Muziekliefhebbers „Weemoedig" hoofdstuk over Japanse aanval op Java Israel zal interveniëren als Jordanië wordt aangevallen Amerikaanse geleerden tonen het wereldbeeld van 2057 Uit Brits historisch werk Hulde voor Doorman maar critiek op capitulatie van Ter Poorten Mijnbouw op de maan, voedsel uit zonnestralen en voorraad organen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Wintersport- en Kerstreizen HAARLEM Artikel in autoblad leidde tot vervolging Australische autoriteiten zullen Nieuw Guinea bezoeken UNO houdt het politieleder voorlopig nog in stand Sovjet-Unie weigert mee te betalen in kosten Hatta zou premierschap willen aanvaarden Indien „Pantja Silade basis van de staat wordt ...voor één gulden een jaar lang platennieuws! Als U zich nü abonneert op het maandblad „DISCO-DISCUSSIES" (12 nummers slechts f. 1.-) ontvangt U het prachtige kerstnummer GRATIS! zo krijgt U een abonnement: Premier Ben Goerion keert zich fel tegen linkse voorstanders van „neutralistische" politiek Raketdemonstratie voor Congresgroep geen succes Elf Arabische landen bezorgd over Oman WASSERIJ DUYN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 LONDEN (Reuter) De strijd om Ne derlands Oost-Indië vormt een „weemoe dig hoofdstuk" in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, een hoofdstuk, waarover de geallieerden zich echter niet behoeven te schamen", zo wordt ge zegd in een Britse geschiedenis van de oorlog tegen Japan, waarvan nu het eer ste deel is verschenen. Het werk is ge schreven door een commissie, bestaande uit drie officieren van het leger, een vice- luchtmaarschalk en een kapitein-ter-zee. De schrijvers zijn tot de conclusie ge komen, dat de geallieerden „tegen een zware overmacht hebben gestreden tot dat er nauwelijks een schip of een vlieg tuig over was". Hierbij wordt hulde ge bracht aan de dapperheid en het doorzet tingsvermogen van de Nederlanders on der leiding van de „ontembare" admi raal Helfrich, en schout-bij-nacht Door man, „die het lot steeds tegen zich scheen te hebben". In het boek wordt voorts gesteld dat de Japanse opmars in het Verre Oosten in de dertiger jaren nooit had kunnen plaats vinden als de Westelijke mogendheden verenigd waren geweest. De schrijvers noemen als oorzaak van de „vele tragi sche stommiteiten", die vanaf 1922 wer den begaan het gebrek aan eenheid van de regeringen van Groot-Brittannië, Frank rijk, Nederland en de V.S. Het Britse gemenebest verloor in totaal circa 166.500 man in de campagne in het Verre Oosten. De Japanners, die circa 15.000 man verloren aan doden en gewon den, maakten toen ongeveer 130.000 krijgs gevangenen, aldus het boek, waarin voorts wordt gesteld dat 't lot van Singapore, de hoeksteen van de Britse strategie in het Verre Oosten vóór de oorlog begon al vaststond. De Japanners hadden berekend dat zij Singapore in 100 dagen zouden kunnen veroveren. Zij deden er ongeveer 30 dagen minder over. De overmacht Volgens een nadere lezing van het boek van United Press stak op 18 februari de Japanse invasievloot voor Nederlands-In- dië van wal: 56 transportschepen, be schermd door 4 slagschepen, 5 vliegdek schepen, een aantal zware kruisers en twee flottieljes torpedobootjagers ver trokken uit. de Camranh-baai. Op 24 fe bruari kreeg Java de eerste waarschu wing, op grond waarvan men naar la ter bleek: correct berekende, dat de eigenlijke aanval zou volgen op 27 februa ri. Onder 'admiraal Doorman koos op 25 februari de „Allied Striking Force" zee, -5 kruisers en 9 torpedobootjagers. „Het was een heterogene verzameling schepen van drie nationaliteiten, zonder een veili ge basis, zonder voorafgaande gezamen lijke training, zonder tijd om een gecoör- 'ADVERTENT1E te KL.HOUTSTRAAT 1 - Tel. 17229 Een artikel, getiteld „Geachte wegpi- raat", dat afgedrukt werd in