PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Philips niet door bestedingsbeperking getroffen; wéér betere kwartaalcijfers „De Klompencentrale" Nettowinst Koninklijke Shell in negen maanden met bijna 27 pet gestegen Iets minder wind Q.fft&arilunlü Nettowinst over negen maanden is 23 percent hoger dan die in 1956 Voor Uw nuttige geschenken Verrassend goede cijfers Wereldnieuws ^LocU ió het zo j Televisieproduktie grote winstfactor Inschrijving op Schatkistpromessen Daggeld weer procent Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In oktober inde de fiscus meer dan f 1,2 miljard Bestedingsbeperking moet bestedingsbeheersing worden Zes pct.-lening overtekend In negen maanden bijna 90 pet. van kapitaal verdiend SER stelt verlenging voor van wet op Kamers van Koophandel BLOEMEN PLAAG DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 ADVERTENTIE (Van onze financiële medewerker) DE RESULTATEN VAN PHILIPS worden in sterke mate door de seizoenen be ïnvloed en voor een juist oordeel moet men dus niet de kwartalen achtereenvolgens, maar een kwartaal met het overeenkomstige tijdvak van een vorig jaar bezien. Dit maal dus het derde kwartaal van 1957 met die periode van 1956, waarbij dan blijkt dat de omzet thans nog 14 percent groter is dan toen en de winst vóór aftrek van belastingen 88 miljoen gulden bedraagt tegen 74 miljoen gulden in het derde kwartaal van 1956. Ook het winstpercentage in verhouding tot de omzet is gestegen, namelijk van 11,1 tot 11,6 percent en zelfs na aftrek van de hogere belastingen is het netto winstcijfer in verhouding tot de omzet nog iets hoger dan het vorige jaar, namelijk 5.5 percent tegen 5,4 percent. Per saldo heeft de netto-winst 42 miljoen gulden be dragen tegen 36 miljoen gulden in het derde kwartaal van 1956. Dat zijn dus mooie cijfers, waardoor ook die van de eerste negen maanden gunstig bij die van 1956 afsteken: in 1956 een omzet van 1786 miljoen gulden, nu van 2149 miljoen gulden, een vooruitgang van 20 percent; in 1956 een winstmarge na aftrek van belastingen van 5.6 percent, nu van 5,7 percent; in 1956 een netto-winst na belastingen van 99 miljoen gulden, nu van 122 miljoen gulden, een vooruitgang van 23 percent. Het blykt dus dat Philips van de be stedingsbeperking nog geen last heeft ge had, hetgeen voornamelijk te danken is aan de nog steeds stijgende afzet van televisie en televisie-onderdelen, hier, zo wel als in het buitenland. De verminderde afzet van apparatuur voor de telecommu nicatie aan de overheidsbedrijven (P.T.T.) werd door die vergrote vraag naar tele visietoestellen en -onderdelen gecompen seerd. Blijkens de mededelingen in het kwartaalsrapport heeft bet resultaat dit jaar tot dusver de verwachtingen over troffen en is er geen reden voor het vierde kwartaal een teruggang te verwachten. ADVERTENTIE ARTIFICIA - Zijfweg 58 - Haarlem Kunstnijverheidsarti kelen uit binnen- en buitenland. Van heden af is onze winkel ook des avonds van half acht tot tien uur geopend. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op maandag 2 december 1957 ten kantore van de agent van het minis terie van Financiën te Amsterdam de in schrijving zal worden opengesteld op schatkistpromessen met een looptijd van drie maanden tot een Lij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpro messen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000 en worden uitgegeven onder dag tekening van 4 december 1957. Nadat het tarief van daggeld op 22 no vember met lA percent was verhoogd tot 37ï percent, is het tarief weer op VA teruggebracht. In kringen van de geld markt is men van mening, dat de ver hoging van de vorige week in feite on nodig is geweest. Op de geldmarkt zijn de middelen in overvloed aanwezig, zoals wel duidelijk is aangetoond in de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank, waarop de post „saldo's van banken" paraisseert met een bedrag van