Mag een huurder eigenmachtig een tv-antenne plaatsen? Amerikanen zonden kunstmeteoren op Interparlementaire Raad der Benelux over Unie-ver drag Haagse aquarellen in Leiden SLOT DEFECT? De negen Muzen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 leden wensen behalve een economische ook een monetaire unie in de drie landen Minister Snurhoff: „Laagstbetaalden brengen groter offer dan was voorzien" Voorbeeldige Wegenwacht Zij zouden nu al om de zon draaien Continentale onderonsjes vóór NAVO-topconferentie Uit vrees voor een Brits A merikaans overwicht NIEUW JURIDISCH PROBLEEM: Huiseigenaar kan bepaalde voorwaarden opleggen „Landbouw heeft te veel op regering vertrouwd" Nieuwe Zaanse werf door dr. Prinsen geopend Kort nieuws ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Brussel) ne interparlementaire Beneluxraad heeft •j verga(lering gisteren toch openbaar ge- ouden, waardoor de gedrukte stemming rondom deze vergadering werd opgeheven. n de leden, evenals aan de pers, werd de in New York geparafeerde tekst van het hverp-verdrag ,jer economische unie Be nelux verstrekt, evenals het verslag van de heer Sassen die niet aanwezig was we ns een ernstig auto-ongeval en het memorandum van de Benelux ministers, dat de antwoorden bevat op de in de com missie van de raad gestelde vragen. Hel debat verliep rustig. De Nederlan ders Burger en Van Thiel en de Belg Pier- son, Üeten zich horen over de taak van de •ntèr-parlementaire raad, die zij spoedig tot een werkelijk parlement wensen te zien uitgroeien. Het advies moet vandaag ge- recd komen. Volgens het verslag-Sassen zal de Bene lux vóór moeten blijven op de Euromarkt 'en betreuren vele leden van de raad het, dat in de tekst van het ontwerp-verdrag zelf geen verklaring te vinden is over het gezamenlijk streven van de drie regerin gen om binnen afzienbare tijd te komen tot een monetaire unie. De leden van de raad spreken de hoop uit dat de regeringen met de inwerktre- ding van het verdrag het gemeenschappe lijk streven naar een monetaire unie offi cieel tot uiting zullen brengen. De gewezen Belgische premier Jean Duvieusart verklaarde: „Wij Beneluxers moeten de avant-garde blijven van de Europese integratie". Inzake de landbouwproblemen werd op gemerkt dat er meningsverschillen zullen rijzen tussen de zes regeringen van de Europese Gemeenschap, daar er een ver schillende uitleg mogelijk is van de land- bouwregelingen in het Benelux verdrag en in het verdrag voor de Europese Gemeen schap. De landbouwregelingen van de EEG zijn beter ingekleed dan die van het Beneluxverdrag, vooral inzake de toepas sing van de minimumprijzen. Voorstellen van prof. Rommc (A.N.P.) Het lid prof. Romme (K.V.P.) vroeg bij de behandeling van het regle ment van orde of het organisatiecomité nog eens wilde overwegen of het voor een krachtige leidingzeker in de aanvangs jaren en ter wille van de continuiteit daarin, niet beter zou zijn niet elk jaar een andere voorzitter te kiezen. De heer ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 In zijjn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over Sociale Zaken en Volksgezondheid merkt minister Suurhoff over de kosten van levensonderhoud op, dat de laatste tyd helaas een aanzienlijke verdere stijging van het prijsindexcijfer is opgetreden doordat de invloed van be- stedingsbeperkende maatregelen zich scherper aftekende en de prijzen van aard appelen en fruit op een voor de tijd van het jaar ongewoon hoog peil zijn blijven staan. Momenteel wordt zodoende in het bijzonder door de groepen met lagere inkomens een groter offer gebracht, dan in het bestedingsprogramma was voorzien. Het oplopen van het werkloosheidspeil in de afgelopen