het blad „Autovisie", is voor de justitie aanleiding geworden om een vervolging in te stellen tegen een 26-jarige directeur van een be drijf in Wassenaar, C. K. D., wegens over treding van het Wegenverkeersreglement. De man zou namelijk links zijn blijven rijden in zijn auto waardoor-hij een me de weggebruiker geen gelegenheid had gegeven om te passeren. Dit zou gebeurd zijn in juni van dit jaar op de rijksweg Den Haag-Utrecht. D. zou met 120 km per uur links van de weg gereden hebben. Achter hem reed een auto die bestuurd werd door een journa list. Wanneer deze laatste zijn voorgan ger probeerde in te halen, haalde deze scherp naar links uit. Dit zou herhaalde malen gebeurd zijn, ondanks het feit, dat de journalist door lichtsignalen en claxon eren steeds weer te kennen gaf, dat hij voorbij wilde. Tenslotte gaf de journalist een naast hem zittende persfotograaf op dracht, de voor hem op de linker weg helft rijdende auto van D. te fotograferen. Deze foto's waren in het blad „Autovi sie" bij het artikel geplaatst, waarin de journalist zijn grieven tegen D.'s manier van autorijden formuleerde. Dit artikel en de foto's waren er de oorzaak van, dat D. zich voor het gerecht moest verant woorden. In eerste instantie werd hij vo rige maand door de kantonrechter in Utrecht tot f 100 boete of twintig dagen hechtenis veroordeeld met ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden, waar van zes maanden voorwaardelijk. D. had toen betoogd, dat er van opzet geen spra ke was geweest en was in hoger beroep gegaan. Voor de rechtbank verklaarde een ge- tuige-deskundige thans, dat iemand meermalen naar links Kan uithalen bij een snelheid van 120 km per uur, zonder dat aan „wegpiraterij" hoeft te worden ge dacht. De officier achtte D.'s handelwijze echter zeer laakbaar en kennelijk „gren zend aan opzet". Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De raadsman kon zich geen enkel rede lijk motief voorstellen, waarom zijn cliënt met opzet het tenlaste gelegde zou heb ben gedaan. Hij wees erop, dat het arti kel in Autovisie in krasse bewoordingen gesteld, de gerechtelijke vervolging tot resultaat heeft gehad, maar dat de feiten niet objectief zijn weergegeven. De opge legde straf noemde hij te zwaar. Hij ver zocht de rechtbank met klem „opzet" op- zijde te schuiven en te volstaan met een lichte geldboete. Uitspraak 6 december. dineerd verenigd bevelssysteem op zetten. De meeste schepen behoefden drin gend herstellingen, en de bemanningen hadden reeds maanden achtereen onder hoge spanning gewerkt", aldus de histo rici. Enkele uren voor het begin van de tra gische zeeslag rapporteerde Doorman, dat zijn mensen aan het eind van hun uit houdingsvermogen waren gekomen. Tegen zonsopgang op de 27ste februari begon de slag in de Ja va-zee, die slechts door vier geallieerde schepen is over leefd vier oude Amerikaanse torpedo bootjagers, („fourstackers") die via Su- rabaia naar Australië waren gezonden om hun bewapening aan te vullen. De slag opende voor de Japanners de weg naar de Indische Oceaan. Doorman en zijn dappere vlootbemanning hebben de invasie van Java 24 uur vertraagd, zo wordt aangetekend. Tegen 1 maart waren de Japanse landingen op Java een eind- deels op dreef, en kregen alle Neder landse marineschepen in Indische havens opdracht zich te verspreiden, en zich in veiligheid te brengen. Het toenmalige Ba tavia, Surabaia, Tjilatjap en Bandung vielen kort na elkaar". Op 9 maart, om 9 uur in de ochtend, verklaarde de opper bevelhebber per radio dat de georganiseer de tegenstand van het Koninklijk Neder lands Indisch Leger op Java zou eindi gen". De Nederlandse liaison-detachementen werden volgens deze geschiedschrijvers teruggetrokken „op het moment, dat hun aanwezigheid een vitale noodzaak was" en „zij hielden op een fractie