Horen en zien kauw EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem Dames Het prinsje, dat niet lachen kon aankondigingen en ER 1957 5 Radio - televisie Gevarieerd genoeg Duitse „Don Carlos' De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Twee slepers wachten bij Wells op karwei „Titan' als eerste erbij Speelgroep Limburg in financiële moeilijkheden Matroos bij binnenkomst van „Vliestroom" dodelijk gewond Stelend personeel Behangselfabriek in Oude Bijenkorf te Rotterdam handen Europoortplan donderdag in Rotterdamse raad Varkenshouder begint proces tegen gemeente Civiel proces om Griekse offerbeker Oud-Engeland-aanvoerder in het gelijk gesteld ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Korl en bondig Vurige „Spoetnik" boven IJmuidens stranden MAANDAG 25 NOVEMB Retoiir Utrecht" was de titel van het "de AVRO-televisie-zaterdagavondpro- Jramma van dit seizoen en het moet ge- ad worden, dat het niet het slechtste m de reeks was. Het patroon van dit aan Utrecht gewijde bonte programma was hetzelfde als van de twee voorgaande, die respectievelijk Rotterdam en Haarlem tot onderwerp hadden: een „poorterspa rade" met interviews met bekende inwo- s uit de bezochte stad, een kort film- oie de quiz „Haal je schoolgeld terug" en'het gevarieerde programma „Da's »een kunst." Cees de Lange en Mies Bouwman toon den zich vaardige ondervragers en dit her had men een gevarieerde en aan trekkelijke keuze gemaakt van de slachtoffers". Burgemeester jhr. De Ra- nitz bleek onder de televisielampen zeer slagvaardig te zijn: met enthousiasme vertelde hij van de problemen van zijn stad. De leden van de Utrechtse stads- kapel, de familie Veerman, waren onbe wust'goede en dankbare typen, de goo chelaar Boeddha had voor zijn vernuftige trucs een groter publiek dan ooit tevo ren en de judoer Anton Geesink vloerde zjjn ondervrager De Lange met kennelijk aenoegen, al revancheerde deze laatste zich aan het slot van het programma. Het filmpje „Wandeling door Utrecht" was verrassend van oorspronkelijkheid, de spoorwegen, Dom, studenten, alsmede een visboer die vroeger bij het toneel ge weest was en daar nog wel eens over wilde praten. Het kijkspel „Haal je schoolgeld terug" was wat het ook in de vorige uitzendingen geweest is: aardig zonder een hoogtepunt ie zijn. Een vroegere leerling thans zelf onderwijzer zal er niet de prettigste herinneringen aan bewaard hebben, want hij wist geen antwoord op enkele eenvou dige vragen. Het zal van de AVRO echter bijzonder veel doorzettingsvermogen eisen dit spel tot het einde van het seizoen vol te houden. ,,Da's geen kunst" was inderdaad geen Kunst, al is het programma wel aantrek kelijker geworden sinds het bestaat uit lichte muziek, afgewisseld met enkele los ran elkaar staande sketches, waarbij het vooral van de mimiek van Johnny Kraay- kamp moet komen. Rijk de Gooyer en Jetty Pearl ondersteunden hem zonder daarbij tot bijzondere prestaties te komen, al waren enige typeringen van eerst genoemde aardig getroffen en muntte de ander met enige chansons uit. Al met al een programma van gevarieerde kwa liteit. In het journaal van de NTS waren ver dienstelijke opnamen van het congres van de Fondation Européenne de la Culture met redevoeringen van prins Bernhard en dr. Konrad Adenauer, alsmede van het bezoek van Sinterklaas aan de Spaanse ambassadeur in Den Plaag. i-abi Iets minder dan tweehonderd jaar ge leden heeft het schouwburgpubliek in Duitsland - en daar niet alleen - meer dan enthousiast op de eerste voorstellingen van het drama „Don Carlos" van Fried- rich Schiller gereageerd. Als dit stuk nu wordt opgevoerd - soms gebeurt het nog, zondagavond bijvoorbeeld in 'n Eurovisie- uitzending door München - verwekt het niet veel meer dan plichtmatig applaus. Alleen een klein onderdeel