maanden moet voor een deel worden toegeschreven aan een ver minderde geneigdheid van het bedrijfs leven arbeidskrachten vast te houden. Er is enige grond voor de vrees voor een toenemende werkloosheid in de ontwikke lingsgebieden. Ook los van de afloop van de seizoenwerkzaamheden zal een stijging van het werkloosheidspeil in de eerste tijd onvermijdelijk blijken te zijn, voorname lijk door het teruglopen van de lange af standspendel. De minister deelt verder mede, dat de studie van de S.E.R. over de verkorting van de arbeidstijd nog niet zover is ge vorderd, dat daarover reeds concrete in lichtingen kunnen worden verstrekt. Al zou de concurrentiepositie van Nederland ten opzichte van he* buitenland een ver korting van de arbeidsduur toelaten, is het nog de vraag of aan de vervulling van andere sociale wensen niet de voorkeur zou worden gegeven. De regering staat nog steeds op het standpunt, dat voor melkverschaffing op scholen geen rijkssubsidie kan worden verleend. Indien de kinderen te weinig weinig melk gebruiken is dit in de eerste Plaats het gevolg van een onjuist inzicht in de waarde van dit voedingsmiddel bij de ouders. Grafiek in Gent. - In het Museum Ar- nold van der Haeghen in Gent zal zater dag 23 november een retrospectieve ten toonstelling, gewijd aan hedendaagse Ne derlandse grafische kunst, worden ge opend. Deze staat onder de bescherming Van jhr. E. Teixeira de Mattös, Nederlands ambassadeur in Brussel. De tentoonstel ling is ingericht door het stadsbestuur van Gent in samenwerking met de vereniging ■De Grafische" en duurt tot 12 december. Expositie van keramiek. Acht arti stieke medewerkers van de n.v. koninklijke Gelfts-aardewerkfabriek „De Pcrceleyne Fles" in Delft zullen deelnemen aan een "•positie van keramiek getiteld „8 4", Qip van 23 november tot en met 14 decem ber wordt gehouden in de tentoonstellings zalen van het Goois Scheppend Ambacht in Hilversum. Het zijn Lies Cosijn, Jet Sielcken, Theo Dobbelman, C. Hartog, H. Sanders, Henk Tieman, Iep Valkema en Adriek Westenenk. Romme zou willen komen tot een traditie, dat de voorzitter voor een periode van drie tot vier jaren jaarlijks wordt herkozen. Het comité zal dit nader bezien. Prof. Rom me wil de leden ook het recht geven schriftelijk vragen te stellen, niet aan een minister afzonderlijk bijvoorbeeld een Nederlands lid aan een Belgische minis- ster maar aan de raad van ministers. Besloten werd, dat deze vragen eerst aan de voorzitter ter goedkeuring moeten wor den overhandigd. De antwoorden van de raad van ministers worden aan de voor zitter gegeven en dan openbaar gemaakt. Belangrijkste bepalingen De belangrijkste bepalingen van de hon derd artikelen van het ontwerpverdrag, de zeven en dertig artikelen van de over gangsovereenkomst en de ondertekenings protocollen van het unieverdrag zijn de volgende: Ten eerste: De Belgische en Nederland se regeringen zullen alleen in onderling overleg de wisselkoers van hun valuta mo gen wijzigen. Ten tweede: De instellingen van de Benelux worden gevormd door een comi té van ministers, een parlementaire raad, een raad van de economische unie, waar in de hoge ambtenaren zitting hebben, commissies en bijzondere commissies, een secretaris-generaal, gemeenschappelij ke diensten, een college van scheidsrech ters en een economisch-sociale raad van advies, waarvan alleen de laatste drie soort instellingen nog in het leven moe ten worden geroepen. Ten derde: volgens het artikel, waar door de landbouw beschermd kan worden, mogen, wanneer er een „ernstige crisis toestand ontstaat," tijdelijke afwijkingen van het verdrag worden toegestaan. In de overgangsovereenkomst is de duur van de tijdelijke protocollen bijna