Derde kwartaal toont lichte verbetering van handelsbalans VAN NSEL v SCHOTH" Betoverend... Buiig, minder koud weer PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Verslag van Centraal Orgaan Juist nu is uiterste voorzichtigheid geboden Majorica Wereldnieuws zo Uitvoervolume toegenomen met vijf percent Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Grote uitbreiding van Britse handel verwacht Geef je vrouw een trap! DE KLOMPENCENTRALE Erhard contra verhoging Duitse staalprijzen Ruim 20 miljoen tekort op Amsterdams begroting Veneta verhoogt dividend tot twaalf percent Teleurstellende produktie „Batoe Djamoes" SPORTHUIS SCHOLTi Bonn bereid tot vergoeding aan nazi-slachtoffers la het Kilometers en kilogrammen VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 2 (speciale berichtgeving) De ontwikkeling van de Nederlandse import en export is momenteel nog van dien aard, dat uiterste voorzichtigheid geboden is en dat alles vermeden moet worden, wat naar ongefundeerd optimisme zweemt, daar dit zou verstoren wat een begin van beterschap kan betekenen. Aldus het „Centraal Orgaan voor de Economische Be trekkingen met het Buitenland" in haar vandaag verschenen verslag over het derde kwartaal van dit jaar. Voorspellenderwijs wordt gezegd dat het invoeroverschot zo goed als zeker aanzienlijk hoger zal uitvallen dan het reeds over het voor de han dels- en betalingsbalans ongunstige jaar 1956 is geweest. Als men echter aanneemt dat ook dit jaar, evenals in vorige jaren, het invoeroverschot door de in het vierde kwartaal extra grote uitvoer van landbouwprodukten gunstig by het voorafgaande derde kwartaal zal afsteken, dan is de kans nog altijd aanwezig dat de verdere toe neming van het handelsbalanstekort over 1957 per saldo nog tot rond f 500.000.000 beperkt zal blyven. Maar pas op langere, termijn zal een gefundeerd oordeel kunnen worden gevormd over de vraag of het derde kwartaal 1957 al dan niet een keerpunt in de ontwikkeling van de handelsbalans vormde. Vergeleken met het derde kwartaal 1956 is de uitvoer over de maanden juli, augustus en september 1957 toegenomen met f 311 miljoen, hetgeen betekent dat de Nederlandse export over deze periode een vooruitgang van 12.5 percent van de waar de te zien heeft gegeven. Houdt men ech ter rekening met de stijging van het in dexcijfer der exportprijzen, dan duidt deze vooruitgang op een vermeerdering van het export-volume met bijna vijf percent: toch een niet onbelangrijk verschil vergeleken bij hetgeen zich in het voorafgaande gé- deelte van het jaar en in het bijzonder in het tweede kwartaal heeft voorge daan. Afnemende invoer Aan de invoerzijde van de Nederlandse handelsbalans is naast de geleidelijke en lichte daling van het invoer-totaal der laatste maanden het meest opmerke lijke, dat de invoer in de maand septem ber 1957 in waarde niet groter is geweest dan een jaar geleden. Over het derde kwartaal als geheel, was de waarde van de invoer weliswaar nog f 188 miljoen ho ger dan over dezelfde periode van 1956, maar gezien het verloop van de index cijfers betekent dit dat het in voer-volume in beide vergeleken kwartalen gelijk was. Dat bovendien geleidelijk aan de extra grote importen aan het afnemen zijn. blijkt ook wel uit het feit, dat de percen tages, waarmede de waarde van de in voer in de achtereenvolgende kwartalen van 1957 die van 1956 overtrof, een ge leidelijk afneming vertonen: eerste kwar taal 25,7 percent, tweede kwartaal 9 per cent, derde kwartaal 5 percent. Opgemerkt moet echter worden, dat uit de cijfers wel iswaar blijkt dat het invoeroverschot in het verslagkwartaal aanzienlijk geringer is geweest dan in de voorgaande kwar- ADVERTENT1E Q.'