van de zoge naamde „happy few" kan er nog blij mee zijn of meent dat te zijn. Het grote publiek slaat bij de meest hartstochtelijk gespeel de passages nonchalant de benen over el kaar en kan zich moeilijk voorstellen, dat dit stuk als verheerlijking van de zuive re vriendschap eens op grote schaal emo tie heeft kunnen verwekken. Toch is dat gebeurd. „Don Carlos" gaf in het einde der achttiende eeuw en nog geruime tijd daarna rechtstreeks antwoord op een ver langen, dat niet alleen onder de Duitse be volking, maar onder de Westèuropese be volking in het algemeen sterk leefde. Plet was het verlangen naar erkenning van de rechten van de mens, gericht tegen de ab solutistisch geregeerde maatschappij. Het was het verlangen, dat in Frankrijk op litteriar terrein vooral werd vertegen woordigd door bijvoorbeeld Rousseau en KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed HILVERSUM 1 402 M. 7.00—24.00 KRO. en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9-45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor óe vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram_. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Bariton en Piano. 14.25 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee. Het werk van de Caraibische commissie, door E, F. H. de Vriendt. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbe- antw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19-35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Groot Omr.koor en -orkest sol. 22.10 Wij Europeanen: Italië, klankb. 22.30 Gram. 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15^24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gynm. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Gvmn. v. d. huisvr. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.30 Strijk- kwart. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Promcnade-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogr. In de pauze Muzikale caus. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.50 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operamuz. met comm. 22.55 Ik geloof dat.., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York calling. -321 Zone-schaaktoernooi. 23.26 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.25 mem. 16.30 Omr.ork. en soliste. 17.00 Nieuws. 17.10 ?ymf.ork. en sol. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de Jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Symf.ork. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamermuz. 22.55— 23-00 Nieuws. VOOR DINSDAG N'TS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Ruppel- rnonde, TV-film. 21.15-22.50 Speelfilm. Twee Nederlandse sleepboten, de „Titan" van N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden en de „Maas" van L. Smit Co's Inter nationale Sleepdienst, liggen sinds zondag morgen voor de Engelse kust bij King's Lynn op enige afstand van het gestrande Nederlandse kustvaartuig „Frida Blokzijl". De maatschappij, waarbij bet schip verze kerd is, zal moeten beslissen welke ber- gingsmaatsc.happjj dit bergingswerk gaat uitvoeren. De „Frida Blokzijl", die 249 ton meet en in 1931 werd gebouwd, liep donderdag avond bij het verlaten van de haven van Wells twee mijl buitengaats vast. Vrijdag morgen kwam het schip vlot, maar korte tijd later moest de kapitein van de Rotter damse coaster melden, dat de „Frida Blok zijl" weer vast zat voor de kust van Nor folk. Aan zijn rederij, de firma Muller en Reitsma N.V. te Rotterdam moest hij mel den, dat het nu moeilijker zou zijn het schip zelf vlot te brengen. Twee Zeesleepvaart- en bergingsbedrij ven boden daarop hun diensten aan. N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden zond de sleepboot „Titan' uit Bremen (Duitsland) n^ar de gestrande