Horen en zien Minstens f 50.- oude naaimachine EEN WOELIGE TIJD VAN NIEL Het prinsje, dat niet lachen kon i/t/bovmtff Agenda voor Haarlem KUIPERS NAAIMACHINES Kort en bondig 5 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Saai spel Boeiend toneel Bitter herdenken Wanneer u na het winkelen thuis komt De radio geeft vrijdag Apocalyps* Jeruzalem's burgemeester sprak in Den Haag Belgische Kamer keurde de Euroverdragen goed Met 174 tegen 4 stemmen bij 2 onthoudingen In Odense worden twee reuzentankers gebouwd Engelse verbinding met continent wordt verbeterd „Syrische" tendens in Indonesisch beleid? Verandering van klimaat voor Tito aanbevolen r~ ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 Woensdagmiddag kregen Nederland en België op het televisie scherm een repor tage van de interland-voetbalwedstrijd tus- sen West-Duitsland en Zweden te zien. Het is geen indrukwekkende vertoning gewor den. Noch wat het spel noch wat het beeld betrof. Men moest het namelijk met slechts jén camera stellen, die ergens boven in de staantribune een plaatsje had gekre gen. Weliswaar bestreek deze camera het gehele terrein en zat men voorts door clo se ups als het ware óp de bal, maar het geheel werd door de geringe afwisseling vrij vervelend, vooral ook toen het spel nauwelijks meer het aanzien waard was. Het enige amusante was alleen nog maar de verslaggever Wim de Gruyter, die dik wijls vergat dat de mensen thuis alles zelf konden zien en die hardnekkig „kooi" voor „goal" maar ook „shot" voor „schot" bleef zeggen. In de rust hebben we kunnen vaststellen dat de tachtigduizend Duitsers in het Hamburgse stadion precies vijftien minuten lang ongemotiveerd met luid ge brul van hun aanwezigheid blijk wilden ge ven. Een rumoerig geheel. In de tweede helft hadden de Duitse technici van de te levisie kennelijk genoeg van hun nare grap je om bij elke aanval van hun elftal het geluid helemaal „open" te zetten, waar door Wim de Gruyter zelfs af en toe niet te verstaan was. De opvoering van „Donadieu" van de Oostenrijkse toneelschrijver Fritz Hoch- walder - woensdagavond uitgezonden in het t.v.-programma van de N.C.R.V. - heb ben wij geboeid gevolgd. Behoudens 'n te kort aan rolkennis van Frans 't Hoen op enhele kritieke ogenblikken was de voor stelling gaaf en stijlvol. Het stuk ontleent z'n betekenis aan de vakkundigheid waar mee de schrijver een boeiend deel uit de Westeuropeso geschiedenis - de godsdienst strijd in het Frankrijk onder Lodewijk XIV - tot leven heeft gebracht. Dit is niet de plaats daarop nader in te gaan. Laten we vaststellen, dat de opvoering, waar aan werd meegewerkt door Henk Rigters, Eric van Ingen en andere acteurs van ver scheidene toneelgezelschappen, in elk op zicht sterk was en dat de televisie er spe lenderwijs 'n overtuigende verdediging van zijn bestaan mee heeft geleverd. Want zelden zag men treffender dan in deze door Max Douwes geregisseerde voorstelling hoe de elementaire eigenschappen van to neel en film met effect tegen elkaar kun nen worden uitgespeeld. Door gebonden heid aan plaats bleef de intimiteit van het theater, met de beweeglijkheid van de ca mera werd daaraan het filmisch per spectief toegevoegd. Als dat zoals woens dagavond met gevoel voor evenwicht ge beurt eet de televisie met smaak van twee walletjes en heeft zij een zelfstandig karakter. Beeldschermer „Als ik de ogen sluit, zie ik op de bin nenkant van mijn oogleden de buurt zoals ik haar heb gekend gedurende veertig jaar voor het Grote Verdriet". Daaraan danken wij van Meyer Sluyser een boek vol herin neringen aan de Amsterdamse Jodenbuurt: Voordat ik het vergeet". Het is goed dat boek te lezen, opdat ook wij niet vergeten hoe het was en wat er vernietigd is. S. de Vries jr. heeft daar een steentje aan bij gedragen door een verantwoorde keuze uit het boek door de schrijver in de persoon van Bob de Lange te laten vertellen (Hil versum II), aangevuld met de stemmen van Louis de Bree, Herman en Heddi Bouber, Dick Scheffer, Dries Kryn als de mannen en Heieen