RITMEESTER Kinder feestje lU'JXMl Nederlandse chemische industrie over Euromarkt en vrijhandelszone Zo nodig meer geld voor bestrijding werkloosheid Parlementair commentaar TWEEDE KAMER Minister Suurhoff had geen bezwaar tegen motie-Van Lier Méésterlijkzo'n FIAT Arie Kater: werk met karakter Margot S. E. Scharten- Antink overleden 17 Bevinding van commissie Ook leraren schuldig aan rel op Julianaschool Euromarkt overkoombaar; vrijhandel wellicht te zwaar Ziekenfondspremie wordt iets verhoogd Kerkelijk Nieuws Dodelijk ongeval berecht Sir Winston wordt 83 Kort nieuws KNAC klaagt over zware belastingdruk op auto's Nederlandse verffabriek stimuleert schilderkunst VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 (Van onze Kamerverslaggever) Met algemene stemmen heeft de Twee de' Kamer gisteren een motie aangeno men met het oog op de waarschijnlijkheid, dat voor de tewerkstelling van werklozen meer aanvullende werken zullen moeten worden uitgevoerd dan mogelijk is met de bedragen, die daarvoor op de begro ting I958 zijn uitgetrokken. De motie nodigt daarom de regering uit binnen het raam van het streven naar fjnaneieel-economisch evenwicht, aanvul lende kredieten aan te vragen, zodra dit v00r een voldoende mogelijkheid van te werkstelling op deze werken noodzake lijk mocht blijken. De motie was ingediend door de leden van de P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. Van de zijde van de K.V.P. en A.R. was de motie niet mede ondertekend. „Als de mi nister het vergulde pilletje wil slikken," zei de heer Biewenga (A.R.), „moet hij dat zelf weten, maar de motie is over bodig, omdat er in de Kamer geen me ningsverschil heerst over de bestrijding van de werkloosheid, indien deze onver hoopt mocht toenemen." „Akkoord," ant woordde de heer Kikkert (C.H.U.), „maar de motie is alleen bedoeld als steun voor de minister." Minister Suurhoff zelf ver klaarde de motie niet op te vatten als een verguld pilletje. Zij geeft weer, wat hij zelf als beleid voor het komende jaar heeft uitgestippeld en daarom zag hij geen argument om zich tegen de motie te ver zetten. In het noorden Naar aanleiding van de klacht van de heer Van Lier (P.v.d.A.), dat het percen tage tewerkgestelde werklozen in de noor delijke provincies thans lager is dan an dere jaren, verklaarde minister Suurhoff, dat dit percentage snel kan wisselen. Op 22 november 1955 bedroeg het in de drie noordelijke provincies 75 percent (7400 mannen) en op 20 november 1956 was het 65 percent (3477 mannen). Op 18 novem ber was het percentage 60 (6360 mannen). Op 14 oktober 1957 bedroeg het aantal te- werkgestelden 3311 en op 18 november 10.947. Bij zo'n snelle toeneming van de werkloosheid is het niet mogelijk de men sen direct te plaatsen. Het beeld kan daar door van week tot week snel wisselen. Een vergelijking op een bepaalde datum is nooit zuiver. De omstandigheden kun nen zeer verschillend zijn. Vele tienduizenden uit de noordelijke provincies van ons land hebben in de loop der jaren elders een bestaan gezocht. Een aanzienlijk deel van hen behoort tot de economisch sterkeren, zoals vaklieden, die hun weg hebben gevonden zonder hulp van de overheid. Daarnaast verleent de ADVERTENTIE Tracteer dan Uw kinderen op RIVELLA, want het is zo veilig als de natuur zelf I En U zult bemerken dat de jeugd er dol op is. RIVELLA is een natuurproduct uit melk. Sprankelend goudgeel V&iufaH da/n atufeM Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven (Van onze correspondent in Wenen) Een commissie, bestaande uit twee be stuursleden van de Nederlandse vereni ging voor de Hongaarse school op Isels- berg heeft de gebeurtenissen rondom de hongerstaking ter plaatse onderzocht en daarvan uitvoerig mededeling gedaan aan het bestuur in Wenen. Daarop heeft het bestuur besloten dat er strenge