VAN NIEL Panda en de wijze Meester Aantal werkzoekenden baart op het ogenblik nog geen zorgen Ik geef hem een overhemd in vrolijke cadeau verpakking Weinig weersverandering Minister overweegt een milder bestedingsbeperkingsbeleid HORLOGES Wereldnieuw: ió ket zo Voorn Nog geen evenwicht op de arbeidsmarkt I.W.C. OMEGA ETERNA BüPEN TISSOT „Standard" Vacuum" staakt olie-exploratie op Sumatra Minister Suurhoff over de werkloosheid Geen aanleiding voor al arm stemming" Lagere beursomzetten in de maand november Rotterdamse machinefabriek kreeg miljoenenopdracht Zeeuwse veerdiensten i§ Heringa Wuthrich Twerctsche Overzee Handel- mij. passeert dividend Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 BUREAU-AGENDA'S MAANDAG 2 DECEMBER 1957 (Van een onzer redacteuren De stroom van berichten over ontslagen van personeel bij allerlei industrieën heeft in brede lagen des volks ongerustheid gezaaid. Minister Suurhoff deelt die ongerustheid niet. In het t.v.-journaal heeft hij zaterdagavond, zoals men elders op deze pagina kan lezen, verklaard dat er „wel reden tot waakzaamheid, maar niet tot alarmstemming" is. Blijkbaar echter geldt die geruststelling alleen de toestand van het ogenblik, omdat er pas bij een aantal van honderdduizend werklozen gesproken kan worden van een evenwicht op de arbeidsmarkt. Maar voor de toekomst is de bewindsman in dit opzicht minder optimistisch, getuige zijn voorzichtige suggestie voor de televisiecamera's, dat het „misschien mogelijk zal zijn, de bestedingsbeperking hier en daar terug te draaien." En waar- die bestedingsbeperking, naar onlangs officieel verklaard is, nog niet eens aan de door de regering beoogde doelen beantwoord heeft, moet men wel aannemen, dat de toestand, op iets langere termijn bezien, ook Den Haag wel enige zorgen baart. Natuurlijk heeft de minister van Sociale Zaken gelyk, als hy, het gehele werkloos heidsprobleem overziend, zegt dat het thans nog wel meevalt. Een werklozenper- centage van 3 tot 4 percent van de be roepsbevolking is een onvermijdelijk en dus min of meer een „normaal" verschijn sel in alle landen, zelfs by een gunstige conjunctuur, zeggen de economen. Voor ons land, met een beroepsbevolking van ruim drie miljoen mensen, zou dat dus neerkomen op een constant werklozental van ongeveer honderdduizend personen. Eind oktober was het aantal geregistreer de werkzoekende mannen echter nog „slechts" 40.863 of de helft van het „nor male" contingent. Bovendien zijn van die byna 41.000 werkzoekenden er drieduizend geplaatst op de zogenaamde „aanvullende" werken. Tegenover het aanbod van ar beidskrachten staat bovendien een vraag naar bijna 43.000 man personeel in de di verse branches, maar helaas kunnen vraag en aanbod elkaar niet dekken. De vraag richt zich namelijk vooral op geschoolde vaklieden in allerlei beroepen; het aan bod daarentegen bestaat voor het over grote deel uit ongeschoolden: de econo misch zwaksten, die helaas altijd weer in de hoek zitten, waar de eerste klappen vallen. Verdubbeld in een jaar In nuchtere cijfers uitgedrukt, is het probleem dus inderdaad nog niet van grote omvang, behalve dan natuurlijk voor de slachtoffers zelf, die ontslag gekregen hebben. Zij zullen niet meer zo snel een nieuwe baan kunnen vinden als bijvoor beeld in oktober 1956, toen de „arbeids reserve" (ingeschreven werkzoekenden) slechts 21.000 mannen omvatte en toen iedereen nog om personeel ook onge schoolden! zat te springen. Deze ar beidsreserve is dus in een jaar tijds ver dubbeld en als wij in dit tempo door gaan, zou ook het kritieke grensgetal