Piementel, Marie Hamel, Beppie Mouton, Sera Anstadt en Ingrid van Ben- them als de vrouwen. De toon werd sober gehouden, de gein droog, zodat er geen dolle Potasch-en-Perlemoersfeer ontstond. Al werd er ampel op gezinspeeld, ergens waren de pogroms en de gaskamers al aan wezig. Vóór 1940 streden vele bewoners van de buurt voor afbraak en sanering. Ironie van het noodlot is een zachtzinnige kwalificatie voor het feit, dat deze niet met en voor de bewoners tot stand kwam, maar over hun lijken. De uitzending van gisteravond was in de eerste plaats bedoeld om deze tragedie levend te houden. Dat ze zo goed geslaagd is pleit voor alle mede werkenden. De vorstelijke weg naar de toekomstige IJtunnel zal voor altijd ge plaveid zijn met een schrijnend verdriet. Vrijdag ?2 november geeft de NCRV een radio-uitzending van het oratorium „Apo calyps" van Henk Badings. De muziek hiervan, op teksten uit de Openbaringen van Johannes, werd in 1948 gecomponeerd. De verhalende gedeelten van de tekst, waarin Johannes zelf het woord neemt, zijn toevertrouwd aan een declamator, soms zonder begeleiding, meestal tegen een ach tergrond van orkestklank, een enkele keer als declamatorium met vocale begeleiding. De tekst van de „vier dieren" wordt door een kwartet van solisten en die van „een stem uit de hemel" door een der solisten gezongen. Voorts worden de zangen van de „vierentwintig ouderlingen" en „de stem men ener grote schare" door het koor ver tolkt. Zo bestaat dit oratorium deels uit een reeks afgeronde en door declamatoria verbonden muziekgedeelten, deels uit door- gecomponeerde muziek voor soli en orkest. Het wordt uitgevoerd door het Groot Om roepkoor en het Radio Filharmonisch Or kest met als solisten Corry Bijster, Annie Hermes, Lode de Vos en Léon Combé en als declamator Johan Schmitz. Het geheel staat onder leiding van Henk Spruit Golfbreker ADVERTENTIE mag uw voldoening over het ge kochte niet reeds geslonken óf zelfs veranderd zijn in displezier. Vooral bij het kopen van horloges, klokken, kortom uurwerken, is voorlichting en vertrouwen van eminent belang. Na uw bezoek aan VAN NIEL zult u dan ook lang durig herinnerd blijven aan de deskundige voorlichting, die u kreeg en de goede keuze, die u deed. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewilde müz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9 30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Omr.orkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De ieugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Pianoreci tal. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjes koor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muz. 13.45 Gram. 14.05 Lichte muz. 14.25 Ka- merork. en soliste. 15.15 Voordr 15.35 Instr. trio. 16.00 Welke fruitsoorten zullen we in eigen tuin planten?, caus. 16.15 Vocaal kwint. 16.30 Kamer- muz. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regerings- uitz.Rubriek verklaring en toelichting: Het 10- iarenplan Suriname, door mr. Th. J. van der Pijl. hoofdambtenaar ministerie v. Zaken Overzee. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emi- gratlepraatie van H. A. van Luvk. 19 35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Apocalyps, oratorium. 22.40 Clavecimbelrecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.55 —24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7*10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gitaarrecital. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Amus.muz 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Boekbespr 14.40 Blaaskwint. 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekrevue. 17.10 Voor de jeugd. 17 40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act 18.20 Dansmuziek. 18.50 De puntjes op de i. caus VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 De 19.00 Voor de kind. 19.10 Musette-ork. en solist Ploeg, caus. 19.50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boek bespr. 20.25 Toneelcritiek. 