3 rieven aan de redactie Heemsteedse afdeling van Verbond voor Veilig Verkeer opgericht Sint Nicolaas in Haarlem-Noord hartelijk verwelkomd Gek eigenlijk Veel en... goed Boeken Kalenders Vulpennen Boekhandel VEKO Amsterdam subsidieert het Kunstmaandorkest Met 135.000 gulden 15 Ouvreuse zou portemonnaie van collega gestolen hebben „Een buitje zonneschijn" voor Drentse Vereniging Uitspraken rechtbank Ouderavond van Julianaschool JAN VAN DER PIGGE Johnny Jordaan zong voor bejaarden Veiling van kunstwerken in de hoofdstad Ouderavond Drente verzamelt portretten van zijn gouverneurs Nieuwin het kort UIT STAD EN STREEK Twee jaar geëist tegen twee los-arbeiders A Is maatschappelijke beveiliging MacMillan weldra naar Parijs? Semarangsch Stoomboot- en Prauwenveer Preanger Rubber verwacht nog geen transfer 1956 Londen zou 200 miljoen op defensie bezuinigen Minder bommenwerpers jagers en kruisers DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdagmiddag heeft Sint Nicolaas ook Haarlem-Noord bezocht. Lang voor zijn aankomst bij de Kloppersingel had zich daar al een uitbundige menigte kin deren verzameld die reikhalzend uitkeken naar het moment waarop Sint voet aan wal zou zetten. Zelfs de arbeiders van de fabrieken aan de overzijde van het Spaarne verzamelden zich op de daken om maar niets van het enigszins tochtige en koude schouwspel te missen. Om tien over twee kwam de boot van Sint Nico laas eindelijk in zicht en enkele minuten later stapte de goedheiligman van boord om met een paar woorden door de heer H. M. Bakker, tweede penningmeester van de winkeliersvereniging van de Gene raal Cronjéstraat, begroet te worden. De kinderen waren op dat moment niet meer te houden en renden onder luid ge schreeuw op de Sint en zijn Pieten toe. Nadat de politie wat ruimte gemaakt had •De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste vanmorgen tegen een vierentwintigjarige ouvreuse uit Haarlem een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden en de onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de ver dachte aan de regering. De ouvreuse zou in een Haarlemse bioscoop uit een jas van een van haar collega's een portemon naie met een inhoud van vijfenveertig gulden gestolen hebben en zij gaf deze diefstal ruiterlijk toe. De verdediger, mr. M. Brunet de Roche- brune, vroeg een clementere straf en de verdachte zelf smeekte de rechtbank de terbeschikkingstelling voorwaardelijk op te leggen. De uitspraak werd bepaald op 5 december. ADVERTENTIE Hleft u er wel eens bij nagedacht, dat zoveel mensen de zwaarste en voedzaamste maal tijd gebruiken als er eigenlijk geen grote prestatie meer van hen wordt verlangd? Voordat de dagtaak aanvangt geen of een onvoldoende ontbijt. Aan het einde van de dag een uitgebreid maal, om dan In een ge makkelijke stoel te gaan zitten. Onlogisch? En of! Onverstandig? Nou! Slecht voor de lijn? Ook al! Niet voor niets bevelen voed- selkundigen en medici een voedingswijze aan die afgestemd is op de lichamelijke en gees telijke inspanning die wij van onsze'f ver langen. Dat betekent 's morgens goed gevoed naar het werk of naar school gaan. Logisch? Natuurlijk! Maar, zult u zeggen, 'S mcrgens hebben we niet veel tijd om een dergelijk ontbijt klaar te maken. Hoeft ook niet. Want Lassie is klaar! Wat zegt u? Ja, u hebt het goed; Lassie is klaar! Lassie Klaar Haver mout zit al gekookt in 't pak. Strooi wat op de borden. Melk, warm of koud, erover - suiker - roeren - en het hele gezin smult van een voedzaam en lekker ontbijt. Een Lassie- ontbijt houdt vader fit, houdt moeder slank en laat de kinderen groeien. Voor moeder zit er nog een extra voordeel aan vast. Lassie is klaar! Dus geen gekook, geen vuile pan nen meer. Zet morgen het Lassie-pak op tafel. Uw eigen kruidenier heeft grote