maatrege len moeten worden genomen. Het ontslag, dat de rektor reeds had ingediend, werd aanvaard, terwijl met inachtneming van de wettelijke bepalingen ook een drietal leraren zal worden ontslagen. Een aantal leerlingen zal op proeftijd worden gesteld. Aan de waarnemend rektor werd voor lopig de leiding van het internaat toe vertrouwd. Intussen stelt het bestuur in samenwer king met Oostenrijkse instanties alles in bet werk om een nieuwe rektor te vin den, die zo spoedig mogelijk moet worden benoemd. Rust en orde zijn weer ten volle her steld: de leerlingen hebben spontaan hun vertrouwen in de commissie alsook in het Nederlandse bestuur tot uitdrukking ge bracht en leggen zich neer bij de reeds getroffen en nog volgende maatregelen. De commissie van onderzoek verklaart uitdrukkelijk dat de gesignaleerde ge beurtenissen hoegenaamd geen politieke achtergrond hebben gehad, doch uitslui tend een verklaring vinden in tegenstel lingen onder de Hongaren zelf. Het valt niet te ontkennen dat de leerlingen, maar vooral ook de leraren, een zeker gemis tonen aan de nodige tucht en samenwer king. directie van de arbeidsvoorziening steun voor de verplaatsing van een klein aan tal blijvende werklozen, die zonder hulp elders niet zouden slagen. Deze steunverlening voor een kleine groep is tenvolle gerechtvaardigd, ver klaarde minister Suurhoff gisteren. Maar met deze steun slagen wij er niet in zelfs maar een stukje van het arbeidsoverschot in de noordelijke provincies weg te ne men. We kunnen er alleen maar de stij ging mee afremmen. „Daarmede zeg ik niet," aldus de minister, „dat bedrijfsle ven en overheid zich niet moeten inspan nen in het noorden meer werkgelegenheid te scheppen. Zolang dat echter niet het geval is, wordt nog steun verleend bij de verplaatsing van een deel van het arbeids overschot. Beroepskeuzebureaus Over de subsidiëring van de particu liere beroepskeuzebureaus verklaarde mi nister Suurhoff, dat de Kamer er gerust op kan zijn, dat met voortvarendheid aan een royalere regeling wordt gewerkt. Vol gens de minister zullen aan een definitie ve subsidieregeling kwaliteitseisen moe ten worden verbonden. Hij wil echter pro beren die kwaliteitseisen voorlopig te scheiden om bij de volgende begroting, voor 1959, over de financiële kant een be slissing te kunnen nemen. Van het indie nen van een motie zagen de heren Zwa- nikken (K.V.P.) en Van Eibergen (A.R.) hierna af. Loon voor vrouwen Staatssecretaris Van Rhijn betoogde hierna, dat het streven naar gelijke be loning voor vrouwen en mannen vooral door het bedrijfsleven dient te worden be vorderd. Duitsland beloont de vrouwen met 63 percent van het loon van de man nen, Zwitserland met 64 percent. In Frank rijk, dat zich in het kader van de Euro- markt erg druk heeft gemaakt voor de gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijke arbeid, bedraagt het verschil nog altijd 15 a 20 percent. Dat zijn alle drie landen, die de desbetreffende conven tie van Genève hebben getekend. Het be zwaar van de heer Van Dis (S.G.P.) te gen een eventuele vijfdaagse werkweek, omdat de Bijbel zegt:„Gij zult zes dagen arbeiden en de zevende dag is de dag des Heren," noemde de staatssecretaris een voorbeeld van verkeerd bijbelgebruik. Ge vraagd wordt de heiliging van één dag in de week. De vijfdaagse werkweek wordt er niet mee verworpen. Overigens zijn wij daar bepaald nog niet aan toe, aldus staatssecretaris Van Rhijn. ADVERTENTIE w Ja, en dat al 24 jaar dank zij de juiste keuze van vorm en inhoud! Een gaaf genot. In het jaarverslag over 1956 van de Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie wordt ingegaan op de po sitie dezer industrie in verband met de Europese Gemeenschappelijke Markt en de Vrijhandelszone. De chemische in dustrie is gerekend naar omzet de vier de