20.35 N.O.V.I.B., caus. 20.45 Zuidafrikaanse volksliedjes. VARA: 21.00 Muzikaal kolderjournaal. 21.20 De lange weg, ra diodocumentaire. 21.45 Gram. 21.55 Leert uw landgenoten kennen, klankbeeld. 22.25 Buitenl weekoverzicht. VPRO: 22.40 Zorg om de mens caus. Hierna: Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Kamerorkest. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Operettemuz. (Om 16.00 Koer sen). 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Ork.conc 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Gram. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Jeruzalem's burgemeester, de heer Gershon Agron, heeft gisteren zijn door mist een dag gestagneerde bezoek aan Nederland gebracht. Hij was eerst de gast van het gemeentebestuur van Hilver sum dat hem in Gooiland een lunch aan bood, waaraan ook diverse burgemees ters, het bestuur Van de Kamer van Kpop- handel voor het Gooi en verschillende Rotarians aanzaten. Des middags was er een ontvangst bij de gezant van Israel in Den Haag, de heer H. A. Cidor, en 's a- vonds sprak de gast uit Jeruzalem in de Rolzaal aldaar op een bijeenkomst van Joodse landgenoten, georganiseerd door de Nederlandse Zionistenbond, ter herden king van de tiende verjaardag van het besluit der UNO tot herstel van de Jood se staat. Burgemeester Agron sprak in zijn rede van de erkentelijkheid der Joden jegens het Nederlandse verzet ten tijde van de Duitse bezetting en van dankbaar heid voor wat vele Nederlanders in die tijd voor hun Joodse medeburgers ge daan hebben. Hij wees voorts op wat er in de tien jaar opbouw in Israel tot stand gebracht is en verklaarde, dat het land zich thans voorbereidt op de opname van windstreken. Over de toekomst van Isra- een derde miljoen immigranten uit alle el had de heer Agron, ondanks de vijan dige houding van al zijn buux-landen, geen grote zorgen. „Wij hebben daar van meet af aan in een vijandig klimaat moeten leven, zo zei hij, „en daarom zien wij ons genoopt, de helft van het nationale inko men aan defensie te besteden. De bedrei ging aan onze grenzen is een reële fac tor, maar ook hierbij moet men bedenken, dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend." (Van onze correspondent in Brussel) Met 174 stemmen tegen vier (communis tische) stemmen by twee onthoudingen heeft de Belgische Kamer dinsdag het verdrag der Europese Economische Ge meenschap en de Euratoom goedgekeurd. De onafhankelijke Vlaamse nationalist in het parlement Waegemans onthield zich van stemmen, omdat hij het verdrag als een bedreiging beschouwt voor de Vlamin gen. De tweede onthouding kwam van een rooms-katholiek. die grondwettelijke be zwaren zag. De Kamer als geheel be schouwde de goedkeuring als een forma liteit. Ieder is er van overtuigd, dat de Euro pese verdragen een weldaad zijn voor de Belgische economie, ofschoon enkele secto ren, zoals de landbouw en enkele takken van bedrijf, waar de modernisering te wensen overlaat, het niet gemakkelijk zul len hebben. In het algemeen echter hoopt men dat de gemeenschap een tweede Bene lux zal worden en dat de export van de Belgische industrie naar Italië, Duitsland en Frankrijk zal toenemen, zoals dat met Nederland het geval is geweest. De Kamer heeft een commissie ingesteld, die het verdrag zal controleren. De drie partijen hebben dit op basis van een socia listisch amendement aanvaard. Twee of drie keer per jaar zal de minister van Buitenlandse Zaken, of de minister die in het Europese comité van ministers zitting heeft, voor deze speciale commissie ver slag uitbrengen over de vorderingen en de uitvoering van het verdrag. De Belgische oud-minister van Koloniën, Pierre Wigny, zei dat de Europese volks vertegenwoordigers zich moeten afvragen, wat de Europese nationale parlementen op den duur voor nut hebben. De Euro pese verdragen zijn achter gesloten deuren door ambtenaren opgesteld. Wij wisten er niets van, zo klaagde hij. Andere parlementsleden waren van oor deel, dat de nationale parlementen in de toekomst bij de redactie van de interna tionale verdragen moesten