Toepassing van bestedingsbeperking bepaalt voor groot deel debatten Tariefsverhoging maakt positie tegenover regering sterker Raad akkoord met verordering op vermakelijkheidsbelasting Algemene beschouwingen over Haarlemse begroting Vrij veel bedenkingen tegenover verhoging elektriciteitstarieven Wethouder Bakker: Wèl beleid pONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Particulier initiatief Regeren per circulaire" V er antw o ordelijkheid Telegram naar Davos I Bezwaren Tracteer nw vrouw nu eens op Dunhill. Geef haar het doosje met de „white spot". U geniet dubbel! Na verwerping amendement-Voogd Coöperatieve Raiffeisen- bank „Heemstede" Algemene beantwoording door college van B. en W. Dr. T. de Booy spreekt in Heemstede over de Andes Burgerlijke Stand van Haarlem Zoals te verwachten viel, stonden de algemene en financiële beschouwingen, die de Haarlemse gemeenteraad woensdagmiddag en -avond aan de ontwerp begroting voor 1958 wijdde, dit jaar geheel in het teken van de investerings- en bestedingsbeperking en van alle maatregelen, die het college van B. en W. met het oog daarop hebben menen te moeten nemen, waarbij tevens punt van be spreking uitmaakten de onlangs ingediende investeringsnota en het voorstel tot verhoging van de gas- en elektriciteitstarieven. Ten aanzien van dit laatste voorstel toonden verscheidene leden zich terug houdend, vooral met betrekking tot de voorgestelde tariefsverhoging voor elek triciteit. Rij het sluiten van de vergadering 's avonds om elf uur was juist wet houder Bakker aan het woord geweest, die de voorgestelde financiële maat regelen verdedigde. Vanmiddag geven de andere wethouders antwoord en repliceren de raadsleden. Dan zal pas blijken of de aarzelingen van de raads leden door de toelichting van B. en W. zullen zijn overwonnen en of de raad zich met de voorstellen heeft kunnen verenigen. In plaats van de heer Albreeht, die door een langdurige ziekte was verhinderd aan de beraadslagingen deel te nemen, lichtte de heer M e n s i n k het standpunt van de socialistische fractie toe. Hij gaf als de mening van zijn fractie, dat slechts een ordening van de economie tot een even wichtige ontwikkeling in ons land zou kunnen leiden. Hij betreurde het, dat men op regeringsniveau bezweken was voor de verleidingen van de hoogconjunctuur en betreurde het. dat dientengevolge de be lastingen verlaagd zijn en de loonpolitiek op een hellend vlak was gebracht. Wat nu de gemeentepolitiek betreft be tuigde de socialistische spreker zyn in stemming met het beleid van B. en W. en achtte hij het niet vanzelfsprekend, dat de beperkingen altijd het eerst gezocht dien den te worden op het gebied van de so ciale en culturele voorzieningen. Spreker had verder nog een aantal wen sen en suggesties, waarvan wij noemen: afwerking van het woningbouwprogram ma, voorstel om ten aanzien van de scho lenbouw een zelfde weg te bewandelen als met de woning bouw: financiering door het rijk, aan passing van de graf rechten aan de kos ten van de begraaf plaatsen, antwoord op zijn vragen van 28 augustus over de kermis, voorstel om niet-raadsleden, die deel van commissies uitmaken, een pre sentiegeld te geven W. Men-sink en de wens, dat zijn fractie bij de aan staande verkiezingen met meer, en de andere fracties met minder zetels, uit de bus zou komen. Ten aanzien van de voorgestelde ver hoging van de elektriciteitstarieven toon de de heer Mensink alle begrip voor het standpunt van B. en W. Wèl wilde hij graag weten of de winst van het G.E.B. redelijk is in verhouding tot het geld, dat erin gestoken is, en wat de verhouding is van de nieuwe tarieven en die in andere gemeenten. Voorts toonde de heer Mensink zich be zorgd over het vele werk van het college van B. en W. Ook de raadsleden hebben te veel werk in een te korte spanne tijds. Tenslotte richtte de socialistische woord voerder zich tot de confessionele fracties en in het bijzonder tot de protestants- christelijke met de opmerking, dat hij in de laatste tien jaar niet had gezien welke invloed de confessie had op de praktische gemeentepolitiek. ,.Een weinig aanlokkelijk beeld", zei de K.V.P.