„Verkeersbeeld Rijksstraatweg aanzienlijk verbeterd" E. J. Lodewijks sprak over „De toekomst van ons onderwijs" Afbouw Coornhertlyceum niet afhankelijk van bestuursvorm Ballade en Passaglia van Atterberg op derde V-concert van N.Ph.O. Jacht op konijnen in het Zwarte Veld te Overveen Automobilisten houden zich aan maximum snelheid 't SILVER STOEPKE B. en W. antwoorden raadslid: z A A uAG 23 NOVEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Wim Hornman sprak over reis door Afrika Burgerlijke Stand van Haarlem Antwoord van B. en W. Bomen zullen zoveel mogelijk gespaard worden Jaarboek „Haerlem" Vijftig jaar onderwijzers- Sinterklaasfeest Recital door mevrouw T. Kaiser in Overveen Frans Halsmuseum Voor een waardevol geschenk een goed horloge duseen PRISMA HEEMSTEDE Raad bezoekt woningbouw ZANDVOORT Ledenvergadering Julianaschool „Renate Leonhardt'Meden hoeven geen contributie te betalen UIT STAD EN STREEK Peil Haarlemse uitgaven niet onredelijk hoog Aan de maximum snelheid op de Rijks straatweg en Schotcrweg in Haarlem- Voord houden de automobilisten en motor rijders zich in het algemeen goed. Het verkeersbeeld is verbeterd en rustig ge worden. Het dikwijls inhalen op de wegen •s minder geworden. Ik ben dan ook van mening, dat de nieuwe bepalingen ten cunstc van de voetgangers zijn", aldus de conclusie van de heer I. B. Brauckmann, hoofdinspecteur van politie te Haarlem, vrijdagavond uitgesproken in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond op een bijeenkomst van de Stichting Haarlem- Voord en van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers. Op deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter der Stichting Haarlem-Noord, de heer L. Lamsma, heeft laatstgenoemde een inleiding gehouden over „voetgangers, wielrijders en automo bilisten". Hij besprak de ontwikkeling van hel noordelijk deel van Haarlem, waar thans 77-00 mensen wonen, accentueerde de betekenis van de Rijksstraatweg die Haarlem-Noord in twee delen verdeelt, en een beeld van de werkzaamheden van het actie-comité Rijksstraatweg-Schoter- weg, welk comité thans een onderdeel vormt van de Stichting Haarlem-Noord. Hij betoogde dat de invoering van de maximumsnelheid van groot belang is. Er wordt minder hard gereden en het is veel rustiger op de Rijksstraatweg dan voor 1 november. Tenslotte bracht de heer Lamsma hulde aan de politie die op vele plaatsen van de Rijksstraatweg en Scho- terweg posten heeft uitgezet. De heer Brauckmann besprak eerst het verkeer in het algemeen, waarbij hij her innerde aan de uitbreiding van het aantal auto's en bromfietsen na de oorlog. Daar door is de intensiviteit van het verkeer bijzonder toegenomen. Sprekende over de Rijksstraatweg zeide de heer Brauckmann, dat deze weg is te beschouwen als een invalweg (verkeer uit het. noorden), als een uitvalspoort (verkeer van de stad in de richting Santpoort) en ais weg voor het stadsverkeer. Er ontstaat dus een mengeling van snel- en langzaam verkeer en dat brengt gevaarlijke situaties mee. Op de spitsuren komen uit de zijstraten vele fietsrijders, van wie velen de weg moeten oversteken. Bij de pogingen om het aantal ongeluk ken te beperken, dient men rekening te houden met de toestand van de weg, met de kwaliteit van de voertuigen en met de mentaliteit van de bestuurders en voet gangers. Om de Rijksstraatweg het karak ter van een invalsweg te ontnemen wordt geprobeerd het verkeer langs de Delftlaan te leiden. Jammer is dat tussen de grens van Santpoort en de Vergierdeweg met een snelheid van 70 km op de Rijksstraatweg gereden mag worden. Geprobeerd wordt hieraan een einde te maken. In de naaste toekomst zal een rechtstreekse verbinding tussen de Delftlaan en de Rijksweg ont staan nabij de Slaperdijk. Men verwacht dat het verkeer van en naar de Velser- tunnel over de Delftlaan geleid zal wor den Plannen zijn in voorbereiding een defi nitieve oplossing voor het plaatsen van verkeerslichten bij de Zaanenlaan te plaat sen en verplichte voetgangersoversteek plaatsen te maken bij de