bedrijfstak in ons land. Uit door de Vereniging verzamelde gegevens kan on der voorbehoud wat de buitenlandse ge gevens betreft worden geconcludeerd dat de Nederlandse chemische industrie on geveer de vijfde plaats in West-Europa en de twaalfde plaats in de wereld inneemt; haar grootte zou 1 pet. van de wereldin dustrie uitmaken. Haar rol in de wereld export is groter omdat zij naar vérhou ding meer exporteert dan de andere lan den met uitzondering van Zwitserland. Over het effect van de eventueel tot stand te brengen vrijhandelszone valt aldus het verslag niet veel te voorspel len, al was het alleen maar omdat hierin 1 nog niet voldoende tekening is. Toch mag men zich volgens hetgeen thans bekend is met bezorgdheid afvragen of de opzet j juist is eerst ons land in een protectionis- tisch geheel te schuiven om dit gebied te zelfder tijd open te stellen voor de pro- dukten van landen met lage tarieven. Voor verschillende sectoren van de chemische industrie zal wei gelden dat de zich aan- (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff is er bij de verdedi ging van zijn begroting zonder kleer scheuren afgekomen. Wel had aanvanke lijk de heer Zwanikken (K.V.P.) zwaar ge schut in stelling gebracht, toen hij de mi nister verweet, een het vorige jaar aan genomen motie inzake een grotere finan ciële bijdrage uit de schatkist ten behoe ve van particuliere bureaus voor beroeps keuze naast zich te hebben neergelegd. Deze afgevaardigde kreeg echter te horen, dat moties wensen bevatten, maar geens zins bevelen, waaraan de regering per se gevolg heeft te geven. De minister kon voorts tot zijn verdediging aanvoeren, dat er over deze aangelegenheid een advies van de commissie-Langeveld in de maak was geweest, waarop hij niet had mogen vooruitlopen.Nu is het advies binnen, doch daarmee zijn nog geenszins alle proble men opgelost. Met voortvarendheid zal Sociale Zaken aan een regeling werken. Tenslotte stelde de minister in het voor uitzicht, dat hij zijn uiterste best zal doen tegen de tijd, waarop de begroting 1959 ter tafel zal komen, met een andere fi nanciële regeling voor den dag te komen. Maar, aldus gaf hij te kennen, over een en ander heeft ook en vooral de minister van Financiën een woordje mee te spre ken. De heer Zwanikken bleek uiteindelijk bereid te zijn plannen om het de minister nu al lastig te maken, hetzij met een mo tie, hetzij op andere wijze, te laten varen. Dit in afwachting van wat de begroting het volgend jaar te zien zal geven. 's Ministers partijgenoot de heer Van Lier (P.v.d.A.) kreeg zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen. Op grond van de verwachting dat toeneming van het aantal voor plaatsing op aanvul lende werken in aanmerking komende krachten boven de ramingen waarschijn lijk is, nodigt deze motie de regering uit, aanvullende kredieten te vragen, zodra dit voor een voldoende mogelijkheid van Op advies van de Ziekenfondsraad en van de Sociaal-Economische Raad heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid besloten de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering te verho gen van 4,2 op 4,4 percent. Deze verhoging is noodzakelijk door de stijging van de uit gaven der ziekenfondsen. Zoals bekend is houdt de werkgever de helft van de pre mie op het loon van de werknemer in. Het werknemersaandeel van de ziekenfonds premie wordt dus verhoogd van 2.1 op 2.2 percent. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger van „Het Zonnehuis" te Beekbergen: J. van Veen, voorganger der Hervormde Evange lisatie te Barneveld, die deze benoeming aannam. Beroepen te Polsbroek en Vlist: J. Kruijt te Neder-Laagbroek; te Blijhan (toez.): G. Verschragen, vicaris te Borculo; te Kollumerzwaag (toez.): M. H. Geertsema te Stedum. Evang. Luth. Kerk Drietal te Dordrecht: J. Hallewas te Oude- en Nieuwe-Pekela; J. J. F. Herr mann te Alkmaar-De Rijp en H. Johannes te Middelburg-Vlissingen. tewerkstelling op deze werken noodzake lijk mocht blijken. Zulks binnen het raam van het streven naar financieel-econo- misch evenwicht. Minister Suurhoff kon dus gerust verklaren tegen de aldus ge stelde motie geen bezwaar te hebben. Dit kon hij ook tegenover zijn ambtgenoot Hofstra gerust voor zijn rekening nemen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 23- jarige Indonesische student A. T. A. A. A. to ar M. wonende te Delft over eenkomstig de vordering van de officier van Justitie veroordeeld tot een geldboete van 75,- subsidair vijfiten dagen hechte nis omdat deze jongeman schuldig geacht wordt aan de dood van een vriend, even eens een Indonesisch student, bij een ver keersongeval op de dag voor Kerstmis 1956 te Leiden. De student reed met vier vrienden in een kleine autobus in een smalle straat. Bij een kruispunt naderde van rechts een auto. Tengevolge van een botsing sloeg de autobus over de kop. sluitende landen meer de Nederlandse afzet op de Euromarkt verkleinen dan de vergroting van de export naar de zich aan sluitende gebieden zal bedragen; er zijn evenwel ook delen van deze industrietak die duidelijk van de creatie van de zone zullen profiteren. Voor vele en daaron der belangrijke bedrijven zou het wel zo kunnen liggen, dat de Euromarkt een overkoombare uitdaging betekent, terwijl de creatie van de vrijhandelszone de strijd te zwaar maakt. Veel zal afhangen van de wijze waarop de mededingingsregelen in het Euro- marktverdrag en straks in de vrijhan delszone uitgewerkt en gehanteerd wor den. Chemische industrie kan het niet stellen zonder kartelafspraken en dit geldt hier sterker dan bij andere indus trietakken. Dit is een gevolg van het feit dat men dikwijls dezelfde cindprodukten fabriceert uit verschillende grondstoffen en volgens verschillende procédé's, waai - door vaak hetgeen voor de een hoofdpi 0- dukt, voor dc ander bijprodukt en soms zelfs afvalprodukt is. Een verbod van kar telovereenkomsten in de Euromarkt zal gaan ten detrimente vooral van de klei nere en de niet-geïntegreerde bedrijven, ten voordele van de economische machts posities; vaak zijn kartels het enige mid del om tegen machtsposities te concurre ren. ADVERTENTIE voor perfecte voethygiëne Sir Winstoii Churchill, die zaterdag zijn 83ste verjaardag hoopt te vieren, heeft woensdag in zijn woning aan Hyde Park Gate te Londen het ere burgerschap aanvaard van de stad Margate. Een delegatie van de stad, onder leiding van burgemeester John G. Read, bood Sir Winston het certifi caat aan in een kistje, vervaardigd van eikenhouten planken uit de gebombar deerde Drie-eenheidkerk van de stad. De toren van de kerk was sinds eeuwen een navigatiepunt van de marine, waaraan Sir Winston zijn hart heeft verpand. Apotheker veroordeeld. Het gerechts hof te Arnhem heeft een 46-jarige apothe ker in IJselmuiden tot f 1000 boete ver oordeeld wegens het valselijk samenstellen van staten, behorende bij aan een zieken fonds te Kampen gezonden rekeningen. Hij had hogere bedragen ingevuld en meer leveringen vermeld dan juist was. De pro cureur-generaal had drie maanden gevan genisstraf gerequireerd. Tot deze straf had ook de rechtbank te Zwolle de apotheker veroordeeld. Tot 21 december exposeert bij Magda- lena Sothmann te Amsterdam de jonge schilder en tekenaar Arie Kater, wiens werk soms verwantschap vertoont met dat van strijdvaardige figuren als Goya, Oaumier en andere kunstenaars, die zich met de politieke prent hebben bezig ge houden. En in een andere tijd had Kater wellicht al enige naam gemaakt als poli tiek tekenaar. Het is zijn eenzaamheid, dat hij voor zijn visie en uitingswijze geen emplooi vindt. Want de politieke prent, als ik daarvan nog