Horen en zien Nieuw overleg inzake de ambtenarensalarissen A M STL EVE N levensverzekering EEN WOELIGE TIJD r Agenda voor Haarlem Blijf meester TWEEDE KAMER Tweede Kamer aanvaardt met algemene stemmen de motie-Weijters Kort en bondig 4 AANKONDIGINGEN EN NAB^POÖWINGEN Grote verwachtingen SI NT'S WITTE BAARD T elevisie programma De radio geeft donderdag Prof. G. Wisse overleden Verpleegsterstekort in Amsterdam Medische studenten als le erling'V er plegers? Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Dronken achter het stuur Civiel proces over de afgifte van een rijbewijs Onderzoek naar interne bewakingsdiensten Voorlopige cijfers over de afbetalingen in 1956 Slachtoffer van zijn hulpvaardigheid L ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 20 NOVEMB ER 1957 fj§0adiom ieleë^^Qh Met plezier zal men dinsdagavond heb ben gekeken naar de Franse bijdrage in een reeks over „kleine steden", die door Eurovisie aan het rollen is gebracht. Het romantische filmpje over het stadje Gien aan de Loire was in staat verlangen te wekken er een bezoek te brengen, even sterk als de hoofdfilm deed verlangen naar een knappend houtvuur op een wintera vond. „Grote verwachtingen" (Great Expectations) naar het gelijknamige ver haal van Charles Dickens werd in ons land al ongeveer tien jaar geleden in de bio scopen vertoond. Zo'n film ziet men met plezier terug, ze laat uitstekend zien hoe goed Dickens kon vertellen. De romantiek erin is wat vergeeld en misschien juist daarom zo aantrekkelijk. Een verhaal als „Grote verwachtingen" is gaaf en zo beel dend, dat de film er niets aan hoefde toe te voegen om een sterke sfeer te kunnen wekken. De B.B.C. zendt sedert enige tijd vertelde verhalen van Dickens in afleve ringen uit. Wellicht heeft deze film de t.v.- kijkers aanleiding gegeven de radiopro gramma's van deze Engelse zender er eens op na te zien. Het is de moeite waard. Beeldschermer ADVERTENTIE is beslist niet het gevolg van de zorgen, die hij zich maakt over het uitkiezen van cadeaux. Want de goede gever vindt deze steeds te kust en te keur in onze schitterende collecties. Gouden dameshorloges vanaf 95. Brillanten ringvanaf ƒ145. Gouden fantasiering vanaf 17.50 Gouden zegelring. vanaf 39.50 Gouden armband vanaf 64. Gouden broche vanaf 39. Nog nooit zag u zo'n grote collectie. Denkt u daar eens aan bij uw voorbereidingen voor SINTERKLAAS-AVOND vindt u het. de kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middaè- klok - noodklok. 12.03 Sopr. en piano. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Bariton en piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade ork. en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ork.conc. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vocaal ens. 18.20 Actueel accordeon-allerlei. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man "af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijd- schriftenkron. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Promenade ork. en koor. 11.50 De Vicarie- of Capelleriegoederen op Zuid-Beveland, caus. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Altviool en piano. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld. Uitwisselingspro gramma over Malakka. in samenwerking met Ra dio Nederland Wereldomroep. 18.00 Nieuws. 18.15 Meded. en/of gram. 18,20 Kamermuz. 18.45 Sport- problemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en sol. 21.20 14 april 1912 - 23.40 uur, hoorsp. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Kamermuziek. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 16.50 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Filmmuziek. 21.10 Gram. 20.40 Verz. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Int. Radio- Universiteit 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Aalsmeer - bloemenhof van Nederland. 