kustvaarder. De sleper vertrok vrijdagavond uit deze Duitse havenstad er was daar juist een droog dok afgeleverd en kwam zondagmorgen omstreeks zes uur bij de kustvaarder aan. Vier uur later om tien uur zondag morgen daagde ook de sleepboot „Maas" van L. Smit Co. uit Hoek van Holland op. De „Maas" had een klein bergings vaartuig op sleeptouw meegenomen. Beide sleepboten kwamen zondagmor gen op enige afstand van elkaar voor de Engelse kust voor anker en wachten thans op het. sein van de verzekeringsmaat schappij in Nederland wie mag pogen de met 250 ton gerst geladen coaster vlot te brengen. Een vertegenwoordiger van de verzekering zou zich vandaag op de En gelse kust gaan overtuigen van de toe stand, waarin de „Frida Blokzijl" zich be vindt. In het jaarverslag van de Speelgroep Limburg wordt onder andere medege deeld, dat de directie aan het bestuur een opdracht of volmacht heeft gevraagd om in de komende maanden een beleid te voe ren, dat de speelgroep uit de impasse kan helpen, waarin het door het intrekken van de rijksbijdrage is geraakt. Het rijk heeft aan deze subsidie de eis van professiona lisering in steeds dwingender formulerin gen verbonden. „Met zeer veel moeite zijn wij er in geslaagd een groep te formeren van zes tot zeven personen, die geen an der beroep hebben," aldus het jaarver slag. Er zijn in het verslagjaar achten twintig uitvoeringen voor de jeugd der la gere scholen vermeld. Op deze voorstel lingen werd een tekort van vijftienhonderd gulden geboekt. Ter bezuiniging wil de di rectie het aantal premières rigoureus be perken, voorzover die niet winstgevend worden geacht, voorts voorstellingen die niet rendabel zijn achterwege laten en het personeel inkrimpen tot het allernoodzake- lijkste minimum. Tévenswórdt hét" nood zakelijk geacht om te komen tot .een ac tieve stichting van vrienden van het be roepstoneel Limburg. Aan het voeren van een realistisch beheer zijn alle andere overwegingen, ook die op artistiek terrein, voor het komende jaar ondergeschikt, zo wordt medegedeeld. Voltaire, in hetzelfde land massaal werd geformuleerd in de kreet „vrijheid, gelijk heid, broederschap en er leidde tot de revolutie, die voor de hele Westeuropese cultuur een omwenteling betekende. Dit zij opgemerkt voor alle kijkers, die zich zondagavond tussen acht en half elf niet meer dan toeschouwers hebben kun nen voelen en misschien af en toe heel in de verte een beetje werden geboeid. Schil ler is verouderd. Hij leeft het sterkst voort in zijn „Ode an die Freude", het ..Al le Menschen werden Brüder" dat Beetho ven voor zijn Negende Symfonie gebruik te. Zijn „Don Carlos" gaat aan de mees ten voorbij. Het is niettemin zinrijk, dat de televisie nu en dan de aandacht vraagt voor zo'n stuk - vooral wanneer het zoals zondagavond zwaar en dus in stijl wordt opgevoerd - want „Don Carlos" heeft met alle lichtvoetige eigentijdse programma's, waar het als een al lang geleden gebarsten bom tussen wordt geplaatst, meer te ma ken dan men zich bewust is. Beeldschermei Door winch gegrepen hij binnenhalen loglijn De tweeëntwintigjarige opvarende E. C. Gian van 't vrachtschip „Vliestroom" van de HSM is zondagmorgen vroeg, toen het schip in IJmuiden binnenkwam, bij een ongeval aan dek dodelijk gewond. De man heeft bij het binnenhalen van de loglijn klaarblijkelijk een klap van de winch gekregen en raakte tussen winch en kaapstander bekneld, waardoor hij ern stig letsel aan een nekwervel opliep. Toen het schip in de sluis lag, bleek G. te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje van de politie in Velsen overgebracht; de Vliestroom kon na enige vertraging in verband met het onderzoek doorvaren naar Amsterdam. Het was de eerste reis van de jonge matroos. De matroos G. was gehuwd en vader van één kind. In Rotterdam