Albert Heijn Symposion over godsdienstbeleving en gemeenschap bijzonder geslaagd UIT STAD EN STREEK Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap Feestelijke slotdag van lustrum-vijfdaagse Bavo „Brocéliande" door de Haagse Comedie Modern winkelen in de AH-SuperMart Indrukwekkende rede van dominee Van der Linde W. VOET ZONEN Dagelijks markt in Sinterklaas-tijd Geslaagd zwemfeest van „De Watertrappers" Zwemcompetitie Kring Haarlem van de KNZB Leerlingenuitvoering accordeonschool Benoeming hoofd van Bronsteeschool Kostbare verzameling der eerste Europese kranten in Brussel geveild Twintigduizendste schip van dit jaar in Rotterdam Examens Receptie diamanten echtpaar DavelaarRoks Burgerlijke Stand van Haarlem Matige oefenwedstrijd van hockeyers in Den Haag Voorlopig Nederlands dames-hockeyteam versloeg jeugd Kerkelijk Nieuws MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t De Haarlemse Katholieke Studenten Vereniging „Sanctus Bavo" heeft de vie- rine van haar eerste lustrum, dat woens dag met een concert in het Frans Hals museum werd geopend en donderdag voortgezet met een openstelling van de Sociëteit voor het publiek, vrijdag en za terdag opgeluisterd met een symposion over Godsdienstbeleving en Gemeen schap. Vrijdag spraken drs. Gerlach C. Laudy o.praem. over liturgie en ge loofsbeleving en dr. H. van der Linde, hervormd predikant over de verhou ding tussen de Katholieke Kerk en de Oecumenische Beweging en mogelijke iet-principiële veranderingen binnen de Katholieke Kerk als tegemoetkoming aan deze beweging. Zaterdag spraken prof. dr, C. Scharff O.E.S.A. over „Wat is er op het ogenblik gaande in de godsdienstige beleving en hoe uit zich dit in de ge meenschap?" en Gabriël Smit over het standpunt van de Katholieke leek om trent godsdienstbeleving en gemeen schap. Pater dr. M. van Straaten O.E.S.A. was discussieleider. Hij vatte aan het slot van het symposion de belangrijkste punten samen. Pater Van Straaten stelde in die sa- ADVERTENTIE Een der beste horloges uit het land van de ALPEN All-Risk schadedekking over de gehele wereld. Geen ander Zwitsers uurwerk in dezelfde prijsklasse is zó fantastisch nauwkeurig - zo buitengewoon mooi van vorm en uitvoering als het wereldvermaarde ALPINA horlogelThans weer in tal van nieuwe modellen verkrijgbaar bij; Anegang 15 - HAARLEM Voor muziekminnaars was er zaterdag avond in de grote zaal van hotel „De ieurs" te Hoofddorp veel te genieten. Het Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriend schap" gaf daar namelijk met medewer king van het Haags Matrozenkoor een concert, waarvoor een belangwekkend programma was samengesteld. De optre dende koren hebben ervoor gezorgd, dat die belofte ingelost werd. Daarmede heb ben zij een uitstekende propaganda, ge maakt voor artistiek verantwoorde koor- lang, welke zijn uitwerking op de zeer talrijke toehoorders niet gemist zal heb ben. Voor het mannenkoor betekenden de verheugend grote belangstelling een bron van inspiratieve kracht. De zangers zon gen onder leiding van Gerard de Barban- son met grote zekerheid. Ten aanzien van de voordracht viel het mij op, dat de di rigent steeds meer streeft naar eenvoud, naar waarachtigheid in de expressie, dat hij beruchte liedertafeleffecten uit de weg gaat, kortom dat hij mede streeft naar de vernieuwing, de sanering van de man nenkoorzang, die ondanks belemmerend conservatisme hier en daar, niet meer tegen te houden is. Die vernieuwing heeft niet halt gehouden in de muziekcentra der grote steden. Ook de provincie is in haar bereik gekomen. Daarvan getuigde dit con cert te Hoofddorp, waarvan ik hoop, dat het gevolgd zal worden door meer muziek avonden in eenzelfde geest. „Zang en Vriendschap" begon het con cert met een stemmig gezongen „Sanc tus" van Franz Schubert, waarmede een mooie klankeenheid werd bereikt. Voor „Villiancico" van Juan Vasquez was dit ook het geval, maar over het geheel ge nomen bleef dit werkje in een te sombere, donkere tint. Men zou eens moeten probe ren met transpositie naar een hoger toon- peil hierin wat „licht" te brengen. Met