-fractievoorzitter, de heer Schip pers, van de stukken, die met de otit- werp-begroting verband houden. Hij noemde het verzorgingspeil in Haarlem ir vergelijking met andere gemeenten wat de uitgaven betreft aan de hoge kant lig gen, terwijl de uitgaven voor Openbare Werken juist laag te noemen zijn. Het on derwijs en de culturele zorg vergen op hun beurt weer meer uitgaven, dan dit rela tief in andere gemeenten het geval is. „Onze wethouder van Onderwijs heeft de roep vooruitstrevend, maar duur te zijn", merkte spreker op. Hij was van oordeel, dat er naar een betere interne organisatie gezocht zou moeten worden en dat het particulier initiatief meer ingeschakeld zou moeten worden. Voorlopig zou meer op de reser ves moeten worden ingeteerd en zou de dienstverlening aangepast moeten worden aan de kosten van de dienst. Wat de voorgestelde tariefsverhogingen betreft zei de heer Schippers van mening te zijn, dat hij het argument, dat daarmee de ge meentelijke financiën verbeterd zouden worden steekhoudend vond. Ten aanzien van de elektriciteitstarieven toonde hij nog enige reserve: deze zouden de kosten moeten dekken. Als de elektriciteitstarie ven niet omhoog zouden gebracht worden zouden andere wegen moeten worden ge zocht om het reële tekort omlaag te bren gen. Veel voldoening gaf het de K.V.P.- fractievoorzitter, dat de woningbouw kan worden voortgezet. „Zouden verscheidene projecten, zoals bijvoorbeeld het Grote Gasthuis en het Coornhertlyceum niet be ter in de particuliere sfeer kunnen wor den gefinancierd?" vroeg hij zich af. Ook bij de woningbouw zou naar zijn mening een grotere plaats voor particu liere bouwers moeten worden ingeruimd. Zou verkoop van terreinen niet overwogen kunnen worden? Tenslotte zei de heer Schippers van mening te zijn, dat het ge meentelijk beleid meer en meer naar de particuliere sfeer zou moeten worden omgebogen. „Er is teveel geconsumeerd en te weinig gespaard", was het oordeel van mevroüw Scheltema-Conradi (V.V.D.), die daaraan toevoegde, dat wat aan belas tingen was weggezogen in de consump tieve sector was gespoten. Zij was van oordeel, dat de overheid eerder zou moe ten bezuinigen op de gewone dienst dan op de investeringen. De zorg voor deze laatste noemde zij de primaire taak voor de overheid. Het sparen zou door verschillende maat regelen moeten worden aangemoedigd. Overigens noemde zij de wethouder van Financiën een pessimistische ramer: „Het is altijd nog meegevallen". Mèt de heer Schippers was de liberale fractievoorzitster van mening, dat er in Haarlem teveel wordt uitgegeven voor on derwijs en culturele zaken en te weinig voor openbare werken. De behandeling van de gemeenten door het rijk achtte zij weinig fraai: „eerst heeft het rijk de ge meenten gestimuleerd geld uit te geven en nu wordt een beperking opgelegd, waarbij het onmogelijk wordt geld op de kapitaalmarkt te krijgen. Hoe wordt het geld verdeeld, dat de gemeenten krijgen uit het gemeentefonds?" Als wij doorgaan, zoals tot dusverre zul len wij te zijner tijd het maximum aan woonplaatsbelasting moeten heffen, meen de zij. Over de tariefsverhogingen wilde me vrouw Scheltema eerst gaarne nog nader worden ingelicht. Tegen het voorgestelde elektriciteitstarief had zij erg vee 1 be zwaren, hoewel zij van mening was, dat een hoger elektriciteitstarief altijd nog beter was dan een hoge woonplaatsbelas ting. De heer Proper (Comm.) betoogde, dat