Effecten -en Geldmarkt Q.lfc&aiitunïa PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Disconto verlaging in V.S. heeft niet het con junctuurs vertrouwen hersteld Na opklaringen weer buien J3ames?*r.e,huid7 Ia liet zo j AAMBEIEN 5 Wereldnieuw: 2 De ontwikkeling van onze buitenlandse handel De toekomstige kolen- en staalvoorziening in Europa Daggeld verhoogd Zes pet. lening overtekend Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland West-Duits aanbod inzake Dawes- en Young leningen De verongelukte vliegboot Duitse ijzer- en staalprijzen worden verhoogd Groter aandelenkapitaal bij Blikman gewenst Garantieprijs aardappelen Java-Suiker export geeft verlies; binnenland lonend x De schuwe Okapi ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 (Van onze financiële medewerker) Met de discontoverlaging van de vorige week is het vertrouwen in de V. S. blijk baar nog niet teruggekeerd, want de Newyorkse beurs heeft deze week doorgaans weer een teleurstellend verloop gehad onder de invloed van berichten over een verminderde bedrijvigheid bij vele ondernemingen en het uitblijven van een herstel op grondstoffenmarkten. Alleen voor koper, dat ook het sterkst in prijs was gedaald, is een matige prijsverbetering ingetreden. De ongetwijfeld nog zeer bevredigende bedrijfsuitkomsten voor de afgelopen negen maanden van totaal 534 maatschappijen (2404 miljoen dollar tegen 2157 miljoen dollar), noch het feit dat het nationaal in komen van de V. S. dit jaar weer groter zal zijn dan in 1956, hebben het onbehaaglijke gevoel van onzekerheid ten aanzien van de conjunctuurontwikkeling kunnen weg nemen. Ook de herhaalde verklaring van de Amerikaanse regering dat het tegen woordige niveau van de Amerikaanse economie in 1958 gehandhaafd zal blijven, kan tot dusver het getij in Wallstreet niet doen keren, zodat er van die zijde op de Europese beurzen nog altijd geen stimulercndè invloed uitgaat. Het spreekt vanzelf dat ook de voortdurende strubbelingen in de internationale politiek en de handels beweging in andere landen op het Amerikaanse bedrijfsleven van invloed zijn en ook hieromtrent blijven de vooruitzichten vooralsnog onzeker. Nederland is, zoals men weet, in zeer sterke mate op die wereldhandel aange wezen en de handelsbalans is daarom van de betalingsbalans de voornaamste compo nent. Minister Hofstra meent dat de cijfers van in- en uitvoer over de laatste maan den als een klein, maar bemoedigend licht punt mogen worden gezien, omdat het im portsaldo in vergelijking met 1956 is afge nomen. Voor oktober was dit importsaldo 176 miljoen tegen 325 miljoen in die maand van het vorig jaar, doordat de im port lager en de export hoger was. In ver gelijking met de cijfers van het eerste half jaar kan inderdaad van een verbetering worden gesproken. Toen bedroeg het im portsaldo namelijk 2330 miljoen, over de eerste vier maanden van het tweede half jaar niet meer dan 949 miljoen, dit neemt toch niet weg dat het importsaldo over de eerste tien maanden thans reeds 3280 miljoen beloopt, dat is reeds meer dan dat over het gehele jaar 1956 3230 miljoen). Stelt men de cijfers van oktober tegenover die van september, dan ziet men een ferme stijging van de invoer, namelijk met 120 miljoen en slechts een geringe stijging van de export, namelijk met 51 miljoen en de bestedingsbeperking zal dus in ons land verdere voortgang moeten hebben. De exportpositie Het meest gewenst is natuurlijk dat de invoer wordt beperkt en de export stijgt, maar deze laatste is uiteraard weer afhan kelijk van de economische ontwikkeling in andere landen. Wat deze betreft is het een ADVERTENTIE teleurstelling dat de export naar de V. S. en naar Indonesië de laatste tijd is achter uitgegaan, zodat het dekkingspercentage voor de eerste negen maanden van respec tievelijk 33 en 79 pet. tot 28 en 64 pet. is teruggelopen. Hier staat tegenover dat het dekkingspercentage ten aanzien van België en Luxemburg is gestegen, maar ook dat ten aanzien van