Laatste woningwetwoningen aan Glipperweg komen dit jaar gereed Koninklijk Mannenkoor Caecilia neemt een nieuwe koers Communistische leiders geven communiqué uit in Moskou Een St. Nicolaas geschenk DRAiJER „Boven de achttien" voor 't Helm Kwaliteit en groei van bloembollen waren dit jaar bijzonder goed HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 ff, en Wvan Heemstede antivoorden raadsleden: Fa. B. A. Cassee Zoon A mateurtoneel Kluchtig blijspel Sint Nicolaas bezoekt zaterdag Bloemendaal vanaf ƒ22.— „Hongarije in vlammen" Burgerlijke Stand van Haarlem uystec wijnhandel Heeft U ónze landzvijn wet eens geprobeerd „Abnonnaarmoet uit de markt worden genomen Waar u „uit" bent en zich „thuis" voelt De damcompetitie Haarlem OK en VKD-ers plotseling uit vorm Pauselijke onderscheiding voor J. Loots Nieuwe voorzitter gewestelijke V.V.V. UIT STAD EN STREEK Joegoslavische en westelijke communisten werden niet toegelaten tot de topconferentie Bonn is niet afkerig van bases voor raketten Richard Blanken nu beroepsartiest Raketdeel Spoetnik I in december ter aarde? Besprekingen worden later in Bonn voortgezet VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 B. en W. van Heemstede hebben geant woord op de schriftelijke vragen, die de raadsleden, de heren Zegwaart (K.V.P.) en Verspoor (Arb.), hebben gesteld naar aan leiding van de vertraagde oplevering van het complex van 114 woningen en 21 ga rages aan de Glipperweg. jn dit antwoord wordt onder meer ge zegd. dat het moeilijk te voorspellen is, wanneer het gehele aantal woningen ge reed zal zijn, omdat verscheidene factoren zoals ondermeer een eventuele lange vorstperiode en de ontwikkeling op de arbeidsmarkt hierbij een rol spelen. Zowel door de architect als door de dienst van Openbare Werken wordt al het mogelijke gedaan om de oplevering te bespoedigen, zonder dat aan de kwaliteit van de wonin gen afbreuk wordt gedaan. Bijzondere omstandigheden voorbehou den, zoals bijvoorbeeld een vroeg inval lende vorstperiode, mag worden verwacht dat in de loop van dit jaar de laatste wo ningwetwoningen (15) van het complex aan de °Dr. Schaepmanlaan gereed zullen komen, evenals nog 5 premiewoningen. Voorts geven B. en W. enige redenen op van de oorzaken van de vertraging tot dus ver. Zo zou de in het bestek genoemde ter mijn van 320 werkbare dagen te kort ge weest zijn, zodat het complex niet op de aanvankelijk geprojecteerde datum (begin mei) gereed kon zijn. Verder heeft de winter van 1956 het tempo van het werk aanzienlijk vertraagd en ook is vertraging ontstaan door te late aanvoer van hei palen, gevelstenen, pannen, ramen en ko zijnen. In het afbouwstadium waarin de wonin gen thans verkeren wordt vertraging on dervonden door het gebrek aan personeel van de onderaannemers. Ook de hoofd aannemer heeft moeilijkheden ondervon den bij het aantrekken van arbeidsperso- neel, omdat geen „zwarte lonen" kunnen en mogen worden uitbetaald. Bij de onlangs opgestelde exploitatie begroting is wegens de te verwachten lan gere bouwtijd een vrij hoog renteverlies geraamd (f76.232), waardoor deze post waarschijnlijk geen nadelige invloed op de huren zal hebben. Het is niet juist, dat de 21 garages, die tot het complex behoren reeds gereed zijn. De garages zullen na gereedkomen naar evenredigheid over het gehele complex worden verdeeld. Er is geen sprake van, dat voorrang verleend is voor de bouw van de garages. In antwoord op de vraag van de heer Verspoor naar aanleiding van bedragen, die door de regering beschikbaar worden gesteld voor het doorbouwen gedurende de ADVERTENTIE geleverd door WONINGINRICHTING ZIJLSTRAAT 83 - SINDS 1892 brengt vreugde In uw woning Speciaal KLEIN-MEUBELEN Het kluchtige blijspel van Philip King „See how they run", dat onder de titel „Pas op eerwaarde" het attractieve ge geven van menige amateuropvoeringen is geweest, stond dinsdag- en donderdag avond op het programma van de r.