21.15—22.00 Cabaret. NTS: 22.00—23.45 Eurovisie: Int. concours hippique te Genève. In de ouderdom van ruim 84 jaar is in zijn woning te Doorn plotseling overleden prof. G. Wisse, oud-hoogleraar aan de theo logische school der Christelijk Gerefor meerde Kerk te Apeldoorn. Prof. Wisse aanvaardde in 1898 het predikambt bij de Gereformeerde Kerk van Gouda. Hij dien de vervolgens de kerken van Amsterdam- Overtoom, Leiden, Driebergen, Kampen en Bodegraven. In 1921 ging hij over tot de Christelijk Gereformeerde Kerken. Hij werd predikant te Arnhem en in 1926 te Utrecht. In dat jaar benoemde de gene rale synode der Christelijk Gereformeer de Kerken hem tot lector aan de theolo gische school te Apeldoorn. In 1928 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. Na acht jaar nam hij ontslag en werd predikant bij de Christelijke Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Oost. In 1941 vertrok hij naar zijn geboorteplaats Middelburg, waar hij predikant is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1946. Prof. Wisse heeft vooral naam gemaakt als tijdredenaar. Van zijn hand zijn ruim honderd werken verschenen van apologe tische aard. Vorige week hield hij nog te Rotterdam een tijdrede over de kunst maan. (Van onze Kamerverslaggever) Voordat de Tweede Kamer gisteren de begrotingen van Maatschappelijk Werk en van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie behandelde, heeft zy gestemd over de moties, die de vorige week waren ingediend en die beoogden het overleg tussen regering en ambtenarenorganisaties over de salarissen te heropenen. Met algemene stemmen werd de motie-Weijters (K.V.P.) aangenomen, waarin een desbetreffend verzoek tot de regering werd gericht. Tevoren was met 77 tegen 51 stemmen de motie-Blom (P.v.d.A.) verworpen, waarin de regering werd verzocht, zelf voorstellen tot salarisverbetering bij het georganiseerd overleg aanhangig te maken. De Kamer verwierp een verzoek van de heer Gortzak (Comm.) te mogen interpel leren over de lonen van het spoorwegper soneel, nu de minister van Verkeer en Waterstaat een wijziging daarvan op dit ogenblik heeft afgewezen. P. B. O. Slechts vier sprekers voerden het woord over de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Blijkens de verklaring van staats secretaris Schmelzer blijft de regering ver trouwen stellen in de voortgang van de P.B.O. De Europese economische gemeen schap kan volgens de staatssecretaris een stimulans zijn voor de P.B.O. vanwege de vele adviezen, die de regering van diverse takken van het bedrijfsleven nodig zal heb ben. Er groeit bovendien bij de werkgevers, zei de staatssecretaris, inzicht in het ver anderende karakter van de vakbeweging in Nederland, een verandering, die gaat in de richting van de bereidheid en de be kwaamheid verantwoordelijkheid te dra gen voor het algemeen belang. Voorts is het vertrouwen van de regering gebaseerd op de internationale technische, economi sche en sociale ontwikkeling, die steeds meer taken opdraagt aan de overheid en aldus de behoefte doet ontstaan aan de spreiding van macht tussen overheid en bedrijfsleven langs de weg van de P.B.O. Interessant en verrassend vond staats secretaris Schmelzer opmerkingen van de heren Hazenbosch (A.R.), Van der Ploeg (K.V.P.) en Van Mastrigt (C.H.U.), die het denkbeeld hadden geopperd bedrijfslicha- men in te stellen zonder verordenende be voegdheid, als centrum voor overleg tussen werkgevers en arbeiders in de betreffende bedrijfstak. Ook dit denkbeeld, aldus de staatssecretaris, zou ertoe kunnen bijdra gen de organisaties van werkgevers en werknemers over hun aarzeling heen te helpen P.B.O.