ïhOariUuita Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Stijlvolle bureau-garnituren marmer, leder, metal enz. Japan en de G.A.T.T. Engeland heeft in de bijeenkomst der contrac terende partijen van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) verklaard, dat er op het ogenblik geen sprake kan zijn van een normaliseren van zijn handelsbetrekkingen met Japan. Aan artikel 35 van de overeenkomst ontlenen Engeland en veertien andere landen, waartoe ook Nederland behoort, het recht om aan Japanse goederen de behandeling van meest begunstigde natie te onthouden. Lening van de Wereldbank Uganda heeft aan de Wereldbank om gelden verzocht voor de financiering van de bouw van een tweede dam en hydro-elektrische centrale. De kosten hiervan zullen 15 miljoen pond ster ling bedragen. De dam komt nabij de bron van de nijl te Jinja. (Reuter). Amerikaans bedrijf Wederom zal een Amerikaanse industrie een dochterbedrijf te Almelo vestigen. Het is „The Fusite Corporation of Cincinnati". Destijds heeft de „Draper Jacquard''-breimachinemaatschappij n.v. voor de tijd van drie jaar een industriehal gehuurd, maar deze vennootschap heeft thans de wens te kennen gegeven van de rechten en ver plichtingen, voortvloeiende uit de met haar ge sloten huurovereenkomst, te worden ontslagen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaren, nu de „The Fusite Corporation" bereid is de met „Draper Jacquard" gesloten overeenkomst over te nemen. (ANP). Russische olie-export De Sovjet-Unie is plotseling een belangrijke olieleverancier voor Groot-Brittannië geworden. De waarde van de Engelse invoer van uit de Sovjet-Unie afkomstige olieprodukten heeft in de eerste 9 maanden van dit jaar meer dan twee miljoen pond sterling belopen. De Suezkanaai- kwestie en de vrees ten aanzien van de toekom stige levering van olie uit het Nabije Oosten hebben de belangstelling voor Sovjetrussische olieprodukten, zowel in Groot-Brittannië als in andere Westeuropese landen, doen opleven. Arabische scheepvaartmij De raad van de Arabische Liga heeft de ko mende conferentie van de Kamers van Koop handel der Arabische landen, die op 23 november te Cairo zal worden gehouden, aanbevolen de snelle oprichting te bestuderen van een inter- Arabische scheepvaartmaatschappij. Het plan hiertoe zal worden ingediend door de Egyptische minister van Handel, Aboe Nosseir, die de con ferentie namens president Nasser zal openen. Werkloosheid in V.S. Het Amerikaanse ministerie van Arbeid heeft berekend dat tegen eind februari volgend jaar ongeveer 4 miljoen Amerikaanse werknemers zonder werk zullen zijn gekomen. Het aantal werklozen in de Verenigde Staten is op het ogen blik 2.5 miljoen. George Meanv, president van de AFL-CIO, heeft naar aanleiding van deze ver klaring de Amerikaanse regering verzocht maat regelen te treffen ter versterking van 's lands economie. talen het geval was, maar dat het nog altijd ruim 50 percent groter is dan dat van de overeenkomstige kwartalen van de jaren 1954 en 1955, waarin men van een zeker evenwicht op de lopende reke ning van de betalingsbalans kon spreken. Het dekkingspercentage bedroeg over de eerste twee kwartalen van dit jaar 71 percent, over het derde kwartaal reeds 79 percent, hetgeen nog 5 percent hoger is dan in het overeenkomstige kwartaal van 1956 het geval was. Concurrentiepositie De volle aandacht van ons land zal ge vestigd moeten blijven aldus het Cen traal Orgaan op versterking van de algemene concurrentiepositie en aan het wederom sterk maken van de deviezen reserve, waaraan het laatste jaar zulke hoge eisen zijn gesteld. Deze beide doel einden kunnen over een langere periode in een land als Nederland met een open eco nomie, dat streeft naar een