pakken voor 75 ct, normale pakken voor 40 ct. Voor de Drentse Vereniging voor Haar lem en omstreken „De Brink" trad woensdagavond in de toneelzaa1 van ho tel „De Leeuwerik" in Haarlem het ca baretgezelschap „De Cirkel" op met een programma getiteld „Een buitje zonne schijn". Het cabaretprogramma waarmede „De Cirkel" onder leiding van de heren B. de Buisonjé en J. Goosens voor het voet licht kwam was van uitstekend gehalte. Ernst en luim wisselden elkaar in de verschillende nummers op aangename wijze af. Het is moeilijk van de schetsjes, voordrachten of zang, die de leden van >,De Cirkel" nu eens alleen dan weer ge zamenlijk ten uitvoer brachten een of meer nummers als bijzonder geslaagd te vermelden, voor amateurs stond het ge heel kwalitatief op een behoorlijk plan. Ook de decors en kostuums maakten een verzorgde indruk. Actueel en geestig was het schetsje „Voetballende vrouw m", waarin de stoere Eva's uiteindelijk de goals en het buitenspel lieten voor wat ze waren om zich toch maar met meer vrouwelijke bezigheden op te houden. Goe de voordracht en zang liet mejuffrouw 'eanne Seyffer zien en horen in het Fran se liedje „Ma melodie". Kostelijk was de heer H. Stuurman in „De dichter en ik". De schets „Min-streel" ontketende ware lachsalvo's, met „De Wielerclub" was iet van hetzelfde laken een pak. De heer J- den Hartog liet zich in „Psychologica" van zijn beste zijde zien en „De coutu rier" van de heer B. de Buisonjé ontlokte eveneens veel bijval. De aanwezigen toon den zich na afloop met een hartelijk en langdurig applaus bijzonder dankbaar voor het gebodene. De Sint tijdens zijn rijtoer, die hij maakte op uitnodiging van de winke liersvereniging „Generaal Cronjé". steeg Sint Nicolaas in een open rijtuig en voorafgegaan door de Harmonie „Haarlem" werd de tocht door Haarlem- Noord begonnen. Een bestelwagen vol geladen met geschenken en Zwarte Pie ten volgde het rijtuig van de Sint, terwijl de overige Pieten op brullende brommers her en der door dn stoet zwenkten. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee Velsenaren die deel uitmaakten van een inbrekersbende die in 1956 en in dit jaar in de IJmond opereerde. Een tweeën- twintigjarige loswerkman, tegen wie in totaal een maand onvoorwaardelijk, vier maanden voorwaardelijk en de voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de ver dachte aan de regering was geëist, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van elf maanden, waarvan vier voorwaardelijk en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De tweede verdachte, een achtentwintig jarige los-arbeider uit Velsen, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Tegen hem was tien maanden geëist. Een negentienjarige bankwerker, die op 25 augustus van dit jaar in Wijk aan Zee een geldkistje zou hebben gestolen, waarin zich ongeveer vierduizend gulden bevond, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot anderhalfjaar jeugdgevangenis. Een tweeëndertigjarige huisvrouw uit Santpoort, die zich te verantwoorden heeft gehad, verdacht van diefstal van een spaarbankboekje, waarvan zij een bedrag van honderd gulden had opgenomen, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. De eis luidde een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan drie voorwaardelijk. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL. BEVALLEN: A. Heddema—Olivier, z.; A. HietbrinkVan der Lee, z.; D. Smit Knape, z. ONDERTROUW: G. J. H. Nijland en I. Prinsen; J. J. van den Heuvel en A. A. van den Belt; C. M. Eichhorn en P. W. van Eerden. GEHUWD: H. J. Poelenjee en I. A. Hey- ligers; A. T. Kol en A. C. van der Putten; H. Landeweer en A. M. G. J. Floris. OVERLEDEN: W. H. Dalmeijer, 76 j.; T. J. Wever, 70 j. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft woensdag te inwoners van de gemeente Heemstede nog eens aan zyn bestaan her innerd, door voor deze dag een grote pro- paganda-actie te ontketenen. Zo waren op diverse plaatsen spandoeken aangebracht, die de bekende slogans over een verant woord weggebruik bevatten; leuzen, welke door middel van een geluidswagen met muziek telkens mondeling werden her haald. Ook de Heemsteeds verkeerspolitie heeft hierby een vlotte medewerking wil len verlenen. Des avonds werden door de beide plaatselijke muziekverenigingen: het Heemsteeds fanfarekorps „Eensgezind Ex celsior" en de r.-k. harmonie „Sint Mi chael" nog muzikale wandelingen uitge voerd, waarbij het propagandistische woord eveneens door de geluidswagen werd verzorgd. Na afloop hiervan concentreerde de actie zich op een bijeenkomst in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg, waarvoor een uiterst bevredigende belang stelling bleek te bestaan. Het openings woord werd uitgesproken door de heer A. Berentsen, als hoofdinspecteur van politie, die hierbij onder meer wethouder E. J. van Lent, als waarnemend burgemeester, de gemeente-secretaris, de heer T. M. Schel ling en het bestuur van de afdeling Haar lem van het Verbond voor Veilig Verkeer mocht begroeten. Vervolgens sprak de heer Berentsen zijn niet geringe voldoening uit over deze grote belangstelling van de zijde van het publiek, waarna hij nog eens wees op de noodzaak de vele duizenden ver keersongevallen in ons land drastisch te verminderen. Tenslotte maakte de hoofdinspecteur bekend dat Heemstede, waar men voorheen samenwerkte met de afdeling Haarlem, van deze dag af over een zelfstandige af deling van het Verbond voor Veilig Ver keer kan beschikken. Deze was namelijk juist opgericht, waarvoor het bestuur als volgt is samengesteld: N. de Lange, voor zitter; I. J. Verstraten, secretaris; S. J. S. Schipper, penningmeester en commissaris- In de geheel bezette gymnastiêkzaal van de Julianaschool aan de Willem de Zwij gerlaan te Overveen werd woensdag een ouderavond gehouden, met als bijzondere attractie een forum, waarvan de volgende leden deel uitmaakten: mevrouw Th. L. Wolf-Neumann, arts; mevrouw H. Vree- man-Reitsma; de heer M. J. F. Ehrbecker. oud-hoofd van een v.g.l.o.-school en de heer A. van Meerten, leraar aan de Rijks kweekschool te Haarlem. Als leden van de oudercommissie traden af mevrouw M. C. Fahrenfort-Meuffels en de heer dr. G. F. Fortanier. Eerstgenoemde was ruim vijf jaar de secretaresse en de voorzitter, dr. E. H. Cohen en het hoofd der school, de heer R. D. Lagendaal, heb ben haar in hartelijke bewoordingen dank gebracht. De voorzitter bood een bureau lampje aan. De heer Fortanier, die twee jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt en deze avond verhindgerd was aanwezig te zijn. zal een boekwerk ontvangen. In deze beide vacatures werd voorzien door de benoeming van de dames A. Kra mer-de Haan en F. Leistikow-Broeckmans. Nadat de heer Lagendaal enige school- zaken aan de ouders had voorgelegd, waar bij onder meer de bestedingsbeperking ter sprake kwam. tengevolge waarvan men op enkele vakleerkrachten zal moeten bezui nigen en men bovendien een boventallige leerkracht zal moeten missen, dankte de scheidende secretaresse, mevrouw Fahren- rort. het bestuur voor de prettige samen werking en de ouders voor hun vertrou wen in haar gesteld. Daarna was het woord aan het forum, dat onder leiding van de heer J. Buys, hoofd van de Hartenlustschool te Bloemen- daal, vragen beantwoordde als: Zijn de ouders gemachtigd ten behoeve van de harmonie tussen ontspanning, rust en leren van hun kinderen het huiswerk te beperken; de invloed van radio en televi sie, waardoor de kinderen minder gecon centreerd werken en te laat naar bed gaan; het doen van karweitjes voor geld, ten eigen bate