Ronson Tegen opkoop van minderwaardige bollen komen meer bezwaren Commandowisseling Marine Hospitaal Voetbalvereniging SIZO bestaat binnenkort kwart eeuw Haarlems Operakoor bevredigender dan de solisten Koeiemagen kunnen ook niet alles verwerken S. Weert - vijftig jaar kassier - gehuldigd TERLENKA PANTALONS Sint Nicolaas in Heemstede Haarlemse rechtbank Wegens oplichting een jaar geëist Als u een Ronson geeft, bent u meer dan een gewone Sinterklaas Simon Koster: Van intrige tot integratie C. Schulz stelt zich niet herkiesbaar Lente parade 1958 Volgend bloemencorso op 26 april Zaterdagmiddagvoetbal in Hillegom „Vriendenkring" met een nieuwe regisseur Sinds 1945 Vijfduizendste woning in Haarlem gebouwd DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bloembollenkwekers mopperen wel eens over de maatregelen, die ze meestal zelf oproepen. De laatste ttfd komen uit deze hoek steeds meer bezwaren tegen de opkoop van minderwaardige bollen, zodat de verenigingen „De Tulp", „De Hyacint" en „De Narcis" deze bezwaren in discussie gaan brengen. Het grootste bezwaar van de opposanten is, dat de goede kwekers de minder goede op deze manier onderhouden. De besturen van de verenigingen zijn van mening, dat men de minderwaardige bollen beter uit de markt kan halen. Dit is dan de kwestie in haar volle om vang. Men is in 1950 zo optimistisch be gonnen met de opkoop van minderwaardig goed. Het eerste jaar heeft men de in leveringen van dit „abnormaal" met be langstelling gevolgd. Er werd veel bij de veilingen aangevoerd en men telde met 3lle plezier dertig cent voor een kilo tul pen, vijfentwintig voor de narcissen en veertig voor de hyacinten neer. Alle kleine bolletjes, z.g. zaadgoed en partijen waaruit de groei verdwenen was, verdwenen in de koeiemagen. Die koeiemagen hebben overigens voor een complicatie gezorgd, want al kunnen deze beesten veel verdragen, brokjes klei en steentjes horen er beslist niet in. De kwekers moesten dus deze rommel er uit zoeken. Deden ze het niet en vonden de controleurs er wat te veel in, dan moest de gehele partij worden nagezocht. Zo iets gaat meer kosten dan de uitbetalingsprijs is, Daarbij komt, dat heel wat kwekers dat zaadgoed veel gemakkelijker zelf kwijt kunnen raken. Daarna kwam men tot de conclusie, dat vele kwekers deze inleve ringen van abnormaal gingen gebruiken voor partijen, die ze eigenlijk hadden ver knoeid door er te veel dikke bollen uit te verkopen of ze niet goed na te lopen op het veld, zodat de partijen gingen degene reren. Bovendien hebben deze kwekers ook de gewoonte snelgroeiende variëteiten te telen, die veel afval geven. De goede kwekers vinden het dus wel wat onprettig om de markt „schoon" te houden ten be hoeve van de minder goede kwekers. Zij kunnen meestal wel hun eigen boontjes doppen. Daartegenover staat, dat er een positieve invloed van deze maatregel uitgaat De zwakke broeders" in de kwekerij ruimden namelijk hun niet al te beste partijen op, omdat ze er nog geld voor kregen. Ver dwijnt de maatregel dan zullen zulke par tijen in de circulatie blijven. Er komt dus meer plantgoed op de markt, waardoor vermoedelijk de prijzen zullen dalen. De kweker, die het ongeluk heeft zo'n slechte partij te kopen, zal ook minder goede bol- ien kweken en deze verkopen, want ten slotte moet hij ook in leven blijven. Uit de opbrengstcijfers van de laatste jaren is gebleken, dat de opbrengsten voortdurend groter worden. Het is bijzon der jammer, dat men niet met cijfers kan aantonen wat hiervan de oorzaak is. Er mag echter wel worden