-k. rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Onder regie van Jan W. van de Ven werd er een frisse voorstelling van gegeven, zo leuk als mogelijk was binnen de beper kingen der talenten van sommige nauwe lijks met de planken vertrouwde spelers. Men moet zo'n spel als Philip King schreef net die charge geven, die de gebeurtenis sen opblaast als een zeepbel, kleurig en doorschijnend, omdat de farce er altijd doorheen te zien moet zijn. Ik mag de re gisseur de eer nageven dat hij diezelfde opvatting was toegedaan. Wel was de inzet donderdagavond nog te zwaar, omdat er te veel werd getrokken het tempo is een beslissende factor in de ontwikkeling van de lichte toon van zo'n stuk maar eenmaal op dreef kregen de spelers de smaak te pakken en hielpen zij de gekste situaties aan een reële verschijningsvorm door hun persoonlijk medeleven. Met aar dige vondsten, die het element der verras sing versterkten, werd het spel daaren boven nog zo gekruid, dat de zaal er het grootste plezier in had. De blije onzin kreeg zodoende perspectief. Ja, het was echt amusant. Persoonlijk heb ik het meest genoegen beleefd aan de droge en nuchter-verstrooi- de dominee Toop van Joop Kruiver. In het komische gaf ook Johan van Zwieten met zijn procureur de lach het volle pond. Mia Spronk typeerde alleraardigst en niet voor een gat te vangen dienstmeisje. Miep Beijk was het prototype van de ongetrouw de juffrouw. Frida Corbee acteerde te wei nig de actrice. Ik had haar graag zwieriger gezien. In haar samenspel met Wiebe Postma bereikte ze wel geestige effecten, vooral door de ongedwongen acties van haar tegenspeler, die alleen zijn tekst wel eens te vlug nam en daardoor onverstaan baar werd. Een euvel, waaraan de voor stelling nog teveel mank ging. Dick Ste vens was in een gastrol een voorbeeldige Duitse krijgsgevangene. Kleine rollen waren toevertrouwd aan Cor Campfens en Jan Leeflang. P. W. Franse Zaterdagmiddag om kwart voor drie zal Sint Nicolaas met zijn knechts per trein in Bloemendaal aankomén. Voorafgegaan door de Christelijke Muziekvereniging „Sursum'' zal de Sint een tocht door het dorp maken, die zal eindigen bij park ..Wildhoef". Aan de komst van Sint Nicolaas in Bloe mendaal is een etalage-letterzoekwed- strijd verbonden. Als bijzondere attractie heeft de Bloe- mendaalse Middenstandsvereniging ervoor gezorgd, dat er in de winkelbuurt tijdens de Sint Nicolaasweek muziek ten gehore wordt gebracht. Zaterdag 30 november rijdt er een geluidswagen, maandag 2 de cember speelt een draaiorgel en dinsdag 3 en woensdag 4 december is er weer een geluidswagen. wintermaanden, deelt het college van B. en W. mee, dat de hiermee genomen proe ven in Den Haag en Haarlem niet een zo danig resultaat hebben gehad, dat met deze proefnemingen wordt doorgegaan. Volgens B. en W. kon bij enige vorst nog wel wor den gewerkt, maar bij temperaturen van 6 graden beneden het vriespunt en lager was verantwoord werken uitgesloten. Daarom achten B. en W. het niet juist om te trachten voor de bouw van de 48 in aanbouw zijnde woningen aan de wegen ten westen van de Glipperweg deze methode te doen toepassen. ADVERTENTIE VOOP'nUtICWERK GROTE SORTERING WATERDICHTE HORLOGES Voor een helaas klein gezelschap is gisteravond in Roxy de film „Honga rije in vlammen" veVtoond. Het kan zijn dat men het zien van ^en rolprent over een revolutie niet als een „uitje" be schouwt, maar ongetwijfeld fs een ande re reden dat de belangstelling voor de opstand der Hongaren verflauwt. Dat is dan te betreuren, want pas na het zien van een dergelijke film beseft men, met pijn in het hart, hoe dicht de Hongaren bij de vrijheid zijn geweest en hoe intens zij die kortstondige vrijheid, weliswaar gedrenkt in bloed en tranen, hebben be leefd. De film is ook bijzonder waardevol door het overzicht van de Hongaarse his torie, waaruit wel wat eenzijdig blijkt hoezeer het Hongaarse volk op de bres heeft gestaan voor Europa tegen het opdringende slavendom. De film is niet vlekkeloos: de Nederlandse