het „regeren per circulaire", zoals dat naar zijn mening de laatste tijd is gedaan een inbreuk betekent op de gemeentelijke autonomie. Hij was van oordeel, dat een circulaire geen bindende kracht heeft en slechts het karakter mag hebben van een verzoek. Wijzende op de stijgende onder nemerswinsten zei hij, dat er naar zijn smaak geen „kredietencrisis" was. De mi nister ziet de gemeenten als zondebokken aldus de communistische fractieleider, maar het geld is bij de gemeenten toch waarlijk niet over de balk gesmeten. Hij vond het onjuist en niet in het belang van de gemeente om het door de regering ge voerde beleid te ondersteunen. Dat de prijzen voor het G.E.B. omhoog moeten, weet de heer Proper aan de „Europese Kolen- en Staalgemeenschaps- politiek" van de regering. Het zou naar zijn mening billijk zijn, als het rijk dan ook de meerdere kosten voor zijn rekening nam. Zijn fractie wil in geen geval zon der meer een verhoging aanvaarden. Veel waardering voor het financiële be leid van het college van B. en W. en in het bijzonder van de wethouder van Fi nanciën toonde de anti-revolutionaire fractievoorzitter, de heer Spek. Dat de gemeente een verantwoord financieel be leid heeft gevoerd blijkt naar zijn me ning uit de verhoudingsgewijze lage vlot tende schuld van 18 miljoen op 30 sep tember. Spreker was het met het college eens, dat de beperkingen gezocht moeten worden in de materiële sfeer. Naar aan leiding van de te nemen maatregelen zal naar de mening van de heer Spek bij alle aandacht, die aan de materiële voorzie ningen moeten worden besteed, de zorg voor de mens en zijn sociaal-culturele no den primair gesteld worden. Hierbij zei de heer Spek een tegenspraak te zien in de mening van het college, waar dit zegt in de eerste plaats te willen be zuinigen in de materiële sector, maar la ter constateert, dat de meeste beperkingen bij de onrendabele investeringen gezocht moeten worden. De tariefsverhoging noemde de heer Spek een ernstige zaak, waarbij de ver antwoordelijkheid zwaar moet wegen. Toen de gemeentelijke situatie zonniger was dan nu heeft de raad echter gemeend, dat de inkomsten van het G.E.B. niet ge mist konden worden. „Wat wij toen in betere jaren niet aan B. en W. hebben ge vraagd, dat kunnen wij nu zeker niet doen". Ofschoon hij een verhoging be treurde, achtte de heer Spek deze toch nodig. Bij het algemene gedeelte van zijn toe spraak wees de anti-revolutionaire spre ker nog op de verschillen tussen Partij van de Arbeid en andere partijen ten op zichte van de landelijke politiek en ver zuiling. „Wij wijzen versnippering af en juichen samenwerking toe, maar voor ons blijft onze levensbeschouwing fundamen teel", aldus de heer Spek, die besloot met een kort overzicht van de „regeerperiode" van het zittend college volgend jaar zijn de gemeenteraadsverkiezingen waarbij de A.R.-fractie in de meeste ge vallen het beleid met overtuiging heeft kunnen steunen. De heer W e n s i n g (C.H.U.) noemde in de huidige moeilijke financieel-econo- mische situatie het perspectief van de stijgende begrotingstekorten benauwend. Hij had, naar hij zei, al eerder tegen deze ontwikkeling gewaarschuwd. „Is de be groting wel helemaal reëel, zo vroeg hij zich af. Waarom werd geen hogere uit kering uit het gemeentefonds geraamd? Aan de hand van de landelijke politiek ging de heer Wensing in op de oorzaken van de huidige economische situatie, die hij weet aan de houding van de Partij van de Arbeid, die hogere belastingen zou nastreven om een politiek doel een her verdeling van het inkomen te kunnen bereiken. Spreker zag de noodzaak van -CODCO^OCCOCCOCOSOCCCOCCOCOCOCOCCOMCOCCO^yXOCCCCCCCOK I X Voor de eerste keer sinds jaren moestS jj men bij de begrotingsdebatten in de Haarlemse raad de traditionele scher- 3 mutseling missen tussen de K.V.P.