MacMillan en Lloyd in Parijs om barsten in NAVO te helen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gaillard verloor steun van zijn partij inzake Algerije HET WEER Sukarno en Hatta spraken tot „nationale opbouwconferentie" Frans-Duits overleg in New York Eisenhower medio december in Parijs Indonesië overweegt export nu via Duitsland te laten lopen $ee MORRIS before i/oc/étst// Pineau's botte afwijzing van bemiddeling gelaakt Zoon, terug uit Canada, steekt boerderij van ouders in brand Weinig wind Pineau verliet UNO om Von Brentano te spreken Stevensons gezelschap zeer gewenst Minister Mansholt kandidaat voor president Euromarkt? Burgemeester wegens anti- Amerikanisme afgezet Israel zoekt geen contact met landen van de NAVO Ontkenning van de heren Peres en Sjiloah Sovjet-bevelhebber in Oost-Duitsland vervangen Het woord is aan Ongeregelde Marokkaanse troepen vielen Ifni aan VljftigSpanjaarden in betwiste enclave gedood Superconstellation van KLM bij lesvlucht beschadigd Alarmoefening voor de landmacht Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1058 DODEN I j Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort i daarna om het leven gekomen 1058 j j personen, van wie 205 kinderen, j j Bovendien zijn later meer dan 400 personen overleden. 72e JAARGANG No 118 t Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 271 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen is de Britse premier Harold MacMillan in gezelschap van zijn ministers Selwyn Lloyd en (voor Europese Zaken) Maudling in Parijs gearriveerd om te trachten met zijn collega Felix Gaillard de Entente Cordiale, de Frans- Engelse alliantie, weer te herstellen van de schade, welke door de wapen leveranties aan Tunesië tien dagen geleden werden aangebracht. Dat die schade niet alleen ligt op het diplomatieke vlak hoopt een aantal ultra-rechtse politieke groepen de Britten aan het verstand te kunnen brengen. Zij schijnen verschil lende manifestaties op touw te hebben gezet, zodat de autoriteiten het raadzaam achtten enkele honderden extra manschappen van de politie naar het vliegveld te sturen om daar de eventueel bedreigde orde te kunnen garanderen. De Franse minister-president zal, in afwezigheid van Christian Pineau, die met het oog op de komende debatten over Algerije bij de UNO momenteel in New York vertoeft, tijdens het eendaagse overleg worden geassisteerd door de staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, en de secretaris-generaal van dit depar tement Louis Joxe. Marokkaans-Tunesische pogingen om een einde aan de desastreuze oorlog in Algerije te maken, zowel in Parijs door de oppositie als in de andere Westelijke hoofdsteden door de verantwoordelijke regeringen nog wel eens terug zal worden gekomen. Compromis gezocht Onze Londense correspondent schrijft over het bezoek: De Britse regering denkt er niet aan haar standpunt inzake de wapenleveran ties aan Tunesië te wijzigen en zij ver wacht dat evenmin van de Fransen. Des niettemin hopen MacMillan en Selwyn Lloyd, die vandaag naar Parijs gaan, het vertrouwen tussen beide regeringen enigs zins te herstellen. Dat is het hoofddoel van de dagjesreis van de twee Engelse ministers. Natuurlijk is de tijd tekort om de vele aan de orde zijnde vraagstukken grondig te behandelen, al zullen zij waar schijnlijk in sneltreinvaart worden door genomen. Zaterdag heeft Selwyn Lloyd in een rede in het Engelse plaatsje Bury St. Admunds opnieuw getracht de Fransen gerust te stellen door met klem te ontkennen, dat Engeland en de Verenigde Staten het boos- aai-dige plan zouden koesteren om ge zamenlijk de NAVO te willen beheersen of de Fransen in Noord-Afrika en in Europa politiek en economisch dwars te zitten. In tegendeel, Selwyn Lloyd verklaarde, dat Engeland zich slechts verheugd over een sterk en welvarend Frankrijk. Hij her haalde dat het enige doel van de actie inzake Tunesië was communistische door- siepeling te voorkomen. De Britten zullen in de UNO de Fransen inzake Algerije