VAN NIEL Resultaat van overleg tussen Dulles en Pineau onduidelijk beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen l De V.S. willen ook overleg met Engeland, Pineau zwijgt erover Jeugd en charme Toneelstuk van Robert Brasillack verboden NAV O-topconf eren tie gaat over kernwapens <=Praa.tóto&l NAAIMACHINES ^"Hoe is het ontstaan?^ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Paul Henri Spaak in Nederland Bespreking met regering over de NA VO Ouden van dagen vragen hogere uitkering Vergif in oliebollen Première in Parijs ging samen met demonstraties Saoed wil tussen Jordanië en Egypte bemiddelen Mogelijkheid tot oplossing van salarisconflict bij de K.L.M.? In Beiroet vreest men voor het leven van Hoessein Adenauer en Ollenhauer naar Nederland Liefhebbers kunnen zich meldengeen dwang Huren van na-oorlogse woningwetwoningen Richtlijnen voor de gemeentebesturen Luitenant-generaal b.d. H. ter Poorten 70 jaar Verdacht van grove schuld aan verdrinkingsgeval Op de Duits bezoek aan Londen en Washington Dit woord: GRIL WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 WASHINGTON (AFP/Rcuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, en zijn Amerikaanse ambtenoot, John Foster Dulles, hebben dinsdag tijdens een onderhoud dat onge- veer drie uur duurde, besloten te zoeken naar een manier, waardoor wordt voor bomen, dat de aan Tunesië geleverde wa pens in handen van de Algerijnse opstan delingen vallen. pit heeft Pineau na het onderhoud mee gedeeld. Hij zei voorts tegenover ver slaggevers, dat hy de Amerikaanse re gering een plan voor nauwere wetenschap pelijke samenwerking tussen de landen van het Atlantisch Pact had voorgelegd. Hij had Dulles de wens van Frankrijk overgebracht, dat de toekomstige solida riteit binnen de Noord-Atlantische-Ver- dragsorganisatie zich over een zo groot mogelijk gebied zal uitstrekken. De Franse minister had Dulles het ver schil tussen de oude kaderwet voor Al gerije en de nieuwe tekst, die binnenkort door de Franse nationale vergadering zal worden behandeld, uitgelegd. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, verklaarde, dat de Ver enigde Staten tezamen met Engeland, Tu nesië en Frankrijk willen trachten midde len te vinden om te verhinderen dat aan Tunesië geleverde wapens bij de Algerij nen terecht komen. Dulles had Pineau gezegd, dat de V.S. van de Tunesiërs zodanige toezegging had den gekregen, dat zij zeker zijn van Tu nesische medewerking, aldus White. In antwoord op vragen zei White niet te geloven, dat er plannen bestaan voor een conferentie van de V.S., Engeland, Frank rijk en Tunesië. Hij dacht veeleer, dat de besprekingen bilateraal zouden zijn. AFP meldt nog, dat de leider van de Amerikaanse democratische partij, Ste venson, die tegenwoordig is geweest bij het gesprek van Dulles en Pineau over NAVO- aangelegenheden, woensdag een onder houd zal hebben met Pineau. Niet bijzonder eens De Franse minister Pineau gaf een op somming van de met Dulles behandelde kwesties. Ten eerste het Franse voorstel tot het instellen van een wetenschappe lijke gemeenschap in de vrije wereld. Ver der werden er vraagstukken betreffende de militaire en industriële samenwerking besproken. Daarover kon hij echter niets in bijzonderheden meedelen, omdat die allemaal geheim moeten blijven. Vernomen werd, dat Dulles en Pineau het niet bijzonder eens werden over eni ge wapenlevering aan Tunesië in de toe komst. Maar volgens welingelichte krin gen zullen er voor het ogenblik geen Ame rikaanse wapenzendingen meer plaats hebben. Om dergelijke conflicten in de toe komst te vermijden zullen er volgens Pi neau bilaterale beraadslagingen plaats hebben tussen de Verepigde Staten, Frankrijk en Tunesië. Hij noemde er vol gens dit UP-bericht Engeland niet bij, het geen de Amerikaanse woordvoerder wel had gedaan. Onderscheid PARIJS (Reuter) De „Reuter"-cor- respondent