worden betrok ken. Hiertegen kwam de minister van Bui tenlandse Zaken, Victor Larock, in verzet op grond van de noodzakelijke scheiding der wetgevende en uitvoerende macht. De verdragen moeten nog door de Bel gische Senaat bekrachtigd worden. (Belga) De Luxemburgse Kamer van volksvertegenwoordigers is dinsdag met het debat over de Europese verdragen be gonnen. Het debat zal vandaag en morgen worden voortgezet. De stemming wordt niet voor dinsdag verwacht, maar goedkeu ring der verdragen staat vast. ODENSE (UP) Op de werf van A. P. Moeller, even buiten de Deense stad Oden- se, worden op het ogenblik twee bouw- dokken gegraven. Men zal daar twee reu zen-tankschepen van 100.000 ton gaan bouwen. Het eerste schip zal in 1960 te wa ter worden gelaten. Momenteel wordt gewerkt aan twee bouwputten van driehonderd metei lang en vijftig meter breed. In 1959 moeten de bouwdokken gereed zijn. Het vissersdorp Munkebo, waar men tot nog toe van de aalvisserij leeft, zal uitgebreid en her bouwd worden tot een arbeidersstadje ten behoeve van de werf. Dit jaar zullen er tweehonderd woningen worden ge bouwd, volgend jaar zullen er nog vier honderd worden opgetrokken. (Van onze correspondent in Londen) Engeland zal over een trajekt van veer tig kilometer een nieuwe moderne auto weg aanleggen in de buurt van Maidstone (Kent) als onderdeel van de grote ver keersweg van Londen naar Dover. Dit nieuwe trajekt, dat voor het dwarsverkeer van viadukten en opritten zal worden voor zien een nieuwigheid voor Engeland!— zal 100 mijjoen kosten en een enorme verbetering vormen voor de verbinding met het vasteland van Europa. De minis ter van Transport, Watkinson, noemde de toekomstige weg een instrument voor de Europese vrijhandel. De vraag is nu of Engeland de moed zal opbrengen om tot de aanleg van de kanaal tunnel over te gaan, welke inderdaad een praktisch symbool zou kunnen worden van de Europese integratie. Veldmaarschalk Montgomery sprak zich dezer dagen tegen de tunnel uit, maar er zijn maar weinigen die zijn militaire bezwaren in deze eeuw van raketten ern stig nemen. Er was eens een prinsje, dat Halowin heetteHij was de zoon van koning Barbowar, een goede koning, die overal in zijn rijk geliefd was. Prins Halowin sliep in een groot hemelbed van dons en zijdeals hij 's morgens wakker werd, kwamen statige lakeien hem zijn ontbijt brengen. Allemaal lekkere dingen, verse broodjes, chocolade-hagelslag, jam en zachtgekookte eitjes. Ja, zie jeprinsjes worden altijd een beetje verwend! 2-3 ADVERTENTIE geven wij voor uw (hoe oud en lelijk deze ook is) indien u bij ons gedurende november een NECCHI koopt KLEINE HOUTSTRAAT 112 TELEFOON 11142 - HAARLEM DJAKARTA (ANP) Premier Djuanda Kartawidjaja heeft geweigerd commentaar te leveren op persberichten, waarin werd beweerd dat de Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, John M. Allison, betrokken zou zijn bij subversieve activiteiten tot omverwerping van het regiem van presi dent Sukarno. Deze berichten waren ge publiceerd in Hongkong en in India en ook door „Radio-Peking" die beweerde, dat tijdens de jongste anti-Amerikaanse rel letjes in Taipeh documenten over een ge heim Amerikaans complot zouden zijn ge stolen uit de Amerikaanse ambassade al daar. In een hoofdartikel vestigde het socia listische dagblad „Pedoman" in Djakarta dinsdag de aandacht op de campagne van „Radio-Peking" tegen ambassadeur Alli son". Het tijdstip voor de campagne is goed gekozen, daar Indonesië zich op het ogen blik op een tweesprong bevindt", aldus dit blad, dat daaraan toevoegt, "dat Indonesië in het bijzonder van de kwestie Nieuw- Guinea min of meer op Russische steun rekent, die ook van militaire aard zou kun nen zijn. Het blad vreest, dat als.de cam pagne succes heeft, Indonesië een „tweede Syrië" zou kunnen worden. Ook in dat land werd dé Amerikaanse ambassade er van beschuldigd betrokken te zijn in sa menzweringen tot vervanging van de re gering, en het resultaat was dat de Ameri kaanse ambassadeur en enkele leden van de