zo hoog moge lijk welvaartspeil, slechts bereikt worden met behulp van een (ook naar internatio nale maatstaven) uiterst modern en doel treffend werkend bedrijfsleven. Dat het hiervoor noodzakelijke investeren mo menteel op moeilijkheden stuit en daar door in een aantal gevallen achterwege blijft, waardoor de Nederlandse concur rentiepositie op de internationale export markten wordt aangetast, is dan ook één van de vraagstukken, waarvoor op korte termijn naar een oplossing zal moeten worden gezocht. Uitvoer Invoer 1956 1957 1956 1957 (in miljoenen guldens) juli 789 1.024 1.227 augustus 862 884 1.155 september 999 1.073 1.191 Invoer-overschot 1956 (in miljoenen guldens) juli 438 augustus 293 september 192 Meer export naar Canada (Van onze correspondent in Londen) Ter uitvoering van de nieuwe Canadese handelspolitiek, welke beoogt 15 percent van de invoer uit Amerika te vervangen door Britse goederen, zal er een Canade se handelsmissie, bestaande uit 50 voor aanstaande zakenlieden naar Engeland komen, die met een speciale luxe-trein de Britse industriële gebieden zullen bezoe ken. De Britse export naar Canada bedroeg vorig jaar 173 miljoen pond. De bedoeling is dit met 250 miljoen pond te verhogen. Tot nu kwam 73 percent van de Canade se invoer uit Amerika en slechts 9,5 per cent uit Engeland. Britse exporteurs zijn door de regering aangespoord om Canade se orders voorrang te geven en zo snel mogelijk af te leveren. De Britse minis ter van Handel, Sir David Eccles, heeft voorspeld dat de Engelse betalingsbalans aanstaande juni een overschot van 200 miljoen pond zal vertonen. In 1956-57 be droeg het surplus 211 miljoen pond. ADVERTENTIE 99 Grote Houtstraat 47 PARAPLUIES WANDELSTOKKEN 'n Nuttig en welkom ST. NICOLAAS geschenk 1.363 1.216 1.1828 1957 339 332 109 ADVERTENTIE Alle soorten en maten in voorraad. We hebben vele NUTTIGE GESCHENKEN Komt het zien Dr. Leydsslraat 10 - Haarlem - Tel- 57730 De Westduitse minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, heeft donder dag vermoedelijk een gedeeltelijke over winning bevochten in zijn strijd tegen de stijging der prijzen. Tezamen met de bondskanselier, dr. K. Adenauer, heeft hij een bijeenkomst gehad met vertegenwoor digers van de ijzer- en staalindustrie ter bespreking van het plan der staalprodu centen tot verhoging van hun prijzen. Na de bijeenkomst werd uit doorgaans betrouwbare bron vernomen, dat de prijs verhoging, indien zij doorgaat, kleiner zal zijn dan de vijf a zes percent, die tot dus verre werd venvacht. Volgens een communiqué hebben dr. Adenauer en prof. Erhard, zomede ver tegenwoordigers van de staalverwerkende industrie getracht een matigende invloed te oefenen op de plannen met betrekking tot de staalprijzen. De vertegenwoordigers van de organisatie der ijzer- en staal industrie hebben toegezegd de leden der organisatie op de hoogte te brengen van de besprekingen en te trachten hun be sluiten ten aanzien van de staalprijzen in dezelfde zin te beïnvloeden, aldus het communiqué. ADVERTENTIE mooi siert een parelcollier uw hals. Dit is hèt geschenk uit SPANJE PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Tel. 12160 ADVERTENTIE Het grote merk onder ADVERTENTIE Dun, breed, soepel, hard? 13 mogelijkheden! 14 krt gouden pen Duurzame Orwr-iridium penpuni Praktisch, gemakkelijk vulsysteem Veilighcidsclip tegen verlies Van 17.90 tot 27.50 10 Jaar 6chriftoll|ko garantie tegen slijtage van de ponpunt. en geurig De ontwerp-begroting voor 1958 van de gemeente Amsterdam sluit met een nade lig saldo van ƒ28.497.725, waarvan 8 mil joen gedekt zal worden uit de reserve van voordelige saldi uit de jaren 1948 tot en met 1955, zodat het ongedekte nadelig sal do 20.497.725 bedraagt. Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten de eventuele herziening van het basisbe drag der algemene uitkering uit het ge meentefonds en de mogelijkheid om voor het ongedekte tekort van 1958 een herzie ning van het basisbedrag aan te vragen. De gemeentebegroting sluit, wat de ge wone dienst betreft, in inkomsten en uit gaven op een bedrag van 388.305.846, te gen 324.082.025 in 1957. Zij toont dus een stijging met 64.223.821. Het geraamde tekort is voor een groot gedeelte te wijten aan de stijging van lo nen en salarissen en aan de toeneming der kapitaalslasten. Amsterdam staat voor de noodzaak een reeks uitgaven t<_ doen, die' niet alleen de stad ten goede ko men, bijvoorbeeld de kosten van de ge meente-universiteit, waarvan de netto- lasten voor 1958 14,7 miljoen zullen be dragen. Van een vergroting van activiteiten zal bij deze begroting ternauwernood sprake zijn. De uitgaafposten laten slechts een sober beleid toe. De kortlopende schuld der gemeente zal op 1 januari 1958 vermoedelijk zijn opge lopen tot rond 250 miljoen gulden. De be talingen voor lopende verplichtingen we gens kapitaalsuitgaven kunnen voor 1958 op rond 110 miljoen gulden worden ge steld. Van het geraamde bedrag aan investe ringen op 1 januari, groot 1.643.396.000 is 1.096.836.000 of 66.74 pet. bestemd voor volledig produktieve doeleinden. Het in vesteringsbedrag zal op 1 januari 1958 naar raming 1874.- per inwoner bedragen, waarvan 1251.- voor produktieve doel einden. Het nadelig saldo van de begroting van vorig jaar wordt met inachtneming van de verhoogde uitkeringen uit het Gemeen tefonds en de gestegen uitgaven door B. en W. nader beraamd op 23,5 miljoen, waarvan 5 miljoen gedekt wordt door een deel van het batig saldo der rekening 1955. Vrijhandelsgebied De ministers van Financiën der landen, aange sloten bij de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) zullen volgende week opnieuw in Parijs bijeenkomen om de in stelling van een Europees vrijhandelsgebied te bespreken. (UP). Het hoge-drukgebied boven het vaste land van Europa is in de afgelopen 24 uur snel in betekenis afgenomen mede onder invloed van een actieve depressie, die don derdag ten westen van Schotland was ge legen en die vanmorgen boven midden- Noorwegen was aangekomen. Een hoge- drukgebied op de oceaan trok langzaam naar het oosten en nam nog in omvang toe. Daardoor onstond aan de achterzijde van de depressie boven Noorwegen een krachtige noordwestelijke luchtstroming, waarmede maritiem polaire lucht naar de Britse eilanden en de Noordzee werd ge voerd. Het front, dat deze lucht begrenst en waarlangs een regenzone voorkomt, lag vanmorgen boven het westen van het land. Het front verplaatst zich in zuidoostelij ke richting waarna het gehele land in de maritiem polaire luchtstroming komt met wisselende bewolking en ekele buien, die van zee 't land binnendrijven en met tem peraturen hoger dan die van de afgelopen dagen. Zaterdag 23 november Zon op 8.15 uur, onder 16.41 uur. Maan op 9.52 uur, onder 18.32 uur. WEERRAPPORTEN 29 nov. Maanstanden 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 november Hoog water: 4.27 en 16.44 uur. Laag water: 0.08 en 12.28 uur. Temperaturen: buiten- c 1 M -£ en binnenland heden- -a d ïïs morgen 7 uur. Neerslag: £-z O - O laatste 24 uur. O B S Stockholm geheel bew. z 1 0 Oslo regen z 5 1 Kopenhagen geheel bew. zw 0 0 Aberdeen regenbui nnw 4 1 Londen zwaar bew. nw 7 3 Amsterdam regen z 2 3 Brussel regen zw 2 0,1 Luxemburg geheel bew. wzw -2 0 Parijs motregen zzw 1 0,1 Bordeaux geheel bew. windst. 