plannen voor flatgebouw voor werkende vrouwen De Eems-Dollartkwestie is het sleutelvraagstuk Uitbreiding aantal bedden in Haarlemse ziekenhuizen Parlementair commentaar „Eeden-show", bonte avond ter ere van jubilerende pastoor Volksstemming in Elte geweest is niet ter spraken en Tudderen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Stichting Eigen Burchtwil Haarlems „Corversbos" op terrein bij Zijlweg Bestemming van villa „Bloemenheuvel" Groot licht schept duisterheden Duits-Nederlandse besprekingen Mevrouw A. van der Vlugt- Kruit overleden Dierenbescherming gaat weer vergaderen Burgerlijke Stand van Haarlem Oversteekplaatsen op de Julianalaan Sint Nicolaas in de Jan van Goyenstraat UIT STAD EN STREEK HILLEGOM „Alliance" speelde voor t Nut Meisjeslyceum LISSE IJsclub Lisserbroek viert gouden jubileum Filmavond van 't Nut over Nieuw-Guinea Laatste lootjes wegen 't zwaarst BENNEBROEK K.V.P. vergadert ZANDVOORT K.A.V. in Vogelenzang WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 gr bestaan in Haarlem plannen om te ijner tijd te komen tot de bouw van een aantal woningen voor alleenstaande wer kende vrouwen in de geest van het in 1954 voltooide flatgebouw „Corversbos" in Hil versum. Dq, plannen in Haarlem zijn uit gaan van een gezamenlijke actie van ®ier vrouwenverenigingen: de Ver- eniging van Vrouwen met een Acade mische Opleiding, de Vereniging van Vrouwen in Beroep en Bedrijf, de Sorop- timisten en de Vereniging voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap, die de stichting „Eigen Burcht" in het leven hebben geroepen. Deze stichting houdt zich beïig met de plannen voor de bouw van een flatgebouw op een terrein, dat door B cn W. van Hstarlem in principe reeds is gereserveerd voor dit doel. Dit stuk grond is gelegen in het te onteigenen ge bied ten noorden van de Zjjlweg, ten westen van de toekomstige westelijke randweg en naast het toekomstige gebouw van de Provinciale Waterstaat en het Trl- niteitslyceum. Bij de verwezenlijking van deze plannen wordt de grootste moeilijkheid ondervon den in de financiële sector. De stichting zou het liefst huurflats gaan bouwen, maar als hiertoe geen mogelijkheden zouden be staan, overweegt men in het uiterste geval over te gaan tot de bouw van koopflats. Men verwacht, dat de realisatie van het plan in premiebouw zal moeten geschieden, waardoor de huren vermoedelijk aan de hoge kant komen te liggen. De bedoeling is, dat de flats in de eerste plaats zullen worden bewoond door werkende vrouwen als bijvoorbeeld leraressen, directie-secre- iaressen, onderwijzeressen etc., ofschoon daarnaast misschien ook de mogelijkheid zal worden opengelaten voor enige zoge naamde onvolledige gezinnen of oudere echtparen. De stichting „Eigen Burcht" heeft contact gezocht met het architectenbureau J. Dul- laart in Hilversum, voor het maken van een voorlopig schetsplan. Na het overlijden van de heer J. Dullaart, de schepper van „Corversbos" in Hilversum zal de archi tect P. Götzen, eveneens verbonden aan Dullaart's architectenbureau, zich met het ontwerp belasten. Corversbos is voorbeeld Men denkt hierbij aan een aantal één- en tweekamerflats en zo mogelijk ook enige driekamerflats. Beneden in het ge bouw wil men een conferentiezaaltje pro jecteren. De plannen zijn geïnspireerd op het flatgebouw Corversbos aan de Schut- tersweg in Hilversum. Dit gebouw bestaat uit vier woonlagen met 36 éénpersoons woningen, waarvan 9 op iedere verdieping. Het geheel heeft een uiterst moderne in richting, er is een royaal trappenhuis, ruime gangen, alsmede enige kleine kamer6 voor logeergasten en enige zit-slaapkamers voor jongere meisjes. Het Corversbos is ontstaan dank zij het initiatief van de Ver eniging van Vrouwen in Beroep en Bedrijf. In elke flat bevindt zich een keukentje en een badkamertje en het gehele gebouw wordt centraal verwarmd. De huur be draagt 57 gulden per maand, waarbij dan nog bijkomende kosten zijn voor eventuele verzorging, verwarming etc. In Haarlem zoekt de stichting „Eigen Burcht" naar financiële middelen om de plannen te verwezenlijken. Het stichtings bestuur onderhandelt met institutionele beleggers en hoopt op deze manier