Verdachte onthult, wie nachtelijke passagier in zijn taxi was Europa spiegelt zich aan het voorbeeld der „Foundations" SINTERKLAAS-SURPRISE Ontwerp-akkoord over een Eems-Dollartregime GESCHENKEN Elizabeth Geveltourist bezorgde politie Thans gedetineerde „zware jongen" zou weten wat hij in de nacht van de moord heeft gedaan 11 Zetel en congres der Fondation Européenne de la Culture in de hoofdstad van Nederland Verzoekschrift Jehovah's Getuigen Kwintet van Miles Davis naar Amsterdam Heffing van half percent voor nieuwe bollenbeurs Verkorting der arbeidsduur in kolen- en staalindustrie Opslagplaats van fabriek voor houten gebouwen geheel uitgebrand Nieuwlandse moordzaak voor het hof Het Nederlands-Duitse overleg Doodstraf afgeschaft op Curacao Vijftienjarige scholier pleeg de negentien inbraken zATERDAG 23 NOVEMBER 1957 H0e belangrijk het is dat een persconfe- tie wordt gehouden in een sfeer, die in rf" enstemming is met de doelstellin- #V van de instelling die haar organi- ?cnr( bleek gisteren toen de vroegere minister-president Robert Schu- i «vin rneioufont iron hat in het voorname restaurant van het Rijksmuseum te Amsterdam de „Fonda- n Européenne de Ia Culture" (Euro- Stichting voor de cultuur) aan het ubliek voorstelde. Zijn prijzende woor- S n over Nederland en het museum deden' Hp aanwezigen gevoelen dat zij gezeten I arè„ in een der schatkamers van Euro- I „«es kunstbezit en zijn opmerking dat de stichting van de bergen zij werd in Ll te Gcnève opgericht was afge- Lm naar de Lage Landen, wekte daar et de indruk dat hij daarmee te kennen "ilde geven dat de goden van de Zwitserse Olympus waren neergedaald naar de ge- der wie Schuman en Spaak, met een toe speling op de moeilijkheden van zijn stad om gelden van het Rijk te krijgen. De burgemeester had tevoren de gasten ont vangen in de grote zaal van het museum, die het vertrekpunt was voor een bezich tiging van de verlichte zalen. Prins Bern- hard dankte hem voor de ontvangst en daarna hervatten de velen uit de „beau monde" hun discours en gebruikten on derwijl een koud souper, aangeboden door de Nederlandse regering en het stadsbestuur. Eenheid en verscheidenheid Vanmorgen heeft de Prins het congres geopend in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar drie belangrijke lezingen werden gehouden. De Franse publicist Marcel Brion sprak over „De eenheid en de verscheidenheid in de Europese lit teratuur", de Duitse kunsthistoricus dr. Hone stervelingen, want zjj bleek in te Werner Haftmann over „Eenheid en ver- i.i> t mctnrrlnvi trnnrlnmet ic irat*_ CPnainan nfiin Tron rla T?nvAnAp/\ lrimct" nn houden dat Amsterdam voorlopig is ver kozen tot zetel van de Stichting. Prins Bernhard, die president is van de [aad van beheer van de Stichting, was ;anwezig als waarnemer, hetgeen hem overigens niet belette aan de bestuurs tafel in het openbaar een kwinkslag uit te wisselen met de heer Schuman, die deze onverwachte steun zichtbaar waardeerde, omdat hij zich er bij zijn bescheiden me dedelingen en antwoorden op vragen over opzet en doel van de Stichting herhaalde lijk op moest beroepen, dat de organisatie nog in haar kinderschoenen staat. Bijzon dere vermelding verdient het vaardige ,verk van de tolk-vertaalster-stenografe die onmiddellijk na de toespraken een voortreffelijke vertaling gaf van het ge- .'orokene. Particuliere fondsvorming Uit de uiteenzettingen van Schuman, de Italiaanse industrieel dott. Franco Mari- potti, president van de „Snia Viscosa" M dr. Paul Rijkens, oud-president-direc teur van Unilever en penningmeester van de Stichting, viel af te leiden dat men, naar het voorbeeld van de beroemde Amerikaanse „Foundations", enkele hon derden vooraanstaande vertegenwoordi gers van de Europese industrie, de han del, het bank- en verzekeringswezen wil interesseren voor een fonds, waaruit ge put kan worden voor activiteiten ter sti mulering en instandhouding van de Euro pese cultuur in haar eenheid en verschei denheid. Tot die