1 0 Grenoble geheel bew. nw 4 0 Nice onbewolkt nnw 7 0 Bei-lijn geheel bew. z -2 0 Frankfort geheel bew. wzw 0 0 München geheel bew zw 0 0 Zürich geheel bew zo 1 0 Genève onbewolkt windst. -4 0 Locarno geheel bew. z 3 0 Wenen geheel bew zo -1 0 Innsbruck geheel bew. zzw -2 0 Rome geheel bew ono 9 0,2 Ajaccio zwaar bew. o 10 0 Mallorca zwaar bew. nnw 7 0 Den Helder lichte regen nnw 8 4 Ypenburg lichte x-egen zzw 3 0,3 Vlissingen lichte regen zzw 2 5 Eelde geheel bew. zzw 0 0,6 Twente geheel bew. z 0 0 De Bilt regen zzw 1 2 Eindhoven motregen zzw 1 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 1 0 53. „Zo!", gromde Zwarte Dolf getergd, de watertoevoer is onderbroken, hé? Heel toevallig! Juist wanneer mijn mooie brand- post in vlammen staat. Maar ik heb je dóór, mannetje! Jij wil, dat brandpost 2 afbrandt en daarom heb je je assistent opgedragen om het bluswerk te saboteren!" „Nietes!", riep de kleine brandmeester verontwaardigd, dat heb ik helemaal niet gedaan, hoor je? Het is een ongelukje Zwarte Dolf maakte hem verder tegen spreken onmogelijk door hem op ruwe wijze de helm over het gelaat te drukken. ADVERTENTIE Bandrecorders Platenspelers Gramm. versterkers Radio-Grammofoons GRAMMOFOONPLATEN grote keuze in de bekende merken Unieke collectie platen Prettige bediening en deskundige voorlichting Volledige garantie en service Speciale inrichting voor reparaties Dit alles vindt u bij het BEKENDE ADRES RADIO-IN GRA MOFO ON SPEC!A LIST GR00TE HOUTSTRAAT 108 TEI.U046 HAARLEM „Stae daer niet te plukhaeren!"riep de burgemeester, die totaal overstuur aan kwam lopen, „brus die bland-eh-blus die brand liever!" „Ja, deze brand MOET ge blust worden!", sprak Zwarte Dolf knar setandend tegen de hulpeloze brandmees ter En als j ij daar niet voor zorgt, doe IK het. Ik zal zelf wel eens uitzoeken waarom die watertoevoer onderbroken is! En reken maar, dat ik de oorzaak van jouw ongelukje vind!" Die oorzaak hoefde hij niet ver te zoeken, want toen hij ziedend van woede de hoek omrende, zag hij dat het ongeluk juist in dat hoekje school. De oorzaak stond er trots glimlachend bij. Dat waren zijn trouwe manschappen. Zij had den de brandslang netjes in even grote partjes gehakt en met het overblijfsel ervan Panda aan de brandkraan gebonden. Het arme slachtoffer kon geen vin ver roeren. riep Zwart Dolf, toen hij het tafereel aanschouwde. „Wat heeft dat te betekenen, he?" „Wij saboteren het bluswerk van brandpost 1", antwoordden zijn mannen en zij keken voldaan naar het resultaat van hun ingrijpen. „Dat had u ons toch opgedragen, baas!" De resultaten over 1956/'57 van de Ver enigde Nederlandse Tapijtindustrie n.v. te Hilversum (Veneta) zijn niet onbevredi gend geweest. Dank zij de gestegen om zet was de winst hoger dan in het vorige boekjaar: 1.702.619 (v.j. 1.243.967). Na afschrijvingen en belastingen is een netto saldo beschikbaar van 694.482 527.584). Na reserveringen ad 451.133 281.514) wordt een totaal dividend voor gesteld van 12 percent, waarvan 2 per cent uit de dividendreserve (v.j. 11 pet, waarvan 1 pet. uit de dividendreserve). De omvang van de orders bereikte een recordhoogte. In toenemende mate onder vond men concurrentie van België en Duitsland, en in mindere mate van de landen achter het ijzeren gordijn. Er is een dochteronderneming opgericht in Ko penhagen, waarvan bijna het gehele aan delenkapitaal in bezit is van Veneta. De marge tussen de opbrengst- en kostprijs van rubber is nu gunstig, temeer na de inwerkingtreding van de nieuwe transferbepalingen in Indonesië, zo werd verklaard in de vergadering van de n.v. Landbouw-maatschappij „Batoe Dja moes". De kostprijs zal echter zeer zeker gaan stijgen. De rubberoogst is in 1956 reeds tegen gevallen en blijft in 1957 tot dusver ten achter bij die van 1956. Per ultimo okto ber waren totaal