het be nodigde geld te krijgen. Mochten deze onderhandelingen niet tot succes leiden dan wordt de mogelijkheid overwogen van de toekomstige bewoonsters een bijdrage te vragen op dezelfde manier zoals dat bij bouwkassen vaak met dergelijke projecten gebeurt, waarbij een gedeelte van de som in termijnen wordt afbetaald. Er bestaat momenteel in Haarlem onder de werkende vrouwen veel interesse voor de plannen: de secretaresse van het stich tingsbestuur, mejuffrouw J. F D. van Maas, Coornhertstraat 12, Haarlem, heeft al vele namen op de wachtlijst moeten in schrijven. De plannen bevinden zich op het ogen blik nog in een pril stadium, maar als een oplossing voor het financiële vraagstuk kan worden gevonden, zal het niet lang meer duren voordat een uitgewerkt plan ter tafel kan komen. En zoals gezegd: in principe is voor het Haarlemse „Corvers bos" reeds een terrein gereserveerd. Het gemeentebestuur van Bloemendaal beschikt over een gebouw, dat voorlopig niet gebruikt wordt. Wij bedoelen „Bloe menheuvel" aan de Bloemendaalseweg, dat de gemeente heeft aangekocht ten behoeve van het raadhuis. Voorlopig zal men hier toe niet kunnen overgaan. Tijdelijk is in „Bloemenheuvel" een openbare kleuter school gevestigd geweest, maar door de opening van de Wethouder Rohlingkleuter- school is het gebouw weer vrij gekomen. „Bloemenheuvel" zou gebruikt kunnen worden voor het houden van vergaderin gen en van cursussen. In kringen van kunstenaars meent men dat een der zalen van het gebouw te bestemmen zou zijn als expositieruimte. Op het ogenblik worden bij toerbeurt enkele werken van kunste naars in de wachtkamer van het Bloemen- daalse raadhuis geëxposeerd, maar in „Bloemenheuvel" is meer ruimte beschik baar, waardoor een groot aantal werken tentoongesteld zouden kunnen worden op dezelfde wijze als jaarlijks in het Open luchttheater een expositie gehouden wordt. Er blijkt enige verwarring te bestaan over de vraag, hoe automobilisten zich dienen te gedragen ten aanzien van de verlichting hunner voertuigen bij mist overdag. „Groot licht bij zicht dat minder dan 200 meter is", zegt de wet. Doch zij spreekt zich niet uit over de kwestie, wat zij onder groot licht verstaat. Groot licht kan worden verstaan als „groot onge dempt", doch ook als „groot gedempt". Plaatselijk verschillen de opvattingen der politiële instanties daarover. De om standigheden zullen vaak bepalend zijn voor de keuze, doch men is met „groot gedempt" formeel niet gedekt, ofschoon de politie in het algemeen niet op dit slakje zout zal leggen. Met „groot ongedempt" voldoet men aan de wet, doch kan men gevaar voor de tegenligger gaan opleveren. Het gezonde verstand zal in de gegeven omstandigheden de keuze moeten bepalen. Stadslicht echter is altijd fout. Na een kortstondige ziekte is in de ouderdom van drieënzestig jaar overleden mevrouw A. van der Vlugt-Kruit, presi dente van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Me vrouw Van der Vlugt heeft een groot deel van haar leven haar krachten gewijd aan de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Toen haar echtgenoot, ds. J. van der Vlugt, als predikant verbonden was aan de in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom, was zij gedurende zestien jaar presidente van de plaatselijke afdeling. Ook was zij gewestelijk bestuurster van de provincies Zeeland, Noord-Brabant èn Limburg. Na de bevrijding vestigde de familie Van der Vlugt zich te Bloemendaal en in 1946 werd mevrouw Van der Vlugt benoemd tot presi dente van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Ge durende elf jaar heeft zii met grote toe wijding haar taak vervuld Donderdag zal haar stoffelijk overschot op de begraafplaats van de Hervormde ge meente te Nieuw Stadskanaal ter aarde worden besteld. De leden van de Vereniging voor Die renbescherming voor Haarlem en om streken, zoals de Vereniging tegen het Mishandelen van Dieren sinds enkele maanden heet, hebben een circulaire ont vangen met een oproep voor de voort zetting van de algemene ledenvergadering op donderdag 28 november in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem. Het belangrijkste punt op de agenda is de „wijziging