Vergierdeweg en de Van Egmondstraat. Gedacht wordt ook er een aan te brengen bij de Kleverlaan, maar voorlopig zal hiervan nog niets komen. Deze plannen moeten worden uitgevoerd In een geheel bezet Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal hield de heer Wim Hornman uit Zaandam vrijdagavond een lezing over de reis per auto, die hij met zijn echtgenote gedurende vijftien maanden door Afrika had gemaakt. Op deze reis werden niet minder dan veertig duizend kilometers afgelegd. De avond was georganiseerd door de buurtvereniging „Bloemendaal" in samenwerking met een boekhandel. Het was voor de heer Hornman uiter aard ondoenlijk zijn gehele reis te bespre ken. En daarom bepaalde hij zich alleen lol de Mau-Mau, van welke geheime or ganisatie hij de werkwijze en achtergrond schilderde. Op vlotte wijze gaf de spreker zijn gehoor een beeld van wat leeft onder- de zwarte en blanke bewoners van Afrika. Hij vertelde over de nog zeer primitieve gewoonten van vele negers en over Kenya, het heuvelachtige land op de evenaar met bamboebossen, savannen met olifanten, buffels en leeuwen. De heer Hornman be sprak de wreedheden van de Mau-Mau, de terreurorganisatie, die uit de stam van de Kikoejocs is voortgekomen. Een groot aan tal mensen is het slachtoffer van deze wreedheden geworden. Met bewondering sprak de Afrika-reiziger over het opoffe rende werk, dat door Albert Schweitzer en talloze anderen voor de bevrijding van óe negers uit de ban der primitieve ang sten en magische oerpraktijken wordt ge daan. Getracht moet worden deze mensen "it handen van communistische infiltran ten te houden. Na de pauze werd eerst een film ver toond over het primitieve leven der negers >n de rimboe. Daarna volgde een film, die Wim Hornman had opgenomen. Bij af wezigheid van de voorzitter, de heer H W. van Kempen, sprak de heer Adr. Cassee een dankwoord tot de spreker. Haarlem, 22 november 1957 GEHUWD: 22 nov. G. de la Rie en A. A. van der Mijc; J. C. Ligtenberg en A. Kooij- man. BEVALLEN van een Zoon: 20 nov. M. A. Gaartman-Handgraaff M. M. van der Hoorn-van der Putten; 21 nov. P. C. Kok van Mcurs, J. M. van Groningen-Hartman; ■2 nov. A. M. Gerding-Tomé, H. Grave- steijn-Steelink. BEVALLEN van een Doch ter 20 nov. C. J. Bouw-Wilken; 21 nov. E. A. M. van der Hoeven-Swinkels, M. Broekhuizen- Ronde; 22 nov. G. J. van Hal-van der Burgt, D. van Norden-Boots. OVERLEDEN: 20 nov. J. C. E. de Best van Empel, 52 j., Reijer Anslostraat, H. J. Snoek-Mulder, 73 j., Herensingel; 21 nov. M. E, Nessel, 70 j., Bilderdijkstraat, C Ra- vensbergen-Klaver, 63 j., Acaciastraat. door de Rijkswaterstaat. De heer Brauck mann zeide groot respect te hebben voor de Rijkswaterstaat wat betreft het Delta plan en de Velsertunnel. Op administratief gebied werkt de dienst echter zeer lang zaam en daarom duurt het zo lang voor- er verkeerverbeteringen worden aange bracht op de Rijksstraatweg en Schoter- weg. Bij de rondvraag merkte een der bezoe kers op, dat het vreemd is bij de school op de Rijksstraatweg in Oud-Schoten bij het bord „let op, schoolkinderen" ook een bord te plaatsen, dat men met 70 km mag rijden. Het zou hem niets verwonderen als in een nacht laatstgenoemd bord wordt weggehaald. De heer Lamsma deelde mee, dat van diverse zijden gevraagd is de maximum snelheid op de Rijksstraatweg te beperken lot 50 km. Er zijn vragen gesteld in de Tweede Kamer en spreker verwachtte spoedig een antwoord. Dan weet men waar men aan toe is. Naar aanleiding van de vragen die het raadslid J. Willemse (Arb.) heeft gesteld over het omhakken van bomen op de Baan antwoorden B. en W. thans als volgt: 1. Het verwijderen van de door u be doelde bomen was nodig om het wegprofiel ter plaatse te verbreden, opdat ruimte werd verkregen voor het voorsorteren van het verkeer, dat het Houtplein nadert. Met het oog op de opheffing van de tramlijn ZandvoortAmsterdam is voor de Baan een reorganisatie ontworpen, welke een veiliger en vlotter verwerking van het: verkeer waarborgt. Met d;t plan kon de commissie van bijstand in het be heer van Openbare Werken en eigendom men der gemeente zich verenigen. 