zijn een 21-jarige chauf feur en een 20-jarige vertegenwoordiger aangehouden, die hun werkgever, een grossier in tabaksartikelen, hebben besto len. De chauffeur was vorig jaar begon nen met het wegnemen van partijtjes rookartikelen. Ook stal hij bij expeditie bedrijven, waar hij bijna dagelijks kwam, goederen. Hij ging later samenwerken met een vertegenwoordiger van de gros sier. Zij hebben voor duizenden guldens ontvreemd. Goederen waar ze geen raad mee wisten werden in de Maas gegooid. Grote hoeveelheden konden echter bij he lers in beslag worden genomen. De die ven, die op punt van trouwen stonden, hebben de opbrengst voor hun uitzet ge bruikt. Hun verloofden waren van de trans acties onkundig en meenden dat hun toe komstige echtgenoten zo goed verdienden. Voorts is in Rotterdam een 27-jarige bediende van een meubelmagazijn aan gehouden, omdat hij goederen van zijn baas verkocht en de opbrengst meer dan 4500 gulden in eigen zak had ge stoken. Hij leverde een huiskamer ameublement voor 185.een dressoir voor 40.en een tafel voor 30.De kopers zijn bekeurd wegens heling. Vorige week zijn in Delfgauw de behang- selfabrieken van de fa. Sanders afge brand. De directie heeft besloten het be drijf thans onder te brengen in het oude gebouw van de Bijenkorf aan de Cool- singel te Rotterdam. Dit gebouw zou wor den afgebroken, maar het moet wegens de bestedingsbeperking nog onbepaalde tijd blijven bestaan. De gemeente Rotter dam, die het gebouw destijds voor afbraak heeft gekocht, bood het onlangs te huur aan. Er was echter niet veel animo voor, omdat men niet weet, hoe lang het ge bouw nog zal blijven staan. Thans is het gehuurd door de fa. Sanders, die haar produktie zo spoedig mogelijk wil hervat ten. Deze firma was oorspronkelijk in Rotterdam gevestigd, maar haar bedrijf ging in de meidagen van 1940 verloren. De tweede fabriek in Arnhem werd door brand verwoest, evenals de derde in Delfgauw. ADVERTENTIE mrnm UAMCA.C ruw of schroei HAMEA-GELEIITube95c,l Het Europoortplan, de aanleg van een havencomplex voor zeer grote schepen op het eiland Rozenburg tegenover Hoek van Holland, zal donderdag in de Rotterdam se gemeenteraad worden behandeld. De raad wordt gevraagd B. en W. te mach tigen die maatregelen te treffen, die voor een snelle verwezenlijking nodig zullen blken. De uitvoering van het plan kost naar schatting 165 miljoen gulden. B. en W. wijzen er nogmaals op, dat het plan gebaseerd is op een viertal aan vragen voor aan diep vaarwater gelegen terreinen voor de aanvoer en oplsag van aardolie, voor de bouw van een hoogoven- bedrijf en een staalfabriek, de inrichting van een opslagbedrijf voor kolen en ert sen, en het scheppen van een gelegen heid tot het verrichten van reparaties aan zeer grote schepen. .Het Eurooort- plan omvat .1550 ha., waarvan 930 ha in dustrieterrein. Ongeveer 400 ha. zal wor den vergraven tot havens en kanalen. Een sluitende exploitatie, zo zeggen B. en W., zal verzekerd zijn bij prijzen, die iets hoger liggen dan die, welke thans in het Botlekgebied worden gevraagd. Deze hogere prijs voor deze bij uitstek gunstig gelegen terreinen op de kust van West-Europa aan zeer diep vaarwater is alleszins redelijk, zo menen B. en W. van Rotterdam. Op 5 december zal de rechtbank te Am sterdam een civiele zaak behandelen, die de heer W. Hagen uit Bussum aanhangig heeft gemaakt tegen het gemeentebestuur van Bussum. De varkensstallen van de heer Hagen werden op 1 oktober in enkele uren tijds door een bulldozer met de grond gelijk ge maakt. De 38 varkens waren tevoren op last van B. en W. naar het abattoir ver voerd, waar zij later door de heer Hagen werden verkocht. Enkele weken na de op ruiming ontving de heer Hagen voor het vervoer der varkens naar het abattoir, waarvoor hij zelf geen opdracht had