Nieuwe politiek in Nabije Oosten is dringend noodzakelijk r Parijse overleg moet - ook zonder Eisenhower - doorgaan ^"Hoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag Amerikanen trappen met hun eersteklas schoenen op de tenen der Arabieren Rookt Uw man sigaren? ^Praatótoel Met ons alien Maximum snelheid wordt in Moskou opgeheven Amerikaanse bladen over Eisenhowers ziekte NAVO-PARTNERS MENEN: Wordt Nationale Reserve toch opgeheven? Eisenhowers ziekte komt op een zeer ongelegen tijdstip HAD EISENHOWER EEN BEROERTE? Op de ,Net als Churchiir Twee miljard meer voor rakettenprogram in V.S. GEBOREN EN GETOGEN v v0ENSDAG 27 NOVEMBER 1957 Ondanks politiële en justitiële bemoei en draaien de wekelijkse puzzelroulettes vrolijk door en vullen ieder weekeinde duizenden trouw hun vierkantjes in, waar door de kans op fortuin enkele dagen lang de gemoederen van een aanzienlijk deel des volks in spanning houdt. De juridische puzzel die eraan vast zit, namelijk de vraag n( hier van wettelijk verboden gokken m0et worden gewaagd, is nog lang niet op gelost en dat is trouwens voor de vele liefhebbers geen vraagstuk. Gokken of „iet, zij vinden het een prettige bezigheid en zij hebben er wekelijks een bedrag voor over ook al (en nu komt het) „omdat er een goed doel mee gediend is". Goede doelen" zijn er te over doch het is een teken des tijds dat het royale schenken van een liefdevolle gave meren deels verdrongen is door de methode, die de schenker tegelijk een kans op fortuin en een tijdvullende bezigheid biedt. Dat is jammer voor de goede doeleinden, die in de milddadigheid worden aanbevolen op de oude, eenvoudige manier, zonder puzzel en zonder gelukskansen. Doch daar over willen we niet uitweiden. Wij willen slechts de conclusie onderstrepen, dat er voor een bescheiden gave in geld ten bate van een charitatief doel toch altijd bij dui zenden nog wel wat overschiet en dat velen ondanks de tamelijk klemmende fi nanciële situatie nog best wat blijken te kunnen missen. Wij zouden hun, die er een gewoonte van hebben gemaakt wekelijks een klein bedrag te besteden aan de aankoop van een kleine gelukskans een kans die vaak één op de zoveel-honderdduizend is! - willen aansporen voor een of meer keren deze minimale kans eens op te geven en weg te schenken aan een groep medebur gers, van wie bij bevoegde instantie be kend is dat zij leven in een zo armelijke, benarde toestand, dat zij letterlijk alles, wat het leven in materiële zin enige op gewektheid kan verlenen, moeten missen. Een groot aantal kleine gaven verrassen derwijs afkomstig van hen, die eigenlijk niet van plan waren iets te geven zou het totale bedrag, dat volgens traditie ook dit jaar weer wordt ingezameld voor nood lijdende medeburgers, kunnen doen stijgen tot een grootte die alle pessimistische ver wachtingen zou beschamen. Wat Haarlem betreft, heeft het comité „Stille Armen" een oproep tot hulp en vrij gevigheid gedaan die wij gaarne nog eens nadrukkelijk herhalen en waaraan wij een dringende aanbeveling toevoegen. Uit per soonlijke ervaring is ons maar al te goed bekend, hoe groot de nood van sommige gezinnen is en hoe ten onrechte de buiten wereld vaak de mening is toegedaan, dat onze maatschappij geen materiële benau wenis meer kent. Er zijn gezinnen en al- leenwonenden, wier ontbering en gebrek aan ook maar de geringste materiële vreugde velen verstomd zou doen staan. Wanneer men van dergelijke gevallen zou kennisnemen, zou men zonder twijfel met enige schaamte denken aan de vele gemiste kansen om zulk een gezin een kleine vreugde te bezorgen. Wanneer men lief hebber is van kansen op fortuin en daar voor geld over heeft, dan zou men eens moeten weten hoezeer de armsten onder ons met dat kleine, vaak