weliswaar zoveel mogelijk steunen, maar Engeland wil tevens trach ten op een compromis aan te sturen, zodat van Britse zijde soepelheid is vereist. Het gevaar bestaat, dat de Britten, zoals zo vaak gebeurt, ervan zullen worden be schuldigd van twee wallen te willen eten. Omgekeerd klaagt Engeland over hetzelfde ten opzichte van Frankrijk. De Franse poli tiek is namelijk dikwijls zo dubbelzinnig en onduidelijk dat de Britten er wanhopig over worden. Er zullen vandaag in Parijs dan ook zeker harde woorden vallen. Hoewel het aan Franse zijde misschien op prijs werd gesteld, dat de Britse staats lieden naar verluidt op persoonlijk initiatief en aandringen van president Eisenhower vóór de conferentie van de Atlantische regeringsleiders van half de cember aanstaande speciaal naar Parijs zijn gekomen in de hoop de voornaamste tegenstellingen weg te kunnen ruimen en misverstanden bij te leggen, verheelt men zich hier toch ook niet, dat beide stand punten nog erg ver van elkaar verwijderd blijven en men heeft hier zeker nauwelijks de indruk, dat de wat hooghartige gentle man MacMillan nu als boeteling het Kanaal is overgestoken. Noch inzake Al gerije en de Tunesische wapenleveringen noch ten aanzien van de Europese Een- heidsmarkt en de vrijhandelszone gelooft men in Parijs dan ook, dat de beide regeringsleiders heel veel dichter tot el kaar zullen kunnen komen. Er wordt in Parijs eerder gelooft, dat de Britse minis ters een hoffelijk gebaar hebben willen maken door wat balsem te smeren op de wonde der Franse gevoeligheid, die door het gedrag van Amerika en Engeland tegenover Tunesië ernstig gekwetst werd. Intussen kan Gaillard .de Britse rugge steun zeker goed gebruiken, nu morgen opnieuw de herziene kaderwet voor Alge rije aan het parlement ter goedkeuring wordt voorgelegd. De tegenstellingen tus sen links, dat die wet veel te timide en rechts, dat haar nog altijd veel te revolu tionair vindt, hebben zich de laatste dagen weer toegespitst en een kwalijk teken voor premier Gaillard is zeker, dat zijn eigen radikale partij tijdens het congres, dat afgelopen weekeinde te Straatsburg werd gehouden, de officiële regeringspolitiek zonder veel omhaal heeft afgekeurd. Gail lard, die zich persoonlijk naar Straatsburg had begeven, heeft in het bijzonder van zijn voorganger Pierre Mendès France zware verwijten te horen gekregen en in de motie, die tenslotte werd aangenomen, wordt de regering bezworen het voorstel van Marokko en Tunesië om in het Alge rijnse conflict te bemiddelen, in ernstige overweging te nemen. Dat de minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau dit Marokkaans-Tunesische aanbod in Washington terstond van de hand meende te moeten wijzen, heeft overigens niet alleen in liberale kringen te Parijs een teleurstelling teweeggebracht, maar ook in Londen en vooral te Washington duidelijke afkeuring verwekt. Het is dan ook aan te nemen dat de komende weken op die In Helden is enige dagen geleden de boerderij van de landbouwer V. groten deels in vlammen opgegaan. Het onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht, dat de brand is gesticht door de 30-jarige zoon van de landbouwer, die een dag te voren was teruggekeerd uit Canada, waar heen hij acht jaar geleden was geëmi greerd. Hij werd echter niet vriendelijk ontvangen en zijn familie had hem te ver staan gegeven, dat hij maar beter in Ca nada had kunnen blijven. Hij is toen weg gegaan, maar 's nachts teruggekomen en heeft de boerderij in brand gestoken. De stallen en schuren gingen in vlammen op, maar het woonhuis bleef gespaard. De schade bedraagt ongeveer f 25.000, welke slechts gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. 