ge geven, een rekening van 30. De gemeente Bussum had de varkens hokken laten opruimen wegens nieuw- bouwplannen. Maanden tevoren was er met de heer Hagen over verhuizing van zijn bedrijf gesproken en was hem een nieuwe woning toegewezen. Hij probeerde zijn bedrijf te verplaatsen, maar was daar eind september nog niet in geslaagd. Een wethouder van Bussum deelde na de drastische opruiming mede, dat het ge meentebestuur een bulldozer naar het be drijf gezonden had, omdat de heer Ha gen nu lang genoeg tijd gehad had te ver dwijnen en de gemeente zich de tijd en de kosten van een gerechtelijk ontrui mingsprocedure wilde besparen. Het feit, dat het bedrijf dus zonder aan zegging van een deurwaarder en zonder rechterlijk bevel met do grond gelijk is gemaakt, heeft de heer Hagen d.o.en be sluiten een proces tegen het gemeentebe stuur te beginnen. ADVERTENTIE Ml - .qni. tcr u.~ FT Alfi£d raak Geniet van Wrigley P.K. Door te kauwen gaat alles opeens veel makkelijker. En Wrigley P.K. geeft een frisse mond en smaakt zo lekker. r-_— Het wereldkampioenschap voetballen De Zweden zijn de gelukkigen die aanwezig kunnen zijn bij de finales om de wereldtitel voetbal. In Zweden zal de Jules-Rimetbeker worden uit gereikt aan het zegevierend elftal, de beloning voor maandenlange training, doorzettingsvermogen en gezonde vechtlust. Waar wonen de winnaars In Europa Daarbuiten 1958 zal het antwoord op deze brandende vraag geven. Meester Pennolius was een vriendelijk heer en erg knap. Hij gaf prins Halowin onderwijs en leerde hem alle dingen, die ook andere kinderen moeten kennen: aard rijkskunde, lezen, rekenen, geschiedenis en zo meer. Prins Halowin leerde goed, want hij was niet dom. Alleen, het was toch zo jammer, dat hij nooit eens lachen kon en altijd maar even ernstig keek. En dat viel zoveel te meer op in dit land, waar alle mensen juist zo opgewekt en vrolijk leefden8-9 Voor het gerechtshof te Amster dam zijn de pleidooien gehouden in de procedure om de kantharos van Ste- vensweert, een kleine zilveren Griekse of ferbeker, die in 1942 door een arbeider bij het baggeren uit de Maas nabij Ste- vensweert werd opgehaald. Het kleinood werd in die tijd voor 100 verkocht aan de Roermondse kunstschilder Leo Rulkens, die in 1949 overleed en het naliet aan zijn nicht, mevrouw Van der Linden. Op haar verzoek liet haar broer, de heer Schoonenberg, de beker taxeren in Utrecht, want in die tijd had nog niemand enig besef van de waarde van deze ar cheologische vondst. Via de directeur van het Goud- en zilvermuseum kreeg de Utrechtse edelsmid L. B. de beker in han den. Hij antwoordde, dat de beker van zil ver was, doch overigens geen waarde had. De heer B. kocht later de beker voor 125.-. Nadien schreef hij er een brochure over, waarin hij het kleinood een mees terstuk van onschatbare waarde noemde. Op de bodem had hij een Griekse inscrip tie gevonden en in samenwerking met een Nederlands hoogleraar, die op archeolo gisch terrein deskundig is, stelde hij vast, dat de beker dateerde van 200 jaar voor Christus. Toen de familie Van der Linden dit ver nam, kreeg zij de indruk bij de neus te zijn genomen. Het resultaat was, dat in 1955 een civiele procedure tegen de edel smid aanhangig werd gemaakt. Begin 1956 besliste de Utrechtse rechtbank, dat de familie de dupe was geworden van het juridische begrip dwaling. Op grond daar van besliste de rechtbank, dat de edel smid de beker tegen vergoeding van 125.- aan de familie zou moeten terug geven. De heer B. ging in beroep en gisteren verzette namens hem mr. J. Ph. Kort hals Altes zich tegen dit vonnis. Van dwa ling zou pas sprake zijn geweest, betoog de hij, wanneer de edelsmid van de Helle nistische oorsprong, op de hoogte zou zijn geweest vópr hij de beker kocht. Volgens pleiter- \vas hiervan geen sprake. Zijn tegenpleiter, mr. M. J. M. Tripels, trok dit ernstig in twijfel en vroeg zich af, waarom de heer Brom dan samen met de directeur van het Utrechtse museum in 1950 naar Roermond was gereisd om daar een beker te gaan kopen voor f 125.