Oeververbindingen over het Spaarne in Haarlem worden steeds beter Plannen nieuwe minder validen Diefstal, mishandeling en vernieling voor Haarlemse politierechter werkplaats voor te Hoofddorp Nieuwe gereformeerde kerk in Bloemendaal eind 1958 gereed Wellicht spoedig pontdienst tussen Transvaalstraat - Waarderhaven SLOT DEFECT? REISBUREAUS In januari wordt begonnen met sloop van oude kerkgebouw „Voor een eenzame lotgenote Burgerlijke Stand van Haarlem Gymnastiek en sport vereniging Heemstede Woningbouwraad bepleit wijziging premieregeling Suggesties om particuliere bouw te stimuleren Wielrijder door lesauto op Schoterweg aangereden Nieuwe meidoorns in de Rijnegomlaan Filmvertoning voor V.U. Nieuwe expositie door „Kunst zij ons doel" Examens UIT STAD EN STREEK Wintersport- en Kerstreizen HAARLEM INDIEN ALLES MEELOOPT: Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken j DIT JAAR: 1091 DODEN j ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE OEVERVERBINDINGEN spelen in ons waterrijke land een belangrijke en joms problematische rol in het verkeer. Daar weet men in Rotterdam ondanks Je Maastunnel Amsterdam en nog niet zo heel lang geleden, toen de Velser- junnel nog niet gereed was, ook in het IJmondgebied van mee te praten. Maar ook jn Haarlem. Hoewel niet in die mate als in de geschetste gevallen. Nochtans vormt het Spaarne voor vele Haarlemmers en in het bijzonder voor hen die aan de Oostzijde van dit vaarwater wonen of daar hun werkzaamheden hebben, nog altijd een hinder nis die hen een of meermalen per dag in hun gang naar huis, kantoor of fabriek enig oponthoud kan bezorgen. Want meestal is er wel een van de vijf over het Spaarne liggende beweegbai-e bruggen en juist die waar men over moet om zijn doel te bereiken voor het scheepvaartverkeer geopend en zodoende voor het landverkëer gesloten. En dat betekent wachten. Gemiddeld gaat elke brug zo'n veertig maal per dag open om een schip doorvaart te verlenen. Alleen de Grave- sienenbrug, die evenwel uitsluitend voor wielrijders en voetgangers geschikt is, blijft door zijn hogere ligging belangrijk onder dit percentage. Van meer problematische aard zijn de nCvervcrbindingen in Haarlem aan het 1 Voorder Buiten Spaarne. Daar ontbreekt nog steeds een brug en de verbinding moet met pontjes en roeibootjes onderhouden «orden. En hoewel de eerstdaags gereed te komen Prinsenbrug nog geen volledige verbetering zal zjjn voor degenen die in het uiterste noorden van de stad wonen, kan er toch van vooruitgang gesproken worden. Want de mogelijkheid is zeker niet uitgesloten dat de dan vrjj te komen gemeentelijke veerdienst tussen Spaarn- damscweg en Veerpolderstraat verplaatst zal worden naar de Waarderhaven. VOOR VELE HAARLEMMERS zijn de over het Spaarne liggende bruggen een 3g. Maar zij zijn beslist niet de enigen hie er een hekel aan hebben. Voor de schippers zijn het nog hinderlijker obsta kels en vooral bij harde wind en stroming van het Spaarnewater, hetgeen voorkomt als het watergemaal van Spaarndam in werking is, heeft een schipper al zijn aan dacht en stuurmanskunst nodig om een brug zonder averij te kunnen passeren. Een°schip is nu eenmaal meer afhankelijk van de weersgesteldheden dan een auto, motor of fiets. Het even op de rem trap pen is er voor een schipper niet bij. Daar om is het vooral bij slecht weer een drin gende noodzaak, dat een brug zo snel mo gelijk geopend wordt voor de scheepvaart. Anders komen er brokken. Bovendien moet de schipper voor elke brugopening een bedrag van vijftien cent in het geldklompje van de brugwachter deponeren