Harold King schrijft, dat Frankrijk in de toekomst waarschijnlijk ADVERTENTIE onderscheid maakt in zijn betrekkingen met Groot-Brittannië en die met de Ver enigde Staten. Uit Franse perscommentaren die voor een groot gedeelte zijn voortgesproten uit mededelingen van officiële zijde blijkt, dat de Franse autoriteiten van me ning zijn, dat het geen nut heeft de Ame rikaanse regering hard te vallen in ver band met de wapenzendingen aan Tune sië, daar de Vei'enigde Staten hierbij de zelfde politiek aanhouden, die zij reeds sinds de crisis om het Suezkanaal voeren. Doch wat Engeland betreft ligt de zaak anders. De Fransen wensen in geen ge val, dat de Amerikaanse leiding in de NAVO die, zoals zij erkennen, in feite bestaat zal worden vervangen door een Amerikaans-Brits leiderschap. Een der in dit verband gegeven Franse perscommentaren luidt: „Ér ligt een oceaan tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, doch Engeland wordt van Europa slechts gescheiden door een ka naal zonder strategische betekenis". ADVERTENTIE Bri uw nieuwe japon of deux-pièces een goede make-up, een apart byou uit WENEN, een handtas in moderne kleur, een vleugje parfum uit PARIJS en uw wensen voor Sint-Nicolaas zijn vervuld. PARFUMS - BUOUX Grote Houtstraat 92 - Haarlem Telefoon 12160 Bij pijn, griep oi „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen De secretaris-generaal van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, is gisteren in Den Haag aan gekomen voor een driedaags bezoek aan ons land. Hij was vergezeld van de per manente Nederlandse vertegenwoordiger bij de N.A.V.O., dr. E. N. van Kleffens. Bij zijn aankomst werd de secretaris generaal van de N.A.V.O. begroet door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, door de chef van het protocol, jhr mr. W. E. van Pan- huys, en door generaal B. R. P. F. Hassel- man, voorzitter van het comité chefs van staven. Des avonds bood de regering in het Kur- haus te Scheveningen de heer Spaak een diner aan. „Het is mij een voorrecht u voor het eerst officieel in ons midden als secreta ris-generaal van de N.A.V.O. te mogen verwelkomen", aldus zei minister-presi dent dr. Drees. Di'. Drees, die zijn rede in het Frans hield, merkte op dat de heer Spaak als minister-president van België, als Belgisch minister van Buitenlandse Zaken en als coördinator van de voorbereiding van de Europese verdragen talloze malen bespre kingen met de Nederlandse regering heeft gevoerd. Thans is hij vertegenwoordiger van de belangrijkste alliantie die de wes terse wereld kent. Dr. Drees herinnerde eraan dat de N.A.V.O. in december voor belangrijke en ingrijpende beslissingen staat. Het westen is meer dan ooit ge dwongen alle krachten in te spannen ten einde gezamenlijk aan de bedreiging van het Sovjet-blok het hoofd te bieden. Dat zal moeten gebeuren èn op militair èn op economisch gebied, maar dat alles zal moeten worden geplaatst in een politiek kader. De minister-president hoopte dat ons land aan deze beslissingen ook een bijdrage zal kunnen leveren, waarover in de komende dagen met de heer Spaak van gedachten zal worden gewisseld. De in een centraal orgaan samenwer kende bonden van ouden van dagen en ge pensioneerden hebben zich tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge wend met het verzoek de uitkering van de algemene ouderdomswet te verhogen, om dat de kosten voor het levensmiddelen pakket zijn gestegen. Gevraagd wordt voorts of de minister er bij eventuele ver hoging van de ouderdomsuitkering bij de gemeentebesturen op wil aandringen de verhoogde uitkering niet af te trekken van de aanvullende steun van gemeentewege. Ook wordt aangedrongen op verhoging van de huurcompensatie voor bejaarden, omdat blijkt dat in veel gevallen de huur verhoging de daarvoor gegeven compen satie niet; onaanzienlijk overtreft. Op 22 oktober heeft de officier van Justi