bijna 307 miljoen, hetgeen ruim 120 miljoen boven het ver plichte gemiddelde is van de kasreser- ve die de banken bij de centrale bank moeten aanhouden. Gezien de huidige ruime positie1 van de geldmarkt acht men de kans op een verdere verlaging van daggeld na de ultimo niet uitgesloten. CHINCOM exit De export van strategische goederen naar elk deel van de communistische wereld zal volgens kringen, die in nauw contact staan met de COCOM, het volgende jaar gecontroleerd wor den door globale contingenten. De COCOM is de commissie te Parijs, die de handel met com munistische landen controleert en waarin 15 lan den vertegenwoordigd zijn. Hieraan werd nog toegevoegd, dat dit het einde zou betekenen van de CHINCOM. de afzonderlijke commissie, welke zich bezighoudt met het verbod op de handel met Communistisch China. Ook zou het een ne derlaag betekenen voor de Amerikaanse politiek, welke de handel van het westen met China aan strenger toezicht wil onderwerpen dan de beper kingen, welke voor de handel met de Sovjet- Unie gelden. Frankrijk voert vlees in De Franse regering heeft besloten onmiddellijk over te gaan tot de invoer van grote hoeveelhe den varkensvlees teneinde hierdoor de prijsstij ging in Frankrijk tegen te gaan. Een eerste hoe veelheid van 4000 ton zal worden ingevoerd uit Oost-Europa, België, Nederland en Denemarken en zal van 1 december af tot 15 januari a.s. in het gebied van Parijs en de andere grote steden worden verkocht. Als de prijsdruk onvoldoende blijkt zal een tweede hoeveelheid van 4000 ton begin 1058 worden ingevoerd. Japan en het nabootsen Het Japanse patentbureau heeft plannen aan gekondigd tot verscherping van de voorschriften teneinde het nabootsen van buitenlandse ontwer pen door Japanse firma's tegen te gaan. De nieu we wet zal ook de Japanse fabrieken beschermen tegen een dergelijk optreden in het eigen land. Onder de nieuwe regeling zal registratie in Ja pan van reeds in het buitenland gepubliceerde ontwerpen verboden zijn. Nederlandse koffie Een partij koffie, geoogst door Nederlandse immigranten in Brazilië, is onderweg naar Ne derland. Zij zal op 2 december met hets.s. „Zaan land" te Amsterdam arriveren. Deze eerste zen ding van 250 balen Hollambra-koffie werd onder grote belangstelling en in aanwezigheid van de minister van Landbouw van de staat Sao Paulo op 13 november te Santos verscheept. De koffie is een produkt van de Nederlandse Fazenda Ri- beirao. Het is de eerste koffie-export van Neder landse immigranten in Brazilië. Betere resultaten „Waringin" In de jaarvergadering van de cultuurmaat schappij „Waringin" n.v. zijn de cijfers over 1956 goedgekeurd. Het nadelig saldo ad 19.408 wordt toegevoegd aan het saldo der oude verliezen, dat daardoor stijgt tot 1. 569.875. De gang van zaken in 1957 is tot dusver iets beter geweest dan in hetzelfde tijdvak van 1956. De rubberprijzen te Djakarta, New York en Londen zijn niet slecht. Men kan er dus wel op rekenen dat Phi lips ditmaal met een mooi jaarverslag voor de dag zal komen, waaruit zal blijken dat een dividend van 14 percent voor de ge wone en van 7,6 percent voor de preferen te aandelen, zoals over 1956 uitgekeerd, ruimschoots zal zijn verdiend. Minder dan de helft van de netto-winst zal vermoede lijk slechts voor dat dividend nodig zijn. Een grotere dotatie aan de reserves zal de directie echter welkom zijn, omdat de grotere omzetten nopen tot het aanhouden van grotere voorraden en de geldmiddelen (liquiditeit) daardoor verminderen. Dit blijkt wel uit de mededeling dat de liquidi teit thans nagenoeg gelijk is aan die op het einde van 1956, zodat de opbrengst, van de begin 1957 uitgegeven converteerbare obli gaties dus in het bedrijf is opgegaan. Het is duidelijk dat men in deze tijd niet graag tot uitbreiding van aandelenkapitaal of obligatiesóhuld overgaat, omdat, hoezeer ook de omzetten nog stijgen, in de naaste toekomst toch