zëB Weergaloos ij sfeest van hoog gehalte Oók al aan de sigaar? Gevaren voor de mens van kernenergie-explosies De tweede broek bracht uitkomst Baiers ijsballet in Amsterdam Voorraad radioactieve stoffen ligt opgehoopt in de bovenlucht NAAIMACHINES 4 Overlevenden van Neutron ramp terug in ons land Psalmberijmingsgeschil in gereformeerde kerk Melkbezorging in hoge flats Produktschap besprak de moeilijkheden der bezorgers Glazenier Dirk Boode in Delft overleden Uitzonderlijke berging in de Westerschelde Verbouwing van Maastricht se schouwburg mag doorgaan (rier om in te. bijten! Expositie van West-Duitse technische boeken Waterschap protesteert tegen overheidsbeleid Kort nieuws Grootste Europese veer werd te water gelaten Haagse raad eenstemmig voor plan-Wilsveen Litteraire en artistieke prijsvraag voor gymnasiasten en lyceïsten Opgepast voor „Italiaanse" stoffenverkopers Veehouder spande draad over openbare weg DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 Met de „Willem Ruys" is gisteren het gezin van de heer H. O. Wagenaar, man, vrouw en een tienjarig zoontje, uit Nieuw Guinea teruggekeerd. Zij behoorden tot de weinige overlevenden van het bij Biak verongelukte' K.L.M.-toestel „Neutron". Mevrouw Wagenaar, die nog niet geheel genezen is, had twee maanden in een zie kenhuis vertoefd, eerst in Biak, later in Hollandia. Ter verwelkoming waren aan wezig twee andere passagiers van de Neu tron, mr. J. O. de Rijke en de heer De Boer van de K.P.M., die reeds enige tijd in Nederland verblijven. Mr De Rijke bracht het sigarettenpijpje van de heer Wagenaar mee, dat na de ramp bij Biak was aange spoeld. Als herinnering had hij er een zil veren plaatje met inscriptie op laten zet ten. De familie Wagenaar was vol lof over ADVERTENTIE De heer Pieterse, kletsnat thuiskomend tengevolge van een echt Hollandse plensbui, was ten einde raad. Wat moest hij nu begin nen. Tijd voor verkleden was er niet, want hij had om 8 uur een vergadering. Toen schoot het hem ineens te binnen, dat hij een costuum met 2 broeken had. Gelukkig maarl Nu was het maar even verwisselen van pan talon ende zaak was oké Zo kan het ook u vergaan! Niet alleen in dergelijke gevallen is het nuttig een costuum met 2 broeken te hebben, doch tevens blijkt het ln de praktijk, dat van een costuum de broek 20 sneller slijt dan het jasje. De Firma DODWMA in de Gen. Cronjé- straat 40-44 (Telefoon 54679) lost dit probleem op, door een costuum met 2 broeken te leve ren. waarbij de tweede broek voor de halve piijs wordt geleverd. Tot 6 december a.s. is er nog gelegenheid een dergelijk costuum te bestellen. De stoffen zijn in grote coupons bij deze firma te bezichtigen. De heer en mevrouw Wagenaar met hun zoontje Henk. de K.L.M., die voor uitstekende verpleging had gezorgd en zelfs benodigdheden, die in Biak niet te bekomen waren, uit Manilla had laten komen. Sinds het besluit van de gereformeerde synode te Leeuwarden in 1955 om de in de gereformeerde kerken gezongen psalmen niet door de psalmberijming-Hasper te doen vervangen, bestaat er een geschil tussen deze kerken en de „Stichting tot be vordering van het geestelijk lied." Deze stichting acht namelijk door dit besluit een eerder door de gereformeerde kerken met haar aangegane overeenkomst geschon den. De reden, waarom de synode de nieu we psalmberijming niet wilde invoeren, was, dat zij liever tot een psalmberijming zou komen, die ook aanvaard zou worden door andere protestantse kei-ken in ons land, teneinde een spraakverwarring in dit opzicht te voorkomen. De stichting acht zich echter door het besluit ernstig benadeeld. Het contract, dat zij overtreden acht, bevat ook de be paling, dat eventuële conflicten langs de weg van arbitrage moeten worden opge lost ter voorkoming van het feit, dat de we reldlijke rechter hierover zou moeten oor delen. De stichting