Nieuwe prijzenslag in de radiobranche op til PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Fa. B. ENGELENBERG Voortzetting loonbeheersing gewenst, die later loonbewaking mag worden Lichte nachtvorst ió Itet zo IVOROL maakt Sneeuwwitjes tanden Winsten van vijftig tot honderd percent? Wereldnieuws 2 Zeven wilde handelaarswillen de winkelprijzen 20 pet omlaag drukken OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland SHERRY van Beaufort „DE ZYLPOORT" PEGEM-Haarlem gaat 6 pet. lening van f 20 min plaatsen Voorzitter Centraal Sociaal Werkgevers Verbond „Regering met kinderbijslag thans op verkeerde weg" Verkenning van problemen middenstand-Euromarkt Ö.<th.9ariUui£a Harde slagen uitdelen J DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 (Van een onzer redacteuren) Volgende maand zullen zeven ongeorganiseerde radio-winkeliers in Nederland gezamenlijk een grootscheeps offensief beginnen tegen de prijzen der geïmpor teerde radio- en televisie-toestellen, die huns inziens nog steeds veel te hoog zijn. Hun doel is alle winkelprijzen van deze apparaten met twintig percent omlaag te drukken en dat doel zal met alle wettige middelen worden nagestreefd, zoals een der initiatiefnemers ons gisteren met een grimmig gezicht verzekerde. Daarmee wordt dus opnieuw de knuppel in het hoenderhok van de radiohandel ge gooid, waarin het overigens alweer ge ruime tijd rumoerig is. Medio 1955 kwam het sluimerende conflict over de prijzen tot uitbarsting, toen de minister van Eco nomische Zaken het prijzenkartel van de Nederlandse Vereniging van Radio-Detail handelaren onverbindend verklaarde. Dit betekende dat niemand zich meer aan de tot dan toe geldende prijsafspraken be hoefde te houden. Enkele ondernemende winkeliers gingen toen zelf hun toestel len importeren uit Duitsland, die zij ver volgens aan het Nederlandse publiek aan boden tegen prijzen die veel lager waren dan de door de officiële importeurs vast gestelde winkelprijzen. De officiële handel moest toen wel mee, zodat er vrijwel van de ene dag op de andere een drastische prijsverlaging voor radio's tot stand kwam. Inmiddels zijn er twee jaar verlopen en in die tijd zouden de importeurs en de kleinhandel volgens sommigen een flink deel van het verloren terrein Jieroverd hebben. „Opnieuw", zo zegt bijvoorbeeld „De Consumentengids" in zijn november nummer, „zijn daardoor de verschillen tussen de fabrieks- en de winkelprijzen van radio's en t.v. vergroot" en dus ook de winstmarges. Deze bewering laat het blad vergezeld gaan van een aantal con crete voorbeelden in cijfers, waaruit blij ken zou, dat sommige importeurs en de taillisten weer buitensporige brutowinsten opstrijken, variërend van vijftig tot in bepaalde gevallen honderd percent dei- Duitse fabrieksprijzen. Ook detaillisten willen prijsverlaging Op deze beschuldigingen heeft noch de importeurs-organisatie, noch ook de winkeliersvereniging totnogtoe openlijk gereageerd. Wel is er een dezer dagen een perscommuniqué uitgegeven van de Ne derlandse Vereniging van Radio-Detail listen (N.V.R.D.), waarin gezegd wordt dat het bestuur van deze organisatie „al ge ruime tijd sterke aandrang uitoefent op de importeurs van Duitse radio- en tele visie-apparaten om de in Nederland gel- dende prijzen meer in overeenstemming te brengen met de Duitse. Door enkele im porteurs is hieraan al gevolg gegeven, ter wijl anderen zich in principe met het denkbeeld akkoord verklaard hebben", al dus dit communiqué. Er wordt echter aan toegevoegd, dat nu „geenszins voor ieder merk een prijsverlaging verwacht kan worden". Hieruit zou dus blijken, dat ook de kleinhandel wellicht onder de concur rentiedruk der bovengenoemde ongeorga niseerde handelaars tot de slotsom is gekomen, dat er iets niet klopt met de (door de importeurs) vastgestelde prijzen. Amsterdamse en Rotterdamse dagbladen bevatten telkens weer grote advertenties van firma's die radio- en t.v.