aangewend; het reeds op jonge leeftijd kiezen van een beroep voor het kind of is het wenselijk, dat het kind zich eerst algemeen ontwikkelt; voor- en nadelen van schoolblijven enzovoorts, wer den door de leden van het forum op vlotte wijze beantwoord. sen G. J. A. Dobbe, inspecteur van politie met broeder Willibrord, hoofd van de Ja- cobaschool. De eerste die dit nieuwe bestuur als vertegenwoordiger van de gemeente Heem stede het meeste succes toewenste was wethouder E. J. van Lent, omdat een der gelijke organisatie ook hier bijzonder veel nuttig werk zal kunnen verrichten. Spre ker noemde de onlangs ingestelde maxi mumsnelheid een stap in de goede richting; een maatregel, die hij ook als automobilist moest toejuichen. Want daarvoor was het immers geen zeldzaamheid wanneer op de Heemsteedse Dreef met de vele zij wegen en de bijzonder drukke Herenweg, snelheden van over de 100 km konden wor den geconstateerd. Beperking van het aan tal ongelukken is echter niet mogelijk zon der de medewerking van alle weggebrui kers, waarbij het publiek over het alge meen zeer zeker nog voor opvoeding in aanmerking komt. Behalve een taak voor de verkeerspolitie, ligt hier ook een ruim arbeidsterrein voor de zojuist opgerichte afdeling, zodat spreker deze gaarne tot een bloeiende organisatie zou zien uitgroeien. Met zijn beste wensen voor een groot ledental, verklaarde de wethouder ten slotte het bestuur voor geïnstalleerd. Hierna bevestigde de afdelingsvoorzitter, de heer N. de Lange, dat het bestuur zyn taak met enthousiasme is- begonnen en met het voornemen, Heemstede tot een van de veiligste gemeenten van Nederland te maken. Dit is voor vyf mensen alleen echter een onmogelijke opdracht, zodat spreker een dringend beroep deed op de ingezetenen de verkeersregels te bestude ren en toe te passen. De heer De Lange besloot zyn korte toespraak met de Heem stedenaren op te wekken, zich als lid van het verbond aan te melden. Na dit officiële gedeelte werden een drietal propagandafilms vertoond, waar van vooral de film „Carolientje" op een even amusante als onderhoudende wijze diverse lessen voor de weggebruikers in hield. De laatste spreker was de heer H. Ziekemeijer; propagandist van het ver bond, die de nieuwe afdeling met grote vreugde bij het werk zou inschakelen. Na mens het hoofdbestuur zegde hij de volle medewerking toe om het publiek zoveel mogelijk te doordringen van de noodzaak van een veilig verkeer. De heer Zieke meijer achtte ten slotte deze propaganda- dag in Heemstede volledig geslaagd, waar voor hij alle medewerkers, zoals hoofd inspecteur A. Berentsen, de verkeers politie, de beide muziekkorpsen en de jeugdverkeersbrigadiertjes, zijn hartelijke dank betuigde. ADVERTENTIE JAN VAN DER PIGGE gaat prat op zijn vele en goede pijpen Wanneer u 's komt kijken, zult u zeggen „ZEER TERECHT". Tabak-, Sigaren en Pjjpenhande) GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM Met het zingen van vele populaire lied jes voor de leden van de Zandvoortse so ciëteit voor bejaarden in restaurant Zo- merlust, heeft de bekende zanger van het Jordaanlied, Johny Jordaan, woensdag middag veel succes geboekt. Er werd mee gezongen en gestampt dat het een lieve lust was. De zanger had er blijkbaar veel schik in en langer dan een half uur hield hij de aanwezigen op een prettige manier bezig. Hij beloofde na afloop nog eens een keertje te zullen terugkomen, ook al, omdat hij als inwoner van Zandvoort een warm plekje in zijn hart had gekregen voor de plaats van zijn inwoning. Johny en zijn begeleider werden inge leid door de heer P. Waterdrinker en ver volgens toegesproken door de voorzitter van de „soos", de heer T. Zonnenberg. De penningmeester van de sociëteit, de heer G. R. Vleeming, bood als aandenken de zanger en de accordeonnist