Linda Manez nam afscheid van het Nederlands Ballet Ans Bouter en Miep van Luin gaven interessant recitel De voorkeurstabak van iedere echte pijproker Landschap van bollenstreek is niet aantrekkelijk genoeg Zaterdag wordt begin gemaakt met fundering van Tempeliersstraat Schitterend herziene Petroesjka met oorspronkelijke kostuums Handig stoppen! Heerlijk roken! Mogelijkheden voor recreatie moeten door bevolkingsgroei worden vergroot grieven aan cis rsclactis Haarlems Operakoor met drie solisten Pauze-orgelconcert door Piet Kee Faillissementen Dokter S. L. Anholt legt praktijk neer TOMADO VERRAST HUISVROUWEN DEMONSTRATIE GEBR. BLOKKER BRINKMANN Vier handentwee zverelden, een piano Druk bezochte receptie van D. A. J. Spek Première in Haarlem van „Hongarije in vlammen" Examens VübHSDAG 20 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT Blij verrast eerst, tot tranen van ont roering bewogen vervolgens, was Linda Manez dinsdagavond in de Koninklijke Schouwburg door de minutenlang aan houdende ovatie, die haar na haar af scheid in „Petroesjka" van het Nederlands Ballet door de stampvolle zaal werd ge bracht. Er klonk in de bijvalsbetuigingen luide dankbaarheid door voor het stimu lerende aandeel, dat zij in de triomfante lijke opkomst van dit gezelschap onder leiding van Sonia Gaskell genomen heeft. Met haar technische voorsprong op de merendeels jonge Nederlandse danseres sen heeft deze Franse soliste als motorisch voorbeeld gewerkt, tevens vele belangrij ke rollen vervullend in de periode dat zij onvervangbaar was. Als leerlinge van de befaamde pedagoge Ljoebov Egorova heeft zij een goede scholing in stijl beheer sing doorgemaakt, daarna praktische er varing bij het London Festival Ballet en het Ballet van de Markies de Cuevas op doende. Het Nederlandse publiek zal haar, nu zij het besluit heeft genomen naar haar vaderstad Parijs terug te keren, zich vooral herinneren om haar sportieve en virtuoze prestaties, om haar vermakelijke creatie in „Cadettenbal" en haar optreden in de romantische werken van het reper toire. Zij heeft de verzekering meege kregen, thans door de trouwe aanhang van het Nederlands Ballet in zijn vesti gingsplaats ondubbelzinnig bevestigd, dat zij bij een eventuele terugkeer hartelijk welkom zal zijn. „Petroesjka". heeft intussen een opzien barende gedaanteverandering ondergaan, dank zij de aanwijzingen van Leonide Mas- sine in de eerste plaats, waardoor dit pan tomimische ballet van Michael Fokine op de (helaas niet door orkest, maar op twee vleugels hardhandig ten gehore gebrach te) muziek van Igor Strawinsky naar men mag aannemen veel meer gelijkenis vertoont met de authentieke versie voor de groep van Diaghilev dan na de aanvan kelijke instudering door Nicholas Berio- soff het geval was, welke laatste immers zijn kennis uit de tweede hand putte. De in het verleden reeds ruimschoots gepre zen hoofdrollen zijn welsprekender gewor den in hun ritmische gebarentaal, maar het is toch vooral het aandeel van het corps de ballet in de marktscènes dat van de herziening heeft geprofiteerd. De figu ratie neemt schilderachtig levend deel aan de handeling', die veel dansanter is gewor den. Er heerst thans een echte volksbe weging! Van de vele verbeteringen noem ik slechts het optreden van Willy de la Bye en Andrea Jungen als de concurre rende straatdanseressen in de eerste en de hurksprongen van de koetsiers in de laatste akte, waarbij Peter-Paul Zwartjes en Ronald Snijders de gelegenheid aan grepen zich bijzonder te onderscheiden. En dan de aankleding! De decors zijn aanzienlijk uitgebreid en verbeterd, ook van kleur. Voorts is men zo gelukkig de beschikking te hebben gekregen over de oorspronkelijke kostuums, die voor de op voeringen van de Russische Balletten van Diaghilev destijds werden gemaakt en die uit de nalatenschap van de weduwe van Kolonel de Basil zijn overgenomen. Voor zover de prachtige stoffen niet meer in draagbare staat verkeerden, konden toch de oorspronkelijke modellen van Alexan- Het Haarlems Operakoor geeft heden- vond in de