- 3 fractievoorzitter, de heer J. A. Schippers en zijn P.v.d.A.-opponent, de heer F. 3 Albreeht, omdat de laatste wegens her- stel van gezondheid in Davos verblijft. 5 Verscheidene sprekers, onder wie de heren Schippers, Mensink en Spek, 5 memoreerden de afwezigheid van de J heer Albreeht en wensten hem een spoe- p dig herstel toe. De voorzitter sloot zich bij deze woor- den aan en stelde voor de heer Albreeht een telegram te sturen met de volgende 3 inhoud: „Haarlemse gemeenteraad in 3 zijn eerste begrotingsvergad.ering bijeen 3 wenst u een spoedig herstel toe". i Bij acclamatie werd dit voorstel aan- 8 vaard. X X XGCOCOCOCOCOCOTO<X>COCCOX«CGOOOGOCOTOCOTOCOCOTOCO^OCCCCO kapitaalvorming en een noodzakelijke in vestering op industrieel terrein. Bij toekomstige bestedingsbeperkingen wilde de C.H.U.-fractie voor alles de so ciale waarden veilig stellen, ook bij het subsidiebeleid. Ernstige bezwaren bracht spreker naar voren tegen {le voorgestelde tariefsver hogingen. Zolang de bedrijven winst ma ken mogen de tarieven nie t verhoogd worden. Op het winst-egalisatiefonds en verdere gemeentelijke reserves is reeds voor vijf miljoen gulden een beroep ge daan. Waarom zou het nog niet voor en kele tonnen meer kunnen? zo vroeg hij zich af. De heer Wensing besloot met op te merken, dat zijn fractie liever een be stedingsbeperking in de overheidssfeer aanvaardt, dan een in de gezinnen en bij •de zakenlieden. Ten aanzien van het door de P.v.d.A.-fractie uitgelokte doorbraak- debat, merkte de C.H.U.-woordvoerder op, dat hij vrijheid in verantwoordelijkheid als christelijk-reformatorische overtuiging verkoos. De heer Adelaar (K.V.P.) toonde zich een scherp tegenstander van de elek triciteitsverhoging, vooral met het oog op de kleine zelfstandigen. „Deze kleine on dernemers hebben toch al zo veel onkos ten, moeten zij nu ook nog eens een deel van het begrotingstekort opvangen?" De heer Stoffels (V.V.D.) was geen voorstander van een n.v.-vorm voor over heidsbedrijven. Daardoor zou een groot deel van de werkzaamheden van die be drijven zich onttrekken aan de invloed van een bestuurscollege als de raad. Ove rigens was hij van mening, dat een mono polistisch overheidsbedrijf geen winst mocht maken. Slechts de kostprijs zou mo gen worden opgebracht. Voordat hij een beslissing nam wilde hij het antwoord van de wethouder afwachten. ADVERTENTIE The white spot of perfection Door fabricage in Nederland Dunhill nü 99 By zyn beantwoording van de financiële opmerkingen in de algemene beschouwin gen over de Haarlemse ontwerp-begroting over 1958 was wethouder Bakker in tegen stelling tot de heer Wensing (C.H.U.) van mening, dat er wel degelijk van een beleid sprake is geweest, ondanks het feit, dat een groot deel van de beperkingen een gedwongen karakter draagt. Als voorbeelden van het beleid noemde hij het veilig stellen van de woningbouw, het consolideren van de vlottende schuld en de beperkingen, die in de consumptieve sfeer zijn gevonden. In het licht van de landelijke politiek wordt de welvaart bevorderd op lange termijn, dank zij de structurele politiek en gaat de conjunctuurpolitiek de versto ringen tegen, die optreden door de con junctuurgolven. Voordat de Haarlemse gemeenteraad zich woensdagmiddag kon zetten aan de behandeling van de ontwerp-begroting voor 1958 moest eerst nog een agenda punt, dat tijdens de vorige raadsverga dering op verzoek van enige leden was uit gesteld, behandeld worden: de nieuwe verordening op de vermakelijkheidsbe lasting. Over het algemeen waren de sprekers vol lof over het voorstel, al hadden zij nog wel verschillende wensen, waarvan één tenslotte een amendement van de heer Voogd (Arb) tot gevolg had, dat ech ter met 17 tegen 16 stemmen werd