Twintig jaar geëist in Nieuwlandse moordzaak PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Weinig weersverandering <€ocU ió Uet zo sl Wereldnieuws Pauw J MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 Zware jongen ontkentdat hij de geheimzinnige passagier" in verdachtes taxi is geweest Mocht men, het zal niet lang meer duren, Een proefraket naar mij toe sturen, Laat dan de mensen maar benêe Maar stuur wat Caballero mee! CONSTANTE KWALITEIT Bom gevonden vlak bij Venlo's nieuwe brug II Twee zeilers op Atlan tische Oceaan vermist De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaaijer, heeft zater dagmiddag aan liet slot van een uitgebreid requisitoir, waarin hij uiteenzette, waarom de verdachte in de Nieuwlandse moordzaak zijns inziens schuldig is aan moord en diefstal, een gevangenisstraf van 20 jaar en daarmee bevestiging van het vonnis van de Middelburgse rechtbank geëist. De twee verdedigers van de verdachte vroegen vrijspraak, omdat naar hun mening het wettig bewijs in deze zaak ontbreekt, althans zeer onvoldoende is. Een der advocaten stelde voor het onderzoek te heropenen, onder meer om het mogelijk te maken, dat de ver klaringen, die een Amsterdamse paragnost (helderziende) tegenover de ver dedigers over de schuldvraag in de Nieuwlandse moordzaak heeft afgelegd, onderzocht zullen kunnen worden. De eerste getuige, die zaterdag werd gehoord, was een 50-jarige werkman uit Veere, die in de nacht van de moord door de verdachte in zijn taxi van Veere naar Vlissingen was gereden. Hij verklaarde, dat er nog een passagier was meegereden, iemand in een leren jas en met zwart ach terovergekamd haar. „Hij deed de hele weg geen mond open," zei deze getuige, die verder geen bijzonderheden over zijn ge heimzinnige reisgenoot kon vertellen. Volgens de politie zou de verdachte na de moord met het lijk van zijn slachtoffer in de taxi naar Vlissingen zijn gereden, om het daar in de Schelde te werpen, van welk voornemen hij echter moet hebben afgezien. Verdachte onthulde vrijdag, dat de geheimzinnige passagier een thans ge detineerde „zware jongen" is geweest, die in Middelburg „zaken" had gedaan en wiens naam hij daarom tot vrijdag niet had willen noemen. De procureur-generaal gelastte zaterdag deze „zware jongen", Willem G., die reeds uit Veenhuizen naar Den Haag bleek te zijn overgebracht, binnen te brengen. G. verklaarde, de nacht van de moord thuis te zijn geweest. Hij ontkende, in Nieuwland te zijn geweest en met ver dachte meegereden te zijn. De president vraagt hem, een leren jas aan te trekken, die een parketwachter aan reikt. De getuige doet wat hem gezegd wordt. In de zaal en op de publieke tri bune ontstaat hilariteit als blijkt dat de jas hem veel te klein is. „Trekt u eerst uw colbertjasje maar uit", zegt de president. Getuige kon de jas nu aantrekken, al kost het hem moeite. De werkman, de passagier van die nacht, wordt nu weer naar voren geroepen. Hij moet zeggen of hij de figuur in de leren jas herkent als de geheimzinnige zwijg zame meerijder. Na een korte blik op G. zegt getuige: „Dat kan ik niet meer zeg gen." De president verzoekt dan de dochter van een der politiemannen de leren jas aan te trekken. „Lijkt zij soms meer op die figuur?" Maar ook deze vraag kan de getuige niet bevestigend beantwoorden. Verdwenen geld Hierna hield het gerechtshof zich bezig met de vraag waar het geld van de weduwe was gebleven. Volgens de berekeningen moet zij kort voor de moord ongeveer 6220 in huis hebben gehad. Van dit geld' werd na de moord in haar huis niets terug gevonden. Tijdens het- onderzoek ontdekte de politie, dat de verdachte twee dagen vóór de moord een bedrag van 3000 heeft gestort op zijn rekening bij een bank te Middelburg. Bij een huiszoeking vond men bij verdachte thuis nog eens een bedrag van 3000, gedeeltelijk verstopt achter een klok, gedeeltelijk in een