met de mogelijkheid van een vertragingsproces rekening moet wor den gehouden. De verhouding tussen om zetten en bedrijfsvermogen wordt daarom door de directie scherp in het oog ge houden en alleen als zulks door een ver dere stijging van de omzetten gerecht vaardigd wordt geacht, zal nieuw kapitaal worden aangetrokken, hetgeen naar men hoopt ook in 1958 nog niet nodig zal zijn. Uit een overzicht van het ministerie van Financiën blijkt dat de belastingop brengst in oktober 1.228.700 heeft bedra gen. Aan kohierbelastingen werd in okto ber ontvangen 814,9 miljoen. Van dit to taal betreft 623,5 miljoen de vennoot schapsbelasting en 171,2 miljoen de in komstenbelasting. De hoge ontvangsten aan vennootschapsbelasting vloeien voor namelijk voort uit betaling van in augus tus over het'boekjaar 1957 opgelegde voor lopige aanslagen. De opbrengst van de niet-kohierbelas- tingen beliep in oktober 413,8 miljoen. De ontvangsten aan loonbelasting be droegen in oktober 128,2 miljoen. Aan omzetbelasting 107,4 miljoen ontvangen. De dividendbelasting en de commissa- rissenbelasting leverden respectievelijk 5,3 en 2,6 miljoen op. De opbrengst der invoerrechten was 81,2 miljoen. De accijns op gedistilleerd bracht 13,5 miljoen op. Dit is de tot dusver hoogste opbrengst van dit jaar. De opbrengst van de accijns op tabak bedroeg 38,1 mil joen. Aan accijns op suiker werd 6,5 mil joen geïnd. De opbrengsten van de rechten op ze gel, registratie en successie bedroegen respectievelijk 4,3, 5,7 en 8 miljoen. ADVERTENTIE Electr. koffiemolen 23.50 Keukenuitzetten, grote sortering, in Super Kat - BK - DRU - Anker - Ber kelite en Comforta. Grote voorraad losse emaille en alu minium pannen. Grote sortering Tornado artikelen. Emaille broodtrommels v.a. 12.95 Oliekachels 25; Wringers v.a- 42.50 Mooie collectie kop en schotels vanaf 0.50 Trappen, alle maten, v.a. 1.60 p. trede Tafels, alle maten, ook ronde, met en zonder tuimelblad. Keukenstoelen, beuken gelakt, vanaf 12. Met plastic zitting in kleuren 23.50 TOT 10 UUR GEOPEND Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Voorzitter van NIVE De Nederlandse bevolking zal niet al leen doelmatiger maar ook harder en be ter moeten werken, wil men in Nederland een niveau van welvaart bereiken, dat in overeenstemming is met de mogelijkhe den, die de hedendaagse wetenschap en techniek de mens kunnen verschaffen en dat door de Nederlanders algemeen wordt begeerd. Dit verklaarde ïr. J. M. Matthij- sen, voorzitter van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency tijdens de woensdag in Utrecht begonnen najaarseffiencyda- gen. Het doelmatiger werken noemde de heer Matthijsen een kwestie van organisatie en van mechanisatie, die haar consequen te toepassing vindt in automatisering. Een goede organisatie is meestal niet verbon den met kostbare investeringen, maar mechanisatie en automatisering zijn, vol gens hem, slechts te bereiken met aan wending van kapitaal, dat door besparing verkregen wordt. Voor iedere nieuw aan te stellen werkkracht moet in de bedrij ven gemiddeld 25.000.- worden geïnves teerd. Het opbrengen van deze besparingen en de produktieve aanwending ervan is in on ze huidige situatie van eminent belang omdat besnoeiing van de binnenlandse consumptie oriëntering op de export vraagt, wat nieuwe investeringen vereist. Deze nieuwe oriëntering gaat bepaald niet vanzelf, aldus de heer Matthijsen die voorts zei om die reden kritiek te hebben op de broederlijke gelijkstelling van de drie vormen, waarin de bestedingsbeper king wordt aangediend. Beperking van de consumptieve bestedingen is, volgens hem, nimmer gelijk te stellen aan die van de produktieve bestedingen, die investe ringen naar hun aard en wezen zijn. En voor de overheidsbestedingen geldt, aldus de spreker, dat ook daarvan het produk tieve deel een ander accent moet hebben, dan het deel met een meer consumptief karakter. De