Inflatie neemt af door de remmende invloed der centrale banken Parlementaire Benelux-raad toont zich vooruitstrevend Congres van de Stichting voor Europese Cultuur gesloten NAAIMACHINES Dr. Holtrop voor Ver. van Staathuishoudkunde Mexicaanse, schilder Diego de la Rivera overleden Douanier forceerde botsing met smokkelauto Aantal aanbevelingen vergezelt de goedkeuring van het ontzverp-verdrag economische unie Jordanië wil hoofd van bestandscommissie wippen Koningin Juliana en minister-president Drees aanwezig in het Concertgebouw te Amsterdam Egyptisch blad beweert: Molotov wilde zich niet inlaten met Nabije Oosten" de ^Qraatótoel 4et St.WtcoÊcuiAgcacAanJc wm, I Vragen over de hulp van de UNESCO aan Egypte MAANDAG 2 5 NOVEMBER 1957 Zaterdag bood Udenhout een schouw spel, dat altyd weer de verbeelding aan het werk zet. De Sint Hubertus- jacht werd gehouden. In het open veld bliezen op hun jachthoorn de blazers verzamelen. De Mexicaanse schilder Diego Maria de 4le Rivera is, volgens een te New York ont vangen bericht, in Mexico overleden. Op 8 december zou hij eenenzeventig jaar ge worden zijn. Rivera, die vooral bekend ge worden is door zijn levendige muurschil deringen, was wegens zijn linksgeoriën teerde politieke denkbeelden, een omstre den figuur. Een douanebeambte, die zondag met een dienstauto op weg was naar het grenskan- toor St. Anna Termuiden, op de grens tus sen Zeeuws-Vlaanderen en België, zag op een binnenweggetje een grote vrachtauto rijden. De douanier zag kans zijn auto dwars voor de vrachtauto te zetten, die daarop, na een flinke botsing, tot stilstand kwam. Twee mannen, die in de cabine za ten, wisten te ontkomen. De vrachtauto bevatte ruim duizend kilo Nederlandse boter. De auto van de douanier werd bij de botsing vrijwel geheel vernield. (Van onze correspondent in Brussel) De parlementaire Beneluxraad heeft za terdag resoluties en aanbevelingen aan vaard, die aan het comité van ministers zullen worden overhandigd. Het ziet er naar uit dat de drie regeringen het advies van de raad niet zonder meer naast zich neer zullen kunnen leggen, want de Bene lux parlementsleden blijken het ontwerp verdrag der economische unie grondig te hebben bestudeerd, getuige de resoluties. In de eerste plaats heeft de raad de vorming van een monetaire unie van de Benelux aanbevolen als een middel om de Benelux een stuwend element in de Europese integratie te doen blijven. Ver der moet er een gemeenschappelijke eco nomische politiek voor de Benelux wor den uitgewerkt. De positie van Benelux in de gemeenschappelijke markt moet onder werp worden van een grondige studie. In dezelfde vooruitstrevende geest beveelt de raad aan dat de regeringen niet moeten wachten met de verwezenlijking van de doelstellingen van de landbouwpolitiek, of andere gebieden, waar de overgangsover- ecnkomst termijnen van drie tot vijf jaar bepaalt, om vroeger dan voorzien het doel le bereiken. Het is namelijk mogelijk, dat de landbouw-integratie, de verkeerspoli- liek en de vrije vestiging in het bedrijfs leven spoediger tot definitieve resultaten leiden. Waarom zou men dan drie of vijf jaren wachten om overbodig geworden belemmeringen af te schaffen? Over de sociale politiek der Benelux- unie, zoals die in het verdag, in een enkel artikel, is bepaald, bleek niemand opge togen. In de preambule van het verdrag zou een bepaling moeten worden opge nomen, waarin duidelijk de vaste wil tot uiting komt om de sociale banden in de gemeenschap nauwer aan te halen. In sommige Belgische kringen wilde men veel verder gaan en bijvoorbeeld de gelijkstelling van de Belgische en Neder landse lonen