om van een vrije en ongestoor de vaart verzekerd te kunnen zijn. Aan het havenkantoor moet de schipper dan nog eens drie cent per ton aan doorvaart- rechten betalen en indien hij in Haarlem moet laden of lossen, dah moet er vier cent door hem betaald worden voor elke ton dat zijn schip groot is. Openingen UIT DE STATISTIEKEN van de Haven dienst te Haarlem, blijkt de Catharijne- brug in 1956 de meeste keren geopend te zijn geweest om aan een vaartuig door vaart te verlenen. Door deze brug pas seerden namelijk 10.730 vaartuigen. Voor de Melkbrug, Langebrug en Buitenrust- brug bedroegen deze cijfers respectieve lijk 10.715, 10.059 en 9.860. Beduidend min der was het aantal openingen van de Gra- vestenenbrug, die in 1956 slechts voor 4.655 vaartuigen geopend behoefde te worden. Naar schatting zal het aantal openingen van de in aanbouw zijnde Prinsenbrug nog iets minder gaan bedragen dan die van de Gravestenenbrug. Want om de overlast voor land- en scheepvaartverkeer lot een minimum te beperken, heeft men opritten van deze brug zo hoog moge lijk gemaakt. De Prinsenbrug komt zo doende nog 20 cm hoger boven de water spiegel te liggen dan het karakteristieke „kippebruggetje" bij de Bakencssergracht en de Wij des teeg. Dit is voor beide par tijen een belangrijk winstpunt. Pontjes WORDEN DE BRUGGEN in de binnen stad door velen hax-tgrondig verwenst, de ADVERTENTIE ,rDE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 OOOOOOCCCOCCOCOOOCOOOOCOCOOO<XOCCCCCCOC<XOODCOC<XOOSCOC schreef een weduwe bij haar gift, die zij aan het comité „Stille Ar men" deed toekomen. Er zijn veel een zame mensen op de wereld, ook in onze eigen stad. Zij voelen hun eenzaamheid sterker in de dagen, die zich kenmerken 8 door familiefeesten en vriendelijke ge- 5 baren van de ene mens tegenover de andere. Een vriendelijk gebaar aan een on- bekende, behoeftige eenzame kunt u maken, door uw gave voor de „Stille 8 Armen" te storten of te deponeren vóór ;s Kerstmis. Ons gironummer 273107 en onze lokei- ten staan er voor open. :O3yXCOXCOCOOCCCO3OOCOOCOOGGCCOOCO23CCCCCayX03XCCCCO bewonex-s van woonschepen in de Waar derhaven en de directies en employé's van fabi-ieken en bedx-ijven aan de oostelijke oever van het Spaarne, zouden het van harte toejuichen als er over het Noorder Buiten Spaarne zo'n bx-ug zou komen. Nu moet men met veel kosten en moeite de oevervei'binding met pontjes en roei bootjes onderhouden. De nieuwe Prinsen- brug brengt voor deze betrokkenen nog geen volledige oplossing. Niettemin is er voor hen een lichtpuntje te bespeuren, want zodx-a de Prinsenbrug gereed is, zal de gemeentelijke veerdienst tussen Spaax-ndamseweg en Veerpolder straat worden opgeheven. De twee motor- pontjes, die op werkdagen van zeven uur tot half zeven deze dienst onderhouden, komen dan vrij en zouden volgens plan in- ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u> i 'ZJJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers. Aula en Koffiekamers Haarlem, 6 december 1957 ONDERTROUWD, 6 dec.: R. Reinalda en G. A. Fruitema. BEVALLEN van een zoon, 5 dec.: A. Korver—Van Veen; J. M. G. Veenings— Van Es; M. MakkelieRoose; J. C. M. EmkeLangeveld. 6 dec.: G. W. van den Berg—Kooiman. BEVALLEN van een dochter, 5 dec.: E. Winter—Vet; B. A. Koek—Van Zon. OVERLEDEN, 4 dec.: C. van Deventer, 8' j-, Van Keulenstraat; C. H. Broekman, 88 j., Slachthuisstraat; J. Speelmans Molenaar, 79 j., Kleine Houtstraat. 