suikerpot, die begraven was in de tuin. De verdachte verklaarde dit geld reeds lang vóór de moord te hebben bezeten. Hij had het ver diend met de autohandel, doch bewijzen kon hij dit niet. Hij kwam vervolgens met een geheel nieuwe bewering, namelijk, dat de weduwe hem verteld had van het geld, dat zij (twee dagen voor haar dood) van de bank gehaald had, nog 3000 te moeten betalen aan iemand, die dit bedrag destijds aan haar man had geleend voor de aan koop van een auto. Wie deze onbekende geldschieter was, kon verdachte niet zeg gen. „De weduwe heeft geen 6220 in huis gehad, doch slechts 3220, zodat het bij mij aangetroffen geld nooit van haar af komstig kan zijn geweest," zei verdachte. Requisitoir In zijn zeer uitvoerig requisitoir be schreef de procureur-generaal de verdachte als een brutaal man. Het bewijs van de verdachte's schuld vond de procureur- generaal in drie punten. Ten eerste het aanwijzen van de verdachte door de po litiehond. Dit bewijs is door de verdachte slechts met leugens bestreden. Het tweede bewijspunt ligt in het feit, dat de ver dachte bijzonderheden over de moord blijkt te kennen, die op dat moment alleen aan de dader bekend konden zijn, omdat de politie en de dokter deze bijzonderheden aan niemand medegedeeld hadden. Het derde bewijsmiddel is verdachte's mislukte alibi. Vast staat, dat hij van kwart voor een tot twee uur buitenshuis was. Hij had hiervoor een alibi klaar, waaraan hij hard nekkig vasthield. Het telefoontje uit Veere om kwart over een kwam zeer ongelegen voor de verdachte. Hij hoorde er pas van toen hij om half twee thuis kwam. Toen meende hij van de nood een deugd te maken door zich meteen van het lijk te ontdoen. Voor hij naar Veere reed ging hij het lijk eerst ophalen; volgens de procu reur-generaal was die geheimzinnige pas sagier wel degelijk het lijk van de weduwe. Hij had echter niet voorzien, dat de werk man B. in Vlissingen niet terecht kon en toen weer mee terug reed naar Veere. Het lijk moest toen ook mee terug. De grote tijdhiaten in verdachte's alibi worden, be halve door de moord, ook verklaard door het feit, dat hij het lijk weer moest terug leggen en het laken om haar hals moest knopen, aldus mr. Zaaijer. Diefstal het motief Volgens de procureur-generaal is dief stal het motief voor de moord geweest. Nadat haar man was overleden ontstonden tussen de weduwe en de verdachte relaties. Nadat zij kennis had gemaakt met een andere man „lag verdachte eruit". Hij moest de sleutels van haar huis zelfs terug geven. De weduwe werd bang voor de verdachte. Zij heeft tegen anderen gezegd: „Hij is tot alles in staat als hij er beter van kan worden". Voor verdachte werd de situatie ook precair: wilde het geld hem niet ontglippen, dan moest hij toeslaan. Hij stal het geld en vermoordde de vrouw. Het was een zeer weloverwogen moord, zo be sloot de procureur-generaal zijn requisi toir. Van de verdedigers was mr. P. C. Adriaanse de eerste, die het woord voerde. Hij sprak als zijn persoonlijke overtuiging uit dat verdachte de moord niet gepleegd heeft. Het is waar, aldus pleiter, dat de verdachte, die al vele malen wegens ver- mogensbedrijven is veroordeeld, een slech te reputatie genoot. Maar het was onjuist om er daarom bij voorbaat van uit te gaan, dat verdachte de moord wel gepleegd zou hebben. Toch is dat gebeurd, aldus pleiter. Na verdachte's arrestatie heeft de politie niet meer in een andere richting gezocht. De verdediger was van oordeel, dat het vervoeren van de dode op de wijze, die de politie en ook de procureur-generaal ver onderstellen, onmogelijk is. Het is onmoge lijk met een rechtop zittend lijk een lange autorit te maken zonder dat een andere passagier argwaan krijgt. „Hoe kan ver dachte het lijk uit en in het huis gekregen hebben, zonder dat iemand het gezien heeft, in een straat waar nota bene ver scheidene politiemannen wonen?" vroeg