Duitsland is lager dan het vorig jaar, namelijk 72 pet. tegen 75 pet. Duitsland heeft België en Luxemburg als onze voornaamste handelspartner van hun plaats gedrongen, zowel wat de invoer als de uitvoer betreft en het is daarom voor de handelsontwikkeling van ons land wel van belang dat men in Duitsland, dat een groot overschot op zijn betalingsbalans heeft, met name de invoer van kapitaalgoederen stimuleert ten behoeve van grotere in vesteringen en dat hiermee een tendens naar stijgende lonen en salarissen gepaard gaat, hetgeen allicht aan de Nederlandse exportmogelijkheden in die richting kan ten goede komen. Temeer is dit van belang omdat België thans met soortgelijke moeilijkheden heeft te kampen als wij tekort op de beta lingsbalans, afnemende bedrijvigheid en tengevolge hiervan vermoedelijk ook zal pogen zijn invoer af te remmen. De gang van zaken in West-Duitsland is en blijft dus voor ons land van de grootste beteke nis en in zoverre is het een gelukkige om standigheid dat de problemen daar juist tegenovergesteld zijn aan die van ons grote overschotten op de handels- en be talingsbalans. Er is nu eenmaal aan rijken meer te verdienen dan aan armen en de Nederlandse ondernemingen zullen zich er zeker van bewust zijn dat de mogelijk heden tot exportvergroting niet in de laat ste plaats in oostelijke richting moeten worden gezocht. Ook ten opzichte van de kapitaalvoor ziening in ons land speelt West-Duitsland een rol van betekenis, zoals wel reeds ge bleken is uit de plaatsing van Nederlands schatkistpapier bij de Deutsche Bank, waardoor althans tijdelijk de goud- en deviezenpositie van de Nederlandsche Bank kon worden versterkt en het tegoed van de schatkist aanmerkelijk is gestegen. Minister Hofstra mag geen voorstander zijn van lenen in het buitenland, het blijft onjuist, alle investeringen voor kapitaal goederen uit de gewone inkomsten te dek ken en tegelijk nog schulden te delgen. Van verschillende zijden wordt dan ook het pleidooi van dr. Lucas om 600 a 700 miljoen in het buitenland te lenen, onder streept, omdat het Nederlandse bedrijfs leven zijn concurrentiestrijd alleen kan volhouden als het in zijn kapitaalsbehoef ten kan voorzien. Hoe moeilijk dit thans is, heeft minister Hofstra zelf aangetoond met zijn becijfe ring dat er bij de institutionele beleggers en de spaarbanken in 1958 in totaal 2100 miljoen beschikbaar zal komen en ander zijds voor de gemeenten en provincies 1000 miljoen en in de particuliere sector 1400 miljoen nodig zal zijn, zodat het volgend jaar dus een tekort aan kapitaal middelen zal aantonen. Het is nog te vroeg om uit te maken of de lichte ontspanning, welke thans op de kapitaalmarkt, merkbaar is, blijvend zal zijn. De uitgifte van 6 pets leningen heeft ongetwijfeld wel een zeker bedrag kapitaal uit zijn schuilhoeken te voorschijn doen komen, maar voor een goed deel heeft men ook met kapitaalverschuivingen te doen, waarvan het uiteindelijk resultaat moet worden afgewacht. Een feit is dat op de 6 pets leningen voor grote bedragen wordt ingeschreven en de 6 pets. obligaties van de Woningbouwlening, de Bijenkorf en PEGUS flink boven pari worden verhan deld. terwijl hier en daar reeds over een te verwachten discontoverhoging wordt ge fluisterd. Maar aan de andere kant staan er nog tal van emissies op het program. In de algemene doelstellingen die de Hoge Autoriteit heeft gepubliceerd en waarin de verwachte ontwikkeling in de steenkool- en staalindustrieën in Europa wordt aangegeven, wordt gezegd dat in 1960 de behoefte aan steenkool 306 miljoen zal bedragen. Voor zover valt af te leiden uit de programma's, die by de Hoge Auto riteit op 1 januari 1957 waren ingediend, zal men echter in 1960 slechts 96 percent van de theoretische produktiecapaciteit van 278Vï miljoen ton (of in feit een pro- duktie die wat zal liggen beneden de 270 miljoen ton per jaar) kunnen bereiken. Het zal een lange en zeer kostbare weg zijn die gevolgd moet worden om te berei ken dat de