aangenomen, dat die inlevering van kleine en minderwaar dige bollen ook een min of meer belang rijke factor is geweest. Ziet men echter alleen de kosten van dit alles op de hef- Woensdagmiddag heeft de heer S. Weert, kassier van de n.v. Haarlemse melkinrich ting „De Sierkan", het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden zijn loopbaan bij deze melkinrichting begon. De eerste die de heer S. Weert op de receptie, die in Brinkmann gegeven werd, kwam feliciteren, was de heer J van de rg, de bedrijfsleider. Eerst heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en ver volgens bedankte hij voor de grote belang stelling, die werd betoond. Later, nadat de heer J. Tammes, directeur van „De Sier kan" de heer S. Weert een televisietoestel had aangeboden, kwam de heer J. van de Berg nog eens terug, om de jubilaris namens het gehele personeel een tafel aan te bieden, die precies bij het t.v.-toestel paste. Hierna herinnerde de boekhouder, de heer J. Marinus aan de acht jaren waarin hij met. de heer S. Weert had samengewerkt. Het hoogtepunt van de middag was echter het moment, dat dr. W. H. Bierman, voorzitter van de Raad van Commissarissen, de heer S. Weert, namens de Koningin de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst speldde. De heer S. Weert dankte hierna ontroerd alle sprekers. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Gen. Cronjcstraat la - lb - Tel. 53334 ccccccax Het eerste officiële bezoek dat Sint Ni- ooiaas dit jaar aan Heemstede heeft ge bracht, gold ruim twaalfhonderd kinderen van de cliëntèle der winkeliers, die woens dagmiddag de grote zaal van het Minerva Theater tweekeer geheel hebben gevuld. Sint Nicolaas werd ontvangen door de heer D. Kikkert, die hem uiteraard van harte welkom heette. Op zijn beurt richtte Sint Nicolaas zich met een toespraak tot de kin deren. Nadat de jeugd hem vervolgens spontaan en uit volle borst had toegezon gen, begaven zich twee van de zwarte knechten onder het publiek, waarbij zij een tiental kinderen aanwezen die Sint Ni- oolaas op het toneel mochten bezoeken. Hierna werd het filmprogramma vertoond, dat bestond uit zeven alleraardigste teken films over de avonturen van Tom en Jer ry- Een programma, dat dikwijls daveren de reacties uit de zaal verwierf. Na af- teop van de voox-stellingen werden de kin deren naar buiten geleid via de foyer, waar Sint Nicolaas had plaats genomen, zodat alle bezoekertjes nog in staat werden ge steld hem de hand te drukken. Een bijzon der druk bezochte „receptie" dus, die al le kinderen nog een presentje heeft opge leverd. fingsnota's van het Produktschap voor Siergewassen, dan is het te begrijpen, dat de goede kwekers eerst aan de eigen por- temonnaie denken. Vooral als men er van overtuigd is zelf weinig abnormaal te telen en alles doet om de partijen gezond te houden. De tegenstanders van deze inleveringen hebben in de loop van de zeven jaar, dat de regeling bestaat, een machtig argument in handen gekregen. Zij zijn van mening, dat de bollen zo vele malen gekeurd wor den, dat het bijna onmogelijk wordt om verknoeide partijen aan de markt te bren gen. Het verzoek om deze regeling op te heffen komt uit alle streken van het ■bloembollengebied, zodat de besturen van de verenigingen veel moeite zullen hebben om de maatregel te handhaven. De ver eniging „De Hyacint" zal vanmiddag hier over spreken. Het Haarlems Operakoor is een groe pering van zangers en zangeressen uit lief hebberij, die met hart en ziel de opera kunst zijn toegedaan. Hun ideaal zou na tuurlijk zijn nog eens