verkregen 520 ton rub ber, zodat de jaaroogst maximaal onge veer 620 ton zal bedragen, tegen 800 ton vorig jaar. In Indonesië is de maatschap pij nog steeds liquide. De cijfers over 1956 werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 6 per cent, dank zij de ontvangst van een deel der aangevraagde transfer over 1956. ADVERTENTIE TURNPAKJES met en zonder strookje RKITMISCHE SCHOENTJES OEFEN SCHOENTJES - SPITZEN Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Zuiver. De melk uit de omgeving Van Windscale in Cumberland, waar ruim een maand geleden radio-actieve damp uit een kernenergiecentrale ontsnapte zal na zaterdag weer in de handel ge-' bracht worden. Het verbod is dan 4i dagen van kracht geweest. In die tijd heeft men tienduizend liters besmet te melk in zee laten lopen. Krankzinnig. De advocaat van de 51-jari- ge Amerikaanse boer Edward Gein die heeft toegegeven twee vrouwen ver moord te hebben, terwijl de stoffelijke resten van nog dertien andere vrouwen ïn zijn boerderij werden aangetroffen heeft de rechtbank, waarvoor zijn cliënt in staat van beschuldiging is ge steld wegens moord, verzocht de be schuldigde krankzinnig te verklaren. Opklimmers. Volgens een publikatie van het Britse departement van industrieel onderzoek zijn drie op de vijf bedrijfs leiders in Groot-Brittannië „van onder af" begonnen. Theresianum. Het door keizerin Maria Theresia in Wenen gestichte onderwijs instituut „Theresianum", is na een on derbreking van negentien jaar weer in gebruik genomen. Voorlopig is er een gymnasium gevestigd in het gebouw, dat de Russische bezetters vrijwel ver woest hadden. Eerste. In de Verenigde Staten is de eer ste kernenergiecentrale in gebruik ge nomen, die uitsluitend bestemd is voor opwekking van elektrische energie die op commerciële basis aan afnemers wordt geleverd. De centrale met een natrium-grafiet reactor ligt ten noordwesten van Los Angeles. Polio. Het aantal aangegeven gevallen van kinderverlamming in Australië sedert januari van dit jaar bedraagt 138 te gen ruim 1200 in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal dodelijke ge vallen was respectievelijk 3 en 26. Slechte reclame. In Belgrado verluidt dat Joegoslavische artsen president Tito hebben aangeraden, in Zwitserland een rustkuur te volgen. De president is ech ter van mening dat een reis naar Zwit serland een „slechte reclame" voor de Joegoslavische geneeskunde zou bete kenen. Bevredigend. Radio Boekarest meldt, dat de Roemeense president, Petroe Gro- za, een ingewandsoperatie ondergaan heeft. Volgens de mededeling heeft de president de operatie goed doorstaan en is zijn toestand „bevredigend". Tyfus. In Zürich zijn in de afgelopen twee weken 32 gevallen van paratyfus-b aan gegeven. De gemeentelijke gezond heidsdienst heeft de inwoners gewaar schuwd tegen het gebruik van rauwe geïmporteerde groenten. Teveel. De overstromingen in de Podelta breiden zich nog steeds uit. Tengevol ge van een hoge vloed in de Adriatische Zee zijn in de nacht van woensdag op donderdag weer enkele dijken van plaatselijk belang bezweken. Er staat reeds 15.000 hectare land blank. Tekort. In Boedapest wordt vanwege het toenemend tekort aan water, geduren de de nachtelijke uren geen water aan de huizen toegevoerd. Dood in Venetië. Drie leiders van de Brit se Labourpartij, Bevan, Phillips en Crossman hebben het weekblad „Spec tator" voor het gerecht gedaagd we gens laster omtrent hun optreden tij dens het congres van de Italiaanse so cialisten. Onder de kop „Dood in Ve netië", stond in het blad dat de drie politici, „wanneer zij zo nu en dan ver schenen", „de Italianen verstomd de den staan door hun vermogen zich als tanks met whiskey en koffie te