produktie dichter bij de Euro pese behoeften komt te liggen. Zowel de bestaande steenkoolmijnen zullen haar produktie moeten vergroten, maar ook nieuwe mijnzetels zullen moeten worden aangelegd. Dit is een van de eerste con clusies waartoe het rapport over „De in vesteringen in de Steenkool- en Staalin dustrieën van de Gemeenschap" komt. Een tweede belangrijke conclusie is dat, voor zover nu bekend, in 1960 bij een ge lijkblijvende staalproduktie 764 kg ruw ijzer voor iedere te produceren ton staal beschikbaar zou komen. Daar echter de staalproduktie waarschijnlijk in 1960 tot 73'/2 miljoen ton staal zal stijgen betekent dit dat er 788 of 781 kg ruw ijzer beschik baar moet komen per geproduceerde ton staal al naar gelang de invoer van schroot IV2 of 2 miljoen ton zal bedragen, van welk cijfer de Hoge Autoriteit in haar algemene doelstellingen is uitgegaan. Er is dus wel een zeer groot verschil tussen de vooruit zichten, zoals die nu bekend zijn en de doel stellingen van de Hoge Autoriteit. Het ver schil kan alleen worden opgevangen als zeer grote investeringen plaats hebben, waardoor de produktie van ruw ijzer kan worden vergroot. Het tarief van callmoney (daggeld), dat kortgeleden tot 3 1/4 pet. was verlaagd, is weer tot 3V2 pet. verhoogd. Maar het ANP in bankkringen verneemt, houdt dit ver band met de thans ingegane nieuwe pe riode der verplichte, kasreserve, uit hoof de van het „gentlemen's agreement" van de banken met de Nederlandsche Bank. Van een verkrapping van de geldmarkt op zichzelf kan niet worden gesproken, al was de positie van de markt vrijdag niet meer zo ruim als tot dusver. De inschrijving op de f 10 miljoen 6 15-jarige obligatielening ten laste van de n.v. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf (PEGUS) is enorm overtekend. Naar het zich laat aanzien, zal de reductie op de toewijzingen zeer sterk zijn. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 EXCLUSIEF POSTPAPIER met naam bedrukt verhoogt het cachet De „club van Par(js" Dé Argentijnse minister van Financiën Krleger Vasena heeft bekendgemaakt, dat de onderteke ning van de multilaterale handels- en betalings overeenkomst tussen Argentinië en de Europese landen, die tot de „Club van Parijs" behoren, op 25 november a.s. te Buenos Aires zal geschieden. De ondertekening zou heden hebben plaatsge vonden, maar daar verschillende buitenlandse afgevaardigden nog niet te Buenos Aires zijn aangekomen, kon dit niet doorgaan. De overeten- komst betreft de consolidatie van schulden van in totaal ruim 441 miljoen dollar van Argentinië aan Duitsland, Italië. Engeland, Frankrijk en Nederland. De nieuwe H.A.L.-pier De gemeentelijke autoriteiten van de stad New York (de Board of Estimate) hebben vrijdag de verpachting aan de Holland Amerika Lijn goed gekeurd van een te bouwen pier aan de Hudson rivier, waarvan de bouwkosten 18.732.000 dollar zullen bedragen. Volgens de pachtovereenkomst zal de maatschappij de pier gedurende 20 jaar kunnen gebruiken iegen een huur van 6Vè per cent van de werkelijke kosten van de pier, maar niet meer dan 1.216.995 dollar per jaar. Geduren de 70 jaar heeft de maatschappij 400.000 dollar per jaar betaald voor het gebruik van twee pieren in Hoboken (New Jersey). Nedap in Duitsland De n.v. Nedap te Groenlo heeft kortgeleden in Dusseldorp onder de naam Deutsche Nedap Ap- parate g.m.b.h. een dochteronderneming gesticht. De controle van dit bedrijf ligt geheel in handen van de n.v. Nedap. Met deze vestiging wordt on der meer beoogd het verkrijgen van vaste voet op de belangrijke Duitse markt en daardoor een verruiming van de export. Voorts zal aan het fabricageprogramma een nieuwe produktiegroep, in hoofdzaak speciale elektrotechnische schakel- apparatuur omvattende, worden toegevoegd. Aan de dochteronderneming zijn enige specialisten op dit gebied verbonden. Het Nederlandse kolenvervoer De Hoge Autoriteit heeft de Nederlandse rege ring verzocht de nodige maatregelen te treffen om de geheime vervoersovereenkomsten tussen de Nederlandse Spoorwegen en de kolenverbrui- kers in Nederland ter kennis te brengen van de Nederlandse kolenmijnen, en dit uiterlijk van 1 januari af. De Hoge Autoriteit rechtvaardigt haar verzoek aan de Nederlandse regering met de haar door E.G.K.S.