A' Alphenaar I. KAN Prof. De Roos in pre-advies: Stijging van prijzen en lonen is toelaatbaar voor GRAMMOFOONPLATEN MacMillan naar Parijs om het Franse ongenoegen te sussen ctifral-10 MUZIEK en MUZIEKINSTRUMENTEN Zandvoortse drogist zou kelner in buik gestoken hebben „Ik wilde opscheppen, ik had nog nooit in het middelpunt gestaan" Eis: twee maanden Kort en bondig 15 voor perfecte voethygiëne Praag geeft uitleg van de machtsconcentratie Politieke situatie eist vereniging van functies Kremlin steunt India met veto in kwestie-Kasjmir Franse handelsbalans was in oktober actief Daladier voorzitter der radicaal-socialisten Mr. F. Meylink overleden Hogere ziekenfondspremie invaliditeitsrentetrekkers Militaire order van tien miljoen voor België WAT KAN KAN KAN KAN ALLEEN r.A PHILIPS-ROXANE „Inflatiebestrijding, wenselijkheid en mogelijkheid" Jordanië houdt Israëlisch konvooi naar enclave aan Israel zegt de kwestie ernstig op te nemen übvMeijev GROTE HOUTSTRAAT 16 Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Londen) Premier MacMillan, die maandag naar Parijs gaat voor een ontmoeting met zijn Franse collega Gaillard, zal daar waar schijnlijk slechts een dag blijven. Hij zal worden vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. In Londen beschouwt men het als een gunstig (eken, dat de Britse minister-president na de officiële Franse protesten over de wa- nenleveranties aan Tunesië, naar Parijs is genodigd op MacMillans verzoek. In Londen begrijpt men volkomen, dat in Frankrijk ongerustheid heerst over de Brits-Amerikaanse stap inzake Tunesië. Men zal trachten de achterdocht bij de Fransen weg te nemen en hen er van te overtuigen, dat de leverantie uitsluitend ten doel had te voorkomen, dat het Sovjet blok vaste voet in Tunesië zou krijgen. In Britse regeringskringen is men vol ver trouwen, dat het conflict uit de weg zal worden geruimd. Men gelooft, dat de moeilijkheden ten dele het gevolg zijn ge weest van het feit, dat Gaillard slechts een paar dagen aan de regering was, toen hij tegenover een situatie werd geplaatst, welke sterke gevoelens in Frankrijk moest opwekken. Herstel der Entente MacMillan en Selwyn Lloyd zullen hun best doen de Entente Cordiale te herstel len. Zij zullen vooral betogen, dat er geen sprake van is, dat, zoals wordt be weerd, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten, met hun voorsprong op het ge bied van kernwapens, de rest van de NAVO-landen hun wil zouden trachten op te leggen. Frankrijk, zo wordt in Londen gezegd, is geheel vrij ook een atoommo- gendheid te worden. MacMillan zal Gaillard ook de verzeke ring geven, dat hij geen poging zal doen de Fransen uit Algerije te verdrijven. Groot-Brittannië zal trachten de breuk in bet bondgenootschap met Frankrijk te herstellen, teneinde de eenheid van de \TAVO-gemeenschap te redden zonder welke het Brits-Amerikaanse voorstel voor een doelbewuste collectieve gedrags- :jn van het Westen in gevaar zou worden ADVERTENTIE PRAAG (AFP) Onder de huidige om standigheden, waarin de communistische partij op alle gebieden van het leven in Tsjechoslowakije de leidende rol speelt, vereist de politieke situatie, dat de func tie van president van de republiek en die van eerste secretaris van de partij door dezelfde persoon worden vervuld. In deze bewoordingen verklaren het centrale co mité van de partij en het bestuur van het nationale front de verkiezing van partij secretaris Antonin Novotny tot president in een resolutie, die het persbureau Cete- ka bekend heeft gemaakt. Voorts wordt |n de resolutie gezegd, dat net aan „de er kende en beproefde leiding" van de partij 'e danken is, dat de republiek aan alle intriges en aanvallen van het internatio nale imperialisme en de revisionisten van allerlei aard het hoofd heeft kunnen bieden. Waarnemers zien in Novotny's verkie zing een bewijs dat de Tsjechoslowaakse leiders de voorrang van de partij boven de regering hebben willen