steeds op vijf jaren bepaald. In 1962 zou de Bene- luxunie volledig moeten zijn. De Luxem burgse landbouw krijgt een niet aan ter mijnen gebonden bescherming. Ten vierde: De regeringen verbinden zich tot het bevorderen van een harmo nische samenwerking tussen de zeehavens van Benelux. Ten vijfde: De centrale banken worden bij de monetaire politiek van Benelux be trokken. Ten zesde: De regeringen mogen be paalde beroepen voor de eigen onderda nen reserveren: die van de ambtenaren, het ambt van notaris, de functie van pro cureur en advocaat, de beroepen in de visserij en het loodswezen. In Luxemburg blijft ook de geneeskunde, en de daarme de verbonden beroepen, de eigen onder danen voorbehouden. In alle andere be roepen zal geleidelijk een vrije vestiging worden toegelaten. Ten zevende: In het raam van de ge meenschappelijke Beneiuxhandelspolitiek kunnen maatregelen worden getroffen ten voordele 'an Suriname, de Nederlandse Antillen, Nieuw-Guinea en Belgisch Kongo. Ten achtste: Het Benelux verdrag wordt gesloten voor een tijdvak van vijf tig jaar. De wegenwacht, het korps dat op de hoofdverkeerswegen klaar staat om auto mobilisten en andere gemotoriseerde weg gebruikers in nood helpende hand te bie den, heeft besloten collectief de schrifte lijke verkeerscursus van het Verbond voor Veilig Verkeer te volgen, teneinde niet alleen de verkeerskennis van het korps op peil te houden, maar in de aHereerste plaats te komen tot een gerichte mentali teit in het verkeer. Farioad Saad, een vooraanstaande ver tegenwoordiger uit het Arabische dorp Kafr Kassim, dertig kilometer van Tel Aviv aan de Israëlische kant van de grens met Jordanië gelegen, drukt de hand van een Israëliër ter bezegeling van de verzoening tussen beide volks groepen. In oktober, verleden jaar, schoot een afdeling Israëlische politie, die naar het dorp was gezonden om toe te zien op het in acht nemen van het uitgaansverbod, vijftig burgers schuldigen van dood. De Israëlische regering, die het voorval openlijk afkeurde, heeft onge veer 800.000 gulden smartegeld en schadevergoeding betaalt en tenslotte werd in een grote tent door vierhon derd Joden en Arabieren een verzoe- ningsfeest gevierd, waarbij schapen werden geslacht en aan het spit ge braden. In afwachting van het vonnis van het militaire gerechtshof in Jeruza lem werd deze bijeenkomst beschouwd als een „generaal pardon" aan de het bloedbad. BADFORD (Massachusetts, V.S. (Reu ter-). - Het centrum voor wetenschappelijk onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat Amerikaanse ge leerden in de nacht van 16 op 17 oktober aluminium meteoren in de ruimte hebben afgeschoten, die een hoogte van ongeveer 85 kilometer hebben bereikt. De kunstmatige meteoren hadden de vorm van kogeltjes. Zij werden, met een snelheid van 53.000 kilometer per uur, ge lanceerd door middel van een „aerobee"- raket, die werd afgevuurd vanaf de lan ceerbasis devluchtmacht in Nieuw-Mexico. Daar volgens wetenschappelijke schat tingen een voorwerp een snelheid van 40.000 km per uur moet hebben om de invloed van de zwaartekracht op te heffen, zouden minstens enige van de kunstmatige meteoren nog door de interplanetaire ruimte moeten vliegen. De Amerikaanse natuurkundige Maurice Dubin, die aan het program voor het geofy sisch jaar deelneemt, was van mening, dat er „ongeveer 98 percent zekerheid" be staat, dat de meteoren inderdaad nog door de ruimte vliegen. In dat geval zouden zij verder zijn gekomen dan de Russische kunstmanen. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 33 - HAARLEM In Leidens Lakenhal is onder meer tot 16 december werk van Van Gogh te zien. Dat is natuurlijk altijd de moeite waard, ook al kent men het grootste deel be trekkelijk goed. Amsterdam ligt dichterbij en uit de collectie van ir. V. van Gogh of die van de gemeente is in het Stedelijk Museum altijd iets te zien van Nederlands grootste moderne schilder. Mijn bezoek aan de Lakenhal gold ditkeer de Haagse Aquarellisten, een groep die enige jaren geleden bij elkaar gekomen is. Prof. Otto B. de Kat, secretaris van de Hollandse Aquarellistenkring, mocht al een tentoon stelling openen in het Delftse Prinsenhof van de Haagse Aquarellisten: men erkent blijkbaar dat de Hollandse Aquarellisten kring de belangstelling voor de aquarel heeft weten te stimuleren. Het is uiteraard de Haagse Aquarellisten niet gegeven zoveel mogelijk facetten van de kunst van het aquarelleren in Neder land te laten zien. Wel houden zij vast aan de pure aquarel, waarvan de kleur transparant dient te blijven, zodat ook het beeld aan ons verschijnt wanneer we het resultaat tegen het licht bekijken met de achterkant naar ons toe. Ten hoogste mo gen dan enkele doffe plekken de aanwezig heid van enig dekkend wit verraden. Misschien dat puriteinen in de techniek van het aquarelleren nog bezwaren heb ben tegen het werk van Agnes van den Brandeler, waarin de tekening met Oost- indische inkt een uiterst belangrijke rol speelt. Haar werken zijn echter wel echte en zeer kleurrijke schilderijen in water verf, waarbij haar vlotte en rake tekenen de structuur van de haar landschappen samenstellende elementen aanduidt. Zij is dan de meest temperamentrijke in dit ge zelschap. W. I. Dijks werk ontmoet men wel op de tentoonstellingen van St. Lucas, waar hij altijd opviel door de lichte atmos feer en heldere kleur van zijn waterkan ten, die een genegenheid voor het Franse impressionisme verraden. Dijk staat als aquarellist soms dichtbij Jongkinds grote bewonderaar Srgnac, die bij zijn werk vooral toch met de waterverf uitblonk. Dijks aquarellen zijn, technisch gezien, van nog puurder aard. Hij doet alles met de waterverf, in tegenstelling tot Signac, bij wiens aquarellen de krijttekening vaak dominerend bleef. Is het werk van beide genoemden „direct" gedaan, dat van H. Bogman is echt het resultaat van het zogenaamde wassen, het doen verzadigen van het pa- prer met de verf door gebruik van veel water. Het is de werkwijze waarin De Bruyn Ouboter, lid van de Hollandse Aquarellistenkring, ook zo'n specialist is. Bogman is ten minste zo knap en mogelijk soms nog wat gevoeliger. C. Bolding staat wat werkwijze betreft tussen Dijk en Bog man in. Zijn werk heeft vaak een goed Hollandse nuchterheid. Daarmee wist hij te komen tot een interessante compositie naar de commandotoren van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, toen hij een reis met de Koninklijke Marine mocht meemaken, een reis waarvan hij al eerder blijk gaf zo geprofiteerd te hebben. Op een plekje aan de Scheveningse weg wist Bolding prach tig een sfeer te bereiken, waardoor een zekere poëzie aan zijn werk werd toege voegd. R. Lindgreens aquarellen verkregen door de zorgvuldige plaatsing van de verf en de beheerste manier van tekenen iets strak decoratiefs. Hij weet overigens uit stekend met het transparante materiaal om te gaan. A. B. Neujeans werk, waarin ook de tekening belangrijk is, heeft iets illustratiefs. H. Krug. C. C. van Niekerk, P. A. Heidoorn en W. Hartman verstaan zeker hun vak maar verraden wat weinig emotie. Dat doet misschien iets meer P. van ,Eeden met echt Hollandse grachten of strafhoeken. Het belangrijkste van deze tentoonstel ling was voor mij het werk van Huub Gerretsen, die de techniek uitstekend be heerst. Hij weet helder te blijven en zijn kleur op sterkte te houden bij die voch tige behandeling van het materiaal