in de exploitatie Van het asiel". Ter toelichting van dit punt schrijft het bestuur dat de financiële toestand van de vereniging een verhoging van de inkom sten dringend nodig maakt. Een voorlopige raming voor 1958 geeft namelijk een tekort van zestien mille aan. Het bestuur meent bat de leden de voor- en nadelen van een eigen pensionexploitatie persoonlijk moe ten afwegen en voorts is het bestuur, al- bus de circulaire, van oordeel dat ook bet verzorgen van de pensiondieren een van de taken van de vereniging moet zijn het spreekt de hoop uit dat degenen bie hel niet met dit voorstel eens zijn een andere bron van inkomsten zullen aan geven waarmee het tekort kan worden gedekt. Mocht het voorstel worden afgewezen ban zullen vergaande bezuinigingen op medische hulp, inspectie, administratie en Personeel niet te vermijden zijn terwijl ook de tot heden verleende diensten aan bet publiek belangrijk zullen worden in gekrompen. HAARLEM, 19 november 1957. GEHUWD: 19 nov.: N. C. Mobron en H. M. Willemse; J. Holm en T. Fok. BEVALLEN van een zo o n 18 nov.: •L M, van der Veer-Van der Zon; A. M. L. Sand wij k-Asbeek Brusse; E. Dekkers-Se- verijnse; A. Kerkman-Zegel; 19 nov.: S. Veeninga-Biezepol. BEVALLEN van een dochter: 18 nov.: G. M. Dam-Jansen; 19 nov.: M. J. Schou- ten-Reemer; S. S. Andoetoe-Kiemeneij; J. M. de Beer-Heintz. OVERLEDEN: 16 nov.: M. J. J. Vernac, 67 j., Nieuwe Gracht; 17 nov.: J. van Dijk, 3 m., Pallasstraat; J. Huijsmans, 78 j., Kamperlaan; M. A. Westerhoven-Rooze, j., Warmoesstraat; A. van der Vlugt- Kruit, 63 j., Gasthuisvest; 18 nov.: G. C. Chr. van Akerlaken, 72 j., Zocherstraat. Blijkens een onderzoek van de afdeling regionaal economisch onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut naar de behoefte aan ziekenhuisbedden in de ge meente Haarlem waren er op 31 december 1956 1.222 bedden in de vier Haarlemse ziekenhuizen. Tot 1960 bestaat er nog ruimte tot uitbreiding met 344 bedden, tot 1965 met 542 en tot 1970 met 751. Het totaal aantal bedden per duizend inwoners in 1954 aanwezig bedroeg 4,45; in 1960, 1965 en 1970 zullen deze verhou dingsgetallen vermoedelijk respectievelijk 5,49, 5,90 en 6,31 bedragen De behoefte aan wiegen voor gezonde zuigelingen zijn niet in de berekende beddenbehoefte be grepen en ook is het aantal bedden in het Marinehospitaal en de Flora-kliniek niet in de becijferingen begrepen. Wanneer de mogelijkheden tot uitbrei ding van het aantal ziekenhuisbedden wordt bezien in het licht der plannen, die er ten aanzien van de uitbreiding van de Haarlemse ziekenhuizen bestaan, dan kan worden geconstateerd, dat er een verant woorde mogelijkheid is om de plannen tot uitvoering te brengen. Mariastichting Op grond van een voortdurende toe neming van de wachtlijsten in de Maria stichting bestaan er reeds geruime tijd plannen tot uitbreiding van het aantal bed den met zeventig. Wegens de bouwstop is ten aanzien van deze uitbreiding nog niet zeker te zeggen in hoeverre in de toekomst nog aan de noodzakelijkheid van een gro ter aantal bedden voldaan kan worden. Men dient de uitbreiding met zeventig bedden dan ook te zien als een minimum- cijfer. Sint Elisabeths Gasthuis Het ligt in de bedoeling het oude zieken huisgebouw van het Sint Elisabeth's of Grote Gasthuis te vervangen door een nieuw. Op 1 januari 1957 telde het Gast huis. inclusief ziekenhuisbedden in Eijken- gaarde, 401 bedden (exclusief wiegen voor gezonde zuigelingen). Wanneer men over gaat tot de bouw van een nieuw groter ziekenhuis dan zou dit een capaciteit kun nen hebben van 401 plus 481 is 882 bedden. Welke grootte het toekomstige ziekenhuis echter in feite zal hebben wordt groten deels bepaald door het streven naar een economisch optium. Op deze grond zou het zinvol kunnen zijn, aldus het Nederlands Economisch Instituut, dat het toekomstige nieuwe Sint Elisabeths Gasthuis geen 882 bedden zal tellen. Wanneer dat het geval zou zijn, dan heeft men de mogelijkheid opengehouden, dat de drie overige zieken huizen, wanneer dit wenselijk mocht zijn. nog kunnen uitbreiden boven hun voor lopige ramingen van 270 bedden tezamen. Diaconessenhuis Er bestaan plannen tot vernieuwing van de