-verdrag opgelegde verplich- plichting, elke discriminatie op het gebied van vervoersprijzen en -voorwaarden onder de voort brengers uit te schakelen. Super tankschip Ir. A. A. Gaasterland, een der directeuren van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschap pij' te Amsterdam, heeft het turbine-tankschip „Rein" (rendier) aan de heer S. Sverdrup, een der directeuren van de Noorse opdrachtgeefster, de Skips a/s Polarfront te Tromsö. overgedragen. De „Rein" is het grootste tankschip van Scandi navië. Regeringskringen te Bonn hebben ver klaard, dat het Westduitse ministerie van Financiën naar verwacht wordt medio de cember een aanbod zal bekend maken tot regeling van de Nederlandse tranches der Dawes- en Young leningen onder de Lon- dense overeenkomst voor de Duitse buiten landse schulden. Het aanbod zal aan cre diteuren vragen hun oude, geldig ver klaarde obligaties met coupons om te rui len in nieuwe gefundeerde obligaties van de Westduitse bondsrepubliek. Verwacht wordt dat in verband met dit aanbod voor 1.7 miljoen pond sterling aan nieuwe obligaties zal moeten worden uit gegeven voor de Nederlandse tranches der Dawes lening en ongeveer 60 miljoen gul den voor de Young lening. Inzake het verongelukken van de vlieg boot in het Haringvliet, waarover wij vrij dag berichtten, vernemen wij nog dat de bemanning niet uit twaalf maar uit zeven personen bestond. Om een hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen ten zuidwesten van Ierland was gelegen, stroomt polaire lucht via de Noordzee naar onze streken. Aan gezien deze lucht onstabiel is, ontwikkel den zich boven zee buien, die het land binnendrijven. De onstabiliteit neemt ech ter af. Vannacht zullen er vooral in het binnenland opklaringen voorkomen, waar door de temperatuur plaatselijk tot even onder het vriespunt zal dalen. Intussen is de depressieactiviteit in de omgeving van IJsland weer toegenomen. Onder invloed daarvan dringt later vochtiger oceaanlucht via de Noordzee ons land binnen, hetgeen meer bewolking zal veroorzaken en moge lijk ook hier en daar wat regen of mot regen. Zondag 24 november Zon op 8.17 uur, onder 16.40 uur. Maan op 10.42 uur, onder 19.33 uur. Maandag 25 november Zon op 8.18 uur, onder 16.39 uur. Maan op 11.22 uur, onder 20.38 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. 29 nov. Maanstanden - 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 24 november Hoog water: 5.12 en 17.27 uur. Laag water: 0.50 en 13.08 uur. Maandag 25 november Hoog water: 5.54 en 18.10 uur. Laag water: 1.30 en 13.46 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca sneeuw sneeuw onbewolkt zwaar bew geheel bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. mist geheel bew geheel bew geheel bew regen motregen regen geheel bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. geheel bew geheel bew regen regen half bew. Den Helder zwaar bew nnw Ypenburg licht bew. Vlissingen regenbui Eelde regenbui Twente half bew. De Bilt half bew. Eindhoven licht bew. Vlv. Z.-Limb mist De Westduitse ijzer- en staalindustrie heeft bekendgemaakt, dat de yzer- en staaiprijzen met gemiddeld 3 a 5 percent verhoogd zullen worden. De afzonderlijke maatschappijen zullen in de naaste toe komst prijslijsten voor haar produkten in dienen bij de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal tc Luxemburg. De Westduitse minister van Economische Zaken Erhard en bondskanselier Adenauer hebben een matigende invloed op de in dustrie uitgeoefend, hetgeen blijkt uit het feit, dat de staalproducenten gebleven wa ren binnen een limiet van een prijsver hoging van 5 percent. Er was voordien sprake van verhogingen van 6 percent of meer. 54. Het personeel