de mooie compositie „Trösterin Musik" van Anton Bruckner maakte men een goe de beurt en het „Exandi Deus" (een van de meest geslaagde koorwerken van Her man Altink) werd in 'n beheerste uitvoe ring een overtuigend slot van het eerste optreden van het mannenkoor. Na de pauze zong het nog bijzonder fraai het „Wiegelied" van Johannes Brahms, een Slavisch getint werkje van Antonin D vors jak „Het feest van de mus" en eindelijk het schone Priesterkoor uit ..De toverfluit" van W. A. Mozart, dat in 7-ijn waardige vertolking een frappant con trast werd met het voorgaande. Het Haags Matrozenkoor, dat nu onder leiding staat van Kees Stolwijk, kwam in het eerste gedeelte van de avond met eni ge kerkelijke werkjes, die het met zorg vuldig afgewogen objectieve klank en gaaf vertolkte'. Later op de avond werden enkele wereldlijke liederen en de negro spiritual „The blind man" gezongen. Het laatstgenoemde lied leek mij voor een iongenskoor minder geschikt, omdat het daardoor losgemaakt wordt van de sfeer, waarin het ontstond en waarin het gezon gen moet worden. Overigens kan ik met veel voldoening gewagen van de vertolkin gen der overige liederen, waarvan „De pruimeboom" van Broeder Adelbertus een extra compliment verdiende. Op deze avond beleefde men nog de eer ste uitvoering van het verenigingslied van het koor, frisse, ongecompliceerde mu ziek, die aan haar doel uitstekend be antwoordde. F. Zwaanswijk menvatting allereerst vast dat er uit de momentele situatie betreffende gods dienstbeleving en gemeenschap drie fei telijkheden sterk de aandacht trekken. Allereerst dat men de godsdienstige be leving niet meer wenst te bepalen tot enkele momenten; men wil de godsdienst beleving onversnipperd plaatsen in de to tale levensactiviteit. Vervolgens valt op dat men zich afwendt van alles wat op het gebied van godsdienstbeleving en ge meenschap rationalistisch is en uitgaat van het dualistische mensbegrip, dat een onderscheid maakt tussen geest en li chaam. En tenslotte dat er, door het weg gevallen zijn van velerlei waarden, een fundamentele onzekerheid is ontstaan, die de mens heeft teruggeworpen tot naakte existentie. De hieruit geresulteerde ver schuiving van geloofsbegrip en aldus van de godsdienstbeleving doorbreekt een pasklaar geloofsleerstelsel. Pater Laudy had het verschoven geloofsbesef benaderd als „en godsvertrouwen, een overgave, een openstaan, maar het is al lereerst de door Christus geëiste verhou- ding tot Hem en tot God de Vader, die door hem spreekt en welke verhouding bewerkt wordt door zijn geest; een eenzijn in God; een ontmoeting. In dat besef, zei pater Van Straaten, krijgt men een ant woord op zijn eigentijdse problematiek. Maar die geloofservaring is men zich niet altijd even bewust. Men moet telkens op nieuw zich zijn ja-zeggen realiseren. Dan rijst de vraag; hoe drukken we die per soonlijke geloof srealisering naar buiten uit. Wij zijn geen eenlingen, maar leden van het volk Gods, essentieel betrokken op de gemeenschap (zoals ook wordt weergegeven door het nieuwe filosofische persoonsbegrip, dat een „zijn tot de an der" insluit) en dit moet naar binnen en naar buiten geldend gemaakt worden, dus zowel de gemeenschap-binnen als de mensen daarbuiten moeten daarvan vrucht dragen. Pater Laudy heeft een minder intellectuele geloofsbenadering bepleit, een openstelling van de gehele mens voor God, die uiting krijgt in een gemeenschap, waarin die geloofswerke- lijkheid kan leven. Ds. Van der Linde en Gabriël Smit pleitten voor vormen, waar in die uitdrukking echt kan zijn. Zo echt kan zij, zei ds. Van der Linde, dat het een tehuis wordt voor allen die geroepen zijn in Christus. Dit brengt aldus ds. Van dep Linde praktische eisen mee ten aanzien van de katholica. Maar de traditie aldus pater Van Straaten in zijn over zicht wordt niet straffeloos verbroken. De hunkering naar de katholieke liturgi sche rijkdom, die ds. Van der Linde had genoemd, stelt aan ons de eis de liturgie echt te maken en doorleefbaar. Dan zal het kunnen zijn dat onze geloofsbeleving èn de uitdrukking daarvan een huis wor