leiders in dit land zullen, naar de mening van de heer Matthijsen, de moed moeten kunnen opbrengen het woord be stedingsbeperking zo snel mogelijk te ver vangen door het begrip bestedingsbeheer sing. Bestedingsbeperking noemde hij even kleurloos en richtingloos als het woord en begrip uit vroeger jaren, dat het vervangen wil: bezuiniging. Het begrip bestedingsbeheersing, met inzicht en met moed gehanteerd, zal Ne derland kunnen leiden uit de moeilijke si tuatie, waarin het ondanks goedbedoelde waarschuwingen, is terecht gekomen. De 6 percents lening tenlaste van de Stichting r.k. St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen is zeer sterk overtekend. De toe wijzing kan slechts gering zij ij. Deze le ning is groot f 3.000.000, waarvan f 800.000 reeds op inschrijvingsvoorwaarden was ge plaatst. (Van onze financiële medewerker) De cijfers over het derde kwartaal van 1957 zijn bij de Koninklijke Shell weer zeer gunstig geweest. De bruto- verkopen stegen van 591 miljoen pond tot 668 miljoen pond en het netto-re sultaat van 48 miljoen pond tot 57 miljoen pond. Hierdoor zijn de om zetten voor de eerste negen maanden van 1957 tot 1975 miljoen pond ge stegen tegen 1686 miljoen pond in die periode van 1956, een vooruitgang dus van ongeveer zeventien percent. On danks zwaardere belastingen 122 miljoen pond tegen 99 miljoen pond is de netto-winst over de eerste negen maanden van 132 miljoen pond tot 167 miljoen pond gestegen, dat is bijna 27 percent. De Koninklijke krijgt 60 percent van deze winst, dat is dus over no,sen maan den ruim 100 miljoen pond, gelijk aan 1062 miljoen gulden bij een kapitaal van rond 1200 miljoen gulden, wat dus wil zeggen, dat in de eerste negen maanden van het lopende jaar reeds bijna negen tig percent van het kapitaal als netto winst kon worden geboekt, ofwel onge veer 17,60 per aandeel van 20 gulden, waarop over 1956 vijf gulden per stuk (25 percent) aan dividend werd uitge keerd. Hieruit blijkt dus wel hoe groot bij de Koninklijke de marge is tussen verdiende en uitgekeerde winst. Als wij eens aan nemen, dat het vierde kwartaal aan het derde gelijk is, komt de jaarwinst van de Koninklijke op rond 1*00 milj. gulden uit, dat is dus weinig minder dan 120 per cept van het .kapitaal en een dividendver hoging zou uit dien hoofde dus alleszins mogelijk zijn. De Koninklijke Shell staat echter voortdurend voor grote kapitaals- Het hogedrukgebied dat zich nu al da genlang uitstrekt van de Alpen over Frankrijk naar Zuidwest-Engeland en Ierland handhaaft zich nog steeds, al neemt het nu langzaam iets in betekenis af. Een weinig betekenend storingsgebied trok langs de noordflank van dit hoge drukgebied over het noordelijk deel van de Noordzee naar zuid-Scandinavië. Deze storing wordt gevolgd door een nog in be tekenis toenemende rug van hoge lucht druk tussen Noorwegen en IJsland. Naar mate deze rug zich over de Noordzee uit breidt, zullen de winden in ons land, die tijdelijk wat toenemen, weer zwakker worden. De winden blijven westelijk en de lucht welke wordt aangevoerd is nog steeds zacht ;n tamelijk vochtig. Op de oceaan trok een diepe depressie in vrijwel noordelijke richting naar de zuidpunt van Groenland, een volgende vormt zich ten noorden van de Azoren. Verwacht mag worden, dat deze naar de omgeving van IJsland zal trekken en geen directe invloed op het weer in west-Europa zal uitoefenen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 29 november Zon op-8.24 uur, onder 16.36 uur. Maan op 13.07 uur, onder uur. 29 nov. Maanstanden 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 29 november Hoog water: 8.51 en 21.19 uur. Laag water: 4.06 en 16.31 uur. Temperaturen: buiten 60 .5 60 73S en binnenland heden- d morgen 7 uur. Neerslag: •Eu Cl M cl c laatste 24 uur. ii g 2 c-S Helsinki geheel bew. zzo -6 0 Stockholm geheel bew. w 2 0,6 Oslo mist windst. -0 0 Kopenhagen half bew. wnw 9 4 Aberdeen geheel bew. wnw 10 0 Londen zwaar bew. w 7 0 Amsterdam geheel bew. w 9 0 Brussel geheel bew. zw 7 0 Luxemburg geheel bew. wnw 5 0 Parijs geheel bew. nw 5 0 Bordeaux mist no 1 0 Grenoble geheel bew. zzw 1 0 Nice onbewolkt nnw 9 0 Berlijn geheel bew. w 9 0 Frankfort motregen zzw 5 0,1 München geheel bew. zzw 2 0 Zürich motregen windst. 