na alle voorraden en verzochte assistentie achter". „Bovendien hadden de Neder landers overal op uitdrukkelijk bevel van hun opperbevelhebber, opgehouden met vechten en werd de Engelse bevelhebbers te kennen gegeven, dat de opperbevelheb ber verwachtte dat de Engelsen zijn be vel zouden opvolgen." De officiële historici maakten verder melding van de verwarring die bij de burgerbevolking heerste, omdat deze nooit volkomen op de hoogte was ge weest van de ernst van de situatie. De propagandisten van generaal Ter Poorten hadden volgens de schrijvers zelfs nog op 28 februari volgehouden, dat de Japanse vloot bij de slagen in de Java zee en straat Bali verslagen was terwijl op dat moment de verslagen resten van de geallieerde vloot zich een goed heenkomen zochten. Generaal Ter Poorten gaf de Engelse commandant te verstaan dat er geen guerilla, gevoerd zou worden, „vanwege de onzekere houding van de plaatselijke bevolking tegenover de Europeanen". De Engelsen hadden geen andere keus dan zich over te geven. Om half drie in de middag van de 8ste maart legden alle Engelse, Amerikaanse en Australische troepen derhalve de wapens neer. De minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, is vrijdag van Curagao naar Suriname vertrokken. Hijverklaar de, dat zijn besprekingen in Australië bij zonder constructief voor de belangen van de bevolking van beide delen van Nieuw- Guinea waren geweest. Zowel in Australisch Nieuw-Guinea als in Australië heeft hij zich met zijn Australische ambtgenoot P. Hasluck, op de hoogte gesteld van de ontwikkeling in Australisch-Nieuw-Guinea en van de Australische plannen voor de verdere ont wikkeling. Op grond daarvan achtte hij verdergaande samenwerking tussen Au stralië en Nederland op dit punt van bijzonder grote betekenis. Binnenkort zul len Australische autoriteiten Nederlands Nieuw-Guinea bezoeken. Minister Helders heeft op Curagao met de gouverneur van de Antillen, drs. A. B. M. Speekenbrink, en met de raad van mi nisters gesproken. Bij zijn bezoek aan Suriname zal hij eveneens met de gouver neur, de heer J. van Tilburg, algemene zaken bespreken. NEW YORK (UP) De UNO-Assemblee heeft besloten van alle leden een bijdrage te eisen voor de kosten van onderhoud van het UNO-politieleger (Unef) tot een totaal bedrag van 38,5 miljoen dollar. De uitslag van de stemming was 51 voor, elf tegen bij negentien onthoudingen. Het Russische blok, Chili en Ecuador stemden tegen. De Latijns-Amerikaanse landen, omdat zij het „onredelijk" vonden van alle leden een bijdrage te vragen. Een aantal andere La tijns-Amerikaanse, Aziatische en Afrikaan se landen onthielden zich van stemming omdat zij met Rusland menen dat de „agres sors" Groot-Brittannië, Frankrijk en Israel de kosten moeten betalen. Vol gens de door 21 landen ingediende resolutie behoren alle leden een bijdrage te leveren volgens de contributie-schaal. (Reuter) De Indonesische afgevaardig de Sharif sprak zich uit voor een even redige verdeling van de kosten, evenals de vertegenwoordigers van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Joegoslavië, Italië en Denemarken. Extraatjes Een aantal landen heeft aangeboden extra-bedragen beschikbaar te stellen, de V.S. twaalf miljoen dollar, Groot-Brittan nië één miljoen dollar, Italië 208.000 dollar en Australië 50.000 dollar. Ook zijn toezeg gingen ontvangen van Japan, Oostenrijk, Ierland, Birma en Liberia. Het UNO-leger heeft op het ogenblik een tekort van zes miljoen dcllar. DJAKARTA (ANP) Het socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta heeft ge meld, dat de voormalige vice-president dr. Mohammed Hatta bereid zou zijn de lei ding van een kabinet op zien te nemen, vooropgesteld dat de beginselen van de „Pantja Sila" als de grondslagen voor de staat zouden worden aanvaard. Volgens