-, hoewel hij de eigenaresse had laten we ten, dat haar eigendom geen ancere waar de had dan die van 422 gram zilver. Het hof zal op 9 j auari uitspraak doen. Het Hof van Assizen in Bristol heeft de oud-aanvoerder van Arsenal en van Enge land, Eddie Hapgood. een vergoeding van 15.000 gulden toegewezen wegens smaad. De klacht van Hapgood was dat de voor zitter van Bath City F.C., Arthur Mor timer, aan een verslaggever van de Daily Mirror het volgende had verteld: „Ge durende de afgelopen vijf jaar heeft de club niets, maar dan ook niets gepres teerd. Het is dan ook geen wonder dat ons aantal toeschouwers is teruggelopen tot 1.200. Ons nieuwe bestuur is van plan om Bath weer op de voorgrond te bren gen en dat betekent Hapgood's vaarwel". Deze verklaring zou zijn afgelegd nadat Hapgoods contract als secretaris-manager van Bath City F.C. beëindigd was. 7. In Hamburg heerste het kapitaal en de grote ban kiershuizen bloeiden als nooit te voren. In Harry's ogen had de stad iets feestelijks, alsof er op alle daken vlaggen stonden. Op de Jungfern- stieg was hij uit het rijtuig gestapt. Hij had aan de Alster gestaan en de zilte zeelucht ingeademd. Een intens gevoel van bevrijding was over hem gekomen. Hier zou hij eindelijk met het werkelijke leven in aan raking komen! Hij had meer dan een uur nodig om in Ottensen te komen, op het landgoed van zijn oom. Allemensen, welk een indrukwekkende pracht! Welk een macht straalde er van deze grote bezitting uit! Hij kon niet de moed opbrengen om de oprijlaan af te lopen en daarom naderde hij het huis langs zijpa den, intussen de prachtige tuinaanleg bewonderend en verrast door de fraaie beelden, welke hier en daar tussen het geboomte waren geplaatst. Peinzend zat hij op de rand van een fontein naar het spel van zonlicht en water te kijken, toen zijn oom hem verraste. Stamelend stotterde hij: „Harry Hei ne, uit Düsseldorf!" De gestalte van zijn oom imponeerde hem. In zijn verbeelding had hij rich de rijke oom uit Hamburg vaak voorgesteld, maar de werkelijkheid was nog veel indrukwekkender! Salomon Heine bekeek de ver legen jongeman met een kritisch oog. Hij leek uiter lijk niet op zijn broer Samson, hij leek eigenlijk op niemand in de familie... Men zou moeten afwach ten Op welwillende toon zei hij: „Welkom in Hamburg, Harry! We zullen eens zien, wat er in jou steekt. Kom mee!" Zwijgend wandelden ze naast elkaar over het grind pad in de richting van het grote huis. Tante Betty stond nog op het terras en Salomon stelde Harry voor. Hij voegde eraan toe: „Ik had helemaal ver geten, dat hij vandaag zou aankomen. Hij zal hier vanavond moeten biijven logeren. Morgen kan hij dan naar zijn kamer in Hamburg gaan. Ik heb een keurige kamer voor hem laten huren, welke nipt te duur is. Bij de weduwe Robertus, Grosse Bleichen no. 307." Zoals Salomon Heine de dingen beschikte, zó ge beurden ze. Met enige aarzeling had hij er tenslotte in toegestemd, zijn neef in de leer te nemen. Men wist niet, wat hier allemaal uit voort zou kunnen ko men... Een arme neef! Maar bij de weduwe Rober tus zou hij keurig onderdak zijn. Men zou hem zo nu en dan eens in Ottensen kunnen uitnodigen. En na tuurlijk zou hij hem geregeld op kantoor zien... Betty Heine knikte de jongeman vriendelijk toe. Gedrieën betraden ze het huis. Harry voelde zich in deze luxueuze omgeving plomp en onhandig. Hij voelde zich geheel en al het arme- familielid-van-buiten. De kostbare meubels, de schil derijen aan de wanden, de gouden pronkstukken, de enorme hal, het fraaie