mag spreken, is wel zeer van karakter veranderd. In de maatschap pelijke strijd heeft die prent toch enigs zins zijn redenen "van bestaan verloren. Wat aan te klagen valt en onze veront waardiging kan oproepen, ligt ondanks direct dreigende gevaren toch ook weer zo ver weg, dat het verbeelden van één en ander niet die beklemmende realiteit ver krijgt, die men van een prent verwacht. En ook hebben we teveel smerigheden van te dichtbij meegemaakt, die toch al moei lijk te bevatten waren, laat staan konden dienen als aanleiding tot prenten, die tot positieve daden prikkelen. Van de Russi sche onderdrukkers is het nu eenmaal moeilijker ons een voorstelling te maken dan van S.S.'ers en de vage krantenfoto's van Maleter waren daarentegen niet in nemend. De politiek in eigen land levert de tekenaar toch ook verder minder stof dan ae krantenschrijver. En zeker liggen de meer abstracte grapjes, waarmee som mige tekenaars bij bladen van verschillen de overtuiging terecht kunnen, Arie Kater ten ene male niet. Kater is verre van abstract. Mogelijk wat romantisch, in gedachten of wel met terdaad zich bewegend in mileus waar mo gelijkheden tot projecties van zijn voelen hem geboden worden. En daar er zo weinig van zijn mogelijkheden gebruik zal wor den gemaakt, ligt het wel voor de hand dat hij enige steun zoekt door zich te spie gelen aan dat hele grote voorbeeld: Goya, die meer nog dan die andere gedrevenen zo op zichzelf aangewezen was. Moeilijk ook zou Kater een sektariër kunnen zijn. Hij heeft daarvoor toch te veel humor. Hij kan van mensen houden. De tentoonstel lingzaal is maar een kleine tribune, die men bovendien niet vaak betreden kan. Maar hij verdient „gehoord" zijn werk dus bekeken te worden. Want dat laat ste is vol karakter en dus mooi. Bob Buys „Handel moet hogere lasten doorberekenen Als de Eerste en Tweede Kamer akkoord gaan met het kortgeleden ingediende wets ontwerp tot verhoging van de omzetbelas ting op personenauto's, motorrijwielen en scooters en de voor deze voertuigen be stemde banden, zal dit onder meer bete kenen, dat over de invoerwaarde van per sonenauto's in totaal 61 procent belasting wordt geheven. Bovendien betaalt elke schakel in het verkoopproces nog eens procent omzetbelasting, aldus een medede ling van de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club. De KNAC deelt voorts mede, dat na 1 januari nieuwe personenauto's ongeveer tien procent duurder zullen zijn dan voor 15 oktober, indien het wetsontwerp wordt aangenomen. De KNAC betoogt, dat de handel de hogere belasting niet uit eigen beurs zal kunnen opbrengen en deze dan ook aan de kopers wil doorberekenen, het geen dan op de bovenvermelde verhoging van 10 procent neer zal komen. Deze nieuwe verzwaring van lasten op een deel van het motorwegverkeer, aldus de KNAC, wordt in het wetsontwerp ge motiveerd met de opmerking, dat de per sonenauto ook bij gebruik voor zaken, veel al een aspect van persoonlijk comfort heeft, daarbij werd de hoop uitgesproken, dat een verschuiving naar de kleine, goed kope wagen het gevolg van deze nieuwe belastingregeling zal zijn. De KNAC meent, dat bij 95 procent van alle personenauto's het persoonlijke com fort op de tweede plaats komt en de zake lijke functie in de eerste plaats. Ten aanzien van de beoogde verschui ving naar de kleine wagen, merkt de KNAC op, dat de huidige belastingdruk al voldoende is om deze te bereiken: ruim 60 procent van alle personenauto's valt reeds in de categorie kleine wagens. Voorts wordt medegedeeld, dat het mo torwegverkeer vorig jaar ongeveer 370 miljoen gulden aan de staatskas heeft bij gedragen, terwijl de totale uitgaven voor dit verkeer „slechts" ongeveer 224 miljoen hebben bedragen. Het enige, dat werkelijk tegenover de systematische verzwaring van lasten op het gemotoriseerde