heeft nu prof. dr. H. Bergema, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der gereformeerde kerken te Kampen, als arbiter aangewezen en de sy node het oud-Kamerlid dr. J. Schouten. Deze samen hebben als derde aangewezen dr. A. A. L. Rutgers te Wassenaar, vice- president van de Raad van State, die als voorzitter van het scheidrechterscollege zal optreden. In de vergadering van het Produktschap voor Zuivel is uitvoerig gesproken over de moeilijkheden, die zich blijken voor te doen bij het aan huis bezorgen van con- sumptiemelk in hoge flats. In de praktijk is gebleken dat het dage lijks bezorgen van melk en zuivelproduk- ten in flats van drié, vier of meer etages moeilijkheden oplevert. In tal van plaat sen hebben bezorgers voet- rug- en hart klachten gekregen door het vele trappen- klimmen. Artikel 7 van de Zuivelverorde- ning 1946 bepaalt echter dat melkbezor gers verplicht zijn de melk dagelijks en op de gebruikelijke wijze aan huis te be zorgen. Over de uitleg van het begrip op de gebruikelijke wijze aan huis" loopt nu de discussie. De consumptiemelkcommissie van het produktschap is tot de conclusie gekomen, dat deze bepaling uit de verordening over bodig en bovendien onhanteerbaar en on- naleefbaar is. Zij adviseert dan ook de be paling tot verplichte aflevering aan huis in te trekken. Het Bedrijfschap Detailhan del in Melk acht het minder gewenst om op dit ogenblik plotseling een einde te ma ken aan een verplichting, die al jaren be staat. Zij stelt daarom voor de bepaling te handhaven, maar de redactie zodanig te wijzigen dat voor wat betreft de bezorging aan bewoners van hoge flats hieruit slechts een verplichting kan worden afgeleid tot het dagelijks afleveren aan de hoofdin gang op de begane - grond. De consumenten-vertegenwoordigers zijn van mening, dat het voorschrift niet inhoudt dat de melk onder alle omstandig heden aan de huisdeur moet worden afge leverd. Met name in hoge flatwoningen zou in overleg met de bewoners hiervan kunnen worden afgeweken, omdat de ver ordening immers spreekt van op de ge bruikelijke wijze". Zij zouden het liefst zien, dat het Produktschap voor Zuivel bij de desbetreffende instanties de aandacht vestigt op de problemen van het bezorgen op hoger gelegen etages, zodat bijvoor beeld in flatgebouwen boodschappenliften zouden kunnen worden aangebracht of kastjes in het benedenportiek, waarin de bezorgers hun waren kunnen neerzetten. Na uitvoerige discussie besloot het pro duktschap dat elk van deze drie mogelijk heden zal worden vervat in een concreet Voorstel. Nadat het produktschap zal heb ben uitgemaakt welk voorstel de voor keur verdient, zal dit in de eerstvolgende vergadering aan de orde worden gesteld. Op 66-jarige leeftijd is in Delft overle den de heer Dirk Boode, die als beeldend kunstenaar en vooral als glazenier bekend heid genoot. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal woensdag op Jaffa plaats hebben. Dirk Boode, die in Delft ge boren werd, genoot zijn opleiding bij de schilder H. A. Bongers en aan de Haagse Akademie. Daarna was hij vele jaren ar tistiek medewerker van de glazenier ir Jan Schouten. Later vestigde hij zich zelf standig. Hij maakte boekillustraties, lino leumsneden voor kalenders en ontwerpen voor gebrandschilderde ramen, onder am dere voor een kerk in Maasland. Als schil der ging zijn voorliefde uit naar symbo- 'ische en bijbelse voorstellingen. Staaltje van pionierswerk Op 21 oktober zonk in de Bieselingse Ham op de Westerschelde het 300 ton metende Duitse kustvaartuig „Plan", na in aanvaring te zijn geweest met het Duitse motortankschip „Winnetou". De „Plan", die een lading wol in had, ligt sindsdien op een diepte van veertig meter bij laag water. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Van den Tak's bergingsbedrijf te Rot terdam is men er vanmorgen in geslaagd in samenwerking met de Union* de Re- morquage et de Sauvetage s.a. uit Ant werpen een schip in zijn geheel van een dergelijke diepte te lichten. De „Plan" werd vanmorgen een driehonderdtal me ters naar de laagwaterlijn verplaatst, het belangrijkste deel van deze uitzonderlijke berging. Het schip, dat thans nog op zijn zijde ligt, zal nu nog meer „hogerop" wor den gebracht en daarna overeind worden gezet en vervoerbaar gemaakt, hetgeen al dan niet na lossing van de lading zal ge schieden. De voorbereidende werkzaamheden voor deze uitzonderlijke berging werden uit gevoerd met de bergingsvaartuigen „Sal vor X" uit België en „Bruinvisch" van Van den Tak en met behulp van de dui kers J. Pols en D. Schipper, respectieve lijk uit Maassluis en Scheveningen. In een speciaal daarvoor bijeengeroepen vergadering van de gemeenteraad van Maastricht heeft le burgemeester een ver klaring afgelegd over de gang van zaken bij de verbouwing van de stadsschouw burg en de aanmerkelijke overschrijding van de aanvankelijke begroting voor de eerste fase der verbouwing met rond 1,7 miljoen gulden. De burgemeester zei dat van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een ambtelijk onder zoek was ingesteld. Daarna hebben B. en W. een onderhoud gehad met minister Wit te. De minister stelde daarbij voorop o- vertuigd te zijn van de goede trouw van het gemeentebestuur, Hoewel Maastricht bij deze verbouwing een aanzienlijke kos- tenoverschrijding gemaakt had, bleek de minister geneigd de noodzaak tot uitbrei ding van de oorspronkelijke rijksgoedkeu ring in dit geval te aanvaarden. De burgemeester deelde mede, dat de goedkeuring van Gedeputeei'de Staten op de overschreden gebieden nog niet is ver kregen, maar dat deze goedkeuring na het bekend worden van het ministeriële stand punt spoedig zal worden verstrekt en dat de voltooiing van de eerste bouwfase nu verzekerd zal zijn. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dinsdagavond heeft het IJsballet van Maxi en Ernst Baier in de vrijwel uitver kochte Apollohal de Amsterdamse pre mière gegeven van zijn nieuwe program ma, „produktie 1958", dat onlangs in Utrecht de wereldpremière beleefde. En net als in de Domstad kwam het ook hier tot tonelen van laaiende geestdrift. Het regende open doekjes en aan het slot van de voorstelling kwam het tot een stamp en juichovatie, die bijna geen einde scheen te zullen nemen. En terecht, want dit nieuwe programma is inderdaad een be levenis. Het is geen eenvoudige opgave, onze in drukken van dit feest voor oog en oor sa men te vatten of te analyseren, omdat ver gelijkingsmateriaal met dit genre van ijs- kunst goeddeels ontbreekt. Wie echter Maxi en Ernst Baier met hun ensemble twee jaar geleden gezien heeft, die zal tot de conclusie komen, dat deze groep sinds dien in ieder opzicht winst geboekt heeft; winst aan „artistiek" niveau, aan tech nische vaardigheid en ook aan de bezet ting der ster-rollen. Nog meer dan in 1955 heeft men afstand gedaan van kitsch- achtige revue-effecten en zelfs het corps de ballet, dat in dergelijke ijsshows vaak meestal geen andere opgaaf heeft dan maar vrolijk met de benen te zwaaien, speelt bij Maxi en Ernst Baier een func tionele rol in de ontwikkeling van de in trige, indien dit althans niet een te dik woord is voor de vrij simpele verhaaltjes, die aan de beide ijsballetten „De poppen- bruiloft" en „De vier jaargetijden" ten grondslag liggen. Belangrijker is misschien de vraag of de term „ballet" voor dit alles niet een ietwat te pretentieuze betiteling is. Zeker is, dat de werkelijk dansante scènes, waarvoor de choreograaf kenne lijk leentjebuur gespeeld heeft bij de danskunst, tamelijk zeldzaam zijn. Maar daarvoor gaat men tenslotte niet naar een ijsshow, waar ge in de eerste plaats ge- makkelijk-aansprekende gratie, vaart en virtuositeit verwacht. En