2. Inderdaad zullen aan bedoelde reorga nisatie nog enkele bomen moeten worden opgeofferd, namelijk twee aan de Kleine Houtweg, één aan het Frederikspark en één aan de zuidzijde van de Baan. 3. Wij geven u gaarne de verzekering, dat bij het totstandbrengen van verkeersver- beteringen er steeds ernstig naar wordt ge streefd de aanwezige bomen en ander groen zoveel mogelijk 1c sparen. In het jaarboek 1956 van de Vereniging Haerlem zijn necrologiën opgenomen van de heren H. W. J. B. Disselkoen (door N. Vos), ds. M. G. Blauw (door H. W. van Kempen), dr. E. H. Krelage (door pref. dr. E. van Slogteren), C. L. Alphenaar (door J. M. Timmermans). R. W. P. Peceboom (door P. W. Peereboom), dr. T. Halbertsma (door P. A. Heeres), mr. G. Jansen (door ir. W. J. Burgersdijk), C. van der Wilden (door B. D. Ochse), S. H. Brongersma (door Sj. H. Brongersma) en mr. P. H. F. Bijl de Vroe (door mr. Th. F. Raedt). De heer C. van de Haar geeft in een artikel een beschrijving van het huis Grote Markt 21, waax-in tot voor kort de boekwinkel van de firma Van Brederode gevestigd is geweest. In de middeleeuwen heeft daar reeds een huis gestaan, maai de eerste gegevens dateren van het einde van de zestiende eeuw. Volgens het artikel heeft het huis in de loop der eeuwen be trekkelijk weinig veranderingen onder gaan. De huidige voorgevel za' intact blijven. „Van de Sint Nicolaasbrug af gezien", een stukje Haarlem uit de zevende eeuw, is een bijdrage van mevrouw N H. van den BoschNord Thomson, en mr. C. W. D. Vrijland geeft een beschrijving van het Zwarte Veld in Overvcen in de omgeving I Qouache VHII ChaDOIl VOOl* van Elswout. Het jaarboek besluit met de kreniek van 1956, waarin de belangrijkste feiten ver meld worden. Het geheel vormt weer een interessante bijdrage over het leven en de historie van Haarlem, waarvoor de leden der vereni ging en anderen grote belangstelling zullen hebben. Op zeven december is het vijftig jaar geleden, dat het eerste Onderwijzers St. Nicolaasfeest werd gegeven, een feest dat georganiseerd wordt door de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, afdeling Haar lem, voor leerlingen van alle klassen van de Haarlemse Lagere scholen. Het feest is klein begonnen, maar nu na vijftig jaar zijn er zelfs negentien feesten, allemaal aangepast bij de leeftijd van het kind. Zo zijn de derde, vierde, vijfde en zesde klas sen te oud om de Sint op bezoek te krij gen. Inplaats daarvan kan de derde klas op 2 en 3 december naar het filmpje „Het ezeltje van Tim" kijken, de vierde en vijf de klassen gaan van 27 november t/m 29 november naar het toneelstuk: „Hoera voor zon en regen" en de zesde en hogere leerjaren op 2, 3, 4 en 6 december naar „O, Tayo, het gestolen kind". Dit afwisselend programma zal op de genoemde data in het Concertgebouw in Haarlem worden ge toond. In de aula van het Kennemer Lyceum zal mevrouw Tiny Kaiser .woensdagavond 27 november een pianorecital geven van werken van Chopin voor de buurtvereni ging „Overveen". Mevrouw Kaiser woont sedert veertien jaar in Aerdenhout. Zij is Limburgse van geboorte. Zij studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Luik, waar zij eindexamen deed en tevens werd onderscheiden met de „Prix de Vir- tuosité" met gouden medaille voor piano en de „Prix Franpois Rasse," genoemd naar de oud-directeur van het conserva torium. Aan de „Hochschule für Musik" in Keulen studeerde zij later onder leiding van onder andere Lazarro Uzieili, die een leerling was van Clara Schumann. Zowel in binnen- als buitenland is mevrouw Kai ser solistisch opgetreden en als begeleid ster van beroemde musici zoals de Spaan se cellist Caspar Cassado en de zanger Julius Patzak. Zij is thans werkzaam op de Haarlemse Muziekschool. ADVERTENTIE PRISMA- HORLOGES VERKRIJGBAAR BID De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten belegde don derdag in deze school haar eerste ouder avond in het nieuwe schooljaar. De voor zitter van de oudercommissie, de