van Zwarte Dolf be greep niet, waarom hun baas opeens zo vuurspuwend voor he-» stond. „We doen toch alleen maar wat u zegt?", protesteer den zij. „U zei, dat wij brandpost 1 overal en altijd moesten dwars zitten. Dat hebben we gedaan en nouDe volgzaamheid van zijn manschappen bracht Zwarte Dolf een instorting nabij. Hij werd helemaal paars. „Sufferds! Asklonten! Vuige vuur- dovers!", tierde hij, „snappen jullie dan niet, dat brandpost 1 niet gehinderd mag worden bij het blussen van onze eigen brandpost?!" Op dat moment bemerkte Zwarte Dolf pas de aanwezigheid van de burgemeester, die met de brandmeester op het gekrakeel was komen toelopen Hij verschoot van kleur en stamelde zwakjes: „Dat is te zeggenéh ik begrijp niet, wat jullie bedoelen. Ik bedoel ...ik heb jullie toch nooit gezegd!" „Ahem Jae, jae sprak de magistraat koeltjes, ter wijl hij Zwarte Dolf een onderzoekende blik toewierp. Panda luisterde geboeid toe. ADVERTENTIE Babyderm-zeep Blikman en Sartorius n.v. zegt in haar verslag over het boekjaar 1956/57, dat bij een groeiende omvang van de onderne ming een regelmatige vergroting van het aandelenkapitaal gewenst is ter hand having van een evenwichtige opbouw van het eigen vermogen. De omzet steeg tot 13.062.904 (v.j. 11.167.909). Ook de kos ten stegen aanmerkelijk tot 12.527.402 (v.j. 10.494.202). De directie meent het achterblijven van de omzetstijging bij die van de kosten te mogen toeschrijven aan de invloed van de bestedingsbeperking, die een duidelijke aarzeling van de omzet begin 1957 tot gevolg had. Na aftrek van 258.908 263.717) ven nootschapsbelasting en een toevoeging aan de vrije reserves van 106.190 212.230), resteert een winst van 170.405 197.760). Voorgesteld wordt een dividend van 10 percent, waarvan desgewenst 5 percent in aandelen (v.j. 12 pet., waarvan 5 pet. desgewenst in aandelen). Een belangrij ke kostenfactor wordt gevormd, aldus het verslag, door het voortdurend aanpassen van oudere gebouwen van de vennoot schap aan de eisen van moderne bedrijfs voering onder andere het hoofdkantoor te Amsterdam. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijs voor consumptie-aardappelen van de oogst 1957 voor de telers vastgesteld op ƒ6.65 per 100 kg. Deze prijs geldt voor gesorteerde aardappelen, zowel van de klei- als van de zandgrond. Bij overname in het voorjaar zal voor enige binnenkort nader te bepalen con sumptierassen boven de hiervoor ge noemde garantieprijs een bewaarvergoe- ding worden verleend van maximaal ƒ2.- per 100 kg. De overnameprijs van aard appelen van deze rassen bedraagt dan maximaal 8.65 per 100 kg. Voor de overi ge rassen bedraagt de overnameprijs ook in het voorjaar 6.65 per 100 kg. De vast stelling van de garantieprijs zal niet lei den tot verhoging van de aardappelprijs voor de consument aangezien de kostprijs nog belangrijk boven de minimumgaran tie ligt. De suikerfabriek „Assembagoes" van de n.v. Suiktercultuur Maatschappij te Amsterdam is nog steeds een van de bes te suikerfabrieken op Java, zo werd ver klaard in de jaarvergadering. De suiker export blijft ook bij de nieuwe B.E. re geling verliesgevend, maar de binnenland se prijs is lonend, en als gevolg hiervan is de gemiddelde prijs nog aantrekkelijk. De vooruitzichten van de jongste aanplant zijn behoorlijk. De Nivas is nog steeds een zeer goede organisatie bij de verkoop van de suiker. De cijfers over 1956 wer den goedgekeurd. Bij de n.v. suikerfabriek „Krian" zijn de arbeidsmoeilijkheden minder groot dan bij „Assembagoes", daar Krian veel eer der met het malen van de suiker begint. De aanplant 1957 is normaal in de grond gebracht. De stand van het gewas is ook hier gunstig. De transfer van 1955 is nog niet ontvangen, die van 1956 is aange vraagd en dient ter dekking van de kan- tooronkosten in Nederland. De cijfers over 1956 werden goedgekeurd. wind richting temp. neerslag in mm wzw 1 0,6 w 1 2 nnw 2 0 wnw 2 0 wnw 4 0 n 2 0 nnw 6 0,2 nnw 3 0,3 wnw -1 1 no 5 0,4 nno 5 1 ono 4 0 nnw 10 2 zw 2 0,1 zo 1 0,3 windst. 