-apparaten aanbieden voor twintig tot dertig percent beneden de catalogusprijzen. Het is moei lijk aan te nemen, dat deze firma's (door hun georganiseerde collega's „wilde han delaars" genoemd) liefdadige instellingen zijn, die zonder winst, of zelfs met verlies zouden werken. Maar hoe kunnen zij dan sinds jaar en dag zulke enorme kortingen geven? Klachten en grieven Dit zegt de N.V.R.D. ervan: „Het gaat hier om een stuk of wat conjunctuurrid ders, die voornamelijk overjarige toestel len uit Duitsland importeren. Vooral is dat het geval geweest in het afgelopen zomerseizoen, toen er in Duitsland onge veer een half miljoen radio's type 1957 als onverkoopbaar „boven de markt zijn blij ven hangen" blijkbaar als gevolg van een te optimistische produktieplanning. Deze enorme aantallen moesten koste wat kost gespuid worden vóórdat de modellen 1958 aan de markt kwamen en dus wer den zij voor een appel en een ei opge ruimd. Daarvan heeft de „wilde handel" geprofiteerd door deze toestellen op te kopen en tegen spotprijzen in Nederland aan te bieden. Maar vraagt u dit soort leveranciers niet om de garantiebepalingen na te komen of om de kostbare en lang durige service te geven, die de Neder landse koper van zijn radiohandelaar ver wacht. De meesten van hen hebben niet eens een service-afdeling". En dan toont men ons brieven met klachten van particulieren, die bij derge lijke „wilde handelaars" een nieuwe radio of een televisie-ontvanger kochten. ..Het ding werkte helemaal niet", schrijft een van die klanten. Een ander klaagt, dat er uit zijn toestel een losse draad hing. „Knip 'm maar af", had zijn leverancier geadviseerd. Weer een ander had dagen lang gesmeekt een monteur te sturen om zijn pasgekochte t.v. na te kijken die niet goed functioneerde. Eindelijk kwam er een jongen, die wel de kast en de instel- knoppen van het toestel vernielde, maai de storing niet verhelpen kon. Dan is er ook een rapport over een wilde radio zaak, die in Rotterdam een pand met ze ven etalages huurde, honderden toestellen verkocht met de bekende „moordkor- tingen", maar na twee maanden ineens spoorloos verdwenen was. ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 „FESTO" SCHUURMACHINES Sociale zekerheid in de E.G.K.S. De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft een ontwerp Europese conventie goedgekeurd voor sociale zekerheid ten behoeve van migrerende arbeiders. De tekst hiervan zal 9 december te Rome door vertegen woordigers der zes regeringen worden getekend. Deze conventie zal door de parlementen der zes ledenlanden moeten worden geratificeerd en zal van kracht worden drie maanden nadat de laat ste kennisgeving inzake ratificatie door het in ternationale arbeidsbureau te Genève zal zijn ontvangen. Andere landen dan de zes landen der E.G.K.S. kunnen eveneens toetreden. Japan en de G.A.T.T. Afgevaardigden uit landen die zijn toegetreden tot de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) zullen te Genève bijeenkomen om het Japanse verzoek te behandelen inzake de behandeling als meest begunstigde natie. Van de 37 aangesloten landen hebben er 15 zich beroe pen op de ontsnappingsclausule. Sedert Japan in 1955 tot de G.A.T.T. werd toegelaten heeft het voortdurend pogingen gedaan om de betrokken landen er toe te brengen hun standpunt te wijzi gen. Tot de landen, die zich op de ontsnappings clausule hebben beroepen behoort ook Nederland. De Liberiaanse vlag Er worden meer schepen geregistreerd onder Liberiaanse vlag dan onder enige andere natio nale vlag. zo