verspilde gelds bedrag van anderen een lang ontbeerde, kleine vreugde hadden kunnen kopen, die voor ons een dagelijkse en daardoor wei- niggewaardeerde gewoonte is geworden, doch voor hen meer betekent dan met woorden is uit te drukken. De inzameling tegen Kerstmis kan de' groep, waarvoor de opbrengst bestemd is, niet méér geven dan een luttel bedrag voor de feestdagen. Hun algemene situatie zal er niet door verbeteren, doch zij zullen eens iets extra's kunnen doen „eens iets extra's" voor hun gezinsleden, voor hun kinderen, voor zichzelf. Wij hopen dat in deze maand van ver steviging der banden in gezin en vrienden kring door velen de waarde van een vrien delijk gebaar tegenover anderen nog eens duidelijk zal worden ingezien; dat een ver rassend groot aantal giften voor de arm sten der armen blijk zal geven van een nog steeds volop bloeiend besef in brede lagen des volks voor de „kans op geluk", die gelegen is in een royaal gebaar, waar voor geen tegenprestatie wordt aangebo den. Behalve dan deze: de voldoening over een welbesteed offer. (Van onze reisredacteur Het geheim van iedere succesvolle voorspelling omtrent het Nabije Oosten is doodeenvoudig", zei een Britse oude rot in het vak tegen mij, terwijl hij zijn kopje „mazbout" leegdronk, „je zegt ge woon: de huidige westelijke politiek is tot falen gedoemd, een nieuw beleid is dringend noodzakelijk. Wanneer je dan een half jaar later in Cairo of Damascus terug bent, omdat ook de nieuwe aanpak tot narigheid heeft geleid, eindig dan vooral je reportage weer met „de huidige westelijke politiek is tot falen enzovoorts. Wijs op de juistheid van je vorige sombere voorspellingen ga ermee door en je wordt vanzelf beroemd als Nabije Oosten-specialist. Risico loop je nauwelijks, want de kans dat het Westen hier een succesvolle politiek zou voeren, kun je wel uitsluiten." Hij stond op en zei: „Je wilt mij wel verontschuldigen, ik moet mijn repor tacre gaan afsluiten. De huidige weste lijke politiek is tot.... je begrijpt me wel. Tot de volgende crisis, vriend. Over een maand of wat zie ik je weer. En dan misschien met een helm op." Wie thans, een jaar na het Suez-conflict dat een tijdperk in het Nabije Oosten af sloot, het Arabisch tableau overziet, kan inderdaad nauwelijks somberder gestemd raken. Het rampzalig Suez-avontuur heeft liquidatie-uitverkoop gehouden van de restanten Britse en Franse invloed in het Nabije Oosten, een gebied dat van beslis sende betekenis is, omdat het de brug vormt tussen Europa, Azië en Afrika, om dat het, wanneer het straks versterkt zal zijn met twintig miljoen onafhankelijke Noordafrikaanse Arabieren, voorbestemd is zuidwaarts een stimulerende invloed te hebben in ontwakend zwart Afrika, en om dat het Europa's levensbloed, de olie, be heerst. In het vacuum dat door het Brits- Franse vertrek ontstond, is meer Russische dan Amerikaanse invloed binnengezogen. Van de vele geschilpunten is het ontplof- baarste (het Arabisch-Israelisch conflict) verder dan ooit van een oplossing, omdat de Arabieren hun diepste achterdocht, dat Israel een springplank van het westers imperialisme zou zijn, bevestigd hebben gezien in de Frans-Brits-Israelische aan val op Egypte. Ik las dezer dagen de ont roerend naïeve verzekering van mr. Abel Herzberg, dat de joden de beste vrienden van de Arabieren zijn. Het vervelende is, dat de Arabieren de allerlaatsten zullen zijn om dat te geloven. Schijnbare resultaten De westelijke politiek, die thans aan de beurt is om tot falen gedoemd te zijn, is in feite een Amerikaanse. Zij is ontstaan uit de op zichzelf noodzakelijke verklaring van de Amerikaanse regering, kort na de Suez-crisis afgelegd, dat de Russische pogingen om het Nabije Oosten binnen