Vijfduizendste woning na de oorlog in Haarlem gereed Bestuur van jubilerend S.I.Z.O, oogst veel waardering In Frankrijk wordt een sterke vliegtuigindustrie opgebouwd Complex van „Eigen Haard" in gebruik genomen Amsterdamse Beurs Frans vernuft werpt zich op nieuwe typen, serieproduktie groeit 8 Machtiging verwacht voor eerste bouw in Parkwijk Voorlopig slechts voor 136 woningen Boete voor winkelier, die klant een klap gaf Ernstig motorongeluk op Bloemendaalse Zeeweg Intocht van Sinterklaas in Bloemendaal Afscheid van zendelingen Koersen in Hilversum Ralph Erebus te snel voor Rhea Hollandia Egyptenaren houden schip aan in Port Said Diamantkoning Oppen- heimer in Johannesburg overleden Egyptische wapens voor Tunesië Kort nieuws De taakverdeling in het bestuur van de KNSB Rome vreest geen regen bij Olympische Spelen Nederlandse damploeg gelijk met Belgen Na brandwonden overleden Scheepvaart MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „De vijfduizendste nieuwe woning na de bevrijding is gereed, maar dat betekent nog niet, dat de woningnood in Haarlem achter de rug is. Als er nog vijfduizend bijkomen, dan zijn wy aardig in de goede richting", aldus merkte wethouder W. F. Happé zaterdagmiddag op toen velen bij eengekomen waren in de woning aan de Van Moerkerkenstraat 381 in Delftwyk, welke woning beschouwd wordt als de vijfduizendste woning na de oorlog. Onder architectuur van de heer Huib Tuninga zijn in Oud-Schoten 225 woningen (in zes complexen) van de Woningbouwvereniging „Eigen Haard" tot stand gekomen en dat er vreugde heerste was te begrijpen. Toch dient er van een getemperde vreugde gesproken te worden, aldus wet houder Happé, want in de naaste toekomst zal wegens schaarste aan kapitaal niet zo vlot gebouwd kunnen worden als in de laatste jaren. Hij betreurde dat zeer, om dat men in Haarlem zo aardig op dreef was gekomen, vooral na het gereedkomen van de woningbouwnota van B. en W. in september 1956 en de behandeling hiervan in de vergadering van de gemeenteraad. De lijst van urgente gevallen op het bureau van Huisvesting is nog steeds groot, maar de duur der urgentie is kleiner ge worden dan een aantal jaren geleden. Dat betekent een winst. Door de groei der be volking en het grote aantal huwelijken blijft de woningnood bestaan. Bereikt is echter, dat het jaarlijks actuele tekort is ingelopen. De eerste duizend woningen na de be vrijding waren in januari 1951 gereed. Men had er dus zes jaar over gedaan. Vergeten mag niet, dat men na de oorlog eerst op gang moest komen. Daarna ging het snel ler en achtentwintig maanden later werd de tweeduizendste bereikt; negentien maanden later de drieduizendste; drieën twintig maanden later de vierduizendste (november 1956); eind oktober j.l. of elf maanden later de vijfduizendste. Met inspaning van alle krachten is het resultaat in het afgelopen jaar bereikt. Hulde bracht de heer Happé aan de dienst van Openbare Werken, die er in geslaagd is de gronden op tijd bouwrijp te maken en de riolering in gereedheid te hebben. Er is een tijd geweest dat de riolering noodgedwongen pas aangelegd kon wor den als de woningen bijna klaar waren, maar Openbare Werken heeft de achter stand ingehaald en bovendien vooruit ge werkt. Dat blijkt bijvoorbeeld in Park wijk. Dank zij ir. De Lange wordt er voor gezorgd, dat er al straten liggen, als de aannemers aan het werk gaan, waardoor het materiaal op vlotte wijze aangevoerd kan worden. Dan heeft Bouw- en Woningtoezicht grote bemoeienis met de bouw van wonin gen, nadat de ambtenaren ook al aan de voorbereidingen hebben gewerkt. De Naar wij vernemen zal één dezer dagen door het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid de machtiging tot gunning worden ver leend voor de bouw van de 136 arbei derswoningen, die de woningbouw vereniging „Patrimonium" in het Haarlemse Parkwijk wil gaan bouwen. Deze woningen vormen een deel van het complex van 312 woningen, die de Gro ningse architect F. Klein heeft ontworpen naar analogie van de 320 arbeiderswonin gen, die deze architect in Delftwijk bouwt voor de woningbouwverenigingen „Patri monium" en „Zorgvliet". De woningen in Parkwijk zullen worden gebouwd door de aannemer G. Bergshoeff uit Alphen aan de Rijn, die ook de com plexen in Delftwijk bouwt. Voor de andere woningen van het com plex van 312 in Parkwijk de 176 arbei derswoningen van de rooms-katholieke woningbouwvereniging St. Bavo-Oost zal nog geen machtiging kunnen worden verleend, omdat het financieringscontin gent van het rijk is uitgeput. Men ver wacht, dat de machtiging voor deze wo ningen pas in het begin van volgend jaar kan worden verwacht. Zoals men zich zal herinneren heeft de gemeente Haarlem het benodigde geld voor het gehele complex van de 312 wo ningen in Parkwijk beschikbaar en heeft de raad voor de bouw hiervan op 2 oktober een voorschot van in totaal f 5.370.900 ge voteerd. Zodra de machtiging zal zijn ver leend zal met de bouw in Parkwijk begon nen kunnen worden. Slotkoers Heden vrijdag 13.45 uur 3/ "/o Nederl. '47 825/ie 825/is 3% Nedl. 1962/6' 87»/J 87 H A. K. U 148/ 148/ Calvé Delft 265 266 Van Gelder Zonen 180 178 K. N. Hoogovens 237 237 Nederl. Ford 180 180 N. Kabelfabriek. 237 237 gew.Philips Gloeil 240 Z 240 pref.Philips Gloeil 13714 137/ Unilever 32714 327 Wilton Fijenoord 199 197 Dordtsche Petrol. 739/ 748 Konkl. Petroleum f 156.— f 157.60 A'dam Rubber 50 50 K. L. M f 94.70 f 96.50 Holt. Amer. Lijn 138/4 141 N. Scheepv. Unie 125 124 Phs. v. Ommeren 200 200 H. V. A 91/ 91 Verg. Deli Mijen 5214 54 Amsterd. Bank 190 190 Ned. Harde! Mij 140/ 140/ Rotterd. Bank 159/ 159 Twentsche Bank 161/ 160 Anaconda Copper 44/ 45 -"•ofhiohem Steel 38% 39'/a U. S. Steel 55/ 55 General Motors 35/ 35/ Shell Union 67/ 69/ Tidewater 1 21/ 22/ Vorige koers dienst leeft mee met de bouw, ziet toe en stimuleert. Vervolgens memoreerde de heer Happé de goede samenwerking met de aannemers, die uitstekend kunnen organiseren en reke ning houden met een tijdschema, waarvoor spreker hun dank bracht. De aannemer van „Eigen Haard" was de heer G. Bot. Ook betrok de wethouder in zijn hulde het Gemeentelijk Energie Bedrijf dat er voor zorgt dat er op tijd stroom is. De heer Happé kwam tot de conclusie, dat de leuze van B. en W. „Woningbouw gaat voor alles" waarheid bevat. Daaraan hebben de diensten en ambtenaren mee gewerkt. In de eerste negen maanden van 1957 zijn in Haarlem 791 woningen gereed ge komen, hetgeen meer is dan in vorige jaren. In 1954 was het hoogste aantal bereikt, namelijk 733. Vervolgens richtte de heer Happé zich tot het bestuur van „Eigen Haard", dat bij het complex van 225 woningen aan dacht heeft besteed aan alleenstaanden en jonge echtparen. Op de bovenste verdie ping zijn woningen bestemd voor deze groepen. Een eerste stap is gedaan en in Parkwijk zal men daarmee verder gaan. In Haarlem zijn vele woningen in aan bouw en er liggen vele plannen gereed. Wegens gebrek aan kapitaal ziet de toe komst er niet zo gunstig uit. Speciaal in de particuliere bouw zal het niet zo snel gaan. In Sinnevelt bijvoorbeeld zouden nog zeshonderd middenstandswoningen gereed of nagenoeg gereed zijn geweest, als er geen moeilijkheden waren. Namens het bestuur van „Eigen Haard" bracht de voorzitter, de heer W. van Won deren, de wethouder dank voor hetgeen hij had meegedeeld en hij wenste hem veel succes bij zijn verdere arbeid. Hierna bestond er gelegenheid woningen van het complex in ogenschouw te nemen; daarbij ging de belangstelling uiteraard ook uit naar de vijfduizendste woning die bewoond wordt door de familie J. Janus. Haarlemse politierechter Vanmorgen verscheen voor de Haar lemse politierechter een 57-jarige Haar lemse verfhandelaar, die ervan verdacht werd, dat hij op 5 oktober in zijn verf- winkel een 49-jarige commissionair in ef fecten uit Overveen een klap had gegeven. Het gebeurde 's ochtends. De commissionair bracht een verfspuit, die hij in de winkel van de verdachte gekocht had, terug, om dat hij volgens de klant niet goed op de stofzuigerslang, die hij bij het spuiten no dig had, paste. De winkelier dacht er niet aan de spuit terug te nemen en de com missionair het geld ervoor terug te be halen, maar deze laatste zou een afspraak met de zoon van de winkelier hebben ge maakt, het gekochte voorwerp terug te brengen. De zoon was er- ephter die mor gen niet en zou pas veel later terugkomen. Van het wachten werd de commissionair ongeduldig en begon toen met de stof zuigerslang om zich heen te slaan. De winkelier voelde zich toen bedreigd en had de klant een klap gegeven. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een boete van f 60 of achttien dagen hechtenis. De raadsman, mr. J. Roggeveen, beriep zich op noodweer-exces. De politierechter, mr. J. P. Petersen, achtte dit laatste niet bewezen en veroor deelde de verfwinkelier tot een boete van f 30, subsidiair negen dagen hechtenis. Zondagmiddag heeft zich op de Zeeweg in Bloemendaal een motorongeluk voorge daan, tengevolge waarvan een 50-jarige motorrijder ernstig werd gewond. Hij reed met zijn motorfiets in de richting van het strand en is bij een uitwijkmanoeuvre ge slipt en gevallen. De man moest met een zware hersenschudding naar het Marine hospitaal in Overveen worden overge bracht. Een 12-jarig meisje, dat op de duo zat, werd lichtgewond. In het algemeen is het zondag op de Zeeweg erg druk geweest met mensen, die van het mooie herfstweer wilden profite ren en naar het strand trokken. Op een gegeven ogenblik was de drukte zó groot, dat de Bloemendaalse politie zon dagmiddag is moeten overgaan tot het in werking stellen van de verkeerslichten op het drukke kruispunt Julianalaan-Bloe- mendaalseweg-Militairenweg. Een tijdlang zat het verkeer op de Zee weg volkomen vast. Op het strand was het zondag eveneens behoorlijk druk. Een grote menigte was zaterdagmiddag op het Stationsplein te Bloemendaal ter verwelkoming van Sinterklaas bijeengeko men. Om ongeveer kwart voor drie arri veerde de gast met zijn drie zwarte Pieten per trein. Toen de Sint het station uitkwam en zijn schimmel besteeg, liet de Christe lijke muziekvereniging „Sursum" het „Zie ginds komt de stoomboot" klinken en al spoedig reed Sinterklaas, gevolgd' door zijn drie knechts en omstuwd door de joelende Bloemendaalse jeugd, weg om een tocht door het dorp te gaan maken. Donderdagavond wordt in de Zuiderka pel in Haarlem afscheid genomen van de heer en mevrouw J. Schultz-Baleine, die als zendelingen van de Christian and Mis sionary Alliance naar Nieuw-Guinea wor den gezonden. Twee maanden geleden is de heer A. Stringer uit Haarlem reeds met echtgenote en kind naar hetzelfde ge bied bij de Wisselmeren, vertrokken om zijn zuster, mejuffrouw Elze Stringer, die daar al vier jaar als onderwijzeres werk zaam was, af te lossen. De heer Schultz heeft zijn opleiding aan het Bijbelinsti tuut in Brussel ontvangen. Mevrouw Bou- hof, sopraan, zal aan de afscheidsbijeen komst meewerken. De uitslagen van de draverijen, gehouden in Hilversum, luidden: Westlandprijs (1960 m.): 1. Vliegenvanger S 1.30.3; 2. Uranie Duluth Z 1.28.-; 3. Vainqueur 1.31.1. Winn. f8.90; pl. f2.40, f6.10, f2.10; kop. f 10.70; cov. f 19.80. Druivenprijs 1ste afdeling (1980 m.): 1. Valeur 1.29.7; 2. Truax 1.27.4; 3. Uno Pronto 1.28.3. Win. 3.80; pl. 1.60, 1.30, 2; k. 6.80; cov. 4. Druivenprijs 2de afdeling: 1. Ville France 1.30.7; 2. Vina van Barke 1.29.-; 3. Sir Spencer 1.28.4. Winn. 4; pl. 1.48, 1.20, 1.50; k. 6.50: cov. 4. Black Alicantlieprijs 1ste afdeling (1960 m.): 1. Tjiftjaf 1.27.4; 2. Quick Bongershof 1.26.1; 3. Vaja Con Dios 128.8. Win. 8.10; pl. 2.30. 2.30, 1.50; k. 4.70; cov. 5.60- Muskaatprijs (2360 m.): 1. Upupa 1.28.3; 2. Um- berto 1.28.4; 3. Peter Hanover 1.28.4. Win. 7.70; pl. 1.40, 1.20, 1.70; k. 15; cov. 8.20. Hoefslag-wisselbeker (2860 m.): 1. Quatrieme Poulain 1.25.5; 2. Typhoon 1.25.5; 3. Ruby Spen cer 1.25.6. Win. 9.00; pl. 2.20, 1.40, 1.50; k. 5.60; cov. 5.60. Goldenchampionprijs (1960 m.): 1. Robert Tay lor 1.26.5; 2. Regina Spencer 1.25.2; 3. Rob 1.25.3. Winn. 11: pl. 3.20, 2.30, 4.40; k. 10; cov. 5.90. Frankenthalerprijs (2360 m.): 1. Norton 1.24.3; 2. Sita 1.26.-; 3. Omar Spencer 1.26.-. Win. 2.90; pl. 1.10, 1.10, 1.10; k. 7.20; cov. 4.30. Gros Colmanprijs (2360 m.): 1. Ralph Erebus 1.25.7; 2. Rhea Hollandia 1.26.