blijkt uit cijfers, die door Lloyds register of Shipping zijn gepubliceerd. In 1956 was het toenemingscijfer voor Liberia 1.882.000 ton. De totale scheepvaarttonnage in de wereld was in juli 1957 110.246.000 ton. een toéneming van 5.046.000 ten opzichte van juli 1956. In 1957 is de totale wereldtonnage met 1.727.000 toegeno men, waarvan 959.000 ton bij Liberia werd gere gistreerd. dat thans 4.143.000 ton in totaal in regi stratie heeft. (Reuter). Staalimporttarieven De raad van ministers van Economische Zaken van de K.S.G. heeft de overeenkomst tussen een Britse delegatie en het Hoog Gezagsorgaan van de K.S.G. betreffende wederzijdse verlaging der tarieven op de importen van staalprodukten goedgekeurd. Indien de Britse regering met deze datum instemt, zal de overeenkomst op 25 no vember in Luxemburg ondertekend worden. Lagere zilverprys In navolging van New York en Londen is ook de zilvernotering in Amsterdam verlaagd. Blij kens mededeling van H. Drijfhouten Zoon's Edel- metaalbedrijven n.v. bedraagt de zilverprijs nu 109,40—114,90 per kg. fijn. (De notering was 110,40—115.90). De goudnoteringen zijn onver anderd gebleven. Bouwvakarbeiders voor Rhodesië De autoriteiten van de Rhodesische Federatie hebben besloten niet alleen bouwvakarbeiders in Groot-Brittannië te werven, maar ook in Neder land. In januari aanstaande zal waarschijnlijk bovendien worden getracht arbeiders in Zuid- Afrika te winnen. Verkapte kortingen Dat is de ene kant van de medaille. De keerzijde zagen wij in de winkel van een der „wilde handelaars" in Amsterdam- West. De eigenaar van deze zaajt is nog zeer onlangs door dé N.V.R.D. gedagvaard omdat hij niet de vereiste vestigingsbe scheiden zou bezitten. Hij won het proces. Deze man vertelde ons, dat hij al vijftig jaar gevestigd is. „Natuurlijk zijn er beun hazen in dit vak", erkende hij, maar de tien of twaalf zelf-importerende winke liers waartoe ik behoor, zijn even bona fide als de beste georganiseerde collega's. Ikzelf geef alle service, die men zich wen sen kan. Ik heb daar alleen al vijf auto- ploegen voor in dienst. Toch lever ik vele bekende Duitse merkenradio's en t.v.'s voor prijzen die een vijfde lager zijn dan de officiële en niet alleen overjarige typen, maar ook de nieuwste modellen". Ten bewijze waarvan hij ons de vastge- stelde catalogusprijzen laat vergelijken met zijn eigen tarieven. „En bovendien", i zegt deze man, „wat doet de georganiseer- de winkelier anders dan kortingen geven, al zijn deze dan op allerlei wijzen ver kapt? De een biedt zijn klanten een buiten sporige inruilwaarde voor hun oude toe stel, de ander offreert iedere koper van een televisie-apparaat een gratis antenne, waarmee toch ook altijd een bedrag van ruim f 100 gemoeid is. Wilt u een beter bewijs voor onze bewering, dat het met de zogenaamd krappe officiële winstmar ges nog wel losloopt?" Hoge lasten De kleinhandelaren beweren daaren tegen dat er aan hun winstpercentage nau welijks meer te knabbelen valt. Hun bruto winst bedraagt in het algemeen ongeveer 22 tot 32 percent van de winkelprijs (een vrij ongebruikelijke formulering, omdat de meeste andere branches hun winst in per centen van de inkoop uitdrukken), maar daar staat tegenover, dat zij inderdaad zeer veel service moeten geven en dat hun onkosten ongetwijfeld hoog zijn: ongeveer 17 winstmarge-percenten, zoals het Econo misch Instituut voor de Middenstand reeds geruime tijd geleden becijferd heeft. Daar ADVERTENTIE 5.50 per fles Kinderhuisvest 47 - 51 Telefoon 10717 komt bij, dat radio's en zeker t.v.