commentator meent dat hij een versnelling van de loop der dramatische gebeurtenissen moet aan geven door zijn spreken te versnellen en het accent van documentaire is te sterk gevallen op nietbewegende beelden. Dat alles doet er evenwel niets van af, dat de Karpatfilm te München een aangrijpend filmwerk heeft gemaakt, dat meer be langstelling waard is. Haarlem, 21 november 1957 GEHUWD, 21 nov.: F. Th. Schaap en G. Chr. Mudde; J. H. Kroon en M. G. J. Bit ter; C. F. van Rossum en J. C. Mulder; B. P. van.den Ban en A. Verweij; D. H. Duin- tjer en G. Bergacker; H. Argeloo en Chr. C. J. Jonker; C. Chr. Bos en E. A. I. Wem- pe; J. Verkerk en M. Repko. BEVALLEN van een zoon, 19 nov.: H. J. DijkmanWegbrands; 20 nov.: P. Goossen Boeser; 22 okt.: A. BlomSmit. BEVALLEN van een dochter, 18 nov.: J. B. C. HolMacrander; 20 nov.: M. J. van KampenBerbers; J. C. Frencken Van Duijnhoven; M. A. MoraalSchrijne- maekers; C. LindenbergHalderman; G. de JongSilvis; H. J. SchoorlKoridon. 21 nov.: J. HummenHoefsmit. OVERLEDEN, 18 nov.: H. J. M Catau, 45 j., Westerhoutpark; 19 nov.: A. Brouwer Lammers, 83 j., Kamperlaan; 20 nov.: A. C. Groenewoud, 76 j., Ramplaan; C. van der WenschBalm, 84 j., Jan Luijken- straat. ADVERTENTIE JUIST NU Is het tlid om te planten. BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Donderdagavond is in Theater Mono- pole de nieuwe cyclus voorstellingen van de culturele kring 't Helm met het caba retprogramma „Boven de achttien" door een ensemble onder leiding van Jelle de Vries begonnen. Na het twintigste num mer kwam deze vooral door de televisie bekend geworden liedjeszanger in een nieuwe hoedanigheid voor het voetlicht, namelijk om twee meubelstukken tussen de coulissen te dragen teneinde het toneel vrij te maken voor de finale. Dat ziende sprak een dame achter mij, die trouwens al urenlang commentaar in de trant van „Daar heb je die van toenstraks in dat ene" had zitten geven, de merkwaardige woorden: „Gunst, nou moet-ie nog wer ken ook!" Het vreemdste is echter dat er in deze overigens traditionele misken ning van het vakmanschap een kern van waarheid steekt, in die zin namelijk dat ondanks alle inspanning de aardigheden van Jelle de Vries vaak niet de uitwer king hebben, die zij verdienen. Dat is een gevolg van een beminnelijke nonchalance, van een sympathieke neiging om de be tekenis van een speelse inval niet te over drijven, welke bescheidenheid een nadeel wordt buiten de intimiteit van een studio. De schijn van een losjes gelanceerde im provisatie is alleen te bereiken door een zorgvuldige berekening van het effect. Men kan deze eis niet negeren, ook al omdat over het algemeen woordspelingen zo gauw als surrogaten voor echte humor aandoen. Intussen zou ik niet graag tekortschie ten in waardering voor zijn veelzijdige activiteit als cabaretier, als geestige tekst dichter namelijk, componist, zanger en begeleider. De komische gemeenplaatsen vermijdend heeft hij een eigen stijl weten te vinden, met vaak opmerkelijke verras sende resultaten, waarbij hij echter we derom het element van toevalligheid te veel ruimte geeft door het vaak „te hoog" te zoeken. Dat is gevaarlijk: het echte cabaret moet het niet hebben van exclu siviteit, maar van persoonlijkheid. Maar goed, men kon zich over het algemeen best amuseren met zijn verbale en mu zikale kleinkunststukjes. Over zijn mede werkers kan ik niet bepaald enthousiast zijn. Het gedeelte voor de pauze was te zwak door gebrek aan kunnen, deed daar door amateuristisch aan. Daarna ging het beter. Met het goed gezongen liedje „Ik studeer" op een leuke tekst maakte Son- ja Oosterman een verdienstelijke beurt. Ansje van Brandenberg haalde met „De puzzelpot" haar eerste voldoende in mijn ogen. Voor de rest waren het meestal imitaties: Wim Romein bootste onder meer een goudvis en Ronny Potsdammer eerst George Brassens en daarna Jean Claude Darnal na. De persiflage op de moderne schilder was even oudbakken als goedkoop. Het