Haarlemse Concertzaal een litvoering waaraan wordt medegewerkt door drie solisten van de Nederlandse Opera, te weten de sopraan Greet Koeman, "aarvan wij hierbij een foto afdrukken, de Greet Koeman ■nor Chris Scheffer en de bas Gerard root. Dit drietal zingt onder andere het sroemde trio uit „Faust" van Gounod. Iet programma vermeldt ook het kerk koor, het landliedenkoor en het drinklied uit „Cavalleria Rusticana" en het monni kenkoor uit „De macht van het noodlot" van Verdi en het brahmakoor uit „De Parelvissers" van Bizet. Het orgel wordt hierbij bespeeld door Jan Nibbering, de vleugel door Johan Kat. Het geheel staat onder leiding van Bep Ogterop. Linda Manez als de Ballerina in Petroesjkamet Aart Verstegen in de titelrol en Conrad van de Weetering als de Moor tijdens haar afscheidsvoor- stelling in de Koninklijke Schoxiwburg. dre Benois worden gekopieerd. De voor stelling is een lust voor het oog, waarbij in het bijzonder nu de „echte" beer en de maskeradefiguren vermelding ver dienen. Men mag wensen, dat nu ook voor „Giselle" naar een beter aan de stijl be antwoordende stoffering van het toneel zal worden gestreefd. In het tweede be drijf van deze meesterlijke schepping van Jules Perrot is de suggestie van een nachtelijk bos als achtergrond werkelijk onmisbaar. En het „Japanse" doek voor de eerste akte kan op zichzelf wel mooi wezen, het is even ongeschikt als de twee huizen op de voorgrond lelijk zijn. „Giselle" werd dinsdagavond voor de pauze vertoond, thans met Marianna Hi- larides in de veeleisende titelrol. Zij heeft haar variaties in het eerste gedeel te voortreffelijk uitgevoerd en dat is het voornaamste, maar schoot wat betreft uitstraling van emotie toch nog aanzien lijk tekort, al verriedt zij wel het juiste begrip. Hierbij moet opgemerkt worden, dat het corps de ballet zonder veel span ning aan het ontvouwen van de handeling deelnam. De tweede akte was schitterend, een wonderbaarlijke vereniging van fra giele tederheid, precieuze pose en feno menale lichtheid. Jaap Flier was haar prima partner en Willy de la Bye trok als de koningin van de geestverschijnin gen de aandacht door haar sterke beheer sing van een zeer moeilijke rol. „Giselle" is een ballet dat de illusiescheppende warmte van „levende" muziek niet kan ontberen. Men doet er verstandig aan dit werk niet zonder orkest uit te voeren. De waardige Berthe van Amanda Langezaal mag niet onvermeld blijven. David Koning Het programma der orgelbespeling in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem op donderdagmiddag van halfeen tot kwart over een door Piet Kee luidt: 1. „Valet will ich dir geben". Joh Seb. Bach; 2. Voluntary VIII in d, Allegro-adagio allegro, John Stanley; 3. Sonata II in c, Grave, Adagio, Allegro maestoso e vivace, Fuga, F. Mendelssohn-Bartholdy; 4. Varia ties over „Heer Jezus heeft een hofken", Flor Peeters; 5. Toccata, Marius Monniken_ dam. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: L. J. Knook, meubelmaker, Marnixlaan 21 te Driehuis. Rechter-Commissaris mr. H. G. Ram- bonnet en curator mr. H. Colenbrander, advocat en procureur te Beverwijk, Dr. Schuitstraat 21. M. van Poelje, directeur textielfabriek, Alberdingk Thijmlaan 20 te Heemstede. Rechter-commissaris mr. H. G. Ram- bonnet en curator mr. J. W. Rutgers, ad vocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. A. A. van Luttervelt, Kostverlorenstraat 119 te Zandvoort, handeldrijvende te Haar lem, Spaarne 11-13 onder de naam Con fectiebedrijf „Jové". Rechter-commissaris mr. H. G. Rambon- net en curator mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem, Nwe Gracht 53. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: A. H. M. Lammers, fa brikant, zijn bedrijf uitoefenend onder de naam Carpit Engineering, Hoge Duin en Daalscheweg 18a te Bloernendaal en van: H. van der Wel, kantoorbediende, Rijks straatweg 135 te Heemskerk Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het akkoord, aangeboden in de surséance van betaling" van: L. M. A. Roozen, bloembollenhandelaar, Scholle- vaerlaan 1 te Haarlem. Bewindvoerder mr. F. M Oberman, ad vocaat en procureur te Haarlem, Kruis weg 63. Per 1 januari 1958 zal dokter S. L. An holt wegens gevorderde leeftijd zijn prak tijk neerleggen. Dokter Anholt is in Haar lem een zeer bekend en algemeen geacht arts. Het zal hem bij zijn afscheid zeker niet aan belangstelling ontbreken van zijn patiënten en oud-patiënten. Lutherse Toneelvereniging. Dinsdag 26 november zal de Lutherse Toneelver eniging in hotel „De Leeuwerik" te Haar lem een voorstelling geven van het toneel spel „De heilige vlam" van W. Somerset Maugham. ADVERTENTIE met Nederlandse Snelkookpan Kom kijken en proeven bij de van deze snelkookpan en andere huishoudnieuwtjes door Grote Houtstraat 138 op donderdag 21 november 's avonds van 810 uur in de muziekzaal van café-restaurant GROTE MARKT Komt U morgen ook? ADVERTENTIE Onder meer dan gewone belangstelling had dinsdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem het aangekondigde recital plaats van de pianisten Ans Bouter en Miep van Luin, optredend met een „a quatre mains"-pro- gramma. Hoe belangwekkend dit program ma in zijn grote verscheidenheid was, heb ik getracht aan te tonen in een vrij uit voerige voorbeschouwing. Er zat lijn in en ieder nummer markeerde als het ware een mijlpaal in de evolutie van ons mu- ziekbesef. De Sonate in G (K.V. 357) van Mozart is jammer genoeg een torsa gebleven, wel iswaar op bescheiden wijze bijgewerkt door de uitgever André, maar in ieder ge val een onvoltooid stuk. Men kon dank baar zijn het eens te mogen horen en daar bij te ervaren hoe meesterlijk het zich ontwikkelt, tot plotseling een verminderd septiemakkoord als een groot vraagteken de rest laat raden. Misschien zou het nog beter zijn het daarbij maar te laten. De „Grande Sonate" (opus 92) van Hum mel beweegt zich vrijelijk en niet zonder bravour op wat wij het „niemands land" tussen Mozart en Beethoven zouden kunnen noemen. Het loont de moeite het voor een keer eens te beluisteren en daar bij van de Beethoviaanse zangerigheid van het langzame middendeel te genieten, maar meer dan een vriendelijk woord van dank, waarbij men het „tot ziens" vergeet, weet het niet te wekken. Om de doodeenvou dige reden dat het alleen maar „goed" is, doch geen persoonlijkheid verraadt. Als men daarna het Variatiewerk van Schu bert hoort op het thema van Hortsense de Beauharnais la reine d'Hollande voelt men zich direct opgenomen in de sfeer van een geniale vinder. In de geko zen vorm van de variatie wordt de roman ce „Le bon Chevalier" zowaar een instru mentale ballade vol verrassende harmoni sche tinten, elegische, dramatische en mar tiale stemmingen, die uit het gedicht, dat Hortense op een banket te Amsterdam in 1806 onder haar servet vond, heel wat meer actie en spanning te voorschijn roept, dan zij er wellicht in vermoed heeft. Maal laten wij eerlijk zijn: het is een prachtig thema, doch er moest een Schubert aan te pas komen om zulks te bewijzen. Een zo meesterlijk stuk als deze variatie-cyclus eist ook een meesterlijke vertolking en wat dat betreft hebben Ans Bouter en Miep van Luin het werk niets te kort gedaan. Een volgende etappe werd gemarkeerd door het „Allegro brillant" van Mendels sohn, die ook zijn eigen muziektaal sprak, welke ons het meest treft wanneer zij doet denken aan de sprookjessfeer van de Mid- zomernachtdroom, maar die ons wat flets aandoet in een lyrisch neventhema dat herinneringen aan het sentiment van som mige „Lieder ohne Worte" oproept. De uitvoering van de „Six Epigraphes anti ques" van Debussy riep op prachtige wijze de verbeeldingswereld op van de roman tiek in haar nadagen, waarbij vormen en contouren verdwijnen en plaats maken voor zeer persoonlijke impressies. Het is een kunst van uiterste verfijning, waar van men zich kan afvragen of zij bestand zal blijven tegen de realiteit van heden en naaste toekomst. Maar zij is uit de evo lutie niet weg te denken. Wel bleek dat ze brutaal door een realistisch stuk als de „Kermis van Charleroi" van Geza Frid kan worden weggedrukt. Nochtans zit.ook