bevestigen. Voorts 'egt deze verkiezing nogmaals de nadruk op het speciale karakter van het presi dentschap in Tsjechoslowakije. In de Sov jet-Unie en de andere Oosteuropese lan den is de president meer een represen tatieve figuur van het politieke bureau der partij. Verrassing (Reuter) In politieke kringen kwam de verkiezing van Novotny als een ver rassing. Men had de minister-president, Siroky, meer kans gegeven, omdat hij Slo- waak is en zijn laatste twee voorgangers, Gottwald en Zapotocky, Tsjechen waren. Er bestaat een ongeschreven regel volgens welke voor twee Tsjechen een Slowaak voor de hoogste post in het land in aan merking komt. Levensloop Antonin Novotny, zoon van een metse laar, kreeg een opleiding als metaalbe werker. Hij trad in 1921, op zeventien jarige leeftijd, toe tot de communistische oartij en bekleedde sedert 1928 leidende "osten in de partij. Tijdens de Duitse be- etting werkte Novotny in de ondergrond- J organisatie van zijn partij, totdat hij in 541 door de Gestapo werd gearresteerd, 'ij verbleef in verschillende gevangenis- an en concentratiekampen. Na de oorlog verd hij secretaris van het districtsbe- tuur Praag van de partij en enkele jaren ater werd hij opgenomen in het politieke ureau van de partij. In 1853 werd hij be- rnlve eerste partijsecretaris ook vice-pre mier. Novotny werd in 1904 te Letnany nabij Praag geboren. gebracht. Er zijn overigens geen aanwij zingen, dat de Brits-Amerikaanse wapen- leveranties zullen worden herhaald. Lon den blijft hopen, dat Frankrijk in de toe komst de voornaamste leverancier van Tunesië zal worden. Behalve de Tunesische kwestie zullen ook de onderwerpen worden besproken, welke op de'komende NAVO-conf eren tie van regeringsleiders aan de orde komen, en waarvan het doel is een grotere inte gratie van het westelijke verdedigingstel sel te bevorderen. In Londen wordt opgemerkt, dat gezien de zwakke plekken in de NAVO organisa tie het noodzakelijk zal zijn de structuur van deze organisatie grondig te herzien. De afzonderlijke landen zullen meer van hun soevereiniteit op militair gebied moe ten opgeven, zodat generaal Norstad gro tere controle zal kunnen uitoefenen. Nederlands verzet? De „News Chronicle" zegt over deze kwestie, dat van de kleine landen vooral Nederland weigert zijn rol te spelen in NAVO, die door deze landen als een louter Amerikaans militair apparaat wordt be schouwd. In Londen wordt opgemerkt, dat grotere centralisatie vooral ook nodig is om spionage en sabotage van Sovjet-zijde, die een grote omvang aannemen, tegen te gaan. Hoofdpunt van het Brits-Amerikaan se plan is, dat het geen zin heeft dat de afzonderlijke NAVO-landen ieder zorgvul dig afgewogen nationale strijdkrachten op bouwen, welke samengevoegd, een even wichtige internationale strijdmacht vor men. De NAVO moet in een internationaal leger worden veranderd, waartoe elk land bepaalde bijdragen zal leveren. Het be- grip „nationale verdediging" zal ophouden te bestaan. (UP) Plannen voor een driemogend- heden-topconferentie waarbij Selwyn Lloyd naar Washington zou vliegen zijn kennelijk van de baan. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Pineau ver blijft nog in de Verenigde Staten. Lord Windlesham heeft in het Hogerhuis het optreden van de regering inzake Tunesië gecritiseerd. Hij sprak van „een onbevre digende gang van zaken". NEW YORK (AFP-Reuter). - De Sovjet afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Arkady Sobolev, heeft verklaard, dat hij zijn veto - het 83ste - zal uitspreken over de resolutie van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië. Australië, Columbia en de Philippijnen, waarin wordt voorgesteld, dr. Frank Graham als vertegenwoordiger van de UNO naar India en Pakistan te zenden om nieuwe onderhandelingen te beginnen over een akkoord tot demilitari sering van het betwiste Kasjmir. India is tegen deze resolutie gekant. Pakistan er voor. Het debat over Kasjmir is voor onbe paalde