van honderdduizend werklozen waarschijnlijk snel bereikt zijn. Het streven van de regering is er dan ook op gericht, „tijdig" zodanige voor zorgsmaatregelen te nemen, dat dit niet beurt „binnen het kader van de finan- tieel-economische mogelijkheden". De mo tie in de Tweede Kamer om eventueel meer gelden beschikbaar te stellen voor aanvullende werken ter opvanging van een stijgende werkloosheid, heeft in prin cipe de instemming van de regering ver worven. Maar daarbij mag niet uit het oog verloren worden dat aanvullende werken maar al te gauw, zoals de historie van de crisis in de dertiger jaren bewijst, ontaard tot een soort van improduktieve werkverschaffing: een middel dat vaak erger is dan de kwaal waartegen het wordt voorgeschreven. Verzekering geen oplossing Ook in minister Suurhoffs verklaring in het televisiejournaal van zaterdag, dat de werkloosheidsverzekering „de mensen wel door de eerste moeilijke tijd heen kan ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 Geen nieuwe concessie verkregen De Standard-Vacuum Oil Co. heeft be vestigd, dat zij de olie-exploratie op Suma tra heeft gestaakt en enkele van haar over zeese exploratiedeskundigen uit Indonesië naar andere Aziatische gebieden zal ver plaatsen. De leider van de exploratie- en produktie- werkzaamheden der maatschappij, H. Gib son, deelde mede, dat de maatregel geno men werd, omdat van de Indonesische regering geen toestemming verkregen kon worden voor de exploratie en ontwikke ling van nieuwe concessiegebieden. De maatschappij heeft de oude concessiegebie den zorgvuldig geëxploreerd en is thans tot de slotsom gekomen, dat deze gebieden verder niet van belang zijn. De exploratie- ploegen in Indonesië zullen naar andere Aziatische landen, als India en Pakistan, worden gezonden, waar de maatschappij belangrijke exploratiewerkzaamheden ter band heeft genomen. helpen" kan men nauwelijks veelbeloven de perspectieven ontwaren. „Steun", in welke vorm dan ook, kan nooit een actieve bijdrage vormen tot de oplossing van werkloosheidsvraagstukken. De hoop is dan ook voornamelijk gevestigd op 's mi nisters ietwat vage toezegging, dat er eventueel hier en daar wat verzachting van de bestedingsbeperking kan worden overwogen, als de situatie verslechteren zou. Maar hoe dit zou moeten gebeuren, en in welke sectoren van onze economie, daarover heeft de bewindsman zich niet uitgelaten. Wrijvingswerkloosheid Om een goed inzicht te krijgen in deze problemen moet men de verschillende soorten van werkloosheid kennen. Daar is in de eerste plaats de wrijvingswerkloos heid; een groep die, als de Nederlandse arbeidsmarkt „in evenwicht" is, ongeveer 25.000 personen omvat. Elke dag worden er arbeiders ontslagen, of zij nemen zelf ontslag. Bovendien zijn er ieder jaar grote aantallen jongelieden die van de scholen komen en aan de slag willen. Samen vor men al die mensen het contingent wrij vingswerklozen, die echter in normale omstandigheden vrij snel in 't arbeidspro ces kunnen worden opgenomen. Vorig jaar oktober was deze klasse van werklozen zeer gering: nog geen 6500 man. Nu zijn het er 16.000. Goede omscholingsmogelijk heden zijn een geijkt middel om hun aan tal te verminderen. Het aantal seizoenwerklozen ligt, bij een evenwicht van de arbeidsmarkt nor maliter eveneens omstreeks de 25.000 man: seizoenarbeiders in land- en tuinbouw, vreemdelingenindustrie en dergelijke. In oktober 1956 was hun aantal het laagste sinds vele jaren, namelijk 2400. Nu zijn het er vijfduizend: een cijfer dat, econo misch bezien, geen enkele zorg baart. Wel zal