-appa- raten meestal pas na uitgebreide luister en kijkdemonstraties bij de klanten aan huis verkocht worden, hetgeen veel extra lijd en moeite van de detaillist en zijn per soneel vergt. Bovendien moet de hande laar steeds een ruime keus van de nieuwste en series toestellenmodellen voorradig hebben, waardoor hij vaak met onverkoopbare winkeldochters blijft zit ten. Sommigen beweren dan ook, dat slechts zaken met omzetten van een tot vier ton per jaar en per merk van de radiover koop kunnen bestaan, omdat zij in dat geval bij de importeurs grote extra kor tingen kunnen bedingen. De overgrote meerderheid van de detaillisten echter, zo zeggen deze kringen, zijn voor hun be staan in hoofdzaak aangewezen op de ver koop van andere artikelen als stofzuigers en dergelijken. De meeste importeurs menen, dat ook hun marge (ongeveer achttien percent van de verkoopsprijs, naar zij zeggen) al zeer scherp gesteld is. Zij hebben alle waar dering voor het streven om de winkelprij zen van de radio's en t.v.-toestellen in Ne derland meer in overeenstemming te bren gen met die in Duitsland, maar een ver houding van een op een (Duitse marken- prijs gelijk' aan Hollandse guldensprijs), zoals door sommigen bepleit wordt, ach ten zij een onmogelijkheid. Op het ogen blik is die verhouding ongeveer 100 tegen 107 tot 116. In dit verschil zijn tevens de lang niet geringe invoerrechten, vracht, verzekering en licentierechten verwerkt en na aftrek van al die lasten, aldus de importeurs, schiet er slechts een alleszins redelijk winstpercentage over. Dit zijn in grote lijnen de argumenten van de partijen in de radio-prijzen- strijd. We hebben ze slechts willen vermelden, zonder er een oordeel over uit te spreken. Maar in deze tijd van algemene drang naar prijsverlaging (die hopelijk geen dwang behoeft te worden) is het een belangwekkend en symptomatisch geval, dat stellig ieders aandacht waard is. Dezer dagen is het prospectus te verwachten van een 6 pet. lening met een looptijd van 30 jaar ten bedrage van 20 miljoen ten laste van de PEGEM, de Provinciale en Gemeen telijke Electriciteits Maatschappij te Haarlem. HET JAAR 1958 DIENT gebruikt te worden voor een hernieuwd beraad over het Nederlandse loonpolitieke systeem, waartoe misschien een door minister Suurhoff aangekondigd voorontwerp van wet aanleiding zou kunnen geven. Aldus de mening 7?n mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond, wiens jaarrede te Scheveningen op de algemene ledenvergadering van dit verbond werd uitgesproken door ir. Beukema thoe Water, aangezien hijzelf door ziekte verhinderd was. De voorzitter meent, dat de overgrote meerderheid van de in het C.S.W.V. verenigde werkgevers voor de eerstvolgende jaren 'n systeem van loon politiek acceptabel en ook gewenst achten, dat niet veel verschillen mag van het huidige. Naarmate wij dan verder geleidelijk naar meer evenwichtige verhoudingen toegroeien, zo vervolgde de verbondsvoorzitter, zal de loonbeheersing tot een loon bewaking met soms incidentele interventies kunnen worden afgezwakt. Zijn teleurstelling sprak de heer De Graaff in de loop van zijn vele onderwerpen om vattende lezing uit over de indiening van een ontwerp Algemene Kinderbijslag wet. Hierdoor wekt volgens hem de rege ring immers bij het grote publiek de in druk, dat de kostenstijging, verbonden aan de invoering van deze „weinig gelukkige voorziening" toelaatbaar zou zijn. Gezien de kostprijsverhogende werking van deze bijslagvoorziening en de zware druk, welke zij legt op de toch al zwaar belaste individuele burgers, kwam het de heer De Graaff voor, dat de regering hier op de verkeerde weg is. In de tegenwoordige nivelleringsver schijnselen (zich in sterke mate voordoende bij de beambten-middengroepen en hogere employé's ziet de heer De Graaff ontwik kelingen, welke de nodige stimulansen tot scholing en verhoogde inspanning weg nemen en omdat daardoor de