Van dag tot dag Bijoux AN NIEL Puzzelvraagstuk in studie bij Staatscommissie <:Praatótoel Parlementair commentaar Vreemd geld Parfums VAN NIEL Mogelijkheden tot optreden zijn thans wettelijk zeer beperkt K.erö*rapport Super half zware shag in super verpakking!. Handig rollen Heerlijk roken ÏT In dubbelwandige plastic zak handig rollen uit grote ruimte geen stuktrekken s jj van de tabak altijd verse en soepele shag prettig in de zak te dragen Nederlands-Britse defensie commissie Vierde K.L.M.-Viscount heet Jan Olieslagers Uit Breda ontsnapte gevangene gepakt de Duitse vrouw mag werk in Nederland niet weigeren Pianist Daniel Wavenberg in Parijs onderscheiden pON DEK Li. .«üVEMBER 19 5 7 Het rapport van de commissie der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen over de gevaren, die kun nen ontstaan tengevolge van de experi mentele kernenergie-explosies waarvan ii elders in dit blad een samenvatting levert uiteraard geen definitief WIJ geven Uitsluitsel ten aanzien van de vraag of bepaalde ziekteverschijnselen en ongun3 stjge mutaties in het menselijk lichaa onmiskenbaar een gevolg van de tot dus ver uitgevoerde proefontploffingen zijn, dan wel als toekomstig gevolg daarvan jjjn te verwachten. Wat het rapport wèl -eér duidelijk maakt is de mógelijkheid, jat zulks het geval is en dus het directe «evaar, dat van deze explosies is te vre zen. De onzekerheid over de omvang en de realisatie van dit gevaar, alsmede over de voorwaarden tot optreden van de gevreesde gevolgen, leidt echter in het rapport tot de conclusie, dat men uiterst waakzaam dient te zijn en geen enkel risico mag nemen. Het nemen van risico in dit opzicht zou een zo funeste houding kunnen blijken, dat daarmee de ganse volksgezondheid in de waagschaal zou zijn gelegd. Dit is voldoende om een verdubbelde in spanning tot afschaffing der proefexplo- ;ies te rechtvaardigen. Voor zover Neder land daarbij een rol kan spelen, dient het die met grote ernst ook inderdaad te aanvaarden. Daarbij adviseert het rap port geen spectaculaire doch wellicht on doelmatige gestes, maar bepaalt het zich tot het aangeven van de meest voor de hand liggende practische mogelijkheden. Dat onze regering op politiek niveau ech- ler ook datgene heeft te doen, wat ook maar in de geringste mate kan bijdragen tot het bezweren en uitschakelen van het gesignaleerde gevaar, kan uit het genoem de rapport tussen de regels worden gele zen. Een exacte bijdrage tot de verdedi ging des v.olks tegen het spook der kern stralingen wordt in het rapport met name genoemd en bestaat uit enkele onderde len, waarmee de regering zonder uitstel een begin zou kunnen maken. In de eerste plaats: een zo intensief mogelijk, permanent onderzoek van de gesteldheid van de Nederlandse luchtla gen en bodem op de aanwezigheid van radio-activiteit, evenals een strenge con trole op voedingsmiddelen, planten en die ren, drinkwater en alle media, die een op- hoping van radio-activiteit in het mense lijk organisme zouden kunnen bevorderen. In de tweede plaats een snelle verbete ring van de geneeskundige statistiek. In de derde plaats een krachtige Nederland- re medewerking aan het internationale onderzoek naar de facetten van het stra- üngsvraagstuk. Twee dezer elementaire onderdelen van de bestudering worden reeds verricht onder auspiciën van het instituut T.N.O., doch zullen een snelle en uitvoerige uitbreiding moeten ondergaan. Wat de verbetering van de geneeskundige statistiek betreft, deze is nog in de verte niet aan doelmatigheid toe en zal dus drastische bevordering behoeven. Op deze wijze zou Nederland internationaal gege vens kunnen leveren, die tot groter ken nis van de materie leiden, en bovendien een wakend