dit getal in de komende weken waar schijnlijk aanmerkelijk toenemen, als ge volg van „onwerkbaar weer" en van het ruimere arbeidsaanbod. Ouderen de dupe Bijzonder moeilijk wordt de situatie wel voor de categorie ouderen en minder ge- schikten, onder welke laatste gedeeltelijk invalieden en dergelijke begrepen wor den. Vorig jaar was hun aantal door de schaarste aan werkkrachten zeer gering, ongeveer achtduizend. Thans is het al op gelopen tot 12.000 en het is te voorzien, dat dit aantal voorlopig zal blijven stij gen. Vele „Dreesklantjes" bijvoorbeeld die in vorige jaren hun meestal krappe pen sioen konden aanvullen met de inkom sten van een of ander bijbaantje, zijn nu de eersten, die overtollig worden voor hun werkgevers. Structuurwerkloosheid De structurele werkloosheid, die vorig jaar oktober nog 400 mensen bedroeg, is thans opgelopen tot achtduizend. Zij is een gevolg van het ontbreken van werkge legenheid in een bepaalde streek (de ont wikkelingsgebieden in Drente, Friesland en West-Brabant onder andere), die er al tijd is, maar die in de afgelopen jaren goeddeels opgevangen werd door werk gevers in andere streken, die uit de ge noemde gebieden arbeiders aantrokken. Het ligt voor de hand dat bij ruimere ar beidsmarkten deze dure werkkrachten van elders (die de patroon veelal reis- en ver blijfkosten en zelfs zwarte lonen kostten) het eerst voor ontslag in aanmerking komen. Zo is de situatie op het ogenblik: niet rooskleurig, maar toch ook nog verre van inktzwart. Als er geen drastische con junctuuromslag komt moet onze regering erin slagen kunnen om maatregelen te treffen teneinde de werkloosheid binnen de perken te houden van het evenwicht in onze economie, die ongetwijfeld kwets baarder geworden is (door het verlies van de koloniën vooral), maar die aan de an dere kant ook over meer mogelijkheden en machtsmiddelen beschikt dan vele vooroorlogse kabinetten. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. Suurhoff, heeft zaterdagavond in het televisiejournaal een verklaring afgelegd over de invloed van de bestedingsbeperking op de werkge legenheid. „We hebben ten aanzien van de bestedingsbeperking geen keus gehad", al dus de minister. „Hadden we het niet ge daan, dan zou er een groot gevaar voor inflatie hebben bestaan met oplopen der prijzen en andere funeste gevolgen, waar van in de eerste plaats de woningbouw en de export de dupe zouden zijn geworden, wat dan ook werkloosheid ten gevolge zou hebben gehad". De minister zei, dat wat nu tijdig en weloverwogen is geschied, an ders in veel sterkere mate ook zou zijn ge beurd. De invloed van de bestedingsbeper king op de werkgelegenheid was tevoren slechts globaal te schatten. De uitwerking op de diverse bedrijfstakken was bij voor baat niet zo te doseren, dat er een even wicht op de arbeidsmarkt zou ontstaan. De minister merkte hierbij op, dat het evenwicht reeds verbroken was, doordat er een tekort van 100.000 tot 150.000 werk nemers was. Er is, zo voegde hij daaraan toe. sprake van een evenwicht by een werkloosheid van 3 percent, wat in ons land neerkomt op 100.000. De laatste cij fers zyn daar nog een heel eind onder en voor een alarmstemming vond de minister dan ook geen enkele aanleiding. We kunnen nu, zo zei de minister, een deel van de werklozen opvangen op wer ken van aanvullende werkgelegenheid, maar misschien is het ook mogelijk, de bestedingsbeperking hier en daar „terug te draaien". De bewindsman voegde hieraan toe, dat ons land een goede werkloosheidsverzeke ring heeft, zodat men de mensen door de moeilijkheden van de