heer J. Kampman, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de gemeentelijk inspec teur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks; de secretaris van de Haar lemse Ouderraad, de heer J. Vrugt, en voorts de vertegenwoordigers van diver se oudercommissies uit Haarlem-Noord. Het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, deelde mede dat voor het nieuwe schooljaar zoveel nieuwe leerlingen wa ren ingeschreven dat een tweede eerste klasse geformeerd moest worden. Het aan tal leei'krachten bedraagt thans elf, ter wijl het aantal leerlingen gestegen is tot vierhonderdvijfen twintig. Na de pauze hield de heer E. J. Lode wijks, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, een inleiding over het on derwerp „De toekomst van ons onderwijs". De spreker begon zijn betoog met zich af te vragen of het in deze tijd en met een onzekere en dreigende toekomst voor o- gen wel zin heeft zich bezig te houden met de toekomst van het onderwijs. Te ver wachten is dat er zich vroeg of laat ver schuivingen in bepaalde omstandigheden van het leven zullen voordoen, zodat men nog meer dan thans reeds het geval is zal kunnen spreken van een „maatschappij van diensten". De automatisering staat in het middel punt van de belangstelling. Het is duide lijk dat deze ontwikkeling n het industrie leven ook haar stempel zal drukken op het onderwijs en de vormgeving van het on- B. en W. van Haarlem noemen de ver wachting, dat een wijziging van de be stuursvorm van het Coornhertlyceum een oplossing zou bevorderen van de fi nancieringsmoeilijkheden, die thans de afbouw van het schoolgebouw belemme ren, ongegrond, omdat zowel de gemeen telijke, als de gesubsidieerde bijzondere scholen voor het verkrijgen van gelden gebonden zijn aan het van hoger hand vastgestelde rentegamma. Andere gron den voor een wijziging acht het college niet aanwezig. Dit delen B. en W. mee in antwoord op de schriftelijke vragen, die het Haarlem se raadslid mr. A. Wensing (C.H.U.) heeft gesteld naar aanleiding van de bestuurs vorm van het Coornhertlyceum. Voorts merken B. en W. op, dat de oudervereniging van het Coornhertly ceum, die ernstig ongerust is over de nog steeds niet begonnen bouw van het vierde gedeelte van het schoolgebouw, zich over de mogelijkheden van omzetting van het Coornhertlyceum in een bijzondere neu trale school heeft gewend tot de inspec teur van het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs in de vierde inspectie. Het is het college niet bekend welk antwoord de oudervereniging heeft gekregen. Tot omzetting van het Coornhertlyceum in een bijzondere neutrale school zal nim mer kunnen worden overgegaan zonder de medewerking van raad, Gedeputeerde Ter plaatsing in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum in Haarlem heeft de gemeente op de expositie van werken van de Haarlemse schilder Jules Chapon, tot 3 december in de Galerie Espace, een gouache aangekocht, welke op de cata logus staat aangeduid als nummer 17. ADVERTENTIE mm Het programma van het derde vrijdag avondconcert van het Noordhollands Phil- harnionisch Orkest begon met een eerste uitvoering te Haarlem van een compositie van de Zweed Kurt Atterberg, wiens naam ongeveer dertig jaar geleden veelvuldig ge noemd werd naar aanleiding van de prijs van tienduizend dollar, die hem in een Amerikaans concours, uitgeschreven ter ge legenheid van de Schubert-herdenking, ten deel was gevallen. In ons land is van zijn muziek weinig bekend geworden. Nu At terberg de zeventig heeft overschreden, is Marinus Adam een vurig pleidooi voor zijn „Ballade en Passacaglia" komen hou den. Het is vrij laat voor een muziek die geen baanbrekende kenmerken toont. Maar feitelijk is het niet „te" laat, want het is voor 'o'rtö toéh ook niet van belang ont bloot kennis te maken met wat er daar in Zweden muzikaal verricht wordt. En als dan bovendien blijkt dat Atterberg met vaste en bedreven hand het -vak compo neren beheerst en in zijn vormgeving vol doende fantasie tot uiting laat komen, is belangstelling