50°OOCOQOGGCC<X>000002C03CXX3COCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCOCOOOC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en voornamelijk i in het zuiden van het land tijde- lijk mist. Weinig wind en onge- s veer dezelfde temperaturen als I vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. XOKCCCOOCOCOCOODDCCCOODCCOCOOCOCOCOÏCCOCC<XOC>COCOCOOCC< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S MacMillan WASHINGTON De Franse en West- duitse ministers van Buitenlandse Zaken, Pineau en Von Brentano, hebben op het vliegveld van New York, Idlewild overleg gepleegd, aldus is van diplomatieke zyde in Washington vernomen. Pineau zou uit New York, waar hij de vergaderingen van de assemblee der UNO bijwoont, speciaal naar Idlewild zijn gereden om met Von Brentano te spreken, terwijl deze op het toestel naar Rome wachtte. Von Brentano zou de Franse minister van Buitenlandse Zaken hebben ingelicht over de tweedaagse besprekingen, die hij met Dulles heeft gevoerd. De Amerikaans- Westduitse besprekingen hadden meer overleg binnen de NAVO tot onderwerp, iets waarop Pineau. die eerder met Dul les onderhandelingen voerde, met klem heeft aangedrongen. Frankrijk en West-Duitsland bevinden zich, althans wat de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie betreft, in een vrij wel analoge positie. Als grote mogend heden beschikken zii, in tegenstelling tot Engeland en de Verenigde Staten, niet over kernwapens. En zowel Bonn als Pa rijs vreest een Angelsaksische overheer sing in de NAVO. Pineau en Von Brentano hebben hoege naamd niet over de TUnesische kwestie gesproken, Frankrijk weet zich in dezen van de steun van West-Duitsland verze kerd. WASHINGTON (AFP-Reuter) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Von Brentano, die zaterdag te Washington was aangekomen, van waar hij zondag naar Rome is vertrok ken, heeft tegenover verslaggevers ver klaard, dat de „besprekingen van infor matieve aard", die hij met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Foster Dulles heeft gevoerd, een „uitstekend verloop" hebben gehad. Volgens Reuter hebben de V.S. een Westduits voorstel, door Von Brentano bij zijn bezoek aan Washington met steun van Italië ingediend, om overleg binnen NAVO-verband verplicht te stellen vóór dat men belangrijke besluiten op het ge bied van de buitenlandse politiek neemt, afgewezen, aldus is van gezaghebbende zijde in Washington vernomen. PARIJS, (Reuter) - President Eisenho wer zal op 15 december in Parijs aanko men ter bijwoning van de topconferentie van de NAVO, die 16 december begint, en minstens tot 18 december in Parijs blij ven, aldus heeft de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zondag be kendgemaakt. Hagerty verklaarde dat president Eisenhower wellicht nog langer dan 18 december in Parijs zal blijven als de besprekingen dit eisen. In Amerikaanse regeringskringen ves tigde men er de aandacht op dat president Eisenhower er bij Adlai Stevenson - advi seur van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, voor kwesties van buitenlands beleid - op aan zal dringen hem naar de NAVO-conferen- tie te Parijs te vergezellen. Hagerty zei voorts, dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, een paar dagen vóór Eisen hower in Parijs zal aankomen om voorbe reidingen voor de besprekingen te treffen. KOPENHAGEN (AFP) - De Verenigde Staten hebben Denemarken aangeboden raketten te leveren van het type „Nike- Ajax", aldus heeft de Deense minister van Defensie, Hansen, verklaard. Het type „Nike-Hercules", dat driemaal zo grote reikwijdte heeft, zou wel aan Noorwegen zijn aangeboden maar niet aan Denemar ken, aldus Hansen. BONN (UP) - Bondskanselier Adenau er heeft met de Deense premier H. C. Han sen besprekingen gevoerd over de NAVO- topconferentie, op 16 december in Parijs. Denemarken heeft destijds in tegenstel ling tot West-Duitsland, de Verenigde Sta ten niet toegestaan bases voor kernwa pens op zijn grondgebied te vestigen en voorts te kennen gegeven dat het leger niet met kernwapens zal worden uitge rust. Zaterdag werden de Gemeenschappelij ke Markt en de Europese Vrijhandelszone besproken. Vanavond vertrekt premier Hansen naar Kopenhagen. In Brussel, waar de raadgevende inter parlementaire Benelux-raad vergadert, loopt het gerucht dat de Nederlandse mi nister van Landbouw, Sicco L. Mansholt, candidaat is voor het presidentschap van de Europese Gemeenschappelijke Markt. Verwacht wordt dat volgende maand de president van Euratoom en Euromarkt zullen worden benoemd, wanneer de mi nisters van de zes landenleden tijd vinden om gedurende de NAVO-vergadering in Parijs deze kwesties te bespreken. Volgens geruchten, die onder de deel nemers aan de Beneluxvergadering de ronde doen, staan minister Mansholt en de Belgische minister van Economische Zaken, Jean Rey, samen op de nominatie voor president van Euromarkt (UP). Tokio (AFP).