den, dat voor allen in Christus bewoon baar wordt. Maar onze taak zal vooral liggen in een persoonlijk antwoord op de problematiek van deze tijd. Aldus besloot pater Van Straaten zijn samenvatting. Nieuwe liturgie Pater Laudy benoemde vrijdag de li turgie als de persoonlijke ontmoeting van de gehele mens met God de Vader in Christus en in de gemeenschap van de Kerk, bij welke ontmoeting het ambt een bemiddelende rol speelt. Zo is liturgie bron voor geloof, richt zij zich op de mens van de H. Schrift, de onverdeelde mens. Goede liturgie moet danook zijn in de geest van expressiegevoeligheid; zij moet niet gedacht worden, maar voelend be leefd. Dan kan men ook alles wat con ventie is in de liturgie loslaten. Tot slot vertelde de spreker welke liturgische Miswijzigingen thans in het Vaticaan worden bestudeerd. Ds. Van der Linde stelde vrijdag, dat de kerkgenootschappen verschillende chris tenen door de uitdaging van deze crisis tijd zich samengebracht voelen in het zoeken naar een antwoord op die uitda ging. Zij allen worden uitgedaagd op een totale beleving van hun geloof en deze apostolaire verbondenheid leidt tot „res- sourcement", herbronning. In die eenheid wordt de pijn der gescheidenheid gevoeld. Hij pleitte voor een verdiscontering van het protestantse erfgoed in de katholieke kerk, die meer aandacht moet schenken aan het woord, dat „uit het merg van de Schrift is getrokken". Hij noemde enkele facetten van herbronning in beide kam pen, waaruit bleek dat er op vele punten een sterke eenheid bestaat. Kerk voor allen Ds. Van der Linde besprak ook nog de plaats van het ambt in „dit uur van de leek". De splitsing in de twaalf stammen, die aan het huis van David waren beloofd, zag de spreker als een mogelijke bron van inzicht in de huidige situatie. Zou deze t ij d e 1 ij k c breuk niet door God zijn toe gelaten opdat David na boetedoening een des te majesteitelijker heerser zou zijn? De spreker bedoelde: zou de refor matie niet kunnen leiden tot een verrui mende wijziging in de katholieke kerk, die een huis zou opleveren, dat weer voor allen bewoonbaar is? Prof. Scharff stelde dat de naakte exis tentie, waarop de moderne mens is terug geworpen, de vraag naar een nieuwe ge meenschap oproept. Het is een strijd om contact, die hij uitwerkte volgens de filo- een ander en vandaaruit met de gemeen- uit het teruggeworpen zijn op zichzelf zijn menselijke onvolkomenheid diep gaan be seffen, diep gaan luisteren naar het ver langen van z\jn hart naar gemeenschap, om aldus zijn zijnswording in de liefde met e enander en vandaaruit met de gemeen schap te realiseren. Solidariteit Gabriël Smit wilde wel aannemen „dat de katholieke kerk langzamerhand de be hoefte krijgt aan de mogelijkheid van een standpunt omtrent kerk en gemeenschap, maar hij geloofde dat dat verlangen zich niet in de eerste plaats richt op een ge- meeenschap binnen de katholieke kerk, maar in een verlangen naar menselijke solidai'iteit over de begrenzingen van de kerk heen. En dat is wezenlijk christelijk," besloot hij. Van vandaag af tot en met woensdag 5 december zal op de Botermarkt in Haar lem dagelijks markt worden gehouden met het oog op het komende St. Nicolaasfeest. De markt zal op 26 en 27 november en 2 en 5 december tot zes uur 's middags wor den gehouden. Op de andere dagen is de markt tot 's avonds tien uur geopend. Met het oog op deze Sintei'klaasmarkt zal de automarkt op de woensdagen 27 no vember en 4 december op het Nassauplein worden gehouden. De r-k. zwemvereniging „De Watertrap pers heeft zondagmiddag in het Sport- fondsenbad in Haarlem een goed geslaagd zwemfeest gehouden. Zowel voor getrain- den als voor niet-getrainden werden er zwemwedstrijden gehouden. In achtentwin tig wedstrijden kregen ruim 70 jongens en meisjes gelegenheid om hun zwemvaar- digheid te tonen en om in het bezit te ko men van een zwemdiploma geoefend zwemster of zwemmer. Elf families ver schenen er aan de start om in de familie estafette hun krachten te meten. Het kunst- zwemmen uitgevoerd door meisjes en da mes van DWT vond bij de talrijke aan wezigen