te marcheren of te sluipen, zouden stuiten op gewapend Amerikaans verzet. Vooral op MOSKOU (UP) De stadsbestuurders van Moskou zijn voornemens binnenkort de in öe hoofdstad geldende maximum snelheid van zestig kilometer per uur op te heffen. Zij hopen daardoor verkeersopstoppingen zoveel mogelijk te voorkomen. Wat de resultaten van de nieuwe maatregel ook gullen zijn, niemand verwacht dat daar door het grootste probleem van het Mos kovische verkeer: de roekeloze voetgan- gers-gewoonten, zal worden opgelost. De voetgangers in Moskou, of zij nu hoofdstedelingen of bezoekers uit de pro vincie zijn, hebben de gewoonte kris-kras de straat over te steken, zonder op ver keerslichten of naderende auto's te letten. Soms blijven zij midden op de rijweg staan om een praatje met een kennis te maken. „Opheffing van de maximum snelheid helpt geen zier," zei een taxichauffeur. >'Een chauffeur moet bij iedere zijstraat remmen, omdat hij daar voetgangers voor j-ijn wagen zal vinden, of de stoplichten manden of niet." „Het moet een plechtige gedachte zijn voor iedere president, vooral voor een zo bescheiden man als Eisenhower, dat het koersverloop op- de effectenmarkt omge keerd evenredig is aan de stijging of da ling van zijn lichaamstemperatuur, en dat zelfs een klaarblijkelijk milde ziekte bij sommigen vrees wekt voor de directe toekomst van ons land", schrijft de N e w YorkTimes in een commentaar op het nieuws uit het Witte Huis. „Maar Eisen hower kan oók zéker zijn van de diepe genegenheid van zijn landgenoten, daarbij inbegrepen degenen die niet voor hem stemden en ook zij die weten, dat het lot van de natie niet afhangt van één man, hoe hoegeplaatst ook". De New York Herald Tribune zegt in een hoofdartikel onder meer: „De wereld zal het betreuren, dat Eisenhowers ziekte wellicht zal kunnen leiden tot ver traging in het overleg van de NAVO-lan- den. Maar zij kan zich verheugen over het feit, dat er in de interimperiode die nu aanbreekt geen regeringsvacuum zal zijn, dank zij de inspanningen van de pre sident om teams te vormen aan wie hij bepaalde onderdelen van zijn autoriteit kan overdragen. Zo is bijvoorbeeld vice- president Nixon van meet af aan door hem voorbereid om al de verantwoordelijkhe den van het waarnemend presidentschap op zijn schouders te kunnen nemen." Men moet het Arabisch nationalisme serieus nemen, al heeft het ook zijn vermakelijke kanten. Hier ziet men Syrische vrijwilligsters van de volks verzetsgroepen op mars. Zij lopen uit de pas en haar uniformen zitten wat slordig. Maar achter dit grappige beeld schuilt een stuk emancipatie: deze vrouwen gingen kort geleden nog ge sluierd. Naast een ouderwets fanatisme vertegenwoordigen de Arabische natio nalisten onloochenbaar de schaarse krachten van het modernisme in het Mohammedaanse Nabije Oosten. Even slecht is het gesteld met. de per soonlijke betrekkingen, die in de Arabische verhoudingen veelal beslissend zijn. Zelfs die Amerikanen, die tevoren nauwkeurig geïnstrueerd zijn, dat zij met een ander soortige beschaving te doen krijgen, bren gen het zelden verder dan een geveinsde belangstelling voor de Arabische cultuur, zeggen op z'n best: „hoe interessant" en wachten met ongeduld op het ogenblik, waarop zij de lof kunnen zingen van de „American way of life" in de trant van: „je weet niet wat je mist". Zij trekken zich na werktijd terug in de comfortabele iso latie van koelkast, gepasteuriseerd voedsel, scotch-on-the-rocks en de nieuwste jazz platen. Met al hun beste bedoelingen, tech nologische superioriteit, brave maar over- vereenvoudigde moraal, luidruchtige vriendschappelijkheid en gebrek aan ge voel voor nuances, staan zij dagelijks met hun eerste klas schoeisel ,.made-in-USA" boven