-organen te vormen. Maatschappelijk werk „Wat er thans in Indonesië gebeurt on der de dekmantel van een Nieuw Guinea- campagne, vervult ons met verontrusting en verontwaardiging", verklaarde de heer De Graaf (K.V.P.) bij de behandeling van de begroting voor Maatschappelijk Werk. „Het verpleegsterstekort in de gemeen teziekenhuizen van Amsterdam vormt een ernstige bedreiging voor volksgezondheid, arbeidsproduktie en geneeskundig onder wijs, zodat ingrijpende maatregelen nood zakelijk zijn tot het opheffen van de on gunstige situatie die de personeelsbezet ting in de gemeenteziekenhuizen ten op zichte van de andere ziekenhuizen ver toont". Dit is de conclusie van een com missie onder voorzitterschap van de Am sterdamse wethouder voor het ziekenhuis wezen, de heer A. in 't Veld. De commis sie doet suggesties omtrent salarisverho ging en het bereiken van een beter be grip tussen verplegenden en geneeskun digen en adviseert onder meer medische studenten gedurende enige maanden als leerling-verplegenden in de ziekenhuizen te laten werken. Dit kan zowel een bij drage leveren tot vermindering van het verpleegsterstekort, als de aanstaande arts een beter begrip geven van het werk van de verpleegster. „Het recht wordt er met voeten getreden en de politiek, waarmede Indonesië dreigt, maakt voor de Nederlanders aldaar het bestaan onmogelijk. De regering moet daar om op alle gebeurtelijkheden voorbereid zijn; zij behoeft niet te zeggen, wat zij doet, maar zij dient toch wel te verklaren, dat zij paraat is. Ook van andere zijde gaf men uiting aan zijn ongerustheid. De heer Daams (P.v.d.A.) diende een amendement in om de begrotingspost voor de gezinsoorden ter verbetering van a- sociale gezinnen te wijzigen in een pro memorie-post, zodat de minister zich zou moeten bezinnen op een spoedige beëindi ging van deze kostbare experimenten. Uit andere partijen kreeg het amendement echter geen steun, hoewel men deze ge zinsoorden ook heel kostbaar vond. Maar men zou het toch niet verantwoord vinden het werk nu af te breken. Mej. Klompé, de minister van Maat schappelijk Werk, zal vandaag antwoorden, ook op allerlei vragen omtrent het tijdstip, wanneer de nieuwe Armenwet kan worden verwacht, wanneer er een inzamelingen- wet komt, die is toegezegd en wanneer het toezicht wordt geregeld op de bejaarden tehuizen. ADVERTENTIE Haarlem Tegen autohandelaar 2 maanden gevangenis en 4 jaar intrekking rijbewijs geëist De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft twee maanden ge vangenisstraf en ontzegging uit de rijbe voegdheid voor de tijd van vier jaar ge- eist tegen een 44-jarige autohandelaar uit Amsterdam wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank. Een politieman, als getuige gehoord, vertelde, dat hij op 24 september 's avonds om elf uur werd gewaarschuwd voor een dronken automobilist op de rijksweg naar het Gooi. „De auto van de verdachte slingerde over de weg, tegenliggers reden in de berm om aanrijdingen te voorkomen en pas na heel veel moeite heb ik hem tot stilstand kunnen brengen. Een bloedproef wees een percentage van 2.30 pro mille aan", aldus de agent. De verdachte was in tien jaar zeven a acht maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Zijn rijbewijs is reeds drie keer ingetrokken. De verdediger vroeg de onvoorwaarde lijke gevangenisstraf desnoods wat lan ger te maken, maar de ontzegging uit de rijbevoegdheid voorwaardelijk te doen zijn, omdat zijn cliënt anders zijn beroep niet kan uitoefenen. De rechtbank zal op 3 december uit spraak doen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage zijn de pleidooien gehouden in het civiel proces dat wordt gevoerd tussen de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en een importeur uit Den Haag over de afgifte van een rijbewijs. De importeur was een nieuw rijbewijs geweigerd omdat zijn oude rijbewijs was verlopen tijdens een periode gedurende welke hem de rijbevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De president van de rechtbank stelde destijds de importeur in 't gelijk. Hij over woog dat de wetgever een ontzegging van de rijbevoegdheid als een tijdelijke maatregel heeft bedoeld. Als het rijbewijs in de periode van ontzegging niet verlo pen was zou Het zijn geldigheid weer ge kregen hebben. Het was dus als bewijs van rijvaardigheid nog steeds geldig. De Commissaris der Koningin kwam van dit vonnis in beroep. Voor de Commissaris der Koningin pleitte mr. C. H. Telders, die zei dat er in de wet geen enkele Vepaling is die deze kwestie regelt. Zijns inziens eindigde de rijbevoegdheid bij de intrekking. Mr. I. E. Hes, die voor de importeur op trad