Rentebijslag en voorschotten voor woningwetbouw Toestand van Nederlanders in Oost Java „vrij slecht" geacht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Onderhandeling over uittocht? Studie van atoomvliegtuig in Rusland is vergevorderd Poging van minister Witte om de huren omlaag te drukken Eigenmachtige naastingen gaan voort: nu ook de Handelmij. Verwen uw vrouw Voor de Stille Armen Westelijke wind Terreur in Oosthoek? met de enige veilige elektrische koffiemolen! de W Verboden voor H ollanders Het woord is aan Geen gehoor Er komt nieuw overleg ambtenarensalarissen $ee MORRIS 'êeforeyof U.P.-bericht uit Djakarta Voorzorgen in Den Haag Helmen worden nu in Duitsland gemaakt Parkeren in Genève Drie doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1084 DODEN 72e JAARGANG No 126 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 4 DECEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 279 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op het vliegveld Soesterberg is dins dagmiddag een demonstratie gegeven met een Nederlands hefschroefvlieg- tuig, de „Kolibrie", welke ook door Prins Bernhard werd bijgewoond. De Nederlandse fabriek heeft reeds een binnenlandse order gekregen voor zes van deze toestellen, die voor het be spuiten van landbouwgronden zullen worden gebruikt. De meeste thans in aanbouw zijnde, en nog te bouwen woningwetwoningen zullen kunnen profiteren in de vorm van la gere huren van een rentebijslag en een verstrekking van bouwvoorschotten tegen 4 pet. door de regering. Deze heeft name lijk besloten, niet de volle marktrente, doch slechts vier percent in de huurprij zen der woningwetwoningen te doen door berekenen aan de huurders. Dit deelt minister Witte mee in zijn Memorie van Antwoord over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan de Tweede Kamer. Rentebijslag De rentebijslag wordt gegeven op het subsidie voor woningwetwoningen, die worden gefinancierd met gelden van de 6 pets. nationale woningbouwlening of met de door de verzekeringmaatschappijen en institutionele beleggers tegen een percen tage van 414 op grond van het zogenaamde grote contract aan de gemeenten ter be schikking gestelde gelden. Verdeling Van de opbrengst der nationale wo ningbouwlening ad 394 miljoen is 115 miljoen bestemd voor in 1957 aan te van gen woningwetbouw en voor het bouwrijp maken van gronden. Een bedrag van 25 miljoen wordt gebruikt voor de financie ring van met stadsuitbreidingen verband houdende scholenbouw. De rest is bestemd voor in dit jaar aangevangen woningbouw, waarvoor nog geen vaste geldmiddelen beschikbaar zijn. Over de verdeling van de woningbouw- voorschotten, waarvoor 540 miljoen is uitgetrokken, zal een advies worden uitge bracht door de subcommissie voor de ver deling van het woningcontingent. Verwacht wordt, dat voor de financie ring van de woningwetbouw in 1958 nog tenminste 100 miljoen beschikbaar zal zijn van het contract met de levensverze keringmaatschappijen en institutionele beleggers. Gemeenten, die begin 1958 nog over niet bestede gelden voor woningbouw beschik ken, zullen voorlopig niet voor de ver strekking van rijksvoorschotten in aan merking komen. pxa.T/yy.x, /cojcxxx/ x x x yx***xxxxx50000000000nryryy-fi VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: In de komende nacht, voorname lijk in het zuiden van het land, lichte vorst. Morgen in het noor den toenemende bewolking met hier en daar wat motregen. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige l westelijke wind. 5 Volledige weerrapporten op pagina twee. Kcaxxxx* <y xxoaoaooc,<xoücoooccoccococccocccccocococo DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De vraag of de huidige vormen van fi nanciering en subsidiëring nog wel passen op de gewijzigde omstandigheden en op vattingen, zal in studie worden genomen. Daarbij zal ook aandacht worden besteed aan het door sommige Kamerleden geop perde denkbeeld van een centraal finan cieringsfonds voor de woningbouw. Sombere geluiden Dit jaar zullen bijna 85.000 woningen ge reed komen. Het Nederlandse volk kan uit dit cijfer de moed putten, dat de bestrij ding van de woningnood geen hopeloze zaak is, aldus de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Over de vraag of de wijziging in de fi nanciële omstandigheden het mogelijk zal maken in dat jaar zoveel woninger in aan bouw te nemen als voor een voortgezette hoge produktie noodzakelijk zou zijn is de minister niet optimistisch, omdat het voor particulieren thans wel bijzonder be zwaarlijk is, tot de bouw van woningen over te gaan. Als de particuliere bouw in 1958 verstek laat gaan, zal in 1959 met een daling van het aantal woningen rekening moeten worden gehouden. Eigen-woningbezit De financieringsmoeilijkheden maken, dat de verwachtingen van de regeling tot bevordering van eigen-woningbezit voor het ogenblik niet gunstig zijn. De gemiddelde bouwtijd was in de eer ste negen maanden van dit jaar 13,1 maand, tegen 13.3 maand over 1956 en ge lijk aan de gemiddelde bouwtijd over 1955. De minister vindt het zeer te betreuren, dat ten gevolge van de financieringsmoei lijkheden als gevolg van een overspanning op de kapitaalmarkt, die overigens slechts zeer gedeeltelijk zijn oorzaak vindt in de opvoering van het aantal woningen in uit voering, de continuïteit in de bouw niet meer is gewaarborgd. Daling bouwprijzen? De bewindsman acht een zekere da ling van de bouwprijzen geenszins denkbeeldig. De indruk bestaat, dat als gevolg van een ontspanning op de arbeidsmarkt een dalende tendens bij de zogenaamde zwarte lonen valt waar te nemen. De .recente stijging van de huurprijzen van nieuwe woningen heeft het effect van de 25 procents huurverhoging der oude woningen reeds weer overtroffen, ook als men slechts rekening houdt met een rente voet van 4V2 pet. De minister zal de gemeentebesturen wijzen op de noodzaak van een verant woorde differentiatie in aanleg, inhoud en uitrusting der woningwetwoningen. Op deze wijze zal het volgens hem mogelijk zijn, ook woningen te bouwen met lagere huurprijzen, dan die welke thans moeten worden gevraagd. Als men niet overgaat tot de bouw van zulke woningen, die toch geheel voldoen aan de normen, zal naar de mening van de minister een toenemend aantal arbei dersgezinnen verstoken blijven van nieu we woningen. Het woningtekort zal in sommige gebie den eerder kunnen worden opgeheven dan DJAKARTA, (ANP). Voor het enorme gebouw van de Nederland- sche Handel-Maatschappij in Djakarta stonden woensdag leden van vak verenigingen geposteerd, met rode banden om de arm. Naar werd gemeld, voerde het Indonesische personeel onderhandelingen met de directie over de „overdracht". Soortgelijke berichten kwamen ook binnen met betrekking tot de Nationale Handelsbank. De situatie bij Lindeteves, waar ook een actie werd ondernomen, is nog verward. Op het hoofdkantoor van de K.P.M. wappert nog steeds de rode stakingsvlag. Dinsdagmiddag werd in het gebouw van de voormalige „Djakarta Club", dat kortgeleden door de organisatie tot samenwerking tussen jeugd en militairen werd overgenomen, een ver gadering gehouden van het „Centrale Comité voor de