een ge schenk aan. De kunstveilingen S. J. Mak van Waay zullen van 26 november tot 4 december in de veilingzalen van gebouw Leesmu seum in Amsterdam een openbare verko ping houden van een groot aantal kunst voorwerpen. Onder de hamer komt, on der andere het interieur var de kapel van het oud-katholieke seminarie in Amers foort, compleet met doopvont, communie bank, preekstoel met trap en hemel, al taar en een notenhouten bisschopstoel met gedraaide poten.Voorts wordt een ver zameling oude, romantische en moderne schilderijen ten verkoop aangeboden de catalogus vermeldt in totaal 405 werken waarbij de schilders Frans van Mieris, Maarten van Heemskerk, Wouerman, Isaac Israëls, Jan Sluyters, Lizzy An- singh en Karei Appel met hun oeuvres de verschillende groepen vertegenwoordigen. Tot de goederen die geveild zullen wor den, behoren tevens een vele stukken om vattende collectie gekleurd en geëmail leerd Chinees en Japans porselein en ce ramiek, een verzameling gekleurd ën Blauw Delfts, Oosterse tapijten, klokken en ornamenten, meubels, glas, kristal, juwe len en goud. Dinsdagavond heeft de gymnastiekver eniging „Bato" een ouderavond gehouden. De heer Fortgens, voorzitter van de ver eniging, hield een toespraak, waarin hij de aanwezige ouders op de hoogte stelde van de toekomstplannen van „Bato". Hij deelde tevens mee dat op zaterdag 30 no vember voor de aspiranten een Sint Nico- laasmiddag zal worden gehouden, ter wijl meteen de aandacht werd gevestigd op het komende jubileum-feest. Hierna werden enkele kleurenfilms gedraaid. Het ten geschenke ontvangen van een schilderij van de eerste gouverneur van Drente, mr. Petrus Hofstede, is voor het provinciaal bestuur van Drente aanleiding geweest te trachten een complete serie portretten van alle gouverneurs te krij gen, die Drente hebben gediend. Het ligt in de bedoeling van mr. dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk, de oud-commissa ris der Koningin in de provincie Drente, en van de tegenwoordige commissaris, mr. J. Cramer, portretten te laten schil deren. In de statenvergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat er een aan bieding was ontvangen van C. J. graaf van Randwijck te Lausanne, die in het be zit is van een foto van mr. Lodewijk Na poleon van Randwijck, die in de jaren 1842 tot 1846 de provincie Drente als com missaris heeft gediend en zich voor de provincie zeer verdienstelijk heeft ge maakt door de aanleg van kanalen en spoorwegen. Graaf Van Randwijck geeft het voornemen te kennen van de foto een geschilderd portret te willen laten ver vaardigen en dit aan te bieden aan de provincie. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: D. H. Bouman en G. Kooijmans; A. B. K. Honderdos en P. J. J. Stax. GETROUWD: C. J. de Jong en P. Hulse bosch; A. Heijstek en E. Stoffer; C. N Giling en M. J. Walters; C. O. Bakker en J. Breure. GEBOREN: Reginald Wilfred, z. v. H. M. Zonderop en J. E. de Kievit; Pieter Cornelis, z. v. D. Keyser en C. S. van Iperen; Helmi Frauke, d. v. F. Somers en H. F. Wulkow. OVERLEDEN: wed. N. Schaap-Mole naar, 84 jr; wed. W. M. Olie-Beers, 78 jr; A. P. Audretsch, 91 jr; A. H. Guddee, 72 jr; M. H. Hoorn, 52 jr; Th. van Dril, 74 jr; H. R. J. van IJsselsteyn, 57 jr; C. A. van der Lugt, 86 jr. „Jan van Dommelen". De toneelver eniging „Jan van Dommelen" in Santpoort geeft zaterdag 14, dinsdag 17 en zaterdag 21 december in zaal „Zomerlust drie op voeringen van het blijspel „Een kalme bruiloft" van Esther Mc. Gracken. Dit is de schrijfster van het amusante „Aan d' oever van een snelle vliet", waarvan de in trige in zekere zin het vervolg is op „Een kalme bruiloft". De regie is weer van Peter Brandsma. Pro Juventute. Mevrouw A. S. C. Strijbos-Eijsvoogel houdt op vrijdag 22 no vember in Brinkmann te Haarlem