-; 3. River 1.25.3. Win. 5.70; pl. 3.30, 8.20; k. 29.40; cov. 8.50. Black Alicantheprijs 2de afdeling (1960 m.): 1. Tabor Harvester D 1.26.1; 2. The Lady 1.26.1; 3. Titus Saint 1.26.1. Win. 7.40; pl. 1.40, 1.80, 1.30; k. 28.70; cov. 5.10. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan recipiëerde het bestuur van de voetbal vereniging S.I.Z.O. in Hillegom zaterdag middag in de zaal van hotel „Flora". Dat deze voetbalvereniging grote populariteit geniet, kwam op deze receptie sterk tot uitdrukking. Groot was het aantal afge vaardigden van verenigingen en instan ties, leden en oud-leden, dat het bestuur van de jubilerende vereniging kwam com plimenteren. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mr. K. Heimig als vertegenwoordiger van de K.N.V.B. afdeling zaterdagmiddagyoetbal, de heer Smit namens de Haarlemse Voet balbond en de beide predikanten van de Hervormde gemeente, ds. Brouwer en ds. Veenendaal. Namens de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond sprak mr. K. Heimig geluk wensen tot de jubilerende vereniging. Zonder uit de school te klappen, hoopte spreker dat het binnen afzienbare tijd mogelijk zal zijn om mede ook aan de wens van S.I.Z.O. te kunnen voldoen, door een tweede klas aan district West van het Zaterdagmiddagvoetbal toe te voegen. De Namens de KNVB overhandigt mr. K. Heimig, de voorzitter van de jubile rende vereniging, de heer A. de Graaf, een bal met plaquette. gelukwensen van de K.N.V.B. deed spre ker vergezeld gaan van de traditionele voetbal met plaquette. Voor de heer Smit, sprekende namens de Haarlemse Voetbal bond, was het niet moeilijk om even bij het verleden van de jubilerende vereni ging stil te staan. Spreker gewaagde van zijn grote waardering voor de wijze waar op S.I.Z.O. onder vaak moeilijke omstan digheden, aan het front van het zaterdag middagvoetbal strijd heeft geleverd. Na mens de verenigingen van de afdeling Haarlem bood de heer Smit een geschenk onder couvert aan. Dat de verstandhouding met de plaatse lijke verenigingen niets te wensen over laat, liet de heer Bodet, voorzitter van de voetbalvereniging Hillegom, nadrukkelijk uitkomen. Nadat verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd bleef men on der het ophalen van herinneringen nog geruime tijd bijeen. De vele bloemstukken en cadeaus van blijvende aard, maakten deze receptie tot een grootse huldiging. PARIJS (ANP) Tijdens een rondreis langs een aantal Franse vliegtuigfabrie ken hebben enkele Nederlandse journalis ten zich kunnen overtuigen van het feit, dat organisatoren, financiers, ingenieurs, technici en arbeiders van dat land gezamen lijk bezig zijn een sterke vliegtuigindus trie op te bouwen, zowel voor civiele als voor militaire doeleinden. Men mag ge rust zeggen, dat de perioden van tasten en zoeken op het gebied van de vliegtuig constructie daar voorbij is. Nog is het Franse vernuft bezig nieuwe mogelijkheden te zoeken op luchtvaartge bied, nog experimenteert men met proto types van revolutionaire aard, maar daar naast vond een concentratie van krachten plaats, welke bewust leidde naar seriepro duktie voor Frankrijk zelf en voor export. Dat is de reden, waarom Frankrijk zich thans heeft opgewerkt tot de derde plaats in de wereldindustrie van de vliegtuigbouw na de Verenigde Staten en Groot Brittan- nië, waarbij de landen van het Oostelijk blok buiten beschouwing worden gelaten. De 80.000 arbeiders in de Franse vlieg tuigfabrieken werken aan enkele produk- ten, waarop het land trots is. Het lesvlieg- tuig met straalaandrijving van Air Fouga (de Fouga-„Magister") heeft reeds sterk de aandacht van het buitenland getrokken, de tweemotorige straaljager „Vautour" en de „Super-Mystère", die in horizonta le vlucht de geluidsbarrière kan doorbre ken, worden niet alleen in het Franse le ger, maar ook door de luchtmachten van andere landen gebruikt. Het verbindings vliegtuig „Broussard" werd in grote geta le door Zuid-Amerika besteld, evenals de „Marona 760" het verbindingsvliegtuig met haar twee Marborestraalmotoren. De Franse industrie kwam als eerste uit met twee hefschroefvliegtuigen met straalaan drijving de „Alouette" en de niet minder bekende „Djinn". Het reeds enige jaren bekende transport vliegtuig „Noratlas" heeft slechts korte start- en landingsbanen nodig, ondanks het feit, dat het vier ton kan vervoeren. West-Duitsland heeft kans gezien de licen tierechten op dit toestel te verwerven voor gebruik door de in opbouw zijnde Duitse luchtmacht. Vrachtpaard „Deux Ponts" De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" vliegt reeds geruime tijd met de Breguet „Deux Ponts", het vrachtpaard in het luchtverkeer, dat een gedemonteerd toestel, van elke grootte, in twee reizen van elk punt van de wereld naar Frankrijk terugbrengt, indien repa ratiewerkzaamheden niet ter plaatse kun nen worden verricht. Als passagiersvlieg tuig kunnen meer dan 100 luchtreizigers Zuidafrikaans of Israëlisch? CAIRO (Reuter) De Egyptische autori teiten hebben in de haven van Port Said een onder Zuidafrikaanse vlag varend schip doen aanhouden. Zij verklaren te vermoeden, dat het hier een Israëlisch schip betreft. Het schip is volgens de Egyptische autoriteiten de 1.395 ton metende „Range". Volgens hen heette het vroeger „Kisjon". JOHANNESBURG (Reuter) De dia mantmagnaat, politicus en filantroop Sir Ernest Oppenheimer is heden te Johan nesburg in Zuid-Afrika in de ouderdom van 77 jaar overleden. Hij werd geboren uit een Duits-joods gezin bij Frankfort aan de Main, en kwam, via Engeland, in 1902 naar Zuid-Afrika, waar hij zich in het diamantcentrum Kimberley vestigde. Oppenheimer, die zich specialiseerde in de financiering van het diamantbedrijf en andere industrieën, was een drietal jaren burgemeester van die stad en vertegen woordigde haar veertien jaren in het par lement. Onder meer was hij directeur van de De Beers Consolidated Mines en van de De Beers Industrial Corpox-ation, die ongeveer negentig percent van de wereld- diamantproduktie controleren. Als presi dent van de Anglo-American Corporation leidde hij de ontwikkeling van de goud mijnindustrie aan de Witwatersrand en in Oranje-Vrijstaat. Zijn belangrijkste eigen schappen waren een grote besluitvaardig heid, een voonxitziende blik en onbeperkt zelfvertrouwen. Zijn populariteit dankte hij aan zijn bescheidenheid en vrijgevig heid. TUNIS (UP) Tunesië heeft van Egypte twee maal zo veel wapens ontvan gen als van Engeland en de Verenigde Staten tezamen, aldus meldt het blad van de Tunesische regeringspartij Neo Destour „Action". Enkele dagen geleden werden uit Lybië tweeduizend geweren en bijbehorende ammunitie, die met een Egyptisch vracht schip uit Alexandrië waren verscheept, over land naar Tunesië gebracht, aldus „Action". De wapens waren in de Suezoorlog door Egypte buitgemaakt en zijn van Egelse herkomst, zo werd voorts gezegd. Verdronken. Misleid door de duister nis is een 65-jarige waker bij een bouw werk aan de Binckhoi-stlaan in Den Haag in een sloot gelopen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd pas een dag later opgedregd. Oogst verbrand. Door nog onbekende oorzaak is brand ontstaan in de schuur van de grote boerderij van de heer H. F. Eb- bens te Nieuw-Beerta. De brandweer van Beerta, geassisteerd door de brandweer van Winschoten bestreed het vuur. Hoewel het woonhuis kon worden behouden gin gen de schuur en de daarin opgeslagen oogst verloren. Het vee en bijna alle landbouwwerktuigen konden worden ge red. De eigenaar was tegen brand verze kerd. gemakkelijk een plaats vinden in deze „dubbeldekker" en Air-France heeft reeds meer dan twee miljoen passagiers met toestellen van dit type vervoerd. Er wordt verder hard gewerkt aan ul tramoderne typen, zoals de onderschep pingsjagers „Trident" en Mirage", aan een zware helikopter en aan het straal- verkeersvliegtuig „Caravelle" van de Sud- Aviation in Toulouse-Blagnac, dat tijdens demonstratievluchten in Europa, Noord en Zuid-Amerika een voortreffelijke in druk heeft gemaakt, maar waarvan de bestellingen tot nu toe slechts 20 bedra gen. De „Air France" heeft een stevige order op dit toestel, thans in serieproduk tie in de fraaie fabrieken van Sud-Avia- tion in het zuiden van Frankrijk heeft geplaatst. Op 1 december 1958 zal de af levering van de eerste „Caravelle" aan de Air France geschieden. In totaal heeft deze luchtvaartmaatschappij er twaalf be steld. Sud-Aviation was zeer verheugd met de bestelling van de SAS. Op zes „Cara- velles" met aflevering van het eerste toe stel begin 1959 (de rompen voor de SAS- machines zijn reeds in aanbouw). Belang rijker nog wordt geacht het feit, dat de Scandinavische luchtvaartmaatschappij een optie heeft genomen op nóg 19 van deze toestellen. Dan heeft de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij „Varig" twee „Caravelles" besteld met een optie op drie. Het eerste toestel zal in juni 1959 wor den gelevei-d en het tweede in november van dat jaar. De SAS zal de „Caravelles" inzetten op de midden-afstanden in Europa en het Midden-Oosten. Varig zal zijn „Caravel les" gebruiken op de route van Brazilië naar New York, tot het moment, dat deze maatschappij de bestelde Boeïng 707 toe stellen ontvangt, die voor grotere afstan den geschikt zijn. Ook op het gebied van de constructie van motoren en het vervaardigen van de uitrustingen voor vliegtuigen (optiek, elektriciteit, hydraulica, radio, akoestiek enzovoort) heeft de Fx-anse industrie zich vrijwel geheel onafhankelijk van het buitenland gemaakt. Toch is er een stre ven merkbaar, om de vliegtuigindustrie van Frankrijk, Nederland, België, Italië en West-Duitsland intensief te doen sa menwerken, zonder twijfel met de bedoe ling om de concurrentie van de Verenigde Staten en Engeland beter het hoofd te kunnen bieden. In dit opzicht mag ook de arbeid van de Europese Organisatie van Vliegtuig constructeurs (AICMA) worden gememo reerd, in de oprichting waarvan nu wijlen ir. P. J. C. Vos van de Fokkerfabrieken zo'n actief aandeel heeft gehad. Als de Westeuropese fabrieken intensiever gaan samenwerken kunnen, naar wordt aange nomen, de krachten sterker worden ge bundeld, kan economischer worden ge werkt en onnodige uitgaven voorkomen. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaak bond heeft zoals bekend besloten de he ren dr. M. Euwe en ir. H. J. van Steenis beiden de titel van vice-voorzitter zullen dragen. Dr. Euwe zal zich, naar nader wordt bericht, voornamelijk bezighouden njet het onderhouden van de contacten met de prominente Nederlandse spelers en met het doen van voorstellen inzake wedstrijden waarbij deze prominente spe lers betrokken zijn. Ir. Van Steenis zal zich voornamelijk belasten met de verte genwoordiging van Nederland in de we reldschaakbond (FIDE), waarbij hij ter zijde zal worden gestaan door dr. Euwe en wel voor die onderwerpen welke diens taak raken. Het bestuur van de KNSB is thans als volgt samengesteld: mr. A. G. de Blécourt (voorz.), dr. M. Euwe en ir. H. J. van Steenis (vice-voorzitters), A. de Bruyn lste seer.), A. A. van Gooi (penn.), A. E. J. Moddex-man (wedstrijdleider), H. de Graaf (jeugdleider)ir. H. J. van Donk (2de secr.) en A. Hollander (2de penn., tevens beheerder van de winkel van de KNSB). De organisatie-commissie van de Olym pische Spelen in 1960 in Rome heeft een uitgebreide statistiek gepubliceerd over de weersomstandigheden in de Italiaan se hoofdstad. Door waarnemingen gedu- ï-ende 20 jaar komt men tot de volgende doorsneegemiddelden tijdens de duur der spelen (25 augustus tot 11 september): Temperatuur 25,1 gr. C in augustus en 22,3 gr. C in September, regenval 19,7 mm in augustus en 72,5 mm in septem ber, aantal dagen met meer dan 1 mm regenval 2,2 in augustus en 5,7 in sep tember. Uit cijfers, die de laatste acht jaar door nauwkeurige waarneming zijn vastge steld, blijkt, dat de laagste temperatuur in augustus gemiddeld 18,2 gr. C en in september 16,2 gr. C is. De gemiddelde hoogste temperatuur is voor augustus 31,7 en voor september 28,3 gr. C. De laagste temperatuur, die in augustus gemeten werd, was 9.0 gr. C en in september 10.0 gr. C. De allei'hoogste temperatuur 39.0 en 40.0 gr. C. Op grond van deze cijfers bestaat er voor Rome in 1960 vrijwel geen vrees, dat de Olympische Spelen door regen of slech te weersomstandigheden geen succes zul len worden. In Luik is zondag een interlandwedstrijd gespeeld tussen de damteams van België en