ensemble, waartoe ook Nicky Romein behoort, evenals de thans door ziekte afwezige Jan Staal, maakte voor zover nog mogelijk veel goed met de parodistische canon „In een blauwgerui- te kiel" en met het wat houterig gespeel de spotvers „Brand bij een ander." Dokter J. van der Meer had de avond geopend met een korte toespraak, dfe de mededeling behelsde dat he* stichtingsbe stuur van 't Helm wegens de gestegen prijzen tot een bestedingsbeperking ge dwongen was: men kan slechts een van de twee voorgenomen series realiseren, maar men hoopt met steun van-voldoen de donateurs en het gemeentebestuur het culturele werk te kunnenvolhouden. David Koning VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 22 nov. - Aangevoerd 2 stieren, 50 melkkoeien, 270 vette koeien, 95 vare koeien, 18 graskalveren, 48 vette kalveren, 43 nuchtere kalveren, 48 vette schapen, 2200 vette lammeren, 29 zeugen, 270 schrammen, 840 biggen, 8 geiten, totaal 3921. Notering: melkkoeien f 800f 1050, vette koeien schoon gewicht f 2,50f 2,75, vare koeien f 600f 800, graskalveren schoon gewicht f 2,50f 3,vette kalveren levend gewicht f 2,50f 3,nuchtere kalveren levend gewicht f 1,30f 1,50, vette schapen f 90f 115, vette lammeren f 80f 105, drachtige zeugen f 225f 300, schrammen f 50f 90, biggen f 28f 38. Handel voor melkkoeien stil, vette koeien zeer matig, vare koeien stil, graskalveren en vette kalveren kalm, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren traag, zeugen, schrammen en biggen matig. ADVERTENTIE Met spanning is het eerste optreden van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" onder zijn nieuwe dirigent Anton de Beer tegemoet gezien door allen die in Haar lem de mannenzang een goed hart toedra gen. Het najaarsconcert, dat donderdag avond in de Haarlemse Concertzaal plaats had, genoot dan ook extra belangstelling en aandacht. Dat de directeurswisseling een nieuwe koers zou inluiden, werd wel licht door tal van Caecilianen en Caecilia- vrienden met vreze tegemoet gezien, door ouderen die dit onvermijdelijke evene ment in al zijn consequenties doorzagen met alle risico's aanvaard, waarbij men zelfs hoopte dat de veranderde situatie direct merkbaar zou zijn. Bij die tweede categorie heb ik mij van harte aangeslo ten. Ik redeneer zo: wat „Caecilia" was onder Hoogerwerf betekende een weer spiegeling van zijn persoonlijkheid en als zodanig was dit perfect. Laat het „Cae cilia" van heden en morgen ook de reflex geven van wie nu aan het hoofd staat en laat ons hopen dat deze leider effectief een persoonlijkheid moge zijn die een eigen stempel op zijn werk weet te druk ken. Het ergste wat „Caecilia" had kunnen overkomen zou geweest zijn verder gere geerd te worden door de onpersoonlijke hand van een nabootser. Zo is het gelukkig niet geworden. Nadat de eredirigent Nico Hoogerwerf de avond geopend had met het onder zijn leiding gezongen Wilhelmus, hoorden wij pal daarop een ander koor, dat subtiel rea geerde op de intenties van Anton de Beer, bij de vertolking van een „Ave Maria" van Vittoria in een bewerking van Olivier Koop, welke eerste indruk overtuigend was voor het persoonlijk cachet. Het twee de nummer een in klare klankverhou ding gerealiseerde „Ruf aan Sankt Raphaël" werd een bevestiging van die eerste impressie. Er bleek werkelijk een nieuwe geest in het koor gevaren, gelukkig een die van de rijke klankkwaliteiten doel matig en met smaak gebruik wist te ma ken. Uiteraard merkte men verder op de avond nu en dan wel eens dat de aanpas sing nog niet de vereiste volgzaamheid be reikt heeft en dat aan het vak koordirectie finesses vastzitten waar De Beer nog niet op bedacht is. Maar de intenties zijn goed. Het' harmonisch zeer gevaarlijke „Ruhe, schönstes Glück der Erde" van Schubert was goed van atmosfeer. De fraaie tenor vleugel wist te boeien met een echt can tabile en meestal was de klankverhouding frappant ,al drukten een paar even te lage intonaties van diezelfde fraaie tenorstem