pleiter. Het enige wettige bewijs in deze zaak achtte pleiter nog zeer twijfelachtig, namelijk de proef met de speurhond. Ook een hond kan zich vergissen. De procureur-generaal leidt de moord af uit de diefstal, maar de diefstal is niet be wezen, aldus mr. Adriaanse, die besloot met vrijspraak te vragen. De tweede verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, noemde het zeer opvallend dat de politie ruim een week lang overtuigd is geweest dat het hier een geval van zelf moord betrof. Pas later ging men een moordenaar zoeken en daarbij richtte alle aandacht zich direct op de verdachte. Men had echter ook andere mogelijkheden moeten ond ex-zoeken. De verdachte zou bijzonderheden over de mooi-d hebben ge weten, die alleen aan de politie, de dokter en de dader bekend zouden zijn. Maar volgens pleiter waren er „lekken" ge weest. Des avonds was heel Nieuwland al van alles op de hoogte. Pleiter was voorts van oordeel, dat de kwestie van de ge heimzinnige taxipassagier nader onder zocht jnoet worden en vi-oeg daarom de zaak tferug te wijzen naar de rechter-com- missaris voor een heropening van het onderzoek. Helderziende Tenslotte sprak pleiter over de verkla ringen van een paragnost die door de ver dedigers buiten het gerechtelijk onderzoek om in deze zaak is betrokken. De verkla ringen van deze helderziende, die werden afgelegd ten overstaan van prof. Tenhaeff, Tioogreraar in de parapsychologie aan de rijksunivex-siteit te Utrecht, zijn door de verdedigers vastgelegd op een geluids band, welke mr. Kurtz ter beschikking van het hof stelde. De helderziende heeft al lerlei bijzonderheden verteld over de in richting van het huis van de weduwe, welke bij controle tot in de kleinste details bleken te kloppen. Daarna verklaarde hij dat de verdachte de moord niet heeft ge pleegd. De naam van de werkelijke dader kon de paragnost niet noemen doch wel gaf hij een zeer gedetailleerde persoons beschrijving van deze man. „Ik wil uit deze verklaring van een hel derziende geen bewijs putten voor de on schuld van de verdachte, maar ik zie hierin wel een aanwijzing van de richting, waarin alsnog moet worden gezocht ten einde de feitelijke dader op te sporen", aldus pleiter. „Het inschakelen van een helderziende in dit stadium van de strafvervolging is fundamenteel onverenigbaar met ons strafrechtstelsel", zei mr. Zaaijer in zijn repliek. „De rechter heeft de vex-antwoor- delijkheid te ooi-delen over het schuldig of onschuldig. Men mag hem niet vragen zijn verantwoordelijkheid af te schuiven op een pax-agnost". De procui-eur-generaal wees er overi gens met nadruk op dat hij niet het be staan van helderziendheid wilde aanvech ten. Hij was van mening dat het inschake len van een helderziende van groot nut kan zijn in gevallen waarbij de politie volkomen in het duister tast. In dergelijke gevallen kan een helderziende als tip gever optreden, waarna het normale on derzoek aan de hand van feiten en be wijzen kan beginnen. Mi-. Adriaanse erkende dat het in schakelen van een paragnost in dit sta dium van de vervolging onverenigbaar is met het strafrechtstelsel, maar dat het toch veel erger is om iemand, die on schuldig zou kunnen zijn, twintig jaar in de gevangenis te zetten. In zijn laatste woord betuigde tenslotte de verdachte nogmaals zijn onschuld aan de moord en de diefstal. Het gerechtshof zal op 6 december uitspx-aak doen. ADVERTENTIE Bij rhet verrichten van graafwerk voor de riolering is op twee meter diepte en vla:k bij de oprit van de nieuwe Maasbrug een onontplofte bom van 250 kg gevonden. De Mijnopruimingsdienst heeft de bom on schadelijk gemaakt. VEELBELOVENDE ZWEEDSE ACTRICE OM HET LEVEN GEKOMEN De vijfentwintigjax-ige Zweedse toneel speelster Pia Skogkmd is zaterdagavond op het station in Uppsala door een trein overreden en om het leven gekomen. Zij was onder andere door haar optreden in „Het dagboek