tie bij de Alkmaarse rechtbank tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 48-jari- ge timmerman, die terechtstond wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen. Op de verjaardag van het jong ste kind, 8 september, had hij als traktatie oliebollen gebakken van beslag waarin een hoeveelheid vergif was gemengd, dat bij onkruidbestrijding wordt gebruikt. Hedenmorgen werd een apothekeres van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie als getuige-des- kundige gehoord. Zij verklaarde dat elke oliebol 10 a 12 milligram vergif bevatte. Het eten van acht oliebollen zou dodelijk geweest zijn. De officier van Justitie handhaafde zijn eis van tien jaar. Op 3 december zal de rechtbank uitspraak doen. In de Amsterdamse haven is dinsdag middag de arm van een rijdende kraan tegen een mast van het Costaricaan- sche schip „Palonita' geslagen, zowel de kraanarm als de mast braken af. Een der op het schip werkzame haven arbeiders werd getroffen en ernstig gewond. Betogingen van leden van het voor malige Franse verzet hebben er toe ge leid, dat het toneelstuk „La reine Césarée" van Robert Brasillach in Parys werd ver boden. Brasillach was in de tweede we reldoorlog journalistiek collaborateur. Hij werd destyds ter dood veroordeeld. Tweehonderd leden van het voormalige Franse verzet hebben zondagavond de toegang tot het „Théatre des Arts" in het noordelijke deel van Parijs waar de gene rale repetitie van het genoemde stuk werd gegeven, geblokkeerd. De betogers, die voor de aanvang de MarSeillaise zongen en schreeuwden „Les collaborateurs au poteau" (de collaborateurs aan de galg), werden uiteengedreven door vrachtladingen agenten, die in allerijl kort voor het stuk zou beginnen naar het thea ter werden gebracht. Voordien hadden er echter al heel wat vuistgevechten plaats gehad en enkele betogers hadden een boeket bloemen, bestemd voor de actrice die de hoofdrol speelde, aan een lan taarnpaal gehangen, op de hoek van de straat waar een gedenksteen is aange- bi-acht voor de Franse leden van het ver- ze.t, die daar door Duitse kogels zijn ge vallen. Na de komst van de politie heb ben zij zich teruggetrokken met de mede deling, dat zij maandagavond zouden te rugkomen. In het theater bevonden zich naar schatting vierhonderd toeschouwers, die het stuk na afloop enthousiast hebben toegejuicht. Er kwamen daar in het ge heel geen incidenten voor. Onder de aan wezigen bevonden zich de moeder en een zwager van de schrijver Brasillach, die tijdens de bezetting schreef voor het colla borateursweekblad „Je suis partout" (Ik ben overal). Hij werd na de oorlog we gens betrekkingen met de vijand door een Frans bijzonder gerechtshof ter dood ver oordeeld. Hij was meer bekend als ro mancier dan als toneelschrijver. Het thea ter waar werd gedemonstreerd is niet groot. Er worden dikwijls nieuwe stukken gespeeld. De betogers zijn maandagavond bij de première inderdaad teruggekeerd. Toen het scherm opging stonden honderdvijftig toeschouwers op en begonnen de „Mar seillaise" te zingen. Zij hebben daarna door geschreeuw de voorstelling gehinderd. On danks politieversterkingen kon niet wor den voorkomen, dat de opvoering halver wege moest worden geëindigd. AMMAN (Reuter) Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft uiting gegeven aan zijn bereidheid om tussen Jordanië en Egypte te bemiddelen. In een telegram aan de voorzitter van de Jordaanse kamer van volksvertegenwoordigers zegt de ko ning, dat twisten tussen bepaalde Ara bische staten slechts de belangen van de vijanden der Arabische staten dienen. Ko ning Idriss van Libië en koning Feisal van Irak hebben soortgelijke boodschappen ge stuurd. Men merkt de Amman op, dat de aan vallen van de Egyptische pers en radio op Jordanië dinsdag waren gestaakt. AMMAN (UP) Op het koninklijk pa leis in Amman is gisteren een bijeenkomst gehouden van Jordaanse premiers de huidige en zijn voorgangers onder voorzitterschap van koning Hoessein om te spreken over Jordanië's buitenlandse politiek. Aanwezig waren Hasjem Rifai, Said Moefti, Fawzi Moelki, Hoessein Fakhri Khalidi en Hazza Madjali. Op de bijeenkomst werd tevens van gedachten gewisseld over de Egyptische en Sy rische pers- en radio-campagne tegen de koning. Hoessein acht in de toekomst meer van dergelijke bijeenkomsten ge wenst. Vrijdag zullen de K.L.M.