daar poëzie in, maar deze ontstond niet in de „ivox-en toren" doch in het volle leven van alledag. Maar goed, het is tenslotte geen stof om met elkaar te vergelijken en zeker niet om tegen elkaar af te wegen: er ligt een omgewoelde wereld tussen. Het succes van Ans Bouter en Miep van Luin, die elke faze van het programma naar haar karakter wisten weer te geven, was groot en welverdiend. Jos. de Klerk Gistermiddag hield de heer D. A. J. Spek, chef van de advertentie-afdeling van ons blad, die de dag herdacht, waarop hij veertig jaar geleden in dienst van de Op rechte Haarlemsche Courant trad, een drukbezochte receptie in ons hoofdkan toor aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Aangezien de heer Spek een vooraan staande plaats in het openbare leven in Haarlem inneemt hij is behalve raadslid ook bestuurslid van politieke, kerkelijke, sociale en culturele verenigingen en instel lingen waren velen dinsdagmiddag naar de Grote Houtstraat gekomen om hem te feliciteren. Bijna tweehonderd mensen deden van hun belangstelling blijken. Onder hen bevonden zich onder meer de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, de wethouders A. J. M. Angenent, W. C. Bakker en W. F. Happé, de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fon- tijne, en vele hoofden van takken van dienst. Vooi'ts wai'en aanwezig raadsleden, predikanten en kei'kei-aadsleden van de gerefoi-meerde kerk, vertegenwooi-digers van kerkelijke, sociale en cultui-ele instel lingen, de directie van de n.v. Joh. En schedé en Zonen gi-afische inrichting, directieleden van advertentiebureaus, vele adverteerders van onze bladen en leden van de Haarlemse Sportraad. De receptie droeg een geanimeerd karakter en het was pas na zes uur, dat de laatste gasten ver trokken. De film „Hongarije in vlammen", die voor het eerst in Nedeidand werd vertoond tijdens de nationale herdenkingsplechtig heid van de Hongaarse opstand in de Rid derzaal te Den Haag op 22 oktober, zal morgen in Haarlem vertoond worden onder auspiciën van de Volksuniversiteit. Het is een documentaire reportage, merendeels samengesteld door Hongaarse filmdeskun digen en -sprekers, die ooggetuigen van de revolutie zijn geweest. Het filmwerk wordt ingleid met een overzicht van de Hongaar se historie. De film wordt alleen donderdagavond vertoond, in het Roxy Theater. ADVERTENTIE Jp 7 „De bollenstreek is een internationaal toeristencentrum gedurende de enkele weken van het voorjaar, dat de bollen velden een fleurig schouwspel bieden. Maar in de rest van het jaar is dit gebied toch weinig aantrekkelijk. Hier zou een geheel nieuw landschap kunnen worden opgebouwd." Dit is een van de conclu sies van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland, vervat in een nota over de recreatie in die provincie. Gezien de noodzaak, dat als gevolg van de snelle bevolkingstoeneming in de randstad Holland meer recreatiemoge lijkheden moeten worden geschapen, is deze nota aan de Provinciale Staten van Zuid-Idolland uitgebracht. Ten aanzien van de bollenstreek wordt voorts gezegd, dat hier een vrij talrijke bevolking is gehuisvest, die weliswaar in oorsprong zuiver agrarisch is, doch meer en meer op de industrie raakt afgestemd. Deze bevolking zal voldoende recreatie gebied ter beschikking moeten hebben en voorts zal de streek voor de stedelingen uit de randstad en uiteraard ook voor de vakantiegangers uit binnen- en buitenland mogelijkheden voor dagci-eatie en vakantie moeten bieden. Uitgangspunten voor een geheel nieuw landschap zijn de nog gespaard gebleven i'estanten van het oude binnenduinland- schap, zoals de buitenplaatsen Offem, Leeuwenhorst, Reigersbos en Keukenhof. Deze verdienen, aldus de nota, zorgvuldig te worden beschermd en eventueel voor ontspanning te worden ontsloten. Voorts zullen nieuwe beplantingen het landschap weer een duidelijke structuur kunnen geven. Meer beplanting Het bos van Keukenhof en het Reigers bos worden „het centrale element van de bollenstreek" geacht. Ook het bollenland schap tussen dit bosgebied cn hel dorp