1 0 nw -0 0 nno 3 0 0 -0 0 n 1 0 n -2 0 ono 11 1 0 12 2 nnw 6 0 nnw 8 3 nw 8 5 nno 7 12 nnw 7 7 wnw 5 4 nnw 6 7 nw 4 7 zw 2 6 ADVERTENTIE SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen «s bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een nieuwe k* helende substantie ontdekt, met de verbazingwekkende eigenschap de - aambeien eenvoudig te doen wegdro- y gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op V.' J Zelfs in de meest hardnekkige ge- y< vallen schrompelen de aambeien "2 ineen, zó afdoend dat ze thans geen JS probleem meer zijn. Het geheim zit in k™ ■t het weefsel vernieuwende Bio-Dyne Deze stof wordt thans toegepast in de T nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des- M V infecterend. Voor veilige, recht- streekse behandeling van aambeien. zonder verdovende middelen, een tube ja SPERT! a f. 3.30 Schadevergoeding. Een Londense jUry heeft aan de Britse socialistische lei ders Bevan, Crossman en Philüps ieder een schadevergoeding van 25.000 pond sterling toegekend wegens aantas ting van hun goede naam door het Britse politieke weekblad „Spectator". Overstromingen. In Philippeville (Alge rije) zijn verschillende wijken onder gelopen als gevolg van hevige regen val. Er hebben zich ool^ aardverschui vingen voorgedaan. Drie mensen zijn om het leven gekomen, toen een hotel instortte. Op het vliegveld Vallée, bui ten Philippeville, staat het water an derhalve meter hoog. Bij Constantine zijn drie militairen omgekomen in een jeep, die door het water was meeep- sleurd. Vrijgesproken. Dr. Otto Nathan, de uit voerder van de laatste wil van dr. Al- bert Einstein, is vrijgesproken van twee aanklachten, dat hij minachting voor het Congres zou hebben getoond door te weigeren de commissie inzake on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afgevaardigden mee te delen of hij ooit lid van de- communistische partij was geweest. Dezelfde rechter die hem schuldig bevond, sprak hem nu vrij op grond van een uitspraak van het opperste gerechtshof. Prijsstop. De Franse regering heeft een' prijsstop uitgevaardigd voor wijn waarvan alleen de betere wijnsoorten uitgezonderd zijn. De regering heeft deze maatregel getroffen in het kader van haar campagne tot stabilisatie van de kosten van levensonderhoud. De prijs van gewone rode wijn is gestegen van 75 franc per liter in mei tot lio franc thans. Hinderlijk. Ongeveer duizend Newyorkse havenarbeiders die werken op de pie ren waar de grote passagiersschepen aanleggen, hebben het werk neerge legd, omdat zij zouden worden gehin derd door de rechercheurs van de com missie, die een onderzoek instelt naar misdadige acties van particuliere vrachtauto-ondernemingen in de ha vens. Volgens de stakers hebben de afge lopen twee dagen leden van hun vak bond een oproep gekregen om te ge tuigen. Eis. De Britse autoriteiten zullen bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag een eis tot schadevergoeding tegen Bulgarije aanhangig maken wegens het neerschieten van een Israëlisch pas sagiersvliegtuig boven Bulgaars gebied in juli 1955. Vier van de 58 inzittenden die bij dit incident om het leven kwa men, waren Britten. Onderhandelingen met Bulgarije hebben geen resultaat opgeleverd. Israel heeft reeds een eis tot schadevergoeding bij het hof inge diend. Bulgarije heeft toegegeven verant woordelijk te zijn voor het incident Het verklaarde zich toen bereid een gedeelte van de schade te vergoeden. Explosies. De politie van Napels heeft de hoop opgegeven de vermiste beman ningsleden van het vrachtschip „Anna- marie Tevoli" nog levend te vindén. Daardoor wordt het aantal doden dat de explosie van de ketels aan boord van het schip eiste, op elf. gebracht. Van twee gewonden is de toestand nog kri tiek. Afgedaan. Ik zal nooit meer naar Enge land terug keren, zo heeft kolonel Peter Townsend in Rio de Janeiro ver klaard. Hij zal zijn wereldreis beëin digen in Brussel, waar hij begonnen is. Dan gaat hij