Nederland. Het re-ultaat was een ge lijk spel: 10-10. De Nederlandse ploeg was samengesteld uit de provinciale kam pioenen of hun plaatsvervangers. De gedetailleerde uitslagen waren: H. Verpoest (Belg)—J. J. de Vries (Ned) 1-1, O. L. Vaessen (Belg)—J. J. de Vries (Ned) 2-0, O. Verpoest (Belg)—D. J. Jurcka (Ned) 2-0, Demesmaecker (Belg) A. Grooteman (Ned) 1-1, Verleene (Belg)—L. Anderson (Ned) 1-1, Preys (Belg)—O. Drenth (Ned) 1-1, Goyaerts (Belg)—II. Meijer (Ned) 0-2, Debusschere (Belg)—Hobbelen (Ned) 0-2, Slabby (Belg) J. Wagter (Ned) 2-0, Vandermeersch (Belg)Meesters (Ned) 0-2. Inbraak in fabriek in Vogelenzang In de nacht van vrijdag op zaterdag js ingebroken in een fabriek aan de Leidse. vaart te Vogelenzang. Aan de achterzijde van het fabrieksgebouw is men via een raampje naar binnen gekomen en door de fabi'ieksruimte is het kantoor bereikt. En. kele bureaus zijn onderzocht en één bu" reau, dat op slot zat, is geforceerd. Er woi-dt geld vermist. Zaterdagmiddag wilde de 79-jarige mej G. de Haan, huishoudster bij de bewoon sters van een villa te Baarn, een kachel aanmaken?Doordat zij daax-bij spiritus ge. bruikte, sloegen de vlammen naar buiten waardoor haar kleren in brand raakten! Zij liep de tuin in, waar buren de vlam! men hebben gedoofd. Met brandwonden overdekt jerd zij naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden. Zij was reeds 62 jaar in dienst bij haar werk- geefsters, die niet thuis waren toen het ongeluk gebeurde. Abbedijk, 25 tc Vancouver. Alamak, 25 te St. Vincent. Alcor, 24 v. Rotterdam n. Recife. Aldabi, 24 te Rotterdam. Algol, 25 ten anker Ilheos. Alioth, 24 te Recife v. Las Palmas. Alhena, verm. 26 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alkaid, 25 te Rotterdam verw. Almkerk, 26 te Kaapstad verw. Alnati, 25 te Montevideo, 29 te B. Aires verw. Alpherat, 25 te Paranagua. Ameland, 24 v. Bullenbaai n. Rotterdam. Ampcnan, 24 v. Port Said n. Napels. Amstelsluis, 25 te Durban. Arkeldijk, 26 te Aden verw. Artemis, 25 te Amsterdam. Attis, 22 v. New Orleans n. La Guaira. Bali, 25 te Surabaja verw. v. Semarang. Barito, 29 te Timordilly verw. Bengalen, 24 te New York. Beninkust, pass. 25 Las Palmas n. Freetown. Billiton, 25 te Amsterdam. Bloemfontein, verm. 12/12 v. A dam n. Durban. Britsum, 24 te Port Said n. Genua. Bonita, 25 te Guayaquil. Borneo, 25 te Amsterdam verw. Boschkerk, 24 v. Cochin n. Calicut. Boskoou, c.a. 16'12 v. Trinidad te A dam verw. Both, 24 v. Buleleng, 25 te Surabaja. Borneo,,25 te Amsterdam. Caltex Leiden, 24 te Bahrein. Caltex Utrecht, 27 te Port Said verw. v. Antw. Camitia, 24 v. Pta. Cardon n. Durban. Castor, 23 te Antiqua verw. Celebes, 24 dw. Azoren n. Beyrouth. Charis. 24 te Port Arthur verw. Concepcion, 22 375 m. z.z.w. Kp. Verdische ell. naar Las Palmas. Congokust, 25 te Port Harcourt. Cradle of Liberty, 23 v. Suez n. Mena. Dalerdijk, 24 te Londen. Delfshaven, 24 dw. Algiers n. Rotterdam. Diemerdijk, 24 te Rotterdam. Drente, 24 v. Suez n. Aden. Duivendijk, 25 te Londen. Esso Den Haag, pass. 24 Gibrlatar n. Sidon. Friesland, 24 v. Damman. 25 te Khorel Mufatta. Gaasterkerk, 25 te Aden. Gaasterland, 24 te Amsterdam. Gabonkust, 24 te Novo Redondo. Gadila, 25 te Poro v. Singapore. Ghanakust, 25 te Amsterdam. Graveland, 24 v. Las Palmas n. Rotterdam. Groote Beer, 7/12 te Aden, 16 te Triëst verw. Guineekust, 24 35 m. n.w. K. Blanco n. Le Havre. Helder, 24 te Rotterdam. Helicon, 24 v. Carupano n. Baltimore. Hilversum. 24 120 m. w.n.w. P. Said n. Ph.delphia, Ivoorkust, 24 te Amsterdam. Japara KPM, 25 te Singapore v. Pt. Swettenham. Jagersfontein, 2/12 te Kaapst.. 11 te Durban verw, Java, 24 te Sjat El Arab nè Calcutta. Joh. v. Oldenbarnevelt, 4/12 te Port Said, 13 te Amsterdam verw. Karimata, 23 in Straat Banka n. Tandj. Priok. Karimun, 25 te Makassar. Karossa, 25 te Surabaja verw. - Kennemerland, pass. 25 Fern. Noronha n. Bahla. Khasiella, 25 v. Rotterdam n. Frederikshaven. Kieldrecht, 24 v. Beira n. Lor. Marques. Koningswaard, 22 v. Abadan n. Lour. Marques. Korovina, 25 v. Rotterdam n. Oslo. Kota Baroe, 25 v. Port Said n. Belawan. Krvptos, 25 te San Lorenzo. Laagkerk. pass. 24 Kp. St. Vincent n. Marseille. Laertes. 