van Anne Frank" in Zweden een van de meest belovende jonge talenten geworden. WEERRAPPORTEN Tijdens het weekeinde werd het weer in onze omgeving beheerst door een krach tig hogedrukgebied, waarvan het een- Temperaturen: buiten- trum zich boven zuidoost-Engeland be- en binnenland: heden- vond met een luchtdruk van ongeveer morgen 7 uur. Neerslag: 1035 mb. Om de depx-essie heen voerden aa e uur' krachtige westelijke tot noordwestelke Helsinki onbewolkt winden tamelijk zachte en vochtige lucht Stockholm licht bew. over de Noox-dzee naar Zuid-Scandinavië. Oslo onbewolkt Ons land bleef aan de rand van deze stro- Kopenhagen motregen ming zodat het weer gekenmerkt werd Abex-deen door opklaringen waarbij de temperaturen Londen op de meeste plaatsen tot 8 of 9 graden Amsterdam opliepen. In de nacht van zondag op Brussel maandag ontstond in het zuiden van het Luxembux-g land een dichte mist, maar later begon- Parijs nen wolkenvelden binnen te drijven en Bordeaux verdween de mist even snel als ze ont- Grenoble staan was. Hoewel de depressie-activi- Nice teit op de Oceaan is toegenomen boet het Berlijn hoge-drukgebied nog weinig aan kracht in. Frankfox-t Er komt daax-door weinig verandering in de weerstoestand. EB 5 5'2 a 2 -4 -0 windst. -0 w 9 nw nnw Dinsdag 26 november Zon op 8.20 uur, onder 16.38 uur. Maan op 11.54 uur, onder 21.43 uur. Maanstanden 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 november Hoog water: 6.37 en 18.53 uux\ Laag water: 2.09 en 14.26 uur. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew. windst. 9 geheel bew. w 4 geheel bew zw 6 mist zw 2 onbewolkt n 1 onbewolkt nnw -2 mist windst. -4 geheel bew. zzw 4 onbewolkt nnw 9 regen w 6 geheel bew. wzw 4 zwaar bew. windst. -1 licht bew. nw -3 half bew. n 2 licht bew. ozo -2 zwaar bew. w 3 geheel bew. windst. -3 onbewolkt ono 6 onbewolkt ono 8 zwaar bew. no geheel bew. wzw geheel bew. w geheel bew. wzw geheel bew. wzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 14 8 7 7 6 5 6 2 2 •2 S o 0 0 1 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 Weddenschap om 1 dollar Zes dagen zyn verstreken en nog is er geen enkel bericht ontvangen van een Engelsman en een Amerikaan die na een weddenschap met 1 dollar als inzet tegen elkaar uitkomen in een zeil race over de Atlantische Oceaan. De 43-jarige Edwax-d Allcard, een ver maarde Britse zeiler, had dinsdag 19 november de snelste start in zijn „Sea Wanderer", een kaag van 36 voet, waarin hij in 1954, alleen, de Atlantische Oceaan is overgestoken. Maar hij werd spoedig ingehaald en voorbij gestx-eefd door zijn rivaal Peter Tangvald uit Los Angeles, aan boord van de „Windflower", een jacht van 45 voet. En toen de zeilen ach ter de horizon verdwenen kreeg men de indruk dat de Amerikaan de leiding had. Allcard heeft aan alle schepen op de route verzocht zijn positie en die van Tangvald op te geven aan agenten van Lloyds, die dan zijn ouders in Leather- head in Sux-rey op de hoogte kunnen hou den, maar tot nu toe is taal noch teken van hem vernomen. Naar verluidt stond hun goed weer te wachten. De twee zeilers hopen het kerstfeest te kunnen vieren op hun bestemming: An tigua in Brits West Indië, 2800 mijl van Las Palmas. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden. HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem. Tel. 52760 Overstromingen. Minstens zestien per. sonen zijn omgekomen bij de overstro mingen in oost-Algerije. Elf van dè slachtoffers waren Franse soldaten.Twee van hen kwamen om bij reddingspogin gen. Drie andere soldaten verdronken toen de jeep waarin zij zaten door het water werd meegesleurd. De overstro mingen zijn veroorzaakt door zware regens, die maandag begonnen. Merken. Russische geleerden zullen vol gend jaar de route van tx-ekvogels na gaan door de diex-en te mei-ken met be hulp van radio-actieve isotopen, aldus heeft Tass zondag