5 dec.: S. FrederiksFrenkel, 83 j., Beeislaan. De gymnastiek- en sportvereniging it Heemstede" geeft zaterdag 1 februari een uitvoering in gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg. Er worden log onderhandelingen gevoerd om voor deze avond tevens de medewerking te verkrijgen van het keurkorps van de Kennemer Turnkring. Deze uitvoering zal met een bal worden besloten. Verder wordt voor de leden een oudejaarsfeest georganiseerd op zaterdag 28 december in de tuinzaal van het „Cafétaria-restau- fant" aan de Binnenweg. Op de laatst gehouden ledenvergade ring werden de heer en mevrouw W. de Wolf benoemd tot nieuwe leiders van de vereniging, waarbij mevrouw Van der Graft-Möhlmann, mevrouw Kottman- Van Halst en mevrouw Rot-De Jong allen een onderscheiding werd overhandigd, in verband niet haar tienjarig lidmaatschap. De Raad voor de Woningbouw heeft aan minister Witte enkele suggesties gedaan om de particuliere woningbouw aan trekkelijker te maken. In het thans bestaande systeem, aldus de Raad, ligt het risico besloten, dat geen premie wordt toegekend voor woningen, waarvan de stichtingskosten tengevolge van onverwachte prijsstijgingen uitgaan boven de grenzen, die voor premietoeken- ning gelden. Daardoor wordt ieder initia tief 'voor de bouw van woningen, waarvan de stichtingskosten deze grenzen benade- ren, uitgesloten. De raad is van oordeel, dat een geleidelijk aflopende pi-emie, dus naar de laagst mogelijke bouwprijs, aan beveling verdient. Ook wordt, aandacht ge vraagd voor het vex-schil in grondprijzen. Die in de grote steden als regel aanmer kelijk hoger zijn dan in andere gemeen ten. Het is daarom redelijk, dat de maxi mumgrenzen, voor de premietoekenning, aangepast worden aan de hogere stich tingskosten in de steden, bijvooi-beeld door een indeling in gemeenteklassen met daarbij behorende verschillen van maxi mumkoopprijzen ovex-eenkomstig de rege ling voor huurwoningen. Compensatie van lasten Nu de premie niet meer aan de bouw ondernemers, maar aan de eerste eige naren der woningen wordt uitbetaald, moet over het premiebedrag 6'4 percent notai-iskosten en registratiei-echten be taald worden, waardoor de stichtingskos ten en de lasten toenemen. De raad geeft ter compensatie daarvan een evenredige vrijstelling of restitutie in overweging. Hij laat daarbij in het midden of niet terug gekeerd zou kunnen worden naar de oixde regeling waar de premie aan de bou wer werd uitbetaald. De Raad bepleit voorts, aan personen boven de 65 jaar, die niet in aanmerking komen voor de toeslag op de premie in gevolge de x-egeling eigen-woningbezit, en die daardoor thans slechts een halve pre mie kunnen ontvangen, voor de volle pre mie in aanmerking te doen komen voor het bouwen van een eigen woning. De Raad geeft verder in overweging, de grootte van het premiebedrag niet af hankelijk te stellen van de inschakeling van een bemiddelend orgaan. De Raad verwacht geen moeilijkheid bij de realisering van de voor 1958 voorziene 40.000 woningwetwoningen. Wel wijst hij er met nadruk op, dat de gemeenten tijdig over de nodige middelen moeten kunnen beschikken voor de financiering van aan koop en bouwrijp maken van gronden, aan leg van straten, rioleringen, en dergelij ke. Hij is van mening, dat dit een vlotter verloop moet hebben dan in 1957, ook ter voorkoming van stagnatie van de bouw in koxnende iaren. De Raad acht het van primair belang, dat de continuïteit van de bouwactiviteit en daarmede van de werk gelegenheid in de bouwvakken niet wordt onderbroken. ADVERTENTIE WASSERIJ DUYN De Gravestenenbrug, de oeververbin ding over het Spaarne in het centrum van de stad. De brug ook, die door haar hoge ligging in 1956 „slechts" 4655 keer geopend moest worden voor het