als een wenselijke doelstel ling voorstellen. De raad ging niet zo ver. Tien jaren Benelux-unie hebben trouwens bewezen, dat de hogere Belgische lonen niet hebben belet dat de Belgische export naar Nederland sneller toenam dan de Nederlandse export naar België. Behoudende Belgische landbouwers Daarentegen waren de Belgische land- bouwvertegenwoordigers, de heren Gilbert Mullie, voorzitter van de Belgische Boe renbond, en de heer Dupont, veel minder vooruitstrevend. De resoluties werden met 43 tegen twee stemmen aanvaard. Mullie en Dupont stemden tegen op grond van de overweging, dat de Belgische landbouw belangen in het Benelux-verdrag niet doel matig worden beschermd. Dupont stelde een amendement voor om de overgangs termijn van vijf jaar voor de landbouw- barmonisatie te schrappen, maar de raad verwierp dit amendement. Belangwekkend voor de praktische poli tiek zijn de volgende vier aanbevelingen van de raad: Ten eerste: De regeringen zouden moe ten streven naar een egalisatie van de belastingdruk, in het bijzonder op het ge bied van de accijnsen en de omzetbelas ting. De wetgevingen op de inkomstenbe lasting en de andere fiscale wetgevingen zouden geharmoniseerd moeten worden. Ten tweede: de bepalingen van het ver drag inzake het personenverkeer, en meer in het bijzonder inzake de vrije vestiging en de vrije uitoefening van zelfstandige beroepen zou opnieuw onder de loep moe ten worden genomen, en zo mogelijk ver ruimd worden. Ten derde: in dezelfde geest zouden ook de bepalingen van het verdrag inzake het vrije goederenverkeer moeten worden her zien. Ten vierde: het groothertogdom Luxem burg moet een,rechtmatig'deel in de in komsten uit cle douanerechten van de Europese gemeenschappelijke markt wor den gewaarborgd. De ministers zullen in de loop van de cember te Brussel bijeen komen, om over het advies van de raad te beraadslagen. Men verwacht dat de ondertekening van het verdrag over afzienbare tijd kan ge schieden. NEW YORK (UP) Jordanië heeft de eis gesteld dat de Amerikaan koionel By ron C. Leary, fungerend hoofd van de be standscommissie der UNO in Palestina, uit zijn functie wordt gezet, omdat Leary pro-Israelisch zou zyn. In antwoord op deze eis heeft secretaris-generaal Dag Hammerskjoeld een boodschap aan de Jor daanse regering gestuurd, waarin hij zegt, dat hij niet bekend is met de gronden, die de Jordaanse regering tot haar conclusie hebben gebracht en dat kolonel Leary zijn persoonlijk vertrouwen geniet. Hammarskjoeld doet een beroep op de Jordaanse regering de samenwerking met kolonel Leary voort te zetten. Voor geval verdere discussie over deze zaak nodig wordt geoordeeld, oppert Hammarskjoeld hiertoe gebruik te maken van persoonlijke contacten tussen de regering van Jordanië en het secretariaat. JERUZALEM (UP) Premier David Ben Goerion en minister van Buitenlandse Zaken, Golda Mcir, hebben zondag verslag uitgebracht over de toenemende spannin gen aan de Israëlisch-Jordaans^ grenzen. Politieke waarnemers in Jeruzalem menen, dat de spanningen zijn veroorzaakt door de Jordaanse koning Hoessein ten einde de andere Ai-abische staten ervan te overtuigen, dat hij anti-Israel is. Vooral bij de Mandelbaum-poort was de toestand gespannen. Daar weigerden de Jordaanse functionarissen, voor de vijfde dag, een Israëlisch convooi te laten pas seren naar de gedemilitariseerde zone bij de berg Scopus. Het convooi transporteer de grondstoffen voor de ovens van het ziekenhuis en de universiteit op de berg. TEL AVIV (Reuter) Een woordvoer der van de Israëlische regering verklaar de zondag, dat gewapende Jordaniërs zon dagmorgen in het gebied van