gemeld. De concen tratie van de isotopen zal zodanig zijn dat de i-adio-activiteit geen schadelijke gevolgen zal hebben. Begrepen. De gouverneur van Brits- Guyana, Sir Patrick Renison, heeft een besluit getekend, waarbij de uit zonderingstoestand is opgeheven die sedert 8 oktober in Bx-its-Guyana van kracht is geweest. Op die datum stelde het Britse ministei-ie van Koloniën de grondwet van Brits-Guyana buiten werlqng, en werd di\ Cheddi Jagan, de leider van de progressieve volkspartij in Brits-Guyana, ontslagen als premier Dit jaar werd dx\ Jagan echter weder om gekozen. Lang diner. Op een 150 meter lang per- ron van het centraal station van de Stockholmse ondergrondse hebben za terdag 1900 functionarissen, genodig- den en arbeiders aangezeten aan een diner. Het was het grootste, dat de ge schiedenisboeken van Stockholm ver melden. En het zette alvast luister bij aan de opening, zondagochtend om tien uur, van het laatste deel van het onder gronds spoorwegnet van Stockholm. Bosbranden. In de Australische staat New South Wales woeden nog stec-ds grote bosbranden, die weideland, duizenden stuks vee, houtmolens en woningen hebben vex-nietigd. Zondag overleed een der vrijwilligers, die de brand be strijden, aan zijn brandwonden, terwijl een politieman ernstig werd gewond. In enkele streken zijn de telefoon- en spoorlijnen afgebroken. De toestand werd beschreven als „kurkdroog en explosief". Bestuur. Op de laatste dag van het drie daagse jaax-congres van de Oostenrijkse socialistische partij, is de Oostenrijkse vice-kanselier Bruno Pittermann her kozen als voorzitter van deze partij. Gekozen als vice-voorzitters werden minister van Binnenlandse Zaken Oskar Helmer, de Weense burgemeester Franz Jonas en het pax-lementslid Gabriele Proft. Protest. De gehele bevolking van het eiland Nii (3000 mensen), ongeveer 160 km ten zuiden van Tokio, heeft zondag een protestbijeenkomst gehouden in vex-band met een plan van de Japanse regering om het gebied als basis voor het afschieten van geleide projectielen te gebruiken. Luchten. In het Britse leger begint maandag een „operatie-kankerpit", waarbij 9000 Bx-itse militaix-en hun hart kunnen luchten en vertellen mogen wat er volgens hen aan de dienst mankeert. De operatie is georganiseerd door het ministerie van Defensie, dat wil nagaan op welke manier de dienstneming bij het leger aantrekkelijker gemaakt kan worden voor vrijwilligers. Nog nooit. Volgens een officiële bekend making te Cairo zijn er sinds de ope ning van het Suezkanaal in 1869 nog nooit zoveel schepen gepasseerd als vrijdag, namelijk twee konvooien van 29 schepen in zuidelijke richting en een konvooi van 35 schepen in noordelijke richting. Op de hoogte. Het onderzoekcentrum van het Amex-ikaanse leger zegt een in grote mate gepex-fectioneerd apparaat te heb ben ontworpen voor het ontdekken van onweders op grote hoogte. Het appa raat bevat een elektronisch brein. Beroep. De Zwitserse president dr. Hans Streuli heeft zondag een beroep op de grote mogendheden gedaan, tot over eenstemming te komen inzake de be ëindiging van de produktie van-, en experimenten met atoombommen. Niet-militair. De vice-president van de Verenigde Staten Nixon heeft zondag avond te Philadelphia verklaard, dat het te Moskou gepubliceerde manifest van de communistische partijen uit 64 landen een waarschuwing is, dat Rus land „een grootscheeps niet-militair offensief ter omverwerping van alle vrije regeringen" ontketent. 