Lisse is nog zeer aantrekkelijk. Gedacht wordt aan een uitbreiding van het bos aan de westzijde langs de spoorbaan, waar al vrij veel hakhout aanwezig is. Voorts zou een langgerekte houtsingel kunnen worden aangelegd langs de Leidscvaart, teneinde het gebied tussen Lisse en Voorhout af te sluiten. Bij Noordwijk en Noordwijkerhout. kun nen de bestaande bospartijen en de dorps kernen worden verbonden met een door gaande beplanting langs de provinciale wijk heeft het staatsbosbeheer een duin weg. Onmiddellijk ten noorden van Noord- wijk heeft het Staatsbosbeheer een duin bebossing tot stand gebracht. De stichting Het Zuidhollands Landschap is van plan in aansluiting daarop een bosstrook te planten langs het Langeveld tot bij de Ruigenhoek. De planologische dienst acht het gewenst ook tussen Noordwijk en Kat wijk een dergelijke beplanting langs de duinzoom aan te brengen. Op de eerste plaats zal het op deze wijze aangelegde recreatiegebied voorzien in de stei-k toenemende behoefte aan mogelijk heden voor ontspanning in de openlucht van de bevolking ter plaatse. Maar de ver beteringen zullen ook noodzakelijk zijn voor de vakantiegangers, die hier hun vakantie doorbrengen. K a m peer rui mte uitbreiden Daarom zal in de toekomst ook meer ruimte beschikbaar moeten zijn voor kam- peercentra, zowel voor kampeerders als voor huurders van vakantiehuisjes, In overeenstemming met het ontwerp-streek- plan Langeveld wordt daarom thans de mogelijkheid van een groot vakantiecen trum bij de Ruigenhoek onderzocht. Ook elders langs de duinstrook zal een uit breiding van de vakantie-accommodatie overwogen moeten worden. Voor 1980 wordt het totale inwonertal van Zuid-Holland geraamd op 3.5 miljoen (1956: 2.570.814). Als men aanneemt, dat bij mooi weer dertig percent van de stads bevolking erop uittrekt, dan zal het aantal mensen, dat op vrije dagen recreatie zoekt, toenemen van 636.942 (1957) tot 828.300 (1980). Thans kunnen slechts driehonderd duizend personen in het recreatiegebied ontspanning zoeken. Er mort dus meer ruimte voor ontspanning komen. Gedacht wordt ondermeer aan het aan leggen van speelterreinen in de steden en het ontsluiten van nog moeilijk te bereiken duingebieden. Langs de stedelijke agglomeraties zou den groengordels kunnen worden aange legd, die een harmonische overgang vor men tussen de stadsbebouwing en het agi-a- ï-isch gebied, dat tegen een ongebreidelde uitbreiding van de steden moet. worden beschei-md, zowel in het belang van de ADVERTENTIE BEURSHAL - HOOFDDORP CONGRES-TENTOONSTELLINGSHAL 2000 personen Telefoon K.2540 - 6341 agrarische bevolking als van de stedelin gen zelf Een mogelijkheid tot vergroting van het recreatiegebied is voorts het aanleggen van groenbeplanting langs plassen en der gelijke. Op het waterrijke platteland is de oeverrecreatie nauwelijks tot ontwik keling gekomen, terwijl voor een verblijf van een groot aantal dagbezoekers de pias- randen bijzonder geschikt worden geacht. Volgens het schetsplan zal de opper vlakte recreatiei-uimte in Zuid-Holland in 1980 moeten bestaan uit 32.240 ha aan groene ontspanningszones en 73.300 ha aan agi-arisch landschap. Ir. P. K. van Meurs van de Provinciale Planologische Dienst in Nooi-dholland heeft becijferd, dat men voor dagrecreatie van een bevredigende toe stand kan spreken, als per inwoner ge middeld tenminste 125 vierkante meter recreatiegebied alsmede 225 vierkante meter agrarisch landschap beschikbaar is. Deze becijfering komt vrij goed overeen met de cijfers, die in het recreatieplan voor Zuid-Holland zijn opgenomen. Wanneer de mist niet als spelbreker op treedt komt vrijdag een schip met Hoog ovenslakken in Haarlem aan. De bewoners van de Tempeliersstraat door sommigen al Tempeliersgracht genoemd hebben het grootste belang bij een spoedige aan komst van dat vaartuig, want de Hoog ovenslakken dienen voor de fundering van het gedeelte van hun straat tussen Van Eedenstraat en Houtplein. Het ligt in het voornemen van de n.v. Wegenbouw za terdag reeds met het walsen van deze slakkenlaag te beginnen. Ook