activiteiten rekent men steun aan wetenschappelijke studies en kunstzinnige uitingen door het toekennen van beurzen, toelagen en subsidies aan personen en instellingen, alsmede door het organiseren van congressen en fes tivals. Er wordt daartoe een beroep gedaan particulieren om onafhankelijk te kun- ren. zijn van regeringen en politieke be ïnvloeding. Een steeds zeldzamer wordend ver schijnsel, zei mr. Van Hall, de burgemees ter van Amsterdam gisteravond in zijn welkomstwoord, namens de Nederlandse regering en het gemeentebestuur tot prins Bernhard en de andere genodigden, on- ADVERTENTIE VOOR DE MODERNE VROUW SCHOONHEIDSPREPARATEN LOTIONS - PARFUMS van: ELIZABETH ARDEN GUERLAIN LANCÖME CARVEN MAX FACTOR YARDLEY IIAMOL VITAMOL COMPROMIS SCHIAPARELLI HUDNUT CHANEL JAQUES FATH LANVIN CARON OLD SPICE MARCEL ROCHAS WORTH JEAN PATOU LENTHéRIC Dr. P. H. v. d. HOOG CHRISTIAN DIOR Znadvoortselaan 75 Heemstede Telefoon 36827 Grote sortering: Franse, Italiaanse, Weense bijoux Ruime parkeergelegenheid. Jehova's getuigen van de gemeente barlem kwamen dezer dagen bijeen om verzoekschrift aan te nemen, waarin de Dominicaanse republiek verzoeken haar verbodsbepaling van 25 juli van dit jaar, waar door de religieuze leiders de werkzaamheden van de beweging daar werden beperkt, in te trekken. Volgens de heer A. Drenth, de leiding gevende bedienaar van de gemeente Haarlem, werden er in het uitvoerige ver zoekschrift specifieke namen en plaatsen genoemd waar door de politie gruwel daden werden begaan, welke feiten per soonlijk door acht van de tien Amerikaan se zendelingen, die op 3 augustus uit de dominicaanse republiek werden uitgewe ken, als echt werden gestaafd. De zende lingen verhaalden ervaringen op een re gionale vergadering te Baltimore V.S., waar oorspronkelijk op 24 augustus het verzoekschrift werd aangenomen door de daar aanwezige 33.091 getuigen van Je hovah. Het verzoekschrift was gericht aan Ge- "eralissimus Trujillo, de erkende dicta- 'or van de Caraïbische republiek. In de december-uitgave van het tijdschrift De Wachttoren, dat in 46 talen wordt uit gegeven, zijn alle feiten tezamen met het verzoekschrift opgenomen. scheidenheid van de Europese kunst" en de Italiaanse chemicus en industrieel dott. Luigi Morandi over „De onderlinge afhankelijkheid van de industrie, de we tenschap en de cultuur". Vanmiddag heeft de Prins een inleiding gehouden in de grote zaal van het Concertgebouw, waar na de Westduitse bondskanselier dr. kon rad Adenauer een rede hield over „De in standhouding van Europa" en de Belgi sche secretaris-generaal van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie Paul-Henri Spaak over de „Noozakelijkheid van de Europese eenheid." De middagvergadering wordt besloten met een uitvoering van enkele Europese werken door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink. 's Avonds ontvangen de Koningin en de Prins de deelnemers in het Koninklijk Paleis. Zondagmiddag wordt de vergadering voortgezet in het Tropisch Instituut met drie lezingen. De eerste van de Britse kernfysicus Sir John Cockcroft, directeur van de Britse commissie voor kernenergie over „Europese samenwerking in de we tenschap", de tweede van de Amerikaan M. Shepard Stone, lid van de raad van bestuur van de Ford Foundation" en de derde van de Britse bankier Lord Rennell of Rodd, over „De eenheid van de Euro pese cultuur en het toekomstige werk van de Stichting". Deze inleidingen worden ge volgd door een algemene discussie, waar van de Prins, als voorzitter van het con gres, een samenvatting zal geven. De Amerikaanse trompettist Miles Da- vis komt op 8 december in Nederland op treden met zijn kwintet. Hoewel er plan nen bestonden een concert in Den Haag op 7 december te geven zal Miles Davis alleen in het Amsterdams Concertgebouw optreden. Hij zal worden begeleid door Kenny Clark, drums, en tenorsaxofonist Barney Wilen. De namen van de pianist en bassist, die deel zullen uitmaken van het kwintet, zijn nog niet