zei dat er bij de provinciale griffies verdeeldheid over deze kwestie heerst. Eerst waren er drie, die wel in dergelijke gevallen een nieuw rijbewijs zonder proef afgaven en acht niet. Nu zijn er al zes die een nieuw rijbewijs zonder rijexamen afgeven. Ex-misdadigers waren beivakers in Amsterdamse haven Ruim acht maanden heeft een inspec teur van de Amsterdamse centrale re cherche een uitgebreid onderzoek inge steld naar de naleving van de „wet op de weerkorpsen". Aanleiding tot dit on derzoek was een zekere destijds onder meer in het parlement gebleken ongerust heid over het in dienst nemen van be drijfsrecherches en het instellen van ei gen bewakingsdiensten en opsporingsap paraten door verschillende grote onder nemingen. Het onderzoek heeft aange toond dat in de bedrijven gepleegde onre gelmatigheden herhaaldelijk intern wor den berecht bijvoorbeeld doordat men de dader een boete oplegt, of hem voor enige dagen schorst. Volgens de Wet op de Weerkorpsen hebben de bèdrijven toe stemming van de politie nodig voor het aanstellen van eigen bewakings- en re cherchediensten, maar hier wordt over het algemeen reeds lang niet meer de hand aan gehouden. Een hoe moeilijker het wordt aan personeel te komen, des te milder worden de straffen bij de bedrijfs- rechtspraak. Politie en justitie zijn van oordeel, dat dit op den duur moet spaak lopen, omdat zo een nieuwe generatie van recidivisten wordt gekweekt, waarop men strafrechterlijk en justitieel nimmer vat heeft gehad. Tijdens zijn onderzoek in de Amster damse haven is de inspecteur tot de ont dekking gekomen, dat een groot aantal ex-misdadigers op vitale punten van de haven bij de bewakingsdiensten was aan gesteld. Ook in dezë gevallen was toe stemming van de politie vereist geweest, een toestemming, die slechts wordt gege ven, wanneer de betrokkene een blanco strafregister heeft. In de Amsterdamse haven werkten echter velen bij de bewa kingsdiensten, die talrijke vermogensde licten hadden gepleegd. Zij hadden zich de laatste jaren evenwel zelf gereclasseerd en waren sinds geruime tijd uit de handen van politie en justitie gebleven. Na het onderzoek van de inspecteur zijn de betrokkenen op last van de politie ontslagen, hetgeen in de Amsterdamse haven nogal wat opschudding heeft ver oorzaakt. Dit wordt de geschiedenis van een prinsje, dat altijd maar met een ernstig gezicht, rondliep. Raar, hé? Wie lacht er nu nooit! Maar we zullen zien, hoe het afliep met dat prinsjej Burgemeestersbenoemingen. Benoemd tot burgemeester der gemeente Vollenho- ve is mr. J. G. Krol te 's-Gravenhage. De heer Krol is geboren 12 september 1915 en is commies bij het departement van Bin nenlandse Zaken. Hij is lid van de Chr. Hist. Unie. Tot burgemeester van Papen burg Is benoemd de heer A. J. A. Baltus- sen, burgemeester van Appelterm. Het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikt thans over voorlopige cijfers be treffende de verdeling in 1956 van de af- betalingsomzet van afbetalingsmagazij nen over een aantal groepen van artike len. Onder afbetalingsmagazijnen wor den in dit verband verstaan kleinhandels- bedrijven (de „postorderbedrijven" hier onder begrepen) en bedrijven welke meer dan de helft van de omzet op afbetaling leveren. Voor zover de afbetalingsomzet door financieringsbedrijven wordt ver zorgd is deze niet in de cijfers begrepen. Uit de cijfers, welke het C.B.S. hierom trent in zijn statistisch Bulletin heeft be kend gemaakt, blijkt ondermeer dat ver geleken met 1955 het aandeel van de af betalingsomzet van televisietoestellen in het totaal is gestegen van 2,6 pet. tot 5,6 pet. en dat van artikelen voor woningin richting en huisraad is toegenomen van 21,4 pet. tot 24,6 pet. Hiertegenover kan een daling worden geconstateerd van het aandeel van de omzet in textielgoederen (van 36,2 pet. tot 32,7 pet.), radio's (van 7,5 pet. tot 6,5 pet.), motorrijwielen (van 3,1 pet. tot 2,3 pet.), rijwielen (van 4,2 pet. tot 3,2 pet.) en bromfietsen (van 2,6 pet. tot 1,8 pet.). Voorts blijkt, dat de kassastorting (eer ste