24 v. Tandjong Priok n. Semarang. Leopoldskerk, 25 te Port Said. Lombok, 26 te Vancouver verw. Loosdrecht, pass. 24 Malta n. Hamburg. Maasdam, 30 te Rotterdam verw. v. New York. Maaslloyd, 24 te Rotterdam. Macoma, 25 te Porthoka v. Karachi. Mariekerk, 24 v. Kobe n. Shanghai. Marisa, 25 te Abadan. Marnellovd, 24 ten anker rede Tandjong Priok. Mentor, 23 v. New York n. Port Au Prince. Merwelloyd, 24 v. Colombo n. Aden. Minjak, 25 te Ambon verw. v. Buton. Molenkerk, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Montferland, 24 v. Santos n. Montevideo. Moordrecht, 24 et Duinkerken. Muiderkerk, 25 te Hamburg. Nanusa, 25 te Belawan. Nestor, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Nias, 25 te Yokohama. Nieuw Amsterdam, 29 v. R'dam te N. York verw. Noordam, pass. 24 Lizardhead n. New York. Oldekerk, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Ootmarsum, pass. 24 Miami n. Houston. Oranje, 24 v. Singapore n. Tandjong Priok. Oranjefontein, 25 te Port Elizabeth. Oranje Nassau, 25 te La Guaira. Oranjestad, 27 v. Trinidad te Amsterdam verw. Orion, 25 te Izmir. Osiris, 23 470 m. z.w. Azoren n. Curasao. Peperkust. 23 v. Abidjan n. Rivercess. Pieter S, 24 te Rotterdam. Poelau Laut, 23 v Amsterdam n. Hamburg. Prins Alexander, 24 te Quebec. Prins Casimir, 24 v. Montreal n. Quebec. Prins der Nederlanden, 7'12 te Curasao verw. Prins Willem III, 24 te Rotterdam. Prins Willem V, 24 v. Hamburg n. Skiën. Prins Willem George Frederik, 25 te Cleveland. Pygmalion, 24 te Curasao v. Ciudad Trujillo. Radja, 25 te Tobaca. Raki, 23 te Charleston verw. Rempang, 24 te Genua. Roebiah, 25 te Djakarta verw. v. Semarang. Rijndam, 24 v. Rotterdam te New York verw. Salatiga, 24 te Longview verw. v. San Francisco Saroena, 24 v. Pulubukom n. Pladju. Sarpedon, 24 te Paramaribo. Scherpendrecht, 25 te La Plata. Schelpwijk, pass. 24 Beachyhead n. Curasao. Seven Seas, 22 v. Montreal te Southampton. Sibajak, 25 v. Tahiti n. Wellington. Slamat. 25 te Bahrein. Soestdijk, 24 te Hamburg verw. Solon, 25 te Houston. Stad Arnhem, pass. 24 Kp. St. Vine. n. Melilla. Stad Haarlem, 24 te Middlesbro. Statendam, verm. 29 v. Rotterdam n. New York. Statue of Liberty, 24 350 m. w.n.w. Ascension n. Philadelphia. Stentor, 24 v. Ciudad Trujillo n. Pto. Cabello. Straat Bali, 25 te Hongkong. Straat Madura, 25 te Fremantle. Straat Torres, 25 te Tj. Priok verw. v. Singapore. Sumatra, pass. 24 Cherbourg n. Algiers. Talisse, pass. 25 Perim n. Djeddah. Tawali, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Telamon, 23 te Port of Spain verw. Tiberius, 23 440 m. z.z.w. Bermuda, n. Holland. Towa, 24 te Rio de Janeiro. Trajanus, 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Tjiluwah, 25 te Surabaja. Van Cloon. 24 v. Tientsin, 26 te Tsingtao. Van Neck. 25 te Sydney. Van Noort, 24 te Djakarta verw. v Singapore. Waal, 27 te Thessaloniki verw. W. Alton Jones, 23 te Philadelphia verw. Waterland, pass. 24 Madeira n. Rio de Janeiro. Waterman, 30 te Melbourne, 4/12 te Sydney verw Westland, 26 te Amsterdam verw. v. Las Palmas. Westredam, 23 v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, verm. 2/12 v. R'dam n. Tj. Priok. Willemstad, 25 v. Port of Spain n. Paramaribo. Wonogiri, 24 v. Hamburg n. Houston. Wonorato, 25 te Chalna. Zeeland, 25 te Djeddah. Zuiderkruis, 24 v. Teneriffe n. Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg, 22 Wight gepass. n. Pt. Harcourt. Clyde, 22 150 m. z.z.o. Prov. North East Channel naar Newport News. Ebro, 25 v. Figueira Da Foz n. Delfzijl. Cycloop, 22 n. Southampton. Friesland. 25 260 m. w. Jamaica n. Trinida. Gele Zee, 22 400 m. z.w. L. Palmas n. Terneuzen. Hudson, 100 m. Kreta n. Newmours. Humber, 22 620 m. n. Fortaleza n. Araya. Loire, 25 120 m. z.o. Malta n. Tandjong Priok. Oceaan, 25 200 m. z.z.o. New Orleans n. Ravenna. Poolzee, 25 110 m. z. Haiti n. Freetown. Rode Zee. pass. 22 Ouessant n. Port Harcourt Thames, 25 te Daz-eiland. Tyne, 22 The Brothers gepass n. Auexandrië. Witte Zee, 22 70 m. o. zuidp Mindora n Sorong.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8