eerste tyd wel heen kan helpen. Hij concludeerde, dat er alle aanleiding tot waakzaamheid is, maar niet tot gealarmeerdheid. Gedurende november zijn de omzetten op de Amsterdamse effectenbeurs ten ach ter gebleven bij die van oktober. De aan- delenomzet bedroeg 23.077.952 (oktober 35.589.630), in obiigaties werd voor 44.283.596 verhandeld (okt. 63.117.637) en in Amerikaanse certificaten 10.638 stuks (14.518). De totale omzetten in de periode januari-november blijven eveneens achter bij die gedurende dezelfde periode van 1956. De cijfers zijn: aandelen 389.664.398 (v.j440.288.264); obligaties 524.253.821 553.482.849); en „Amerikaantjes" 160.659 stuks (177.217). Ook de koersen op de beurs hebben zich overwegend in dalende rich ting bewogen. Dit geldt voor alle rubrie ken. Het ANP-CBS algemeen indexcijfer (1953 100) is deze maand van 184,22 per ultimo oktober teruggevallen op 178,36 op de laatste beursdag in november. ADVERTENTIE Een geschenk voor hem èn voor haar: elke dag een correct, schoon overhemd en toch geen minuut strijken of geen cent wasrekening meer. In effen tinten, fijne streepjes en ruitjes van f 17.90 af. Aanbevolen door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. De n.v. Machinefabriek Hensen te Rot terdam heeft de opdracht gekregen de complete installatie van kranen, zowel voor de hellingen als voor de afbouwka- aen, te leveren ten behoeve van de nieuwe grote scheepswerf, die de Griekse reder Stavros F. Niarchos, directeur van de „Hellenic Shipyards Co. Ltd", in Grieken land laat bouwen. Het betreft hier een exportopdracht van ongeveer 3miljoen gulden. De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland hebben over 1956 een tekort van f 3.186.919.41, waarin is inbegrepen een ex ploitatieverlies van f 396.130.41 voor de veerdiensten welke geheel voor rekening van de provincie Zeeland komen. Het na delig saldo van de verscheidene veerdien sten bedraagt respectievelijk Vlissingen Breskens f 1.097.302.TerneuzenHoede- kenskerke f 320.427.50; Kruiningen—Perk- polder f 373.059.50; ZierikzeeKatseveer f 310.594.KortgeneWolfaartsdijk f 66.721.— en VeereKamperland f 18.815.41. De schepen, aanleginrichtingen en ge bouwen hadden op 31 december 1856 een boekwaarde van f 7.973.075.13. Tijdens het weekeinde is het hogedruk- gebied, dat zich zaterdag boven Scandi navië bevond naar midden-Duitsland ge trokken. Daarna bewoog het centrum naar het noordwesten, zodat het zich nu met een barometerstand van 1034 mb boven Nederland bevindt. De koude lucht, die om dit hogedrukgebied naar het zuiden is ge stroomd, bereikte zondagavond al de Afri kaanse kust. Tot in het zuiden van Italië kwam lichte vorst voor. Uit zuid-Duits- land en westelijk Oostenrijk werd 8 tot 10 graden vorst gemeld. In Nederland had den de afgelopen nacht Soesterberg en de Bilt met min 7 graden de laagste tempera tuur. Een van Zweden komend front, dat wordt gevolgd door minder koude lucht veroorzaakte gisteren in noord-Duitsland en in het noorden van Polen sneeuwval. Met dit front samenhangende wolkenvel den drijven nu over ons land. Doordat het centrum van het hogedi'uk- gebied zich nu boven Nederland bevindt, heeft geen verdere aanvoer van koude lucht plaats. Het temperatuurverloop wordt daarom geheel bepaald door de aanwezige Dinsdag 3 december Zon op 8.30 uur, onder 16.33 uur. Maan op 14.35 uur, onder 4.10 uur. Maanstanden 7 dec. 07.16 uur volle maan. 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 december Hoog water: 0.45 en 13.11 uur. Laag water: 8.37 en 20.51 uur. bewolking. In het algemeen moet worden gerekend op het aanhouden van lichte vorst in nacht en ochtend en temperaturen om het vriespunt overdag. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. •o- •So it M S cS Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven mist wzw 0 onbewolkt w 0 geheel bew. windst. -3 geheel bew. wnw 2 onbewolkt windst. 1 onbewolkt ono -1 onbewolkt o -4 onbewolkt windst. 15 onbewolkt ono -5 onbewolkt zzw -5 zwaar bew ono 3 geheel bew. windst. 1 onbewolkt nnw 3 mist nw 1 onbewolkt windst. -4 geheel bew. windst. -6 onbewolkt zzo -8 geheel bew. nno -4 onbewolkt windst. -5 Poolsneeuw wnw -2 zwaar bew. windst. -8 onbewolkt no -1 onbewolkt no -4 motregen no 11 geheel bew. zzo -1 onbewolkt o -5 onbewolkt ono -3 zwaar bew. w -1 zwaar bew. windst. -1 onbewolkt ono -5 onbewolkt ozo -3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt o -4 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2. Het geroep van de stem voerde Panda naar een oosters-uitziende kermistent. Er hingen allerlei plakkaten voor met geheim zinnige indrukwekkende opschriften als: „KENNIS IS MACHT!!" „VOLGT HET PAD DER OUDEN!" en „VINDT DE WIJSHEID IN HET ZELF!" En in de tent stond een magere oosterling, die riep, dat dat allemaal voor niets kon. „Gij die op zoek zijt naar de Ware Wijsheidsprak de magiër en hij wees daarbij op een toe vallige toeschouwer, die er niet naar uit zag, dat hij de ware wijsheid zocht, „treedt binnen en ik zal u onderrichten in de ge heimen van de Oude Wijzen! Gratis voor niets!" Panda trad naderbij. De oosterling vestigde een borende blik op Panda en sprak: „Ziet deze westerse knaap. Op hem zal ik mij concentreren om u zodoende te laten zien, waartoe mijn geheime machten in staat zijndaar vormt zich zijn naam reeds in mijn gedachten Hij wees met een spitse vinger op Panda, die in span ning wachtte. „Zijn naam is PANDA!", sprak hij plechtig. „Tsjonge!", dacht Pan da, „dat is sterk". ADVERTENTIE HAARLEM ELEKTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Het verloop van zaken in Oost-Afrika is in 1956 voor de n.v. Twentsche Overzee Handel Maatschappij te Enschedé niet gunstig geweest. De totale omzet van im portgoederen daalde met 5 percent. De kosten daarentegen stegen. Daar een gedeelte van de winst over 1955 door de T.O.M. is gereserveerd ter gedeeltelijke dekking van de aanloopkos ten der technische afdeling kon 1956 zon der verlies worden afgesloten. Na een af boeking der onkosten ad f302.556 (v. j. f288.098) en salarissen ad f239.187 (f 192.668) bedraagt de winst f 263.513 (f 1.298.330). Hiervan wordt extra afge schreven f114.914 en overgebracht naar nieuwe rekening f 148.598. De directie acht het onder de huidige omstandigheden van geldschaarste onge wenst de volledig nog in tact zynde reser ves aan te spreken. Het stelt haar teleur het dividend te moeten passeren (vorig jaar werd 7 percent betaald, waarvan 5 percent in aandelen ten laste van de agio- reserve). Het overgebrachte bedrag dient ter dekking van de aanloopkosten verbon den aan de voortgezette uitbreiding der technische zaken. Over de eerste 8 maanden van 1957 meldt het verslag, dat de omzet zich volledig herstelde en zelfs op een hoger niveau lag dan in dezelfde periode van het zeer gun stige 1955. Wegens de voortgezette krap- geldpolitiek van de banken en de hogere onkosten is de T.O.M. er nog niet in ge slaagd bevredigende netto winsten te ma ken. Voor zover thans valt te beoordelen zullen de resultaten niet belangrijk af wijken van die over 1956, aldus het ver slag. De vooruitzichten voor de verdere ontwikkeling van Oost-Afrika