oog op de situatie in eigen land kunnen houden. Dat daarmee echter de taak niet af is en dat met krachtige stem zal moeten worden gepleit voor de stopzetting der proeven, zolang niet met onomstotelijke, wetenschappelijk geijkte zekerheid kan worden aangenomen dat de menselijke gezondheid er niet in het minst onder lijdt, behoeft vooral na dit indrukwekken de rapport geen betoog meer. Met grote belangstelling dient nu afgewacht, wat de reactie der regering zal zijn en in hoever re zij zal tonen dat zij zich haar verant woordelijkheid voor de lichamelijke wel stand des volks volkomen bewust is, hoe reer sommige politieke overwegingen ook strijdig zouden kunnen blijken met de consequenties dezer verantwoordelijkheid. Hernieuwd beraad in het kabinet, waarin de twee Anti-Revolutionaire ministers hun veto hadden uitgesproken over de voetbalpool, heeft ertoe geleid, dat de minister van Justitie gelegenheid heeft gekregen tegemoet te komen aan een eerder uit de Tweede Kamer gedane suggestie om een commissie in te stellen, die het gehele probleem van loterijen en aanverwante activiteiten, zoals puzzels en pools, zal bestuderen en mede met het oog op de hieraan verbonden algemene belangen op maatschappelijk en geestelijk gebied, een advies zal geven over de vraag of en in hoeverre de geldende wettelijke bepalingen moeten worden gewijzigd of aangevuld. Voorzitter van deze commissie is prof. mr. G. W. Wiarda, lid van de Hoge Raad. Deze mededeling deed minister Samkalden in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Justitie. Tevoren had de minister opgemerkt, dat de mogelijkheden om tegen de diverse soorten puzzels op te treden, bijzonder be perkt zijn. Dat is aanleiding geweest tot hernieuwd beraad, waarbij ook de Anti- Revolutionaire ministers akkoord zijn ge gaan met de instelling van een staatscom missie om de regering van advies te die nen. In februari had mej. Zeelenberg van de P.v.d.A. daarop reeds aangedrongen. Tegen een dergelijke commissie voerde de heer M e u 1 i n k (A.R) als bezwaar aan, dat de studie van de staats commissie lang kan duren, terwijl inmid dels het kwaad door ziekt en om zich heen grijpt. Ook de heer Berkhouwer (V.V.D.) had geen be hoefte aan een commissie van onderzoek Maar de Kamer zag met het oog op het nachtelijk uur af van replieken en verzet te zich niet. Mr. V r o 1 ij k (P.v.d.A.) had bij de aan vang van het debat gezegd, een zodanige regeling van de puzzels en pools te wen sen, dat de toestand weer wordt beheerst. Daarbij zullen beperkingen niet kunnen worden gemist, maar er zal toch meer moe ten worden toegestaan dan thans geoor loofd is. „Dat betekent", aldus de heer Meulink, „dat over een jaar een nieuwe uitbreiding van het kwaad niet is tegen te gaan". De heer Berkhouwer (V.V.D.) meende dat de plotselinge prijspuzzelwoe- de misschien wel juist ontstaan was door de kunstmatige beslotenheid van de voet balpool. Indien er een wettelijke nationale voetbalpool zou zijn, zou het waarschijnlijk met de puzzels spoedig grotendeels zijn ge daan. Minderheid In zijn betoog had mr. Vrolijk reeds opge merkt, dat sommigen in Anti-Revolutionai- de heer Berkhouwer betwijfelde of een minderheid altijd kan vorderen, dat iets strafbaar is wat de meerderheid niet als strafbaar beschouwt. Hij vond de gokjes rond de voetbalpool niet zo erg als 't gokken bij de wettelijk geregelde totalisator bij de paardenrennen, waarbij honderdduizenden guldens worden vergokt door mensen, die net zoveel van paarden afweten, „als een ijsbeer van de hitte aan de evenaar". Daarentegen stond de heer Van Dis (S.G.P.) volstrekt afwijzend tegenover het gokken. De P.T.T. zou er geen medewer king aan moeten verlenen, door bij puzzels het teveel geplakte porto aan de initiatief nemers uit te betalen. Dan zou er aan al die puzzels direct een eind zijn gemaakt. Bij monde van de heer B a e t e n had men van de zijde van de K.V.P. alleen ge vraagd of de minister bereid en in staat was een beeld te geven van de plannen om tot de sanering van het loterij wezen te ko men. De C.H.U.