ambassadestaf tot persona non grata werden verklaard. „Analoog met Syrië, zou Allison dan tot persona non grata wor den verklaard", merkt „Pedoman" op. BELGRADO (Reuter) Te Belgrado is bekendgemaakt, dat de gezondheidstoe stand van president Tito, die voor de her denkingsplechtigheden van de Russische revolutie in Moskou een acute aanval van spit kreeg, langzaamaan verbetert, maar dat de behandeling nog geruime tijd zal duren. De behandelende artsen hebben de patiënt onder andere verandering van kli maat aangeraden. Dit lijkt de weg te openen voor de uitgebreide reis door het Verre Oosten, die hij wegens zijn kwaal op 29 oktober moest uitstellen. Hoewel deze reis nooit officieel is aangekondigd, nam men algemeen aan, dat de president in december het land voor ongeveer twee maanden zou verlaten. (UP) Men acht het in Belgrado niet uitgesloten, dat Tito een Russische uit nodiging zal krijgen, enige tijd aan de Zwarte Zee, aan de „Russische Rivièra", door te brengen. WENEN (UP) Een Joegoslavische re geringsmissie zal binnenkort een bezoek aan Boedapest brengen, aldus verluidt te Wenen. Sinds 1947, toen Tito een delegatie leidde, heeft geen Joegoslavische missie de Hongaarse hoofdstad bezocht. Aangenomen wordt dat het besluit tot het zenden van een missie onlangs in Mos kou werd genomen, waar premier Kadar en de eerste vice-president Edvard Kar- aelj elkaar hebben ontmoet. Kennelijk heeft het bezoek ten doel het prestige van de regering-Kadar te ver groten. Waarnemers in Wenen zijn van oordeel dat de Hongaars—Joegoslavische spanning aanzienlijk is afgenomen. ADVERTENTIE is het heerlijk zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel citroen. V. 4. In Harry leefde ook nog iets van geloof in tove naars. Hoe vaak was hem niet het verhaal van de Rothschilds verteld en dat moést wel iets met tove narij te maken hebben! Harry sloot z'n ogen. Hij zat in het halfdonkere makelaarskantoortje van de bankier Rindskopf. Hij moest rekeningen schrijven. Zijn gedachten dwaalden echter af van de getallen in de boeken, van de Groschen en Pfennige en Guldens. Hij droomde van avonturen in warme zuidelijke landen en ook gingen zijn gedachten naar het noorden, naar Hamburg, waar zijn oom Salomon woonde, de grote tovenaar met geld. Want was het geen tovenarij om met 16 Groschen in Hamburg aan te komen en hans miljoe nen te bezitten? Harry's hand, die de pen vasthield, trilde even. Mis schien had hij iets geërfd van deze toverkunst? Hij opende zijn ogen weer. „Den Hoogwelgeboren Heer..." Met mooie, krullende letters schreef hij deze woorden op het gelige gladde papier. Hij merkte niet, dat Rindskopf in de half-geopende deur stond en hem zwijgend gadesloeg. Er was een boosaardige trek om zijn mond. Hij was niet tevreden ove>- de oleke jon geman, met de onfrisse teint, die met gesloten ogen voor zich uit zat te dromen, in plaats van zijn plicht te doen. Maar eindelijk scheen de leerling dan toch werkelijk aan het werk te gaan. De bankier Rinds kopf sloop behoedzaam op de tenen naderbij. Achtei de jongen staande, las hij wat deze op het papier had geschreven. Ongelooflijk! Met sierlijke, krullende let ters stond daar duidelijk leesbaar: „Aan de hoog welgeboren heer Sy Freudhold Riesenharf, alhier. Het is ons een grote eer u ingesloten een wissel te doen toekomen ten bedrage van 1 miljoen Mark, te incasseren bij het huis Rothschild in Parijs of Lon den". En daaronder: „Bankiershuis M. B. Rindskopf." Rindskopf pakte het papier met een abrupt gebaar op, verkreukelde het in zijn handen en vroeg tenslot te: „Ik begrijp hier niets van. Ik heb geen wissel uitgeschreven voor een miljoen, hou zou ik dat kun nen! Ik ken de namen van alle belangrijke mensen in Frankrijk, maar., die meneer Riesenharf ken ik niét!" Harry bespeurde onmiddellijk zijn argwaan. Er kwam een spottende trek om zijn mend. „Een mooie naam, vindt u niet?" merkte hij op. Rindskopf had echter geen gevoel voor spot. Hij snauwde Harry toe: „Wat bedoel je: een mooie naam? Een mooi be drag, zou ik liever willen