dat duidt op de spoed welke met dit werk wordt be tracht, want normaal wordt er door Ie n.v. Wegenbouw op zaterdag niet gewerkt, omdat haar personeel van buiten Haarlem komt. Deze mededeling van Openbare Werken kan tevens als antwoord dienen op een aan ons ingezonden brief waarin een bewoner van de Tempeliersstraat schrijft dat vele gedupeerde winkeliers zich verbazen dat een verbetering van deze verkeersader op zodanige wijze wordt uitgevoerd dat er dagen voorbij gaan waarop niet wordt ge werkt. Dit trage tempo vex-oorzaakt nog altijd volgens de bxiefschrijver onnodig lang een schadeberokkening. Bij een aanvraag om schadevergoeding krijgt men ten ant woord dat het billijk zou zijn, maai dat er geen regeling voor bestaat. Bij een aan vraag om een ventvergunning bij de tijde lijk verplaatste haltes van de N.Z.H.V.M. wordt geantwoord dat een dergelijke ver gunning niet uitgegeven wordt ter bescher ming van de winkelstand. Aan een straat koopman met een vaste standplaats in de Tempeliex-sstraat werd echter, aldus be sluit de brief, onmiddellijk een vergunning verleend om met koopwaar op een andere en gunstiger plaats te gaan staan. Aan deze moeilijkheden komt thans echter in de nabije toekomst een einde. Het gedeelte tussen de Van Eedenstraat en het Houtplein wordt dus gefundeerd, uiteraard met het oog op het daar te ves tigen busstation. Op de fundering wordt een klinkerbestrating aangebracht, welke de voorkeur boven asfalt verdient, omdat de van de parkerende bussen afkomstige oliesporen een asfaltlaag te veel aantas ten. Het tweede gedeelte van de Tempe liersstraat krijgt een ongefundeerde klin kerbestrating: voor normaal passerend ver keer is de bodem daar stevig genoeg. Het kruispunt van de Tempeliersstraat met de Van Eedenstraat wordt echter geasfalteerd, zodat de Van Eedenstraat een ononder broken asfaltwegdek krijgt. Wat de werkzaamheden aan de Leidse- vaart betreft is het wachten op twee dagen droog weer. De beide rijbanen naast de voormalige trambaan moeten namelijk nog van een nieuwe asfaltlaag worden voor zien om op gelijk niveau te komen met het wegdek dat de trambaan veiwangt. Dit „lakken" kan echter alleen bij droog weer geschieden, daar de asfaltlaag anders niet houdt. In elk geval ziet het er naar uit, dat de Leidsevaart tussen Emmabrug en Heemstede binnenkort weer geheel voor het verkeer kan worden opengesteld. Pas wanneer ook de reorganisatie van het wegdek tussen Emmabrug en Hout plein is voltooid kan er een begin worden gemaakt met de verwijdering der tram rails tussen Houtplein en Amsterdamse vaart. In theorie was het natuurlijk zeer goed mogelijk het gehele traject door de stad ineens onder handen te nemen, maar het hoofd van de afdeling Bestratingen van Openbare Werken, ir. D. N. de Lange, die ons deze gegevens verstrekte, wees erop, dat dit in de praktijk een geweldige ont wrichting van het verkeer had betekend. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat dit met de Verspronckweg de eerste grote werken op het gebied van de straataanleg sinds een jaar vormen: de bestedingsbeperking heeft daarin een duchtig woordje mee gespro ken. Bovendien moet men niet vergeten, dat de N.Z.H. in de huidige werken onge veer de helft mee betaalt. Groningen. Kandidaatsexamen Frans: mej. C. van den Toren, Almelo. Kandidaatsexamen Duits: R. van der Wal, Haren (Gr.). (Verkort weergegeven) Hulp huishouding. Gelet op de stelsel matige opdrijving van loon aan hulpen in de huishouding acht ondergetekende het wel belangrijk dat onze degelijke vrouwen gemeenschap een comité vox-mt tot indie ning van een request aan de minister tot verkrijging van vaststelling van een maxi mum-uurloon voor haar die in de huis houding dienstnemen, tot bescherming van het budget van zovele behoorlijke huis houdingen onzer ouden van dagen, zieken en huismoeders met kinderen, die een werksterhulp kwalijk kunnen ontberen, maar even kwalijk een loon van 1,10 daarvoor kunnen uittellen met koffiemaal tijd incluis. MAD. E. V.V.D.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11