-fractie had geen mening over de puzzels en pools kenbaar gemaakt. Minister Samkalden zei, dat het probleem van de voetbalpools overzichte lijker is geworden door de samensmelting van allerlei kleine clubpools. die de K.N.V.B. heeft tot stand gebracht. Er zijn nu reeds twee uiteenlopende rechterlijke uitspraken over de pool van de K.N.V.B. en van de vereniging Caritas. Die verschei denheid zou groter zijn indien er nog meer voetbalpools zouden bestaan. Inmiddels is de rage van de prijsvraagpuzzels ontstaan, waardoor de situatie is veranderd, zodat de regering thans wel het denkbeeld wil aanvaarden van een breed samengestelde commissie om het gehele vraagstuk van het loterijwezen in ogenschouw te nemen. In het overige gedeelte van zijn rede heeft minister Samkalden nog verklaard, dat hij er niets voor voelt de bromfietsen uit de zonderen van de verwachte ver plichte verzekering tegen wettelijke aan sprakelijkheid. Verder kon de minister mededelen, dat vermindering van de grens- formaliteiten de volle aandacht heeft var. de regering. Er zijn besprekingen gaande De minister voor Defensie, ir. C. Staf, en zijn Britse ambtgenoot, Duncan Sandys, hebben maandag te Londen be sloten, een gemeenschappelijke commis sie in te stellen om uit te maken, hoe men op het gebied van de defensie binnen de Westeuropese Unie en het Atlantische bondgenootschap zo vruchtbaar mogelijk kan samenwerken. Dit is bekendgemaakt in een commu niqué, dat na afloop van de besprekingen werd uitgegeven. Minister Staf werd ver gezeld door mr. D. U. Stikker, de Neder landse ambassadeur te Londen. In het communiqué wordt gezegd, dat problemen, die de Europese veiligheid ra ken, besproken zijn en dat overwogen is hoe de twee landen kunnen bijdragen tot de nauwer integratie van de defensie-in spanningen van de Navo. Soortgelijke commissies zijn onlangs opgericht met Duitsland en Frankrijk en ook door Frankrijk met Duitsland. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De K.L.M. zal in de loop van de winterdienst 1957-'58 negen nieuwe Vickers Viscount 800 schroeftur- bine-toestellen in gebruik nemen op haar Europese luchtnet. Zeven van deze vlieg tuigen zijn reeds afgeleverd en deels in het verkeer opgenomen; vier werden offi cieel gedoopt, namelijk de „Sir Sefton Brancker", de „Louis Blériot" en „J. C. Ellehammer" en sinds gisteren de „Jan Olieslagers". Dat geschiedde op het kleine Antwerpse vliegveld Deurne-cen- trum van de sportvliegerij. Nadat de technische directeur van de K.L.M., de heer H. J. Luymes, en de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Antwerpen, de heer H. F. Osterrieth, enkele woorden gesproken hadden, ver richtte de weduwe van de Belgische lucht vaartpionier Olieslagers de doopplechtig heid door uit een zilveren bokaal cham pagne over de neus van het toestel uit te storten, waarna de Nederlandse vlag, die de naam verhulde, werd weggetrokken. De Rotterdamse politie heeft de 27-jari- ge P. S. aangehouden, die met nog twee gevangenen in het begin van het jaar uit de gevangenis te Breda was ontsnapt. De twee anderen waren reeds eerder te Rot terdam gepakt. S. heeft deelgenomen aan overvallen in Noord-Brabant, onder meer op de coöperatieve boerenleenbank te Hilvarenbeek. Hij had nog acht jaar ge vangenisstraf te goed. Gebleken is, dat hij drie onderdui'..adressen in Rotterdam had. Op één