Een boek als geschenk CENTRALE BOEKHANDEL Friesland kreeg gisteren bezoek van de koningin Spaak pleit voor vollediger integratie in de NAVO Scherpe protesten tegen voorgenomen hogere omzetbelasting sigaretten 17 Secretaris-generaal van de verdragsorganisatie gaf een persconferentie in Den Haag Binnen tien jaar zullen dertig atoomschepen de wereldzeeën bevaren Amerikaanse en Russische bijstand voor Egypte Frans wantrouwen tegen Duitsers niet verdwenen KALENDERS ZAKAGENDA'S 1958 Overwicht in NAVO van „atoomlanden" gevreesd Frans-Duitse toenadering Heelal zou geen volkomen gasledige ruimte zijn Spoetniks wijzen op het bestaan van gasdeeltjes Verzending van zeepost Harry Mulisch schrijft een toneelstuk voor Amsterdam Vijftig mille verduisterd Examens Ir. Van Lissa Nessel treedt uit de Nationale Unie Spoorwegpersoneel boos on minister Algera Bonden blijven ijveren voor loonsverhoging Kerkelijk Nieuws PONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Van op zichzelf optredende staten zijn wij tol bondgenoten geworden in de Moordatlantische Verdragsorganisatie en thans moeten wij dit bondgenootschap tot cen gemeenschap maken." Aldus het pa rool, waarnaar, volgens de secretaris-gene raal' van de NAVO Paul Henri Spaak in die functie op bezoek in ons land de NAVO-staten zich moeten richten. In een persconferentie in Den Haag klonk er uit al wat hij hierover liet horen, een ster ke overtuiging: hij noemde zich „een ma niak inzake integratie". Op de komende conferentie te Parijs van de regerings- voormannen der NAVO-landen zal het er om gaan, zo betoogde hij, een aantal be ginselen te helpen verwezenlijken, waar van het belangrijkste is dat van samen werking in onderlinge samenhang van de NAVO-staten. Wanneer de politieke wil cr is tot een dergelijke samenwerking, dan is de nadere technische uitwerking jaarvan, in de ogen van Spaak, vrij een voudig. Hij onderstreepte de betekenis van het feit, dat Eisenhower en MacMillan het er over eens zijn, dat in den vervolge de vijftien staten deze weg moeten bewande len. Dat getuigt van een revolutionaire ge dachte, zó revolutionair als destijds ook de ter conferentie in Messina verkondigde denkbeelden omtrent een Europese econo mische samenwerking aandeden. „Gij maakt niet de indruk er in te geloven, maar dat is ook met de gedachte van Mes sina het geval geweest", aldus zei Spaak tot de journalisten. Op een vraag, of hij de indruk had, dat in het bijzonder in Neder land, de terughoudendheid groter was dan Paul Henri Spaak elders, luidde zijn antwoord ontkennend. Doch wel gaf Spaak te verstaan, dat het er op lijkt, alsof men, in tegenstelling dan tot wat hij in Amerika heeft waargeno men, aan deze kant van de Oceaan bijkans niet durft te geloven,.wat Washington en Londen inzake integratie op verdedigings- gebied beogen. Washington koestert echter, naar hij verzekerde, de oprechte wens de ontwikkeling in de richting van zulk een integratie te helpen leiden. Toen een der aanwezigen opmerkte, dat zulks wellicht de zienswijze van de regering mocht zijn, maar vermoedelijk nog geenszins die van het Congres, kreeg men te horen, dat het de taak van de pers is, de Amerikaanse regering in haar streven te steunen. Het valt volgens Spaak niet in te zien, waarom het moeilijker zou zijn het Congres thans die overtuiging bij te brengen dan het des tijds was om het Congres te doen instem men met het zenden van troepen voor de verdediging van Europa. Op een vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, met Rusland over ontwa pening te gaan praten, zei Spaak, dat praten best is, mits het enig resultaat kan opleveren. Maar zoals de zaken op het ogenblik staan, ontbreekt