men al gauw op het toonpeil. Het mocht nog een gelukje heten, dat het niet verder wegzakte. Iets dergelijks deed zich voor in „Die Ruïne" van Kodaly, maar het bleef bij een dreiging en de sublieme koorklank op volle, maar ongeforceerde kracht, die uiteindelijk losbrak, was als een triomfan telijke overwinning op een denkbeeldig gevaar. Het enige(!) stuk op Nederlandse tekst, het „Drinckliedt op de Pekelharingh" van Herman Strategier, genoot een gees tige vertolking, die dynamisch met smaak getint was. Aan het slot van het program ma stonden twee Russische kerkkoorzan gen. De gezonde klankkwaliteit van „Cae cilia" kon er mee bevestigd worden. Anton de Beer wist deze stralend tot gelding te brengen. Met dat al heeft hij veelbelovend een nieuw tijdvak van het koor ingeluid. Op één punt zou ik wensen dat hij, zij het dan met behoud van eigen initiatieven, het voorbeeld van Hoogerwerf zou volgen door aan de Nederlandse taal en de Neder landse toonkunst het rechtmatige volle pond te geven. De avond werd opgeluisterd door de alt zangeres Wilhelmina Matthes, die keu rig begeleid door Emmy van Eden ge voelige liederen zong, die de kwaliteit van haar fraaie stem goed deden uitkomen. Maar wij hadden graag wat meer verschei denheid in haar programma waargenomen alsmede enige belangstelling voor de Ne derlandse liedkunst. Jos. de Klerk zandvoortsflaan 373 bentveld.aerdenhout.tel.oisoo-27145 Het zal voor U een verrassing zijn een zo goede wijn voor die prijs (f 1,95) te kunnen drinken. Bij 12 flessen (rood en/of wit) f 1,85 per fles. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het bestuur van de vereniging „De Hya cint" had donderdagmiddag in restaurant „De Nachtegaal" te Lisse geen moeite om het belangrijkste punt van de agenda, voortzetting van de opkoop voor het sur- plusfonds van het abnormaal, er door te krijgen. De vergadering, die vrij goed be zocht werd, verklaarde zich zonder slag of stoot bereid het minderwaardige goed uit de markt te nemen. Het voorstel van de heer G. Segers om een inlevering van beschadigde bollen verplicht te stellen, vond geen genade, omdat men dan - zoals de heer Overdevest uit Wassenaar het uit drukte - meer moeite zou hebben om aan slechte bollen te komen dan aan goede. Want er zijn niet veel slechte bollen meer, te oordelen naar de enthousiaste woorden van voorzitter, de heer Jac. Th. de Vroomen. Deze sprak in zijn openings woord over de uitstekende kwaliteit en groei van de bollen dit jaar. De zeer ver doorgevoerde selectie zal onder andere wel oorzaak zijn van de uitstekende groei. Het surplus bestaat dit jaar bijna hoofdzakelijk uit dikke bollen van 17 cm en op. Het is wel groot, maar bleef toch onder de ver wachtingen. Het was opmerkelijk, dat dit jaar veel overschotten bij de exporteurs ADVERTENTIE LUNCHROOM - RESTAURANT GR HOUTSTRAAT 8IJ DF GR MARKT Voor de damcompetitie district Kenne- merland eerste klasse werden deze week twee belangrijke wedstrijden gespeeld. Het tiental van Haarlem O.K., dat na zijn glo rieuze overwinning op V.K.D. als de ver moedelijke kampioen werd getipt, kreeg het in degradatiegevaar verkerende B.D.C. op bezoek. Het tiental van V.K.D., dat nog niet kansloos was, moest het opnemen tegen K.N.C. -Haarlem. O.K. bleek niet opgewassen tegen het zich fel verdedigend B.D.C. De Beverwijkers slaagden er zelfs in de kam pioenskandidaat een 13-7 nederlaag toe te brengen. Uit het verloop van de wedstrijd bleek duidelijk, dat Haarlem O.K. na een uitstekend begin thans uit vorm is. De ontmoeting V.K.D.K.N.C., eveneens van groot belang voor de bezetting van de eerste plaats op de ranglijst, eindigde in een verrassende, maar volkomen verdiende 11-9 overwinning voor K.N.C. De eerste vijf borden van K.N.C. leverden een on gekende prestatie. Zij wonnen allen, waar onder de 14-jarige V. Morseld, die als invaller aan bord 1 na knap spel tot winst kwam. Door deze onverwachte ontwikkeling is H.D.C. II plotseling naar voren gekomen. Met nog één te spelen wedstrijd heeft dit tiental zijn kans in eigen hand. Maandag speelt H.D.C. II in „Die Raeckse" tegen Sportief. Wint H.D.C. en die kans is groot dan kunnen de H.D.C.