betaling) voor alle groepen van arti kelen over geheel 1956 in het algemeen het wettelijk verplichte bedrag reeds nadert, ofschoon het desbetreffende voorschrift sedert 18 juni 1956 pas van kracht is. In sommige gevallen blijkt de eerste beta ling reeds thans hoger te zijn dan het wettelijk verplichte minimum. Bij de motorrijwielen bijvoorbeeld werd in 1956 een eerste betaling van 42,5 pet. (wette lijk minimum 35 pet.) gevraagd en bij kleine muziekinstrumenten 26,9 pet. (mi nimum 20 pet.). ADVERTENTIE over Uw zenuwen. Neem Mijnhardi's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MUN MAPPT MAAKT I5££ED Bij een ongeluk op het Stationsplein te Almelo is de 54-jarige heer H. J. Schone- wille uit Vroomshoop het slachtoffer ge worden van zijn hulpvaardigheid. Een uit Enschedé afkomstige auto wei gerde te starten. Met een andere wagen werd deze auto aangeduwd,totdat de motor weer aansloeg. De bumpers raakten hierbij echter aan elkaar vast. De heer Schonewille bood toen aan op de bumper van de voorste auto te gaan staan, zodat deze naar beneden zou worden gedrukt. Toen de auto echter wegreed viel de heer Schonewille achterover met het hoofd op het wegdek. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij enige uren later is overleden. Hij was gehuwd en had acht kinderen. Eerstejaarsstudenten. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat zich medio oktober bij de gezamenlijke universiteiten en hoge! scholen 5.350 eerstejaarsstudenten hebben laten inschrijven tegen 4.850 een jaar te. voren, een stijging met 10 pet. derhalve. Bij de meeste faculteiten nam het aantai eerstejaarsstudenten toe, in het bijzonder bij geneeskunde (22 pet.), technische we. tenschap (19 pet.) en letteren en wijsbe geerte (16 pet.). Een daling gaven te zien: godgeleerdheid (8 pet.), tandheelkunde (20 pet.), diergeneeskunde (16 pet.) en „politieke en sociale wetenschappen" (li pet.); Het aantal bij wis- en natuurkunde bleef gelijk. Scheepsbotsing. Het Nederlandse sleepschip „Damco 32" van duizend ton, geladen met ei-ts, komende van Antwerpen met bestemming Duitsland, is bij het bin nenvaren van de haven van Hansweert aangevaren door het Duitse schip „Schoe- neck". De „Damco 32" liep zware schade op aan het achterschip, maar door het vaartuig onmiddellijk in de vluchthaven aan de grond te zetten, kon men zinken voorkomen. De „Schoeneck" is even voor anker gegaan, maar heeft daarna de reis naar Antwerpen voortgezet. WOENSDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Yvette" van Guy de Maupassant, 20 uur. Concertgebouw: Concert door het Haar- lems operakoor o.l.v. Bèp Ogterop, 20 u, Frans Halsmuseum: Concert te geven door „Die Haerlemsche Musyckcamer", di. rigent André Kaart, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Geen. FILM: ADVER'i KM IE s"'MSTltVtW' 3. Ze betraden een smal, donker huis. Harry moest denken aan thuis, in de Bolkerstrasse; aan zijn moe der, die haar huis altijd fris en helder wist te hou den. Opnieuw hoorde hij haar, terwijl hij haar hel dere, ernstige ogen voor zich zag, zeggen: „Men moet zijn verstand gebruiken, Harry, en het hoofd koel houden!" Het was echter niet gemakkelijk om rustig en ver standelijk de dingen onder ogen te zien, als je in een oud, donker huis een smalle wenteltrap opklom, ter wijl een geur van schimmel en bederf je tegemoet kwam. De jongen voelde iets van misselijkheid en een ste kende pijn bij zijn slapen. De heer Rindskopf kwam hen met een gezicht vol wantrouwen tegemoet. Zijn vader straalde van vrien delijkheid en sprak zijn vreugde uit over hun weer zien. De bankier Rindskopf knikte slechts. Zijn lange haren vielen over zijn voorhoofd. Hij zei niets, terwijl hij hen voorging in een halfdon kere kamer. Hij keurde Harry, die in een hoek van de kamer bleef staan, geen blik waardig. De jongen kreeg het gevoel, dat hij voor deze vreemde oude man en thans ook voor zijn -ader niet meer bestond. Meneer Rindskopf klom echter achter zijn lesse naar, waarop een olielampje stond, dat een vaag geel licht verspreidde. De