een dankbaar onthaal. De uitslagen van de wedstrijden die vrijdag avond door HVGB in Stoop's Bad voor de win- terzwemeompetitie Kring Haarlem werden ge houden zijn als volgt: 50 meter vrije slag meisjes: 1. H. Vlaanderen, HPC, 32,8 sec.; 2. W. Hofman, HPC, 33,1 sec.; 3. N. Koster, Watervrienden, 33,8 sec. 50 meter rug slag jongens: 1. C. van Staalen, HPC, 34,6 sec.; 2. H. Enthoven, HPC, 35,8 sec.; 3. H. Ferdinandus, HVGB, 36,1 sec. 50 meter schoolslag dames nieu welingen: 1. G. Drogtrop, DWR, 41,8 sec.; 2. T. van Wissen, Watervrienden, 42,8 sec.; 3. A. Fran ken, Haarlem, 42,9 sec. 100 meter vrije slag he ren: 1. R. Draayer, HPC, 1 min. 6,8 sec.; 2. F. v. d. Eijnde, HPC, 1 min. 7,1 sec.; 3. H. Lippe, HPC. 1 min. 8 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette jon gens: 1. HPC 2 min. 40.1 sec.: 2. Haarlem 2 min. 48 sec.; 3. HPC II 2 min. 48,8 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette dames nieuwelingen: 1. HPC 1 min. 53,5 sec.; 2. HPC II 1 min. 59,4 sec.; 3. Wa tervrienden 2 min. 0,2 sec. Do Accordeonschool „Haarlem-Noord" heeft zaterdagavond in gebouw „St. Bavo" in Haarlem een leerlingenuitvoering gege ven waarvoor veel belangstelling bestond. Onder leiding van hun negentienjarige di rigent, de heer Jan Doornbosch, hebben de voor het merendeel jeugdige leden van deze accordeonschool, ondergebracht in twee orkesten, die vele walsen, tango's, en polka's op vlotte wijze ten gehore gebracht. De aanwezigen hebben een goe de indruk gekregen van de vorderingen, die de leerlingen sedert de oprichting van de school in april 1956 hebben gemaakt Behalve in orkestverband gaven verschei dene muzikanten ook in groepjes of als so list van hun kunnen blijk. Zo lieten de 8- jarige Elly Fehres met de „Vriendschaps- wals" en de tienjarige Peter Strijder met „Jaren gaan voorbij" horen dat zij op hun instrument al aardig wat „mans" zijn. Zij kregen voor hun onbevangen optreden en spel een hartelijk applaus. De keuze van het programma was goed aangepast aan de muzikale mogelijkheden van de uit voerenden, zodat men nimmer de indruk kreeg dat met een nummer te hoog was ge grepen. Na afloop van de uitvoering sprak de heer A. Koster namens de organisatie commissie woorden van waardering tot de heer Doornbosch. De toehoorders on derstreepten deze hulde met een warm ap plaus. De avond werd verder gevuld met het optreden van het dans-en showorkest „De Mirlitons", de kunstfluiter Mitzy Waller, de vibrafonist Lajos Heros en de accordeonist John Davids. De liefheb bers van een dansje kregen tot besluit hiertoe tot twee uur de gelegenheid. Zondag was de laatste dag van de vijf daagse lustrumviering van de Haarlemse Katholieke Studentenvereniging Sanctus Bavo. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door de mo derator pater mr. F. van Kleef O.E.S.A. met assistentie van de ere-moderator pater dr. M. van Straaten en van pater mr. O. Albers, in de kapel van het Triniteits- lyceum, waarbij het koor gevormd werd door leden van Sanctus Bavo. Ook vele oud-leden waren aanwezig evenals bij het ontbijt er na. De Buitengewone Vergadering 's mid dags in de aula van het Mendelcollege bracht na de voorlezing van schrifte lijke felicitaties, onder andere van mgr. mr. Diepenbrock, de A.S.V.A. en de Kring van Draaiorgelvrienden, en na de benoe ming tot ereleden van mej. dr. H. E. Nolte en de heer H. P. Baard en tot lid van het Collegium Honorabile van de heer J. M. van der Weiden, ex-praeses van Sanctus Bavo de lustrumrede van de praeses De voorstelling, die de Haagse Come die zondagavond in de Haarlemse Schouw burg heeft gegeven van „Brocéliande" van Henry de Montherlant in de op het eerste gehoor voortreffelijke vertaling van Gerard Messelaar, zou zonder de me dewerking van Cees Laseur waarschijnlijk eên zeer vervelende aangelegenheid zijn gewprdep.. Nu kon mpn .speciaal in het laatète bedrijf, waarin ondanks de op èen zelfmoord uitlopende sombere wending op buitengewoon bekwame wijze de even- wichtsformule van het blijspel in acht werd genomen zich troosten voor de teleurstelling, die de even vaak