tijd verdaagd om de afgevaardigden de gelegenheid te geven zich over de vol gende stappen te beraden. In Pakistaanse kringen opperde men de mogelijkheid, dat de kwestie wordt verwezen naar de UNO- Assemblee waar geen vetorecht bestaat. In oktober had Frankryk, voor het eerst sedert 1955, weer een actieve handelsba lans. In zyn handel met het frankgebied en de rest van de wereld had Frankrijk in deze maand een uitvoeroverschot van 2,2 miljard frank, vergeleken met een in- voeroverschot van 24,5 miljard frank in september j.l. en van 37,9 miljard frank in oktober 1956. De uitvoer beliep in oktober 169,3 mil jard frank en de invoer 167,1 miljard frank. Het batige saldo van oktober was grotendeels het resultaat --an een ongekend grote uitvoer naar het frankgebied. In zijn handel met de landen buiten- dit gebied had Frankrijk nog een invoeroverschot van 13,2 miljard frank. In de eerste tien maan den van dit jaar wees de handelsbalans een invoeroverschot. van 455 miljard frank aan tegen 341 miljard in de overeenkom stige periode van 1956. STRAATSBURG (AFP/Reuter) De 73-jarige Edouard Daladier, die by het uit breken van de Tweede Wereldoorlog Frans minister-president was, is donderdag voor 1958, tot voorzitter van de radicaalsocialis- tische party gekozen, waartoe ondermeer de huidige premier, Felix Gaillard, be hoort. Daladier werd gekozen op voorstel van ex-premier Mendès-France. Te Nijmegen is vrij plotseling overleden mr. F. C. J. M. Meijlink, directeur van de n.v. Levensverzekeringsmaatschappij E.R.K., directeur van de n.v. Verzekerings maatschappij Fiducia en directeur van de n.v. Levensverzekeringsmaatschappij Vi- talis. Hij is geboren in Den Haag en heeft de leeftijd van 69 jaar bereikt. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en droeg de pauselijke onderschei ding van Gregorius de Grote. De begrafe nis is bepaald op maandag 25 november te 11.00 uur. De mis van requiem zal plaats hebben in de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein. De ziekenfondspremie voor invaliditeits rentetrekkers, die een rente hebben van tenminste ƒ125 per jr. en jonger zijn dan 65 jaar, wordt met ingang van 1 januari ver hoogd van f 1.50 tot f2.50 per maand. Bij deze verhoging is rekening gehouden met de stijging van de invaliditeitsrente sedert 1951. Deze rentetrekkers zijn sedert dat jaar verplicht verzekerd. De premie, die nog steeds onveranderd is gebleven, wordt op hun rente ingehouden. Wegens de ge stegen kosten van de ziekenfondsverzeke ring moet thans ook deze premie worden verhoogd. Het ministerie van Economische Zaken heeft een opgave geplubiceerd van con tracten, die door de ministerie van Oorlog en Marine werden gesloten met Neder landse en buitenlandse onderncminge.De- ze contracten hebben een gezamenlijke van ruim 14 miljoen gulden, waarvan ruim 10 miljoen gulden bestemd is voor het leveren van overhemden, broeken en stof door Belgische ondernemingen. In de toespraak, waarmede hij zijn ver kiezing aanvaardde, zei Daladier o.m.: „Zonder hier te gaan uitweiden over de vraag, in welke mate de partijen, betrok ken bij de wapenzendingen naar Tunesië, al of niet juist hebben gehandeld, wil ik er toch wel op wijzen dat Frankrijk op ver nederende wijze is behandeld door twee staten, waarmede het in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie is verenigd". (UP) Daladier zei voorts: „Wij zien ons thans verlaten door de geallieerden, aan wie wij concessies hebben gedaan als het toestemmen in de Duitse herbewapening en het niet erkennen van communistisch China met zijn 600 miljoen inwoners", al dus Daladier. Ex-premier Pierre Mendès-France had zich als kandidaat voor 't voorzitterschap teruggetrokken, kennelijk om de eenheid in de partij te bewaren. Na de dood van Herriot, op 26 maart van dit jaar, trok P.M.F. zich als vice-voorzit- ter terug, mede omdat de partij hem niet wenste te volgen in zijn aanvallen op de Algerijnse politiek van de