-vliegers in Amsterdam een vergadering houden, waar in de situatie, ontstaan na de besprekin gen tussen de minister van Sociale Zaken en de delegaties van de beide vlieger organisaties. nader onder het oog zal wor den gezien. De organisaties zijn van mening, dat na de conferentie op het departement van Sociale Zaken de situatie minder „explosief" mag worden genoemd. De vliegerorganisaties hebben goede hoop, dat thans mogelijk heden zullen ontstaan om het salariscon flict op te lossen. Men wil echter eerst het oordeel van de bij de beide organisaties aangesloten leden vernemen alvorens een standpunt te kunnen innemen. (Van onze correspondent in Londen) Volgens de correspondent van de „Daily Mail" in Beiroet kan er elk ogenblik een aanslag worden gepleegd op het leven van de 23-jarige koning Hoessein van Jordanië. Terroristen uit Syrië, aangemoediga door president Nasser van Egypte en zijn op hitsende radio-propaganda, lijken slechts te wachten op. een gunstig tijdstip om Hoessein uit de weg te ruimen. Men maakt zich er ongerust over dat Hoessein maat regelen om zich te beschermen verontacht- zaamt. Nasser's vreesaanjagende campagne door middel van infiltratie, sabotage en moord aanslagen heeft ten doel de pro-westerse regeringen in Jordanië en Libanon te on dermijnen en zijn invloed in Saoedi-Arabië te versterken. Nasser's doel in Jordanië is de monarchie ten val te brengen en door een Egyptische satelliet-republiek t? ver vangen, welke het Westen zal uitbannen. Of Nasser's politiek slaagt hangt geheel af van de houding van de Sovjet Unie, tegenover het Nabije Oosten. Syrië en Egypte steunen op Russische economische en militaire hulp en Nasser rekent er op, dat indien de Amerikanen Jordanië de helpende hand bieden, de Russen hen zul len overtroeven. De leider van de Westduitse sociaal democraten, Erich Ollenhauer, zal op uit nodiging van het bestuur van de Partij van de Arbeid zaterdagmiddag in Den Haag spreken over de uitslagen van de jongste verkiezingen. Zaterdagochtend houdt Ollenhauer in de Amsterdamse universiteit een voordracht over de politieke problemen van de bonds republiek. Zaterdag zal bondskanselier Adenauer eveneens in Amsterdam spreken. Op uit nodiging van de „Europese Cultuurstich ting" zal hij een rede houden over „Die selbstbehauptung Europas". (UP). WASHINGTON (Reuter-AFP) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verwacht, dat op de komende NAVO-topconferentie in Pa rijs zal worden gesproken over opslag van kernwapens en aanleg van bases voor het lanceren van geleide projectielen in Euro pa. De Verenigde Staten zullen echter geen enkel Europees NAVO-land dwingen in te stemmen met de opslag van kern wapens of de bouw van lanceerterreinen op hun gebied. De onderhandelingen hierover zouden vermoedelijk in de eerste plaats door ge neraal Norstad, de NAVO-opperbevelheb- ber in Europa, gevoerd worden. Gedacht wordt aan overeenkomsten gelijkend op het akkoord van Bermuda, dat de Ver enigde Staten in maart met Engeland ge sloten hebben. Dulles merkte in dit ver band op, dat de in Engeland opgeslagen kernladingen het „technisch bezit" van de Verenigde Staten zijn gebleven. De minister verklaarde dit dinsdag op een persconferentie in Washington. Hij zei, dat de Verenigde Staten op dit ogen blik nog geen projectielen voor middel bare afstanden (2.400 kilometer) voor operationeel gebruik gereed hebben, maar dat dat eind volgend