1 0 Genève geheel bew. no 2 0 Locarno onbewolkt O -1 0 Wenen geheel bew. wnw 7 0 Innsbruck geheel bew. zw 1 0 Rome onbewolkt O 5 0 Ajaccio onbewolkt w 6 0 Mallorca onbewolkt nnw 5 0 Den Helder geheel bew. w 9 0 Ypenburg geheel bew. w 10 0 Vlissingen geheel bew. w 9 0 Eelde geheel bew. w 9 0,1 Twente geheel bew. zw 8 0 De Bilt geheel bew. wzw 9 0 Eindhoven geheel bew. wzw 7 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 7 0,1 uitgaven, welke bijvoorbeeld in de eerste drie kwartalen van 1957 273 miljoen pond hebben bedragen tegen 253 miljoen pond in die periode van het vorig jaar. Zoals men weet, is onlangs een grote emissie door de Koninklijke Shell aangekondigd, waarvan ook een deel in ons land zal moeten worden opgenomen, namelijk rond 300 miljoen gulden. Mede met het oog hierop is de koers van de aandelen Koninklijke belangrijk gedaald, sinds de publikatie van de cijfers over het tweede kwartaal van 215 gulden tot ongeveer 155 gulden (ofwel van 1075 tot 775 percent), waaruit wel duidelijk blijkt hoe weinig de koersontwikkeling van de laatste maan den met de resultaten der ondernemingen verband houdt. De cijfers over de eerste negen maanden van 1957 zullen ongetwij feld tot. het welslagen van de komende emissie kunnen bijdragen en ook overi gens het vertrouwen van de belegger in de winstmogelijkheden van de Koninklijke Shell versterken, waarvan de beurs trou wens vandaag reeds heeft blijk gegeven. In verband met het vervallen van de wet op de Kamers van Koophandel en Fa brieken op 1 januari 1959 hebben de staatssecretarissen van Economische Za ken en van Binnenlandse Zaken, Bezits vorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie aan de Sociaal-Economische Raad verzocht mede te delen, of naar zijn oordeel wijzigingen in de genoemde wet gewenst zijn, in het bijzonder als ge volg van de ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Van een duidelijk gebleken behoefte tot wijziging van de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken als gevolg van de ontwikkeling van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is de raad tot dusver re niet gebleken. Uit dien hoofde acht hij een wijziging van genoemde wet dan ook niet noodzakelijk. In hoeverre op grond van andere over wegingen wijzigingen gewenst zijn, kan de raad thans bezwaarlijk beoordelen. De korte tijd, welke hem ter voorbereiding van het onderhavige advies ter beschik king stond, heeft het hem niet mogelijk gemaakt zich over de plaats en de taak van de Kamers van Koophandel en Fa brieken in het algemeen te beraden. Het komt de raad gewenst voor, dat een dergelijk onderzoek wordt aangevat, waar bij tevens de verhouding van de Kamers van Koophandel en Fabrieken tot de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie on der ogen zou kunnen worden gezien. De regering wordt in overweging gegeven in afwachting van de resultaten van dit on derzoek de werkingsduur van de wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken tij delijk te verlengen. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 SCHRIJFMAPPEN voor Dames en Heren Uitrusting. Reeds „enige tijd" zijn Amerikaanse troepen in Europa uif5 gerust met twintig-centimeter kanon" nen, geschikt voor het afvuren van projectielen met een kernlading, J dus heeft het Pentagon medegedeeld De troepen beschikken voorts over „Honest John" en „Corporal" projec- tielen en 280-mm houwitsers, even" eens geschikt voor het afvuren van atoomgranaten. Ontzenuwd. Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben woensdag Prinses Gra- cia van Monaco op een lunch ontvan gen. Prins Rainier en Prinses Graeia zijn nog niet eerder door het Engels Koninklijk Huis ontvangen. De afwe zigheid van een lid van de Engelse Koninklijke familie bij het huwelijk te Monaco was aanleiding tot geruchten als zou men in Engeland ontstemd zijn geweest over het huwelijk. Deze ge- ruchten zijn thans ontzenuwd. Zakenkabinet. President Kekkonen van Finland zal vandaag beginnen met on derhandelingen, welke kunnen leiden tot een zakenkabinet. De naam van de gouverneur van de Finse bank, Rainer von Fieandt, is reeds genoemd met het oog op het premierschap. De Finse ka binetscrisis duurt reeds zes weken. Halt, politie. Een Amerikaans militair heeft tegen het gemeentebestuur van de stad Swabach, nabij Neurenberg, een eis tot schadevergoeding ingesteld ten bedrage van 20.000 Mark, omdat de politie van Swabach 45 minuten lang de brandweerauto van het Amerikaan se leger tegenhield, die onderweg was naar het brandende huis van de ser geant. De brandweerauto had een on betekenende aanrijding gehad. Ongesorteerd. Met Kerstmis en daar mee gepaarde stroom van brieven, kaarten en pakketten voor de deur lijdt de P.T.T. in Oslo thans onder een onofficiële staking, die maandag is begonnen. Alle employé's van de af deling sortering hebben het werk neer gelegd om hogere salarissen te krij gen, welke eis zij baseren op de hogere kosten van het levensonderhoud in de hoofdstad. Woensdag lagen op het hoofdpostkantoor 250.000 ongesorteer de brieven. Rhenium. Russische geleerden zijn er in geslaagd rhenium, een van de zeld zaamste metalen, te winnen uit zekere koperertsen, zo heeft radio-Moskou be kend gemaakt. Volgens de Russische radio heeft het hoofd van het labora torium voor spectrum-analyse aan de academie van wetenschappen van Ka zakstan verklaard, dat de ontdekkipg gedaan is door bestudering van de sa menstelling van het erts door middel van spectrumanalyse. Duurder. Een televisie-uitzending van een uur kost de B.B.C. bijna zesmaal zoveel als een radio-uitzending van de zelfde duur, aldus een handboek van de B.B.C., dat binnenkort wordt uit gegeven. Geschrapt. De algemene medische raad in Engeland heeft dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne uit het artsen- register. geschrapt. Dit betekent, dat hij als dokter geen praktijk meer mag uitoefenen. De 58-jarige Adams is dit jaar vrijgesproken van de beschuldi ging van moord op een patiënt. Charges. In „Ledra Street" in Nicosia, of zoals de Engelsen op Cyprus deze straat noemen: „Murder mile", heb ben ongeveer tweehonderd met vlaggen en spandoeken toegeruste demonstran ten hedenochtend betoogd voor de te rugkeer van aartsbisschop Makarios. De politie heeft de demonstranten ver spreid door charges met de gummi knuppel. Record. Een Bristol Britannia 312 van de BOAC heeft de afstand Londen- Singapore in 20 uur en 21 minuten af gelegd, hetgeen een nieuw record be tekent. Het feit, dat slechts één tussen landing op Bahrein werd ge maakt zou eveneens een record zijn. Handenarbeid. Verscheidene duizenden regeringsambtenaren in Tsjechoslowa- kije zullen het volgend jaar bij de pro- duktie worden ingeschakeld. Zij zullen voornamelijk te werk worden gesteld in de mijnen, metaalgieterijen, de bouwvakken en de landbouw. Iets anders. En nu u dit allemaal gelezen hebt vergeet u niet om in de komende dagen even uw gift voor de Stille Ar men te gireren of te bezorgen? U kunt haar kwijt op gironummer 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen" of aan de loketten van onze kantoren en bijkantoren. 