op de blote voeten van de Arabieren. En er zitten meterslange tenen aan die voeten. De langste daarvan is het islami tische principe van waardigheid in ar moede. Hoeveel arrogantie men de Britse en Franse imperialisten van weleer ver wijten mag, er zijn er onder hen altijd geweest, die zich zoals Glubb of Lawrence, met hen vereenzelvigden en hun levens wijze aannamen, die, zoals de Fransen, voldoende cultuur bezaten om de Arabische beschaving niet als een exotisch maar fos siel souvenir te beschouwen, die voldoende meneer waren om onder de stoffige armoe de Arabische tegen-meneer te herkennen en tegemoet te treden. aandrang van mensen, die abusievelijk meenden, dat Nasser het conflict verloren had en dat het ogenblik gekomen was een algehele regeling voor het Nabije Oosten te dicteren, is deze noodzakelijk vage ver klaring uitgegroeid tot het Eisenhower- plan, een tot legislatuur verheven politiek, die in de praktijk verwerd tot een werf- campagne voor actieve bondgenoten tegen het communisme. Een schijnbaar loffelijk pogen naar een bekend, maar reeds eer der mislukt recept van minister Dulles dat zelfs schijnbare resultaten opleverde. Het bracht naast de oude bondgenoot Irak drie andere Arabische regeringen schoor voetend min of meer in het westelijke ge lid: de Libanese, Jordaanse en Saoedi- Arabische. Maar het bereikte in wezen precies hetgeen het Eisenhower-plan had willen voorkomen: steeds verder gaande Sovjet-penetratie in Egypte en vooral in Syrië, landen die in de balans van het Nabije Oosten veel zwaarder wegen dan het kleine Libanon, het gammele Jordanië en het achterlijke Saoedi-Arabië. Weggesmeten kapitaal Dit beleid van de Amerikanen, die een jaar terug in Caïro bejubeld waren, omdat de Arabieren in Washingtons veroordeling van de Suez-actie een glimp meenden te zien van het oude Roosevelt-Amerika. heeft hen binnen twaalf maanden van de ge- vierdste tot de gehaatste westerlingen in het Nabije Oosten gemaakt. Het furieuze anti-Amerikanisme van thans is ten dele onvermijdelijk, omdat de afkeer jegens de invloed uitoefenende vreemdeling zich in eerste instantie richt tegen de aanwezigen, c.q. de Amerikanen, en minder tegen de reeds verjaagde Britten en Fransen. Maai de Amerikanen hebben nodeloos politiek kapitaal weggesmeten, toen zij er niet in slaagden de overgevoelige Egyptenaren en Syriërs duidelijk te maken, dat. zij bereid waren tot economische steun zonder on aanvaardbare politieke verplichtingen. En de verleende militaire en economische hulp aan Jordanië, alsmede de bescherming aan Libanon geboden, hebben bijna evenveel wrok gewekt. Iedereen zal zich de lichte ergernis herinneren, die in Europa de dankbaarheid voor de Marshall-hulp ver gezelde. Dat deed zich toen voor in ont wikkelde landen, die tenslotte best begre pen wat goed voor hen was. Maar in de achterdochtige, overgevoelige Arabische landen ligt dat anders. Zelfs een ontwik kelde Jordaniër geloofde het nonsensicale verhaal dat een van de Globemasters, die met veel tralala wapens naar Amman vlogen, volgeladen was met handboeien. Ziehier de treffende symboliek van de duizend-en-éen-nacht in een land, waar tweederden van de bevolking zich door de 1 regering onderdrukt voelt. De diepste reden waarom de huidige Amerikaanse politiek in het Nabije Oosten tot falen gedoemd is, heb ik met opzet nog onvermeld gelaten, omdat ik dit kern probleem in een apart artikel wil behan delen. Ik zal het hier slechts aanduiden. Het betreft de wijd en zijd verspreide mening, dat het Arabisch nationalisme, de Arabische eenheidsdrang, een schertsver- schijnsel, een soort woordenfantoom is, dat door de voortdurende onenigheid der Ara bische regeringen dagelijks gelogenstraft wordt. Die onenigheid