leidinggeven de employés ook niet de levensvoorwaar den worden geboden, waarop zij aanspraak mogen maken. De taak van de overheid bij haar bezits- vormingsbeleid dient naar de mening van de heer De Graaff voornamelijk gelegen te zijn in het scheppen van een voor be sparingen gunstig klimaat en wel in het bijzonder door een beleid, dat gericht is op handhaving van de waardevastheid van het geld. Met bevreemding heeft ae heer De Graaff, naar hij schrijft, dan ook kennis genomen van het plan van minister Struycken om gepremiëerde spaarregelin gen voor het gehele overheidspersoneel mogelijk te maken. De overheid toch dient als werkgever geen wegen in te gaan, die in het particuliere bedrijfsleven nauwelijks worden betreden. Het prijsindexcijfer De heer De Graaff sprak ook over de waarde van het prijsindexcijfer als instru ment voor beslissingen op loongebied en hij releveerde dat in het C.S.W.V.-bestuur de vraag gerezen is of dit cijfer na de verschuivingen, die zich sedert 1951 in het arbeidersbudget hebben voltrokken nog wel een betrouwbaar kompas voor het ver loop van de kosten van het levensonder houd kan worden genoemd. Overleg volgend jaar over bepaalde vor men van de loonbeheersing tussen de Cen- ADVERTENTIE De wolkenvelden boven het vasteland van Europa namen in omvang af. In Noord-Duitsland kwamen woensdag al flinke opklaringen voor. Deze breidden zich in de afgelopen nacht over het noor den en midden van Nederland uit. Daar door trad een sterke afkoeling op waarbij de temperatuur vanmorgen in Leeuwar den en Soesterberg tot 4 graden onder nul daalde. De nachtelijke afkoeling ver oorzaakte hier en daar ook mist. In het zuiden van het land handhaafde zich de bewolking waardoor de temperatur in deze streken bóven het vriespunt bleef. Intussen neemt het continentale hoge- drukgebied langzaam in betekenis af. Ge lijktijdig ontwikkelde zich boven het zee gebied tussen IJsland en Schotland een nieuwe depressie onder invloed waarvan zachtere oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden wordt getranspor teerd. Deze depressie zal later ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. De komende nacht echter zal er bij opklarin gen op vele plaatsen weer lichte vorst optreden. Het ziet er evenwel naar uit, dat daarna de temperaturen zowel in de nacht als overdag weer hoger zullen wor den. Vrijdag 22 november Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 22 november Hoog water: 3.40 en 15.59 uur. Laag water 11.45 en uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- CD 5 CD -é en binnenland beden- ■c-5 d S22 morgen 7 uur. Neerslag: ■Eu o - O laatste 24 uur. 3 c S Helsinki geheel bew. wnw 2 0 Stockholm geheel bew wnw 3 0 Oslo geheel bew nnw -0 ,0,1 Kopenhagen geheel bew windst. 1 0 Aberdeen licht bew. zzw 8 0 Londen geheel bew n 4 0 Amsterdam geheel bew O 1 0 Brussel geheel bew windst. 1 0 Luxemburg geheel bew ono -1 0 Parijs geheel bew no 2 0 Bordeaux geheel bew. nw 4 0 Grenoble geheel bew. windst. 5 0 Nice half bew. nno 9 0 Berlijn onbewolkt O -2 0 Frankfort onbewolkt no -2 0 München geheel bew. windst. -2 0 Zürich motregen nw -0 0,1 Genève geheel bew. windst. 3 0 Locarno zwaar bew. ozo 3 0 Wenen onbewolkt windst. -5 0 Innsbruck licht bew. ozo -1 0 Rome zwaar bew no 8 0 Ajaccio geheel bew. windst. 12 0 Den Helder geheel bew. O 2 0 Ypenburg geheel bew. O 2 0 Vlissingen geheel bew. no 2 0 Eelde onbewolkt windst. -3 0 Twente onbewolkt O -3 0 De Bilt mist windst. -2 0 Eindhoven geheel bew. windst. 1 0 Vlv. Z.