58. Er zat nu voor Zwarte Dolf niets an ders op, dan maar te vertrekken. Het was gedaan met zijn brandmeester schap. Hij had geen brandpost en geen brandweer lieden meer. De laatsten keken met koele belangstelling toe, hoe hij bonkend weg liep. „Wacht maar!", riep Zwarte Dolf nog wraakzuchtig. „Ik krijg jullie wel, VER RADERS!" De brandweermannen lachten sarrend. „Toe, mogen we hem nou eens lekker natspuiten, brandmeesterdron gen zij aanm De brandmeester legde hem met een kort gebaar het zwijgen op. „Daar komt niets van in!", sprak hij streng. „In MIJN brandpost wordt er niemand nat gespoten! Daar is nu geen tijd voor flauwe grappen, alleen voor OEFENING! Dat is wat jullie nodig hebben: oefenen en nog eens oefenen! Kom mee!" En daar ver trokken zij. Het brandweerautootje kreun de onder het gewicht van de pas benoemde assistenten, die zich in angstige verwach ting aan allerlei xdtsteeksels klemden. „Voor m.ij is er geen plaats meer...", dacht Panda, die alleen achterbleef. ER ZULLEN zeker weinig landen te vin den zijn, waar van een bloemenplaag kan worden gesproken. In weinig landen ook worden bloemen met vergiften bestreden en worden er wetten en verordeningen tegen uitgevaardigd. Dit vreemde en on begrijpelijke voor de bloemenliefhebber vindt plaats in de Kongo, het grote equa toriale gebied in Afrika, dat beheerst wordt door de Kongostromen. Het bloemetje, waartegen deze actie wordt gericht, is de waterhyacint, die met zijn bleekblauwe bloemblaadjes eerder vriendelijke gevoelens dan afweerhandelingen bij ie der mens moet oproepen. Dat blijkt trouwens ook wel uit de geschiedenis van dit groeide de waterhyacint opperbest. Aan de worteluitlopers vormden zich nieuwe plan tjes, stukken raakten los en dreven met de waterstroom mee, en al groeiende en drijvende vormden zich prachtige bloem bedden, die alleen al een reis naar de Kongo dubbel en dwars waard waren. En de waterhyacint groeide maar voort, rivie ren en zijrivieren groeiden vol, de plant ovenvoekerde rivierarmen en inhammen, veroorzaakte verstoppingen van het water, waardoor over stromingen ontstonden, die op hun beurt moerassen schiepen. En deze moerassen werden broedplaatsen voor malaria. Maar de waterhyacint trok zich daar niets van aan r, en groeide maar voort. De bloemetje in de Belgische Kongo. Het plan- plant hechtte zich aan stilliggende vaar- tje is hier niet inheems, maar groeit oor spronkelijk in Zuid-Amerika in het stroom gebied van de Amazone, waar het door een beminnaar van mooie bloemen werd op gemerkt en meegenomen om hel vijvertje van zijn tuin in de Kongo te sieren. Daar tierde het plantje naar hartelust en al spoe dig was de hele vijver vol gegroeid met waterhyacinten. Dit verschijnsel had de Amazonereiziger een waarschuwing moe ten zijn. Er was nog geen enkel kwaad aangericht en alle toekomstige rampen hadden voorkomen kunnen worden, indien de waterhyacint in het vijvertje was ge bleven. De voortplanting van deze bloem vindt namelijk niet door zaadjes plaats. Maar de eigenaar van het vijvertje in de Kongo lette te weinig op het welige ge tier van de plant, rukte flink wat stukken uit om het groeisel in de vijver uit te dun nen en wierp die weg. Toen moeten wat stekjes terecht zijn gekomen in water dat op de een of andere wijze met de Kongo- I rivieren in verbinding stond. En ook daar(Nadruk verboden) tuigen en sloot die in, de schroeven van stoomboten raakten er in verward, zodat de boten onmogelijk verder konden, vissen smoorden onder de groene massa, waarmee al het ivater tot xvijd in de omtrek was overdekt, kortom, de waterhyacint met zijn vlezige en sappige groene bladeren en ste vige steel was een ware ramp door zijn niet te stuiten woekering. Vandaar, dat met vergiften wordt getracht hieraan een einde te maken en dat het ten strengste verboden is een bloemetje uit deze streek te vervoeren, want ten koste van alles moet worden voorkomen dat de plant zich in het water van de benedenloop van de Kongo nestelt, waardoor binnen enkele jaren de toegang tot dit gebied zou worden dichtgemetseld. Verzeild geraakt in het natte element, kunnen we u wel eens bekend maken met de enige vis ter wereld die achteruit zwemt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2