dit blad zou Hatta deze be reidverklaring hebben afgelegd tegenover een delegatie van Zuid-Sumatra, welke hem enige dagen geleden heeft bezocht. Deze delegatie, die onder leiding stond van Hohammed Taib, een lid van de kleine islamietische partij P.S.I.I. was afgevaar digd door 32 partijen en massa-organisa ties uit Zuid-Sumatra. Zij overhandigde Hatta een resolutie, waarin werd aange drongen op de vorming van of een presi- dentiëel kabinet onder leiding van presi dent Sukarno en met Hatta als eerste vice- premier, of van een zakenkabinet, onder leiding van Hatta. Het bericht van „Pedoman" valt samen met een felle strijd in de Indonesische wetgevende vergadering, die een nieuwe grondwet moet opstellen, over de vraag of de islam, dan wel de „Pantja Sila" als grondslag van de staat moet worden aan genomen. De „Pantja Sila" bestaat uit vijf lei dende beginselen, waarvan het eerste is het geloof in de Almachtige. Tijdens de Indonesische onaf hankelij kheidsrevolutie werd de „Pantja Sila" als staatsideolo gie aanvaard. In de uit 500 leden bestaande constitu ante hebben de vertegenwoordigers van de islamietische partijen zich uitgesproken voor de Islam als grondslag voor de staat, omdat meer dan 85 percent van de bevol king van 80 miljoen zielen van Indonesië deze godsdienst belijdt. Tegen dit stand punt wordt echter krachtig verzet uitge oefend door de nationalistische partij, de kleine katholieke en christelijke partijen en de communisten. Geen van deze laat ste groepen hebben echter kans om in de constituante de vereiste twee derde-meer derheid te verkrijgen. Professor Takdir Alisjahbana, een socia listisch lid van de wetgevende vergade ring, heeft er bij de islamietische groepe ringen op aangedrongen om de „Pantja Sila" met enige wijzigingen te aanvaarden. Hij bepleitte dat de islamietische en chris telijke groeperingen en ook de socialis ten zich moeten verenigen tegenover het communistisch gevaar. Volgens hem zal de communistische partij de „Pantja Si la" steunen zolang zij nog een zwakke positie inneemt. ADVERTENTIE Stuur een briefkaart met Uw naam en adres en een gulden extra aan postzegels op de adreszijde aan: „DISCO-DISCUSSIES", postbus 25, Amsterdam. NEW YORK (Reuter Te Huntsville, in de Amerikaanse staat Alabama, heb ben zeven vooraanstaande Amerikaanse geleerden voorspellingen gedaan over de toestand, die huns inziens over honderd jaar op aarde zal heersen. Dr. Werner von Braun, Duitser van afkomst, die in de Tweede Wereldoorlog de „V 2" ontwierp en die thans, als genaturaliseerde Ame rikaan, een vooraanstaand deskundige is op het gebied der geleide projectielen, voorspelde dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie in de strijd om de „verove ring van de oneindige ruimte" voorbij zullen streven. 1-Iij meende, dat de aardebewoners over honderd jaar mijnbouw op de maan zul len bedrijven en daar tunnels zullen aan leggen. Hij dacht ook, dat de aarde dan omringd zou zijn door een groot aantal kunstmatige satellieten, die voor ver schillende doeleinden zouden worden ge bruikt, zoals het opvangen en weer uit zenden van radioboodschappen, als tele visie-heruitzendingsstations, als meteoro logische stations, die elk uur nauwkeurige weerberichten zouden geven en als waar schuwingsstations tegen militaire concen traties, die op oorlogsgevaar zouden kun nen duiden. Dr. John Weir, professor in de psycho logie aan de Californische technische ho geschool, meende dat de mens moest leren de stof te beheersen, waardoor de afme tingen der menselijke organen en de func ties van het lichaam worden bepaald, waardoor de mens zich zou kunnen ver anderen en doelmatiger zou kunnen le ven." Hij meende ook, dat de mens moet leren zijn „gedachten aan anderen over te brengen, zonder van woorden of gebaren gebruik te maken." De