jaar wel het geval zal zijn. De plaatsen waar op het Europese vas teland NAVO-opslagplaatsen voor kern wapens zouden komen, zullen door het NAVO-opperbevel moeten worden vastge steld, in overleg met de betrokken landen. Omtrent het verzoek der Amerikaanse regering aan de vooraanstaande demo craat en voormalig kandidaat voor het presidetschap, Adlai Stevenson, om als haar raadgever op te treden, verklaarde presidentschap, Adlai Stevenson over een aanzienlijke internationale ervaring be schikt. De Amerikaanse minister- van Defen sie, McElroy, verklaarde dinsdag in Augusta na een conferentie met president Eisenhower, dat de Verenigde Staten „eer der dan verwacht was" projectielen voor middelbare afstanden aan hun Europese bondgenoten kunnen leveren. Om veilig heidsredenen wilde hij niet zeggen, wan neer met de verscheping van deze wa pens begonnen kan worden. Minister Mc Elroy gaf te kennen, dat de V.S. van oor deel zijn dat hun voorsprong op de Sovjet- Unie, wat raketten met middelbare reik wijdte betreft, ruim opweegt tegen elk Russisch succes op het gebied van inter continentale projectielen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft thans aan de ge meentebesturen enige nadere richtlijnen gegeven voor berekening der huurprijzen van na-oorlogse woningwetwoningen. De minister vertrouwt dat door deze nadere richtlijnen de nodige uniformiteit in de vaststelling dier huurprijzen wordt ver kregen en dat de verhogingen worden be perkt tot hetgeen strikt noodzakelijk is om evenwichtige huurverhoudingen tot de oudere woningen tot stand te brengen. Het betreft hier woning m, tot stand ge komen met rijkssteun op voet van de beschikkingen „Verminderde bijdragen woningwetbouw 1950 en 1950 I" en van de beschikking „Bijdragen Woningwetbouw 1950". De vraag of, en zo ja, hoeveel de huren van deze woningen worden verhoogd, zal moeten worden beantwoord door vergelij king met de gemiddelde huurprijs van vergelijkbare woningen, behorende tot de categorie waarvan de huren op grond van de gewijzigde Huurwet per 1 augustus 1957 met 25 percent zijn verhoogd. Bij die ver gelijking zal rekening moeten worden ge houden met de woonwaarde van de te vergelijken woningen, die onder meer tot uiting komt in woongerief en ligging. Aan de gemeentebesturen wordt over gelaten te bepalen op welke wijze zij de woningen het beste kunnen vergelijken. Zij kunnen dit bijvoorbeeld doen door com plexen nieuwe woningen te vergelijken met complexen vooroorlogse woningen. Ook kan toetsing plaats hebben aan een complex vergelijkbare woningen, waar voor steun is verleend op voet van de be schikking woningwetbouw 1948. Naast deze methoden van rechtstreek se vergelijking kunnen gemeenten ook aan de hand van normen voor huren per een heid van oppervlakte of inhoud langs in- direkte weg tot vergelijking komen. Deze normen moeten dan worden afgeleid uit de gemiddelde huurprijzen van vergelijk bare vooroorlogse woningen en van verge lijkbare woningen van de regeling 1948. In de aldus vast te stellen normen die nen dan kwalitatieve verschillen tussen de voor- en naoorlogse woningen tot uitdruk king te worden gebracht. Bij een toene mende grootte van de woningen zal een zekere vermindering in de normen nood- z kelijk zijn. Bij het optrekken van de huren tot de gemiddelde huurprijs van vergelijkbare woningen kunnen verhogingen van min der dan 25 cent per week achterwege blij ven. De huurprijzen, die na vergelijking ontstaan, kunnen op 25 cent per week naar beneden worden afgerond. Vele gemeentebesturen hebben in de afgelopen maanden reeds voorstellen voor verhoging gedaan en de voorgestelde ver hogingen aan de huurders in rekening ge bracht. Indien daarbij gemeenten zijn, die op grond van de nadere richtlijnen menen dat met een geringere verhoging kan worden volstaan, kunnen zij reeds voorlopig tot terugbetaling van het ver schil