elk redelijk uit zicht. Een top-conferentie zal de moeite waard zijn, mits zulk een conferentie be hoorlijk zou worden voorbereid, met een OSLO (NTB) „Voor zover wij dit thans kunnen beoordelen zullen in de loop der eerstkomende tien jaar twintig tot dertig schepen, die met behulp van kern energie worden voortbewogen, de oceanen bevaren. Daar Noorwegen op twee na de grootste koopvaardijvloot ter wereld heeft zou minstens een dezer schepen onder Noorse vlag moeten varen," zo verklaar de de directeur van het Noorse instituut voor atoomenergie. Gunnar Randers, tij dens een in Oslo gehouden lezing over de problemen in verband met door kernener gie voortbewogen schepen. Randers wees erop, dat het ernstige ge volgen voor Noorwegen zal hebben als dit land zich niet op de toekomstige ontwik keling op het gebied van dergelijke sche pen zou voorbereiden. In dit verband wees hij met nadruk op het feit, dat de Noorse economie in grote mate afhanke lijk is van de handel in en het transport van olie. Verwacht kan worden dat het wereldverbruik van olie zich zal verdub belen. Teneinde het vervoer van olie op de meest economische wijze te doen ge schieden zijn reders ertoe overgegaan steeds grotere tankschepen te bouwen. De grootte van deze schepen wordt beperkt door de diepte der havens. Het andere alternatief tot vergroting van de vervoers capaciteit is het opvoeren van de snelheid der schepen. Doch binnen de grenzen van het economisch mogelijke kan de snelheid met de conventionele scheepsmachines niet aanzienlijk worden vergroot. Voor schepen voortbewogen met behulp van kernenergie weegt dit probleem min der zwaar en is het daarom mogelijk dat snelheid een der factoren zal zijn, welke mede in verband met hogere olieprijzen de met behulp van kernenergie voortbe wogen tankschepen als concurrentiemid del naar voren zal brengen. Op de bijeenkomst werd nog medege deeld, dat de inschrijving op de aandelen der onlangs opgerichte Noorse atoom energiemaatschappij (Noratom) deze week werd gesloten. Het is nog niet be kend, voor welk totaal bedrag is inge- gesc'nreven. Aan de oprichting van de Noratom werd deelgenomen door de be langrijkste Noorse industriële onderne mingen, banken en scheepvaartonderne mingen. programma, waarop concrete punten voor komen, doch van dat alles valt weinig te bespeuren. Spaak merkte nog op, dat de Sovjet- Unie wel succes met de Spoetnik behaald moge hebben, doch op het gebied van de levensstandaard bepaald ten achter is bij 't westen, dat beide wil: Spoetnik èn een hoge levensstandaard. Om dat te bereiken dient men voor coördinatie en integratie te zorgen. Nauwe onderlinge samenwerking om tot betere en doelmatiger produktie van wa pens te komen, tot militaire standaardisa tie enzovoort, ziedaar waarop men zich in de Noordatlantische Verdragsorganisatie moet toeleggen, volgens Spaak, die over deze problemen met minister Drees, staats secretaris v. d. Beugel en minister Staf heeft gesproken, alsook over enige actuele kwesties. Zoals bijvoorbeeld de verwikke lingen, die zich door de Amerikaanse en Britse wapenzendingen naar Tunesië heb ben voorgedaan. Spaak loochende niet, dat het gebeurde geen succes was, maar hij verklaarde zich ook niet ontmoedigd. De juiste methode is elkaar tevoren te raad plegen, wat thans niet was gebeurd. Men moet echter bedenken, dat zulk een con sulteren een nieuwe methode is, die nog niet voldoende blijkt te werken. Uit de jongste incidenten kan men de lering trek ken, dat voorafgaand overleg onontbeerlijk is. Gevraagd, wat hij dacht van de Alge rijnse kwestie verklaarde Spaak onom wonden, dat Frankrijk juridisch gelijk heeft als het betoogt, dat Algerije een