bekend. Op 15 februari zal het bekende Engelse orkest van Chris Barber met zang van Ottillie Patterson in de Kurzaal in Scheveningen te beluisteren zijn. Voorstel „Bloembollencultuur" Op de algemene vergadering van de Koninklijke Algemcene vereniging voor Bloembollencultuur, die op maandag 16 december in het Concertgebouw te Haar lem zal worden gehouden, komt een voor stel aan de orde om een verzoek in te dienen teneinde de vakheffing met een half percent te verhogen. Deze heffing wordt geïnd door het Produktschap voor Siergewassen. De heffing zou aan de ver eniging kunnen worden afgedragen met de bedoeling, dat hiermee de basis wordt gelegd voor de financiering van een nieuw beursgebouw. Dit gebouw zal verrijzen in het Frede- rikspark te Haarlem. Plannen hiervoor zijn in december van vorig jaar bekend gemaakt. De Haarlemse raad heeft zich op 9 januari voor het verlenen van me dewerking van de bouw uitgesproken. „Het grote struikelblok is de financiering van een dergelijk plan", schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur. Door middel van leningen zal dit namelijk moeilijk kunnen geschieden. De jaarlijks terugkerende verplichtingen zouden te groot rijn. Toch wordt het noodzakelijk geacht, dat een weg wordt gevonden om „Bloembollen cultuur" aan een waardig gebouw te hel pen. Het invoeren van een extra heffing van een half percent voor de nieuwe bouw wordt de enige manier geacht om na ver loop van enkele jaren met uitvoerbare bouwplannen voor de dag te kunnen ko men. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, treedt af en is herkiesbaar. Tevens zal de begroting voor volgend jaar worden besproken. De ze sluit op een bedrag van 256.700.-. ADVERTENTIE Toen patrouillewagen 12 van onze hoofdstede lijke politie gisteravond langs de gebruike lijke route reed, meende een van de twee inzittende agenten op een gevel naast een groot bankgebouw onraad te bespeuren Naast de schoorsteen stak namelijk duidelijk het silhouet van een zittendeman af tegen de heldere lucht. Terstond parkeerden zij hun wagen in een zijstraat en snelden naar het bewuste huis. Nadat zij gebeld hadden en de slaperige bewoner een korte uitleg hadden ge geven, slopen zij de trap op en kropen door een zolderraam op het dak. Zij schrokken van een merkwaardig geluid dat veel weg had van het hinniken van een paard. Wat was dat nouMaar zie: de gebogen figuur bleek Sinterklaas te zijn en in de dakgoot stond zijn schimmel, „Nachtmerrie" geheten. Eerbiedig kwamen de politiemannen nader bij. „Wij meenden onraad te bespeuren. Sint Nicolaas", legden zij verontschuldigend uit. „Nee, vrienden", zei de goed-heilig-man be dachtzaam, „het is goed volk zoals u ziet" De linkerhand van de Spaanse b'sschop speelde onder het spreken met zijn patriar chale baard. In de rechterhand hield hij een mooi boek. „Kijk, vrienden",, zei de Sint, „ik stond op het punt dit excellente boek hier in de schoorsteen te doen, toen ik plotseling be dacht, dat ik het zelf nog niet eens gelezen had .En ik weet graag, wèt ik aan de brave kinderen geefalleen het mooiste!" De Sint knipoogde welwillend tegen hen en legde vervolgens uit. dat het album „De Bonte Droom van het Circus" zo spannend was, dat hij twee uuc achtereen op het dak had zitten lezen „Ik ben u erkentelijk, dat u me weer geroepen hebt tot mijn wereldse en geestelijks plichten!" En als teken van zijn dankbaar heid gaf de Sint de dienaren van Hermandad ieder zo'n album cadeau. Dankbaar verwij derden zij zich om dit heuglijke feit te gaan rapporteren en op dit ogenblik zit zelfs de hoofdcommissaris het album uit te spellen! Koopt ook u dit unieke Sinterklaas-geschenk bij uw roomboterleverancier of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rem bours De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Volgt het voorbeeld van de goede Sintvoor slechts f 2.50 geeft u het mooiste Sinterklaas», adeaul Enneem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra. E.G.K .S.