld vijftig jaar koorzanger Klaverjasbond vierde tweede lustrum „Heemstede-West" gaf een aardige klucht te zien Wielrijder reed door na aanrijding Partij van de Arbeid houdt federatievergadering Dressuurwedstrijden van jeugdrijvereniging „Fit" ZANDVOORT Accordeonvereniging „Zandvoort" floreert weer HILLEGOM VIJFHUIZEN COSTUMES STOMEN I 3.75 Weer een opvoering van „De dochters van de baas" viAANDAG 18 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT «Pt heeft er vaak de schijn van dat ii:>« rln trrvlf r\r>iin cl noodlottig toeval de voltooiing van fprinsenbrug ligt reeds maanden op G° ,.i«. uronli+on xrr\rvv* Virvf niiainxria (a] van Haarlemse projecten halverwege •h: in bascule te wachten, voor het nieuwe litiebureau, dat in 1959 gereed zou zijn, f «en in de aankoop der krotten blijven 'Lken hetgeen c jk gezegd kan worden n de sanering van het Rozenprieel en !?zou men nog wel even kunnen door- J.an vooral als men ook de werken .nee- 1» 'waarvan de uitvoering door de hui- geldschaarste wordt tegengehouden. gaat het daarbij in vele gevallen grote bedragen, zodat de onmogelijk- 01 id der uitvoering onder de huidige om- -landigheden duidelijk is, hetgeen daar- nog niet wil zeggen dat die onmoge- fil ,eid daardoor aanvaardbaar wordt, r'. is echter voor het gemeentelijk leven „''gis funester dan dat men, onder de in- i van de bezuiniging in het groot, nu ook maar tal van voorzieningen nalaat, ffelke een betrekkelijk bescheiden plaats in het gemeentelijk huishoudboekje op feil en waarvan het achterwege blijven jujh op den duur verlies voer de stad op levert. Een goed voorbeeld daarvan is de ex ploitatie van de Vis- en de Vleeshal. In h afgelopen jaren heeft de Vishal zich ontwikkeld tot een tentoonstellingsgele- c'enheid met een goede faam, dank zij ;5n commissie van drie beeldende kun stenaars, die geheel belangeloos hun krachten daarvoor inspanden en slechts gesteund werden door een bescheiden ge meentelijk krediet en de geestdrift van wethouder voor kunstzaken. J.Iaar die commissie heeft uitdrukkelijk verklaard, dat zij het volgend jaar niet meer in de gelegenheid zal zijn opnieuw tentoonstellingen te organiseren. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Vishal in 1958, op de in het voorjaar te houden fototentoonstelling na, gesloten zal blijven. In gemeentelijke kringen is daarom ge jacht aan de benoeming van een adjunct- directeur voor de gemeentelijke musea, welke functionaris belast zou worden met de zorg voor de moderne kunstverzame ling welke Haarlem rijk is en die nu nog niet voldoende tot haar recht komt en met de voorbereiding van tijdelijke ten toonstellingen in de Vishal. De gelukkige omstandigheid doet zich daarbij voor, dat voor deze functie een geschikte kandi daat aanwezig is. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de directeur der gemeen- telijke musea reeds volledig door de zorg daarvoor in beslag wordt genomen en dat het uiteindelijk naar men i.iag ver wachten toch in de bedoeling ligt het complex Vis- en Vleeshal de kern te la ten worden van een speciaal museum voor de moderne kunst. De te benoemen adjunct-directeur zou zich dan bij het voortschrijden dezer ont wikkeling kunnen vertrouwd maken met het conservatorschap over het betrokken kunstbezit. Ten aanzien van het beheer van de ÏÏeeshal is de situatie enigszins analoog. In dit geval heeft de stichting „Haarlems Bloei" op verzoek van het gemeentebe stuur vijf jaar geleden bij wijze van proef de exploitatie van de Vleeshal als min of meer) cultureel centrum ter hand genomen, opdat het gebouw niet langer ongebruikt zou staan. Op zichzelf is deze proef wel geslaagd men heeft zelfs kans gezien het een en ander in het ge bouw te investeren maar uiteraard heeft de stichting „Haarlems Bloei" niet het apparaat om blijvend als beheerster op te treden. Dit is dan ook aan het ge meentebestuur kenbaar gemaakt. Een langer uitblijven van een beslissing op dit punt zou ook de vraag kunnen doen rijzen