Kfar Saba getracht hebben drie Israëlische arbeiders te ontvoeren. Hij zei, dat de arbeiders werden ontzet door een Israëlische pa trouille. Jordaniërs richten inmiddels der gelijke beschuldigingen van ontvoering tot Israel. DAMASCUS (UP) Syrië beklaagt zich over een Israëlische grensschending in het noordelijk deel van de gedemilitariseerde zone tussen de beide landen. Israëlische troepen 40 arbeiders, ondersteund door een pantserwagen zouden zondagoch tend de zone binnengemarcheerd zijn Koningin Juliana en minister-president dr. Drees waren zaterdagmiddag aan wezig in het Concertgebouw te Amsterdam toen prins Bernhard, president van de „Fondation Européenne de la Culture", als voorzitter van het eerste congres van deze Stichting, de beide sprekers in de middagvergadering, dr. Adenauer en Paul-Henri Spaak inleidde. De zaal, waarin bijna 1700 genodigden zaten, hoorde de Europese architecten, ieder naar zijn aard, een klemmend pleidooi houden voor de eenwording van Europa, dat als hoogste goed, niet een politieke, sociale of economische orde, maar een geestelijke erfenis moet verdedigen. 11 Adenauer las zijn rede voor op de hem eigen rustig-overtuigende spreektrant. Spaak improviseerde en kruidde zijn toe spraak met kernachtige uitspraken en pakkende beelden. Beide politici wezen op de achteruitgang van Europa in* de we rend ten koste van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De bejaarde Adenauer richtte zijn blik op de toekomst, naar de jonge landen in Azië en Afrika, en naar de jeugd. „Het is niet voldoende dat wij de lan den, die zich beginnen te industrialiseren, waardevolle kapitaalgoederen leveren, maar wij moeten tevens gelijkwaardige culturele goederen aanbieden. Wij moeten de jeugd van deze landen, die in aanmer king komt voor leidende functies, Europe se scholen en universiteiten laten bezoe ken. Als wij daarvan gebruik maken, dan staan ons ook in de toekomst op econo misch en cultureel gebied, grote, op vrije samenwerking gebaseerde mogelijkheden buiten Europa ter beschikking". „In de eerste plaats", zo zei hij, „hebben we instellingen nodig, die de Europese jeugd vertrouwt maakt met het eigen culturele karakter van ieder Europees volk. Slechts dan zal het mogelijk zijn de impuls aan het werk voor de Europese integratie over te dragen aan de generatie, die de Euro pese catastrofe niet heeft meegemaakt. Wij moeten pogen te verhinderen, dat de uit de wereldoorlog getrokken lessen weer in nationale bodems verzinken", aldus Adenauer. Achteruitgang „De toekomst behoort aan de grote ge meenschappen," zo zei Spaak, na er op te hebben gewezen, dat de beide grootste ge meenschappen ter wereld, op basis van volkomen tegenovergestelde beginselen, tot dezelfde resultaten komen. Dat komt, aldus Spaak, doordat ze gemeen hebben, dat ze beide gebruik kunnen maken van de mogelijkheden van een grote gemeen schappelijke markt. Een halve eeuw gele den stamden de belangrijkste uitvinders en geleerden nog uit Europa, maar vandaag is het de vraag wanneer de Verenigde Staten met een aardsatelliet de Sovjet- Unie zullen antwoorden. Niemand heeft zich afgevraagd wanneer een Franse, Duit- see, Engelse of Italiaanse Spoetnik zal wor den gelanceerd. Spaak zei voorts: „De westerse beschaving draagt een Europese boodschap uit, die essentieel verschilt van de Amerikaanse. Wij moeten er ons voor hoeden een massa-beschaving te bren gen. Wij moeten de individu redden en de Europese beschaving, met al haar rijk dom en verscheidenheid, verdedigen. „Wanneer wij Europa eenmaken, dan zullen wij waarschijnlijk zonder geweld een omwenteling tot stand brengen, die