trappenhuis... alles imponeer de hem. Betty Heine was echter één en al vriendelijkheid. Ze vond haar neef een aardige jongen. Salomon Hei ne onderbrak echter opeens haar vriendelijk gebab bel door een vraag: „Wat was dat eigenlijk met die wissel voor Riesenharf, Harry?" Harry glimlachte vaag. „Dat was een grapje", ant woordde hij. Salomon merkte ernstig op: „Met wissels kun je geen grapjes uithalen!" Harry wist niet wat hij hierop moest antwoorden. Hij zweeg. Zijn tante kwam hem echter te hulp. „Trek jij nu eigenlijk ook niet lichtzinnig een wissel op Harry, door hem in je zaak op te nemen, zónder te weten, of hij iets waard zal zijn?" Salomon antwoordde op effen toon: „Dat is iets heel anders, Betty! Dat is geen wissel, laat hij dat vooral niet denken. Hij zal hard moeten werken! Na verloop van tijd zullen we zien, of hij ons vertrouwen waardig is. We zullen dan met hem afrekenen, in de ene of de andere zin..." Harry huiverde even. Hij besefte opeens, hoe hard deze man zou kunnen zijn. Om zijn ouders zou hij al zijn vriendelijkheid, al zijn beminnelijkheid en be leefdheid moeten inzetten, want ook zij zouden erbij betrokken zijn, als Salomon Heine zijn rekening pre senteerde. Een knecht kondigde aan, dat het eten opgediend was. Harry zuchtte opgelucht. Salomon Heine stond moeizaam op. maar tante. Betty lachte I irry bemoe digend toe. Verlegen volgde hij hen. Zijn schoenen zonken weg in de dikke tapijten. Even later hoorde hij zijn tante zeggen: „Harry, mag ik je voorstellen aan je nichtje, Amalie?" De jongeman boog beleefd, maar tegelijkertijd dui zelde 't hem. Een slank jong meisje kwam op hem toelopen. Ze had een koel, smal gezichtje, blond haar, en grote intelligente ogen, waarboven zich fijne wenkbrauwen aftekenden. Tante Betty zei: „Je moet aardig zijn tegen je neef, Amalie! Hij zal je steun nodig hebben. Je weet toch Harry voelde zich opnieuw dodelijk verlegen. Men had dus al over hem gesproken... Óver hem en zijn ouders en de winkel in de Bolkerstrasse en over zijn mislukking bij Rindskopf Niemand bemerkte echter, wat er in hem omging. Men nam plaats aan tafel. Harry zat tegenover zijn nichtje. Het bleek de gewoonte te zijn om aan tafel weinig of niets te zeggen. Zwijgend gingen de knech ten rond met de schalen. Tersluiks sloeg Harry zijn nichtje gade. Haar ovale gezicht had een koele, hautaine uitdrukking. Er viel niets van haar gevoelens uit op te maken. Hij besefte opeens, dat ze tot nu toe nog geen woord had ge zegd... Hij vroeg zich af, hoe haar stem zou klinken. Met moeite weerhield hij zich ervan het jonge meisje aan te staren. Salomon Heine en zijn vrouw beston den niet meer voor Harry: in gedachten zag hij zich zelf in het park zitten tegenover Amalie, ergens tus sen de bloeiende rozen, waar de bijen zoemden... De maaltijd verliepzonder incidenten. Na afloop sprak Salomon Heine met zijn vrouw over zaken. Hij stelde haar oordeel zéér op prijs; zij was intelligent en had begrip voor zijn grootse plannen. Maar nog meer waarde hechtte hij aan haar grote mensenken nis. Amalie scheen zich intussen te vervelen en de arme verlegen neef uit Düsseldorf wist niet goed, wat hij moest beginnen. Zijn tante kwam hem echter opnieuw te hulp. Op vriendelijke toon stelde ze voor: „Amalie laat jij Harry de tuin eens zien!" Amalie's hautaine gezichtje knikte even en een ogenblik later zweefde ze al voor hem uit over het terras in de richting van de fraaie gazons. (Wordt vervolgd) BB-Blusboot. De Bescherming Bevol king te Groningen heeft als eerste afdeling in Nederland een blusboot in gebruik ge nomen. Daar de oude binnenstad van Gro ningen wordt ingesloten door een ring van grachten, van waaruit waterwegen gaan naar vrijwel alle kanten, is het mogelijk met de boot in bijna alle delen van de stad te komen. H. J. Blijdenstein