-Limb geheel bew. onon 1 0 52. Terwijl Panda druk bezig was om de brandslang aan te sluiten op de water kraan, naderden er haastige voetstappen. Het was Zwarte Dolf. „Schiet toch op! Open die kraan!", schreeuwde hij, „en probeer niet om het bluswerk te saboteren!" Zoiets liet Panda zich niet zeggen. „Hoor eens, ik laat me door u niet commanderen!", ant woordde hij flink, „en wie heeft er tot nu toe steeds gesa-eh, gesaboteerd?" Zwarte Dolf gaf daarop geen antwoord. Zenuw achtig liep hij de hoek om, waar de brand meester juist werd aangeroepen door de burgemeester, die angstig uit zijn raam hing. „Doof dat vuur!", riep de magistraat bleek, „anders gaet mijn ambtswoning er aen!" „Ik zal wel even meehelpen", sprak Zwarte Dolf. Maar het brandmeestertje duwde hem opzij. „Blijf met je vurige vin gers van mijn slang!", sprak hij korzelig, „ik weet heus wel hoe ik daarmee om moet gaan!" Op dat ogenblik zwakte de krach tige waterstraal plotseling -af, tot er nog slechts wat zielige druppels uit de brand slang kwamen. „Héé, dat is vreemd', vond de brandmeester, „de watertoevoer is on derbroken. „Grrr!", wat het antwoord van Zwarte Dolf, „dat ventje heeft natuurlijk de kraan dichtgedraaid. Ik wist wel dat er gesaboteerd zou worden! Maar dat zal jullie niet lukken!" trale Werkgevers Organisaties en de vak centrales zou de heer De Graaff toejuichen, evenals tussen overheid en bedrijfsleven. De spreker noemde het noodzakelijk een halt toe te roepen aan de geldontwaarding, daarnaast bepleitte hij dat zo spoedig mo gelijk na 1958 in het belang van meer reële prijsvei-houdingen op het gebied van de woningbouw een verdere huurver hoging komt voor de oude bouw, terwijl dan tevens het probleem van de hoge nieuwbouwhuren onder ogen kan worden gezien. Bezuiniging Dringend behoefte bestaat verder, zo verklaarde de heer De Graaff, aan een ge- dachtenwisseling over een doelmatig ad ministratiesysteem by de Sociale Verzeke ringsbank en haar bijkantoren. De huidige werkwijze van het ministerie van Sociale Zaken leidt naar sprekers mening name lijk zowel tot inefficiency als tot aanhou den en aantrekken van 'n te grote perso neelsformatie. By 'n goed gekozen volgorde en doorvoering van efficiency by 't kiezen van de uitgangspunten voor de admini stratie van de volksverzekeringen en de overgang van de invaliditeits- en de onge vallenverzekeringen naar de bedrijfsver enigingen, kunnen tussen de tweeduizend en drieduizend man administratief perso neel minder nodig zijn dan by het volgen van de huidige opzet. De schrijver onderstreepte dat 't C.S.W.V. in het instituut der ondernemingsraden een waardevol middel 'ziet om goede ver houdingen in de ondernemingen te ves tigen. Zijn rede besluitende, deed de heer De Graaff nog meedelen dat het C.S.W.V. te Noordwijk aan Zee een hotel had aange kocht, dat na een verbouwing ingericht zal worden als studiecentrum. Van de aan vankelijke plannen om in Voorschoten een studiecentrum te bouwen, wordt afgezien in verband met het niet verkrijgen van een bouwvergunning. De Europese gemeenschappelijke markt kan ook gevolgen hebben voor de midden stand. Het gelijktrekken van de sociale voorzieningen bijvoorbeeld zal leiden tot stijging van de kosten. Een postorder bedrijf bijvoorbeeld kan een groter afzet gebied vinden. Over de problemen van de middenstand in de verschillende Europe se landen hebben vertegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen eind oktober op regeringsniveau in Den Haag een confe rentie gehouden. Spoedig bleek er echter verschil van mening te bestaan over het begrip middenstand, waartoe Nederland alleen het midden- en kleinbedrijf rekent, maar waarbij de Italianen en Fransen ook de ambtenaren en de kleine boeren en beoefenaren van vrije beroepen, zoals notarissen, willen voegen. Nu is er een statistische werkgroep in gesteld, die de grenzen zal afbakenen. Tevens is besloten te onderzoeken in hoeverre het nuttig kan zijn de economi sche wetgeving van de verschillende lan den (vestigingswet, kartelwet, handelsre gister) naar elkaar te doen toegroeien. Het E.E.G.