allé andéi'è revoluties overbodig zal ma ken," aldus besloot Spaak. Prins Bernhard opende gistermiddag de Slotzitting in het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waarna Sir John Cockroft, di recteur van de Britse commissie voor kernonderzoek het woord voerde. Hij zei dat Europa de handen thans op weten schappelijk gebied ineen moet slaan, om dat het steeds verder achterop raakt bij de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Als medewerking en steun niet worden verhoogd,- zullen steeds meer van onze bes te geleerden naar Amerika emigreren. Reeds nu vertrekt een kwart van de Brit se geleerden naar de Verenigde Staten. Deze wegzuiging van onze belangrijkste wetenschapsmensen zal nog toenemen, tenzij wij het werk in Europa aantrekke lijk maken, zo zei hij. „Wij moeten meer gelden hebben om hen, die de wetenschap dienen, naar behoren te slariëren", zo verklaarde hij. „Met de financering van een satelliet-programma zijn bedragen gemoeid, waarvoor een Europese stichting noodzakelijk zou zijn, die de vergelijking met de Rockefeller Foundation zou moe ten kunnen doorstaan. Afgaande op de ge schiedenis van de bestaande stichtingen, geloof ik dat dit de beste manier is om te verzekeren, dat in de toekomst de West- europese cultuur en wetenschap dezelfde waardevolle bijdrage voor het welzijn van de mensheid zullen leveren, als zij in het verleden hebben gedaan", zo besloot Sir John. De mens De heer Shepard Stone, directeur van de Ford Foundation, gaf een uiteenzetting over de werkwijze van zijn stichting, waarbij hij er de nadruk op legdè, dat het om hogere dingen gaat dan adembe nemende technische prestaties. Het gaat om de mens en zijn welzijn. Het belang rijkste is niet het geld, maar de mens en zijn scheppende gedachten. Geld schept geen ideeën, zo verklaarde hij. Lord Renneil of Rodd bepleitte het stich ten van een genootschap in Europa naar het voorbeeld van de Britse vereniging ter bevordering van de wetenschap, die jaarlijks bij toerbeurt in de Europese hoofdsteden zou vergaderen. Deze con gressen verschaffen de Britse dragers der cultuur een belangrijk forum, zo zei hij. Dr. Rij kens, oud-president van de Uni lever, die een vergelijking maakte met de Ford- en Rockefeller Foundation, wier be ginkapitaal uit een bron stamt, verklaar de, dat de Europese stichting nog geen fonds heeft. Er zal gepoogd worden het algemeen bestuur, waarin thans een twin tigtal Europeanen zitten, uit te breiden, met name met meer vertegenwoordigers van de vakbeweging. Hij deelde mee dat het volgend congres in 1958 in Italië gehou den zal worden. Bij de algemene discussie, die op de drie inleidingen volgde diende ir. F. J. Philips namens de directie van het Phi- lipsconcern een groot aantal praktische voorstellen in: naamsverandering in Euro-foundation, de slagzin „Open up a new horizon", een voorlichtingsboekje in verschillende talen, te ontwerpen door Philips, in 1958 adopteren door industrië len van bussen, die jonge mensen naar de wereldtentoonstelling van 1958 in Brus sel zullen brengen, in 1959 concentratie op de produktie van televisie-programma's en in 1960 wetenschappelijke en culturele uitwisseling op grote schaal. „Het kan zijn, dat wij met deze paar voorstellen afgedreven zijn van de oor spronkelijke bedoelingen van de oprich ters dezer Stichting, die een soort corre latie in gedachten hadden tussen cultuur en industrie en die geloven, dat er een vitale en directe band bestaat tussen cul tuur en produktie. Ook wij geloven dat die band bestaat, maar de meeste pogingen die tot dusverre gedaan zijn om dit te bewijzen zijn ofwel verijdeld