verkeer staat, aldus de KNAC, is de bestedingsbeperking, die tot gevolg heeft dat het rijk en in nog veel sterker mate de provincies en gemeenten, hun activiteiten in de sector der verkeers- voorzieningen inkrimpen. Met prijs van duizend gulden De directie van een in Apeldoorn ge vestigde Nederlandse fabriek voor schrijf- schilderbehoeften heeft dit jaar voor de eerste keer een prijs van duizend gulden uitgeloofd voor de winnaar van een door haar uitgeschreven prijsvraag met het doel „de belangstelling voor de schilder kunst in de ruimste zin te bevorderen". Deelnemers moesten een schilderstuk in zenden, dat in aard en karakter „de vreugde van het schilderen" zou uitbeel den en de ingezonden werken moesten zijn uitgevoerd in hetzij olieverf, aquarelverf, gouacheverf, temperaverf of pastel. In totaal zijn 393 schilderijen ingebracht, waaruit de jury, bestaande uit de heren: prof. dr. N. R. A. Vroom, Hans Engelman, Jan van Heel, Gabriel Smit, Theo Swage- makers en H. G. F. Sasburg vijftig werken koos, die voor bekroning en expositie in aanmerking kwamen. De eerste prijs werd toegekend aan Hanny Bouman in Rotterdam voor haar schilderij „Herfst landschap". De drie aan de prijs verbon den eervolle vermeldingen, bestaande uit bedragen van tweehonderdvijftig gulden, uit te keren in artikelen van de betreffen de onderneming, naar keuze van de win naar, werden toegekend aan Rudy Bier man, Jef Diederen en Frans Nols voor hun scheppingen. De jury kwam tot de conclusie, dat het gemiddeld peil van de inzendingen niet zeer hoog was. Zij be treurde het te moeten vaststellen, dat velen van de beste, door naam en faam aan haar bekende Nederlandse kunstenaars niet hadden ingezonden voor deze wed strijd. De directie van de fabriek is van plan deze prijs ieder jaar uit te loven en de deelneming uit te breiden tot de Benelux- landen, waar ze ook filialen heeft. Van 30 november tot 15 december worden de vijftig bekroonde werken geëxposeerd in „Arti et Amicitiae" in Amsterdam. Hier na zullen de werken nog tentoongesteld worden in Apeldoorn, Zwolle, Hengelo, Groningen en Roermond. DE JEUGD HEEFT DE TOEKOMST Het percentagevd. bevolking onderde15 jaar Woensdag is zoals wjj donderdag in een gedeelte van onze oplage al hebben bericht de Nederlandse schrijfster Mar- go Sybranda Everdina SchartenAntink op achtentachtigjarige leeftijd in Florence overleden. Zij woonde daar sedert de dood van haar echtgenoot de romanschrijver en criticus Carel Th. Scharten. Beiden vestig den zich in 1909 voor goed in Italië. Mevrouw Margot Scharten-Antink werd op 7 september 1869 in Zutphen geboren. Zij debuteeerde reeds op twaalfjarige leef tijd in de Bergen op Zoomse Courant, die een roman van haar als feuilleton publi ceerde. Later, in 1899, schreef zij „Cathe rine", „Van scheiding en dood", „Angeli na's huwelijk", „In den vrijen Amerikaan" en het zeer bekende „Sprotje". In 1908 ver scheen de eerste roman, die in samenwer king met haar man, Carel Th. Scharten, tot stand kwam, namelijk „Een huis vol men- schen". Daarna schreven zij in 1911 samen „De vreemde heerschers", in 1913 „Julie Simon", in 1917 „Typen en curiositeiten" en in 1919 ,,'t Geluk hangt als een druiven tros". Van hun latere romans noemen wij nog „Het leven van Francesco Campana", „De nar uit de maremmen", „Het wonder der liefde", „Carnaval", „De gave gulden", „De groote zorzi" en „Littoria". De nu overleden schrijfster woonde ach tereenvolgens in Heerenveen, Doetinchem, Bergen op Zoom, Leiden en Zwolle. Zij werkte enige jaren samen met haar echt genoot in Parijs en in 1909 vestigden de Schartens zich in Italië. Op 31 augustus 1939 zijn haar verdiensten voor onze lette ren erkend met de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. L

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 21