waarom de gemeente dan een aan tal in de onmiddellijke nabijheid van de Vleeshal gelegen panden heeft gekocht, wanneer die toch niet gebruikt worden voor het doel waarvoor zij bestemd heten te zijn: namelijk de vergroting van de accommodatie van de Vleeshal met een foyer, keuken, buffet, toi'etten en derge lijke. De in deze panden geïnvesteerde gelden blijven thans renteloos. De verwe zenlijking van al deze plannen dient ech ter te beginnen met de benoeming van een adjunct-directeur, die door zijn ad viezen en zijn activiteit vastere vorm kan verschaffen aan een gedachte welke nu nog vaag is. Het zou ons niet verwonderen wanneer de Haarlemse gemeenteraad bij de aan staande begrotingsdebutte"- b. en W. tot het inslaan van dit, in de Memorie van Antwoord vermeden, pad zou aansporen. Wij zouden het bovendien toejuichen wan neer deze gelegenheid te baat werd geno men om tevens het College tot spoed te manen met de benoeming van een chef van de afdeling Culturele Zaken. Er valt op dit. uitgestrekte terrein namelijk nog onafzienbaar veel te doen wat betreft de inventarisatie, de coördinatie en de acti vering van heel wat, ten dele nog slapen de, krachten en bezittingen op cultureel terrein. Dat men Ce noodzaak daarvan heeft ingezien bewijst de oprichting, van de Afdeling (voorlopig nog Bureau) enige jaren geleden Men bekrone nu deze daad door de aanstelling van ee- figuur, die de voor deze arbeid zo noodzakelijke be zieling kan opbrengen. De Haarlemse raadsleden zullen woensdag de onlangs door B. en W. ingediende investeringsnota gaan bespreken, waarby zy zich zullen moeten uitspreken over het door B. en W. voorgestelde „uitsmeren" van verscheidene posten voor de financiering van kapitaalswerken van 1956 en 1957 naar 1958 en 1959. De werken, die voorlopig geen nadeel ondervinden van de moeilijkheden op ^finan- cieringsgebied, zijn die projecten, die op 15 september 1957 gereedgekomen of in uitvoering waren. Deze kunnen namelijk gefinancierd worden uit het voorradige „korte geld". De kredieten, die door de raad zyn verleend en waarvan de werken nog niet in uitvoering zijn genomen moeten met „lang geld" gefinancierd worden en^ hierop zijn in de eerste plaats de maatregelen van de investeringsbeperking van toe passing. Dit houdt in, dat de financiering van deze werken naar de komende jaren wordt overgeboekt, hetgeen tot gevolg heeft, dat met deze werken voorlopig nog geen begin kan worden gemaakt. Voor 1957 was voor ruim één miljoen aan werken op 15 -september nog niet in uit voering. Naar 1958 is ruim 20 Yniljoen gul den overgeboekt voor financiering van werken, die op 15 sëptember 'van dit jaar nog niet in uitvoering waren en naar 1959 is bijna 11 miljoen gulden overgeboekt. Welke kapitaalswerken vallen nu onder deze maatregelen en moeten dientengevolge tijdelijk worden uitgesteld? Wegaanleg In de eerste plaats vallen hieronder ver scheidene grote projecten van wegenaan eg. Zo is een bedrag van rond 90 ton naar 958 geboekt voor het voltooien van het verkeersplein op het kruispunt Rijksstraat weg—DelftlaanVondelweg. Voor de ver- aetering van de Kleine Houtweg en Pavil- oenslaan is een bedrag van bijna 54 mille geboekt naar 1959 en volgende jaren, het geen betekent, dat met deze verkeersver- oeteringen voorlopig geen begin zal worden gemaakt. Wat de gezondheidszorg betreft wordt 60.000 voor het door regenten van het rote Gasthuis uit te brengen rapport aan B. en W. geboekt naar 1959 of volgende aren. Ook de bouw van het nieuwe politie- oureau is uitgesteld: de kosten voor de commissie van deskundigen ten bedrage van 54 ton zijn naar 1958 overgeboekt, /erder zal de politie het nog even moeten stellen zonder radio- en ontvanginstallaties n één auto en acht motoren. Voor de dienst Bescherming Burgerbe volking is uitgesteld de inrichting van een meuken, alsmede een aanvulling van blok- ploeguitrustingen en de aanschaffing van wijk- en blokploegwagentjes. Bij de bedrijven zal de verbouwing