zeggen!" Harry's ogen fonkelden. „Hij heeft het verdiend." Rindskopf's zwarte ogen keken hem met een ste kende blik aan. „Maar niet bij mij!" riep hij op heftige toon uit. Harry keek hem rustig aan. Hij toonde geen ver legenheid, maar glimlachte. „Hij zal ze krijgen!" antwoordde hij. Voor de eerste keer amuseerde hij zich in Frankfort. Rindskopf werd steeds opgewondener. Zijn stem klonk schel. „Niet bij mij, niet van mijn geld! Ben je gek geworden? Ik ken die man niet, en ik weet ïelem^al niet hoeveel percent hij zal geven, ik weet niets van zijn borg stellingen, niets., niets Als je zaken kunt doen voor mijn bankiershuis, goed, dan kunnen we daarover praten, maar zó gaat dat niet!" Harry haalde heel diep adem en zei langzaam: „Ik ben 't." Hij hief zijn blik op naar Rindskopf, die buiten zin nen scheen te geraken. Hij schudde zijn slordige zwarte haar. Zijn argwaan ging over in zeker-weten Dit moest een of andere oplichten, zijn.. Harry met boze ogen aankijkend, beval hij: „Bewijzen!" Harry knikte met een spottend gezicht. Men zou het de arme man dus moeten uitleggen Met grote let ters schreef hij de naam nogmaals op het papier: Sy Freudhold Riesenharf. Ondanks zijn boosheid, kon Rindskopf zijn nieuws gierigheid niet onderdrukken. „Wat betekent dat Sy, ik ken die naam niet?" Harry keek de oudere man aan. „Hokus, pokus.." mompelde hij en begon de letters uit te knippen, om ze vervolgens door elkaar te gooien en opnieuw uit te leggen. Vol verbazing las Rindskopf: Harry Heine Düsseldorf. Hij knikte en merkte verontwaardigd op: „Er is een F te veel! Je hebt 't niet eens goed ge daan!" Hij scheurde met een woedend gebaar de brief, die hij nog steeds in handen hield, in stukjes, de papier snippers dwarrelden over de tafel. Bankier Rindskopf overdacht deze aangelegenheid ernstig. Hij was geen man van snelle beslissingen, hij ging niet over één nacht ijs. Hij overlegde met zakenvrienden en met zijn familie. Stel je voor, dat die Samsan Heine hem zo'n koekoeksjong in het nest had gelegd! Tenslotte nam hij een besluit. Heel terloops kondig de hij Harry aan: „Het wordt hier niets met jou. Je presteert niets. Het heeft geen zin. Wil je teruggaan naar Düsseldorf, of wil je 't nog eens proberen bij Mozes Oppermann, een vriend van me, die een spe- cerijenhandel heeft?" Harry begreep onmiddellijk wat hem te doen stond. Hij antwoordde: „Ik zal naar Oppermann gaan schrijft u alstublieft niet naar Düsseldorf. Rindskopf schreef inderdaad niet naar Düsseldorf, en ook Harry deed 't niet. Hij zou trachten bij Opper mann te slagen, zijn moeder mocht niets van zijn mis lukking horen. Haar mocht hij geen verdriet doen. Zij dacht immers vol trots, dat hij in Frankfort de eerste stappen naar een grootse carrière deed... Harry bleef in hetzelfde kleine kamertje wonen en trachtte er het beste van te maken. In de koele don kere gewelven van de specerijenhandel van de heer Oppermann hingen geuren van nootmuskaat, kruid nagel en peper. Vreemdsoortige geuren, welke Harry deden vergeten, dat nier altijd het hoofd koel moest houden... In deze omgeving droomde hij opnieuw van verre, vreemde landen. Lang duurde zijn verblijf in deze omgeving echter niet. Na vier weken kondigde ook Mozes Oppermann aan dat hij hem niet langer kon gebruiken. Er stak volgens hem, geen koopman in Harry. Terneergesla gen slenterde de jongeman langs de oevers van de Main. Het was een koude, sombere dag. De wind was ijzig en de wolken hingen laag. Ook het water was somber van kleur. Hij hield zijn handen in zijn zakken en liep met het hoofd voorover. Zijn rechterhand speelde met een nootmuskaat. Het enige souvenir van deze tijd in Frankfort, deze eerste stappen op weg naar de wereld-heerschappij...! Hij maakte een grimas, wat had het lot met hem voor? (Wordt vervolgd) Plasticsucces. De eerste Nederlandse kunststoffenbeurs „Macro-Plastic" in het Rai-gebouw te Amsterdam is gisteren ge sloten. Zij is een groot zakelijk succes ge worden, aldus de organisatoren. De uit dertien landen afkomstige deelnemers