polikliniek van het Diaconessenhuis. Eveneens denkt men aan de bouw van een barak met twintig bedden. Daarna denkt men er toe over te gaan de zuidvleugel van het ziekenhuis te restaureren. Op deze wijze hoopt men de beschikking te krij gen over tachtig bedden. Tezamen met de twintig bedden in de te bouwen barak, komt men dus tot een totale uitbreiding van honderd bedden. Het ligt in de be doeling, dat deze plannen binnen tien jaar tot uitvoering zijn gebracht. Of men hierin zal slagen is volgens de geneesheer-direc teur in belangrijke mate afhankelijk van het feit, of men er in zal slagen in de toe komst voldoende verpleegsters aan te trekken. Sint Joannes de Deo Tenbehoeve van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo zijn thans in aanbouw een behandelingsgebouw en een verpleegruim- te voor yrouwen met eenendertig bedden. Aan de andere kant is er meer ruimte nodig voor de huisvesting van het perso neel, waardoor van het bestaande aantal bedden vermoedelijk vijfentwintig bedden zullen afgaan. In de loop van 1958 hoopt men deze plannen te hebben volvoerd. Voor de verdere toekomst denkt men aan het doen uitvoeren van verbouwingen ten einde de huisvesting van het personeel te verbeteren. In het derde stadium denkt men aan de bouw van een permanente vrouwen afdeling ter grootte van 125 bedden in plaats van de reeds vermelde afdeling van eenendertig bedden, welke dan zal komen te vervallen. Ter motivering hiervan wordt meegedeeld; het feit, dat het zieken huis Sint Joannes de Deo tot dusverre uitsluitend een ziekenhuis is geweest, waarin mannén worden opgenomen, heeft bepaalde nadelen, zoals de eenzijdige ge richtheid van de praktijk van de specia listen verbonden aan het ziekenhuis; de gunstige ligging van het ziekenhuis, vooral voor de patiënten afkomstig uit Haarlem- Noord; op het ogenblik heeft het zieken huis ongeveer honderdzeventig bedden en uit een oogpunt van de meest economische bedrijfsvoering, zou een uitbreiding met honderd bedden gewenst zijn; bij een zie kenhuisgrootte van 250 tot 300 bedden is een economisch optimum bereikbaar; de tegenwoordige kliniek is te klein in ver houding tot de poliklinieken. Samenvatting Wanneer men de plannen der zieken huizen samenvat dan omvatten deze voor de ziekenhuizen Mariastichting, Diacones senhuis en Sint Joannes de Deo elên uit breiding met tweehonderdzeventig zieken huisbedden. Wanneer de plannen in 1965 tot uitvoering zijn gebracht, kan niet wor den gezegd, dat aan de behoefte aan zie kenhuisruimte voor het rayon Haarlem is voldaan. Hoe in feite de verdeling van het aantal nodig zijnde bedden in 1970 over de vier ziekenhuizen zal moeten worden opgelost en waarbij bedrijfseconomische overwe gingen zowel als overwegingen gebaseerd op de godsdienststructuur van de bevol king van het rayon der Haarlemse zieken huizen een rol zullen spelen. Deze kwestie valt buiten de competentie van het Neder lands Economisch Instituut. Door de asfaltering van de Juliana laan te Overveen zijn de oversteekplaat sen voor voetgangers bij huize „Dejem- ber" (eind Julianalaan) en bij de Juliana- school verdwenen. Deze zullen worden hersteld en bovendien zal er een derde oversteekplaats komen, zulks in overleg met de politie, in de omgeving van Stoops Bad ten behoeve van de leerlin gen van het Kennemer Lyceum en van de bezoekers van het bad. Als eerste resultaat van de gisteren in de Treves-zaal in Den Haag gevoërde be sprekingen over tussen Nederland en West-Duitsland hangende bilaterale vraag stukken tussen oud-minister J. W. Beyen en prof. E. Kaufmann is een uit vijf Duitse en vier Nederlandse deskundigen bestaan de commissie gevormd ter bespreking van de technische aspecten van de Eems-Dol lartkwestie. De resultaten van dit overleg zullen worden behandeld op een nieuwe bijeenkomst van mr. Beyen en prof. Kauf mann, die door de deskundigen van beide landen zal worden bijgewoond. Na afloop van de vergadering zei prof. Kaufmann ervan overtuigd te zijn, dat de Eems-Dollartkwestie zal kunnen worden opgelost. „Daarvoor zijn wij hier bijeen", zei hij. Prof. Kaufmann deelde mede, dat de besprekingen in goede atmosfeer ver lopen. Het is echter niet