van magazijnen en werkplaatsen aan de Kam persingel voor het waterbedrijf worden uitgesteld, alsmede de uitbreiding van de parage van de reiniging aan de Oudeweg. Ophoging Voor de woningbouw is het benodigde geld zoals wij reeds berichtten aan wezig, zodat hierbij geen vertragingen van oelang zijn te constateren. De benodigde geldmiddelen zijn uitgesmeerd over die jaren, waarin de terhandneming van de werken is te verwachten. Ten aanzien van het ophogen van bouw grond en het aanleggen van plantsoenen zijn de volgende werken uitgesteld: bouw rijp maken van gronden nabij de Ekster straat en een gedeelte van de grond ten zuiden van de Amsterdamsevaart en ten oosten van het Van Zeggelenplein. Verder grond- en rioleringswerken op een terrein De afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West'' heeft het win terseizoen ingeluid met een causerie van prof. dr. F A. van Baren over „Brazilië" De heer P. C. Woudsma, voorzitter van deze afdeling, leidde de spreker in met een woord van welkom. Prof. Van Baren reisde nog kortgeleden gedurende enige maanden wet allerlei soorten vervoermiddelen dooi de Verenigde Staten van Brazilië. Hij ver haalde op onderhoudende en humoristische wijze van zijn belevenissen in dit land van grote contrasten, van onvoorstelbare rijk dom van enkelen en diepe armoede en sociale ellende van zeer velen. Brazilië is een van de meest uitgestrekte staten ter wereld en heeft een oppervlakte van ongeveer 260 maal Nederland, bijna de helft vari Zuid-Amerika, groter dan Europa en groter dan de U.S.A. De totale bevolking telt ruim 61 miljoen zielen. Spreker schetste de huidige maatschap pelijke toestanden en gaf op vermakelijke wijze een aantal staaltjes van de dikwijls zorgeloze levenshouding der bevolking en van de verhoudingen tot ambtelijke instan ties. Tal van fraaie, gekleurde diapositieven illustreerden het gesproken woord. Een daverend applaus beloonde de spreker voor zijn interessante causerie. De heer J. M Langeveld, wonende Ros- kamstraat in Oud-Schoten, heeft zondag een bijzonder jubileum gevierd. Hi] her dacht namelijk de dag waarop hij vijftig jaar tevoren koorzanger werd. Nadien is de heer Langeveld onafgebroken 1 d van een kerkkoor geweest. Ter gelegenheid van deze halve eeuw trouw aan de koorzang is hij op hartelijke wijze door het kerkbe stuur" van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus en zijn zangcollega's van het „Pius X"-koor gehuldigd. Nadat zendag- morgen te zijner intentie in de Room.s-Ka- tholieke kerk aan de Tesschelschadestraat een hoogmis was opgedragen, zaten de jubilaris en genodigden in de pastorie aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat aan een feestelijk ontbijt aan. Des middags was er een receptie tijdens welke velen de heer Langeveld hebben gelukgewenst. Pastoor A. van Rijn sprak de jubilaris in waarde rende bewoordingen toe en overhandigde hem een hoge pauselijke onderscheiding, namelijk het gouden ereki-uis „Pro Ecclesia et Pontifice" Rector B. Stammeijer nracht de dank en erkentelijkheid over van de Haarlemse Korenbond en bood de heer Langeveld een oorkonde en een kist siga ren aan. in de Waarderpolder, en ten oosten van de Rijksstraatweg tussen Vondelweg en Mui- derslotweg. Eveneens voorlopig uitgesteld worden de aanleg van een plantsoen aan de Orionweg en het ophogen van gronden tussen Diepen- brockstraat en Richard Holkade, van een terrein voor een kleuterschool bij de Jan Gijzenschool. De gemeentelijke dienst voor de sport moet voorlopig afzien van de aanleg van een sportpark ten noorden van het ver lengde van de Orionweg, van een sportveld en kleutertuin, alsmede van het verbeteren van de gymnastiekzalen aan de Kleine Houtweg en Badhuisstraat. Het verstrekken van een geldlening aan de voetbalvereniging Schoten voor de aan koop van een aan de gemeente toebehorend kleedhuis is uitgesteld tot 1958. G. G. D. Ook de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst zal de moeilijkheden