-reserves de kampioensvlag hijsen. De stand luidt thans: V. K. D6 4 0 2 8 H. D. C5 3 1 1 7 Haarlem O.K5 3 0 2 6 K. N. C5 2 1 2 5 B. D. C5 2 0 3 4 Sportief 4 1 0 3 2 Hillegom 4 0 2 2 2 Tweede klasse Damclub Zandvoort boekte met een 12-8 overwinning op V.K.D. II zijn vijfde ach tereenvolgende overwinning. De belang stelling in deze afdeling gaat uit naar het treffen tussen Stabiel en Zandvoort. Maan dag wordt deze beslissende wedstrijd te Santpoort gespeeld. De ranglijst tweede klasse vertoont het volgende beeld: Stabiel 5 5 0 0 10 Zandvoort 5 5 0 0 10 H. D. C. III 5 3 0 2 6 B. D. C. II5 2 0 3 4 Sportief II6 2 0 4 4 St. Bavo II 4 1 0 3 2 V. K. D. II5 0 0 5 0 Donderdagavond reikte de plebaan H. W. Agterof aan de heer J. Loots, voor zitter van de Katholieke uitleenbibliothe ken der St. Vincentiusvereniging in Haar lem de pauselijke onderscheiding Pro ec clesia et pontifice uit. De heer Loots ont ving deze onderscheiding ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als voorzitter van de bibliotheken. Na de uitreiking voer de de heer J. Beekelaar namens de bijzon dere raa$ van de St. Vincentiusvereniging het woord. Wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rozenburg heeft de heer J. C. Aschoff te Santpoort bedankt als voorzitter van de gewestelijke Bond voor Vreemdelingen verkeer voor Zuid-Kennemerland. De heer Aschoff zal als bestuurslid worden opge volgd door de heer D. van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Bennebroek. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Van der Hoop van Slochteren na enige tijd de voorzittersfunctie zal vervullen. bleken te zijn. Vermoedelijk zullen zij wel zeer hun best hebben gedaan om zoveel mogelijk te verkopen. Daar het plantgoed ook gezond is, zal men ook het volgend jaar wel weer uitstekende en gezonde bol len kunnen aanbieden. De directeur van de Bloembollenkeu ringsdiensten, de heer F. Limburg, ging uitvoerig in op de bestrijding van het virusziek. Deze bestrijding is op de enig juiste plaats begonnen, want alle bollen die voor vermeerdering werden gebruikt, moesten volkomen gezond zijn. Daardoor is er zo snel verbetering in de kramen ge komen. Er zijn echter nog wel kwekers, die achteraan komen; zij hebben de aan sporingen van de controleurs nog hard nodig. De hyacintenkwekers hebben ook ratel- virus in hun partijen. Zij noemden dit ech ter malaria. Het is in deze cultuur een vrij weinig voorkomende aantasting, maar toch dienen de ziekzoekers hieraan aandacht te schenken. De verschijnselen zijn hetzelfde als bij tulpen. Het geelziek zag er te velde ernstig uit. Dank zij de waarschuwingen van de controleurs en snel en doortastend handelen van de kwekers kon erger worden voorkomen. In de schuren behoefden wei nig bollen te worden afgekeurd. Het was volgens de heer Limburg niet mogelijk de keuring voor het surplus streng door te voeren en soepel te zijn tegenover de inleverende personen. De keuring op huidziek blijft dus streng. De heren Wm. Prins uit Breezand en F. v. d. Meij, Lisse, zijn tot bestuursleden ge kozen, nadat ieder zijn tevredenheid had betuigd over de stand van de financiën. Nieuws in het kort Wereldgelijkvormigheid. Donderdag avond 28 november houdt de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar maandelijkse leden vergadering in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan. Mejuffrouw G. S. Ch. Welling- hoff uit Amsterdam zal spreken over We reldgelijkvormigheid". Ontvangst. B. en W. van Haarlem zul len op zaterdagmiddag 30 november offi cieel ten stadhuize ontvangen de deelne mers aan het in de raadzaal door de Cul turele Raad Noordholland te organiseren forumgesprek over de problemen van op leiding tot muzikant, aangesloten bij har monie- en fanfareorkesten. Pacifistisch