waar bij de kleuren zo gauw in elkaar vloeien en vertroebelen. Hij kan de aandacht van de oude Jan Voerman, de schilder van Hattem, vertonen. Hij is menselijker, dacht ik, zeker gezien een ontroerend portretje, dat gevoelig en warm van kleur is en wat betreft expressie toch echt van deze tijd genoemd moet worden. Kleine juweeltjes van een voorzichtig impressionisme vor men zijn indrukken uit de Jardin des Tuileries te Parijs, Ingehouden gedaan en toch rijk van kleur zijn „Ven in de herfst". Bob Buys Desgevraagd zei dr. Dubin, dat de meteo ren slechts enkele grammen wegen en dat zij waarschijnlijk een maximumsnelheid van 65.000 km per uur kunnen bereiken. Dat zij met succes in de ruimte waren geschoten, had men dezer dagen fotogra fisch kunnen vaststellen. Een eerste poging om kunstmatige me teoren af te schieten was in 1947 met be hulp van voormalige Duitse V2-raketten gedaan. Volgens dr. Dubin kan men deze meteoren gebruiken bij proefnemingen op het gebied van de natuurkunde van de hogere atmosfeer. (AFP). - Volgens professor Fritz Zwicky van het technologisch instituut van Cali- fornië draaien de kunstmeteorieten thans om de zon. De „Aerobee", die de meteoren omhoog bracht steeg tot een hoogte van 114 km en is intact teruggevonden. Dr. L. R. Shepherd, voorzitter van de Engelse interplanetaire vereniging, ver klaarde, dat het Amerikaans experiment in vergelijking tot het lanceren van de beide Russische aardsatellieten ..onbelang rijk en triviaal is". PARIJS (UP). - Een ruimtegeleerde van Russische origine. Alexander Ananow, heeft vrijdagavond verklaard, dat de Sov jet-Unie al ongeveer in 1947 een dergelijk experiment tot stand heeft gebracht als dat, wat door de Amerikaanse luchtmachl bekend werd gemaakt. PARIJS (U.P. De Franse minister van Defensie, Jacques Chaban-Delmas, heeft een beweerd Engels-Amerikaans plan, volgens hetwelk verscheidene landen al leen maar die wapenen aan de NAVO zou den leveren, die zij het beste en gemakke lijkste kunnen vervaardigen, bij voorbaat verworpen. Van dit plan is melding gemaakt in de Franse pers, maar er is totnogtoe geen of ficiële bevestiging van geweest. Chaban-Delmas deelde op een persconfe rentie mee, dat Frankrijk „niet zal toe stemmen in enige scheiding van verant woordelijkheden binnen het kader van hel Atlantische Verdrag, die het van welk van zijn rechten ook zou beroven". Volgens dat gemelde plan zouden Ame rika en Engeland zich concentreren op kernbewapening. En de conventionele wa- penproduktie zou tussen de andere landen verdeeld worden. Sprekende over de Engels-Amerikaanse wapenleveringen aan Tunesië zei hij, dat Frankriik, vóórdat de top-conferentie van de NAVO hier binnen 3 weken begint, de zekerheid wil hebben, dat zijn bondgeno ten het een volledig gelijkwaardige behan deling geven en dat zij van nu af aan zijn vitale belangen zullen eerbiedigen". Chaban-Delmas zei, dat hij al sedert enige tijd onderhandelingen en besprekin gen had gevoerd met de leden-landen van het „Kleine Europa", in hoofdzaak Duits land en Italië. Noorse aarzeling OSLO (N.T.B.) Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Noorwegen geen nieuw aanbod betref fende bet stationeren van raketwapens op zijn gebied heeft ontvangen. Op dit ogen blik is nog niet beslist of vraagstukken van deze aard op de komende NAVO-ministers- confcrerrtie zullen worden besproken. Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, al evenmin iets te we ten van bet aanbieden van raketwapens aan Denemarken. STOCKHOLM. Deze mededelingen zijn een reactie op een bericht van de New- yorkse correspondent van het „Dagens Nyheter", dat Noorwegen zou hebben mee gedeeld, niet te willen meedoen aan de „rakettenring" rondom de Sovjet-Unie. Het zou, naar de correspondent in Washington had vernomen, voorlopig geschrapt zijn van de lijst der landen, op welker gebied lange-afstandsraketten zouden worden ge stationeerd. De enorme toename van het aantal televisiekijkers in Nederland (begin van dit jaar waren er 100.000 t.v.