die zijn er dan ook volop te genieten, met de nadruk op de virtuositeit. Want wat deze kunstrij ders en kunstrijdsters zoals, het nieuwe leidende duo Irene Braun en Lothar Mül- ler, hét aerobatenteam Rike. Schropp en Poldi Bieref, cie Hongaarse kampioene Hedy Palinkas, de Deen Sonke Jensen en de andere solisten op technisch gebied presteren, dat spot werkelijk met alle wetten van de zwaartekracht. Om nog maar te zwijgen van de verbijsterende salto's, sprongen en razendsnelle wen dingen van de Amerikaanse ijsacrobaat Jack Duncan, die in een van zijn komische soli zelfs met een formidabele sprong van de ijsvloer af midden tussen het pu bliek duikt, waar hij dit ter gerust stelling in een verdekt opgestelde kist met schuimrubber belandt. Ook het koste lijke kelnersduet dat deze rasartiest sa men met de Duitse kunstrijder Hermann In de Koopmansbeurs te Amsterdam wordt tot en met 24 november een exposi tie over 't Westduitse technische boek ge houden, die is georganiseerd door 'n tech nische boekhandel uit de hoofdstad in sa menwerking met de „Börsenverein des Deutschen Buchhandels" .Deze tentoon stelling, de eerste, die op dit gebied na 1945 wordt gehouden, omvat meer dan 1500 technische uitgaven vrijwel alle technische gebieden zijn vertegenwoor digd die bij 110 Westduitse uitgevers zijn verschenen, en voorts een collectie technische tijdschriften. De directeur van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duitsland te Den Haag, mr. H. R. Marius, heeft de expositie geopend. De hoofdingelanden van het waterschap Het Middenveld" dat een groot deel van midden-Drente omvat, hebben tijdens een vergadering hun ontstemming geuit over de methode, die door de overheid bij het instellen van nieuwe waterschappen wordt gevolgd. Gedeputeerde Staten benoemen een voorzitter en wijzen hoofdingelanden aan, die dan meteen al hebben te beslis sen over de uitvoering van miljoenenwer- ken, zonder dat de belanghebbenden, de ingelanden, er ook maar iets in te zeggen hebben. Wel worden hun door dit college waterschapslasten opgelegd, zo werd be toogd. Bovendien heeft het waterschap „Het Middenveld", dat twee maanden geleden is opgericht, de totale schuld van het op geheven waterschap „Het Oude Diep" van bijna een half miljoen moeten overnemen. Deze schuld is ontstaan door de uitvoe ring van normalisatiewerken. Dit werd door het college van hoofdingelanden on democratisch en een vorm van dictatuur, genoemd. Als de overheid, zonder de par tijen erover te horen of er in te kennen, dergelijke beslissingen neemt, dan is zij ook verantwoordelijk voor de betaling. De vergadering betuigde hiermee haar instemming en vroeg het dagelijks be stuur, dc kat eens de bel aan te binden, want, zo werd gezegd, deze gang van za ken heeft niet alleen plaats in dit water schap maar ook in veel andere water- I schappen. Het bestuur zal de zaak bij I Gedeputeerde Staten aanhangig maken. Verschenen is thans het rapport van de j commissie der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen over de ge varen, die kunnen ontstaan tengevolge van de verspreiding van radio-actieve produk- ten door experimentele kernenergie-explo sies. Op grond van de conclusie, vervat in dit rapport heeft het bestuur van de afdeling natuurkunde der akademie er onlangs bij de regering op aangedrongen met alle te harer beschikking staande middelen de stopzetting van die proeven te bevorde ren. De commissie heeft zich beperkt tot be antwoording van de vraag of de in andere landen doorgevoerde experimentele explo sies van kernenergiebommen gevaren voor de Nederlandse samenleving opleveren. Voor haar oriënterend onderzoek heeft de commissie gebruik gemaakt van de be schikbare cijfers, „niettegenstaande de on zekerheden als gevolg van het niet be schikbaar zijn van tal van gegevens, die als geheim zijn geclassificeerd". Na