in een opera-opvoe ring in optima forma op de planken te staan en alle daarin opgenomen dramatiek uit te beelden. Dit is echter praktisch niet te verwerkelijken en daarom neemt Haar lems Operakoor, zoals zoveel koren, zijn toevlucht tot uitvoeringen in concertvorm. Het Haarlems Operakoor en zijn diri- gente Bep Ogtrop vatten hun taak van het brengen van operamuziek niet licht vaardig op. Zij beseffen hun verantwoor delijkheid jegens het dramatische muziek genre, hetgeen met het concert, dat het koor woensdagavond in de gemeentelijke Concertzaal heeft gegeven, overtuigend bewezen werd. Van het programma van operafragmenten had het koor een groot deel voor zijn rekening genomen. Met het inleidende Brahma-koor uit „De Parelvissers" van Georges Bizet werd al direct een uitstekende indruk gemaakt. Bep Ogtrop bewerkte een warme koor klank vol levendige expressie en de zang werd kernachtig door het volhouden van een lenige ritmiek. Dit werd van bijzon- dere betekenis voor de pittige uitvoering i van het koorfragment „A deux cuartos" uit „Carmen" van Bizet, waarvoor rit mische verslapping noodlottig zou zijn ge worden. De goede uitvoeringseigenschap pen van de twee genoemde koren traden ook bij de overige voordrachten van het operakoor steeds op de voorgrond: bij het Zigeunerkoor uit „De Troubadour" en het Monnikenkoor uit „De Macht van het Noodlot", bij koren uit „Nabucco" en „I Lombardi". Het kerkkoor uit „Cavalleria rusticana" werd met een geweldige klank apotheose een machtige bekroning van het concert. Het is natuurlijk zo, dat de uitvoering van operakoren niet de veelheid van eisen stelt, die andere, geheel zelfstandige koor muziek biedt. Bep Ogtrop zorgde er echter voor dat niet alleen de toehoorders veel voldoening werd geschonken, maar onge twijfeld ook' de koorleden zelf, die al te voren op menige repetitie en nu weer bij deze uitvoering hun hart aan de uitver koren operamuziek konden ophalen. Men had voor dit concert de medewer king van de zangeres Greet Koeman, de tenor Chris Scheffer en de bas Gerard Groot verkregen. Het trio uit „Faust" van Gounod werd een teleurstelling door de schreeuwerige trant van zingen, die zij toepasten om een maximum aan volume te ontwikkelen. Veel beter was Greet Koe man in de meeste van haar solo-aria's, althans wanneer haar zang niet ontsierd werd door weinig beheerste, alle gaafheid missende hoge tonen. Chris Scheffer had terecht veel succes met zijn aria uit „Rigo- letto" en ook met andere -/.angbeurt kon hij voldoening schenken. De bas Gerard Groot heeft een mooie stem, waarvan ech ter nog te weinig mogelijkheden ontwik keld zijn. De articulatie van deze zanger, die zijn voordracht overtuigender zou kun nen maken, bleek nogal onduidelijk. Zo heeft, relatief beschouwd, het Haar lems Operakoor boven de solisten dit con cert karakter gegeven, hetgeen mede te danken was aan de voortreffelijke bege leider, de pianist Johan Kat en de organist Jan Nibbering, die op het orgel de passen de klanken vond om de koorzang te onder steunen. P. Zwaanstvijk Voor dc Haarlemse rechtbank stond vanmorgen de 54-jarige H.A. ter V. te recht die ervan verdacht werd een aantal Haarlemmers voor vrij geringe bedragen te hebben opgelicht. De verdachte zou zich namelyk hebben voorgedaan als amb tenaar van het gemeentelijk huisvestings bureau en aan zijn slachtoffers vertelde hij dat hij tegen een kleine vergoeding voor een urgentieverklaring kon zorgen. In de tenlastelegging werden vier geval len vermeld waarin de verdachte van zijn „cliënten" bedragjes variërend