Soc. Partij. De afdeling Haarlem van de Pacifistisch Socialistische partij houdt donderdagavond 28 november in het jeugdhuis aan de Gedempte Oude gracht een informatie- en forumavond. De heer A. A. Redeker uit Amsterdam zal spreken over „Pacifistisch socialisme, juist nu". In het forum hebben zitting de heren J. G. Misset jr., H- de Nie, G. J. Sorgdrager, drs. H. Wiebenga en dr. W. G. L. Wieringa. West-Europesc samenwerking. Maandag 2 december houden de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede in restaurant Brinkman aan het Houtplein een bijeen komst, waarop drs. H. A. Korthals uit Voorschoten zal spreken over „West- Europese samenwerking". Hongaarse godsdienstoefening. Op zondagmiddag 24 november om drie uur zal in een kapel van de Grote Kerk in Haarlem een Hongaarse godsdienstoefe ning worden gehouden. PEKING (AFP/Reuter) Het streven van de communistische partijen is ge richt op de „verwezenlijking van het so cialisme op vreedzame wijze, zonder tot burgeroorlog over te gaan", en op een „geschikte actie" om oorlog te voorko men, aldus wordt gezegd in een gemeen schappelijk communiqué, dat is uitgege ven na de conferentie van de leiders van twaalf communistische landen, die op 14 en 15 november in Moskou var gedachten hebben gewisseld. De tekst van deze ver klaring is door het persbureau „Nieuw China" bekendgemaakt, na de terugkeer van president Mao Tse Toeng uit Moskou. Op de conferentie werden leiders van Albanië, Bulgarije, China, Hongarije, Mongolië, Noord-Korea, Noord-Vietnam, Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, de Sov jet-Unie en Tsjechoslowakije het eens over negen grondregels voor de opbouw van het socialisme die „op scheppende wijze" overeenkomstig de verschillende omstandigheden in de onderscheiden lan den moeten worden toegepast. De Joego slavische partij, alsmede de communisti sche partijen in de kapitalistische landen hebben niet aan het overleg deelgenomen, maar zij werden wel geraadpleegd bij het opstellen van het slotcommuniqué. De deelnemers kwamen tot de slotsom, dat het onder de huidige omstandigheden dienstig is, meer conferenties van verte genwoordigers der partijen te houden voor het uitwisselen van ervaringen. Men is het er over eens, dat de wegen om tot het socialisme te komen in de verschillen de landen kunnen verschillen. Kapitalisme kwijnt Voorts waren de deelnemers van oor deel, dat de „posities van het imperialis me" zeer zijn verzwakt en dat het de ka pitalistische wereld niet goed gaat. Als men in bepaalde kapitalistische landen BONN (UP.) West-Duitsland zal er niets aan kunnen doen dat bases op zijn grondgebied met geleide projectielen wor den uitgerust, wanneer andere NAVO-lan- den dergelijke wapens op hun bases toe laten, aldus heeft de christen-democrati sche afgevaardigde Jager, voorzitter van de defensie-commissie van de Bondsdag, tij dens een discussie voor radio Hessen ver klaard. Jager zei, dat, indien de andere NAVO-landen besluiten het risico te ne men, elke poging van West-Duitsland om er onderuit te komen beschouwd zal wor den als een „trouwbreuk" ten opzichte van de verdragsverplichtingen. Zijn verklaring wordt beschouwd als een duidelijke aan wijzing, van het regeringsstandpunt ten aanzien van deze kwestie, waarover in Westduitse politieke kringen verdeeldheid is ontstaan. Jager verklaarde dat het twijfelachtig is dat de Verenigde Staten zullen trachten raketbases in te richten zonder toestem ming van de Westduitse regering. Men ver wacht dat de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich Von Brentano, deze kwestie met zijn Amerikaanse ambt genoot Dulles, zal bespreken, wanneer hij vandaag in Washington aankomt. Jager zei voorts' dat het in de bedoeling ligt de Bundeswehr met tactische projec tielwapens uit te rusten, welke wapens „met zowel conventionele als atomische torpedokoppen kunnen worden geladen". De Haarlemmer Richard Blanken, die in de afgelopen zomer tijdens een dooi de stichting