-toestellen bij de Dienst Luister- en Kijkgelden ge registreerd tegen 200.000 op 16 oktober j.l.) heeft een nieuw juridisch probleem geschapen. Dat probleem is: Mag een huurder zonder toestemming van de huiseigenaar een t.v.-antennemast op het dak van zijn woning plaatsen? Ofschoon de rechtsontwikkeling op dit punt nog in het beginstadium verkeert, zijn er toch reeds enkele vonnissen ge veld, die enig houvast bieden. Zo had iemand in Noordholland een te levisie-antenne met mast aan de gevel van de door hem gehuurde woning een flat, die deel uitmaakte van een groot complex'woningen laten aanbrengen. De eigenares nam hier geen genoegen mee en verzocht de kantonrechter in Alkmaar, haar huurder te veroordelen tot verwij dering van de mast, op straffe van een dwangsom van 25.— voor elke dag, dat de huurder in gebreke zou blijven. Om de veroordeling na te komen. Huurder in gelijk gesteld De eigenares wees er op, dat het com plex van de weg af geheel zichtbaar was. Zij had daarom aan de huurders bepaalde bewoningsvoorschriften gegeven om te voorkomen, dat het geheel een rommelige en slordige aanblik zou opleveren. Ze had ondermeer verboden reclame op de huizen aan te brengen, waslijnen buitens huis te spannen en kippen en andere die ren te houden. Ook was in de bewonings voorschriften het volgende opgenomen: „Het aanbrengen van radio-antenneleidin gen buitenshuis zal slechts op uniforme wijze mogen geschieden en uitsluitend op aanwijzing van onze opzichter mogen wor den uitgevoerd na voorafgaand overleg." Volgens de eigenares was het de bedoe ling de antennes zeer laag over de daken gespannen en bijna niet zichtbaar aan te brengen. De eigenares voegde hieraan toe, dat bij het aanleggen van televisiemasten be schadigingen aan het dak van het huis worden aangebracht. Zij wees tenslotte op de schade, welke wordt aangebracht bij latere demontage van de installatie, wanneer de huurder vertrekt. De kantonrechter besliste, dat de han deling van de huurder niet in de bewo ningsvoorschriften verboden was. Hij gaf toe, dat deze handeling gevaar voor be schadiging aan het gehuurde kon mede brengen en tot ontsiering van het woning complex leiden. Doch deze verrichting leverde naar het oordeel van de kanton rechter geen onrechtmatige daad op. Dit vonnis werd in hoger beroep door de rechtbank te Alkmaar bekrachtigd. Deze overwoog, dat de gevorderde ver wijdering van de televisie-antenne nim mer kon berusten op de aangehaalde be paling betreffende radio-antenneleidin- gen. Die bepaling bevatte immers slechts zekere beperkingen ten aanzien van het aanbrengen van die antennes, doch geenszins een verbod zonder meer. Een analoge toepassing op televisie-antennes zou dan ook niet verder mogen gaan dan voor deze antennes gelijke beperkingen te laten gelden. Daarbij kwam nog dat de huurder aan de eigenares gevraagd had hem aanwijzingen te geven voor het plaat sen der antenne. De eigenares had echter elke medewerking geweigerd. De rechtbank stelde vast, dat stoffelijke schade van enig belang door het plaat sen van de antenne niet was aangericht. Wat de ontsiering betreft aldus de rechtbank hier is sprake van een es thetisch nadeel De huurder had zich op de gebruikelijke wijze van een uitvinding bediend. Antenne moest verdwijnen Voor de huurder van de eerste etage van een huis in Amsterdam liep het min der goed af. Hij had aan de buitenachter gevel ter hoogte van de zolderverdieping een televisie-antenne laten aanbrengen. De huiseigenares was bereid, de televisie antenne te gedogen, mits er een schrifte lijke overeenkomst werd opgemaakt met storting van een waarborgsom van f 100 voor het herstel van eventuele beschadi gingen aan haar eigendom. Toen de huurder tot dit laacste niet be reid bleek, verzocht de eigenares de recht bank, de huurder te veroordelen de tele visie-antenne te doen verwijderen met be paling van een dwangsom van 10.