op een rustige plaats een boek over zijn reis schrijven. Bedelarij. Een van de best betaalde be roepen in de Sovjet-Unie is volgens een spreekster van radio Moskou de ver werpelijke bedelarij. Volgens de spreekster verdient een bedelaar per dag gemiddeld 200 roebel of meer. Proces. Een proces, dat veertien jaar aan de gang was, is geëindigd met de vrij spraak van bijna driehonderd inwoners van Morrone di Sannio in de Abruz- zen, die er van waren beschuldigd, in oktober 1943 een opslagplaats van tar we en olie te hebben geplunderd. De verdedigers verklaarden dat de beschul digden honger hadden gehad en ook moesten zorgen voor ontsnapte geal lieerde gevangenen en gedeserteerde Italiaanse militairen. Dc rechtbank besliste dat de „patriottische amnes tie" van 1946 op de beklaagden van toepassing was. Amnestie. President Aramburu van Ar gentinië heeft een decreet getekend waarbij amnestie wordt verleend aan 92 peronistische parlementsleden die zich nog in hechtenis bevinden op be schuldiging van hoogverraad. BIJ MIJN weten heeft nog nimmer een blanke de Okapi in zijn natuurstaat aan schouwd, dus in het gebied ten zuiden van de Uële-rivier en ten noorden van de Kongostroom, in de stille en broeiend vochtige tropenwouden, waar de smalle junglepaden alleen door de wilde dieren gebaand worden. Dit schuwe dier, met zijn brede, ronde oren, die als bekers ter weers zijden van zijn kop staan, vlucht voor elk ongewoon geluid en kan alleen benaderd worden door de pygmeeën, die gewend zijn onhoorbaar door de jungle te sluipen. Tegen het eind van de vorige eeuw hoorden de blanken in de Kongo voor het eerst van een zonderling dier dat in de wouden van Ituri zou huizen en dat door de ontdek kingsreiziger Stanley aanvankelijk voor een wilde ezel werd gehouden. Huiden, enige jaren later door de pygmeeën aan gouverneur Johnston van Uganda gegeven, wekten echter de indruk dat het dier een soort zebra moest zijn. Wat voorbarig werd de onbekende dan ook alvast Equus john- stoni gedoopt, dus Johnston-paard. Resten van door pygmeeën gevangen en veror berde Okapi's wezen echter uit, dat het een giraffe-achtig dier is met een lichaams lengte van 2,3 en een schouderhoogte van 1,8 meter. Het onderscheidt zich van de echte giraffen dus door een aanzienlijk kortere hals. Het mannelijke dier is wat kleiner dan het vrouwtje en heeft op het voorhoofd twee naar achter gerichte, be haarde uitsteeksel, waaraan zich op de top een klein, onbedekt knobbeltje bevindt. De hoofdkleur van de romp is donker bruin, de buik bijna zwart en van achteren is het dier voorzien van donkere aalstre pen. Het eenzelvige schemeringsdier voedt zich met bebladerde twijgen en is geheel en al op de vlucht ingericht. Niet alleen de trechtervormige oren stellen het in staat te reageren op het zwakste geluid dat onraad zou kunnen betekenen, maar ook de ogen zijn op de uiterste waakzaamheid ingesteld. Deze kunnen namelijk net als van een kameleon, onaf hankelijk van elkaar bewogen worden. Verscheidene Okapi's zijn na het begin van deze eeuw door de pygmeeën gevangen, maar toch heeft het nog tot 1919 geduurd eer de eer ste levende, bijna volwas sen Okapi naar Europa kon worden ver voerd. Dit vrouwelijke exemplaar leefde niet lang en ging te gronde aan een hevige infectie van wormen, waarvan alle Okapi's te lijden hebben. Tegenwoordig is in het Ituri-woud een fokstation op 450 kilometer afstand van Stanleyvile, waar de Amerikaan Putman voor de aanvulling van de dierentuinen zorgt. Vangst en verkoop zijn echter in handen van het Belgische koloniale be stuur, wat wel te merken is aan. de prijs die momenteel ongeveer 1150 Engelse pon den per stuk bedraagt. Waaraan we toe voegen, dat Artis het vorige jaar een exemplaar van de Belgische regering cadeau heeft gekregen. De Belgische Kongo verbergt nóg een dier, dat men er nooit gezocht zou hebben. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden II PéÜllon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2