geprezen als verguisde auteur ons bereidde, met bewondering voor een knappe, zelfs tref fende acteursprestatie. Het zou onbillijk zijn hem alleen de eer te gunnen, want Ida Wasserman stond hem met een lieve typering naar wens terzijde en Gijsbert Tersteeg vond als de zonderlinge secreta ris van het penningkabinet zonder in een groteske karikatuur te vervallen precies de allure om als een soort afgezant van het onwerkelijke te fungeren. „Brocéliande" is het toverwoud der ver beelding. Zonder de bevruchtende fanta sie, die daaruit aanwaait, kan de hoofd persoon van het aldus genaamde stuk niet meer leven, als het innerlijke groeipro ces eenmaal op gang is gekomen. Deze meneer Persilès is een eenvoudig man, chef de bureau van het een of andere ministerie, met een natuurlijke drang tot dramatiseren: hij overdrijft zijn kleine angsten en lafheden om zich op die ma nier een herkenbaar karakter aan te me ten, daarbij niet vergeefs verwachtend dat zijn omgeving zijn dagelijkse kome dies meespeelt. En dan komt op een dag de heer Edgar Bonnet de la Bonnetière bij hem op bezoek met een kostelijke theorie over de menselijke behoefte aan genealogisch bewezen waardigheid, ken baar aan adel van de ziel, die meer bete kenis heeft dan een titel. Diens nasporin gen in de archieven van het penningka binet hebben aan het licht gebracht, dat de ambtenaar Persilès een afstammeling is van Lodewijk de Heilige, de nobele kruisvaarder. Deze wetenschap inspireert de voorheen bescheiden burger tot de rol van edelman, waar hij met hart en ziel in opgaat. Hij wordt een ander mens, met behoud echter van zijn egocentrische pathetiek, waardoor hij het aan zijn af komst verplicht acht het lot van Frankrijk te torsen. Doch hoe dan ook, hij streeft oprecht naar de gevoelens die bij de hoge staat van zijn geslacht behoren. Als hem later duidelijk wordt gemaakt, dat hij in feite slechts één van de duizenden naza ten van de roemruchte monarch is, kan hij de stap terug naar de kleurloze middel matigheid niet meer maken. Hij sterft als de held in de tragikomische voorstelling, die hij van zijn leven heeft gemaakt. Het is een spel van romantische para doxen. waarin men niet erg kan geloven. Het is een aardig verhaal, dat ter illustratie van een betoog a la de laatste Nobelprijswinnaar Camus zou kunnen dienen. Om het in een aanschouwelijke vorm overtuigend te doen zijn, had De Montherlant de situatie breder moeten uitwerken. Zoals het stuk nu is, kan men wel respect hebben voor de knappe con structie maar meer niet. De pose krijgt geen reliëf: daarvoor is de omgeving (een doffe salon) te eng en de tegenpartij, be staande uit een meteropnemer, de werk ster en een postbode, te onbeduidend. Theoretisch zou dit subliem te rechtvaar digen zijn, praktisch is het bijna ridicuul. De regie van Luc Lutz kon dit bezwaar niet opheffen, waarbij dan bij alle reeds geuite waardering voor de vertol kers nog komt, in dit geval als nadeel, dat de tot in het irrationele verlengde hartstocht voor het rationele meer een Franse dan een Nederlandse kwaliteit is. Davicl Koning Nieuws in het kort ADVERTENTIE n der vereniging, de heer R. H. Eiselin. Hierin gaf hij uiting aan een gerecht vaardigd optimisme omtrent de toekomst van Sanctus Bavo. Hij deed, bij alle besef van relativisme en sceptisme, een beroep op het idealisme van de leden, die bereid moeten zijn hun energie en werkkracht voor de vereniging in te zetten om met succes haar bestaan te kunnen voortzetten. De feestrede van prof N. A. Donker sloot uit Amsterdam over het onderwerp „Existentie en Experiment in de nieuwste Nederlandse poëzie" vormde een dichter lijk voortzetting van de grondgedachte van het symposion: „Wat is de zin van het be staan van de mens". Ook de jonge dich ters zijn geobsedeerd door deze vraag en zijn gekluisterd aan onzekerheid en angst. Vooral de gedichten van Ellen Warmond vormden een voortreffelijke illustratie van prof. Donkersloots boeiende betoog. In een zeer stijlvolle receptie mocht het bestuur vervolgens felicitaties ontvangen van onder andere de deken van Haarlem, de