te verwachten, dat dit „sleutelvraagstuk" reeds deze week een oplossing in definitieve vorm zal be reiken, zei hij. „Het zal echter worden op gelost wat de grondslagen betreft". Prof. Kaufmann deelde voorts mede, dat deze week ook de vraagstukken van finan ciële aard met mr. Beyen zullen worden besproken. Een gemengde Nederlandse Duitse commissie heeft tot vorige week acht dagen in Bonn besprekingen gevoerd. De resultaten daarvan zullen in de loop van deze week in Den Haag worden be handeld. Prof. Kaufmann zeide over deze materie: „Er is een verheugende vooruit gang". Op een vraag, of de kwestie van een volksstemming in het gebied van Elten en Tudderen reeds ter sprake is gekomen ant woordde prof. Kaufmann, dat noch in de Duitse delegatie, noch op de besprekingen met mr. Beyen deze mogelijkheid aan de orde is geweest. Mr. Beyen deelde mede, dat over het Eems-Dollartvraagstuk geen officieel voor stel van Duitse zijde is ingediend, maar slechts een werkschema, aan de hand waarvan verdere besprekingen kunnen worden gevoerd. Wat het werk van de gemengde Neder lands-Duitse commissie betreft, die de af gelopen week in Bonn financiële vraag stukken heeft besproken, zei mr. Beyen dat van beide zijden is vastgesteld om welke kwesties het gaat. Men komt thans in het stadium van het vaststellen van be dragen. Over de kwestie van de grensgebieden zeide mr. Beyen, dat indien er schot komt in het bereiken van een oplossing voor de Eems-Dollartkwestie, Nederland bereid zal zijn de „practische zijden van dit vraag stuk te doen bekijken". Vandaag zijn de besprekingen voortge zet. Dit jaar heeft Sint Nicolaas opnieuw gevolg gegeven aan het verzoek van het bestuur van de winkeliersvereniging van de Jan van Goyenstraat te Heemstede zijn tocht over de daken te ondernemen. Hij zal zaterdag 30 november des middaas om kwart over vijf in gezelschap van zijn knecht op de daken verschijnen, waar hij bij de schoorstenen zal luisteren of er ondeugende kinderen aanwezig zijn. Het verkeer zal door de Heemsteedse politie worden omgeleid, waarbij per auto komende toeschouwers wordt vet zocht, hun wagen in de omliggende straten te parkeren Op het vastgestelde tijdstip zul len de straatverlichting en de verlichting der etalages worden gedoofd, waarna een aantal schijnwerpers de daken zullen be schijnen. Sint Nicolaas heeft toegezegd, zich met een toespraak tot de jeugd te richten. Bovendien bereidt het bestuur van de winkeliersvereniging een aantal attracties voor de jeugd voor. Behalve dat de gehele middag muziek ten gehore zal worden ge bracht, zullen nog twee ponnywagens telkens ongeveer tachtig kinderen gratis door het Bronsteepark rijden. Verder wordt een duizendtal ballonnen uitgereikt. De Nederlandse Televisie Stichting zal aanwezig zijn voor het maken van opna men bestemd voor het televisie-journaal, lat vermoedelijk op dinsdag 3 december e zien zal zijn. Nieuws in het kort Bollen in Openluchttheater. In het Bloemendaalse Openluchttheater zijn weer bloembollen geplant die, als ze tot bloei zijn gekomen, het theater een prachtig aanzien zullen geven in het voorjaar. Eervol ontslag. Met ingang van 15 no vember hebben B. en W. van Bloemendaal aan mevrouw T. J. M. Bakker-Roos eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan de Graaf Florisschool te Vogelenzang. Benoemd. De heer IJspeert, onderwij zer aan de Bornwaterschool te Bloemen daal, is met ingang van 1 januari 1958 oenoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Drachten (Fr.). (Van onze parlementaire redacteur) Heel wat belangrijker dan het dinsdag middag gevoerde debatje over publiekrech telijke bedrijfsorganisatie was de door de Tweede Kamer genomen beslissing naar aanleiding van een interpellatie-verzoek van de heer Gortzak ommun.). Deze afgevaardigde vroeg toestemming te mo gen interpelleren over de situatie, die er ontstaan is tengevolge van de afwijzing door dé regering van het Regelement DienstYQory/aarden voor het spoorwi'gper- soneèt Voorzitter Kortenhorst stelde voor het verzoek niet in te willigen. -Je aangele genheid kon zijns inziens beter aan de or de komen bij de behandeling van de begro ting van Verkeer en