- De gemeenteraad van Na- ha, de hoofdstad van het door de Amerika nen bezette Japanse eiland Okinawa, heeft de burgemeester, die tegen de Ame rikaanse bezetting is gekant, van zijn func- tien ontheven. Het besluit werd met 17 tegen 10 stemmen genomen. Volgens de bestaande wetgeving kon de burgemees ter, Kamejiro Senaga, slechts met een meerderheid van twee derden worden af gezet, maar de Amerikaanse hoge com missaris van het eiland vaardigde zon dag een decreet uit, waardoor het de libe rale tegenstanders van de burgemeester mogelijk werd gemaakt, deze met eenvou dige meerderheid te ontslaan. Onlangs heeft Senaga, die secretaris-generaal van de „Volkspartij" is, in de gemeenteraad verklaard, dat men een einde moest ma ken aan de militaire dictatuur over het eiland. De Japanse socialistische partij heeft de regering-Kisji gevraagd, bij de Ameri kanen te protesteren. Het Japanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft echter laten weten, dat de regering zich volgens de bestaande wetten niet kan mengen in een conflict tussen de bevolking van Oki nawa en de Amerikaanse autoriteiten. DJAKARTA (ANP) De „nationale op bouwconferentie", welke in Djakarta wordt gehouden, is maandagmorgen geopend met redevoeringen van president Sukarno en oud-vice-president Hatta, die in hun toe spraken vooral de nadruk legden op de behoefte aan een opbouwprogramma voor geheel Indonesië en aan de noodzaak van opvoering der voedselproduktie. Met uit zondering van Midden-Sumatra hebben alle buitengewesten delegaties naar deze conferentie afgevaardigd. De militaire commandant van Midden- Sumatra, luitenant-kolonel Ahmad Hus sein, verklaarde dat de besprekingen nut teloos zullen zijn, zolang de „fundamen tele vraagstukken", welke enkele maanden geleden tijdens de conferentie tot nationaal overleg tussen centrale regering en de buitengewesten werden besproken, niet zijn opgelost. Tot deze vraagstukken re kende hij de verwezenlijking van de sa menwerking tussen Sukarno en Hatta, normalisatie van de betrekkingen tussen Djakarta en de buitengewesten en regeling van het legerprobleem. Tegelijk met de opening van de nieuwe De directeur-generaal van het Israëli sche ministerie van Defensie de heer Pe res, en de directeur politieke zaken van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken, de heer Sjiloah, hebben in particuliere gesprekken te Den Haag het Reuterbericht van zaterdag uit Tel Aviv, tegengesproken, dat zij naar Europa zou den zijn gekomen om een waarborg van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te krijgen tegen een mogelijke Arabische aanval op Israel, als die op aandringen van de Sovjet-Unie zou worden gepleegd. Volgens hun zeggen is het gerucht als zou den zij voor Israel toelating tot de NAVO verzoeken, uit de lucht gegrepen. Zij zijn in Den Haag ter gelegenheid van de jaar lijkse conferentie van Israëlische diplo maten in Europa. Van rechts naar links Prins Bernhard, dr. Adenauer, Koningin Juliana, Robert Schmnan en dr. M. J. Prinsen, Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland in het Concertgebouw te Amsterdam, tijdens de uitvoering van een aantal Europese werken door het Concertgebouw Orkest onder leiding van Bernard Haitink. Het concert vormde het slot van de middagverga dering van het congres van de Fonda- tion Europèenne de la Culture", dat het afgelopen weekeinde te Amsterdam is gehouden. Adenauers