in zijn werk gewettigd. Het is duidelijk, dat het hem in deze compo sitie te doen is om zijn muziek een natio nale tint te geven, door aanwending van een volksliedthema. Hij ontwikkelt het eerst'als een ballade (die waarschijnlijk de inhoud van het gegeven wil vertolken) en wendt het tenslotte aan als basis van een variatiewerk, dat-het midden houdt tussen de passacaglia en de chaconne. Met dat al beheerst de melancholische geaardheid van het Zweedse volkslied het hele werk en menen wij bij het beluisteren de tempera tuur op te nemen van die noordelijke volksgemeenschap, zoals bij de muziek van Sibelius die van de Finnen en in die van Grieg die van de Noren. Als Marinus Adam een nieuw werk onder handen heeft, kan men er op reke nen dat het met zorg voorbereid is en met spanning wordt uitgevoerd. Dit was ook nu met dit stuk van Atterberg het geval. Soliste was deze avond de Hongaarse vioolvirtuoze Elise Cserfalvi, die met door dringende expressieve toon en briljante technische beheersing het deels lyrische, deels pétillante Concert in a van Glazou- nov speelde. De merkwaardige cadens, die de beide delen overbrugt, werd een staal tje van verbluffende virtuositeit, dat zijn suggestieve werking niet miste, evenmin als haar spel in de finale, dat de verras sende harmonische en instrumentale kleur- wisselingen van de partituur bleef over heersen. Na de pauze dirigeerde Marinus Adam de Tweede Symphonie van Brahms, die men om haar gulle melodieusheid en haar delicate verwerkingen van de motieven een warm hart mag toedragen. Wat daar in het Adagio allemaal aan doorvoelde confidenties blootgelegd wordt, acht ik van het zuiverste dat de lyricus Brahms nèer- geschreven heeft. Een heerlijke taak voor een dirigent en een orkest om het na te vertellen! Jos. de Klerk Staten en de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. „Zodra wij op de door het rijk toege stane voorwaarden voldoende gelden voor de bouw van scholen beschikbaar zullen krijgen", aldus zeggen B. en W., „zal ook het afbouwen van het Coornhertlyceum ter hand worden genomen." De veronderstelling, dat B. en W. geen gebruik zouden hebben willen maken van de gelden aangeboden door bemiddeling van de oudervereniging, is niet juist. Het college heeft dit aanbod zeer gewaardeerd en zou de gelden ook zeker hebben aan vaard indien Gedeputeerde Staten de voor de voortzetting van de bouw nodige goed keuring hadden verleend. Omdat B. en W. in tegenstelling met Gedeputeerde Staten en de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken van mening zijn, dat het voltooien van het ge bouw van het Coornhertlyceum zó ur gent is, dat tot onmiddellijke uitvoering daarvan moet worden overgegaan, hebben zij zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek middelen te verstrekken voor het wegnemen van de financiële belem meringen. Door het lange uitblijven van de bedoel de goedkeuring van Gedeputeerde Staten kon het aanbod van de geldlening niet worden gehandhaafd. B. en W. zeggen tot slot, dat zij de mo gelijkheid van afbouw van het lyceum niet willen vergroten door beperkingen aan te brengen in het bouwprogramma, omdat zij van mening zijn, dat daardoor niet aan de voor het onderwijs noodzake lijke vereisten zou kunnen worden vol daan. Vrijdagmorgen heeft ongeveer de helft van het aantal Heemsteedse raadsleden in aanwezigheid van ondermeer wethou der E. J. van Lent en de directeur van O- penbare Werken, ir. Th. J. Mebius, een bezoek gebracht aan de woningbouw bij de Glip. Dit bezoek hield verband met de door de raadsleden Verspoor (Arb.) en Zegwaart (KVP) gestelde vragen en de beantwoording door B. en W. daarop.De beantwoording op de vragen heeft men in ons blad van vrijdag uitvoerig kunnen lezen. De raadsleden bezochten enkele reeds gereedgekomen huizen aan de oostzijde van de Glipper Dreef. Van ieder der vijf verschillende woningtypes werd een huis nader bekeken. Het was de mening van de raadsleden, dat - hoewel uiteraard de trage gang van zaken bij de bouw moet worden betreud - de woningen