— voor elke dag, dat hij in gebreke mocht blij ven. De eigenares betoogde, dat de muur, waaraan de huurder de antenne had be vestigd, niet tot het door hem gehuurde behoorde. De rechtbank vond tenslotte, dat de eigenares geen overooaige en over dreven eis had gesteld door haar toe stemming afhankelijk te stellen van het storten van een waarborgsom. Met deze motivering wees de rechtbank de vorde ring toe. Uit deze beide vonnissen blijkt wel, dat het enig verschil maakt, of wij te doen hebben met een geheel huis of wel met een perceelsgedeelte. Van de huurder van een heel huis kan men tegenwoordig zeg gen, dat hij een normaal gebruik van het gehuurde maakt, als hij een televisie-an tenne op het dak plaatst. Voor de huur der van een etage of een paar kamers ligt de zaak daarentegen anders. De aard van de huurovereenkomst beperkt in dat geval het gebruiksrecht van de huurder over het algemeen tot het betreffende perceel gedeelte. Risico's van dc eigenaar Indien de huurder een televisie-anten ne op het dak plaatst, loopt de eigenaar zekere risico's. Behalve aan de mogelijk heid dat het dak beschadigd wordt, den ken wij hierbij aan de aansprakelijkheid van de eigenaar van een gebouw, om schreven in artikel 1405 van het Burger lijk Wetboek, luidende: „De eigenaar van een gebouw is verantwoordelijk voor de schade door deszelfs gehele of gedeelte lijke instorting veroorzaakt, indien deze door verzuim van onderhoud, of door ge brek in de bouw of inrichting, is teweeg gebracht." Wij achten het billijk, dat de huurder, die een televisie-antenne plaatst, de daar uit eventueel voortvloeiende schade voor zijn rekening neemt. Ook het verlangen van een waarborgsom is niet onredelijk. Als de eigenaar zijn wensen op dit ge bied tot het redelijke beperkt, heeft hij een middel om de huurder te dwingen hier aan te voldoen. De eigenaar kan de huur opzeggen en daarbij tevens een nieuw huurcontract aanbieden, waarin hij het plaatsen van een televisie-antenne aan bepaalde voorwaarden (b.v. het storten van een waarborgsom) verbindt. Verwerpt nu de huurder het nieuwe huurcontract, dan zal de igenaar met goede kansen ontruiming runnen eisen. De huurwet noemt namelijk als ontrui- mingsgrond het niet aanvaarden door de huurder van een redelijk aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereen komst met betrekking tot hetzelfde on roerend goed. Mr. C. A. baron Bentinck Voorzitter Landbouwcomitê „De huidige toestand is beslist niet gun stig voor het verkrijgen van een betere beloning van ondernemer en werknemer in land- en tuinbouw. De land- en tuin bouw dient er dan ook met alle kracht naar te blijven streven dat de belasting heffing aan haar bijzondere omstandig heden wordt aangepast, hetzij door belas tingheffing naar het gemiddeld inkomen over vijf jaar, hetzij door een systeem van' belastingvrije reserve". Dit verklaarde de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomitê, ir. C. S. Knottnerus, in zijn openingsrede ter gelegenheid van de algemene vergadering van dit comité in het Kurhaus te Scheveningen. Sprekende over de Euromarkt zei hij dat de pogingen om het landbouwprotocol ge wijzigd te doen krijgen of hierin arbitrage op