-studiereis „Het vraagstuk van de verkorting van de arbeidstijd houdt werkgevers en werk nemers bezig in alle landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hier is geen sprake van bijvoorbeeld een conjunc tuurverschijnsel. Óp den duur zal deze be weging in de kolen- en staalindustrie zeker leiden tot de vijfdaagse werkweek". Deze voorspelling deed vrijdag te Heer len de heer G. M. Nederhorst, lid der Tweede Kamer en voorzitter van de com missie voor sociale zaken van de gemeen schappelijke vergadering der E.G.K.S. (het parlementaire orgaan van „Klein Europa"). Met elf andere leden dezer commissie bracht de heer Nederhorst een eendaags bezoek aan het centrum der Nederlandse steenkoolindustrie om daar te spreken met werkgevers en werknemers. Deze dele gatie van Europese parlementariërs maakt namelijk een reis langs verschillende in dustrieën in de zes E.G.K.S.-landen om het vraagstuk van de verkorting der arbeids duur te bestuderen. Thans was Nederland aan de beurt. ADVERTENTIE REPARATIES aan alle merken STOFZUIGERS HARTENOORP Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 Een deel van de fabrieken van de firma A. van 't Verlaat te Hardinxveld-Giessen- dam, fabrieken van houten gebouwen, is door brand verwoest. De grote opslagplaats, die een op pervlakte heeft van ongeveer 1000 vier kante meter ging geheel verloren evenals de kantine met een daarboven gelegen kantoorruimte. In het magazijn was een groot aantal pasklare houten gebouwen opgeslagen, onder meer scholen bestemd voor de gemeente Amsterdam. Ook een grote voorraad platen van ge perste houtvezels, drie volkswagenbusjes en twee trucks met opleggers, geladen met secties voor houten gebouwen, gingen ver loren. De drie belendende hallen met het machinepark bleven grotendeels gespaard, maar er werd veel waterschade aange richt. De schade voor Verlaat's Houtbouw loopt in de honderdduizenden guldens. (Van onze parlementaire redacteur) De vierdaagse besprekingen in Den Haag tussen de Nederlandse en de Duitse onderhandelaars hebben, met name met betrekking tot de Eems-Dollart-vraagstuk- ken, tot enig resultaat geleid. In die zin althans, dat er tussen mr. Beyen, de Ne derlandse Regeringscommissaris voor Westduitse aangelegenheden en het hoofd van de Westduitse onderhandelingsdele gatie prof. dr. Erich Kaufmann overeen stemming is bereikt omtrent een ruwe schets voor een Eems-Dollart-regime. Uitgangspunt hierbij is, dat het om een gezamenlijk belang gaat, al is, kwantita tief bezien, het Duitse belang veel groter dan dat van Nederland. Het streven is er in bedoelde ruwe schets op gericht, tot een oplossing te komen, die aan het ge zamenlijk belang van beide landen recht doet wedervaren. Kort samengevat zullen de volgende „regels" moeten gelden: 1) Ieder zal op zijn eigen gebied blijven doen, wat hij tot dusverre deed, maar 2) er dient een permanente commissie tot stand te komen, waar de belangen van beide partijen behandeld zullen worden. Vinden wij bijvoorbeeld, dat Duitsland op zijn stroomgebied iets moet ondernemen in ons belang en hetzelfde geldt dan voor Duitse wensen aangaande hetgeen Nederland thuis zal hebben te doen dan kan dat in de permanente commissie aan de orde worden gesteld. 3) Richtsnoer hierbij zal zijn, dat men eikaars belangen heeft te ontzien. 4) Over en weer zal men elkaar op de hoogte hebben te houden van wat men in het eigen stroomgebied doet of wil gaan doen. 5) Elk der beide landen kan zijn veto uitspreken tegen hetgeen de ander van zins is te verrichten altijd voor zover het werken op en in het stroomgebied betreft of eventueel reeds gedaan blijkt te hebben. Slaagt men er na besprekingen in de vaste commissie niet in, tot over eenstemming te geraken, dan zullen de twee regeringen moeten trachten het eens te worden. Als dat niet gelukt 6) komt het geschil in kwestie ter beslissing voor een te scheppen vaste arbitrage-commis sie. In die commissie zullen de beide par tijen zitting hebben en voorts een onpar tijdige