in terne Franse aangelegenheid is, daar het deel uitmaakt van de Franse republiek. Toen Frankrijk destijds tot de UNO toe trad, en vervolgens ook, toen het lid werd van de Noordatlantische Verdragsorgani satie heeft nooit iemand tegen het Franse standpunt over Algerije enig woord van protest laten horen. Intussen was het wel te merken, dat Spaak de positie van Frank rijk in deze rechtens wel, maar politiek niet sterk acht. CAIRO (Reuter) Volgens het Egyp tische nieuwsbureau voor het Nabije Oos ten, heeft de Sovjet-Unie zich bereid ver klaard Egypte economische hulp ter waar de van zevenhonderd miljoen roebel te ver schaffen. De hulp zal verstrekt worden voor een vijfjarenplan ten behoeve van economische ontwikkeling van Egypte en zal in een periode van twaalf jaar in ter mijnen worden terugbetaald. (UP.) De overeenkomst daartoe is ge sloten tijdens het bezoek van de Egyptische minister van Oorlog, Abdel Hakim Amer aan Moskou. De Egyptische militaire af vaardiging onder leiding van minister Amer, is gisteren in Cairo teruggekeerd. De Egyptische minister van Industrie, Aziz Sidky, zal het komende weekeinde naar Moskou gaan om de bijzonderheden te bespreken van de Russische economische hulp aan Egypte, aldus meldt het Egyp tische blad „Al Ahram". Het blad schrijft voorts dat deze hulp ertoe zal bijdragen dat Egypte zijn vijfjarenplan voor industria lisatie zal kunnen uitvoeren. Met het Rus sische geld en de Russische goederen zul len fabrieken worden gebouwd. Egypte zal over vijf jaar uit de door de fabrieken ge maakte winst kunnen beginnen met de af lossing van zijn schuld, aldus „Al Ahram". Functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Cairo hebben medegedeeld, dat Egypte zeshonderdduizend dollar zal worden uitbetaald voor steun aan de ont wikkeling van het platteland krachtens een gezamenlijk Amerikaans-Egyptisch ontwikkelingsprogramma. Voor het eerst na de nationalisatie van het Suezkanaal ontvangt Egypte weer Amerikaanse steun. Het ontwikkelingsprogramma werd in 1953 opgezet: Egypte zou 5.450.000 Egyptische ponden fourneren en de V.S. tien miljoen dollar over een periode van tien jaar. WASHINGTON (Reuter) Van ambte lijke zijde in Washington is medegedeeld, dat van de veertig miljoen dolar aan Egyptische activa in de Verenigde Staten, die tijdens de Suezkanaalcrisis zijn geblok keerd, in de afgelopen twaalf maanden ongeveer tien miljoen dollar in kleine ge deelten is vrijgegeven. Er is nog geen al gemene opheffing van de blokkering der activa, maar er is geld vrijgegeven voor het betalen van diplomatieke onkosten van Egypte in de Verenigde Staten en voor het voldoen van handelsschulden, welke ontstaan waren vóór de Suezkanaalcrisis. ROME (UP.) De nieuwe Egyptische .ambassadeur in Rome, Sarwat Akasja, heeft bij zijn eerste bezoek aan de premier Adone Zoli Italië geprezen als het meest anti-kolonialistische land in de westelijke wereld en Egypte's meest natuurlijke vriend". PARIJS (UP) Het onafhankelijke Parijse dagblad „Le Monde" heeft ge gevens gepublieeerd uit een opinie-onder- zoek dat in Frankrijk 's ingesteld op ver zoek van de Westduitse regering bij ruim duizend personen. De algemene strekking der antwoorden is, dat de Fransen nog wantrouwend staan tegenover een sterk Duitsland, doch dat men algemeen van gevoelen is, dat het nodig is het verleden te vergeten en samen te werken. Op de vraag, of een sterk Duitsland een bedrei ging vormt voor Frankrijk, antwoordde 44 percent met „ja", negentien percent met „neen". De overigen hadden geen mening. Op de vraag of samenwerking gewenst is, antwoordde 56 percent „ja" en acht percent met „neen". Op de vraag, of men meent dat Duitsland