zeer goed zijn afgewerkt. Het zijn zeker geen „uit geklede" woningen, over welke constate ring men zijn voldoening uitsprak. Ook de hier gebouwde woningwethuizen zijn van goede kwaliteit. Het bestuur van de Julianaschool in Zandvoort heeft een ledenvergadering uit geschreven, die donderdag in het school gebouw aan de Brederodestraat z.al wor den gehouden. De agenda vermeldt onder meer de periodieke vaststelling van de ledenlijst en voorts de verkiezing' van en kele bestuursleden. Na bijna vijftien jaar als secretaris van het bestuur te zijn op getreden, heeft de heer J. W. Gosen om gezondheidsredenen zich genoodzaakt ge zien, zijn vele werkzaamheden enigszins te beperken. Daar tevens in een reeds bestaande be- stuursvacature moet worden voorzien heeft het bestuur de volgende twee kandidaten gesteld: W. Ingwersen en G. Zondervan. Het belangrijkste agendapunt is een be spreking over de samenwerking met de Wilhelminaschool, om te geraken tot de gezamenlijke stichting van een Christelijke school voor lager onderwijs in Zandvoort- noord. derwijs. Met de voortschrijding van de techniek wordt echter ook het gevaar van de ontpersoonlijking, de vereenzaming van de mens, groter. In deze wereld van spanningen en verscherpte eisen zal de jeugd opgroeien. Er zal een andere vorm gegeven moeten worden aan hun kennis, aangezien de kennis die thans in de school verzameld wordt straks niet voldoende zal blijken. In een andere wereld zal ook een ander mens moeten staan, wellicht ook met een andere instelling en een andere zin tegenover het leven. „De grootste eis van deze tijd en van de toekomst is echter, aldus de spreker, „dat wij ontkomen aan een massale vereenzaming." Op de taak van het onderwijs zal, naar de inleider meende, straks een nog sterker beroep worden gedaan. Meer dan ooit te voren zal het wachtwoord moeten zijn dat het op ons persoonlijk aan komt, niet als egoïstisch individu, maar als dienend element! in de maatschappij. De huidige vormen van ons onderwijs zullen in de toekomst niet vol doende blijken te zijn. Er zal gestreefd dienen te worden naar centralisatie, ge dacht wordt aan het stichten van scholen gemeenschappen. Als deze eisen tot ge meenschappelijke bezinning veronacht zaamd worden dan is aan een „verzan ding" van het onderwijs niet te ontkomen Midden in deze maatschappij staande dient het onderwijs zich niet alleen te hand haven maar ook te ontplooien. Ondanks alle dreigende toekomstbeelden moeten on derwijs en opvoeding optimistisch gestemd zijn omdat het jonge leven verder moet, omdat de jeugd gelooft in het leven en in de overwinning op het teven. „Waar een toekomst is voor het menselijk geslacht daar is ook een toekomst voor het onder wijs. Laten wij blijven geloven in de zin volle plaats en functie van het onderwijs in welke maatschappij dan ook," aldus be sloot de heer Lodewijks zijn toespraak. De leden of beter gezegd: deelnemers, daar reeds het woord „leden" in deze zaak een omstreden begrip is van de Coöpe ratieve Bergingsvereniging „Renate Leon- hardt" behoeven geen contributie te be talen. Dit heeft de Haagse kantonrechter medegedeeld, toen hij hedenmorgen uit spraak deed in de door het bestuur van de tot berging van het „Renate Lcon- hardt"-goud opgerichte vex-eniging aan hangig gemaakte zaak tegen een aantal van deze „leden", die geweigerd hadden contributie te betalen over de jaren 1954, 1955 en 1956. Eiseres werd ontvankelijk verklaard, maar de eis werd als ongegrond ontzegd. In de overwegingen tot het vonnis staat onder meer te lezen, dat men, door het. inschrijvingsformulier in te vullen en naar het bestuur van deze vereniging te zenden, zich niet verplicht om lid te Worden en jaarlijks contributie te betalen. De ver eniging werd als eiseres veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde f 11', REDUCTIE VOOR SCHOLIEREN DIE HAMLET WILLEN ZIEN. Wij herinneren eraan, dat de scholieren in Haarlem en omgeving die in het bezit zijn van een zogenaamd reductiebewijs, hedenavond de door de Haagse Comedie in de Haarlemse