overgaan. Luitenant-generaal b.d. H. ter Poorten, de. gewezen opperbevelhebber van het voormalige Koninklijke Nederlands-Indi sche leger, die in 1942 de strijd leidde tegen de Japanse invallers, wordt 21 no vember 70 jaar. Luitenant-generaal Ter Poorten is een der eerste militaire vliegers. Op 29 augus tus 1911 behaalde hij het vliegbrevet van de Fédération Acronautique Internatio nale. Reeds in 1909 was hij balloncomman dant, toen hij als artillerie-officier stu deerde aan de Technische Hogeschool te D-J*" In 1914 ging hij in opdracht van de Ne derlands-Indische regering naar Amerika om daai een geschikt type vliegtuig voor d' militaire luchtvaart te kopen. In een achterbuurtje in Los Angelos vond hij een fabriekje, dat het beste pro- dukt leverde dat hij toen kon vinden en zo introduceerde het K.N.I.L. de Glenn Martins, die later zo beroemd zouden wor den. Met deze watervliegtuigen maakte hij de eerste militaire vlucht boven Tandjong Priok. Op 8 februari 1916 maak te hij met 'n tot landvliegtuig omgebouw de Glenn Martin een proefvlucht, doch bij een herhaling daarvan, zes dagen later, stortte hij neer, waarbij zijn passagier luitenant-generaal Michielsen, om het lever kwam. Hij keerde daarna naar de artillerie terug. Ir. 1941 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van het K.N.I.L. als opvolger van de bij een vliegtuigongeval omgekomen luitenant-géneraal Beren schot. Op 8 maart 1942 werd hij geïnter neerd. Tezamen met gouverneur-generaal Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Amerikaanse generaal Wainwright en de Engelse opperbevelhebber Percival, zat hij gevangen in kampen in Mandsjoerije, Korea, Formosa en Japan. In 1945 werd hij door de Russen in Moekden bevrijd. Ir 1946 ging luitenant-generaal Ter Poor ten met pensioen. Officier eist drie maanden Drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem geëist tegen de 31-jarige door smeerder J. G. uit Rijssen, die er van ver dacht wordt, op 4 juli door grove schuld de oorzaak te zijn geweest van het ver drinken van het 18-jarige meisje Jopie van de Voort in de Waal bij Ochten. Aan G. was ten laste gelegd, dat hij tijdens het baden in de Waal het meisje had mee genomen naar een dieper gedeelte, of schoon noch hij, noch het meisje, de zwem kunst meester was. Toen hij zelf in moei lijkheden kwam, moest hij het meisje los laten, dat door de stroom werd meege sleurd en verdronk. Twee getuigen verklaarden de verdachte te hebben gewaarschuwd, dat het meisje niet kon zwemmen. Toch liep hij door. Hij zou haar leren zwemmen. „Ze was ineens weg", zei de verdachte. De officier wilde enerzijds rekening hou den met de ellende die de verdachte heeft veroorzaakt en anderzijds met het zelfver wijt dat hij zijn leven lang met zich moet dragen en bepaalde zich tot de eis van drie maanden gevangenisstraf. De uit spraak wordt gedaan op 3 december. Kedootjesmaand Daar zitten we dan nu dus weer midden in. De kedootjesmaand. De weken die een aanloop zijn tot het feest van de Sint, de goede. Overal zien we zijn beeltenis in de advertenties en op schuttingen, bij choco ladeletters, eau de cologneflesjes en spij kerbroeken, ik noem maar wat. Aarzelend komt moeder al met de speculaas bij de koffie op de proppen. Nog twee weken en dan worden er in de schoentjes van de kleuters al weer de eerste suikeren beestjes verwacht, in ruil voor een strooien huls van een gesneuvelde wijnfles. Maar daar gaat het nou niet om. Voor de kleuters is het leuk en financieel nog wel bij te benen. Voor de ouderen onder ons wordt het bedenkelijker wat die kedootjes betreft. Mijn vriend Guus bij voorbeeld beklaagde zich bij mij vanwege zijn kedootje van verleden jaar aan zijn vrouw. Een stola. Ik wil het over de prijs niet hebben, er waren wel een paar lapjes van honderd mee gemoeid, ik zèg toch: ik wil het over de prijs niet hebben. Maar toen-ie trots de foyer van een