een „instinct tot overheersing" heeft en dat dit in de toekomst zal herleven, antwoordde 42 percent met „ja" en veertien percent „neen". Op de vraag, of het verleden ver geten moet-kan worden, antwoordde ne gentien percent dat het verleden niet ver geten kan worden en 42 percent dat men het vergeten moet. De vraag welke houding Frankrijk te genover Duitsland moet innemen werd door 93 van de gevraagden beantwoord. Zeventig percent daarvan is voor vertrou- wen-met-voorzichtigheid, vijftien percent acht vertrouwen misplaatst, en acht per cent bepleit volledig vertrouwen. GROTE KEUZE OP ALLE GEBIED v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 PARIJS (Reuter) De permanente raad van de NAVO heeft zich woensdag, onder voorzitterschap van de Nederlan der mr. A. baron Bentinck, opnieuw met de wapenzendingen naar Tunesië bezig gehouden. Vernomen wordt, dat enkele afgevaardigden persberichten ter sprake brachten volgens welke Engeland en Ame rika plannen uitwerken voor een militai re taakverdeling binnen de NAVO. Die plannen zouden op de komende NAVO-top conferentie besproken moeten worden. Verschillende afgevaardigden van Euro pese landen zouden de vrees uitgesproken hebben, dat die plannen tot een Brits- Amerikaanse suprematie binnen de NAVO zouden leiden. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, die woensdag naar Parijs kwam om de permanente Duitse vertegenwoor diger bij de NAVO te spreken, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om over leg te plegen met zijn Franse ambtgenoot Chaban-Delmas. De vorige week heeft de Franse minister met zijn Italiaanse col lega, Taviani, gesproken. In gewoonlijk betrouwbare Franse krin gen verluidt, dat Duitsland en Italië het met Frankrijk eens zijn, dat men zich moet verzetten tegen elke poging van En geland en Amerika om de dertien andere <AVü-ieden, die geen „atoommogendhe- den" zijn tot een soort tweede-klassele den te degx-aderen. Engeland en Amerika zouden volgens deze kringen de wapen- px-oduktie voor de NAVO-strijdkrachten zó willen verdelen, dat zij het monopolie voor de vervaardiging der atoomwapens krij gen. Het incident met de Amerikaanse en Britse wapenzendingen naar Tunesië heeft bij de Fi-ansen de vrees doen toenemen, dat president Eisenhower en premier Mac Millan het er bij hun overleg voidge maand onder meer over eens zijn geworden om op discx-ete manier dx-uk op Frankrijk uit te oefenen teneinde dit land te bewegen tot onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen. Frankrijk zou ook nim mer het recht willen opgeven om kern wapens te vexwaax-digen. Dit recht heeft Frankrijk zich voox-behouden bij de on- dex-tekening van het Euratom-verdrag. Naar verluidt zal West-Duitsland Frank rijk in deze kwestie steunen om daardoor tevens te trachten zelf, tenminste theore tisch, het recht te krijgen om kernwa pens en raketten te produceren. Hoewel de Fransen nog geen atoom- of waterstofbom hebben vervaardigd, zouden zij, volgens functionarissen van de com missie voor atoomenergie te Parijs, toch zover zijn, dat zij op korte termijn tot de produktie van kernwapens kunnen overgaan. Het denkbeeld om dit werkelijk te doen heeft door het incident inzake de wapenleveranties aan Tunesië veld ge wonnen en zelfs de communisten zouden er voor voelen. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-pers bureau „Tass' meldt, dat dr. Jakov Albert op een bijeenkomst van natuurkundigen in de Sovjet-academie van wetenschappen heeft verklaard dat de bevindingen met de twee Russische kunstmanen hebben aan getoond dat de oneindige ruimte niet gas- ledig is, doch dat zich in elke kubieke centimeter hiervan verscheidene duizenden gasdeeltjes bevinden. Volgens Albert zal op grond daarvan een aantal leerstellingen op het gebied van astrofysica en geofysica moeten worden herzien. (AFP) Volgens prof. Albert heeft men met behulp van de tweede Spoetnik ont dekt, dat er zich op 1500 tot 1700 kilometer hoogte een concentratie van negatieve deeltjes, elektronen, bevindt. De dichtheid van de deeltjes, die de kosmische ruimte vullen, lijkt dichter bij de zon het grootst te zijn. (Reuter) Volgens prof. Stanjoekovitsj van het Moskouse polytechnische instituut is het niet zeker, dat de tweede Spoetnik geheel verbrandt als zij in de dampkring terug komt. Stukken van de satelliet zou den op de aarde terecht kunnen komen. Russische geleerden werken aan de ont wikkeling van kernenergie-batterijen, die stroom voor de radiozenders van toekom stige Spoetniks moeten leveren, Hun werk wordt echter belemmerd door gebrek aan strontium-90-isotopen, zo zegt ir. Grogo- renko in het blad van het Rode Leger. Radio-Moskou heeft meegedeeld, dat alle gegevens die door middel van de Spoetniks zijn verkregen, aan de geleerden der an dere landen zullen worden bekendgemaakt. De Sovjet-geleerden moeten de tijd hebben de gegevens te ontcijferen, hetgeen een moeilijk werk is, aldus de radio. Bezwaarlyk PARIJS (Reuter) De voornaamste raadsman van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie op luchtvaartgebied, de uit Hongarije afkomstige dr. Van Karman, heeft volgens het weekblad „Jours de France" verklaai-d, dat de Amerikanen noch de Russen binnen tien tot vijftien jaar in staat zullen zijn, een bemande satelliet te lanceren. Hij zei dat het ont breken van de zwaartekracht voor mensen veel bezwaarlijker is dan voor dieren. Al lang bekend DENVER (AFP) De Amerikaanse ra- kettenbouwer Stine heeft gezegd, dat het reeds lange tijd bekend was, dat de ruimte buiten de dampkring van de aarde gevuld is met gasdeeltjes. Stine deelde verslaggevers mee, dat de Amerikanen dit reeds bij proeven in de herfst van 1955 hebben, vastgesteld. Bij deze proeven bleek, dat" daarboven veel meer waterstof is dan de geleerden te voren hadden aangenomen, aldus Stine. Vele Friezen, met name ue inwoners van de hoofdstad der provincie, van het dorp Oenkerk en van de buurtschap „De Kleine Geest", hebben gisteren enthousiast de Koningin begroet, die een eendaags bezoek aan de provincie bracht. De vorstin arriveerde omstreeks elf uur in Leeuwarden, waar zij een bezoek bracht aan de coöperatieve condensfabriek „Fries land". De directeur, ir. J. B. Ritzema van Ikema, vertelde hoe de fabi'iek, die in 1913 werd gesticht door dertig coöperatieve zui- velfabi'ieken en waarvan nu alle 72 Friese coöperatieve zuivelfabrieken deelhebbers zijn, in de loop der jaren is gegroeid tot een omvangrijk bedrijf met eigen vestigin gen in Azië en Amerika. Vooral na 1950 was de ontwikkeling stormachtig. Van een der aanwinsten uit die jaren, het in 1954 gereed gekomen research-laboratorium, werden lichtbeelden vertoond. Vooruitlopend op het volgend pi-ogram- mapunt gaf vervolgens het lid van Gede puteerde Staten, de heer J. L. Hoogland, een uiteenzetting over het structuurver beteringsplan ..De Kleine Geest", een 2000 hectare groot gebied in de gemeente Tie- tjex-ksteradeel, dat door versnippering van het eigendom, door de slechte ontwate ringstoestand en doordat vele eigenaren er niet zelf woonden, tot voor kort een „ach tergebleven gebied" was. Thans is een plan tot verbetering in uitvoering. Om kwart over twaalf vertrok de Konin gin van de condensfabriek voor een rit door „De Kleine Geest". Tn de buurtschap werd een ogenblik gestopt. De Koninein sprak er met drie inwoners, de voorzitter van het