van de investeringsbeperking ondervinden, want een bedrag van 232 mille voor de voorzieningen aan het hoofdgebouw aan de Nieuwe Gracht is tot 1958 uitgesteld, ter wijl voorts 132.637 voor de inrichting van de Clarastichting eveneens naar het vol gend jaar is verschoven. De kapitaalswerken voor tunnels en via ducten by de Friese Varkenmarkt en naby de Oostersingelgracht (90 mille) en voor Zaterdag vierde de Haarlemse Klaver jasbond feest, omdat het tien jaar gele den was dat hij werd opgericht met het doel om het kaarten in de café's tegen te gaan. Des middags werd in 't Stoofke een drukbezochte receptie gehouden, waarop vertegenwoordigers van de Haag se, Rotterdamse en Leidse Klaverjas- bonden het woord voerden. De drukkerij van het bondsorgaan bood een zilveren beker aan, die onder dankzegging door het bestuur werd aanvaard. Zaterdagavond zette men het feest voort met een cabaretvoorstelling in het Con certgebouw. De voorzitter van de feest commissie, de heer W. Schornagel, heette de bezoekers welkom, waarna aan de heer en mevrouw P. Veen en de heer en me vrouw J. Appel op het toneel bloemen werden aangeboden wegens hun verdien stelijk werk voor de bond. Toen ging het doek op om André Car- ï-ell in de gelegenheid te stellen het pro gramma met een kort praatje in te leiden Hartelijk werd er gelachen om de scherts van André Carrell en Cora Ville en me bewondering keek men naar de trucs die goochelaar Geraldini de zaal voorschotel de. Tony Schifferstein speelde af en toe een radio-medly of liet de zaal genieten van enkele melodieën van Gershwin. He was alleen jammer dat enkele jongeren zich achterin de zaal niet rustig konden houden, waardoor veel van het pianospel verloren ging. Vermeldenswaard is het optreden van de „Twee Martelly's" met hun honden show. Hartveroverend was het om te zien hoe een tweetal hondjes, in koddige kleer tjes gestoken, op de achterpootjes hun op wachting bij het publiek maakten. Ook het optreden van Ri Corita met haar imitatie's van Marlène Dietrich en Johnny Jordaan, viel in goede aarde. Na afloop was er tot drie uur bal, waaraan het dansorkest „Orkest de Moll" medewerking verleende. unncls nabij de Westergracht, de Pylslaan en de Munterslaan zijn uitgesteld tot 1958, 959 of later. Een bedrag van 1.156.700 voor de bouw en inrichting van het Coornhertlyceum is naar 195.9 verschoven, evenals de uitbrei ding van de Van Zeggelenschool. Naar 958 worden verscheidene voorzieningen verschoven aan andere scholen, onder wei- te zich bevinden de bouw van de uloschool aan de Planetenlaan. Naar 1959 wordt geboekt een bedrag van 500.000 gulden voor de bouw van het twee de en derde paviljoen van de centrale arbeidsinrichting van Nazorg. De toneelvereniging „Heemstede-West" gaf zaterdag in gebouw „Nieuw Berken rode" aan de Herenweg in Heemstede een opvoering van „Daar moet je een vrouw voor zijn" van Terence Dudley. De dwaze intrige stempelde net stuk tot de onver valste klucht. De komische situaties erin werden door de auteur met een bewonde renswaardige flair tot de grappigste tafe reeltjes herleid. Dit geschiedde soms zo vernuftig, dat zelfs de dolste scènes nog een schijn van logica verkregen. Bovendien schreef Dudley een pittige en dikwijls originele dialoog, zodat het resultaat zich bijzonder gunstig onderscheidt bij de kluchten, die gewoonlijk voor het ama teurtoneel ter beschikking worden gesteld. De intrige berust op een logeerpartijtje van tante May bij haar aangetrouwde neef Simon Murray, die een royaal belegde bo terham verdient met het schrijven van detectiveverhalen, waarin het bloed bij stromen vloeit. Hij heeft de gewoonte zijn boeken vóór publikatie eerst nog even door te nemen met zijn charmante secre taresse Carol. Met haar tracht hij de ef fecten bij de lezers vast te stellen. Het be hoeft dan wellicht niet meer te worden vermeld, dat tante steeds de kamer be treedt op het moment, dat Simon en Carol in een situatie verkeren, die door haar on middellijk