ere-moderata, het Studenten-Gildt, de Zaanse Studentenvereniging, het Colle gium Honorabile en de oud-leden. De lustrumviering werd besloten met een sfeervol diner bij kaarslicht en een bijzonder feestelijk bal. Voorzien moet worden in de vacature van hoofd der Bronstee-u.l.o. school in Heemstede. Deze vacature is ontstaan door het eervol ontslag aan de heer D. de Boer. In overleg met de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amstelveen heb ben B. en W. de volgende voordracht op gemaakt: 1. W. H. Snoek, onderwijzer aan de openbare Hannie Schaftschool voor u.l.o. in Den Haag, voordien hoofd van een u.l.o. school op Aruba; 2. C. H. Knook, hoofd van een openbare u.l.o. school in Alphen aan de Rijn; 3. A. D. de Veer, hoofd van een openbare u.l.o. school in Lopper- sum. In de donderdagmiddag te houden raadsvergadering zal tot benoeming wor den overgegaan. Een collectie van vijfenveertig num mers van de „Nieuwe Tijdinghen", door de Antwerpse boekhandelaar en boek drukker Abraham Verhoeven van 1618 tot 1622 uitgegeven „In de Guide Sonne" te Antwerpen, is op een veiling in het Pa leis voor Schone Kunsten te Brussel za terdagmiddag aan een liefhebber uit Ne derland, de Amsterdamse antiquair M. Hertzberger, toegewezen voor 34.000 Belgische franks. De nummers van de „Nieuwe Tijdinghen", die in openbare bi bliotheken en particuliere verzamelingen nog te vinden zijn, zijn uiterst zeldzaam. Abraham Verhoeven, die met zijn cou rant in 1605 begon, gaat door voor de stich ter van de eerste Europese krant. De „Nieuwe Tijdinghen" verschenen geregeld en waren vaak geïllustreerd met houtsne den. De blaadjes hadden een omvang van een tegenwoordig pocketboek en op iede re voorpagina stond een kleine houtsnede. Ieder nummer was gewijd aan slechts één en dan nog vrij sensationele gebeurte nis in die dagen. Het blad gaf vooral bui tenlands nieuws, alle veldslagen tussen 1618 en 1622 vindt men er uitvoerig in be schreven. Er was voor de veiling van deze exemplaren een bijzondere belangstel ling van vrijwel alle Europese en Ame rikaanse antiquairs. Zaterdag is in de haven van Rotterdam het 20.000ste schip van dit jaar binnen gekomen. Het was het 1929 brt. metende ms „Pieter S" van de Rotterdamse Kust vaartcentrale, dat met kolen geladen van Swansea kwam. Het aantal van 20.000 werd in 1955 voor het eerst na de oorlog bereikt. In dat jaar kwam op 24 december het Zweedse schip „La Plata" de 20.000 volmaken. Vorig jaar was het Nederlandse kustvaartuig „Goote" van de rederij P. A. van Es op 11 decem ber de 20.000ste. In 1955 kwamen totaal 20.357 schepen de Rotterdamse haven binnen en vorig jaar was dit aantal gestegen tot meer dan 21.000. Lelden. Geslaagr voor het doctoraalexamen Nederlands recht: A. P. van den Berge te Voor burg en J. W. van Dijk te Eindhoven; voor het doctoraalexamen vrije studierichting rechtsge leerdheid: F. M. L. van Geen te Heemstede; doctoraalexamen psychologie: P. R. Jellema te Den Haag: semi-artsexamen: mej. M. L. Hugen- holtz te Blaricum, S. H. M. Vrind en R. van der Wilde beiden te Den I-Iaag; artsexamen: F. M. Gerritzen te Oegstgeest, G. L. Smit te Leiden en L. Stem (V.S.). Ter verduidelijking. In een zaterdag in ons blad gepubliceerd bericht waarin een vermelding werd gegeven van de loop baan van de Aerdenhoutse pianiste me vrouw T Kaiser, die woensdagavond in Overveen, na geruime tijd van het po dium te zijn weggeweest, een recital geeft, is de slotzin aanleiding geweest tot misverstand. Wij schreven „Zij is thans werkzaam op de Haarlemse Muziekschool". Ter verduidelijking vullen wij aan, dat deze werkzaamheid studie betreft en niet lesgeven. Mevrouw Kaiser moest haar ac tiviteiten als pianiste geruime tijd wegens ziekte onderbreken. Concert voor bejaarden. De Accor deonvereniging „Ardito", onder leiding van Cor Scheffer, gaf voor de Onafhankelijke Haarlemse vereniging van bejaarden een concert in de zaal „Fabel" aan het Preto- riaplein. Het gebodene viel bij de aanwezi gen zeer in de smaak. Onbewoonbaar. De woning Kerklaan 2 in Heemstede verkeert in een zodanige ver vallen toestand, dat