waterschap „Tietjerk" de heer K. G. van der Veen en de veehouders A. Veninga en L. Schevel. Zij ontving een Enkele honderden leden van de Christe lijke Bond van Sigarenwinkeliers hebben te Utrecht een protestvergadering gehou den tegen het voornemen van de regering om de omzetbelasting op sigaretten te ver hogen. Aan het slot van de vergadering heeft de vergadering een telegram gezon den aan de leden der Eerste en der Tweede Kamer, waarin op de Kamerleden een ern stig beroep wordt gedaan de voorgestelde belastingverzwaring in deze vorm niet te aanvaarden. De voorzitter van de bond, de heer P. J. Dijk, verklaarde in een rede, dat de grote fouten die thans worden gemaakt, alleen Twee Westduitse mijnwerkers, die vijf dagen opgesloten hebben gezeten in de Bariummijn te Eschwege, zijn gered met behulp van een stalen cilinder, waarin zij door een gang met een doorsnee van veertig centimeter, ge graven door massa's steen en puin, naar de oppervlakte werden getrokken. Zij werden in die vijf dagen van eten en drinken voorzien door middel van een buisleiding. Deze opname werd gemaakt toen een van de beide gered den, de 23-jarige Anton Plinal, door zijn vader (links) en zuster werd weggebracht. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waai'op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Alberto Dodero" 28 nov.; Australië: ss „Ox-cades" 30 nov.; Brazilië: ms „Gaasterland" 25 nov.; Canada: ss „Empress of Fx-ance" 27 nov. en ss „American Archer" 30 nov.; Chili via New York 27 nov.; Indonesië: ms „Wil lem Ruys" 30 nov.; Ned. Antillen: ms „Rigel" 26 nov.; Ned. Nieuw Guinea: ss „Billiton" 28 nov.; Nieuw Zeeland via En geland 30 nov.: Suriname: ms „Nestor" 27 nov.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afri ka: ms Arundel Castle" 30 nov.; Brits- Oost-Afrika via Frankrijk 30 nov. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Haarlemse schrijver Harry Mulisch zal in opdx-acht van de gemeente Amster dam ~en avondvullend toneelstuk schrij- ven, dat vóór augustus volgend jaar klaar moet zijn. Mulisch zal het stuk schrijven in nauwe samenwerking met de acteur regisseur Hans Tiemeyex-, die verbonden is aan de Arnhemse toneelgi-oep „Theater". Een vroegere in- en verkoper van de Zeeuwse Coöperatieve Vee-, Aan- en Ver koopvereniging „Zecova" heeft meer dan f 50.000 verduisterd. Deze vei'duistering kwam reeds enkele maanden geleden aan het licht, hetgeen leidde tot het ontslag van de betrokkene, ruim een week ge leden. Aanvankelijk verkeerde men in de veronderstelling, dat het verduisterde be drag enkele duizenden guldens zou be lopen, maar het onderzoek is thans zover gevorderd, dat aangenomen kan worden, dat het boven de f 50.000 ligt. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. M. C. Goes en de heren J. S. Ree dijk, A. Kroon, H. Paskamp, R. Vergroesen, E. W. Houpst, allen te Amsterdam; R. de Wit, Over- veen. Artsexamen le gedeelte: mevr. C. T. van Doorenmaalen-Hofland, mej. M. Busnac, mej. N. Boon, allen te Amsterdam; mej. M. E. W. Otto, Bussum; E. G. Groeneveld, A. de Haak, A. Jansz en J. L. Visser, allen te Amsterdam. Doctoraal examen Nederlands: mevr. A. Verhey-Terpstra, Amsterdam. bij de oveiTieid te zoeken zijn en niet bij- de sigarettenindustrie. Hij noemde de siga renwinkeliers de onbezoldigde belasting ambtenaren van de staat. Meer dan de helft van het geld dat er in de sigarenwin kels wordt ontvangen, is voor de fiscus. Door de voorraden die de sigarenwinkels hebben, wordt gemiddeld voor tweeduizend gulden renteloos voorschot aan de staat verstrekt. Wanneer het noodzakelijk is, aldus de heer Dijk, dat er extra belasting gelden moeten worden opgebi-acht, dan dienen