daarvan is hij gepakt. Hij is weer in Breda opgesloten. Fraude. De rechtbank te Arnhenp heeft een 38-jarige personeelschef uit Tiel veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Hij had zich door vervalsing van loonstaten van een metaalwarenfa- briek in de loop van drie en een half jaar f 60.000 toegeëigend door minder uit te be talen dan op de loonlijsten was geboekt. Kussen Elias re kring, zoals prof. Zuidema, op het stand- ™et Belgie en de minister hoopt, dat zij punt staan dat het veto van de twee Anti- Revolutionaire ministers in het kabinet ten aanzien van de voetbalpool niet moet wor den gehandhaafd tegen de overgrote meer derheid van het Nederlandse volk in. Ook binnen niet al te lange tijd tot resultaat zullen leiden. De begroting van Justitie is tenslotte ver na het middernachtelijk uur zonder hoof- rieüike stemming aangenomen. Woensdag ging het er in een der loges van de Kamer, in de letterlijke zin van het woord, familiaar toe. 's Middags zat daar de moeder van minister dr. Klompé en 's avonds, tot ver over het middernachte lijk uur, de vader van minister Samkalden. Hun was het voorrecht beschoren hun ministeriële kinderen door hun „examen" te zien komen. Immers, nadat minister Klompé enige uren aan het woord was geweest, ging de begroting van Maatschappelijk Werk er door en in de jongste nacht geschiedde hetzelfde met de begroting van Justitie. Principiële beslissing van Duitse rechtbank De rechtbank te Osnabrück in Duits land heeft een principiële uitspraak ge- jjaan in de zaak tegen een vrouw uit het Duitse grensgebied. Het arbeidsbureau "ad haar werkloosheidsuitkering stopge zet, omdat zij een haar aangeboden werk ing in het Nederlandse grensgebied ge weigerd had. De vrouw meende, dat zij niet verplicht kon worden om in het bui tenland te gaan werken. De rechtbank heeft bepaald, dat in overeenstemming wet een recente uitleg van de desbetref fende Duitse wet en gezien de toekomstig nauwere betrekkingen tussen de Europe se volken, het overschrijden van een landsgrens niet meer als een steekhou dend argument voor het weigeren van werk kan worden aangemerkt. De groep „juweliers" vor men in onze Nederlandse sa menleving een gezelschap, dat karakter en stijl heeft. Afge zien van het feit dat zij een kostbaar en pretentieus ar tikel voeren, waarvan de aan koop door het in aanmerking komend publiek altijd met enige schroom en eerbied ge schiedt, hebben zij een faam van integriteit en vakliefde als weinig andere groeperin gen, die onder de ruwe term „neringdoenden" worden sa mengevat. Zij onderscheiden zich in velerlei opzichten: niet enkel door de stalen rasterwerken voor hun eta lages, de plechtige sfeer hun ner winkels, de gedistingeer de wijze waarop zij hun ar tikel tonen, de zorg waarmee zij glans en glinstering hand haven op hun koopwaar, de strenge achterdocht waarmee zij de hun te koop aangeboden kostbaarheden op kwaliteit en afkomst keuren doch ook en vooral door de stijl in hun reclame. Nimmer zal men schreeu wende slagzinnen van de ge zamenlijke juweliers in ad vertentiekolommen of op aan plakzuilen aantreffen in de geest van: „Doe meer met goud" of „Ik dacht dat mijn diamanten dasspeld mooi was, tot ik die van buurman zag" of „Kentucky-verse edel- smidringen". Men schrééuwt niet in juwelierskringen, even min als in het kantoor van een notaris of in de kerk. De beheerste toon der juwe liersreclame doet weldadig aan. Men zal er nooit snorken de ophef over zogenaamde nieuwigheden in vinden. Nim- mer zal men lezen, dat een geheel nieuw, geheel anders, geheel beter soort robijn is uitgekomen, dat véél meer geeft voor véél minder geld. Over nieuwigheden spreekt men trouwens achter de sta len hekwerken