voor de vereniging Pro Juventute een lezing over het onderwerp „Het uiteengaan der ou ders". Vrouwenbond Party van de Arbeid. Dinsdagavond 26 november houdt de groep Haarlem van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst ter gelegenheid van de vrou wendag in gebouw „Cultura", waarop als spreekster zal optreden mejuffrouw R. de Bruyn Ouboter. Mdewerking verlenen de „Zingende Zusjes" en opgevoerd wordt het toneelstukje „De verjaardag". Christen Vrouwenbond. Vrijdag 29 november houdt de afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een bijeenkomst in het wijkgebouw „Irene" aan de Elswoutslaan te Overveen, waarop Maaike Hobbel zal declameren. ADVERTENTIE fTTTTTTTTTTTTTnTTfTTTTTTTTT ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 ▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Voor de Haai-lemse rechtbank stonden vanmorgen twee los-arbeiders terecht !e op 10 en 11 oktobei tezamen in Haarlem drie inbraken hadden gepleegd. De ver dachten waren geruime tijd geleden ter beschikking van de regering gesteld en verbleven in een asiel in Heiloo. Daar ont stonden enige moeilijkheden en twee daar verpleegden, die nu voor de rechtbank stonden kregen te horen dat zij zouden worden overgeplaatst naar een gesticht in Avereest. Zij voelden daar bitter wei nig voor en namen onmiddellijk de benen. In Haarlem stalen zij een fiets van de bin nenplaats van de Floraschool, op de Zijl- weg braken zij bij een kantoor in en haal den een klein bedrag aan geld weg en ver volgens probeerden zij hun geluk in een school aan de Christiaan Huygensstraat. Daar vonden zij echter niets van hun ga ding. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen beide ver dachten een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar, waarbij hij er aan toe voegde dat men deze straf niet moet zien als een vergelding maar meer als een maatschappelijke beveiliging. De beide raadslieden, mr. D. Overbosch en mr. M. D. Proper, bepleitten in deze zaken de uiterste clementie. De uitspraak werd bepaald op 5 de cember. (Verkort weergegeven) Méér instemming gevraagd. Laat ik vol ledige instemming mogen betuigen met het schrijven van de heer C. Spoor te Vel sen, lid comité tegen Atoombomprpeven, in het H.B. van 18-november j.l. welke in stemming tevens betekent een volkomen accoord gaan met hetgeen de redactie van het H.D. meende te moeten schrijven over de reactie van dr. Drees op het bekende verzoek van de Kon. Nederl. Academie van Wetenschappen. Onze minister-president is wel beneden zijn maat gebleven en heeft heel sterk aan het licht gebracht in hoe sterke mate kleine staten, als Nederland, gedwongen zijn om te varen in het kielzog van b.v. de Verenigde Staten van Noord- Amerika. De vraag is nu of met een protest, als van de heer Spoor, kan en moet worden volstaan. Het antwoord op die vraag luidt ontkennend. Een individueelprotest geeft niets. Hier is een schone gelegenheid voor het comité tegen Atoomproeven om een massale actie te ontwikkelen tot instem ming met de uitspraak en het verzoek van de Kon. Ac. van Wetenschappen. De rege ring moge zich, bij monde van haar presi dent, met een Janje van Leiden, van deze de wereldomvattende aangelegenheid af maken, het Nederlandse volk kan nu een ernstig waarschuwende stem doen horen aansluitend bij en steunnend op een ern stige waarschuwing van wetenschapsmen sen, die niet het sentiment laten spreken, maar hun kennis. Waarlijk eeri grondslag van betekenis. Zandvoort. RUGAART Afgeroomde melk. In de vergadering van de vakgroep Veehouders der L.T.B. werd dus weer eens het oude lied ge zongen: van die slechte, afgeroomde melk, die de consumenten te drinken krijgen. Volle melk zou het publiek moeten worden voorgezet. Ja wel, maar als het vetgehalte van de consumptiemelk dan