deze gelden door het gehele Neder landse volk te worden geofferd en niet door bepaalde groepen. De vooi-zitter van de Christelijke Mid denstandsbond, de heer H. de Mooy, noem de het tabaksartikel zeer gevoelig. Een prijsverhoging van 10 cent per pakje siga retten zal een verdere omzetdaling bewerk stelligen, hetgeen naar zijn mening minder winst betekent. Ook hij noemde de sigaren winkeliers de slechtst betaalde belasting- ambtenax-en. Zij moeten op het ogenblik van elk verkocht pakje sigax-etten van een gulden, 67 cent aan de fiscus betalen. Het vex-schil tussen deze 67 cent en de gulden wordt gevormd door de produktiekosten van de industrie en de winstmarge van de industrie en handel. De heer De Mooy zei voorts, dat het geld dat de minister nodig heeft, er ongetwijfeld moet komen, maar als het er dan niet kan komen door de bezuiniging van de over heid, dan moet men het niet zoeken bij de minst draagkrachtige groepen. De over heid dient, volgens de heer De Mooy, te waken voor het welzijn van haar onder danen. In de branche van de sigarenwin keliers betekent prijsverhoging direct om- zetverlaging, dus verlies. De overheid, zo zei hij, heeft een taak en roeping tegenover de ondei'danen. Als twee derde van de ontvangsten in de branche van de sigaren winkeliers voor de staat is, dan ligt er, volgens de heer De Mooy, voor de staat de taak de helpende hand te bieden. Ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel te 's-Gravenhage is uit de door hem in 1956 opgerichte politieke partij, de „Nationale Unie op algemeen christelijke gi'ondslag" getreden. De Nationale Unie beoogde te zijn een partij, waarin katholieken en pro testanten op gelijke voet met elkaar zou den samenwerken aan het nationaal be lang. Zij wilde aldus een einde maken aan de politieke verdeeldheid in ons chris telijke partijenstelsel. De partij nam in 1956 deel aan de Kamerverkiezingen, doch zonder succes. De heer Van Lissa Nessel is tot de con clusie gekomen „dat de gedachte van de N.U. te vergelijken met die der Duitse C.D.U. onvoldoende weerklank vindt bij het Nederlandse volk." Het samen brengen van katholieken en protestanten in een politieke partij blijkt niet te ver wezenlijken. De jongste ontwikkelingen in de protestant-christelijke partijen wij zen naar zijn mening eerder in een tegen gestelde richting. De Nationale Unie overweegt deelne ming aan de gemeenteraadsverkiezing voor Den Haag in 1958. De heer Van Lissa Nessel is echter van mening, dat het niet in het belang zou zijn van de toekomstige samenstelling van de Haagse gemeente raad, indien de Nationale Unie met een eigen lijst zou uitkomen. Hij is ook uit dien hoofde niet. bereid als lijsttrekker voor de N.U. op te treden. De koningin bekijkt een flessenvul- machine in de condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden. mandje met boter en kaas, produkten van dit landbouwgebied. De reis ging vervolgens naar Oenkerk, waar men te kwart voor één aankwam op „Stania-state", nu in gebruik als recrea tie- en conferentie-oord, als museum van landbouw- en zuivelwerktuigen en als jeugdherberg. Hier gebruikte de Koningin een koffiemaaltijd. Burgemeester mr. W. M. Oppedijk van Veen van Tietjerkstera- deel. sprak over de geschiedenis van dit buiten. Na de maaltijd volgde een gedach- tenwisseling over enkele onderwerpen, waar Frieslands provinciaal bestuur zich de laatste tijd intensief mee bezig houdt, zoals de zeeweringen, de boezembeheer- sing, de industrialisatie en daarmee ver wante kwesties. Om kwart voor drie verliet de Koningin Stania-Sfate" en keerde terug naar Leeu warden. Om drie uur werd zij daar in het kunstcentrum ..Prinsentuin" door burge meester