regering. Sindsdien is zijn invloed in de radicale partij echter weer gestegen. Vorige week sprak hij in de Nationale Vergadering een bijzonder scherpe rede uit, waarin hij ondermeer opmerkte, dat Frankrijk ten onder gaat omdat het in Algerije een com plete oorlog voert, maar anderzijds niet wenst over te schakelen op een oorlogs economie. Ambassades. De Nederlandse en de Oostenrijkse regering hebben besloten hun wederzijdse gezantschappen in Wenen en Den Haag te verheffen tot ambassades. ADVERTENTIE OOK NU GELDT WEER CULTIVé PAARLS IN OESTERS IN BLIK 5-75 per blik) DE ST. NICOLAAS-ATTRACTIE VAN HAARLEM BARTEUORISSTRAAT 2 Juwelier - Horloger TELEFOON 13004 ADVERTENTIE van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees ƒ2.88 Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f3.75 Philips-Roiane Noderland N.V. - Amsterdam In zijn pre-advies, uit te brengen op de jaarvergadering van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde in Utrecht op morgen, zaterdag 23 november, zegt prof. dr. F. de Roos, dat hij onder inflatie ver staat een stijging van het algemene prijs niveau van goederen en diensten, voor zover deze voortvloeit uit een aanbods overschot van geld, dan wel uit een auto nome stijging van de factoren, die de aan- bodsprijs van goederen bepalen. Deze bei de oorzaken van inflatie kan men samen vatten in het begrip inflatoire druk, dat dus tweeëerlei omvat: a) een monetaire inflatoire druk b) een autonome inflatoire druk. Het pre-advies van dr. Drees jr. pu bliceerden wij reeds in ons blad van zater dag 26 oktober. De pre-adviseur gaat eerst voor een ge sloten volkshuishouding op korte termijn na, welke de voornaamste functionele ver banden zijn voor het vraagstuk van de inflatie en haar bestrijding. Hij verdeelt de volkshuishouding in een viertal mark ten, te weten de arbeidsmarkt, de goede renmarkt, d'e effectenmarkt en de geld markt. Vervolgens ziet hij onder ogen een geval van monetaire inflatoire druk en een geval van autonome inflatoire druk. Wij hebben gezien, aldus het pre-advies, dat een inflatie vrijwel steeds gepaard ADVERTENTIE DE SINT ZEGT vindt u de grootste sortering bij KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 „Ik wilde opscheppen tegenover de jon gens en meisjes die bij me waren. Ik had nog nooit in het middelpunt gestaan. Al tijd ben ik in een hoekje gedrukt want er praatte nooit iemand tegen me. En toen die man op me af kwam ben ik eerst weg gelopen maar even later ben ik terugge- rend en toen heb ik hem gestoken om te laten zien wat ik durfde". Aldus de verklaring van een eenen twintigjarige drogist uit Zandvoort die in deze zomer, op 8 augustus, op het strand bij wijze van grootdoenerij in een plotse linge opwelling van drift een strandkelner met een vlymscherp lancet had gestoken. De gevolgen waren niet zo ernstig geweest maar toch eiste de officier van Justitie, mr. G .W. F. van der Valk Bouman, we gens poging tot zware mishandeling een onvoorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden. De aanleiding tot de steekpartij was een andere poging van opschepperij van de drogist. Op de avond van de achtste augustus had de drogist uit de winkel van zijn moeder een stuk magnesium meege nomen en in gezelschap van enkele ande re jongens en meisjes had hij dit op het strand, in de nabijheid van een aantal strandstoelen aangestoken. „Ik deed het om flink te zijn", zei de drogist voor de rechtbank maar de strandkelner, een zoon van de eigenaar van de stoelen, waardeerde deze flinkheid maar matig. Hij trapte het fel brandende magnesium uit, deelde een paar klappen uit en gaf tot besluit de drogist een ferme schop. Dé drogist liep weg, maai na een meter of haalde een lancet uit zijn zak en gaf zijn tegenstander een steek in de buik. Het viel allemaal nogal mee. Het me disch rapport vermeldde tenminste dat de buikwond van oppervlakkige aard was maar tevens stond er in het rapport dat het een wonder was dat het slachtoffer er zo afgekomen was. En dat vond de presiden. ook toen het lancet, een lang en zeer scherp mes, op de tafel van de rechtbank verscheen. Op de vraag waarom hij dergelijke gevaar lijke voorwerpen in zijn zak had antwoord de de drogist dat hij altijd medische in strumenten bij zich had omdat hij bezeten was van de medische wetenschap. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Jouman, was in zijn requi sitoir van mening dat er hier geen sprake was van noodweer en vooral omdat er iets venijnigs in de reactie van de ver dachte zat kwam hij tot de bovengenoem de eis. De verdediger, mr. O. F. M. van Kop pen, wees in zijn pleidooi op de moeilijke jeugd van de verdachte die als enig kind altijd schromelijk verwend werd, daaraan een sterke moederbinding overhield en zijn minderwaardigheidscomplex tracht te te compenseren door met medische in strumenten, zoals injectiespuiten, stetho scopen en dergelijke op te scheppen. In zijn angst heeft de drogist, aldus de ver dediger, daar nu gebruik van gemaakt hoewel er zeker geen opzet aanwezig was. Daarom bepleitte mr. Van Koppen de uiterste clementie vooral ook omdat de verdachte thans de zaak van zijn moeder wil verlaten en zich aan de medische stu die wil trachten te wijden. De uitspraak van deze zaak zal plaats twintig bedacht hij zich, keerde terug, hebben op 5 december. JERUZALEM (AFP) De Jordaanse autoriteiten hebben het konvooi doen aan houden, waarmede twee maal in de maand een geregelde verbinding wordt onderhou den tussen Israel en de Israëlische enclave in Jordanië, die door het gebied van de berg Scopus wordt gevormd. TEL AVIV (Reuter) Een woordvoer der van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat Israel de Jordaanse handelwijze „ernstig opneemt". AMMAN (Reuter) De Jordaanse re gering heeft verklaard, dat zij het konvooi niet zal doorlaten, omdat het benzine ver voerde. De regering heeft Israel, via de Pale stijnse bestandscommissie van de UNO ge waarschuwd zijn „agressieve operaties" tegen Jordanië te beëindigen, Jordanië heeft volgens de bestandsovereenkomst het recht te verhinderen, dat benzine naar de enclave wordt vervoerd, zo werd ver klaard. Koning Hoessein heeft met de diploma tieke vertegenwoordigers te Amman van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Irak en Saoedi-Arabië beraadslaagd over de aanhouding van het konvooi, nadat hij met de Jordaanse burgerlijke en militaire autoriteiten had gesproken. Kolonel Leary, de leider der UNO-waarnemers in Pale stina, heeft zich naar Amman begeven, om de zaak te bespreken met de Jordaanse autoriteiten, die zich in de afgelopen we ken hebben verzet tegen de werkzaamhe den, die Israel in het gebied van de berg Scopus uitvoert. Dreigement De Jordaanse regering heeft een beroep gedaan op de bestandscommissie om de terugkeer te bewerkstelligen van een Jor- danier, die volgens haar in het gebied van Toelkarem door een Israëlische patrouille werd ontvoerd, toen hij op het land werk- gaat met een wijziging in de inkomens- en vermogensverdeling, welke als regel talrijke ernstige en sociaal onaanvaard bare toestanden schept. Bovendien bleek dat iedere inflatie, ook al geraakt zij na een zekere periode uitgewerkt zodat een nieuw evenwicht wordt bereikt, toch altijd tijdens de aanpassingsperiode gepaard gaat met een reëel produktieverlies. De conclusie lijkt dan ook gerechtvaardigd, dat inflatiebestrijding een wenselijke zaak is. Inflatiebestrijding in de gesloten volks huishouding besprekend komt het pre- adviseur voor, dat prijs- en looncontrole geen geschikte instrumenten zijn om een inflatie, die voortspruit uit monetaire in flatoire druk, te bestrijden, maar dat een ander instrument zal moeten worden ge bruikt. Wil men een prijsstijging voorko men en een reeds begonnen prijsverho ging herstellen, dan staan hiervoor twee instrumenten ter beschikking: de finan ciële overheidspolitiek en de kredietpoli- tiek. Het hangt van