overleden. In de ouderdom van 85 jaar is zaterdag overle den de heer H. J. Blijdenstein, die gedu rende meer dan vijftig jaar lid van de di rectie is geweest van Blijdenstein en Co. n.v., een der oudste textielondernemingen van Twente. De heer Blijdenstein was medeoprichter van de n.v. Kunstzij- spinnerij Nijma te Nijmegen. Fusie. De besturen van de Neder landse Vereniging tot Bestrijding van Astma en de vereniging „Asthbro" (de oudste op dit terrein) zijn het eens gewor den over een fusie. Voorstellen daartoe zullen aan de ledenvergaderingen worden voorgelegd. De nieuwe vereniging zal „Ne derlandse astmavereniging" heten. Voorlo pig voorzitter zal zijn jhr. mr. A. Feith, burgemeester van Coevorden. Het bureau van de nieuwe vereniging zal in Utrecht worden gevestigd. Dit is bekend gemaakt tijdens een studiebijeenkomst die de beide verenigingen te Renkum hebben gehouden. Agent Van Eempt kan het later aan zijn kinderen vertellen: „Ik heb de Spoetnik gezien": Maar niet alleen agent Van Eempt heeft vanmorgen in alle vroegte (het was om en nabij zes 8 uur) verbaasd naar de hemel gestaard, i'waar een vuurrode bol langzaam door de ruimte zweefde, ook verscheidene arbeiders van de papierfabriek waren 8 getuige van dit vreemde schouwspel. De rode bol kon men gedurende een 3 half uur boven de duinen gadeslaan. 8 Toen was hij uit het gezichtsveld ver- 3 dwenen en restte slechts de vraag: b „Was het de Spoetnik of MAANDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: Johez Vereniging met „Vogel, vlieg de wereld in", 20 uur. FILMS Cinema Palace: „De avonturen van Ar- sène Lupin", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido- theater: „Liefde als lokaas", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „Die man is ge vaarlijk", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Miner- vatheater: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt- theater: „Monpti", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Het eiland der pig- meeën", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio theater: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Ir. A. W. P. Thunnissen houdt een lezing over: „De hedendaagse profane architectuur en het moderne in terieur", 20 uur. Frans Halsmuseum: Dr. R. Fentener van Vlissingen voor Volksuniversiteit over „Vrouw zijn en mens worden", 20 uur. Begijnhofkapel: Mevrouw G. Stroethoff- Weggelaar spreekt over: „God staat in uw leven", 20 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Ge- nezingsdient. onder leiding van de heer D. Spaargaren, 20 uur. DINSDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Haarlemse To neelclub speelt „Assepoester in Wall- street", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, vierde concert, serie D, o.l.v. Henri Arends, 20.15 uur. Inleiding door Paul Chr. van Westering, 19.30 uur. Minerva Theater: A.B.C.-Cabaret van Wim Kan en Corry Vonk „Engelen en Spoken", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters, 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van Jules Chapon, 11 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „De avonturen van Ar- sène Lupin", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Haistheater: „Hande laren in meisjes", 18 jaar, 14.30 en 20 uur. Lidotheater: „Liefde als lokaas", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor theater: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandttheater: „Monpti", 19 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Het eiland der pig- meeën", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik: Lutherse Toneelclub met „De heilige vlam", 20 uur. Brinkmann, Houtplein: Genootschap Ne- derland-Engeland, R. H. Thompsen over „The shrinking world", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3