bevrijding van West- Irian", waarin de „overname" van de K.P.M. en de onderneming Geo Wehry werd besproken. Dit comité staat onder leiding van de minister van Voorlichting, Subidjo. Van de zijde der arbeiders was voorgesteld, dat de bedrijven die al door de vakverenigingen zijn overgenomen, aan de regering zullen woren overgedragen en niet aan de Nederlandse eigenaren zullen worden teruggegeven, aldus een bericht van „Antara". Volgens Reuter heeft minister Sudibjo geantwoord, dat de voorstellen van de ar beiders ter overweging aan de regering zullen worden voorgelegd. In de straten in de omgeving van het K.P.M.-gebouw verzamelden zich rustige groepen arbeiders, terwijl versterkte pa trouilles hun wachtposten innamen. Met machinegeweren gewapende militairen bewaakten een nabijgelegen spoorweg overgang, terwijl andere troepen in „jungle-dress" en met gevelde bajonet de wacht betrokken bij het gebouw, waar de nationale opbouwconferentie wordt ge houden, dat op enkele honderden meters van het hoofdkantoor van de K.P.M. is ge legen. Bij de overneming van bet bedrijf van Geo Wehry weigerde de directie de sleu tels van de boekhoudafdeling af te geven. Hoewel het leger dinsdagavond een ver bod tot overneming van Nederlandse be drijven zonder machtiging der regering heeft uitgevaardigd, is het nog niet duide lijk of dit verbod ook geldt voor de be drijven, die reeds werden bezet. Volgens Nederlandse zakenkringen heeft men zich ook meester gemaakt van Jacob- son Van den Berg, één der grote Neder landse im- en exportbedrijven. Overigens was het in Djakarta vandaag rustig. De meeste Nederlanders wachten met spanning op een krachtige verklaring van de Indonesische regering over haar politiek. De Nederlandse huisvrouwen kunnen in de hoofdstad nog steeds levens middelen en kleding voor hun gezinnen kopen, 'n tegenstelling met de situatie in Bandung, Malang en Soerabaja. Ook de gas-, water- en lichtvoorziening aan de Nederlanders gaat in Djakarta normaal door. De voorzitter van het algemeen land bouw syndicaat, dr. J. Meyer, heeft dins dagavond meegedeeld, dat hij overweegt de leden van het syndicaat aan te raden, dat de Nederlanders de ondernemingen in Oost-Java zullen verlaten. Dr. Meyer zei. dat hij dit advies zou gé ven, indien de situatie, zoals die thans in Cost-Java is. niet op korte termijn zou veranderen. Hij zei, dat hij berichten had ontvangen uit D.jember, Bondowoso, Situ- bondo en Kediri in Oost-Java volgens welke Nederlanders van levensmiddelen werden beroofd. Volgens berichten, die het syndicaat ontving, was de situatie er „een van alge mene terreur tegen Nederlanders in Oost- Java". zo zei.dr. Mever. Hij voegde eraan toe ,dat de autoriteiten in de provincie, ADVERTENTIE PRIMEUR 9 de enlgo elektrische koffiemolen von Nederlands fabrikaat voor deze prijs obsoluut veilig, plastic romp. motor ge heel geïsoleerd verhoogde schenkrond voorkomt mor sen en beveiligt legen de sneldraoiende propeller. in andere. In Groningen, Friesland en Zeeland, in het zuiver agrarische deel van midden Nederland en in de kop van Noord holland zijn hele gebieden waar over een jaar van een statistisch woningtekort geen sprake meer zal zijn. In een deel van deze gebieden zal een voortzetting van de wo ningbouw met rijkssteun nodig blijven voor sociaal noodzakelijke gevallen. Verwacht mag worden, dat thans op korte termijn een herziening van de inkomensgrenzen voor de toekenning van een extra huurbijslag aan bejaarden tot stand zal komen. De Memories van Antwoord betreffende de ontwerpen voor een wet op de ruimte lijke