de omstandigheden af, welke van de twee het beste kan wor den gebruikt. De doeleinden van een sta biel prijsniveau, van volledige werkgele genheid en van 'een redelijk geachte in komensverdeling zijn zeer wel met elkaar te verenigen. Open volkshuishouding Overgaande tot bespreking van inflatie bestrijding in de open volkshuishouding zegt prof. De Roos: het verlies aan goud en deviezen dat voortvloeit uit een bin nenlandse inflatoire druk, is in beginsel duurzaam. Immers wanneer de toeneming van de geldstroom is verdwenen zal er ook weer evenwicht zijn in het internationale Verdacht van meineed. Op last van de Justitie zijn de oud-directeur van een fa briek te Grave, onder verdenking van het aanzetten tot meineed, en twee arbeiders van de fabriek, wegens het afleggen van meineed, gearresteerd. Deze meineed zou een civiele procedure betreffen waarin het bedrijf gewikkeld was. Er is ook een kort geding aanhangig gemaakt door de hui dige directeur van de fabriek tegen de voormalige directeur t wegens oneerlijke concurrentie. Hart hersteld. De wethouder van fi nanciën van Nijmegen heeft bij de opening van een nieuw hotel-café-restaurant annex cafétaria op plein 1944, het nieuwe zaken centrum van Nijmegen, medegedeeld, dat thans het eigenlijke hart van Nijmegen ge heel hersteld is. Het is de bedoeling van de gemeentelijke overheid bij de uitvoering van de saneringsplannen der stad alle win kels in oud Oost-Nijmegen op te heffen en deze te concentreren in de nieuwe binnen stad en enkele moderne buitenwijken. Grootste veerboot. Te Kinderdijk is de veerboot „Prinses Beatrix" met goed gevolg te water gelaten. Deze 102 meter lange veerboot zal met ingang van de zo merdienst 1958 in gebruik worden geno men op het veer Vlissingen-Breskens. De „Prinses Beatrix" is de grootste veerboot die tot nu toe in ons land is gebouwd. Het vaartuig kan per reis vijftienhonderd pas sagiers en honderd personenauto's of onge veer vijtig vrachtauto's vervoeren. Overleden. In de leeftijd van 54 jaar is plotseling overleden de heer J. Wessels Boer, sinds 1946 burgemeester van de ge meente Dalen. Voordien was hij commies ter secretarie te Driebergen. C. Dirkzwager overleden. In Schie dam is op 62-jarige leeftijd overleden de heer C. Dirkzwager, een bekende figuur in distillateurskringen. Hij was sinds 1930 voorzitter van de „Vereenigde Distilla teurs". Hij was voorts plaatsvervangend bestuurslid van het Produktschap voor Ge distilleerde Dranken en van het Centraal Gedistilleerd Bureau. Fusie Astma-verenigingen. De com missie tot het organiseren van studiedagen over astma en bronchiale zal een fusie aan gaan met de veel oudere vereniging „Asth- bro" en de onlangs opgerichte nederlandse Astma-vereniging. Deze fusie zal zaterdag tot stand komen in het sanatorium „Oranje Nassau's Oord te Renkum, tijdens een studiedag over astma bronchiale. Meineed. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft tegen een 34-jarige bakker te Druten, lid van de gemeenteraad aldaar, een jaar gevangenis straf en ontzetting uit het passieve en ac tieve kiesrecht geëist wegens het plegen van zedenmisdrijven en het afleggen van een meinedige verklaring in een arbeids geschil. Voor laatstgenoemd misdrijf stond ook terecht zijn compagnon, een 33-jarige banketbakker, eveneens te Druten. Tegen deze verdachte werd vijf maanden gevan genisstraf geëist. Zijn vrouw bestolen. Een Haagse kelner, die in de loop van het vorig jaar ongeveer zesduizend gulden heeft gesto len uit do kassa van een door zijn vrouw gedreven sigarenwinkel, is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De kelner had boven- c j j. die" een vriend overgehaald in te breken verkeer. Slechts door de volkshuishouding in de sigarenwinkel. Deze inbreker, even onder deflatoire monetaire druk te zetten eens een Haagse ke,ner werd vero'rdeeld zullen de autoriteiten de voorraad inter nationale betaalmiddelen weer kunnen aanvullen. Aangezien een dergelijke