schept de enorme verleiding te pogen de Arabische landen tegen elkaar uit te spelen. Hoesseins en Saoeds te gebruiken om dammetjes op te werpen, die de diepe onderstroom van Arabische solidariteit moeten splitsen. Dat is een tragische vergissing. Wie vandaag het woelig water van het Arabisch natio nalisme wil bevaren, heeft een loods nodig, die erop geboren is: Gamal Abdel Nasser. Het lijkt een bittere pil, maar zij komt uit de medicijnkast van de werkelijkheidszin. ADVERTENTIE Wij hebben voor hem een aardige SINT NICOLAAS-VERRASSING. ZIJLWEG 58 HAARLEM Vijftig vrijwilligers kregen een ontslagbrief Het Tweede Kamerlid mr. Roosjen (A.R.) heeft aan de minister van Defen sie gevraagd of het de minister bekend is dat onder dagtekening van 3 mei 1957 aan een 50-tal vrijwilligers bij de Natio nale Reserve is medegedeeld, dat hun met ingang van 1 januari 1958 ontslag uit de militaix-e dienst zal worden vei-leend in verband met de opheffing van de Natio nale Resei-ve. De heer Roosjen vx-aagt welke betekenis aan deze kennisgeving moet worden gehecht nu ten aanzien van de Nationale Reserve nog steeds geen be slissing is gevallen. PARIJS (UP) De confei-entie van regeringschefs der vijftien NAVO-part- ners zal volgende maand in Parijs normaal doorgang vinden. Vice-president Richard M. Nixon zal Eisenhower daax-bij vervan gen. Dit is momenteel de algemene mening na het nieuws dat de Amerikaanse presi dent 'door''zijn' ziekte niet aan dit overleg zal kunnen deelnemen. Aanvankelijk zijn er enkele stemmen opgegaan om de confe rentie tot volgend voorjaar uit te stellen, in de hoop dat Eisenhower dan wel van de partij zou kunnen zijn, doch uit officiële verklaringen, commentaren van goed inge lichte zijde en uit pei-scommentaren overal in de NAVO-landen, blijkt wel dat men algemeen van oordeel is dat de situatie niet toelaat, de conferentie uit te stellen of te Het nieuws van Eisenhowers ziekte heeft een diepe indruk gemaakt in Ame rika en uiteraard is het publiek zeer be gaan met het lot van de populaii-e pre- sident. Toen Eisenhower zich ruim een jaar geleden opnieuw herkiesbaar stelde, heeft hij onomwonden medegedeeld, dat hij zich, als hij zou worden herkozen, zou moeten ontzien. De kiezers en ook de lei ders van de i-epublikeinse partij, hebben dus geweten dat Eisenhower zijn krach ten niet meer ten volle zou kunnen in zetten. Intussen zullen velen zich thans afvra gen of het belang van het land ermee ge diend is geweest, dat men niettemin op een verkiezing van „Ike" heeft aangestuurd. In rustiger tijden zou de president ondanks zijn betrekkelijk zwakke gezondheid misschien bestand zijn geweest tegen zijn taak, doch de huidige periode kan men beslist niet als rustig kenschetsen. Uiteraard is het niet te bewijzen, dat Eisenhowers ziekte een gevolg is van de spanning der weken, die achter ons lig gen, weken waarin de president langere vergaderingen heeft geleid dan ooit tevo- ren, en waarin tal van spoedbeslissingen moesten worden genomen, nu duidelijk was geworden hoezeer Amerika en de vrije wereld zich moesten inspannen om de achterstand op de Russen in te halen. Het moet echter mogelijk worden ge acht, dat die spanning en die inspanning voor de president te veel zijn geweest. Hoezeer Eisenhower zich overigens de laatste weken ook ingespannen heeft, toch heerste bij vele waarnemers de in druk, dat de verhoogde activiteit van Washington niet alleen van Eisen hower is uitgegaan. Vice-president Nixon was namelijk een der eersten, die het gevaar signaleerde, nadat de Russen hun eerste Spoetnik de ruimte hadden inge zonden. Bovendien hebben McElroy, de nieuwe minister van Defensie, en Kilian, Eisenhowers assistent voor i-aketaange- legenheden, groot vertrouwen