ver worpen. De heer Voogd (Arb) stelde, dat alle te waarderen menselijke activiteiten in het ontwerp waren genoemd, behalve de cultureel-esthetische vorming. Hiervoor vroeg hij aandacht van het college, even als voor de vrijstelling van belasting die bijeenkomsten met een „godsdienstig ka rakter" in het ontwerp genoten. Hij was het met die vrijstelling wel eens, maar vroeg het woord „godsdienstig" te ver vangen door „levensbeschouwelijk". Toen bleek, dat wethouder Bakker hier niet zonder meer aan wilde, legde de socia listische spreker zijn voorstel in een amendement vast, dat slechts de stem men van socialisten en communisten kon verwerven, zodat het met 17 tegen 16 stemmen werd verworpen. Tenslotte vroeg de heer Voogd nog eni ge kleine aanvullingen (waaronder een vrijstelling voor verenigingen, die de vijf de mei herdenken), alsmede de aandacht van het college voor het vertonen van goe de films in de Haarlemse bioscopen. „Zou de wethouder hier niet eens met belang hebbenden over willen spreken en een pre-advies willen uitbrengen?" was zijn vraag. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) achtte het ontwerp een verbetering, evenals de heer Spek (A.R.). De eerste vroeg wat B. en W. onder het begrip „wetenswaardig" wensten te verstaan en de antirevolutio naire fractieleider meende, dat bijeen komsten voor verenigingen heel wat ge makkelijker zouden worden. Een enigszins ande~ geluid deed de heer Wensing (C.H.U.) horen: hij was van oordeel, dat het ontwerp door zijn af daling in details onoverzichtelijk was ge worden. Het zou veel eenvoudiger ge weest zijn, meende hij, als de vermake lijkheidsbelasting tot enkele grote geval len zou zijn beperkt gebleven. Overigens was hij mét de heer Voogd van mening, dat meer aandacht gewijd zou moeten worden aan cultureel-esthetische vor ming. Wat de betere films betreft zou hij het juist vinden als de vertoningen daar van door Volksuniversiteit en Haarlemse Kunstgemeenschap vrijgesteld zouden wor den. De heer Hennevelt (Comm.) vroeg eveneens aandacht voor vijf mei-comité's en wilde dat de gemeente een paar avonden per week het concertgebouw vrij van belasting zou afstaan aan vereni gingen, die in Haarlem geen zalen voor 7 a 800 personen zouden kunnen krijgen. Eveneens van een te sterke detaillering sprak de heer Schippers (K.V.P.), of schoon hij het ontwerp een verbetering vond vergeleken bij het tot dusver gel dende. Het vertonen van experimentele films in een gewone bioscoop achtte hij onuitvoerbaar zonder dat de gemeente daarvoor een extra subsidie zou geven. Wethouder Bakker was uiteraard dank baar voor alle lof, die vooral aan de heer De Keulenaar, opsteller van de verorde ning werd toegezwaaid, maar kon niet aan alle verlangens tegemoetkomen. Met name gold dat voor de culturele-estheti- sche vorming, waarvan hij zei, dat deze „bedektelijk" al aandacht krijgt in het voorstel en voor het overnemen van de term „levensbeschouwelijk". „Dat is een te wijds begrip" meende hij. Ook achtte hij het niet mogelijk iets te doen om te komen tot het vertonen van „goede" films in de gewone bioscopen. „Daarvoor zal men het meer moeten zoeken bij instellingen als Volksuniversiteit (H.K.G.) vond hij. Overigens zouden verenigingen, die twijfelden, er goed aan doen eerst de betreffende afdeling op het stadhuis te raadplegen. Wèl wilde hij na enige aarzeling vrij stelling geven voor de comité's, die de 5 mei-viering in handen hebben. Dit antwoord had tengevolge, dat de heer Voogd zijn eerdergenoemd amende ment indiende, dat verworpen werd. Ver volgens aanvaardde de raad met algeme ne stemmen de nieuwe verordening. W. C. Bakker Met ingang van heden is de naam van de Coöperatieve Boerenleenbank te Heem stede gewijzigd in Coöperatieve Raiffei- senbank „Heemstede". De mogelijkheid is geopend tot het verstrekken van blanco kredieten tot een maximum van 3000.