elke explosie wordt stof, beladen met radioactieve elementen, in de atmosfeer gestoten, verklaart de commissie. Neder land ligt ongunstig in de grote westen winddrift over het noordelijk halfrond, waardoor radioactieve verontreinigingen van de dampkring ons land, van elke be kende bron op het noordelijk halfrond uit, in de .regel betrekkelijk snel bereiken. De in West-Europa aan de grond in lucht en neerslag gemeten concentraties der kunst matige radioactieve verontreinigingen vin den daarbij theoretisch een goed sluitende verklaring. Deze geldt ook voor de plaatse lijk en tijdelijk waargenomen uitzonder lijk hoge concentraties. De vraag naar de schadelijkheid der kunstmatige radioactieve stoffen voor de menselijke gezondheid leidt echter tot de conclusie, dat deze tot dusver vooral schuilt in de voorraad die, met grote wervelbewegingen over de gehele wereld vrij gelijkmatig verspreid, in de boven lucht ligt opgehoopt. Uit deze voorraad bereikt doorlopend meer of minder stof ook de aardbodem Het grootste deel wordt door regen, sneeuw en hagel om laag gebracht. Het radioactive stof, dat bij kernbomex plosies in de atmosfeer gebracht wordt, is in Nederland duidelijk aan te tonen. Over de biologische gevaren ze^t de commissie dat in principe elke dosis stra ling in genetisch opzicht schadelijk is, zo dat elke vermeerdering van de gemiddelde dosis zoveel mogelijk beperkt dient te worden. Wat het gevaar van ingestie van radio-actieve stoffen betreft verdient strontium-90 bijzondere aandacht. Dit hoopt zich op in het skelet en'heeft daar een grote gemiddelde verblijftijd. De commissie acht het echter onwaarschijn lijk, dat de stralingsdosis bij de huidige besmettingsgraad schadelijke gevolgen zal hebben. Bii voortduring van de huidige neerslag van radio-actief stof kan echter na enige tijd een besmettingsgraad ont staan, waarbij schadelijke gevolgen niet met zekerheid uit te sluiten zijn. De commissie acht het niet zeer waar schijnlijk dat inhalatie van de geringe hoeveelheid radio-actief stof in de at mosfeer voor de ademhalingsorganen on gewenste gevolgen heeft. Zij neemt enige reserve in acht ten aanzien van de ver onderstelling dat deze radio-actieve deeltjes ten enenmale onschadelijk zouden zijn. Er zijn redenen te over om het verloop van de besmetting in Nederland nauw lettend te volgen door meting van de radio-activiteit in lucht en regenwater en tevens bijzondere aandacht te schenken aan strontium-90 en aan de analyse ervan in voedingsmiddelen en in het menselijk skelet. Brandkast opengesneden. Onbeken den hebben een bezoek gebracht aan een machinefabriek aan de Stationsweg te Rot terdam. In het kantoor stond een honder den kilo's wegende brandkast en de inbre kers hebben kans gezien deze weg te sle pen naar de stookplaats van de centrale verwarming, elders in het pand. Met een snijbrander hebben ze daarop de kast als een sardineblikje geopend. In plaats van de verwachte grote „poet" lag er slechts twintig gulden in de safe. Riederer ten beste geeft, is ijsvermaak van de bovenste plank: een nummer van wereldformaat. Begonnen werd met „De Poppenbrui- loft" een charmant dansspelletje op eenvoudige, kindei'lijke motieven als „een verjaardagspartijtje", „bij de poppendok ter" en dergelijken. De jonge en stralende Carola Link, nog maar pas ontwassen uit de rijen van het corps de ballet, danste met een verrukkelijk-naïeve mimiek de hoofdrol van het kleine meisje Lilli. De knappe duetten met haar droom-Peter (Sönke Jensen), maar ook de hele feeste lijke entourage van feeën, geesten, speel goeddieren en andere figux-en uit de kin derlijke fantasie maakten van dit dans spel een lust voor het oog. Rike Schropp schitterde in dit ijsballet met een geraffi neerde wespendans, Lothar Muller en het Engels schaatswonder lieten zich in een verrassend knappe Spaanse