Stadsschouwburg te ge ven voorstelling van „Hamlet" van William Shakespeare tegen gehalveerde prijzen kunnen bijwonen. Nieuws In het kort Alleen voor vrouwen. Donderdagmid dag belegt de afdeling „Vrouwen" van de Nederlandse Protestantenbond in Zand voort een vrouwenmiddag in gebouw Brug straat 15. De heer J. G. Wijnbeek, ambte naar bij de Gemeentelijke dienst voor so ciale zaken zal spreken over het onder werp „Maatschappelijk werk en sociale zaken." Wijdingsdienst - padvinders Zondag middag om half vijf zal in de Bakenes- serkerk te Haarlem de maandelijkse wij- dingsdienst van het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders worden ge houden. Ds. S. M. A. Daalder zal voor gaan. Zeven millimeter. In het bericht in de rubriek „Zeven d^gen Haarlem" over „parels in blik" stond vex-meld, dat de grootste parel zeven centimeter zou zijn. De parels zijn echter ten hoogste zeven millimeter. Klassiek Verbond. Over het onderwerp „Waai-om klassieke voi'ming in deze tijd?" zal dr. G. J. ten Veldhuijs voor het Neder lands Klassiek Vex-bond op woensdag avond 27 november in de tuinzaal van re staurant Bx-inkmann, Grote Markt, spre ken. Lezing voor maatschappelijk werkers. Op 26 november zal in het Wijkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente, Ged. Oude Gracht 104 in Haarlem door het Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijk heden op Humanistische grondslag een bijeenkomst voor maatschappelijke wer- kers/sters gehouden worden, waar mevr. E. VrindVan Px-aag een inleiding zal houden over de px-aktijk van het werk van het Bureau voor Levens- en Gezinsmoei lijkheden. Collecte voor de Blinden. De collecte te Haai-lcm ten bate van de samenwei-ken- de blindenverenigingen „De Fakkels bij een" heeft opgebx-acht ongeveer f 6600, Rapport over voorzieningen: In opdracht van het gemeentebestuur van Haarlem heeft het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een onderzoek ingesteld naar het voorzieningspeil van de gemeente Haarlem. Hierbij zijn vergelijkingen gemaakt met de gemeenten Arnhem, Breda, Eindho ven, Enschedé, Gx-oningen, Nijmegen, Til burg en Utrecht. Er is een vergelijkende studie gemaakt tussen de bedragen die in deze steden zijn uitgegeven voor de onderscheiden ge meentelijke diensten en voor de verschil lende sociale- en cultux-ele gemeentelijke verzoi'gingen. Het resultaat van dit onderzoek is, dat het uitgavenpeil voor de gemeente Haar lem niet onaanzienlijk hoger ligt dan dat van het gemiddelde van de andere acht gemeenten. De inkomsten van Haarlem uit de ex ploitatie van de energiebedrijven, belas tingen, uitkeringen uit het gexneentefonds overtreffen die van de acht andere ge meenten. Hiervoor heeft Haarlem dan ook de beschikking over relatief hogere re serves dan de acht andere gemeenten. Het rapport komt tot de conclusie, dat het peil der uitgaven in Haarlem niet on- i-edelijk hoog ligt. De uitgaven ten behoe ven van openbare werken en meer in het bijzonder de zorg voor straten en pleinen liggen niet onbelangrijk lager dan ge middeld in de andere gemeenten. Wij stellen ons voor binnenkox't uitvoe riger op de conclusies van dit rappox-t te- rug te komen. In het jaarboek 1956 van de Vereniging „Haerlem", een uitgave van de Erven F. Bohn n.v. te Haarlem, komt een artikel voor onder de titel „Het Zwarte Veld" van de hand van mr. C. W. D. Vrijland uit Overveen. waarin behalve vele interes sante gegevens over het grote Elswoutse duin „Het Zwarte Veld" ook veel lezens waardigs vermeld staat over de buiten plaats „Elswout" en zijn bewoners in de loop der eeuwen, het landgoed dat thans eigendom van de gemeente Bloemendaal is geworden. De naam Zwarte Veld komt voor het eerst voor in een „verlij" van 1579 en om wille van de jacht, de konijnenjacht in het bijzonder, was het bezit van duinteiTein voor de zogenaamde duinmeiers zeer be- gerenswaard. Do schade aan de lagere gronden door deze knaagdiex-en aange bracht in Holland, wérd in het einde der vijftiende eeuw zelfs x-uïneus genoemd en het was de verdienste