voorzitter, vermoedelijk te benoe men door de president van het Interna tionaal Gerechtshof. Het gehele stroomgebied van de Eems en van de Dollart, zal onder het te maken regime vallen. Tijdens de Haagse besprekingen is het vraagstuk van de grens in de Eems bui ten bespreking gebleven. De bedoeling is thans, dat een redactiecommissie een ont- werp-conventie zal opstellen, waarin dan de bepalingen omtrent het regime zouden moeten worden opgenomen en om over een dergelijk ontwerp op de op 9 december te Bonn voort te zetten onderhandelingen te gaan praten. Vervolgens zal tussen de regeringen over zulk een conventie over eenstemming moeten worden bereikt. Als men het daarover eens kan worden, zullen Bonn en Den Haag bovendien tot een ak koord over de grens dienen te komen. Buiten de conventie ter zake van het Eems-Dollart-regime, maar wèl in ver band daarmee is het verder nodig, dat West-Duitsland en Nederland een afspraak maken over bepaalde punten ter verdrij ving van zekere „spookbeelden", die blijk baar het land Neder-Saksen nog zorgen baren. In zulk een afspraak zou men bijvoorbeeld kunnen vastleggen, wat er in Nederland nog aan inpolderingen gedaan zal worden dat zal overigens van zeer bescheiden aard zijn en dan zou dus over dergelijke werken ook geen bespre king meer plaatsvinden in de vaste com missie voor het regime. Te verwachten valt, dat bij het komende overleg te Bonn dergelijke punten, die nu nog buiten be schouwing bleven, bekeken zullen worden. Ten opzichte van de financiële vraag stukken zijn de onderhandelaars in Den Haag althans zover gekomen, dat zij nu weten welke de concrete problemen zijn, die men tot een oplossing wil trachten te bren gen. Het vraagstuk van de „Ausland- bonds" is daarbij wel het belangrijkste. Het gaat er nu alleen nog om, overeen stemming omtrent het bedrag te bereiken. Doch hierover is tijdens de Haagse on derhandelingen met geen woord gespro ken. Of dat straks in Bonn wel zal ge beuren, staat nog niet vast. Andere problemen ELTEN-TUDDEREN. Besloten is twee commissies in te stellen. Te weten, een die het vraagstuk zal bestuderen van de daar plaatsgevonden hebbende investe ringen met het oog op een eventuele rege ling, ingeval die gebieden weer naar West-Duitsland zullen overgaan. De twee de commissie zal alle andere problemen bespreken, welke zich zullen voordoen bij een eventuele teruggave aan de West duitse Bondsrepubliek. Buiten het straks te Bonn dooi die com missie te houden beraad zal de kwestie blijven van een volksstemming, die even tueel in de desbetreffende gebieden te or ganiseren ware. Dat is een politieke aan gelegenheid, waarover alleen de beide re geringen, mogelijk nog vóór de samen komst in Bonn, of anders in die tijd dan wel kort daarna, met elkaar van gedach ten zullen wisselen. De kwestie der vergoedingen voor de nazi-slachtoffers bleef bij de Haagse on derhandelingen onaangeroerd. Hierbij spe len overeenkomsten, waarbij ook andere staten partij zullen zijn, een rol. Thans is het wachten op een mogelijk door Duits land hieromtrent met een aantal staten te treffen veelzijdig verdrag, waarover juist enige optimistische berichten in de pers zijn verschenen. Als het komende overleg gunstig verloopt, zal het allicht minder moeilijk zijn eveneens overeenstem ming omtrent de andere, hierboven ge noemde kwestie te bereiken. De wetgevende vergadering van Curagao heeft met algemene stemmen besloten de doodstraf af te schaffen. Het desbetreffen de artikel was nog steeds van kracht, hoe wel de laatste honderd jaar geen dood vonnis meer is uitgesproken. Het gerechtshof in Den Haag heeft gis teren de hele dag besteed aan de be handeling van de Nieuwlandse moord zaak. Aan de verdachte in deze zaak, de 40-jarige taxi-ondernemer L. H. uit Nieuw en Sint Joosland, was ten laste gelegd dat hij in de nacht van 7 op 8 januari van dit jaar de 33-jarige weduwe S. K.