B. en W. van Heem stede de gemeente raad voorstellen dit huis onbewoonbaar te verklaren. Diefstal. Zondag is in Bloemendaal een achttienjarige jongen aangehouden, die verdacht wordt in een sportinrichting in Overveen diverse geldsbedragen te hebben gestolen. Hij is in het bureau van politie te Overveen ingesloten. Botsing. In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee personenauto's, beide ko mende uit de richting strand, op de Zeeweg te Overveen ter hoogte van de Militaire- weg bij een uithaalmanoeuvre met elkaar in botsing gekomen. Beide auto's, die zwaar beschadigd waren, zijn voor on derzoek naar de werf van de gemeente overgebracht. Wereldreizigers. Woensdagavond wordt in het Minerva-theater in Heem stede de derde avond in het seizoen 1957- '58 van de wereldreizigersserie gegeven. Dr. T. de Booy vertoont zijn film van „De Andes-expeditie 1956" en spreekt over hetzelfde onderwerp. Ontspanningsavond. Onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen wordt woens dag- en donderdagavond in het gebouw St. Bavo in Haarlem een ontspanningsavond voor bejaarden gegeven, waarbij de Hooi- bouwboeren en -boerinnen onder leiding van Gert Jan een non-stop-revue „Het hart verblijd met een uurtje gezelligheid" zullen opvoeren. Feestavond. De afdeling Heemstede van de Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft zaterdagavond in het „Wapen van Heemstede" een feestavond, waaraan medewerking wordt verleend door het ca baretgezelschap Adamson uit Vijfhuizen. Feest. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het harmonie-orkest „Haar lem" wordt op zaterdag 30 november in het Haarlemse concertgebouw een feest avond gegeven, waarbij een cabaret-pro gramma wordt verzorgd door Toby Rix, Joop de Leur, De Notenkrakers, Bert Vis ser en het Truxini-gezelschap. Als confe rencier treedt .op. de heer Jan Bakker. Voor de pauze geeft het harmonie-orkest „Haarlem"- een feestconcert. Eerste lustrum. De Haarlemse toneel vereniging „Vondel" bestaat op 7 decem ber 1957 vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum wordt op zaterdag 30 no vember in hotel „De Leeuwerik" in Haar lem een cabaretavond gehouden, welke verzorgd zal worden door het cabaretgezel schap „De Pompadoers" onder leiding van Puck de Weijze. Verder werken mede „De Wilaja's" en het dans- en showorkst „Ed Williams" onder leiding van de heer W. Luiten. K.V.P.-vergadering afgelast. De open bare vergadering van de beide Heemsteed- se afdelingen van de Katholieke Volks Partij, die vanavond in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg zou wordep gehouden is afgelast, omdat de spreker, prof. mr. C. P. M. Romme, onverwachts is verhinderd. Vele bewoners van de Verbindingsweg in Bloemendaal hadden zaterdag de vlag gen uitgestoken, want er was groot feest op nummer 22, waar het echtpaar Dave- laar-Roks ter gelegenheid van zijn zestig jarig huwelijk die middag recipieerde. Maandag, eigenlijke datum van dit heug lijk feit, gaan de heer en mevrouw Dave laar uit toeren met hun kinderen en klein kinderen en zullen zij dus niet thuis zijn. Tal van Bloemendaalse ingezetenen kwa men het krasse echtpaar gelukwensen en ook het Bloemendaalse gemeentebestuur liet zich niet ongebetuigd, want de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller, en wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler kwamen de heer en mevrouw Davelaar complimenteren. Als bijzondere verras sing klonk er omstreeks drie uur tromge roffel waarna Sinterklaas, zo juist in Bloe mendaal gearriveerd voor de woning van het echtpaar van zijn schimmel stapte. De goedheiligman ging naar binnen en bood het echtpaar behalve zijn gelukwen sen ook een taart aan. De heer en mevrouw Davelaar toonden zich door deze aardige geste ten zeerste verrast. De christelijke muziekvereniging „Sursum" bracht op straat het „Zie ginds komt de stoomboot en „Zie de maan schijnt door de bomen ten gehore bij wijze van serenade aan het diamanten echtpaar. Daarna maakten nog zeer velen van de gelegenheid gebruik bruid en bruidegom de hand te drukken. HAARLEM, 