drie percent zou zijn, dan zou de melk per liter weer drie tot vier cent duurder worden. Het gevolg zal zijn: weer minder melkver- bruik, iets minder boter in de koelhuizen, maar meer onverkoopbare kaas, melkpoe der en condensmelk. Wij vragen ons af, wat is toch eigenlijk volle melk? Voor de oorlog lag het vetgehalte van de melk in het westen des lands maar weinig hoger dan 2,5 percent en toch was dit volle melk, omdat er niets aan onttrokken was en rechtstreeks van de koe kwam. Thans behoort een vetgehalte van vier percent al tot het gemiddelde van een streek. Dus melk met drie percent vet is ook nog af geroomd. Bovendien: de moderne voedingsleer leert ons, dat men niet zo zeer het vet van de melk nodig heeft, als wel de ei witten, vitaminen en minerale bestand delen, die de hoge voedingswaarde aan de melk geven. Trouwens: alle andere vet rijke voedingswaren worden door het pu bliek gemeden, bijvoorbeeld: vet vlees en spek. Als de consumptiemelk een hoger vetgehalte zou hebben, zou zij duurder worden en zouden dus vele mensen dit hoogwaardige voedsel moeten ontberen. Diegenen, die meer melkvet willen ge bruiken, kunnen altijd nog room kopen. De jaarlijks gelanceerde stelling van het Kamerlid M. P. van der Weyden, dat het vetgehalte moet worden verhoogd, lijkt mij meer een goedkope methode om bij zijn leden succes te oogsten dan een ver standige suggestie. Hij bewijst hiermee de veehouders geen dienst. D. OLIJ, directeur melkinrichting „De Landbouw" (Blijkens de erkenning, die het Kamer lid Van der Weyden in zijn kring oogst, blijken de veehouders er anders over te denken dan de briefschrijver. Het gaat er bij hen zeker niet om het hoogst bereik bare vetgehalte in de gestandaardiseerde melk doorgevoerd te krijgen. Onjuist ach ten wij het, als men het afromen als iets natuurlijks en vanzelfsprekends beschouwt. Het vet is nu eenmaal een wezenlijk be standdeel van de melk en bevat trouwens de vitaminen A en D. De belangstelling voor vet vlees en spek moge dan afnemen, in het algemeen prefereert het publiek in de koffie nog altijd wat romige melk dan het soms op ondermelk gelijkende afge roomde vocht. Maar de kwestie van het afromen is er niet zo zeer een, die de voe dingsleer als wel de prijspolitiek raakt. Het is uiteraard de vraag, of de consu menten drie of vier cent per liter meer voor het witte vocht zouden over hebben, als zij er zeker van zouden zijn daarvoor melk met een vetgehalte van bijvoor beeld 3K percent te ontvangen. Op het platteland zijn er overigens velen, die om het onvervalste zuivelprodukt te verkrij gen sluiptochten naar een boer onder nemen. - Red.) LONDEN (Reuter) De Britse en de Franse minister-president MacMillan en Gaillard, zullen naar donderdag in welin gelichte kringen te Londen werd verwacht, binnenkort bijeenkomen voor besprekin gen. In deze kringen achtte men het mogelijk, dat MacMillan maandag naar Parijs zou vertrekken. De n.v. Semarangsch Stoomboot- en Prauwenveer te Semarang heeft over 1956 een exploitatie-overschot behaald van rp. 1.765.293 (v.j. 2.046.073). De verkoop van de activa Palembangveer leverde op rp. 2.232.686 (nihil). Na afschrijvingen en belastingbetaling is een voordelig saldo beschikbaar van rp. 973.362 (nihil). Voor gesteld wordt een dividend van 16 percent in rupiahs (nihil). Over de betaalbaarstel ling van dit dividend voor aandeelhouders i, het buitenland zal nader worden be richt. In de vergadering van de n.v. Preanger Rubber Maatschappij heeft het bestuur nogmaals- verklaard, dat er wel concur rentie is tussen de natuurrubber en het synthetisch produkt, maar dat de natuur rubber in ieder geval nodig blijft. Dit is ook de mening in Amerika. Het ziet er dus naar uit dat de natuurrubber zijn plaats zal behouden. In Indonesië is de positie van de Prean