-R. in haar woning te Nieuwland opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd door haar met een bedde- laken te wurgen. Subsidiair is doodslag en meer subsidiair diefstal, voorafgegaan door geweld, de dood ten gevolge heb bende, tenlastegelegd. De verdachte, die van het begin af hardnekkig zijn onschuld volgehouden heeft, is door de rechtbank te Middelburg op 14 juni wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaar, nadat de officier van Justitie wegens doodslag 12 jaar niet aftrek geëist had. Nadat de verdachte, gevraagd waarom hij in hoger beroep gekomen was, zijn onschuld had betuigd, begon het verhoor der talrijke getuigen in deze zaak. Een wachtmeester der rijkspolitie had het stoffelijk overschot van het slachtoffer aangetroffen, achterover liggend op haar bed, een laken vast om haar hals ge knoopt. De wachtmeester had onmiddel lijk de verdachte bij het onderzoek be trokken, omdat hij een zeer goede kennis van de weduwe was, en twee keer daags bij haar op bezoek placht te komen. De verdachte zei op de bewuste dins dagmorgen ook weer bij de weduwe aan de deur te zijn geweest. Toen hem niet werd opengedaan, had hij een paar steentjes tegen het raam gegooid. Toen dat niet hielp, ging hij, naar hij zei, weg. Over dit punt werd hij langdurig ondervraagd dooi de president, die er zijn verwondering over uitsprak dat de verdachte geen po gingen had gedaan het huis binnen te ko men, hoewel het toch gemakkelijk zou zijn geweest even een sleutel te halen bij de buurvrouw. Alle sloten in die straat zijn namelijk hetzelfde. „Ik dacht dat ze weer een kwaaie bui had," zei de verdachte, die verklaarde niet op het idee te zijn gekomen, dat er iets niet in orde was. Toen hem werd gevraagd, hoe hij die dinsdag, nog vóór het einde van de middag, bleek te weten in welke houding de vrouw op haar bed was gevonden en op welke wijze zij om het leven was gekomen, antwoordde de verdachte, dat hij dit óf van de politie óf van de dokter had vernomen. Alle bij het onderzoek betrokken politiemannen en ook de dokter ontkenden echter nadruk kelijk, tegenover de verdachte hierover iets te hebben losgelaten. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust verklaarde dat de jonge weduwe door verstikking om het leven is gekomen, mogelijk als gevolg van wurging met de handen. Deze getuige-deskundige achtte het mogelijk iemand door een judogreep te doden. De verdachte beschikte over een grote kracht. „Hij had elf judo-wurg grepen geleerd, die hij goed kon toepas sen," zo verklaarde zijn leraren. De ver dachte zelf ontkende met judo iemand te kunnen doden. Dat kan alleen met jioe- jitsoe, zei hij. Dr. Zeldenrust achtte het mogelijk dat iemand de weduwe met de handen had gewurgd en daarna het laken om haar hals gesnoerd, teneinde het te doen voorkomen alsof de vrouw zelfmoord had gepleegd. De houding, waarin het stof felijk overschot werd gevonden, wees vol gens de getuigen allerminst op zelfmoord. De politiemannen hadden punten van het laken afgeknipt en ze gebruikt bij een proef met een speurhond. Nadat de hond lucht van de stukken laken had gekregen, ging hij terstond naar de verdachte toe, die men in een groepje mannen had ge plaatst. Een zenuwarts uit Middelburg ver klaarde dat hij de weduwe na de dood van haar man, eind 1956, enige maanden in behandeling heeft gehad. Zij was toen wel gedeprimeerd, maar niet zo dat zelf moord aannemelijk was. Hierna werd de man gehoord, met wie de weduwe had zullen hertrouwen. Hij legde achter ge sloten deuren verklaringen af over het geen hij op de avond van 6 januari ten huize van zijn aanstaande vrouw had ge daan. Een buurvrouw verklaarde, dat de we duwe vaak bij haar had zitten huilen. „Ach buurvrouw, je weet niet alles", had ze dan gezegd. Wat zij daarmee bedoelde, wist de buurvrouw niet. „Ik weet het wel", zei verdachte. „Zij voelde zich schuldig aan de dood van haar man!" Een aantal getuigen bevestigde, dat de verdachte eerder dan iemand anders (be halve de politite en de dokter) op de hoog te was van de wijze waarop de weduwe om het leven was gekomen. Een