Nobelprijswinnaar dr. Hermann Muller, professor in de erfelijkheidsleer aan de universiteit van Indiana, vooi-spei- de, dat het jonge echtparen in de toe komst „bijna mogelijk zal zijn hun kin deren te bestellen." Hij verklaarde ook, dat zieke of beschadigde organen van zie ken of bejaarden zouden kunnen worden vervangen uit aangelegde voorraden van menselijke organen. Dr. Albert Szent-Gvorgyi voorspelde, dat de mens van de toekomst zich de ge heimen der planten eigen zal maken en dat hij voedsel uit zonnestralen zal kunnen maken. Dr. Harrison Brown, professor in de geochemie aan het Californische Techno logische Instituut, voorspelde dat automa tisering in de komende honderd jaar het verschil tussen geschoolde en ongeschool de arbeidskrachten zal opheffen en dat de mens dan niet meer dan vier tot acht uur per week zal behoeven te werken. Dr. Clifford Furnas, titulair hoofd van de universiteit van Buffalo, verklaarde dat de zee de grote toekomstige energiebron zal zijn en dat zij ook drinkwater zal ver schaffen. En dr. James Bonner, profes sor in de biologie aan het Californische Technologische Instituut, voorspelde dat de woestijnen in de komende honderd jaar door gezuiverd zeewater zullen wor den bevloeid en dat de wereldbevolking zich, genoodzaakt door haar grote getal, vegetarisch zal voeden. Ben Goerions antwoord op de critiek van zijn buitenlands beleid, was voor ve len, die de politieke debatten met groei ende lusteloosheid hebben gevolgd, een grote verrassing. Zijn redevoering bevat te wel geen nieuwe politieke verklaring, maar men verheugde zich over zijn her optreden in de politieke arena, na de bom aanslag van 29 oktober. Langzaam en moeizaam lopend begaf Ben Goerion, zijn linker voet schoenloos en in verband, zich door een volle en opmerkelijk stille par- lementszaal naar de sprekers-lessenaar. Eerst herdacht hij zijn trouwe vriend en secretaris, kolonel Nehemia Argov, die zich twee weken geleden het leven benam. Hij kon zijn ontroering niet bedwingen. Met bevende handen, een geel-bleek ge zicht en een hulpeloos haperende stem, die vaster werd nadat de spanninr enigszins door tranen verlicht was- eerde een oude man op diep menselijke wijze een trouwe vriend. Maar toen de tranen weg gewist waren, kwam de strijdvaardige politicus aan het woord. Zittend slingerde hij deze keer zijn vlijmscherpe polemieken de zaal in. Hij werd geen enkele keer onder broken uit de ongekend respectvolle zaal. Zijn heftigste uitvallen golden de „Ma- pam," één der twee links-socialistische partijen, die deel uitmaken van de rege ringscoalitie. Deze partijen streven met de middenvleugel de „Algemene Zionis ten" naar een neutralere regeringspoli- tiek. Ook dit is geen nieuw geluid in Is rael. De vrees te diep betrokken te wor den in het gevaarlijke machtsspel tussen Rusland en Amerika, kwam reeds afgelo pen mei in alle hevigheid naar voren, toen de regering weifelend besloot deel te ne men aan het plan Eisenhower voor het Nabije Oosten. De twijfel van Ben Goe rions regeringspartij de „Mapai" aan de juistheid van dit besluit is intussen aan zienlijk zwakker geworden. De situatie is in snel tempo zozeer veranderd, dat velen toegeven, dat men „helaas" partij moet kiezen. Ben Goerion deed dit deze keer zonder enige weifeling en het politieke- onafhankelijke en invloedrijke dagblad „Ha'aretz" vroeg zich verwonderd af: „Jaren lang hebben wij ervan afgezien aan het NAVO-plan deel te nemen, voor al met het oog op de joden in de Sovjet Unie. Waarom ontstaat er een ze kere oriëntering in die richting, juist nu de militaire kracht van dit orgaan aan het verminderen is?