luiken voor de ramen waren ge sloten en alleen door de spleten kon enig daglicht naar binnen dringen. Hij leunde met zijn linker-elle- boog op de lessenaar en maakte met zijn rechterhand een gebaar in de richting van Samson Heine, dat beduiden moest, dat deze plaats kon nemen. Samson Heine ging zitten en maakte het zich gemakkelijk. Met een vriendelijke glimlach op zijn goedmoedige ronde gezicht keek hij de ander aan. Heel langzaam en voorzichtig bracht hij het gesprek op zakelijke aangelegenheden. „Ik heb een stof gezien om van te watertanden", riep hij tenslotte uit. „Dat Nanking- spul is niet te overtreffen. Ik heb hier een staaltje bij me". Met een triomfantelijk gebaar hield hij Rindskopf het lapje stof voor. „Ik ken die Nanking- stoffen al lang, maar zulk een kwaliteit heb ik nog nooit gezien! Ik heb onmiddellijk gezegd, dat ik het hebben wilde. Maar ik neem 't voor héél Düsseldorf, ik wens geen concurrentie. Alle vrouwen van Düssel dorf zullen bij Samson Heine komen om dat prach tige goed te kopen. Ze zullen drommen in de Bolker strasse..." Samson Heine glimlachte bij het idee. „Er zullen goede zaken worden gedaan. Ik zal de prjjs kunnen vaststellen en een behoorlijke winst ma ken. „In Düsseldorf..." Het waren de eerste woorden, die Rindskopf sprak. „Had ik méér moeten kopen?" vroeg Samson Hei ne gejaagd. Rindskopf kneep de lippen samen. „Het is niet mijn zaak om dat spul in Düsseldorf te verkopen", ant woordde hij op effen toon. „Ik ben bankier; ik neem geld in ontvangst, ik leen geld, en ik in mijn rente. Wat gaat 't mij aan, of u vijfduizend meter verkoopt of vijf? Ik wil alleen garanties hebben." Rindskopf was 't als altijd om een waarborg te doen. Hij wilde helemaal geen zaken doen, hij voelde niets voor een transactie inzake die Nanking-stoffen. Samson Heine noemde zijn rijke broer in Hamburg: „Hij zou me het geld zó op tafel leggen, m'n beste brave broeder, maar hij is helaas niet hier, hij zit in Hamburg. „Men kan hem schrijven. Ik voel niets voor die affaire. Ik voel niets voor zaken zonder zekerheidstel ling. En zeven procent moet eruit komen, ónder de zeven procent gaat 't niet, ik heb ook m'n onkosten en moet ook rente betalen... „Zeven procent! Wie zou vandaag de dag nu zeven procent geven! Niemand geeft zeven procent! Wie kan nu onder vrienden zeven procent vragen!" Harry zat voorovergebogen. Hij kneep zijn ogen enigszins dicht en zijn mond trok nerveus. Het spel, dat zich hier afspeelde, fascineerde hem. Hij was niet in spanning wie 't uiteindelijk zou winnen. Maar wat hem in het bijzonder fascineerde was het feit, dat geen van deze twee mannen zei, wat hij dacht, integendeel! Het was een tactisch spel van loven en bieden: Samson Heine stelde 't voor alsof hij zijn vriend Rindskopf een prachtige affaire aan de hand deed, Rindskopf aarzelde, deed alsof hij 't vervelend vond zijn vriend Heine zo'n hoge rente te moeten vra gen, maar intussen... Opeens kon Harry zijn lachen niet meer inhouden. Een schaterlach weerklonx. De oudere mannen keken vex-schrikt op. Ze hadden zijn aanwezigheid eigenlijk vergeten. Waarom lacht die jongen? Wat viel er 'te lachen? Het ging hier om ernstige zaken... De twee mannen wendden zich weer van hem af, maar de vreugde in het spel van loven en Ipieden was verdwenen. Rindskopf keek zo nu en dan nog eens vol wantrouwen naar Harry, die bij hem in de leer zou komen. Zij kwamen thans enigszins gehaast tot een overeenkomst. Vooral Samson Heine had de lust verloren om alles op één kaart te zetten. En aldus zou hij uiteindelijk toch zeven procent betalen! Hij zuchtte en overlegde vervolgens, waar de stoffen op geslagen zouden moeten worden, aangezien hij in de Bolkenstrasse niet over voldoende ruimte beschikte. Rindskopf zat nog steeds achter zijn lessenaar. Langzaam wendde hij zijn blik af van de vader, die onbezoi-gd nog wat doorbabbelde, en vestigde deze op de zoon. Enigszins plechtig merkte hij op: „Als die jonge nbankier wil worden, moet hij goed besef fen, wat bankiei--zijn betekent." „Hoe zou ik