politieke tegen stander, de leider der Westduitse socia listische partij, Erich Ollenhauer, was eveneens in Amsterdam. Hij sprak 's morgens in het Persinstituut voor studenten van de Faculteit der Politie ke en Sociale wetenschappen van de Stedelijke Universiteit. Naast hem ziet men zitten prof. mr. dr. J. Barents, hoogleraar in de politieke wetenschap van de faculteit. BERLIJN (Reuter) Naar van gezag hebbende zijde te West-Berljjn wordt vernomen, zal de opperbevelhebber van de Sovjet-strijdkrachten in Oost-Duits land, maarschalk Andrei Gretsjko, worden benoemd tot plaatsvervangend minister van Defensie van de Sovjet-Unie. Zondag werd uit Berlijn gemeld, dat de maarschalk in Oost-Duitsland zou worden vervangen door generaal Zacharov. De chefstaf van het Oostduitse leger, generaal-majoor Vincenz Müller is van zijn post ontheven, aldus meldt het West- Rudi Jahn, een hoge autoriteit van het burgerlijk bestuur In de Oostduitse stad Dresden, heeft, blijkens berichten in Oost duitse bladen verklaard, dat de Oostduitse regering de afschaffing overweegt van de levensmiddelen-rantsoenering. conferentie, werd in het Indonesische par lement door leden van de nationalistische fractie en die van de Islamitische partijen Masjumi en Nahdahtul Ulama een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op een spoedig herstel van de samenwerking tussen Sukarno en Hatta. (Reuter) De Indonesische regering heeft bevolen, dat de bevolking en ook de landgenoten in het buitenland maandag op het middaguur het werk enkele minu ten laten rusten bij wijze van „plechtige contemplatie" over de strijd om Nieuw- Guinea. „Geen geweld" MELBOURNE (Reuter) Tijdens een interview voor de televisie heeft de In donesische ambassadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi verklaard, dat Indonesië niet voornemens is geweld te gebruiken in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, ten zij uit zelfverdediging. Voorts zeide hij niet te geloven, dat de berichten over geweld pleging tegen Europeanen in Indonesië juist zijn. (UP) Volgens het Australische blad „Sydney Sun Herald" had een uit Indone sië terugkerend Nederlands zakenman te Sydney verklaard, dat 500 Nederlandse, Australische en Engelse gezinnen in In donesië zich zouden voorbereiden op het vertrek uit Indonesië. De zakenman vertelde volgens het blad verder nog, dat een Indonesische strijd macht op West Nieuw Guinea was geland met brenguns, mortieren en handgranaten Nederlandse mariniers zouden de landing hebben afgeslagen, en 16 Indonesiërs ge vangen hebben genomen. WASHINGTON (Reuter). De „Balti more Sun" noemt de Indonesische eis in zake „Nieuw-Guinea „niet indrukwek kend". „Dit is ontmoedigend gesnoef var. een land, dat, tot nu toe, praktisch niet de bekwaamheid heeft getoond zijn zaken in eigen land te beheersen", aldus dit blad. „Export-verlegging" DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Handel, professor Sunardjo, heeft het maandag „natuurlijk" genoemd, dat de Europese handel in de Indonesische exportprodukten naar West-Duitsland (Hamburg) zal worden verlegd, in het ge val Indonesië de handelsbetrekkingen met Nederland zou verbreken als de UNO er niet in mochten slagen een oplossing te vinden voor de kwestie Nieuw-Guinea. De vraag is, aldus de minister, of de Duitse zakenlieden bereid zijn de Indonesische produkten naar andere landen te distri bueren, zoals Nederland de laatste jaren heeft gedaan. Minister Sunardjo is kortgeleden van een reis naar West-Duitsland in Djakarta teruggekeerd. Hij deelde niet mede, of Indonesië over deze kwestie overeenstem ming met de Westduitse regering heeft bereikt. Intussen heeft het kabinet een commis sie ad hoe ingesteld, die tot taak heeft bij de regering voorstellen in te dienen over de maatregelen, welke zullen moeten wor den genomen „voor de uitvoering van de opzegging der R.T.C.