ordening en een nieuwe woningwet zullen nog enige tijd op zich moeten laten wachten omdat tegelijk hiermede een ont- werp-invoeringswet zal worden ingediend. die door Nederlanders benaderd waren, hadden gezegd, dat hetgeen gebeurde, de wil van het volk was. De woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta, de heer R. Pekelharing, heeft woensdag verklaard, dat de berichten welke vandaag door de Nederlandse mis sie zijn ontvangen over de boycot-acties tegen de Nederlanders en speciaal die in Oost-Java, „aanleiding geven tot de groot ste bezorgdheid, indien die acties worden voortgezet". In dit verband heeft een woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke missie te Djakarta verklaard, dat de toestand van verscheidene Nederlandse gezinnen in af gelegen streken op Java „vrij slecht, maar niet onhoudbaar" geworden is. Tengevolge van de „economische boycot", aldus de woordvoerder, kunnen Nederlanders in Bandung, Surabaja, Malang en Djember geen voedsel kopen, en bovendien zjjn ze afgesloten van openbare diensten als de elektriciteits- en watervoorziening. Voor het bekende restaurant „Boge- rijen", dat gelegen is aan de drukste win kelstraat van Bandung, is een bordje ge plaatst met de mededeling „Verboden voor Hollanders". „Bogerijen" was generaties lang het trefpunt van de Nederlandse planters in West-Java, en van de Hollan ders, die in Bandung hun vakantie door brachten. Anonymus: Niet de grootte van een geschenk, doch de manier waarop het geschonken wordt, bepaalt de vreugde van gever en ontvanger. Een woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Dja karta deelde vandaag mede, dat het hoofd der Nederlandse Diplomatieke missie, de heer II. Hasselman de laatste twee dagen heeft getracht een onderhoud te hebben met of de secretaris-generaal, of de waar nemend minister van Buitenlandse Za ken. Zijn verzoeken daartoe werden tot dusver echter niet ingewilligd. (Reuter) Een correspondent var. Reu ter bracht vandaag een bezoek aan bet nog steeds bezette hoofdkantoor van de K.P.M waar hij werd rondgeleid door een woord voerder van het actie-comité van de ar beiders. De toegangshal van dit geweldigp gebouw was geheel gevuld met jongelui, die alle rode banden om de arm droegen. De woordvoerder, die zich voorstelde als de „voorzitter van het comité", zei aan d" correspondent: „Laat de mensen in het buitenland weten dat er geen moeilijk heden zijn. U kunt het zelf zien, alles gaat goed". In het gebouw waren de Nederlandse employé's normaal aan hun schrijftafels aan het v/erk. De woordvoerder zeide: „We wachten de beslissing van de regeling af en ik verwacht dat wij die vandaag zullen krijgen". Een vooraanstaand figuur uit het Ne derlandse bedrijfsleven zeide naar aanlei ding van de bezetting van de Nederland- sche Handel-Maatschappij: „Dit is bet ein de". „Vrijwel geen enkele Nederlandse fir ma zal door kunnen gaan, tenzij zij over schakelen op, laat ons zeggen, Engelse ban ken Het aantal Nederlandse bedrijven, dat door het Indonesische personeel is „over genomen", bedraagt thans zeven. Ook de Escomptobank in Djakarta onderging dit lot. SINGAPORE (Reuter) De Koninklijke Paketvaartmaatschappij heeft het vertrek van zes van haar schenen uit Singapore naar Indonesië uitgesteld. Het overleg over de salarissen van mid delbare en lagere ambtenaren zal op een nader te bepalen datum worden her opend, zo vernemen wjj van de rijksvoor lichtingsdienst. In de gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken is dit het enige besluit geweest. Over de salarissen zelf heeft nog geen overleg plaatsgehad. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR: HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 RUNDLEDEREN JASSEN ƒ129.50 DJAKARTA Volgens een bericht van UP uit Djakarta heeft de Indonesische mi nister van Justitie verklaard, dat de In donesische autoriteiten op het ogenblik met de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging onderhandelen over de repatriëring van alle Nederlanders die nog in Indonesië zijn. Dit bericht staat echter tegenover een ANP-bericht, volgens hetwelk de diplomatieke missii nog altijd vergeefs poogt contact op te nemen met de Indonesische regering. Een Haagse medewerker voegt hieraan toe: In Den Haag zijn alle voorzorgsmaat regelen getroffen om de 46.000 Nederlan ders. die nog in Indonesië zijn en wier po sitie door de jongste anti-Nederlandse ac ties zeer moeilijk is geworden, te repa triëren. Het directoraat-generaal van de Scheepvaart heeft plannen uitgewerkt voor de evacuatie van de tienduizenden Nederlanders en ook de repatriëringscen tra waaronder het bungalowpark in Holten in ons land zijn in gereedheid gebracht. Onder de 46.000 Nederlanders in Indonesië bevinden zich 6000 bejaarden, minder validen, die niet in hun eigen on derhoud kunnen voorzien en onder de hoede zijn gesteld van een speciale af deling van het ministerie van Maatschap pelijk Werk. Dat aan deze mensen, indien de situatie in Indonesië dit noodzakelijk maakt, de meeste aandacht zal worden besteed, spreekt eigenlijk wel vanzelf, maar daarnaast zijn ook maatregelen ge troffen voor het opvangen van de overige Nederlanders, die hulp nodig hebben. De grote moeilijkheid is, dat men ook in Den Haag niet weet welke maatregelen de Indonesische regering nog zal nemen. Men laat zich over de bijzonderheden van het repatriëringsprogramma ook niet uit, omdat men bevreesd is, de Indonesiërs in de kaart te spelen. Op het ogenblik is eigenlijk alleen bekend, dat geen Neder landers meer in Indonesië worden toege laten en dat ook geen re-entry permits meer worden verstrekt. Maar er zijn in Defi Haag nog geen aanwijzingen, dat de Nederlanders uit Indonesië zullen worden uitgewezen. 5e verantwoording J. V. S. f 25, mej. E. H. J. B. f 20, mr. H. E. P. G. f 20, J. C. K. f 20, mej. N. A. f 20, M. C. de J. f 15, mej. F. M. B. f 10, J. S. Th. f 10, ir. J. de B. f 10, S. J. v. d. M. f 10. A. O. W. F. f 10, C. II. f 10, S. S. S. E. f 10, J. N. v. d. L. f 10, O. J. D./C. W. H. f 10, dr. N. J. v. d. L. f 10. I. J. f 10, B. R. f 10. A. v. d. S. v. d. H. f 10, J. R. d. R. f 10, fam. Wagenaar f 10, F J. A. B. f 10, J. C. f 10, ir. H. P. J. f 10, T. J. W. v. O. f 10, T. K.-O. f 10, A. B. f 10, mej. A.M. S. f 10, mej. H. H. B. f 10, P. W. f 10, N.N. f 10, mevr. J. H. de P.-R. f 5, P. J. f 5, J. C. K. f 5, J. C. F. f 5, P. H. R. f 5, mevr. J. A. v. d. V.-B. f 5, H. F. f 5, mevr. M. E. J.-W. f 5, H. S. f 5, M. R. A. P. v. 't W. f 5, W. v. B. f 5, F. E. P. f 5, A. H. f 5, J. P. G. N. f 5, J.de C. f 5, mevr. wed. N. M. S. v. I. v. D. f 5, J. A. H.-M. f 3, G. H. E. jr. f 3. A. E. W. f 2.50, J. C. K. f 2.50, A. M. J. f 2.50. mevr. wed. S. E.-J. f 2.50, A. E. d. B.-B. f 2.50, R. P. f 2.50, A. C. B. f 2.50, A. H. L.-W. f 2.50. S. R.-F. f 2.50, mej. M. M. B. f 2.50, C. W. R. f 2.50, mej. W. de W. f 2.50, S.-P. f 2.50. I. A. O. v. d. V. f 2.50, mei. M. E. C. M. S. f 1.50, J. H. J. f 10, Bridgeclub B. S. f 10, K. T. f 10, N N. f 10, mevr. R. G. f 2.50, juffr. S. f 1, N.N. f 2.50, mevr. M. S. f 2.50. E. M. H. f 5, B. f 5, A. A. f 1, J. S. f 2.50, m'ej. M. K. f 10, St. f 25. Bibo f 10, H. D. f 7.50, C. P. f 25, D. M. T. f 2.50. B. B. M. S. f 2. Dagtotaal f 636.50. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van f 3630.95. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijks- sti'aaLweg 2, Haarlem en Lange Nieuw- straat 427, IJmuiden of worden overge schreven op postgiro 273107 onder ver melding „Voor de Stille Armen". Er zullen 137.000 helmen voor de Konink lijke Landmacht worden vervaardigd bij een Duitse industrie in Ahlen (Westfalen). Het Directoraat Materieel Landmacht heeft deze order geplaatst via een Nederlandse exportfirma. De Verenigde Blikfabrieken hebben geen gebruik gemaakt van de ge legenheid om een aandeel in deze order te krijgen. ROME (UP) De correspondent in Mos kou van hel orgaan van de Italiaanse com munistische partij L'Unita, Giuseppe Boffa, heeft dc berichten in de westelijke pers, dat de Sovjet-Unie erin geslaagd zou zijn een met kern-energie aangedreven vlieg tuig te vervaardigen, „voorbarig" genoemd. Hjj zegt wel, dat de studie van het project „in een vergevorderd stadium is" en dat een „verrassing" spoedig te verwachten is. Als de fietsen niet zo ordelijk achter die witte streep langs het trottoir stonden, zou deze opname in een Nederlandse stad gemaakt kunnen zijn. Deze oplossing voor het parkeren van scooters en fietsen is evenwel bedacht in de Zwitserse plaats Genève, waar de stedelijke autoriteiten het ook niet leuk vinden fietsen ordeloos tegen puien neergezet te zienOverigens zou het stelsel in Nederland niet toe te passen zijn, zonder aan alle eisen tuaaraan een rijwiel moet voldoen, nog de verplichting toe te voegen dat het een standaard moet hebben. Het plaat sen van een rijwiel op de trapper langs de trottoirband is namelijk verboden. Hij geeft te kennen dat het stadium van zuiver theoretische studie reeds voorbij is: „Wij zijn in het stadium van praktische oplossingen en technische voorbereidin gen. Hij acht het echter niet mogelijk te zeggen welk land het verst is, omdat het onderzoek overal geheim wordt gehouden. Boffa deelt mee, dat het gebruik van kernmotoren voor schepen, vliegtuigen en vervoermiddelen over land overwogen is in het zesde Russische vijfjarenplan, dat zich in het tweede jaar bevindt. Bovenstaande schets van een atoom vliegtuig is afkomstig uit de Sovjet-Unie. De afmetingen zijn zeer groot, vooral in vergelijking met de autobus op de voor grond. Aan de vleugeltip ziet men een hulpwiel, naast het gebruikelijke landings gestel onder de romp. De burgemeester van Lemsterland (Lem mer), mr. M. Krijger, is vannacht om half een bij F o 11 e g a (gem. Lemsterland) met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. De heer Krijger werd in maart 1935 tot burgemeester van Lemsterland benoemd. Hij was lid van de Partij van de Arbeid. Mevrouw B. J. JansenJagtenberg uit Rotterdam is om het leven gekomen, toen een door haar bestuurde kleine personen auto op de weg van 's-Gravenhage naar Rotterdam door de gladheid van het wegdek slipte en tegen een tegemoet komende vrachtauto botste. Zij was de enige inzittende ^van de auto, die vrijwel geheel is vernield. Op de rijksweg Hengelo-Almelo nabij Borne is de heer K. Beek, vertegenwoor diger te Enschedé, toen hij met zijn per sonenauto een boerenwagen wilde inhalen, tegen een van de andere kant naderende auto gebotst en vervolgens tegen een vrachtauto. Hij werd op slag gedood. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 1084 personen, van wie 211 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 personen overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1