„ Ben Goerions vrees voor politieke isolatie is begrijpelijk: het Nabije Oosten is scherp in twee kampen verdeeld en alle landen in dit gefred heb ben deel aan een intensieve en gevaarlij ke koude oorlog. Vacuum gevuld In 1947 stemde de Sovjet-Unie vóór Isra els onafhankelijkheid. Tegen de Tsjecho- slowaakse wapen-leveranties aan Israel in 1948 heeft zij zich niet verzet. Ruslands streven was er op gericht de Britten uit Palestina en het Nabije Oosten te verdrij ven. Ruslands houding tegenover Israel veranderde echter snel, toen duidelijk bleek, dat Isi-ael niet onder zijn invloed sfeer wenste te komen. Boelganins drei gementen aan Israel aan het einde van de Sinai-oorlog hadden kennelijk ten doel de Franse en Engelse invloed in dit gebied weg te dringen. Het vacuum, dat daarna ontstond, werd onmiddellijk door beide partijen opgevuld. De kanonnen van de Amerikaanse zesde vloot hielden het bufferstaatje Jordanië op de been. De reactie op het plan Eisenhower was Rus lands militaire hulp-programma aan Sy rië en Egypte. De grote aantrekkings kracht van het Eisenhower-plan was voor Israel destijds het feit, dat Egypte door Amerika geïsoleerd werd en daardoor als leider der Arabische wereld werd uit geschakeld. Israel- heeft steeds een militair bondge nootschap aan zijn grenzen gevreesd. Ook nu weer verklaarde Ben Goerion: „De Sinai-oorlog was het onmiddellijke gevolg van het militaire verdrag tussen Egypte, Syrië en Jordanië. Hun duidelijk en open lijk aangekondigd plan was de vernieti ging van Israel. Toen deze alliantie in ok tober 1956 tot stand kwam werd een mi litaire operatie dringend noodzakelijk." Tijdens de Sinai-oorlog werd echter geen schot uit Syrië en Jordanië op Israel ge lost. Het bleef op enkele uitzonderingen na, rustig aan Israels grenzen. Het is duidelijk, dat de Arabische wens om Isra el te vernietigen geenszins verminderd is. De uitwerking van dit plan wordt door de Arabische landen vooralsnog als een ge vaarlijk avontuur beschouwd. Ook nu is het koninkrijk Jordanië weer in gevaar. Alhoewel Israel in hoge mate in een status quo aan zijn grenzen geïnte resseerd is, heeft Ben Goerions regering hierover nog geen dreigend geluid laten horen. Het lijdt echter geen twijfel dat Is rael gereed zal zjjn om Jordanië binnen te rukken indien Syrië, Egypte of Irak dit zouden doen. Maar zo lang Amerika in grote mate belang heeft bij het voort bestaan van dit wankele woestijnrijk,je. kan Israel het zich veroorloven in dit dis puut bescheiden op de achtergrond te blij ven. De nabije toekomst zal een blijvende beslissing brengen. De militaire alliantie tussen Egypte en Syrië heeft een zeer be trekkelijke waarde zolang Syrië omgeven is door Irak, Jordanië, Israël en Tuikije, die nog niet onder Ruslands invloedssfeer vallen. Om Israel heen wordt in snel tem po bewapend. Het gevaar van deze be wapeningswedloop is zeer betrekkelijk zo lang de legers nog niet goed getraind zijn. De Sinai-oorlog heeft Israel op dit punt een groot zelfvertrouwen gegeven. Men vreest echter niet ten onrechte, dat de Amerikaanse wapens aan Jordanië door revolutionaire en pro-Egyptische elemen ten zullen gebruikt worden. Groeiende verontrusting Men constateert verder met groeiende verontrusting, dat Amerika's politiek in het Nabije Oosten verre van helder en krachtig en voor Israel niet eens zo aan trekkelijk is. „Wat betekenen Amerika's leuzen voor democratie voor landen, die óf een feodale heerser óf een dictator heb ben?" vroeg het onafhankelijke dagblad „The Jerusalem Post" reeds een maand geleden. „Bovendien zijn al die Ameri kaanse en Russische wapenen voor Israel een gevaar, zolang iedere staat om het hardst wedijvert in haat jegens Israel." Tot voor kort meende Israel te profite ren van iedere verdeeldheid en na-ijver in het Arabische kamp. Deze verdeeldheid was inderdaad voor Israel reddingbren gend toen het een tamelijk lokale aange legenheid bleef. Nu echter is de regie over deze verdeeldheid volkomen