principieel niet. Mocht er iets nieuws komen geheel en al uit zichzelf, zonder dat het vak er koortsachtig achterheen gezeten heeft - dan noemt men dat een Nouveauté: met een hele tere, zachte en be heerste Zo'n tere, zachte Nouveauté is thans geboren en het is een geluidloze, deftige bevalling geweest. Doch de pasgeborene prijkt reeds temidden van andere glimmende goud- en zilverheden in sommige eta lages. Het is een vinding, die ogenschijnlijk niets uitstaan de heeft met nieuwerwetse oppervlakkigheid of ondege lijke massaproduktie. Het lijkt een hoogstaand, karaktervol en edel voorwerp, dat terug grijpt naar een in verdruk king gekomen, vergeten men selijke vreugde: de romantiek. In zeker opzicht echter werkt het wel rationeel en efficiënt, waardoor het toch weer enigszins overhelt naar de zucht van de moderne tijd. Het is namelijk een liefdes brief in goud, een betuiging van innige genegenheid in kostbaar, edel metaal een gouden liefdespenning, waar mee men de aangebedene zijns harten kort en krachtig zijn gevoelens kan openbaren. Het idee is niet nieuw. De vorm echter wel. De liefdes brief is zo oud als de wereld of liever, zo oud als de brief. Ook in vroeger tijden werden deze epistels niet zel den op bestelling geleverd, wanneer de minnaar door de opwinding zijner innerlijke gesteldheid moeilijk op de goede woorden kon komen. Een nuchterder, onaangetast iemand schreef dan de brief voor hem, zoveel per woord contant, en de romantiek die tussen de regels lag gevat was dus ook toen reeds een in dustrieel produkt. Liefdesbrieven zijn enigs zins uit de mode geraakt, en men heeft mij verteld dat zulks ook met mondelinge liefdesbetuigingen het geval lijkt te zijn. De liefde heeft nieuwe contact- en uitdruk kingswijzen gevonden, die waarschijnlijk van een soort geestelijk plastic zijn ge maakt. Doch in het verkeer tussen geliefden en getrouw den heeft één zwijgend ex pressiemiddel als bijvoorbeeld de bloem toch nog zijn plaats weten te handhaven. Er is dus een zekere behoefte aan zulk een middel en de juweliers hebben die behoefte verstaan, naar zij betogen. De liefdespenning in goud wacht thans op degenen, die met de handen in het haar za ten bij hun pogingen om een veelzeggend blijk van liefde in afgeronde vorm aan hun beminde te doen toekomen. Het is een goudstuk van waar de, niet alleen wat betreft zijn materiële gehalte doch ook wat zijn betekenis aangaat. Het voert de tekst „mijn eeuwige liefde" aan de ene en „duizend kussen" aan zijn an dere kant. Hoeveelheden en tijdsbepalingen, die moeilijk twijfel kunnen overlaten aan de gevoelens van de schenker. Doch over die tekst valt nog wel het een en ander te zeg gen, zou men zo zeggen. Ten eerste? de plechtige sfeer der juweliers in aanmer king nemend, maakt deze penning dezelfde indruk als wanneer men een lid van de Raad van State jitterbug zou zien dansen met andere woorden, de indruk van ver rassende frivoliteit. Bij frivo liteit hoort onbedachtzaam heid en zelfs lichtzinnigheid. En deze twee termen moeten helaas ten berde worden ge bracht wanneer men deze gouden liefdespenning beziet. Want is 't niet lichtzinnig en onbedachtzaam, zulk een pen ning in deze éne, hoogste waarde op de markt te bren gen? In geld kent men centen, dubbeltjes, guldens en vele andere waarde-eenheden. Zou het niet aan te bevelen zijn, een beginnend minnaar niet meteen te verplichten zijn liefde voor eeuwig weg te schenken en hem de mogelijk heid te geven daaibij een minder indrukwekkend aanbal kussen te voegen? Eeuwige liefde, mondeling betuigd, is later nog wel op tactische wijze te herroepen of te redu ceren. Doch wanneer zij in goud staat gegrift, is de kous voor eeuwig af. Dat deze penning