van een tot drie gulden loskreeg. De verdachte zei voor de rechtbank tot deze oplichtingen te zijn gekomen omdat hij geheel aan de grond zat en onder een valse naam leefde om aan een tenuitvoer legging van een voorwaardelijke veroor deling te ontkomen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei in zijn requisi toir dat de verdachte op een listige manier gebruik had gemaakt van de woningnood, zich daarbij niet ontziend kleine luiden op te lichten. Voorts wilde de officier reke ning houden met het feit dat de verdachte reeds vier keer veroordeeld is en boven dien nog in de nabije toekomst voor dief stallen en oplichtingen in Amsterdam en Utrecht voor zal dienen te komen. Ten slotte eiste hij een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar met aftrek van het voor arrest. De verdediger, mr. K. A. E. J. Pliester, was van oordeel dat deze zaak, gezien de kleine bedragen waar het om ging, beter door de politierechter inplaats van door de meervoudige kamer van de rechtbank behandeld had kunnen worden. Tenslotte vroeg mr. Pliester een lichtere straf temeer daar hij nog mogelijkheden tot reclasse ring van de verdachte zag. Op 5 december zal uitspraak worden ge daan. Jaar in, jaar uit, keer op keer, zal die Ronson blijven zeggen „Alleen het beste was goed ge noeg voor jou...". Een Ronson is hét grootste compliment dat ii iemand kunt geven I WORLD'S GREATEST LIGHTER Geef een Ronson Viking brandt op reukloos butaangas met regelbare vlam de ideale aansteker voor pijp, sigaar en sigaret Alleen Imp. en Service Afdeling William Rikkers Handelsonderneming N.V. Beurs, Damrak, Amsterdam Sociëteit „Teisterbant" De leden van de Haarlemse Sociëteit „Teisterbant" zijn woensdagavond gecon fronteerd met een onderwerp, dat ogen schijnlijk buiten het kader van de belang stelling van kunstenaars en kunstminnen- den viel: het proces der Europese eenwor ding. Een onderwerp echter, dat aldus accentueerde de inleider, de heer Simon Koster, hoofdredacteur van Haarlems Dag blad-Oprechte Haarlemsche Courant, al dadelijk aan het begin zijner uiteenzetting als onderdeel van de wereldpolitiek zo diep in het bestaan van ieder mens ingrijpt, dat niemand zich de luxe kan veroorloven daaraan ongeïnteresseerd voorbij te gaan. „Van intrigeren tot integreren" was de spitse en karakteristieke titel van de uit eenzetting, die tegelijk de twee tegen polen in de Europese politiek aanduidde. Intrigeren, aldus Simon Koster, is vele eeuwen het bepalende element in de poli tiek geweest. Er is echter een kentering gekomen en het is altijd nog een zeer be langrijk verschil, of cle politiek voor het grootste deel op intrige berust, dan wel of zij openlijk wordt bedreven met een minimum aan intrige op de achtergrond. Een kenmerkende vergelijking in dat opzicht vond de inleider tussen het Weens Congres van 1815 en de hedendaagse si tuatie. „Als we heden ten dage hier en daar nog „zakkenrollers" aantreffen, was Wenen indertijd een broeinest van rovers en moordenaars." De eei-ste Haagse vredesconferentie van 1891 bood een al weinig gunstiger beeld. Het was een spel van intrigante hypocri sie, waaraan niet alleen de initiatiefne mers, de CzaristiscL- Russen, doch ook alle andere deelnemende nationaliteiten zich ijverig schuldig maakten. De Ameri kaanse president Wilson was de eerste staatsman van formaat, die inzag hoe de ze politiek van de intrige steeds weer tot nieuwe catastrofes moest leiden. De ge schiedenis heeft geleerd, dat zijn idealis me afstuitte op onwil en conservatisme, doch op een van zijn beroemde