23 november 1957 GEHUWD: 23 nov.: M. M. Hevel en J. P. Hoogerbeets, H. A. van Schaik en C. Koo reman, S. Mooijman en C. P. Hoogendoorn. BEVALLEN van een zoon: 22 nov.: W. G. Schoenmaker—Dam, E. de Bruin—Triegler, J. C. Steegman—Hühl, Th. J. M. Hart manHoutkamp, A. C. VerhoefVessies, J. E. ValkenierBlok, 23 nov.: C. Jansen Van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 21 nov.: M. G. BarmesRicci, 22 nov.: M. E. Rus man—Van Wooning, 22 nov.: M. van Gend— Emming, 23 nov.: A. T. Becking—Dijks hoorn. OVERLEDEN: 21 nov.: J. A. Mulder, 72 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; 22 nov.: H. Vermeulen, 85 j., Generaal Joubert- straat; M. W. de KorteToeset, 72 j„ Voor zorgstraat. C ^ufwMarfr dees SPECIALE AANBIEDINGEN Alleen dinsdag en woensdag 26 en 27 november a.s. Gehakt met zakje kruiden en recept, 500 gram 148 Hachévlees 300 gram 108 Rolpens 100 gram 42 SPECIAAL AANBEVOLEN: klapstuk, doorregen spek en karbonade UIT EIGEN SLAGERITEN (alleen dinsdag en woensdag a.s.) Gebraden gehakt 150 gram 59 VEILING-VERSE GROENTEN 26 en 27 november a.s. Gesneden boerenkool 500 gram 25 Stoofperen grote zak 75 SPECIAAL AANBEVOLEN: Pers-sinaasappelen, vol sap 9 voor 100 O Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 In de serie oefenwedstrijden kwam het westelijk hockey-elftal (voor spelers tot 24 jaar) op Klein Zwitserland in Den Haag uit tegen een ploeg van de Batavie ren. De Batavieren wonnen met éénnul door een kort na het begin gescoord doel punt van linksbuiten Gielen (Be Fair). Het was door goed tempo en door het enthousiasme, waarmee beide elftallen speelden, geen onaantrekkelijke wed strijd. Het slechte terrein liet echter geen goed hockey toe en zo kwam er van tech niek en vlotte combinaties niet veel te recht. De sterke verdediging van de Batavieren met Drijver en Keulen op de backplaat sen bleek onder deze omstandigheden een te groot struikelblok voor de aanval van de jeugdploeg. Deze voorhoede werd door de middenlinie, waarin Overdijkink en Marres tot de beste spelers van het veld behoorden, uitstekend gesteund, maar de aanval had te weirig samenhang om op het doelpunt der Batavieren een even doeltreffend antwoord te kunnen vinden. Het was jammer dat de kleine handige 't Hooft van Hilversum verstek moest laten gaan; de rechtervleugel Berkman (BMHC)-Beek (Delftse studenten) die nu binnen de lijnen verscheen, imponeerde niet. Op links was Zwier niet op dreef, zodat eigenlijk alles moest komen van het tweetal Van Erven DorensDekker. De doorbraken van deze twee doortastende spelers waren zonder twijfel gevaarlijk, maar binnen de cirkel bleven Drijver en Keulen hen toch de baas. In de aanval van de Batavieren was de snelle en onvermoeibare Hooghiem- stra de grote man, doch ook hij kwam door gemis aan voldoende steun niet ver der dan enkele gestuite rushes en een buitenspel-doelpunt. Op het SCHC-terrein in Bilthoven werd zaterdagmiddag een hockeywedstrijd voor dames gespeeld tussen een voorlo pig Nederlands elftal en een ploeg van jonge speelsters, die tijdens de districts dag de aandacht op zich hebben geves tigd. De voorlopige Nederlandse dames- ploeg won met 30, nadat zij bij de rust een 1O-voorsprong had. Bij de twee doelpunten na de rust ging de doelver- dedigster van de jongeren, Marie Meyers, niet geheel vrij uit. De voorlopige Nederlandse damesploeg kwam niet tot groots spel en voor de rust was de jeugdploeg dan ook niet min der aanvallend. De speelsters Jeanne Hogesteyn, Thea Terlingen, Son ja de Greve lieten de voorhoede van de jeugd ploeg geen kans en in laatste instantie was de doelverdedigster Jo Jurissen niet te verschalken. De doelpunten werden ge scoord door mej. Teppema (GroenGeel) en mej. Hezemans (EMHC), 2 x. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Giessen-Nieuwkerk G. van Estrik te Nieuwland. Aangenomen naar Westervoort (Geld.) W. J. Gunning, predi kant voor buitengewone werkzaamheden in Indonesië. Bedankt voor Lunteren K. van de Pol te Veenendaal; voor Masten broek J. Kruijt te Neerlangbroek.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7