wordt uitgelegd als een com- promiterend voorbeeld van huwelijks ontrouw. Het gelukt tante op deze manier de amicale verhoudingen in Murray's ge zin te vervangen door de sfeer van een compleet dolhuis, waarbij haar fantasie steeds moord en vergiftiging meent waar te nemen. Bij de opvoering constateerde de kri tische toeschouwer, dat de individuele prestaties der spelers bijna voortdurend uitstekend zijn geweest. Het is de heer Jac. van der Veldt als nieuwe regisseur echter nog niet gelukt onberispelijk sa menspel te tonen. Het tempo was soms absoluut te traag en ook hadden sommige scènes, zoals de vermeende vergiftiging van tante May, bij meer concentratie op de komische mogelijkheden ongetwijfeld de effecten nog verhoogd. Maar zoals gezegd, werd over het algemeen meer dan ver dienstelijk gespeeld, zoals door Theo Vis ser als de desperate auteur, die hierbij door. Ans Visser en Jannet Foks met een levendige charmé werd geassisteerd. Annie Jeltema was de mallotige tante, een ty pering waarmee het publiek zich kostelijk amuseerde en Joke van der Veldt speelde Vilma, dienstmeisje en ex-filmster, met het juiste flegmatieke accent. Alleen de politieagent Barnes moet als onvoldoende worden gekwalificeerd, omdat deze ka rakterisering een uitbundig-martiale stijl verlangt, die door de betreffende speler niet werd opgebracht. Tenslotte verdient Peter Warmerdam nog een compliment voor zijn fleurig en smaakvol decor, dat deze goede keuze van „Heemstede-West" voor een ideale omlijsting heeft opge leverd. Toén zaterdagmiddag een 65-jarige vrouw de rijweg van de Koningstraat in Haar lem overstak, werd zij door een 14-jarige wielrijder aangereden, waardoor zij viel en verwondingen n achterhoofd en rech terarm opliep. Zij is overgebracht naar het Grote Gasthuis. De wielrijder die aan vankelijk wachtte, is later doorgereden. De politie verzoekt de jongen zich te mel den op het afdelingsbureau „Centrum" in de Smedestraat te Haarlem. OP HET GEBIED VAN VOETBALSCHOENEN! Ideaal voor het spelen op. droge èn natte velder» DE NIEUWE QUICK VOETBALSCHOEN MET DE PATENT RUBBERZ00L Geen knellende vetersluiting, 20 dat de bloedsomloop niet worde gestoord en pijnlijke voeten of kuitspieren voorkomen wordeo. Sneller starten en stoppen. QUICK SPOR.TSCHOENFABRIEK N.V. HENGELO (GLD) Afscheidsbezoek. De afgetreden presi dent der Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de fcieer René Mayer, zal 25 november een afscheidsbezoek brengen aan 's-Graven- hage, 2 december aan Bonn en 12 decem ber aan Luxemburg. Soortgelijke bezoeken heeft de heer Mayer reeds gebracht aan Brussel en aan Rome. Bpyy "fry??** Op maandagavond 25 november wordt de federatieve jaarvergadering van de Partij van de Arbeid in Haarlem gehou den in het gebouw van de Haarlemse Jon ge Mannenvereniging aan de Lange Margarethastraat. Op de agenda komt ondermeer de verkiezing van een nieu we federatievoorzitter voor. Zoals wij reeds hebben gemeld, stelt de heer W. F. Happé zich wegens drukke werkzaamhe den niet meer hierkiesbaar. Het federa tiebestuur beveelt als opvolger de heer J. Willemse aan, terwijl de heer E. J. Lo- dewijks bereid is gevonden de functie van tweede voorzitter te vervullen. Voorge steld wordt de heer W. F. Happé te be noemen tot bestuurslid. Zoals gewoonlijk wordt op deze vergadering het raadsver- slag van de raadsfractie uitgebracht, waarna het beleid van de fractie in dis cussie zal^ worden gebracht. Zondagmiddag hield de jeugdrijvereni- ging „Fit" dressuurwedstrijden in de zo juist voltooide, doch nog niet officieel ge opende, manege van het Kennemer Rij- centrum K.R.C. aan de Zijlweg in Haar lem. Er zullen dit seizoen zes wedstrijden georganiseerd worden. Er wordt gereden in twee categorieën: gevorderden en min- der-gevorderden. De deelneming was bij zonder groot: niet minder dan 37 jeugdige ruiters hadden voor de wedstrijden inge schreven. De uitslagen waren: Gevorderden: 1. Nelleke Rietveld op Li berty (93 pt.). 