veertien punten won hij de slag: de volkenbond werd geboren, ofschoon in Amerika zelf de tegenstanders van Wilson diens politiek van openlijk en eerlijk overleg wisten te doorkruisen en een lidmaatschap der V.S. verhinderden. De Volkenbond introduceerde de nieuwe vorm van politiek 'omdrijf, die een opzien barende nieuwigheid, een revolutie bijna kon worden genoemd. Dit systeem van openlijk overleg is door de UNO overge nomen en ook in de langzamerhand tot leven gekomen organisaties der Europese samenwerking en integratie tot gelding gekomen. In Europa echter is de balans doorgeslagen naar de andere kant: er zijn teveel parlementen, als gevolg van de veelheid aan aparte of gedeeltelijk ge coördineerde integratie-organen. De inlei der gaf een helder en bondig beeld van de structuur en de werking dezer organen, zoals daar zijn: de Raad van Europa, de E.G.K.S., de Westeuropese Unie, de Eu- romarkt, de Euratoom en de O.E.E.S. Ook de NAVO heeft haar rol in de Euro pese samenwerking, doch kan door de elementaire Amerikaanse invloed in haar werkwijze, die de V.S. niet gemakkelijk zullen prijsgeven, in het opzicht van ver dere dan Europese integratie weinig be tekenis hebben. De groeiende zin voor openbaarheid, zich demonstrerend in de rol der parle mentariërs bij de beraadslagingen en de zich vormende organen, heeft zich nog niet gekristalliseerd in één Europees par lement. De kans op doeltreffende integra tie werd vlak na de oorlog gemist, toen de eenheid zich in eenvoudige vorm aan diende. Op het ogenblik is de Europese politieke gemeenschap dood, doch de in leider zag aanwijzingen om van schijn dood te spreken en achtte in de onstuit bare ontwikkeling der dingen besloten lig gen, dat zij eens weer springlevend zal worden. Het vooruitzicht dat Europa ten aanzien van zijn integratie biedt, is hoopgevend en bemoedigend, al zal het veel inspan ning kosten de verschillende systemen van eenheid en samenwerking uiteindelijk in een uniforme integratie te doen resulte ren. De politiek der intrige is in Europa op deze wijze achterhaald, doch in de wereldpolitiek is dat nog allerminst het geval. Als de UNO zou kunnen uitgroeien tot een parlement van een wereldfedera tie, zou het tijdperk van de intrige voor de gehele mensheid tot het verleden be horen en zouden de volken in vrede en veiligheid met elkander kunnen samen werken. Bij de gelegenheid tot vragenstellen kwam onder meer enig pessimisme ten aanzien van de gevolgen en resultaten der Euromarkt thans in aanloop naar de definitieve inwerkingstelling ;n '5RR tot uiting, die door de inleider niet of niet ten volle kon worden gedeeld. De nood zaak tot aanpassing, die als een dwingen de factor in de politiek der nationale re geringen zal meespelen, zal aldus ver trouwde de spreker haar invloed onge twijfeld doen gelden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Raadsverkiezingen Bloemendaal Woensdagavond kwam de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Ar beid onder voorzitterschap van de heer H. Stapel in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in vergadering bijeen. Nadat de voorzitter het dezer dagen overleden lid, de heer W. TI. Dalmeijer, had herdacht, kwamen huishoudelijke zaken betreffende het partijwerk aan de orde. Vervolgens werd overgegaan tot de samenstelling van de groslijst voor de aanstaande raadsverkiezing waarvoor de volgende dames en heren werden aan gewezen: 1. mr. H. W. Vliegen; 2. P. J. Kapteyn; 3. A. Cassee; 4. mevrouw G. Po- lak-Bredenhorst; 5. L. C. Warmerdam; 6. A. Sissingh; 7. H. Vis; 