middel- burgse hotelhoudster met haar dochter, bij wie de verdachte de avond van de dag, waarop de moord ontdekt werd, op be zoek was gekomen, verklaarden beiden, dat de verdachte had voorgedaan, hoe de weduwe op bed gelegen had, toen zij door de politiemannen was gevonden. De ver dachte had deze houding tot in de klein ste details, zoals de bijzondere wijze, waar op het slachtoffer met haar handen gele gen had, nagebootst. Op de avond, voorafgaande aan de nacht, waarin de moord gepleegd werd, woon den verdachte en zijn echtgenote een feestje bij ten huize van deze Middelburg se hotelhoudster. Om twaalf uur vertrok het echtpaar. De verdachte bracht in^zijn taxi eerst een Middelburgse slager naar huis. De verdachte en zijn vrouw waren kwart voor één thuisgekomen in Nieuw land. Die nacht werd verdachte telefonisch gevraagd een klant uit Veere naar Vlissin- gen te brengen. Het staat vast, dat deze passagier om kwart voor drie in Vlissin- gen is afgeleverd. De verdachte moet dan om half drie uit Veere vertrokken zijn en om kwart over twee uit Nieuwland. Het gaat er nu om, wat de verdachte heeft ge daan tussen kwart voor één en kwart over twee. Na zijn arrestatie heeft hij hierom trent zeven verschillende verklaringen af gelegd. Hij begon met te zeggen, dat zijn vrouw was meegegaan op deze nachtelij ke rit. Toen hij deze bewering niet staan de kon houden, omdat zijn vrouw het zelf ontkende, kwam hij met steeds andere verklaringen. Tenslotte zei hij „Zoek het zelf maar uit". Getuige-deskundige Zeldenrust verklaar de dat onomstotelijk is komen vast te staan, dat de weduwe tussen één en twee uur vermoord is. De verdachte verklaar de, dat hij toen reeds een passagier in zijn taxi had gehad, toen hij uit Nieuwland naar Veere vertrok. De naam van deze passagier weigerde hij te noemen. Onthulling Nadat de president hem nadrukkelijk op het belang van dit punt gewezen had, onthulde de verdachte dat de geheimzin nige passagier Willem G. was geweest, een „zware jongen", die op het ogenblik in de gevangenis zit. „Waarom hebt u dat niet direct gezegd?" „Dat kon ik niet; G. zou toch maar ontkend hebben. Hij kwam die avond terug van „zware business" in Vlissingen." Waarom trachtte u van uit het Huis van Bewaring G. een briefje te doen toekomen, waarin u hem 2000 bood als hij op de proppen" zou komen?" „Omdat het ging om mijn leven en ik be greep, dat G. zou ontkennen". Hij is de enige, die weet, wat ik in die anderhalf uur gedaan heb. De politie beschuldigde mij ervan, dat ik de moord gepleegd had en daarna met het lijk was gaan rijden, om het in de Schelde te gooien". „De juistheid an uw relaas is op zijn zachtst gezegd aan twijfel onderhevig", zei de president. Hierna werden nog verscheidene dorps genoten van de verdachte gehoord. Zij ver klaarden, dat verdachte teg n hen had ge zegd, dat de broer van de overleden man van de weduwe gevaarlijk en onverzoen lijk zou zijn, indien hij merkte, dat zijn ex-schoonzuster het met een man aanleg de. „Was dat om bij voorbaat een sfeer van verdenking te wekken tegen de broer van haar overleden man?", vroeg de procu reur-generaal. „Nee", zei de verdachte, „Zij had me dat zelf verteld". Toen de president de zitting tegen zeven uur schorste, moesten nog 12 van de 35 getuigen worden gehoord. In Den Haag is een 15- jarige scholier aangehouden, die de laatste drie maanden negentien inbraken heeft gepleegd. Bij acht inbraken werd hij geassisteerd door een 14- jarig vriendje, dat eveneens is aangehouden. Een filiaalhouder van een levensmidde lenzaak, die boven de winkel woont, hoor de woensdagavond gestommel. Hij ging naar beneden en zag een jongen wegvluch ten. Samen met enkele voorbijgangers zette hij een achtervolging in, en wist de jongen te grijpen. Thuis en bij kennissen bleek hij voor een waarde van 2000 gul den aan sportartikelen, boeken, radio's en bandrecorders te hebtoen verstopt, alles afkomstig van inbx-aak. L

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3