ofwel men maakte slechts een indruk op naar verhou ding kleine groepen. Voor het grote pu bliek is die band nooit duidelijk gewor den. Iedere organisatie, die op uitgebrei de schaal wil gaan werken speciaal op cultureel terrein moet geboren worden met de gedachte dat het grote publiek een sympathieke instelling ten opzichte van de doelstellingen moet hebben en ten einde een dergelijke reactie te bereiken zal men genoodzaakt zijn het doel daar aan aan te passen", aldus ir. Philips. Prins Bernhard sloot de slotzitting. Hij dankte minister Cals voor diens aanwe zigheid, de Philips en Unilever concerns voor de daadwerkelijke hulp bij de voor bereidingen van het congres en alle an dere instellingen en personen, die eraan hebben meegewerkt. Hij betrok in zijn dankwoord ook de Europese en niet-Euro- pese pers, radio en televisie. „Er is in Europa plaats en noodzaak voor een or ganisatie, die niet onder politieke invloe den gebukt gaat en niet door regeringen wordt gecontroleerd, maar die niettemin de idee van Eux-opese eenheid zal uitdra gen en bevorderen," zo zei hij. Als er bedrijven of firma's zijn, of an dere instellingen, die menen ons te kun nen en willen helpen, dan hadden wij als minimum contributie een bedrag van ƒ5000 per jaar in gedachten, geldend voor de eerste drie jaar. Dan zou er nog een individueel lidmaatschap kunnen zijn voor vierhonderd geselecteerde Europeanen die op hun eigen terrein prominenten zijn. Dit lidmaatschap is van het grootste be lang, aangezien het voor het mechaniek zal moeten zorgen, dat de industrie, de handel, de wetenschap en de cultuur van Europa tot elkaar kan brengen. Het lid- CAïRO (Reuter) De Egyptische jour nalist Heikal, die vorige week een vraagge sprek met Kroesjtsjev heeft gevoerd, schrijft in het Egyptische blad „Al Ahram", dat Molotov uit de topregionen van de Sovjet-Unie verwijderd is, omdat hij het niet eens was met Kroesjtsjevs wens een „offensieve" buitenlandse poli tiek te voeren. Molotov wilde, dat Rusland zich niet in zou laten met het Nabije Óósten, terwijl Kroes.itsjev van mening was dat dit „ca tastrofale" gevolgen zou hebben. Volgens de Egyptische journalist hul digde Kroesjtsjev het standpunt, dat het niet juist was een defensieve politiek te voeren, dat de aanval de beste verdediging is en dat een soepele diplomatie noodzake lijk is. Kroesjtsjev had het besluit geno men hen te steunen die de „westelijke overheersing" in het Nabije-Oosten ver wierpen, ten einde er zeker van te kunnen zijn dat dit Nabije-Oosten geen militaire basis, gericht tegen Rusland, zou worden, aldus de Egyptische journalist. Sjepilov geneerde zich Sjepilov had tegen zijn partijsecretaris voornamelijk dit bezwaar, dat hij geen manieren kende, zo ontleent U.P. nog aan de mededelingen van Heikal. Op de verga dering van het presidium, die tevens zijn afzetting zou inluiden, had Sjepilov onder meer gezegd: „Ik heb me bijvoorbeeld eens zó gegeneerd voor Kroesjtsjev, dat ik liefst in de grond verzonken was. Dat was toen Kroesjtsjev eens in gesprek was met de president van Finland, en al die t'jd zich de borst en de oksels krabde alsof alle vlooien ter wereld hem beten". Heikal beweerde voorts, dat Lavrenti Beria. de toenmalige chef van de gehe!me politie, ter dood veroordeeld werd als „En gels spion" èn omdat hij „een harem van jonge meisjes hield". ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr Houtstr 181 Tel 14444 maatschap zou per jaar f 100 kosten Sir Terence Airey, de gepensioneerde Britse generaal, die in Amsterdam de leiding heeft gehad van de voorbereidingen van het congres, zal binnenkort de verzoeken voor dit lidmaatschap aan de uitgekozenen verzenden. White Christmas Enkele dagen geleden heb ik het voor 't eerst weer gehoord. In een populair ver- zoekprogramma. De bekende mannestem, zwaar met sor dino en glissando zo gezegd, zong het, en op de achtergrond als een vaag silhouet het zweverige koor. „I'm dreaming oa white Christmas Toen ik het voor het eerst hoorde, in de oorlog via de Engelse zender, deed het me echt wat, maar nu. en dan nog zo heel vei vóór de feestdagen, wil het er niet in. Het is te onwerkelijk, te zoet en te sentimen teel, al vind ik „True love" door een Hawai-ensemble nog net erger. Het is in strijd met de waarheid. Neem eens een „white Christmas" in randstad Holland. Op de stations: Een hees gedempte ge- luidsinstallatiestem die over de volle per rons klinkt, „Attentie, attentie, de trein naar Leeuwarden heeft zeker vijfentwintig minuten vertraging; herhaling Bij de bushalten: Rijtjes mensen met kinderen aan hand en op arm, die er al drie vol voorbij hebben zien gaan. In de steden: Baggerbrij - door veel mannen in overwerk gemaakt - die je schoenzolen aantast en door voorbijrijdend verkeer bij scheutjes in je sokken wordt gegoten. Op de stoep: De schier onmogelijke op gave zó naast je vrouw te lopen, dat haar nylons - extra dure voor de Kerst - niet worden bespat. Op de wegen: Voortdurend slipgevaar en snelheden ver beneden die van binnen de bebouwde kommen. In je huis: Daklekkage door een ver stopte goot waardoor je in allerijl alle ter beschikking staande emmers en teilen moet mobiliseren. En ook de jeugd vindt het op die dagen maar zo-zo. Op gewone dagen kan je lek ker sneeuwballen gooien en sleetje rijden en eindelijk Marietje van de buren eens inzepen, maar het Kerstmis gaat dat niet vanwege de kleren en zo. Toch zult u het liedje weer steeds méér horen en misschien mee dromen van de white Christmas Ik zal voorlopig vasthouden aan de goe de vaderlandse zegswijze, dat dromen be drog zijn. De mijne voor Kerstmis natuurlijk ook, maar daarvan zijn geen miljoenen platen geperst. Jammer, want dan was ook ik beslist ..dreaming of a white Christmas". In Garmich Partenkirchen! Clemens Pincet ADVERTENTIE Tydens de jaarvergadering van de Ver eniging voor de Staathuishoudkunde, die zaterdag te Utrecht is gehouden en waar voor pre-adviezen zijn uitgebracht door dr. W. Drees jr., prof. dr. F. de Roos en drs. J. B. L. Verster, is het thema „Inflatiebestryding, wenselijkheid en mo gelijkheid" op diverse manieren bespro ken, waarby steeds als slotconclusie luid de dat inflatie bestreden dient te worden. De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, sprak tijdens de bij eenkomst en constateerde dat er in de internationale conjunctuur een onmisken bare kentering is, die er op kan wyzen, dat de inflatoire ontwikkeling, mis schien slechts voorlopig, een einde heeft genomen. Het is mogelijk als norm voor het budget taire beleid te stellen, dat inflatoire ont wikkelingen die zich buiten de overheids sector voordoen, door de overheid dienen te worden gecompenseerd, aldus dr. Hol trop. De werkelijkheid leert echter, dat deze compenserende budgetpolitiek vrij wel nimmer bewust wordt toegepast. Maar niet alleen blijkt deze politiek geen wer kelijkheid te zijn, veeleer blijkt de over heid zelf in haar uitgavenbeleid onderwor pen aan diezelfde inflatoire besmetting, die wij haar zo graag bij anderen zien bestrijden. Wat de monetaire politiek van de cen trale bank betreft, aldus dr. Holtrop, de ze beschikt wel over middelen, die een inflatoire ontwikkeling kunnen afremmen en ten slotte zelfs doen beëindigen, maar de centrale bank beschikt