—. De naam Raiffeisenbank is algemener en voorkomt de misvatting dat de bank zich uitsluitend op agrarisch terrein zou bewegen. De heer P. A. M. van der Weijden te Heemstede is tot directeur van deze bank benoemd. De uitgaven in de consumptieve sfeer zijn beperkt door het vasthouden van het percentage bijdragen uit het gemeente fonds en de gemeenten worden van de kapitaalmarkt weggehouden door het kunstmatig laagge houden rentegamma. Vrees voor „rege ren- per circulaire" had de heer Bakker niet: deze circulaires worden immers door het parlement goed gekeurd? De regenten van het St. Elisa beth's gasthuis zijn bezig geld te lenen in de particuliere sector en ook zijn B. en W. bezig met de financiering van wer ken door verkoop van gronden. Binnenkort zullen de wethouders van Financiën en Volkshuisvesting een bezoek gaan brengen aan minister Witte. De heer Bakker verwachtte hier echter geen grote resultaten van: ook bij de ministeries is geen geld. Ten aanzien van de verdeling van de 600 miljoen gulden, die de Bank van Ne derlandse Gemeenten heeft geleend, zal het moeilijk zijn redelijke normen te vin den. Verder zal veel afhangen van de vraag of deze bank erin zal slagen nog meer „lang geld" te verkrijgen. Begroting Op de vraag of de begroting reëel is meende de heer Bakker bevestigend te moeten antwoorden. In vergelijking met de afgelopen jaren is de stijging van het geraamde tekort voor 1958 vergeleken met dat voor 1957 gunstig te noemen, on danks de stijgingen van salarissen en an dere kosten. De uitgavenpolitiek van de gemeente is volledig verantwoord. Ten aanzien van de inkomsten tast men nogal eens in het duister. Zo hebben B. en W. geen rekening gehouden met de na-uitkeringen van het rijk, die nogal eens varieerden. Dat het uitgavenpeil juist is, toonde de wethouder aan met behulp van het rapport over het verzorgingspeil van Haarlem ver geleken met dat van andere vergelijkbare gemeenten. Daaruit blijkt, dat de uitgaven niet on redelijk zijn. Slechts ten aanzien van Openbare Werken is Haarlem aan de lage kant. De bedoeling van B. en W. is om alle aandacht te wijden aan culturele en sociale activiteiten, maar dat ook de kapitaals- werken niet worden vergeten. Als de woonplaatsbelasting maximaal wordt toe gepast (3 percent op het inkomen, niet progressief) dan zal er nog geen geld ge noeg zijn. „Maar", aldus de heer Bakker, „Geld moet er komen, anders komt het verzor gingspeil in het gedrang." Binnenkort zal de raad een voorstel be reiken voor de verhoging van de grafrech ten. Bovendien zijn vier belastingverorde ningen bij de commissie van financiën in studie. Tarieven G.E.B. Wat de tarieven vah het G.E.B. betreft merkte de wethouder op, dat bij aanvaar ding van het voorstel een winst van 961.000 of 5,2 percent van het geïnves teerde kapitaal I8I/2 miljoen) zal wor den verkregen. Bij niet-aanvaarding zou dit 325.000 of 1,76 percent zijn. Voor het gasbedrijf zou bij aanvaarding 216.000 winst gemaakt worden, of 1,86 percent van het geïnvesteerde kapitaal 11.642.000). De tarieven zouden, na de toegepaste ver hoging, nog achterblijven bij de overeen komstige tarieven van Amsterdam en het P.E.N. Wethouder Bakker deed een dringend beroep op de raad het voorstel aan te ne men, anders zou de gemeente inkomsten derven en zouden B. en W. bovendien in een moeilijke positie komen ten opzichte van de regering by aanvragen om gelde lijke bijdragen. „Wij zijn met lood in onze schoenen met dit voorstel bij de raad gekomen," aldus de heer Bakker, „maar wy vonden het nood zakelijk". De voorzitter van de Haarlemse raad, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, beantwoordde woensdagavond het