van keizer Kax-el V, die aan de snelle aanwas van dit aantal konijnen paal en perk stelde. In de tweede helft der zeventiende eeuw waren achtex-eenvolgens Kees Leene. Dirk Duijn en Reijer Reijerse duinmeiers van het Zwarte Veld. Vervolgens werd Dirk Koster duinmeier, die het Zwarte Veld van de grafelijkheid in pacht had ge kregen, een lichaam dat sinds 1679 vele der nagelaten onroerende goederen der Brederodes onder zijn beheer had ge bracht. hoewel de rechtsgeldigheid daax-- van werd betwist. Om die reden werd er pas in 1722 toe over gegaan verscheidene van die bezittingen te verkopen, zoals Tetterode, Aelbertsberg. Vogelensang en zovoorts. Ook de eigenax-en van buiten plaatsen, langs de rand der duinen ge legen, kregen nu de gelegenheid hun be zittingen met aanzienlijke duingebieden te vergroten. Abraham Romswinckcl. eigenaar van „Elswout", greep deze kans ook aan en zo gebeurde het dat de Over- veense schout. Abraham Mens, die als zijn gemachtigde optreedt op 6 november 1722 voor allodiaal „het Swarte Veld met sijn drie Eijndcn", voor f 1220 koopt. Sedert 1795 was het konijn in dit duin gebied vrijwel uitgeroeid. De heer Willem Borski II (1799-1881), in 1846 zijn moeder als eigenaar opgevolgd in het gehele bezit van Elswout en toebehoren, jaagde zelf niet en een jaar later werd de gehele duin- jacht van Elswout verpacht. De resultaten van de jacht werden sindsdien zeer nauw keurig bijgehouden. In het eerste jaar (1847) werden slechts eenenveertig ko nijnen geschoten, daarentegen echter 315 hazen. Daarna zijn die getallen omgekeerd en werden er weer meer konijnen dan ha zen geschoten. Willem Borski jr. (1834- 1884) was in tegenstelling tot zijn vader een enthousiast jager. Tot zijn jachtvrien den behoorde de toenmalige Bloemendaal- sc burgemeester -J. P. Lonbar Petri. Me nigmaal nam ook jhr. Maurits Jacob van Lennep, zoon van de letterkundige, mr. Jacob van Lennep aan de jacht in het Zwarte Veld deel. In 1882 werd een aanvang gemaakt met de bouw van het nieuwe huis en de oran- gerie naar ^e tekeningen van de architect C. Muysken, die ook de plannen voor de enorme stalgebouwen en koetshuizen ont- wierp. De parkaanleg werd herzien door de vermaarde tuinarchitect E. Petzold, daarbij geassisteei'd door de jonge Leonard A. Springer. De vijvers om het huis zou den worden gedempt, een plan dat later werd verworpen en er werd toen een waterverversingssystèem bedacht, met be hulp van het steeds toevloeiende duin water. De iacht en de vinkerij (een wrede sport) hadden de interesse van de heer Box-ski, maar zijn zwakke gezondheid was er oorzaak van dat zijn belangstelling voor „Elswout" allengs verflauwde en hij cvex-leed op 30 juni 1884 in Cannes. Dan komt dit buiten met het Zwarte Veld in handen van Box-ski's oudste zuster, ge huwd met de heer D. van der Vliet. In het laast van de vorige eeuw kreeg de toenmalige burgemeester van Haarlem gedaan, dat in het Zwarte Veld gronden in erfpacht wei-den uitgegeven tegen een jaarlijkse canon van f 1, waarop in 1898 de Haarlemse waterleiding werd aange legd. In 1918 werd een aanvang gemaakt met het aanleggen van verharde wegen door de duinen, aanvankelijk voor mili taire doeleinden. In de eerste wereldooi-- log verki-eeg de gemeente Bloemendaal door onteigening, na mislukte onderhande lingen met de eigenai-en van Elswout, de nodige düingrond voor de aanleg van de tegenwoordige Zeeweg, welke px-achtige weg, geprojecteerd door Leonard A. Springer, in 1921 voor het publiek werd opengesteld. Het Zwarte Veld ten noorden van de Zeeweg werd op 20 oktober 1950 overgedragen aan de Stichting het Natio nale Park de Kennemerduinen. Met de naam Zwax-te Veld wordt tegenwoordig nog slechts aangeduid een partij duinen gelegen achter „Kraantje Lek" ten noor den van de spoorbaan Zandvoort-Over- veen. Zo bleef er van dit enoi-me duinge bied in de loop der eeuwen nog slechts een klein gedeelte over, dat de naam „Zwarte Veld" draagt, terwijl „Elswout" gemeentebezit is gewox-den.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9