en wethouders begroet. Zij ge bruikte de thee met vertegenwoordigsters van het Provinciaal Comité Vrouwelijke Hulpverlening, bij wie de ere-presidente, mevrouw R. H. Linthorst Homan-Del Court van Krimpen. De pi-esidente. mevr. A. M. C. Mulder-Muller, hield een inlei ding en daarna volgde een gedachtenwis- seling over het werk der vrouwelijke hulp verlening. Nadat een Hindeloper px-esenteerblad aan de Koningin was aangeboden volgde een bezichtiging van het aan de Prinsentuin gx-enzende Pier Pander-museum. In dit museum zijn de nagelaten werken van üier Pander geboren in Drachten in 1884 en overleden in Rome in 1919, onderge bracht. Na gesproken te hebben met vertegen woordigers van het culturele leven in ■^riecland. bracht de Koningin een bezoek aan het Fries museum, waar zii onder meer de Pontaschat. een zeventiende-eeuwse Eriese zilvercollectie bezichtigde. De vor stin dineerde hierna in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin en woondedaarna in het beursgebouw een concert bij. dat door het „Frysk Orkest" werd gegeven. Daarna keerde de vorstin oer auto naar Soestdijk terug. De drie bonden van vervoerspersoneel, die tezamen negentig percent van het spoorwegpei-soneel bij de N.S. vertegen woordigen, hebben gisteren in een gecombi neerde vergadering in Utrecht besloten, geen genoegen te zullen nemen met de afwijzing van de voorstellen tot verbete ring der lonen van het spoox-wegpersoneel door de minister van Vei'keer en Water staat. Minister Algera heeft namelijk te kennen gegeven, dat hij een tussentijdse loonsvei'hoging voor dit pex-soneel niet kan goedkeuren. Herziening van deze lonen wil de bewindsman pas in overweging nemen wanneer het huidige Reglement Dienstvoorwaarden N.S. 1956. waarin ook de arbeidsvoorwaarden vastgelegd zijn, medio 1958 afloopt. De bonden besloten, de voorstellen die door de directie en de personeelsraad der N.S. zijn overeengekomen, thans onver wijld in te dienen bij minister Algera, het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, terwijl zij ook een audiëntie bij de minisler aanvragen zullen, om „te kunnen getuigen van hun opvatting, dat het snoorwegpersoneel geen recht wordt gedaan". De bondsbesturen verklaren, dat de loonregeling bij de spoorwegen verre ten achter gebleven is bij de ontwikkeling der lonen in de particuliex-e bedrijven, terwijl er bovendien al lange tijd meer dan nor male inspanning van het N.S.-personeel geëist wordt om het bedrijf, ondanks het steeds groeiende tekort aan werkkrachten, toch volledig te doen functioneren. Voorts achten de bonden 's ministers beslissing ook op princmiële gronden onaanvaard baar, omdat deze bij zijn beslissing het geoi:ganiseei-d overleg genegeerd heeft en ook de bona-fide vakoi-ganisaties daarbij niet heeft geraadpleegd. Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Twisk H. van Nieuwen- huize, vicaris te Box-ger. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bex'oepen te Homewood (Canada) A. C. Haitsma te Surhuisterveen-Opende; te Kralingen-Bergschenhoek G. Spijker te Bedum. Bedankt voor Zuidhorn J. Faber te Deventer. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Dordrecht J. A. Roskam te Beverwijk-Velsen. Prof. dr. K. J. Popma Naar wij vernemen heeft prof. dr. K. J. Popma te Utrecht, buitengewoon hoog leraar aan de R.U. te Groningen en te Lei den vanwege de Vereniging voor Calvi nistische wijsbegeerte zich onttrokken aan de Geref. Kerken en zich gevoegd bij de Gei-ef. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. In een geschrift getiteld: „Vrijmaking een getuigenis" heeft de hoogleraar deze stap gemotiveerd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19