stemmen tot vertrouwen. ADVERTENTIE ook voor uur-afspraken Amnestie. De Tsjechoslowaakse regerin heeft ter gelegenheid van president Novotny's ambtsaanvaarding een am nestie afgekondigd voor bepaalde ca tegorieën gevangenen. Van deze am nestie profiteren onder meer de°enen die voor spionagemisdaden tegen de republiek of oorlogsmisdaden een °e. vangenisstraf van minder dan drié jaar hebben gekregen. Tweede ronde. Volgens radio Boekarest is in Roemenië een epidemie van „Aziatische griep" begonnen. Het is de tweede epidemie in deze herfst. Apartheid. Het Egyptische parlementslid Abdel Rehim el Kadi heeft voorgesteld alle dansen in het openbaar, van buik dansen tot ballet, bij de wet te verbied den, aangezien dansen in strijd is met de islam. Verder stelde hij een strenge scheiding voor tussen mannen en vrou wen op school, in de bioscoop en op het strand. Aan vrouwen zou verboden moe ten worden andere studies te kiezen dan verpleging en medische weten schap aan aparte onderwijsinstellin gen. Terug. De 82-jarige dr. Albert Schweitzer zendeling-arts-musicus en Nobelprijs! winnaar, scheept zich woensdag te Bor- deaux in voor de terugreis naar zijn zendingspost te Lambarene in Frans Equatoriaal Afrika. Dr. Schweitzer is drie maanden in zijn geboortestad Guns- bach in de Elzas geweest. Eiland. Het officiële Joegoslavische pers bureau „Tanjoeg" heeft gemeld dat president Tito een medische behande ling en kuur ondergaat op het eiland Brioni, in het noordelijke gedeelte van de Adriatische Zee. De vice-presiden- ten Kardelj en Rankovitj bevinden zich ook op het eiland. Fabel. De Westduitse bondsrepubliek is op het ogenblik dichter bevolkt dan Duitsland ten tijde dat Hitier „Lebens- raum" eiste. Er wonen thans 200 zie len per vierkante kilometer. Onder Hit- Ier bedroeg de bevolkingsdichtheid 147 zielen per vierkante kilometer. Overleden. Kardinaal Adeodato Giovanni Piazza, een der hoogste leden van het college van kardinalen en secretaris van de consistoriale congregatie van het Vaticaan, is 73 jaar oud, in Rome overleden. Kardinaal Piazzi was een der zes kardinalen-bisschoppen, de hoogste kardinaals rang. De twee lage re rangen zijn kardinaal-priester en kardinaal-deken. Er zijn nu nog 57 kar dinalen in leven. Paus Pius XII bracht het college bijna vijf jaar geleden, op zijn volledige sterkte van zeventig. Raket-vliegtuig. Het Russische blad „Sovjetskaja Aviatzia" schrijft, dat Russische geleerden en ingenieurs wer ken aan vliegtuigen die, als raketten, in de hoogste lagen van de atmosfeer kunnen vliegen. Deze „raket-vliegtui gen" zouden in het heelal kunnen door dringen en naar de aarde terugkeren en als gewone vliegtuigen kunnen lan den. De vleugels van het toestel zouden intrekbaar zijn. In hetzelfde blad zegt generaal Pokrovsky, dat de Russische intercontinentale ballistische raket met een waterstofbom elk doelwit in de wereld nauwkeurig kan treffen en ver nietigen. Sneeuw. In het zuiden van Italië, op Sici lië en op Capri heeft het zondag ge sneeuwd. De Vesuvius lag onder een sneeuwdek. In Potenza, in het zuiden van de provincie Lucania, was het 8.5 graad Celsius onder nul. Eis. Tegen Paul Thomanek, ex-nazi en destijds commandant van enige con centratiekampen in Polen, heeft de openbare aanklager te Hagen in West- Duitsland levenslange tuchthuisstraf geëist. Gezond. Het Sovjet persbureau Tass heeft meegedeeld, dat twee honden de eer ste levende wezen zijn geweest, die met een raket honderd kilometer bo- van de aarde zijn geweest. Een derde hond is op een hoogte van 45 tot tachtig kilometer naar de