2. Monique van Teterius op Fiësta (90 pt.). 3. Ella Piccardt op Bruno (86 pt.). Minder gevorderden: 1. Walter Byleveld op Quick Silver (97 pt.). 2. Babs Vette- winkel op Caesar (77 pt.). 3. Jeanny Riet veld op Fiat (77 pt). Na dit jaar een van de moeilijkste perio des uit haar zevenjarig bestaan te heb ben doorgemaakt kwam de accordeonver eniging „Zandvoort" zaterdagavond tij dens de uitvoering in restaurant „Zomer- lust", waarvoor grote" belangstelling bleek, als een herboren vereniging op de plan ken met een concert, dat goede beloften inhield voor de toekomst. Voorzitter C. Schaap gewaagde in zijn openingswoord van deze moeilijkheden toen hij erop wees, dat, toen hij vier maanden geleden tot voorzitter werd benoemd, hij een vereni ging aantrof, die in moeilijke omstandig heden verkeerde, nog s1 echts enkele le den over had, terwijl het met de finan ciën droevig was gesteld, zodat men zelfs overwoog, tot opheffing over te gaan. Men zette echter door en met vereende krach ten en een krachtig gevoerde propagan da, wist men de zwarigheden te boven te komen, waarbij veler medewerking ver kregen werd, niet het minst van directeur Jan Davids. Met grote nadruk wekte spreker op tot donatie, om daardoor ook financieel de vereniging weer een hechte ondergrond te geven. Het resultaat van deze inspanning kreeg deze avond zijn bekroning In dit concert, dat, gelet op de betrekkelijk korte tijd van voorbereiding, bewondering verdiende. Want daar was onder de bezielende leiding van Jan Davids allereerst het jeugdorkest bestaande uit een twintig jon gens en meisjes, dat zich met een viertal nummers kwam voorstellen, die met veel enthousiasme en op muzikaal te loven wij ze werden vertolkt. De jeugdige pianiste droeg met haar begeleiding wel heel veel bij tot dit welslagen. Aan het slot van de avond kwam de beurt aan het grote or kest, dat nu al weer ruim vijftien leden telt en ook dit optreden beloofde veel goeds voor de toekomst. Dat directeur Jan Davids met dit ensemble in een ge heel nieuwe samenstelling, weer terug moest grijpen naar in hoofdzaak walsen en marsen, was te begrijpen. Men kan moeilijk verwachten, dat men direct al weer tot de zwaardere programmanum mers terugkeert. Eveneens onder leiding van Jan Davids werkte aan deze avond mee de Haarlemse Klavar-accordeonclub H.K.A.C. waarvan het A-orkest en het B-orkest zich beide mot een vijftal num mers lieten horen. Een verloting, die de kas zeker aan zienlijk zal hebben versterkt en een ge zellig bal besloten de avond. Bromfietser reed in Hillegom tegen wandelaars op Zaterdagavond om elf uur is een brom fietser uit Abbenes op de Weerestein- straat in Hillegom tegen twee wandelaars opgereden. De bromfietser is in bewus teloze toestand naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht; de wandelaars liepen geen verwondingen op. Nieuwe koster van de Gereformeerde kerk Zondag werd de kostersdienst in de Ge reformeerde Kerk te Vijfhuizen voor het eerst vervuld door de heer H. van Hooi donk. Deze werd door de kerkeraad be noemd als opvolger van de vorige koster, de heer Chr. v. d. Woude, die in een zelfde functie werd benoemd bij de Gereformeer de Kerk van Badhoevedorp, waar hij vol gende week in dienst zal treden. Nieuws in het kort- Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder voor Onderwijs, Lichamelijke Op voeding en Sport, Jeugdzaken, Kunstzaken en Vreemdelingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. Inbraak te Bloemendaal. Tijdens af wezigheid van de bewoonster is ingebro ken in een villa aan de Iepenlaan te Bloe mendaal. Een brandkast is geforceerd, kas ten zijn vernield en laden open gebroken. Daar de bewoonster pas vandaag terug keert kan nog niet. worden meegedeeld of er wat vermist wordt. De hoofdstedelijke recherche heeft vrijdagavond drie jongelieden gearres teerd, die zondagochtend op het politie bureau Kattenburgergracht bekend heb ben in de nacht van 4 op 5 november in de Blankenstraat te hebben ingebroken. Er werd voor meer dan 13.000.