-verdrag eist dat wel niet, maar het kan toch nuttig zijn de mogelijkheid ervan te onderzoeken als men weet, dat er een streven is naar een nauwere economische samenwerking. Op een volgende conferentie zal men op de diverse problemen dieper ingaan. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 ZAKAGENDA'S vanaf 0.95 losbladig 3.75 Specialiteit. In Boekarest zullen binnen- kort westelijke kranten verkrijgbaar zijn, aldus meldt het Roemeense ci; blad „Scinteia" in een speciale kiosk zullen volgens het blad, kranten en tijd schriften uit Frankrijk, Oostenrijk en andere westelijke landen verkrijgbaar zijn. Kijk zelf maar. In Peking zijn honderdvijf. tig sterrekijkers aangekomen, die dè Sovjet-Unie heeft aangeboden om de Chinese geleerden in staat te stellen de kunstmanen waar te nemen. Tien jaar. Koningin Elizabeth en prins Phi. lip waren woensdag tien jaar getrouwd Zij gaven in het Buckinghampaleis eeii diner voor intieme vrienden, waaraan ook koningin-moeder Elizabeth en prinses Margaret aanzaten. Van alle openbare gebouwen in Londen waaide de Union Jack. Achteruitgang. Voor het eerst sedert de oorlog vertoont het aantal buitenlan ders dat Frankrijk bezoekt een terug- I gang, vier percent in vergelijking met verleden jaar. Volgens „France Soir" h dit een gevolg van hoge prijzen, te wei. I nig aandacht voor het comfort der gas- I ten en de onverzorgdheid van vele Franse hotels. Zwitserland, Italië en Duitsland zouden van de teruggang jn het Franse vreemdelingenverkeer pro- fiteren. Fido. De gemeenteraad van de Italiaanse plaats Borgo San Lorenzo heeft beslo ten op een van de pleinen van de stad een monument op te richten voor de hond „Fido", die veertien jaar lang elke dag tweemaal naar een bushalte ging om zijn baas af te halen, die bij een luchtbombardement in 1943 om het le ven was gekomen. Ongepast. Denemarken heeft volgens het Kopenhaagse blad „Information" jn Moskou geprotesteerd tegen de „onre delijke uitwijzing van Leo Ranek, de Deense landbouwattaché aldaar. Ranek werd uitgewezen nadat de Deense auto riteiten voor de derde maal in een jaar tijds een lid van de Sovjetambassade in Kopenhagen hadden uitgewezen wegens „ongepaste nieuwsgierigheid" naar de Deense defensie. De Deense regering zegt in de protestnota, dat de Russi sche tegenmaatregel haar er niet van zal weerhouden Sovjetdiplomaten uit te wijzen als zij de Deense wetten schen den. Idioot. Een tweehonderd studenten van de universiteit van Madrid hebben woens dag bij het Escoriaal betoogd tegen her stel van de monarchie vóór Franco aan kwam voor de jaarlijkse herdenking van Primo de Rivera, de stichter van de Falange, die in het Escoriaal begra ven is. De studenten zongen, dat zij „geen idioot op de troon" wensten. Op aandringen van de gouverneur van Madrid braken zij hun betoging af voor Franco's aankomst. Rijvaardig. Paul Lundkvist een Zweed die beide armen mist, heeft onlangs zijn rijbewijs gehaald in een auto zonder stuurrad. Volgens de examinator was Lundkvist een van de vaardigste rij ders die hij ooit heeft geëxami neerd. De auto waarin Lundkvist rijdt, is vervaardigd door Ir Arne Litzen van het Zweedse instituut voor invaliden. Hij stuurt met zijn voeten, met behuip van een voetschijf, en kan, tegelijker tijd, met de linkervoet koppelen en schakelen. Het gas regelt hij met zijn linkerschouder, om te remmen drukt hij zijn borst tegen het instrumenten bord. Het licht, de ruitenwisser, de claxon, de starter en de richtingwijzers bedient hij met de kin. De deur wordt van buiten met de schouder geopend, van binne.» met de voet gesloten en met de