8. mej. C. P. Bal; 9. H. Stapel; 10. mevrouw H. Abas- Braaksma en 11. R. Everard. De heer C. Schulz. die een groot aantal jaren deel heeft uitgemaakt van de ge meenteraad, stelde zich niet meer als kan didaat beschikbaar, evenmin mevrouw IDalmeijer. Het volgende bloemencorso in de bloem bollenstreek zal onder de titel „Lentepa rade 1958" in het voorjaar van 1958 door Hillegom, Lisse en Sassenheim trekken. Op de vergadering van het corsocomité is gebleken, dat zich thans een voldoende aantal deelnemers heeft aangemeld, zo dat het doorgaan van het corso weer ver zekerd is. Besloten is de bloemenkaravaan on zaterdag 26 april te laten rijden. De heer Jos van Driel heeft intussen hard aan zijn ontwerpen voor de wagens ge werkt. Deze zullen op woensdag 4 decem ber in restaurant „Treslong" in Hillegom te bezichtigen zijn. Donderdag 28 november zal het vijfen- I twintig jaar geleden zijn, dat het zater dagmiddagvoetbal in competitieverband in Hillegom werd ingevoerd. Het initia tief hiertoe werd genomen door ds. J. H. Mulder, de toenmalige j redikant bij de Nederlandse hervormde gemeente. De af trap was echter weinig indrukwekkend. De jonge vereniging SIZO had geen en kele financiële basis. Het terrein, waarop moest worden gespeeld, had niet veel ge meen met een voetbalveld alleen de doelpalen deden vermoeden, dat op het veld wel eens gevoetbald kon worden en van de leden was de helft door de heersende werkloosheid niet bij machte de vereniging de noodzakelijke financiële steun te geven. Dat de jonge vereniging zich toch kon handhaven, was te danken aan de grote opofferingen, die het kleine aantal leden zich in de beginperiode heeft getroost. Vooral voor deze mensen zal het een gro te voldoening zijn, dat de vereniging thans zeer gezond is. De prestaties op het voetbalveld waren niet ongunstig te noemen. In het seizoen 1933-1934 werd 't kampioenschap behaald in de tweede klasse van de Haarlemse Voetbalbond. De promotie naar de eerste klas van de HVB betekende, dat de ver eniging voorlopig de hoogste sport op de ladder van het zaterdagmiddagvoet bal had bereikt. Onmiddellijk na de oor log bleek, dat de spelers zich in conditie hadden gehouden, want het eerste elftal wist zich direct te plaatsen in de inmid dels in het leven geroepen KNVB-afdeling voor het zaterdagmiddagvoetbal. Het ver blijf in deze afdeling was niet gemakke lijk, omdat de verenigingen Huizen, Spa kenburg, IJselmeervogels, Zuidvogels en andere een klasse apart vormden, waarmee het eerste elftal van SIZO zich niet kon meten. Het besluit van de KNVB om deze ploegen in een derde klasse te groeperen, was voor SIZO in zoverre gunstig, dat men zich in gezelschap van gelijkwaardige elftallen kon voorbereiden Vrijdag 22 november zal de tegenwoor dige commandant van het Marine-Hospi taal te Overveen, kapitein ter zee, arts E. W. Creyghton, voor het front van de officieren, onderofficieren en manschap pen zijn commando overdragen aan de kapitein ter zee, arts Tj. A. de Haan, voor dien hoofd van de Geneeskundige Dienst Zeemacht Nederland en stafofficier van de commandant Zeemacht Nederland aan het Nieuwediép te Den Helder. Kolonel Creyghton werd 27 januari 1906 te Leiden geboren. Na zijn studie in de medicijnen voltooid te hebben trad hij op 1 augustus 1931 bij de Koninklijke Mari ne in dienst. In 1932 ging de luitenant ter zee, arts Creyghton naar Indië en daar heeft hij als militair arts veel, goed en nuttig werk kunnen verrichten onder de inheemse be volking. In 1935 keerde hij met de jagers „Kortenaer" en „Van Gent" naar