-overeenkomsten met Nederland". Tot de benoeming van deze commissie werd overgegaan, nadat de Nationale Raad bij het kabinet aanbeve lingen had ingediend over stappen, die Indonesië zou moeten nemen als de debat ten in de UNO voor Indonesië ongunstig mochten uitvallen. Ludovic Halévy: Als men geld wil krijgen, moet men eerst zorgen dat men het niet nodig heeft. RABAT (Reuter) Bij gevechten tussen Spaanse grenstroepen en leden van het Marokkaanse Bevrijdingsleger aan de grens van de Spaanse enclave in Zuid- Marokko, Ifni, zouden ongeveer 50 Spaanse soldaten gedood of gewond zijn, aldus on bevestigde berichten die in Rabat circu leren. In officiële kringen in Madrid zijn deze berichten aanvankelijk tegengesproken. Volgens welingelichte kringen in Agadir zouden vijf tot zes Spaanse grensposten, die elk ongeveer twintig man telden, za terdagmorgen vroeg door verscheidene honderden leden van het bevrijdingsleger uit het gebied van Goulimine aangevallen zijn. In dit gebied zijn kortgeleden onge veer 12.000 man van het bevrijdingsleger, die met automatische wapens zijn uitge rust, samengetrokken. Zij staan onder be vel van Ben Hammoe. Volgens eerder genoemde berichten zou het bevrijdingsleger ook Tantan, de noor delijkste Spaanse post in Rio de Oro, heb ben aangevallen. Ongelegen (UP) Deze plotseling serie aanvallen door „ongeregelde" Marokkaanse troepen zal misschien het Marokkaans-Tunesisch aanbod om in de Algerijnse oorlog te be middelen, ondermijnen, zo menen sommige waarnemers. Deze aanvallen zijn onge twijfeld bijzonder onaangenaam voor de Marokkaanse koning Mohammed V tijdens diens bezoek aan de Verenigde Staten, dat heden begint. Mohammed, die zondagavond per vlieg tuig naar Washington vertrokken is, zou, naar verwacht werd, trachten de Ameri kanen warm te maken voor het bemidde lingsvoorstel, dat hij en de Tunesische president Habib Bourguiba verleden week gedaan hebben in de Algerijnse kwestie. Maar, zeggen waarnemers in Rabat, de aanvallen op Ifni zullen de Amerikaanse autoriteiten misschien de indruk geven dat Mohammed niet in staat is anti-Euro- pese gewelddadigheden door zijn eigen landgenoten te verhinderen en daarom niet de aangewezen man is om te trachten het Algerijnse conflict te regelen. Tijdens een lesvlucht, is maandagmor gen een Super constellation van de K.L.M. bij het starten op Schiphol aan het eind van de baan van het verharde gedeelte geraakt, waardoor het toestel lichte scha de opliep en waarbij onder meer de pro pellers werden verbogen. Het betreft hier een aan het eind van de baan noodge dwongen onderbroken start. Instructeur van de PH-LKF (Phoenix) was de heer R. T. Esser. Geen van de bemanningsleden liep enig letsel op. Hedenmorgen om tien uur heeft de chef van de Generale Staf het bevel gegeven voor de alarmoefening, die onlangs werd aangekondigd en waarbij nagenoeg de ge hele Koninklijke Landmacht is betrokken. De oefening heeft ten doel de paraatheid van de troepen op de proef te stellen en zal niet langer dan enkele dagen duren. Zij speelt zich in hoofdzaak af op de Ve- luwe en in Overijsel en de Achterhoek. Daar moet gedurende enige dagen reke ning worden gehouden met een druk mili tair verkeer. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE TRUIEN EN SOKKEN Op de betonweg in Boelenslaan, een dorpje bij Drachten, zijn twee per sonenauto's tegen elkaar gebotst waarbij de bestuurder van een der wagens, de heer P. de Jong, autosloper te Heerenveen, zo ernstig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. Zijn echtgenote werd zwaar ge wond. Zij werd, evenals de inzittenden van de andere auto, de heer J. van der Woude uit Gorredijk en zijn echtgenote, naar het Protestants Ziekenhuis vervoerd. De 16-jarige J. G. Wenzel is in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overleden aan verwondingen, die hij zaterdag opliep toen hij van de bok van een wagen werd geslingerd, waarvan het paard op hol was geslagen. Pater Barth. Ooyen is te Hulst met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto gereden. Hij is in het ziekenhuis overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1