knie geopend. Middenkoers. President Kekkonen van Finland zal de leider van de Finse volkspartij (liberaal), professor Eino Saari, verzoeken een kabinet te vor men. In Finland bestaat al vijf weken een kabinetscrisis. De partij van prof. Saari is een der kleine partijen van ae middenkoers. Zij heeft dertien van de tweehonderd zetels in het parlement. Ongewenst. De Soedanese regering heeft een gezelschap Oostduitse vakbondlei ders, die door de Soedanese vakbewe ging voor een bezoek waren uitgeno digd, de toegang tot het land geweigerd, aldus meldt het officieuze persbureau van het Nabije-Oosten uit Khartoem. Opgeruimd. Een meer dan twee meter hoog bronzen standbeeld van Stalin is weggehaald bij de ingang van het voor naamste eindpunt van de luchtlijnen naar Moskou op de vlieghaven van Vnoekovo. Dit standbeeld was een van de laatste van de vele Stalin monumen ten, die eens de RussLche hoofdstad be volkten ER ZIJN krachtpatsers, die menen dat zij met succes een klap op de Kop van Jut kunnen geven door de hamer boven hun hoofd te tillen en daarmee een zo krachtig mogelijke slag op het houtblok te geven. In de meeste gevallen zal dit op een telexir- stelling uitlopen, want de snelheid waar- Zou de man het werk xvat kalmer willen opvatten en de moker maar een korte boog van zestig graden laten doorlopen, dan kan hij 2560 slagen per dag geven. Dat scheelt dus aanzienlijk. De klappen die worden uitgedeeld door de moker een hele cirkel te laten maken, mee de hamer geslagen wordt is belang- zijn - zoals we daarnet al hebben beweerd rijker dan de kracht waar mee we hem naar beneden drukken. Oefenen we een kracht uit, die tweemaal zo groot is, dan zal de slag ook tweemaal zo hard aan komen. Maar is de snelheid van de hamer tweemaal zo groot, dan is de klap vier maal zo hard! Dat scheelt dus nogal iets. In dit licht bezien, doet de man, die de Kop van Jut met succes te lijf wil gaan, er dus goed aan de hamer een zo groot mogelijke snelheid te geven. Dat kan het best gebeuren, door de hamer een gehele cirkel te laten beschrijven, waardoor de snelheid van de slag aanzier\lijk groter wordt. Geldt nu hetzelfde ook voor de smid, die de moker zwaait? Wanneer de man de hardste klappen op het aambeeld wil laten neerkomen, moeten we hierop volmondig „ja" antwoordenWordt echter gevraagd, of de smid op deze wijze ook de meeste arbeid kan verrichten, dan moeten we he laas ontkennend het wijze hoofd schudden. Mensen die erg veel belang stellen in de arbeid die door anderen wordt verricht, hebben proefondervindelijk aangetoond, dat de smid die zijn moker van zeven kilo een hele cirkel laat beschrijven, per dag 1690 slagen op het aambeeld kan uitdelen. - veel harder en verrich ten een arbeid van ongeveer negenendertig kilo per slag. Zo ver brengt de moker die slechts een korte zwaai van zestig graden maakt het bij lange na niet, want de ar beid die op deze wijze wordt verzet komt neer op ongeveer zesentwintig kilo per slag. Maar alles bijeen genomen, kan met de korte zwaai per dag toch meer arbeid worden verzet dan met de rondcirkelende moker, te weten 67.000 tegen 65.000 kilogram. De man die zijn moker een korte boog laat beschrijven presteert dus per dag méér dan degeen die er zo vervaarlijk mee staat te zwaaien. Met lichter gereedschap kan nog aan zienlijk méér arbeid worden geleverd, want deskundigen hebben uitgerekend, dat met de veel lichtere timm,ermanshamer wel 160.000 kilo per dag kan worden verricht Het voordeel is dus geheel aan de kant van degenen die niet al te spectaculair doen! Nu moeten we ook maar eens becijferen wat de lopers van de Vierdaagse presteren- Dat is formidabel! Daarover een volgende keer. II. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2