poli tiek over het algemeen niet wenselijk en moeilijk uitvoerbaar is, is het van belang dat de volkshuishouding over een zodani ge voorraad goud en deviezen beschikt, dat deze zonder te veel bezwaar een be perkte vermindering kan ondergaan. Prof. De Roos komt tot de conclusie, dat de binnenlandse volkshuishouding zich in een stelsel van vrij internationaal ver keer met vaste wisselkoersen niét kan be schermen tegen een monetaire inflatoire druk van buitenlandse oorsprong. Wil men evenwichtige toestanden op alle markten herstellen, dan zal het doel der prijssta- bilisatie moeten worden losgelaten en zal men een stijging van binnenlandse prij zen en lonen moeten toelaten. Hij stelt vast, dat egn ruilvoetverslechtering niet alleen consequenties voor iet prijspeil, maar ook voor de inkomensverdeling kan hebben. Ten aanzien van inflatiebestrij ding op lange termijn concludeert hij, dat ook op lange termijn gezien een stelsel van vrij internationaal verkeer met vaste wisselkoersen niet toelaat het doel der prijsstabilisatie met alle belangrijke doel einden van economische politiek te allen tijde simultaan te verwezenlijken. De vas te prijs van buitenlandse valuta maakt het onder bepaalde omstandigheden noodza kelijk, het doel der vaste binnenlandse geldwaarde hieraan op te offeren. ADVERTENTIE Effen en geruite TERLENKA DAMESROKKEN 39.75 - 49.75 met ORLON DAMESVEST vanaf 23.75 leuke pasteltinten te. „Jordanië zal maatregelen nemen om zijn rechten te handhaven, indien de ont voerde niet binnen 24 uur wordt terug gezonden en er geen einde komt aan.der gelijke incidenten", aldus een regerings mededeling. Veiligheidsraad NEW YORK (UP) De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen om te beraadslagen over de klacht van Jordanië tegen Israel inzake schendingen van de wapenstil standsovereenkomst in de neutrale zone bij Jeruzalem. tot een gevangenisstraf van zeven maan den, waarvan drie voorwaardelijk. Verduistering. De Alkmaarse recht bank heeft een 56-jarige ex-betaalmeester van de Langedijker groentecentrale ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De betaalmeester kreeg als salaris een half percent van de jaaromzet, met een mini mum van f7.000 en een maximum van f 11.000. Toen hij ziek werd wees een ac countantsonderzoek uit dat hij in 1955 en 1956 totaal f26.000 uit de kas had ge nomen. Aantal leden. Volgens opgave van het C.B.S. had het N.V.V. op 1 juli 1957 491.410 leden, tegen 496.040 op 1 april en 500.332 op 1 januari, de K.A.B. resp. 411.411, 410.572 en 411.991, het C.N.V. resp. 217.382, 217.145 en 215.956 en de N.V.C. resp. 12.501, 12.560 en 12.471. Op l juli 1956 had het N.V.V. 489.041 leden, de K.A.B. 407.010 en het C.N.V. 212.024 leden. De gezamenlijke vakbonden geven per 1 juli 1957 in vergelijking met 1 januari 1957 een daling van het aantal leden te zien van ongeveer 8000. In vergelijking met 1 juli 1956 is het totale ledenaantal echter ongeveer 12000 groter. Van de E.V.C. zijn geen gegevens bekend. Frans studiebezoek. Een aantal Fran se ingenieurs onder leiding van de heer Louis Desvignes uit Parijs, inspecteur-ge neraal van de „Ponts et Chaussées", ver bonden aan het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken als technisch adviseur van de directie voor de departementale en gemeentelijke administratie, bezoekt thans Nederland op een studiereis, speciaal ondernomen met het oog op de oplossing van verkeersproblemen. Ned. Htrv. Kerk Beroepen te Spijkenisse G. Cazemier te Wanneperveen. Beroepen te Lexmond Joh. Kruijt te Neder-Langbroek. Aangenomen naar Idaard c.a. G. J. J. Rensink te Dalen. Geref. Kerken Tweetal te Gapinge A. J. Aaftink kand. te Amsterdam en M. Boot, kand. te Woer den. Bedankt voor Gorredijk H. Alting te Wijckel (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam D. Slagboom te 's-Gravenzande. Bedankt voor Bunschoten G. J. Buys te Papendrecht.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17