Neder land terug en werkte hij twee jaar in Den Helder. Als eerste officier van gezondheid werd hij in 1937 overgeplaatst naar de Marinekazerne te Amsterdam, waar hij als commandant en als arts werkzaam was. Met de „Tromp" vertrok hij in augustus 1939 wederom naar Indië. Na aankomst brak de oorlog uit en hij voer met dit schip in de buitendienst om de zorg voor de in Soerabaja achtergebleven vrouwen en kinderen op zich te nemen. Kapitein ter zee, arts E. W. Creyghton Als reserve-officier in 1940 opgeroepen, werd de heer Creyghton in 1942 geïnter- Eind 1945 bevond de heer Creyghton zich in Australië en in 1946 werd hij we derom bij de buitendienst in Djakarta ge plaatst. Aan het eind van dat jaar kreeg hij opdracht een medische buitendienst in Soerabaja op te richten. In augustus 1947 werd hij tot hoofd van de geneeskundige dienst in Indonesië benoemd. Hij repatri- Kapitein ter zee, arts Tj. A. de Haan eerde na negen jaar in de tropen ver toefd te hebben in september 1948 en bij kreeg Den Helder als standplaats. Voor kolonel Mellema nam hij in 1949 geduren de enige tijd het commando waar van het Marine hospitaal in Overveen, maar in ok tober van dat jaar ging hij wederom naar Indonesië, nu als commandant van het Ma rine Hospitaal te Soerabaja, welke functie hij vervulde tot de overdracht. Behalve de geneeskundige buitendienst in Soerabaja, was kolonel Creyghton tevens aan de mis sie verbonden. In 1952 werd hij naar Dja karta gedirigeerd, en een jaar later repa trieerde hij definitief. Op 1 juni 1953 werd hij commandant van het Marine hospitaal te Overveen. De nieuwe commandant, kapitein ter zee, arts Tj. A. de Haan, werd op 7 decem ber 1908 te Makassar geboren. Hij door liep de h.b.s. te Soerabaja en studeerde medicijnen in Utrecht. Drieentwintig jaar geleden, op 16 november 1934, werd hij be- noemd bij de marine, aanvankelijk in het Marine Hospitaal in Den Helder. Zijn eerste schip was de H.M. „Gelderland". In het voorjaar van 1935 ging hij vervol gens met de jagers „Kortenaer" en „Van Gent" naar Indië. Twee jaar lang voer hij op mijnenleggers en nadat het eskader werd overgeplaatst bleef de heer de Haan nog tweeëneenhalf jaar varen tot eind 1940. In 1946 werd hij bureau-chef bij de ge neeskundige dienst te Den Haag. In de ja ren 1948-1950 maakte hij de aktie op Java mee met de geneeskundige dienst. In 1950 keerde de heer De Haan naar Nederland terug en hij werkte gedurende twee jaar op een ministerie in Den Haag. Daarna werd hij overgeplaatst naar Nieuwediep, eerst als oudst-aanwezend arts en sedert 1956 als hoofd van de Geneeskundige Dienst Zeemacht Nederland en stafofficier van de commandant Zeemacht Nederland. op een hernieuwde kennismaking met de ze sterke verenigingen. Dit gelukte in het seizoen 1952-1953. Door 'het behalen van het kampioenschap in de vierde klasse, volgde een automatische promotie naar de derde klasse. De aansluiting met de kopgx-oep was echter van korte vx-eugde want in het seizoen '53-'54 werd het elf tal weer naar de vierde klas terug-gewe zen. Door serieuze training werd het ver- loi-en terrein in het seizoen '54-'55 weer herovex-d en nu met meer succes, want het elftal weet zich thans in de kopgroep van deze afdeling uitstekend te handha ven. Er is dus alle reden om sti-aks feest te vieren. Dat dit ook zal gebeuren, blijkt wel uit het programma dat het jubileum comité onder leiding van de heer J. Val kenburg heeft samengesteld. Op zatei-dag 23 november zal een recep tie worden gehouden in de zaal van hotel „Flora". Op maandag 25 november