- aan dia manten gestolen. Dé 19-jarige A. H., zijn 27-jarige zwa ger J. C. H. en de 27-jarige J. C. van der P., allen uit Amsterdam, werden vrijdag avond op heterdaad betrapt toen zij een poging deden in te breken in een fabriek in de Passeerdersstraat. Bij een huis zoeking iii de woning van Je twee eerst- genoemden vond een rechercheur in de zak van een kostuum enkele diamantjes, die zorgvuldig in een papier,. e waren ver pakt. Bijna de gehele buit, bestaande uit een partij ruwe diamanten met een ge wicht van 416 karaat in afmetingen van een halve tot zeven mm, tafelaanstekers ei twee aktentassen, die uit een ander bedrijf in hetzelfde gebouw waren meege nomen, werd op aanw 'zing var> H. terug gevonden bij een kennis. Uit de manier waarop de inbraak was gepleegd had de politie reeds geconclu- deero, dat men lier niet met geroutineer de inbrekers te maken had. Het drietal is opgesloten op het bureau Kattenburger- gracht en zal ter beschikking van de offi cier van Justitie worden gesteld. Voordracht ter benoeming van hoofdleidster B. en W. van Haarlem hebben ter be noeming van een hoofdleidster van de kleuterschool aan de dokter De Liefde straat de volgende voordracht opgemaakt: 1 mej. M. Bollebakker uit Haarlem. 2. mej. M. Verhagen uit Santpoort en 3. mej. C. C. S. Th. Kroon uit Haarlem. 'MM Zondagavond had in h°t r.k. vereni gingsgebouw te Vogelenzang een vrij goed geslaagde opvoering plaats van het blijspel „De dochters van de baas," ge- schrevei door C. van der Linge. Daar in de opvoering van hetzelfde spel door „Ons Genoegen' te Hillegom de inhoud in ons blad reeds besproken werd, mag nu worden volstaan .net de beoordeling van de verschillende rollen. In aanmer- kirtg nemend het feit, dat de opvoerende vereniging „Door Vriendschap bloeiend," nogal getobd heeft met c e juiste rolver deling maakte het geheel geen slechte indruk, al was het eerste gedeelte van het eerste bedrijf wat matig Het blijkt ech ter, dat amateurs vaak eerst „op stoom" moeten komen. De hoofdrol van Dirk Wortel werd met kleur en verve uitste kend gespeeld door de hee T. Warmer dam. Mevrouw .d. Leede-oe Gier, die ook in Hillegom de rol van mevrouw Wor tel vervulde, had weinig moeilijkheden to overwinnen, slechts moeten beiden nog iets sneller reageren bij het samenspel. Mevrouw Tr v.d. Burg-Bedding had met een stevige verkoudheid te kampen, wa< rdoor zij achter in de zaal waaischijn- lijk niet goed verstaanbaar is geweest. Haar spel maakte echter veel goed. Mejuffrouw Rita Warmerdam deed het goed air Gerde, de tweede dochter uit het gezin Wortel. De heer E. de Vries was als Jhr. Archbald van Hooghaeren wel wat te geaffecteerd maar hij deed h-^t verder heel aardig. De heer E. War merdam was een goede George, de but ler, en de reactie van de heer T. War merdam toen hij in strijd met wat zijn rol voorschreef, het dienblad liet vallen, was zeer ad rem. Tenslotte waren de he ren K. v.d. Berg, E. Warmerdam en K. Warmerdam deze familie is te Vo gelenzang zeer uitgebreid goed als respectievelijk Toon van Vliet, Peter van Hoek en Karei Moolenaar. Er werd in de zaal veel gerookt, de spelers hadden daarvan nogal last. Na afloop van het spel bl^ef men nog een uurtje gezellig bijeen. -l - tal verl rhindert. De tegenslag bij de bouw van het Coornhertlyceum is algemeen bekend, Alleen de staart en de propellers van de Britse Solent-vliegboot, die vrijdag avond brandend neerstortte in een krijtgroeve op het eiland Wight, is nog herkenbaar in de ravage, waarvan deze foto een beeld geeft. Van de 58 inzit tenden vijftig passagiers en acht bemanningsleden zijn er 45 om het leven gekomen. In de ivrakstukken werden 43 stoffelijke overschotten ge vonden en van de vijftien gewonden zijn er twee overleden in het ziekenhuis te Newport, de hoofdstad van het eiland. ADVERTENTIE Thans bij Uw sporthandelaar voorradig ADVERTENTIE Tijdelijk jfv

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7