in han den van Amerika en Rusland. Naarmate de Israëliërs de hevigheid van de koude oorlog hier begrijpen, vermindert hun illu sie een rol in deze strijd te kunnen spelen. Zij kunnen weliswaar geen wapens, maar wel economische steun uit Amerika ver wachten. Bovendien woont het merendeel van Israels belastingplichtigen, de buiten landse zionisten, in Amerika. Toenemende afhankelijkheid De ki-acht waarmede Ben Goerion zijn afhankelijkheid aan Amerika deze keer onderstreepte was nieuw. Zijn verzekerin gen en herhalingen kwamen n een perio de, dat de Israëliërs er behoefte aan had den en radio-Moskou zijn agressieve anti- ALBUQUERQUE (Reuter) Drie van de zes raketten, die enkele dagen geleden op het proefterrein White Sands in New Mexico voor een groep leden van het Amerikaanse Congres werden gedemon streerd, werkten niet, aldus heeft een on dervoorzitter van de Congrescommissie voor kernenergie, de democratische sena tor Anderson, donderdagavond te Albu querque in New Mexico meegedeeld. An derson zei, dat de demonstratie niet in drukwekkend was. Alleen de raketten van de typen „Nike Ajax" en „Honest John", die reeds lang in operationeel gebruik zijn, functioneerden Het lanceren van een „Sergeant", een „Dart" en een „Haw" mislukte, aldus senator Anderson. Nixon weet de schuldige WASHINGTON (UP) Volgens vice- president Richard Nixon is de Amerikaan se achterstand bij de Russen in de ont wikkeling van projectielen te wijten aan een besluit tijdens de regering van Tru man, om de voorrang te geven aan de ontwikkeling van bommenwerpers voor de grote afstand. Nixon verklaarde donderdag, dat de Verenigde Staten thans tot een grote „krachtsinspanning" zijn overgegaan om de Sovjet-Unie in te halen. De vice-president leverde zijn commen taar in een redevoering, die hij uitsprak, nad'at de afgevaardigde George H. Mahon, een beroep had gedaan op de verschillen de wapenonderdelen der strijdkrachten hun onderlinge rivaliteit in de ontwikke ling van raketten en projectielen te laten varen. LEWISBURG (Reuter) David Green- glass, die een gevangenisstraf wegens „atoomspionage" uitzit, heeft meegedeeld, dat Julius Rosenberg de Russen gegevens betreffende het Amerikaanse program voor de lancering van aardsatellieten heeft verstrekt. Hij zei dit tegenover Robert Morris, die in opdracht van de Ameri kaanse Senaat een onderzoek instelt. NEW YORK (UP) Elf Arabische lan den hebben in een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad, Hashim Jawad van Irak, hun „bezorgdheid" over de toestand in Oman uitgedrukt. Zij behouden zich het recht voor een bijeenkomst van de raad te verzoeken om te ovei-wegen of de kwestie-Oman op de agenda moet worden geplaatst en of stap pen van de Veiligheidsraad noodzakelijk zijn. De vertegenwoordiger van de opstandige Imam van Oman, Mohammed El-Harythi, die de afgelopen twee maanden in New York besprekingen heeft gevoerd, is vrij dagavond naar Cairo vertrokken. A pT/ppTP/VT/E amsterdamsevaart20 tel. 11053 Israel-campagne met grote .hevigheid voortzette. „Onze internationale positite is veel beter dan twee jaar geleden. Wij hebben onze oude vrienden behouden en hebben er nieuwe bij gekregen. Wij zullen nog meer vrienden krijgen. Onze veiligheid is stabieler ondanks de zeer relatieve rust aan onze grenzen." En verder zei hij: „Boven en voor alles: wij zullen onze im migratie vergroten; wij zullen het zuiden en de Negeb-woestijn bevolken en tot bloei brengen. De interne consolidatie van Israel op deze wijze is de mee.-t effectieve bijdx-age tot een periode van vooruitgang en vrede in dit gebied. Een scheppend en voortdurend sterker wordend Israel zal in het Nabije Oosten en in de gehele wereld respect en sympathie afdwingen," zo besloot hij. Mirjam Gerzoti

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13