alge mene deel van de vragen over de begro ting. Naar aanleiding van enige vragen van een aantal raadsleden over het weigeren van subsidieverlening aan de Bloemen- daalse Reddingbrigade, herhaalde hij de motieven, die ook reeds eerder in de raad naar voren zijn gebracht met betrekking tot die weigering. Formeel was het niet juist dat de reddingbrigade zich tot B. en W. van Haarlem had gericht. Dit was de taak van het gemeentebestuur van Bloe- mendaal. Wat cJp kermis betreft: hierover zijn nog studies gaande. Wel wilden B. en W. zo spoedig mogelijk tot een beslissing komen. Enigszins huiverig toonde de voorzitter zich ten opzichte van de suggestie van de heer Mensink (Arb.) om de niet-raadsleden die in commissies zitting nemen een pre sentiegeld toe te staan. Voorlopig willen B. en W. hier nog niet aan. Overigens sloot de spreker zich van harte aan bij die sprekers, die lof hadden ge bracht aan de ambtenaren, die betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van de begrotingsstukken. Zij én het college hebben hard gewerkt, maar de voorzitter wilde hierbij ook de raad niet vergeten, die eveneens veel ar beid heeft verricht bij het bestuderen van de talrijke rapporten en andere stukken, die op het gemeentelijk beleid betrekking hebben. Als derde spreker in de door de directie van het Minerva Theater georganiseerde ..Wereldreizigerscyclus", houdt dr. T. de Booy op woensdag 27 november in dit theater een causerie over de door hem ondernomen expeditie naar de Andes in Peru. Ook dit keer hebben de deelnemers de exploratie van het te onderzoeken ge bied onderbroken voor enkele unieke al- pinistische prestaties; waarbij men als eerste de Cerro Veronica en de Pico Soray beklom, bergen van 5750 meter hoogte. Ten slotte werd de Nevado Salcantay bestegen, een ijsreus van ruim 6000 meter Hoog. Verder werd door de ontdekkingsreizi gers bijzondere aandacht besteed aan de Indianen-bevolking, waar men het voor recht genoot enkele rituele bijeenkomsten bij te wonen. Dr. De Booy is met zijn tocht genoot dr. C. G. Egeler van deze expeditie teruggekeerd met een schat van foto- en filmmateriaal in kleuren. Haarlem, 20 november 1957 ONDERTROUWD, 20 nov.: W. A. M. Wakelkamp en J. M. de Jong; S. J. A. de Wit en H. Everts; R. J. Stegwee en Chr. M. Zweekhorst; N. van Dijck en A. Hal- derman; D. Kabel en M. L. van Leeuwen; M. Sieraad en N. J. M. Smit; D. Kamsma en A. M. Korthals; J. C. de Ruiter en E. Mandemakers; C. W. Rutte en C. J. Hoen derdos; J. P. Elferink en A. M. Förch; C. J. Binnendijk en H. M. Huijboom; B. A. Halsema en J. M. Damiaans; J. J. Limbach en G. Nieuwenburg; G. E. Wijnstekers en J. M. Schepers; H. K. Pieters en W. J. M. van Aggelen; F. van den Akker en L. Th. Zuelen. GEHUWD, 20 nov.: J. Grift en M. Freijer; W. Agasi en A. Chr. Bijl; W. J. Slenders en C. E. M. van Zanten; J. W. Hoogewerf en M. J. Geenevasen; W. H. Glas en M. H. van den Berg; C. A. Meyer en S. M. M. Bronkhorst; D. F. Thiemann Beelt en C. F. van Rijssel; Th. F Rosen- hart en J. C. de Boer; W. J. van der Geest en P. G. Th. Dijkzeul; P. W. van der Veldt en G. K. M. A. Dreijer; W. J. Rodenburg en C. A. Molenkamp. BEVALLEN van een zoon. 19 nov.: M. J. B. KoolStoelman; E. A. C. Wassenaar Wiercx. 20 nov.: M. N. FrijnBoerrigter; A. M. G. BakkerVan Veen. BEVALLEN van een dochter, 19 nov.: C. J. van DuivenbodenHelling; G. J. Th. D'haeneWichgers; J. M. Th. Hobbelen De Vries; Chr. L. de BoerSpijker. 20 nov.: A. EngelHofstee; A. M. P. PietersFeije; G. Th. A. LeurisVan den Bergh; T. Bijs terVan der Beek. OVERLEDEN, 17 nov.: N. M. Honcoop, 3 jaar, Hazepaterslaan. 18 nov.: K. J. Neu- gebauer, 56 j., Westerhoutpark; L. van Eijk, 87 j., Kamperlaan; D. van der Snel, 78 j„ Kinderhuissingel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11