ger Rubber Maatschappij zeer liquide. De oogst 1957 zal naar schatting bij die van 1956, toen 582.000 kg verkregen werd, ten achter blijven. De taxatie bedraagt thans ongeveer 555.000 kg. De arbeidsdiscipline is nog niet verbeterd. De transfer over 1955 ad f 108.735 is geheel ontvangen. De kans op transfer over 1956 (naar schatting ongeveer 45.000) is niet groot, en of en wanneer deze zal komen is nog onbekend. De cijfers over 1956 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 4 per cent. (Van onze correspondent in Londen) Naar verluidt heeft premier MacMil lan opdracht gegeven de defensie-uitga ven voor het volgend jaar met tweehon derd miljoen pond sterling te verminde ren, veertien percent van de defensiekos- ten voor dit jaar, die 1400 miljoen pond bedragen. Dit betekent dat de produktie van een grote hoeveelheid jagers en bommenwerpers, verouderde zware ka nonnen en tanks en bepaalde typen oor logsschepen, gestaakt zal worden. De Britse defensieleiders zouden hiertoe be sloten hebben naar anleiding van de Russische kunstmanen en ook van de versnelling van het Amerikaanse pro gramma voor bestuurbare projectielen. Een moeilijkheid bij df- bezuiniging vormt het Britse plan tot afschaffing van de militaire dienstplicht binnen twee jaar. Dat kan alleen gebeuren, wanneer zich voldoende ï-ekruten aanmelden voor een geheel uit beroepsmilitairen bestaande strijdmacht. Om meer vrijwilligers te krijgen is betere soldij en huisvesting no dig. Hiervoor moeten extra bedragen worden uitgetrokken. Bommenwerpers zullen ten dele over bodig worden, omdat zij zullen worden vervangen door de Amerikaanse raket ten voor middelgrote afstand. De Britse marine zal zich, meer dan totnutoe, op de verdediging toeleggen, met de nadruk op de strijd tegen onderzeeboten. De Russen hebben ten minste vijfhonderd onderzee boten in dienst. De drie bijna gereed zijn de kruisers van de Tiger-klasse welke 9550 ton meten, zullen vrijwel zeker de laatste grote marineschepen zijn, die in Groot-Brittannië worden gebouwd. De Britse marine zal door kernenergie voortgedreven onderzeeboten op stapel zetten. Dit plan zal, naar men hoopt, met enkele jaren kunnen worden bespoedigd, indien de Verenigde Staten toestemmen in uitwisseling van kerngeheimen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn vergadering van woensdag middag besloten het Kunstmaandorkest te subsidiëren met een bedrag van 135.000.voor het seizoen 1957-1958. De raadsleden hadden weinig bezwaar tegen dit voorstel, hoewel enkelen wel een hoger bedrag bepleitte*Men had algemeen waardering voor de prestaties van dit or kest, dat zelfstandig optreedt voor het geven van jeugdconcerten, wijkconcer- ten, volksconcerten en dergelijke. Gedu rende het vorige seizoen is het Kunst maandorkest drieënvijftig keer in en tweeënvijftig keer buiten Amsterdam op getreden. Meer bezwaar hadden de raads leden tegen de opmerking van B. en W., dat met het oog op de financiële toestand van de gemeente geen subsidie in de ont werf begroting voor 1958 kon worden uit getrokken voor ie organisatie van de Kunstmaand. Op aandringen van de meeste leden zegde de wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos, toe alsnog het vraagstuk van de subsidiëring der Kunstmaand nader te bezien en de raad tijdig in kennis te stellen van deze ziens wijze. De Kunstmaand is vorig jaar ge subsidieerd met 30.000. De raad verleende voorts een subsidie van 45.000. aan de stichting „Ballet der Lage Landen" voor het seizoen 1957- 1958, waarbij door enkele leden gewezen werd op de huns inziens noodzakelijk heid van concentratie der balletgroepen in ons land in deze tijd van bestedingsbe perking. Ook dit probleem zal nader on der het oog worden gezien.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17