55. Terwijl de brandmeester druk doende was om Panda uit zijn beklemde toestand te bevrijden, duurde de twist tussen Zwarte Dolf en zijn trouwe helpers nog voort. De drie ijverige brandweerlieden wierpen be nauwde en niet-begrijpende blikken op hun briesende werkgever. „Waarom bent u nou zo boos, baas?", vroegen zij gegriefd, „we hebben uw orders toch netjes opge volgd? U zei, dat wij brandpost 1 moesten saboteren en...". „ZWIJG!", bulderde Zwarte Dolf met een zijdelingse blik op de burgemeester, die fronsend toeluisterde. De enige, die niet naar het gesprekje luis terde, was de brandmeester. Zolang er ergens een vuur te blussen viel, had hij geen aandacht voor iets anders. „Vooruit Panda!", riep hij, terwijl hij het overblijf sel van de slang aan de straatleiding kop pelde, „opschieten! voor het vuur nog meer om zich heen grijpt! Die brand moet direct worden geblust. Daarin mogen wij niet te kort schieten!" Tot zijn ontsteltenis moest hij even later bemerken, dat nu echter zijn materiaal tekort schoot. „Alle sala manders!", riep hij ontzet, „kijk nou eens onze slang is niet lang genoeg om bij de vuurhaard te komen!" TOT VOOR kort stond het als een paal boven water, dat pauwen in Afrika niet voorkwamen. Indië is hun vaderland en iemand die over pauwen spreekt, kan het onmogelijk tegelijkertijd over Afrika heb ben. Dat meende men tenminste tot voor kort. Nu heeft er in het Museum voor Natuur lijke Historie te New York lange tijd een geconserveerde veer gelegen die de Afrika-reiziger Chapin in 1913 uit de hoofdtooi van een Afri kaanse inboorling had gekre gen en deze veer moest afkom stig zijn van een geheimzin nige vogel, die in de Kongo „Moulu" werd genoemd, ofwel „de vogel die in de hemel woont". Deze vreemde vogel, die nog nooit door een blanke was aan schouwd, liet Chapin niet met rust en jarenlang verrichtte hij nasporingen, ech ter zonder resultaat. Tot hij in 1936 het Museum te Tervueren (bij Brussel) bin nenstapte om de Belgische verzameling eens door te snuffelen en daarbij stuitte op een vogel, die precies zulke staartveren bezat als hij 23 jaar geleden naar New York had gezonden. Het was een opgezet exemplaar, dat in 1921 al naar Brussel was opgezonden door een handelsinstelling in de Kongo, die bij de schoonmaak van haar kantoren allerlei curiositeiten was tegengekomen en deze van de hand had gedaan. De opgezette vogel droeg een naambordje met de titel „Pavo cristato", met de toevoeging dat het een jong dier was geweest en geïmporteerd was. Nu be tekent „Pavo cristato" in rond Nederlands hetzelfde als „pauw met een kroontje", maar het leek zó onwaarschijnlijk dat de pauw werkelijk uit de Kongo afkomstig was, dat eerst allerlei onderzoekingen ver richt moesten worden om zekerheid hier over te krijgen. Toen die zekerheid was verkregen, ging het er alleen maar om een levend dier in handen te krijgenDat was echter gemak kelijker gezegd, dan gedaan. Wél bleek in België nog een ander opgezet exemplaar (sinds 1930) aanwezig te zijn en een be kende figuur uit de Kongo bleek de pauw zelfs herhaaldelijk op zijn koloniale dis te hebben gehad, maar dat veranderde niets aan het feit dat een levende Kongo-pauw nog steeds ontbrak. Een expe ditie van deskundigen naar de Kongo leverde wel een hele verzameling beenderen en vogelhuidjes op, maar het heeft toch tot 1949 ge duurd, eer de Amerikaanse dierenvanger Ch. Cordier voor het eerst enkele van deze zeldzame pauwen - het waren er zeven naar Amerika kon sturen. In het Bronx dierenpark konden zij enige jaren lang door het publiek bewonderd worden, maar de vogels bleken slecht in hun nieuwe om geving te kunnen wennen en al spoedig waren er nog slechts drie mannetjes over. Dat is geen collectie om op voort te telen Tevens zijn inmiddels wat meer gege vens over deze dieren bekend geworden. Hun verspreidingsgebied werd vastgesteld en daarbij bleek, dat overal waar PVV' m,eeën rondzwerven, de Kongo-pauw ont breekt. Dat m.aakt het voor de blanken nóg moeilijker deze dieren, die de grootte van een duif hebben, levend in handen te krijgen. Thans moet u ook eens kennis maken met een ander, lang onbekend gebleven dier, dat de naam „Geen van vieren" draagt en dat door een Engels edelman voor uit sterven is bewaard. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2