wordt in de zaal van „Treslong" een feestavond aangeboden waaraan onder meer mee werken „The Topliners", The Hadox-y's en Rudi Carrell. En op de op- richtings-datum donderdag 28 november, zal een jubileum-diner in de zaal van „Flox-a" worden gegeven. Tenslotte wordt het feest besloten met een feestavond voor de jeugd op zaterdag 30 november, in de zaal van hotxl „Flora". De amusante komedie „Geox-ge en Mar garet" van Ceralö Savory kan allex-minst worden gerubx'iceerd onder de voor ama teurs gemakkelijk te spelen stukken. Strikt genomen berust de handeling slechts op een bundeling van bijna alledaagse familietafereeltjes. Het stuk onderscheidt zich door een sprankelende dialoog en een humoristische visie op het gezinsleven, waarbij divex-se leden van de ten tone le gevoerde familie Garth-Bander door de schrijver op een bijzonder geestige ma nier wei-den geobsex-veex-d. De chax-mes van deze komedie bestaan onder andere in een scène als tussen Frankie en vader Malcolm op het moment, dat Dave zijn hu- i welijk met het dienstmeisje Gladys aankon- 1 digt met als gevolg de zo uiteenlopende reacties van de familie en de wijze waar- op Fx-ankie's ontluikende liefde voor Ro- i ger werd beschreven. Hier ziet men ver- I bazend aardige tafereeltjes, maar door i dilettanten zijn ze bijzonder lastig te rea- lisei-en, omdat hierin zulke zwax-e eisen i aan repliceren, ax-ticulatie en tekstge- bruik worden gesteld. Ook de Haarlemse toneelvereniging „Vriendenkring" was kennelijk voor de vele charmes van „George en Mai-garet" I bezweken, waarvan dinsdagavond een zeer vex-dienstelijke voorstelling in hotel „De Leeuwerik" het gevolg is geweest. Een belangrijke uitvoering ook voor deze j vereniging, want het betekende voor haar j het debuut van de jonge regisseur Jan I Tex-leyn. Zonder voorbehoud kon uit de door hem bex-eikte resultaten worden vast gesteld. dat hij op dit gebied van wanten weet. Deze artistieke vex-nieuwing bleek reeds bij het opgaan van het doek, waar mee een enigszins gestyleerd en dus mo dern decor zichtbaar werd, dat van een goede en originele smaak getuigde. Zo was de eethoek voor dit betrekkelijk kleine toneel bepaald een vondst, waar van in de overigens vlotte mise-en-scène telkens een dankbaar gebruik kon worden gemaakt. Daax-bij heeft Jan Terleyn eni ge frisse ideeën gehad, zoals het laten manipuleren met de gx-ote wintex-wortel en de decox-atieve scheepsbel, waax-mee Alice op zeker moment zulk een abrupt einde aan de conversatie maakt. Ook heeft hij blijkbaar gedurende de repetities voortdurend gewezen op de specifieke sfeer van dit stuk, welke een speelse vlot heid en voor de tekst een gedistingeerde en licht badinex-ende toon verlangt. Deze indicaties werden door de spelers met grote toewijding en naar hun beste vermo gen opgevolgd. Ongetwijfeld zou het mogelijk zijn hier over enkele spelprestaties opmerkingen te plaatsen, maar het lijkt mij juister pas tot een nabeschouwing over te gaan, wan neer Jan Terleyn nog een volgende voor stelling heeft geregisseerd. In ieder geval kan „Vriendenkring" met hem worden gecomplimenteerd, een mening die ook leefde bij de vele bezoekex-s getuige de betuigingen van bijval. In Delftwyk is de laatste woning vai het complex van „Eigen Haard" in gebruik genomen. Onder deze woningen bevindt zich de vijfduizendste woning die in Haar lem na de bevrijding is gebouwd Op zaterdag 23 november heeft des mid dags in deze woning, in de Van Moerker kenstraat 381, de officiële overdracht plaats.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15