te nemen, duidelijk hebben aangetoond dat de Belgen op het standpunt staan dat de minimumprijs moet worden vastge steld op een peil waarbij de kosten van de Belgische producent worden goedge maakt. In dit verband zou het van bij zondere betekenis zijn, te weten hoe deze zaak in het nog steeds geheime Benelux- unieverdrag is geregeld. De Nederlandse landbouw en vooral de tuinbouw zijn er buitengewoon nieuwsgierig naar hoe de houding van de Nederlandse regering in deze kwestie is. Als zeker mag worden aangenomen, zo zei ir. Knottnerus, dat vrijhandel in land- bouwprodukten in de vrijhandelszone on bestaanbaar is. Voor de exportprodukten van land- en tuinbouw staat hier weer veel op het spel. Hij zei verder dat de continuïteit een belangrijke factor is in een goede en goed kope agrarische produkte. Eén van de pij lers heeft de landbouw in dit opzicht steeds gezien in de toezeggingen der re gering. De landbouw heeft misschien wel te veel gemeend dat de regering alles kan als ze maar wilde. De ontnuchtering is groot, nu blijkt dat dit niet het geval is. Het geeft echter altijd een zeer onplezierig gevoel als blijkt dat anderen wél bescher ming van hun belangen genieten. De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, heeft vrijdag middag in Zaandam de nieuwe werf van de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij in gebruik gesteld. Hij hield daarbij een rede, waarin hij het belang van de Zaan streek voor Nederland tot uitdrukking •bracht. Hij herinnerde er aan, dat deze streek onder meer het meel voor vele Ne derlandse broden produceert, voor bijna vier van elke vijf woningen de deuren maakt, al het Nederlandse linoleum ver vaardigt en twee miljoen Nederlanders van kruidenierswaren voorziet. Sprekende over de nieuwe werf merkte de commissaris op, dat dit mede de eerste vestiging in de ach- tersluispolder inhoudt, waarvan het noor delijk deel, mede op aandrang van het Zaandamse gemeentebestuur, in het streek plan voor de Zaanstreek tot industrieter rein is bestemd. De nieuwe werf is reeds tot eind 1960 bezet door de opdracht tot de bouw van drie veerboten voor de Indone sische spoorwegen. Ten slotte herinnerde de Commissaris er aan, dat de scheeps bouw door de eeuwen heen behoord heeft tot de belangrijkste bestaansbronnen van ons volk. De werf bestaat uit een helling met een lengte van 115 meter en een breedte van 22 meter, geschikt voor het bouwen van schepen tot zesduizend ton. Ook heeft de werf de beschikking over een kraanbaan en torenkraan met een hefvermogen van dertig ton. Vlak daarnaast ligt een las- vloer met een oppervlakte van duizend vierkante meter, waarop een verrijdbare lashal van dertig bij veertien meter is ge bouwd. De moderne scheepsbouwhal, waarin te vens de tekenkamer en de kantoren zijn ondergebracht, heeft een inhoud van vijf tienduizend kub. m. De gehele outillage kan worden uitgebreid, zodat eventueel schepen tot circa 10.000 ton gebouwd zul len kunnen worden. Een afbouwkade met een lengte van 194 meter is langs de speciaal gegraven in- steekhaven aangebracht. De werf zal voor lopig aan ruim honderdvijftig arbeiders werk verschaffen. Rijksdiensten. De rijksdiensten zul len in de Kerstweek op de vóór en n^ de beide Kerstdagen vallende werkdagen nor maal werken. Gevonden. Een gouden broche, die de koningin bij haar bezoek aan Leeuwardeh verloor, is terecht. Na een bericht in een plaatselijk blad deelde een dame te Leeu warden de politie mee de broche gevonden te hebben. De dame had het sieraad gevon den en achteloos in haar mantelzak gesto ken, niet vermoedende dat het grote waar de had en aan de Koningin toebehoorde. L

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15