dus in een aantal voorzichtiger waarden dient te worden uitgegeven, te begin nen met „mijn voorlopige liefde" en aan de andere kant „één kus vrijblijvend", lijkt een eis van maatschappelijk gewicht. Ten tweede: de tekst op deze gouden penning is niet, zoals wij even hebben gesuggereerd, in het Nederlands, doch in het Engels weergegeven. Er staat dus „My love for ever" en „1000 kisses". Vanwege de export, zeggen de juweliers, daarbij volkomen uit hun ge reserveerde houding vallend. En zij zeggen ook nog dat is dan wat mij betreft het top punt van desillusie „dat het onmogelijk was een vlotte, vloeiende vertaling in Neder landse woorden te vinden, die ook uit klankoverwegingen voldeed". Nu vraag ik u. Onze goede, dierbare, oude Nederlandse taal is plotseling ongeschikt om er liefdesver klaringen in af te leggen. Wat onze voorouders altijd gedaan hebben in zulke romantische gevallen, moet nu worden ge- klassificeerd onder de laat dunkende omschrijving: „On voldoende uit klankoverwe gingen". „Liefde" hoort ge die zoete, buigzame „ie", ge volgd door het opwaartse, tedere en bijna onhoorbare „de"? klinkt niet goed. „Luf" wel. Ons goede vader landse goud, gesmolten in onze taal, is koper geworden, en ons kostbare woordje van gefluisterde romantiek is te licht bevonden bij het beton- en-plastic mengseltje „love", En „kisses" herinnert mij veel meer aan het gesis van een woedende kater, dan aan de daad die een liefdevolle om arming pleegt te bezegelen. Hebt u al gekist, gekraterd of gevat? Het spijt mij. Ik blijf bij de bloemen, de eeuwig-onveran derlijke kinderen van de universele nationaliteit des heelals, die geen vreemde taal spreken en geen sis- of slob berklanken uitstoten. Liefde.kussen.Ik zal ze zelfs als woorden met lijf en leven verdedigen tegen de belagers uit den vreemde, ook al zou het aan onze handels balans de deviezendoodslag geven. En gij, beminde vrouwen, die wachten op een boodschap van hém wilt ge „luf" en „kisses", ook al zegt het goud u dat het ene voor eeuwig en het andere in een duizendtal wordt geschonken? Zijt ge niet beter af met één uur, echte, Nederlandse liefde en één enkele, waarachtige, vaderlandse kus? Wederom trof het, met welk een gemak minister Samkalden zijn zaken weet te verdedigen en uiteen te zetten, en vooral hoe hij de kunst verstaat zich tot de grote lijnen te bepalen. Dat de beide begrotingshoofdstukken in zo korte tijd zijn afgedaan, mag ongetwij feld gelden als een aanwijzing, dat de Kamer erin geslaagd is, zich van al te wijdlopige debatten te onthouden. Hier voor verdient zij bepaald lof. Intussen viel het woensdagavond opnieuw op, dat de behandeling van een begroting in een avond- en nachtbijeenkomst toch het on bevredigende met zich meebrengt, dat slechts een handjevol afgevaardigden op het appèl is. Op den duur zal men mijns inziens er dan ook naar dienen te streven, dergelijke weinig verheffende vertoningen te voorkomen. Dit zal echter slechts moge lijk zijn door alleen bij hoge uitzondering avondvergaderingen te beleggen, waarmee dan gepaard dient te gaan, dat de Kamer ten aanzien van de lengte van de beraad slagingen nog een stuk bescheidener zal moeten worden dan op het ogenblik het geval is. Nog even terugkomende op het door de minister van Justitie gesprokene, stip ik aan, dat hij kon eindigen met zijn gehoor op een geenszins onbelangrijk nieuwtje te onthalen. Ik denk hier aan zijn mededeling omtrent het door het kabinet genomen b' sluit een staatscommissie te benoemen, die het vraagstuk van eventuele aanvul ling van de desbetreffende wettelijke be palingen op het gebied van loterij en aan verwante activiteiten zal hebben te be studeren. Dat is tenminste een klein stapje