Waterstaat. Boven dien was op het ogenblik de minister van dat departement nog niet geheel hersteld, zodat ook om die reden een interpellatie thans toch geen nut zou hebben. De heer Gortzak voerde hiertegen terecht aan, dat het best mogelijk zou zijn een van de andere leden van het kabinet te laten ant woorden op een interpellatie, welke boven al op het vraagstuk van de lonen van het spoorwegpersoneel betrekking zou heb ben, een zaak dus, waarbij het om kabi- netspolitiek ging. De begrotingsdebatten, zo merkte de heer Gortzak verder nog op, zouden zich heel wat minder goed lenen voor ge- dachtenwisseling over dit speciale onder werp. Bij zitten en opstaan ging de Ka mer echter met de voorzitter mee en wees zij het interpellatie-verzoek van de hand. Om meer dan één reden acht ik dit een on gelukkige beslissing. In de eerste plaats, omdat in het algemeen het niet toestaan van een interpellatie tot de uitzonderingen behoort en ook dient te behoren; in de ge geven omstandigheden ontbrak het, dunkt mij, aan voldoende deugdelijke redenen het door de communistische afgevaardig de gevraagde te weigeren. Bovendien viel deze afwijzende beschikking ook moeilijk Dinsdagavond heeft in het Haarlemse Concertgebouw de buitenkerkelijke viering plaats gehad van het zilveren jubileum van pastoor A. P. van Eeden als herder van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en H. Bavo in Oud-Schoten. Het feestprogramma, dat in hoofdzaak door de schooljeugd werd uitgevoerd, was één grootse manifestatie van de aanhankelijk heid en erkentelijkheid, ten opzichte van pastoor Van Eeden. De stampvolle zaal heeft bijzonder genoten van de doorgaans op voorbeeldige wijze geënsceneerde tafe relen, die een beeld gaven van de episoden en gebeurtenissen, die tijdens het vijfen twintigjarig pastoraat van pastoor Van Eeden een min of meer belangrijke rol hebben gespeeld. De avond werd op originele wijze ge opend door verkenners, die zwaaiend met vaandels het toneel betraden, terwijl twee van hen een spandoek ontplooiden waarop een afbeelding van de jubilaris en de titel van het programma „Eeden-show" waren aangebracht. In groepjes van vier mar cheerden jongens en meisjes, die borden met de jaartallen 1932 tot en met 1957 droegen voor het voetlicht, waarbij van de jaren die voor de pastoor of zijn paro chie van meer dan gewone betekenis zijn geweest nadere bijzonderheden werden verteld. Vee vrolijkheid ontlokte het optreden van enige kleuters, die zonder een zweem van plankenkoorts of microfoonvrees een aantal hoedanigheden van de jubilaris in versvorm opsomden. Sommigen deden dat werkelijk met een voor deze dreumesen verrassende overtuigingskracht. Veel bij val oogstte ook het kleuterorkest, dat onder leiding van een in rokkostuum gestoken miniatuur-dirigent met triangels, bekkens, kleppers, tamboerijnen en mondharmoni ca's enkele populaire liedjes ten gehore bracht. Het laatste lied „Lang zal hij le ven" werd door de zaal krachtig meege zongen. In „De droom van Jantje" kwam be halve een angstaanjagende groep krijgers uit de binnenlanden van Afrika ook een zeer verjongde uitgave van pastoor Van Eeden voor. die onder grote hilariteit op de voor deze karakteristieke wijze een toe spraak tot de kinderen op het schoolfeest hield. Voor uitbundige vrolijkheid zorgde een achttal heren die zich achtereenvolgens als de doktoren van de pastoor, als agen ten en tenslotte als diens huishoudsters presenteerden, waarbij zij zich uiteraard niet van humoristisch commentaar over pastoor's gedrag en eigenschappen onthiel den. Na de pauze zongen de kinderen de jubilaris het lied „O Priester, die na Christi maatvan Guido Gezelle toe. Een aan trekkelijk schouwspel bood het nummer „Dansend door een kwart eeuw". Na kruis polka en deftige Engelse wals een opwin dende en vooral door de jeugdige aanwezi gen enthousiast ondersteunde onvervalste „Rock-'n Roll", uitgevoerd door in stijl geklede jongelui. De sport was op deze avond eveneens goed vertegenwoordigd. Vrije oefeningen, tafelspringen, ritmische knotsoefeningen van de meisjes en echte bravoerstukjes van de oudere jongens volg den elkaar in vlot tempo op. „De tuin van Eeden" gaf een