schouw burg betrad, hoofdzakelijk voor „maatje" om te kunnen pronken met de stola, waren er tientallen ma's met stola's. „Kijk", zei ma toen, „allemaal een stola, zeker óók van Sinterklaas. Ik trek het ding voorlo pig niet meer an!" En dan. Je weet niet meer hoe je 't red den moet met al die uitvindsels van de moderne tijden. „Pa", zegt de met zijn puberteit stoeien de zoon. „Je weet dat ik bezig ben zelf een bandrecorder te bouwen. Nou heb ik nog een je-weet-wel, een dinges nodig van tachtig pop en dan bèn ik erzowat. Zou ik dat nou niet Speelgoed. Een cadeautje van tachtig gulden is al niets meer. En dan. Een eigen-stem-weergever. Ik wil de verkoop niet nadelig beïnvloeden, maar om bij mezelf te blijven, ik moet vanwege m'n beroep die stem nog wel es kontroleren en ik v in d 'em Goed, praten we niet meer over, vanwege die verkoop. Maar een sófén vervélend! Al die dure dingen. Speelgoed voor grote mensen. De mens wil speelgoed. Geld speelt hoe genaamd geen rol meerEr gaan in ons landje per maand tonnen om aan puzzel- prijzen. Glimmende brom- en andere fiet sen, auto's, scooters, ijskasten, wasmachi nes. Snéélgoed! En nou dan de televisieapparaten. Man, breek m'n mond niet open. Een geleerde doctorandus heeft voorzien dat er in 1958 in Nederland 350.000 televisieapparaten zullen zijn geregistreerd. Nou? Bereken die nou maar op gemiddeld f 1.000 per stuk. Hoeveel is dat? Dat is 350.000 maal f 1.000 350.000.000. Reken dat es uit in dollars, of in ponden. Man je duizelt! En dat in nauwelijks zes jaar tijd bij elkaar gebracht. Of je een emmertje leeg gooit! Speelgoed. Spéélgoed voor grote mensen. En dan in dit geval speelgoed waarvan je nog bijna dagelijks in de kranten kunt lezen dat de festiviteiten die ze produceren nog altijd niet zijn om er over naar huis te schrijven. Nou? Valt me niet In. Tk doe er niet aan mee. Ik stuur met de Sint een doos vol met warme onder- en bovenbroeken naar de kinderen! Misschien kunnen die helpen om m'n nageslacht wat op te frunniken en ze te harden tegen de niet al te beste toe komst. Wat ma'tje dan nog „stiekem" doen wil, met autootjes en steppies, sjarrïpar rietjes en hobbie-onderdelen, moet zij roeten. Van mij niet. Klinkt onaardig, maar ik wind me al weer te veel óp! Ik hou me bij de warreme onderbroeken en horstrokken. Zie zo. Dat is d'r uit! Jan van Ees ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Vóór de Topconferentie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat zijn Westduitse ambtgenoot, dr. Von Bren- tano in het komende weekeinde een bezoek aan Washington zal brengen ter bespre king van enkele vraagstukken, welke op de in december aanstaande in Parijs te houden NAVO-„t.opconferentie" aan de orde zullen komen. Het bezoek van Von Brentano is voort gesproten uit een Westduits initiatief. Foster Dulles zei, dat hem medegedeeld was, dat bondskanselier dr. Adenauer en minister Von Brentano volgende week Londen zullen bezoeken en dat zij het nut tig achtten, dat tevoren in Washington van gedachten zou worden gewisseld. De Amerikaanse regering waardeert het Westduitse initiatief. Onder een gril verstaat men een nuk, een plotselinge inval, een zonderling be grip, een willekeurige luim, een onbe redeneerde, plotseling opkomende ge dachte of begeerte. Men leidt het woord af van het Griekse grullos dat: sprink haan betekende en dat voortleeft in het. Duitse Grille. Het zou niet zo vreemd zijn dat sprinkhaan gril zou gaan bete kenen door zijn plotselinge en onbere deneerde sprongen her- en derwaarts. Maar men doet beter te denken aan de zegswijze: zich muizenesten in het hoofd halen voor: tobben over kleinigheden. Elders zegt men: hommels, muggen of krekels in het hoofd hebben. Het is waarschijnlijk dat men in deze gonzen de, brommende en sjirpende dieren ma- ^riifestaties zag van boze geesten.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5