nauwelijks over instrumenten om inflatoire impulsen, die zich op de ene plaats voordoen, te com penseren door contraire activiteiten el ders. De mogelijk remmende invloed van de centrale bank wordt te sterker naar mate haar eigen kredietgeving in het inflatoire proces wordt betrokken. Zij kan die kredietgeving niet altijd zonder meer afwijzen In bepaalde gevallen zou kredietweigering kunnen leiden tot ernsti ge financiële crisisverschijnselen, omdat de hulp van de bank niet wordt gevraagd voor de financiering van nieuwe bestedin gen, maar voor de vervulling van bestaan de verplichtingen, ontstaan uit foute fi nancieringsdisposities uit het verleden. Vragen wij ons af hoe het komt, dat thans het einde van de inflatoire ontwik keling in het gezicht begint tp komen, dan moet het antwoord luiden, dat dit niet het gevolg is van een compenserende budget- politiek, en evenmin van een compense rende monetaire politiek, maar wel van de remmende invloed van het centrale bankwezen in de voornaamste landen. De financiering met inflatoire middelen werd daardoor steeds moeilijker en steeds kost baarder, de schaarste aan kapitaalmarkt- middelen werd steeds scherper en op voortgezette inflatie gebaseerde winstver wachtingen werden allengs getemperd. Deze conclusie betekent de erkenning, aldus dr. Holtrop, dat de monetaire poli tiek niet in staat is een zekere golving van de conjunctuur te verhinderen. Zij kan er slechts toe bijdragen die golving te matigen en breuken in de ontwikkeling te helpen voorkomen. Dr. Holtrop besloot aldus: „Wij doen goed daarover niet al te bedroefd te zijn, maar te erkennen, dat in de ontwikkeling van het economisch le ven naast perioden van optimisme, daden drang en grote activiteit, eveneens peri oden van bezinning en consolidatie nodig zijn." PARIJS (Reuter). Dr. Luther Evans, de directeur-generaal van de UNO-organi- satie voor Onderwijs, Wetenschap en Cul tuur (UNESCO) heeft in de UNESCO- raad een besluit verdedigd om elektroni sche uitrusting, waaronder radar, naar Egypte te zenden als hulp bij de vervan ging van onderwijsfaciliteiten, die door de Brits-Franse actie van eind vorig jaar ver loren zijn gegaan. Hij verklaarde dat het materiaal voor technische opleiding bij het hoger onderwijs bestemd is. De Egyptische vertegenwoordiger in de raad, dr. Awad, beschuldigde de pers er van, dat zij probeert druk uit te oefenen op het secretariaat om herziening van het be sluit tot hulpverlening, genomen op de UNESCO-conferentie van vorig jaar in de Indische hoofdstad Nieuw Delhi, tot stand te brengen. De Britse vertegenwoordiger, Cowell, vroeg meer bijzonderheden over het hulp program voor Egypte. Hij zal de kwestie later weer ter sprake brengen als de na dere bijzonderheden hem niet voldoen. Dr. Evans zei. dat de raad niet probeert inlich tingen achter te houden. Als de heer Co well duidelijke vragen stelt zal daar dui delijk op geantwoord worden, zo zei hij. Het debat werd uitgesteld nadat de Bel gische afgevaardigde Kuypers had voorge steld, dat Egypte zijn verzoek herziet en elementair materiaal voor het onderwijs vraagt, zoals schriften, potloden en vlak- gom. MOSKOU (Reuter). Het Sovjet-pers bureau Tass meldt, dat een grote hoeveel heid industriële uitrusting voor het kern fysisch laboratorium te Cairo uit Lenin grad is verzonden. De Egyptische minister van nationale voorlichting, Radwan, is aan het hoofd van een culturele delegatie in Moskou aangekomen voor een veertien daags bezoek op uitnodiging van de Sov jet-regering. Het gezelschap reisde in een Russisch straalvliegtuig.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5