gewekt door de energieke manier, waarop zij dadelijk de problemen hebben aangepakt. Daar om kan men thans reeds zeggen dat, in dien Eisenhower zich nu nog meer dan tevoren zal moeten ontzien, Amerika toch zal doorgaan met een serieuze poging om door inspanning van alle krachten die pijnlijke achterstand in te halen. Niettemin blijft het uitermate betreu- renswaardig, dat in deze ernstige periode Amerika niet over een px-esident beschikt in de kracht van zijn leven, die zich vol ledig kan inzetten voor zijn schier boven menselijke taak. „degraderen" tot een overleg op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken. De secretaris-generaal der NAVO, Spaak, die zich momenteel in Londen bevindt, is reeds. bez,ig de geallieerden te polsen hoe zij denken over vervanging van Eisen hower door Nixon op de conferentie. Spaak heeft vorige maand het idee van een con- ferentie-aan-de-top geopperd. De eerste reacties waren gunstig. Welingelichte krin gen in Londen zeiden dat premier Mac- millan naar Parijs komt als Nixon ook gaat. In Bonn wordt hetzelfde verklaard wat kanselier Adenauer betreft. Verwacht wordt dat Frankrijk zich bij die houding zal aansluiten. Nederlandse visie De Nederlandse afgevaardigde bij de NAVO-raad, mr. E. N. van Kleffens, is eveneens van mening dat. de conferentie van 16 december normaal doorgang moet vinden wegens de zeer dringende agenda punten. „De enige vraag is slechts of het nu een top-conferentie zal worden of een gewone ministersconferentie", aldus mr. Van Kleffens. De regeringshoofden zijn van het besluit van het Witte Huis op de hoogte gesteld en het is aan hen te beslissen of zij niettemin de conferentie bijwonen. Mr. Van Kleffens kon echter nog niet zeggen of dr. W. Drees de conferentie zal bijwonen. De NAVO-raad komt morgen bijeen om zich over de toestand en over eventuele wijzigingen in het conferentieplan te be raden. Een vroegere voorzitter van de Ameri kaanse vereniging van hartspecialisten, dr. Irving Wright, heeft dinsdagavond te New York gezegd, dat president Eisen howers ziekte waarschijnlijk toch „een kleine beroerte" is. Deze vorm van be roerte," zo zei hij, „komt vrij veel voor en de meeste patiënten herstellen weer ge heel. De aandoening kan verooorzaakt zijn door de buitengewoon grote geestelijke druk, waaronder de president in de afge lopen weken heeft moeten werken," aldus dr. Wright. Hij voegde eraan toe, dat onder het woord beroerte stoornissen van verschil lende aard worden begrepen. Een vooraanstaande Amerikaanse neu roloog, dr. Raymond Adams, verklaarde gisteravond dat. er vele voorbeelden zijn van mensen, die „aan hetzelfde hebben ge leden als wat de president nu is over komen" en die weer volledig hun verant woordelijke taak op zich hebben kunnen nemen. Hij noemde als voorbeeld Chur chill, wiens spraakvermogen, tengevolge van een lichte beroerte in 1953, ook was gestoord. Op de vraag of de president, zijn taak zal kunnen vervullen, zei dr. Adams dat hij gevallen kende van patiënten die op de ene dag geen woord konden uitbren gen en de volgende dag weer normaal konden spreken. Vice-president Nixon verklaarde na een bezoek aan het Witte Huis, dat de presi dent „volledig in staat is besluiten te nemen". Er is niet gedacht aan overdracht van de presidentiële bevoegdheden. Wel vermoedde Nixon, dat hij, als nu dezelfde gang van zaken gevolgd wordt als bij de vorige ziekten van de president en dat hij, Nixon, de kabinetsvergaderingen zal voor zitten tot Eisenhower weer beter is. C onverseren De heer Francis Albert Gullick (London) heeft de C.T.A. (Conversing Travellers Association) opgericht. Er wordt op dui zenden leden gerekend. Er zijn daarom duizenden insignes gemaakt. Wie zulk een insigne