weten, wat een bankier is?" zei Hari-y op onschuldige toon. „Mijn vader is géén bankier. Ik weet alleen, dat een bankier handelt met geld, hij leent geld uit en staat borg, en met dat alles ver dient hij geld. Een bankier is een sooi't tovenaar met geld, hij weet uit geld steeds méér geld te maken." En enigszins ademloos voegde de jongen eraan toe: „Ik zou ook zo'n tovenaar willen worden!" Rindskopf keek hem na deze ontboezeming verwonderd aan. Te gen Samson Heine zei hij, met een vinger op Harry wijzend: „Die zoon van u is óf een fantast, óf er steekt een Rothschild in. Ik wil 't wel met hem pro beren. Rindskopf had Harry als leerling geaccepteerd...! Samson Heine wreef zich vergenoegd in de handen. Rindskopf behoorde niét tot de groten, was zelfs één van de kleinsten, maar tenslotte waren ook de groten eenmaal klein begonnen! Harry zou stellig nog gro- ter dan Rothschild worden...! De vader legde zijn hand op de schouder van de zoon en fluisterde ge heimzinnig: „Ik heb gedroomd, Harry, dat je een be roemd man zult worden, een machtig man!" (Wordt vervolgdl Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 j„ 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 jr., 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: My gun is quick", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva, theater: Pablito Calvo in: „Marcellino, brood en wijn", a.l., 20.15 uur. Rembrandt- theater: „Monpti", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Fortuinjagers in de gele bergen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio- theater: „De droom van een bakvis", a.l, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: „De Leeuwerik", Kruisstraat 30, Toneel groep „De Cirkel", verzorgt eerste bijeen komst van deze groep met: „Een buitje zonneschijn", 20 uur. Begijnhofkapel: Een lezing namens de Adventkerk over het onderwerp: God.... en het midden-Oosten, 20 uur. DONDERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: De R.K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thym" geeft dona- teursvoorstelling met een blijspel van Phi lip King: „Pas op, Eerwaarde", 20 uur. Concertgebouw: Tweede Pauzeconcert door Piet Kee, orgel, van 12.30—13.15 u. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 10— 12.30 en van 13.3017 uur. Galerie Espaee: Schilderijen en goua ches van Jules Chapon, 1117 uur. FILM: Cinema Palace: „Kleren maken de man" a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Handelaren in meisjes" 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 jr.. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Miner- vatheater: Pablito Calvo in „Marcellino, brood en wijn", a.l., 20.15 uur. Rembrandt- theater: „Monpti", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „For tuin jagers in de gele bergen", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 u. Studiotheater: „De droom van een bakvis" a.l., 14, 19 en 21.15 uur DIVERSEN: Gem. Concertzaal. Najaarsconcert, door Kon. Mannenkoor „Caecilia", onder leiding van de nieuwe dirigent Anton de Beer, 20 uur. Gebouw der Vrijzinnig Hervormden, Willem v. Capellen voor vereniging „We ten en Werken", met een programma van humor en ernst, 20 uur. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9, Bijbellezing, over het onderwerp: „Het heerlijke evangelie". 20 uur. Zuiderkapel: bijeenkomst met als spre ker G. Brucks, 20 uur. De Haagse Comedie geeft in het komen de weekeinde in de Haarlemse Stads- schouwburg twee voorstellingen. Zaterdag 23 november speelt het gezelschap onder regie van Paul Steenbergen „Hamlet" in een nieuwe vertaling van Bert Voeten met decors van Lou Steenbergen en kostuums van Harry Wich. De titelrol wordt vervuld door Coen Flink. Zondag 24 november kan men een op voering zien van „Broceliande" van Henry de Montherlant, onder regie van Luc Lutz. De vertaling is van Gerard Messelaar, het decor van Hep van Delft. Medewerkenden zijn Ida Wasserman, Cees Laseur, Gijsbert Tersteeg, Kitty Kluppell en John Koch.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6