spectaculair beeld van de gebeurtenissen van alle dag, die zich rond om de kerk aan de Rijksstraatweg afspe len. In de finale verzamelden alle mede werkenden zich op het toneel voor het slot lied, waarna de zaal hun met een ovatio neel applaus dankte voor het gebodene. te rijmen met het toenemende streven te waken tegen het alles en nog wat overhoop halen bij bespreking van de begrotings hoofdstukken en daarom juist, meer dan tot dusverre het geval was, de weg te be wandelen van het houden van een, dan ook v»el afgerondei, debat over een speciaal onderwerp. Het thans door de Kamer ge nomen besluit getuigde uit dien hoofde zelfs van inconsequentie. De discussies over publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie hadden weinig om het lijf. Staats secretaris Schmelzer stelde dit zelf heel eerlijk vast, toen hij het debatje als over wegend van technische aard kenschetste. Gewagende van de afwijzing door de re gering van bepaalde verzoeken tot instel ling van „schappen", zeide hij, een stuk, dat de redenen behelst voor die afwijzin gen, wel te kunnen voorlezen. Een van zijn ambtelijke medewerkers had aange raden dit ook te doen. „Het vult dan een beetje" had die adviseur opgemerkt. Maar d staatssecretaris gaf er de voorkeur aan dit advies niet op te Volgen. Hij meende, dat er aan zulk een „vulling van het de bat" geen behoefte bestond. Daarom be paalde hij er zich toe opneming van de in houd van het stuk in een nog in de Hande lingen te verzoeken. Aldus geschiedde, na dat de Kamerleden smakelijk hadden ge lachen over de manier van doen. Dat was dan ook vrijwel het enige aardige moment uit het hele debat. De leden van het departement Hillegonj van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen konden dinsdagavond in de zaal van „Treslong" enkele uren genieten van „Meisjes-Lyceum"' van Ladislaus Fodor en gespeeld door de toneelvereniging „Allian ce". Dit stuk met een grote bezetting zal menige toneelvereniging voor het probleem stellen om hiervoor de gewenste krachten te vinden. „Alliance" heeft ongetwijfeld ook met dit probleem te kampen gehad, maar steunend op enkele geroutineerde krachten wist men dit stuk toch op een alleszins verdienstelijke wijze te brengen. In het college van leraren was de heer H. Kwant als Erhart Wilfinger een zeer goede leraar in de natuurhistorie. Met vlot spel en een prima dictie wist hij deze rol op de juiste wijze te kleuren. Voor de rol van dr. Cibula heeft men zeker niet lang naar de geschikte figuur behoe ven te zoeken, want de heer A. Berkhout was hiervoor geknipt. Voor dr. Hoffenreich, de rector van het lyceum, gespeeld door de heer J. Bijlo. was de aankondiging - dat alle leerlingen van klas acht verliefd op hem waren - kenne lijk iets teveel van het goede, zijn rolken- nis was althans soms zwak, waardoor het spel aan vaart moest inboeten. Zijn sterke wil had hieronder echter niet te lijden want voor het verkapte huwelijksaanzoek van zijn lerares Anna Mathe, op de planken gezet door mejuffrouw A. Bakkum, wenste hij onder geen voorwaarde te bezwijken. Voor deze speelster was ook de minder goede rolkennis een handicap. Zij is zeker tot een betere prestatie in staat. Voortref felijk was mevrouw Paling-Berkhout als Clotilde Wimner. Als een conservatieve lerares verdedigde zij de repuatie van de school op meesterlijke wijze, zij werd hierin uitstekend bijgestaan door haar collega Eimund Spindler. J. Boef was voor deze rol een uitstekend type. Het hoogste cijfer voor de leerlingen komt zonder twij fel aan mejuffrouw B. Bijlo toe. Kathe Seidl, die door haar gevoel voor romantiek in moeilijkheden was geraakt, werd door mejuffrouw Bijlo op zuivere wijze ge speeld. De beide leraren Penz en Federa werden respectievelijk gespeeld door W. Brusse en W. van der Werff. Mejuffrouw A. Boef wist als gymnastieklerares Emma Kern haar reputatie als amateurtoneel speelster te handhaven. De ijsclub Lisserbroek heeft dinsdag avond met een druk bezochte vergadering het gouden jubileum gevierd. De ijsclub is namelijk vijftig jaar geleden opgericht. In het prille begin reed men de wedstrij den uitsluitend van café naar café en moes ten bii de wedstrijden