zijn unaniem zeer tevreden. Er zijn belangrijke orders afgesloten, vooral in de machine sector. „Macro-Plastic" werd in totaal door circa 40.000 mensen bezocht. Desertie. De rivierpolitie te Rotter dam heeft bij aankomst van de „Willem Ruys" uit Indonesië een passagier, de 30- jarige H. W. A. H., aangehouden, die des tijds is gedeserteerd uit een bataljon van de Koninklijke Landmacht te Djakarta. Vrijgesproken. De kantonrechter te Zierikzee heeft een Belgische rechter uit Antwerpen vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding van de Jachtwet. De Belgische rechter zou met zijn zoon in Re- nesse op patrijzen hebben gejaagd. In 1949 was hij voor een dergelijk feit ver oordeeld. De zestienjarige zoon van de rechter kreeg f 25 boete, omdat hij een ver boden jachtmiddel, een katapult, in zijn bezit had gehad. Drieling. Het echtpaar Toet-Vrolijk in Den Haag is verblijd met de geboorte van een drieling. De drie jongetjes wegen respectievelijk 1780, 1800 en 1830 gram. Zij zijn het eerste kroost van het echtpaar Toet. Mevrouw Toet is 18 jaar. Burgemeester van Rockanje. Bij Kon. Besluit is ingaande 1 december benoemd tot burgemeester van Rockanje de heer J. Spaans te Alkmaar, hoofd van het Bu reau voor Huisvesting aldaar. Hij is gebo ren 9 juli 1912 en lid van de Partij van de Arbeid. Eerste hoveniersschool. De inspecteur van het tuinbouwonderwijs, ir. B. K. Bar- telds, heeft de eerste lagere tuinbouw school, speciaal voor de opleiding van ho veniers, officieel geopend. Deze eerste ho veniersschool, ondergebracht in de Watetj- graafsmeerschool ifi Amsterdam-Oost! "is opgericht door de afdeling Amsterdam van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. DONDERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg: R.K. Rederijkerska mer „Alberdingk Thym" geeft donateurs voorstelling met een blijspel van Philip King: „Pas op, Eerwaarde", 20 uur. Con certgebouw: Najaarsconcert door Kon. Mannenkoor „Caecilia" onder leiding van de nieuwe dirigent Anton de Beer, 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 jr., 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva- theater: Pablito Calvo in: „Marcellino brood en wijn", a.l., 20.15 uur. Rembrandt- theater: „Monpti" 18 jr., 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Gebouw der Vrijzinnig Hervormden. Willem v. Capellen voor vereniging „We ten en Werken", met een programma van humor en ernst, 20 uur. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9, Bijbellezing over het onderwerp: „Het heerlijke evan gelie", 10 uur. Zuiderkapel: bijeenkomst met als spreker G. Brucks, 20 uur. Roxy- theater: „Hongarije in vlammen", 20 uur. VRIJDAG 22 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 3e serie V. o.l.v. Marinus Adam. 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Galerie Es pace: Schilderijen en gouaches van Jules Chapon, 11 tot 17 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30 tot 12.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „De avonturen van Ar- sène Lupin, alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Hande laren in meisjes" 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Liefde als lokaas", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor theater: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 14. 19 en 21.15 uur. Minervathea- ter: „The spirit of .St. Louis", 14 jaar. 20.15 uur. Rembrandttheater: „Monpti", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Het monster Venus", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De onder gang van de Graf Spee", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann (Grote Markt): Mevr. A. S. C. Strijbos-Eysvoogel: „Het uiteengaan der ouders", 20 uur. Hotel „De Leeuwerik": De heer J. P. Strijbos houdt voor het in stituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing met kleurenfilm over Spitsbergen, 20 uur. Doopsgezinde kerk. Prof. dr. A. de Froe over „Atoomenergie, hoopvol en gevaar lijk", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7