dans be wonderen. Van de Vier Jaargetijden, een schepping van balletmeester Günther Lorenz naar een idee van Maxi Baier, bekoorde vooral het herfsttafreel met de jacht met de meute op het betoverde vosje in het dampende najaarsbos. Welk een sugges tieve sfeer werd hier geschapen met ge raffineerde belichtingseffecten en met de wilde dooreenwerveling van de fantas tische bosgeesten en de deftige jagers in hun statige jachtrokken. De expressieve zigeunerinnendans van Joy Aston in dit tafreel was voor ons een der glanspunten van de avond. Bekooxdijk als kijkspel, ook om zijn bij zonder zox'gvuldige kostumering was voorts het tafreel „Lente" met de gesnorde fla neurs en de meisjes in hun queus-de- Paris van het genoegelijke Berlijn anno 1900, compleet met de aflossing van de wacht, die natuurlijk in de ganzen pas marcheert en de trotse „Pickelhaube" op het hoofd torst. De apotheose vap gratie en raffinement kómt echter pas in de finale, het winter- tafreel met de ijsbloemen en ijskristallen, de wilde slierten van carnavalsvierders en de onsterfelijke klassieke wals, terwijl uit de staalblauwe winterlucht (een wonder van belichtingskunst) een „echte" sneeuwbui van zeepbellen neerdaalt. Het publiek was in extase. Twee jaar is er aan dit nieuwe program ma vooi-bereid. De Baiers, die niet meer meedansen, ontwierpen zelf de fx-aaie kostuums en studeerden met hun ballet- meester alle soli en ensembles in totdat alles tot in de puntjes klopte. Elke be weging en ieder gebaar is tot in onder delen van seconden in strenge discipline getimed, maar desondanks krijgt de toe schouwer voortdurend de indx-uk dat er spontaan en onbezox'gd geïmproviseex*d wordt. Misschien is dat het geheim van Maxi en Ernst Baiers succes met deze IJsshow, die, naar het nieuwe px'Ogi'amma' bewijst, nog altijd weergaloos is. In Helsingoer (Denemarken) is dinsdag de grootste veex-boot van Europa te wa ter gelaten. De boot, die voor de dienst tus sen Tx-elleborg (Zuid-Zweden) en Sassnitz (Oost-Duitsland) bestemd is, kan veertig goederen- of passagierswagons, dertig auto's en duizend passagiex-s vervoeren. Het komt begin volgend jaar in de vaart. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft zich unaniem akkoord verklaard met het door B. en W. gevoerde beleid ten aan zien van het plan-Wilsveen, dat voorziet in de bouw van een nieuwe stad ten be hoeve van de Haagse agglomeratie. De gemeenteraad sprak tevens de wens uit dat B. en W. stappen zullen ondernemen dit plan zo spoedig mogelijk te verwezen, lijken. Burgemeester Kolfschoten verklaarde dat Den Haag zelf in 1961 geheel volge bouwd zal zijn en dat dit voor de Haagse agglomeratie in 1967 het geval is. Voor 1980 wordt rekening gehouden met een tekort aan 45.000 woningen. Het valt dus niét te loochenen dat Den Haag met een ernstig ruimteprobleem worstelt en dat aller inspanning nodig is om dit vraagstuk tijdig meester te worden. 1-Iij betreurde het dat Zoetermeer, op welks gebied 2/3 ge. deelte van Wilsveen zal komen te liggen niet bereid is gebleken met Den Haag' Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp samen te werken. Zoetermeer meent dat het door de nieuwe stad, die 103.000 inwoners zal tellen, zijn landschap pelijk karakter zal verliezen. Burgemeester Kolfschoten merkte op dat Wilsveen een zelfstandige administratieve eenheid zal worden en geen satellietstad Wethouder Van Lissa Nessel legde er de nadruk op dat volgens het plan-Wilsveen 10 ha tuinbouwgrond zullen worden op geslokt. De tuinbouwers, die hierdoor wor den getroffen, zullen hun bedrijf kunnen voortzetten in het gebied tussen Leidschen dam en Zoetermeer. De boringen die in dit oliegebied worden ondernomen zullen de aanleg van tertiaire wegen nodig ma ken, die de tuinbouw daar zeer aantrekke lijk zullen maken. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Het Nederlands Klassiek Verbond schrijft ook dit jaar twee prijsvragen uit voor gymnasiasten en lyceïsten, te we ten een litteraire en een ax-tistieke prijs- vx-aag. De winnaars van de litteraire prijs vraag zullen worden beloond met een boe- kenbon ter waarde van vijfentwintig gul den en een ter waarde van vijftien gulden. De bekroonde inzending zal, indien deze daarvoor geschikt is, in „Hermeneus" worden opgenomen. De jury bestaat uit drs. N. van der Blom, mevrouw J. M. Dutilh-'s Jacob en mr. P. W. Pestman, De prijzen voor de beste inzendingen voor de artistieke prijsvraag bestaan eveneens uit boekenbonnen van tien tot vijfentwin tig gulden. De jury bestaat hiervoor uit mr. C. J. Veder, voorzitter, mr. F. J. Bre vet, mej. dra. B. L. D. Ihle, drs. F. G. Rotteveel Mansveld en mevrouw dr. A. N. Zadoks-Josephus Jitta. De inzendingen voor beide prijsvragen moeten uiterlijk 1 maart 1958 in het bezit van de jux-y zijn. De uitslag zal bekend gemaakt worden op vrijdag 9 mei 1958 in Amsterdam. Er reizen thans „Italiaanse" kooplieden door ons land, die stoffen door middel van allerlei verzinsels trachten te verkopen. Zij hebben enige tijd in West-Duitsland ge opereerd en zijn nu naar Nederland geko men. Dat hun handel floreert, moge blij ken uit het feit, datzij in grote auto's rijden en over vrij grote sommen geld be schikken. Zij kopen hier te lande lappen stof en doen zich tegenover aspirant-kopers voor als buitenlandse vakantiegangers of als militairen met verlof, die door omstan digheden over een toevallig tekort aan con tanten beschikken. Om zo spoedig moge lijk hun legerbasis of .de woonplaats van een gefantaseerd familielid te kunnen be reiken zijn ze bereid een lap stof te ver kopen of als onderpand te geven voor een lening. De kwaliteit van de stof wordt onder meer aangetoond door er wat ben zine overheen te gieten en die in brand te steken. Voordat de benzine geheel is op gebrand, wordt de vlam echter snel ge doofd. De verkoopprijzen van de stof en de daarop geleende bedx-agen belopen ge middeld veertig gulden, hoewel de waarde slechts ongeveer de helft bedi-aagt. De mannen spreken meestal gebrekkig Duits, Frans of Engels. ADVERTENTIE Veroordeeld tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf en geldboete De rechtbank te Zwolle heeft de 45-ja- rige veehouder H. P. te Kampen veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van een jaar en 1000.boete. De eis luidde een maand voorwaardelijk en 1000. boete. P. had prikkeldraad gespannen over de Strikkenpolderweg, een openbare weg bij zijn boerdex-ij op het Kampereiland, om zijn koeien in de berm te kunnen laten gx'azen. De bromfietser H. Wolterink was in volle vaart tegen het prikkeldraad ge reden en daarbij zo ernstig gewond dat hij waarschijnlijk zijn hele verdere leven invalide zal blijven door een hersenaan- doening. Structuurplan voor negen gemeenten Het onderzoek naar de ïnogeJijkheden tot samenwerking tussen de Zuid-Holland se gemeenten Dordrecht, Alblasserdam, Zwijndx-echt, Papendx-ccht, Dubbeldam. 's-Gravendeel, Puttershoek, Sliedrecht en Hendrik Ido Ambacht ten aanzien van de toekoirxstige ontwikkeling in de provincie Zuid-Holland heeft positieve resultaten opgeleverd. Er is een werkcommissie g vormd, waax-in de bux-gemeesters van de negen gemeenten zitting hebben en welke onder voorzitterschap staat van de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze werk commissie gaat na op welk gebied samen werking van node is. Zij heeft reeds be sloten aan de stedebouwkundigen, die voor de afzonderlijke gemeenten belast zijn met het ontwerpen van structuur- en uitbrei-; dingsplannen, in overweging te geven bij hun overleg te streven naar een zodanige situatie, dat in feite voor de gezamenlijke negen gemeenten één structuurplan ont staat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6