om spek en bonen, de behoeftigen zelf in het strijdperk tre den. Ook al bleken ze nauwelijks in staat een slag op het gladde ijzer te maken. Zoals gebruikelijk zat de zaal van „Con tact" tjokvol, toen de voorzitter, de heer C. v. d. Klauw de bijeenkomst opende. Nadat de secretaris, de heer A. Alders, een kort jaarverslag had uitgebracht, moest de penningmeester, de heer A. Wijnhout, de leden melden, dat het afge lopen jaar voor de club niet zo gunstig was geweest: geen ijs en dus geen bijzon dere inkomsten. Er was een nadelig saldo van 192,10. De voorzitter zei dat de leden die nu weigeren hun contributie te betalen straks als er ijs is niet gauw behoeven aan te komen om deze te voldoen. Dan zal men namelijk het dubbele bedrag moe ten betalen. Hierna gaf de heer Van der Klauw een overzicht van hetgeen er in de afgelopen vijftig jaar is voorgevallen, waarbij menig grappig voorval aan het licht kwam. Na de rondvraag begon men aan een verloting waarvoor men zeer veel beschikbaar had gesteld. De oud-Hollandse zaal van „De witte Zwaan" in Lisse wordt zo langzamerhand te klein voor het departement Lisse van „Het Nut van 't Algemeen". Het aantal leden is de laatste jaren zeer sterk ge groeid. Toen men dinsdagavond een film avond over Nieuw Guinea belegde, was er dan ook geen stoel onbezet. Commentator was de heer A. Galjaard, die zei, dat niet Groenland, maar Nieuw Guinea het grootste eiland ter wereld is. Er heerst een tropisch klimaat, hoewel niet van een natte en een droge moesson gesproken kan worden. Daar wilde dieren ontbreken kunnen de buideldieren welig tieren. Nieuw Guinea heeft een bijzonder rijke vogelbevolking. Met prachtige films werd een duidelijk beeld van de flora en fauna van het eiland gegeven. In de loop van de laatste niaanden heb ben de beide Hoofddorpse padvindersgroe- pen, r.-k. Santa Geertzgroep en „De Meer- vogels", gezamenlijk een loterijactie ge voerd om hun werk financiëel mogelijk te maken. De r.-k. verkenners hebben drin gend behoefte aan materiaal en „De Meer- vogels" zoeken onderdak en willen een troephuis bouwen, waarvoor hun deel van de opbrengst is bestemd. Zaterdagmiddag om vijf uur vindt in „De Burcht", naast de r.-k. kerk de trek king plaats. Er zijn nog wat loten over en deze zullen door de jongelui op de zaterdag voor de trekking worden verkocht. De lei ding der beide organisaties hoopt dat door de verkoop van deze laatste lootjes de actie een volledig succes zal worden, zodat vele tientallen Hoofddorpse jongens en meisjes hun vrijetijdsbesteding in de padvinders beweging verder zullen kunnen beoefenen. De afdeling Bennebroek van de Katho lieke Volkspartij houdt donderdag haar jaarvergadering in het r.-k. verenigings gebouw. De agenda vermeldt ondermeer een bespreking van de activiteiten voor de komende verkiezingen, een verslag van de werkzaamheden van de raadsfractie der K.V.P. en kandidaatsstelling voor de ver kiezing van de Provinciale Staten. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK GEHUWD: L. J. Weijers en W. A. Pa- schedag: W. J. Sessink en G. M. W. Wubbe. GEBOREN: Jacobus Jozef, zoon van H. J. C. Vernooij en H. G. Lamboo; Gert- Jan, zoon van H. L. Zweeman en G. v. d. Hoest; Maria Jacoba, dochter van J. Boo gaard en S. J. Huijsmans. OVERLEDEN: L. v. Vegten, v. 75 jr., wed. v. P. A. v. d. Hoeven. Begin van brand Bella heden ster zandvoort begin van bran Dinsdagmiddag om half een werd brand in perceel Kruisweg 20 te Zandvoort ge meld. Het bleek dat, waarschijnlijk door te grote warmte, een deel van de houten be timmering aan de muur achter de haard, was gaan smeulen. De brandweer had wei nig moeite om de vuurhaard te doven. De aangerichte schade was gering. Voor de vergadering ter oprichting van een plaatselijke afdeling in Vogelenzang van de Katholieke Arbeiders-vrouwenbe weging, dinsdagavond in het r.k. Vereni gingsgebouw gehouden, bleek een vrij gro te belangstelling te bestaan. Mejuffrouw C. Stringa zette op deze avond de beteke nis van de beweging voor katholieke ar beidersvrouwen uiteen. Na de pauze werd de afdeling opgericht. Een voorlopig be stuur werd gekozen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7