vooruit, want nog geen jaar geleden wilden met name de Anti-Revolutionaire ministers van zulk een studie niets weten! Voor de tweede achtereenvolgende keer is aan de in Parijs woonachtige Ne derlandse pianist Daniël Wayenberg een „Grand Prix du Disque" toegekend. Hij kreeg deze grote prijs van de Académie des Disques francais in de afdeling piano met orkest voor een 33 toeren plaat, met aan de ene zijde een vertolking van het pianoconc :rt in G van Ravel en aan de keerzijde het Concert voor de linkerhand van dezelfde componist Daniël Wayen berg wordt bij de vertolking begeleid door het orkest van het Theatre des-Champs Ely. sées onder leiding van Ernest Bour. In 1956 heeft Wayenberg de „Grand Prix de 1'Académie Charles Gros" gekregen In de afdeling pianosolo voor een plaat met op namen van werk van Brahms. ADVERTENTIE ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 92 - TEL. 12160 HAARLEM (Van onze Kamerverslaggever) Min. Samkalden Hollywood heeft ook weer een sensatie gehadNa de afgezette maarschalk en de opgevlogen Spoetniks acht ik deze de grootste van de maand. Wellicht is zij u ontgaanNu, dan moet u daar toch wel even kennis van nemen. U wilt immers niets van de wereldgebeurtenissen missen? Welnu: Een uit China geïmporteerde exotische filmster heeft geweigerd zich door Victor Mature te laten kussen. Zij heet Lili Hau, een filmster die 60 Chinese films op haar naam heeft staan, die echter allemaal zonder kussen waren. Tijdens een sterfscène van de film „T.I.S.M" moest Victor Mature zich teder over de (stervende) Lili buigen om haar op de lippen te kussen, aldus het filmsce nario. Echter, juist toen Vic zich vooroverboog voor de close-up van de kus, wendde Lili het hoofd af en protesteerde in het Chinees. Victor, gekwetst en onthutst, liep op hoge benen de studio uit. „Zij weigert Mature voor de camera's te kussenverklaarde de regisseur na een lang gesprek met de weerspannige Lili; „ze zegt dat het niet in haar contract staat". Vervolgens werden de advocaten ont boden, die Lili's contract hadden opge maakt. En inderdaadnergens in het con tract stond, dat Lili Mature of wie dan ook moest kussen. Maar dat staat dan ook in geen enkel contract. Stilzwijgend wordt aangenomen dat een filmactrice zich aan het scenario houdt. Regisseur Borzage wist Vic er de vol gende dag van te overtuigen dat Lili's wei gering, gekust te worden, niets persoonlijks was. Nu kan ik mij de gemoedstoestand van Vic goed indenken. Ik weet wat het zeggen wil een knappe man te zijn en niettemin een blauwtje te lopen. Als je aan zo iets niet gewend bentgeeft dat een schok in het hart en een deuk in het ego. Maar ik houd het op Lili. Zij is een vrouw naar mijn hart. Hoe ouder ik word des te meer ik wijlen mijn beide grootmoeders ga achten. Onlangs moest ik (voor dringende zaken in een onzer cabaretten zijn, waar ik drie dames op de vloerschouw zag optreden die er bij liepen zoals géén van die beide oma's het ooit gedaan zou hebbenIk kan on deze plaats niet in details treden, maar ik mag gerust, zeggen dat die drie dames aan die twee dames een voorbeeld hadden mogen nemen. (Bovendien was de kans op kouvatten geenszins uitgesloten). Om op Lili terug te komen en dat wilde ik maar zeggen: ik weet zeker dat mijn grootmoeders precies zo gereageerd zou den hebben als zij dat heeft gedaan. Dacht u dat d i e zich door Vic zouden hebben ^aten kussen? Nu dan Mijn sympathie is ten volle bij mejuf frouw Hau. Hauen zo, Lili. Vooral omdat ik die mooie Vic niet kan uitstaan met z'n zoete kopje. lilVl V*W v v J 1 (Van onze parlementaire redacteur) ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 92 - TEL. 12160 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5