draagt, toont zich bereid een ge sprek in de trein aan te knopen. Wanneer dezelve het insigne af doet, toont hij (of zij) daarmee dat het gesprek dient af te lopen. Nu liggen, ook op dit gebied, in Engeland de zaken anders dan bij ons. Niet dat Brit ten niet even grote kletsmeiers zijn als verreweg het merendeel van alle mensen op aarde, maar zij hebben gedurende tien tallen generaties geleerd ook in dit opzicht hun spontaniteit te beheersen. Daarom is Francis Albert Gullicks initiatief voor Britse verhoudingen nuttiger, zo niet noodzakelijker, dan voor (bijvoorbeeld) Nederlandse. Hier zou een andersomme vereniging nuttiger zijnEen Non-Conversing Travel- Iers Association. Met andersomme insignes, voorstellende een gezichtje met een grote dikke wijsvinger op de lippen. Wie dat draagt wil daarmee zeggen: spreekt u mij alstublieft niet aan, ik ben op conversatie in het algemeen en met u in het bijzonder heel niet gesteld. Wie zo'n ding draagt en het dan afdoet, wil daarmee zeggen: u moogt met mij praten over uw ziekte beeld, over dat van uw gade, uw groot moeder en uw kinderen; ik ben bereid uw klachten aan te horen over de huidige toe stand van wereld en maatschappij in ver gelijking met de befaamde goeie ouwe; u moogt mij alles vertellen over uw zwager, die ondanks zijn heel niet rooskleurige financiële situatie een tévé gekocht heeft (uiteraard - zoals dat tegenwoordig is - op afbetaling); u moogt mij uw oordeel uiteenzetten over de voetbalwedstrijden op zondag, over de politieke constellatie, over de prijzen, over uw intieme kennissen, over de lonen en over het diepe peil waar toe de huidige jeugd in vergelijking met toen u nog jong en onverwend was - ge zonken is. Als het speldje blijft zitten, is dat een teken voor uw trein(over)buren dat u niet geïnteresseerd bent in zijn (haar) mede delingen, zelfs niet wanneer deze maag zweren, onophoudelijke hoofdpijnen en wandelende nieren betreffen. Hebt u het niet op, dan wilt alles horen over het vilaine optreden der buren, het liefdesver driet van mevrouw heur nicht en de on billijkheden dag na dag bedreven op het bureau Sociale Zaken ten gemeentehuize. Men moet rekening houden met het volkskarakter. In Engeland vereisen deze dingen een andere aanpak dan bij ons. Daar moet men - om een afschuwelijk grove volksuitdruk king te gebruiken - de mensen de bek openbreken. Bij ons dichtslaan. Het is beter dit met insignes dan met lichamelijk geweld te doen. Elias ADVERTENTIE WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse regering zal de begroting voor de aanmaak van geleide projectielen met twee miljard dollar verhogen, zo heeft de voorzitter van de financiële commissie van de Senaat, de Democraat Burd .dins dag bekendgemaakt. Op andere, niet na der genoemde posten zal echter een mil joen dollar worden bezuinigd. Proef mislukt Dinsdagavond is officieel bekendge maakt, dat 's middags een raket van het type „Jupiter" van de Amerikaanse lucht macht is gelanceerd, maar dat de proef is mislukt. Door technische moeilijkheden kon de raket zijn baan niet volledig af leggen. De raket werd op het proefterrein Cap Canaveral in Florida gelanceerd. (AFP) Wanneer men van iemand zegt, dat hij ei-gens geboren en getogen is, drukt men daarmee uit dat hij een bepaalde plaatsv door en door kent. Het deel woord getogen is een overblijfsel van een oud werkwoord tiën dat: trekken betekende. Dat trekken hetzelfde be tekent als opvoeden, bewijzen het Franse werkwoord élever en het Duitse erziehen. Geboren en getogen betekent dus letterlijk: geboren en op gevoed, grootgebracht. In Zuid-Neder land zegt men: iewers (ergens) gewon nen en geboren zijn. Winnen betekent: verwekken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5