vullen". De redactie heeft aangeboden verontschuldigingen te publiceren doch Bevan wilde hier niet op ingaan. Bonn (Reuter) - In Bonn verluidt, dat de Westduitse regering een nota voorbereidt over een schadeloosstelling aan de men sen uit de door Duitsland bezette landen die in een concentratiekamp gevangen hebben gezeten. Men verwacht, dat de nota niet voor het komende jaar gereed zal zijn. Volgens welingelichte kringen kan er geen twijfel bestaan over de be reidheid van de bondsregering om „tot de grenzen van het mogelijke" te gaan. De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zou de zaak in het kabinet heb ben bepleit, omdat, zijns inziens, hiermee de Europese eenheid wordt gediend. LOPEN IS een eenvoudige bezigheid maar de rekenaars die willen nagaan, hoe veel arbeid daarbij wordt verbruikt, zijn tot. de conclusie gekomen, dat deze dage lijkse bezigheid toch niet zó eenvoudig is, als we gewoonlijk aannemen. Bij elke pas moet het lichaam, worden opgebeurd, ver volgens moet het weer zakken en tenslotte dient het een steeds wisselen- de versnelling te krijgen. Bij elke stap immers rijst en daalt het zwaartepunt van ons li chaam een beetje en tegelij kertijd wordt het voortbewo gen. Bij een wandelaar van 65 kilo heeft men berekend, dat het opbeuren van het lichaam bij iedere slap 4 kilo arbeid kost_ Het remmen van het lichaam tijdens het zakken in de twee de fase van iedere stap is op tweetiende kilogram berekend en de wisselende ver snelling op twee kilo. Bij iedere stap ver richt de wandelaar dus ongeveer zes kilo arbeid. Per kilometer betekent dat 7712 kilogram. Maar daarmee zijn we er niet, want de mens levert nu eenmaal geen honderd percent rendement. Hoeveel het wél is, valt moeilijk precies na te gaan, maar een schatting van tweederde rende ment voor de menselijke spieren, mag vol gens vele onderzoekers wel worden aan genomen. Voor de 7712 kilo arbeid, nood zakelijk voor het afleggen van een kilo meter, is dus in werkelijkheid 11.568 kilo gram noodzakelijk geweest. Uiteraard hebben al deze gegevens be trekking op globale gemiddelden, waarbij geen rekening is gehouden met allerlei particulariteiten van de wandelaar. De lengte van elke pas mag eigenlijk niet N verwaarloosd worden, evenmin als het aantal stappen per minuut. Van groot ge wicht (letterlijk en figuurlijk) is ook de last die men tijdens het lopen meesleept, want een zware rugzak is natuurlijk van groteinvloed op de arbeid die het ver plaatsen over één km kost. Met al die bijzonderheden houden we echter geen rekening. Een gemiddelde pas van 0,778 meter bij een aan tal passen van 110 tot 120 per minuut, blijkt de zinnigste gang te zijn om gemiddeld 5,4 kilometer per uur af te leggen. Maar goed, loopt iemand tij dens de vierdaagse viermaal 40 kilometer, dan heeft hij in die periode maar liefst 1.840.880 kilo gram aan uit- en inwendige arbeid gele verd! Nemen we alleen de uitwendige ar beid, dan komen we nog op de formidabele waarde van 1.233.920 kilo. Dat is vijfen twintig percent méér, dan de slaven in vroeger tijden in vier dagen (van acht uren) in de tredmolen moesten presteren. Het is dezelde hoeveelheid arbeid, die de smid, die we de vorige maal ten tonele hebben gevoerd, in drie weken tijds aan uitwendige arbeid zou hebben verricht. Dat tijdens het lopen zoveel kan worden gepresteerd, ligt natuurlijk voor een deel aan het gunstige rendementscijfer, voor een niet minder belangrijk deel aan de kracht van onze beenspieren, waardoor deze arbeid zo lang onafgebroken kan wor den volgehouden. Waarna we, op verzoek van een lezer, eens op zoek gaan naar de Okapi, het mysterieuze dier uit de Kongo. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2