aarde teruggescho ten. Er is nog een vierde hond bij de proefnemingen betrokken. De proeven hebben geen schade toegebracht aan de gezondheidstoestand van de dieren, al dus Tass. Lening. Het Egyptische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de vorming van een delegatie van zeventien man onder leiding van de minister van In dustrie Aziz Sidki, om in Moskou be sprekingen te voeren over een Russi sche lening aan Egypte. Plannen om het vijf-jarenplan voor de industriële ontwikkeling waarvoor de Russische bijstand voornamelijk is bedoeld in drie jaren kan worden ten uitvoer bracht, keurd. werden eveneens goedge- BITTERVOORNTJES die geconfronteerd worden met een zoetwatermossel, tonen daarvoor in het algemeen grote belang stelling, althans wanneer de voorntjes tot het mannelijke geslacht behoren. Maar wordt dezelfde dieren een leeg mossel doosje onder ogen gebracht, dan blijkt dit exemplaar niet de minste aandacht van de vissen te trekken. Alleen als de mosselschelp niet te lang geleden van de mossel was ontdaa.n, kwamen de voorns er wel eens bij kijken en aten er de vleesrestjes af, maar daar bleef het dan ook bij. Van grote opwinding en vechtpartijen onder de manne tjes, zoals plaats vinden, indien een leven de mossel in de nabijheid wordt gebracht, was geen sprake. Ook op een - overigens zeer natuurgetrouwe - nabootsing van een mosselschelp bleken de vissen op geen enkele wijze te reageren Daarmee was meteen de vraag opge doemd, hoe bittervoorns mosselen eigen lijk herkennen. De Duitse onderzoeker Wunder kwam op het denkbeeld, dat het water dat in en uit de mosselschelp stroomt, bij het herkennen van de prooi wel eens een belangrijke rol zou kunnen spelen. Om dit te onderzoeken werden een paar zeer kunstige kunstmosselen vervaar digd, die met een buisje aan een reservoir verbonden waren, zodat het in- en uitstro men van het water in de kunstmossel ge regeld kon worden. Zolang de kunstmossel geen stroming produceerde, trokken de bittervoorntjes zich geen steek aan van het voorwerp dat in het aquarium was gelegd. Maar niet zodra vertoonde zich een stroming uit de kunstmossel, of de manne tjes van deze vissen gaven af en toe van enige belangstelling blijk en stelden zich met de kop in de stroomrichting op. Hoe wel hieruit zonder overdreven speculatie kon worden opgemaakt, dat bittervoorns de mosselen weten te herkennen door de stroming welke zij veroorzaken, moest er toch nog een andere factor in het spel zijn, want de voorns reageerden nog niet, zoals zü bij een werkelijk levende mos sel plegen te doen. De vraag was, waarom de vissen met de snuit in y de stroomrichting gingen staan. Stroming kunnen zij met de gehele zijlijn waarnemen. Het antwoord op deze vraag moest waarschijn lijk gezocht worden bij de reukgroefjes die zich aan de snuit bevinden, zodat de voorns met de snuit waarschijnlijk de mos sel hadden willen ruiken Als de geurprikkel inderdaad een rol speelde, moest het water dat uit de kunst mossel stroomde ook inderdaad de geur van mosselen hebben. De onderzoeker ge bruikte voor het uitstromingswater uit de kunstmossel daarom water dat de kieuwen van echte mosselen was gepasseerd, en ziet, eindelijk reageerden de mannelijke bittervoorns zoals zij zich in de aanwezig heid van de levende zoetwatermossel ple gen te gedragen. Stroming en mosselgeur stellen de bittervoorns dus in staat mosse len te herkennen. Van het wederzijdse hulpbetoon tussen de mossel en de bittervoorn moeten we dan de volgende keer maar eens spreken. 11 Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2