Haarlems Bloei georgani seerd kleinkunstconcours werd onderschei den als vertolker van het zingen van on der andere Amerikaanse liedjes, waarbij hij zich op de gitaar begeleidde, en daar na reeds enkele keren voor de radio is op getreden zal op 11 december voor de eer ste keer als beroepsartiest in een radio programma van de VARA optreden in samenwerking met de organist Cor Steijn. nog een zekere uitgebreide economische activiteit bespeurt, is dit een gevolg van de bewapeningswedloop ,en andere tijde lijke factoren", aldus de verklaring. Een groot deel van het lange communi qué is gericht tegen „de agressieve im perialistische machten en hun werktui gen, het Westduitse imperialisme, het be ruchte plan van Eisenhower en Dulles en het agressieve blok van de Zuidoost Azia tische verdragsorganisatie. De ondertekenaars van het communiqué zeggen, dat de levensbelangen van de ar beiders van alle landen steun aan de Sov jet-Unie en alle socialistische landen eisen. Met het oog op de huidige toestand wordt het noodzakelijk geacht, dat het defensieve verdrag van Warschau instand gehouden en versterkt wordt. CAMBRIDGE (Reuter) Het Smithso nian Astrofysisch Observatorium te Cam bridge in de Amerikaanse staat Massachu setts heeft donderdag voorspeld, dat het raketdeel van de eerste Spoetnik binnen drie dagen na elf december op de aarde zal neerkomen. Duits-Nederlandse conferentie (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlands-Duitse besprekingen over de Eems-Dollartkwestie en de grenscorrecties zijn vanmorgen be sloten. De Nederlandse delegatieleider, mr. J. W. Beyen, zei na 'afloop, dat het over leg zeer vruchtbaar is geweest en uitzicht biedt op een succesvolle bekroning. „Ik geloof dat men over het algemeen te pessi mistisch is geweest", zei mr. Beyen, die hieraan toevoegde dat er, vooral wat be treft de Eems-Dollartkwestie, goede vorde ringen zijn gemaakt. Mr. Beyen voegde hieraan toe, dat de kwestie van de territoriale grens in de Eems en de Dollart tijdens deze besprekingen niet ter sprake is gekomen en ook niet ter sprake zal komen. De Duit se minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, had in augustus al verzocht deze zeer oude en nogal delicate kwestie voorlopig te laten rusten. Waarover nu in Den Haag van gedach ten wordt gewisseld, heeft alleen betrek king op het gemeenschappelijk regime in de Eems en de Dollart; de onderhouds plichten, de uitdieping van de dubbele vaargeul en de financiële lastenverdeling. „Het gaat er hierbij vooral om wie, wat, waar moet doen," zei mr. Beyen letter lijk. De delegaties zullen elkaar op 9 december in Bonn na ruggespraak met de rege ringen opnieuw ontmoeten. In die tussentijd zal een commissie zich bezig houden met de teksten en voorstellen, die ter tafel zijn gebracht. De besprekingen over de Eems-Dollart-kwestie bevinden zich dus nog geheel in het beginstadium. De delegaties hebben gistermiddag de technische aspecten van de grenscorrec ties bestudeerd. Plet gaat hier echter slechts om het vaststellen van een pro cedure voor de talloze problemen, die bij een eventuele teruggave van Elten en Tud- deren zouden rijzen. Besloten werd twee gemengde commissies in te stellen. De eerste zal tot taak hebben de technische vraagstukken ten aanzien van de grens gebieden van Tudderen en Elten te onder zoeken. Hieronder zal ook vallen het plan om rijksweg 12 te doen aansluiten op de Duitse autoweg bij Oberhausen. De tweede commissie zal tot taak hebben een onder zoek in te stellen naar de investeringen in het grensgebied. Op de vraag of ook het houden van een volksstemming in de grensgebieden ter sprake is gekomen zei mr. Beyen na af loop van de besprekingen, dat deze zaak in hoofdzaak een politieke aangelegenheid is, waarover te zijner tijd de ministers een beslissing zullen moeten nemen. De besprekingen in Den Haag zijn van morgen afgesloten met een korte verga dering.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11