scheepvaartverkeer. geschakeld worden op het veer Transvaal- straat-Waarderhaven. Als de bestedings- beperking echter geen roet in het eten gooit. Er moeten voor de verplaatsing van de veerdienst namelijk enige belangrijke voorzieningen worden getroffen. Uit een onderzoek is evenwel gebleken, dat ver plaatsing van de veerdienst naar de Waardei-polder gewenst is en men ver wacht dat er in de toekomst een intensief gebruik van gemaakt zal worden. Temeer omdat er momenteel nog enige kosten verbonden zijn aan het overzetten met het particuliere veer. Voorts is ook de zich snel uitbreidende industi-ie in de Waarder- polder ten zeerste gediend met een be hoorlijke verbinding met het noordelijke stadsdeel. Pas dan kan men met récht spreken dat de oevex-verbindingen over het Spaarne steeds beter worden. Vanmorgen om kwart over acht heeft er op de hoek van de Kleverlaan en de Scho terweg in Haarlein een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een wielrijder. De wielrijder kwam uit de Klooster straat, stopte en reed even later op een te ken van een agent die daar het verkeer stond te regelen door. Op dat moment kwam er op de Schoterweg een leswagen aanrijden waarvan de bestuurder waar- schijnlijk de agent niet gezien heeft. De auto reed namelijk door en even later volg de er een botsing met de wielrijder, een 53-jarige technisch hoofdambtenaar. De man moest met klachten over pijn in de rechterzijde naar de Deo vervoerd wor den. Later kon hij echter naar huis terug keren. ADVERTENTIE Bij het gemeentebestuur van Haarlem mermeer bestaan plannen een nieuwe werkplaats voor minder validen in te rich ten want de huidige werkgelegenheid aan de Kruislaan te Hoofddorp voldoet niet meer aan de eisen. Dat blijkt uit een be zoek aan deze werkplaats (de vroegere kerk van de Gereformeerde gemeente en de later daarbij geplaatste barakken), waarin op het ogenblik zevenenveertig mannen, hoofdzakelijk uit Haarlemmer meer. Zij houden zich bezig met het bin den van boeken, tijdschriften enzovoort, het stofferen van meubels, het breien van netten en het verrichten van zogenaam de deeltaken voor bedrijven. Burgemeester mr. G. C. van de Willi gen deelde ons mee. dat op de werkplaats mannen werken die door hun gezond heidstoestand of invaliditeit niet in het vrije bedrijf opgenomen kunnen worden, maar voor wie arbeid van gx-oot belang is. De betrokkenen stellen het werk in de weideplaats bijzonder op prijs. Er heerst een uitstekende geest tijdens de ai-beid en er wordt behoorlijk werk verricht. Natuur lijk ligt het tempo lager dan in het vrije bedrijf, maar het komt voor, dat het tem po bij sommigen zodanig opgevoerd wordt dat zij later weer in het vrije bedrijf op genomen kunnen worden. Werken in de wei-kplaats heeft verder tot voordeel dat men in eigen levensonderhoud kan voorzien en niet voor steun bij de over heid behoeft aan te kloppen. De gemiddel de leeftijd ligt boven de vijftig jaar. Op vijfenzestigjarige leeftijd worden de ar- beiders afgevoerd en dan komen zij in de A.O.W.-régeling. Op 21 januari 1952 is het werk in Hoofd dorp begonnen en een belangrijk onder deel vormde toen het maken van matten. De produktie werd zo groot dat er een overschot van matten ontstond en daarom werd aandacht geschonken aan ander soort werk. Op het ogenblik wei-ken vijf man aan het bx-eien van netten, speciaal voor de trawlvisserij. IJmuidenaren heb ben grote belangstelling voor de netten uit Hoofddorp. In de afdeling bakeliet houdt men zich bezig met het monteren van bakelieten voorwerpen en in de meu belmakerij worden in opdracht van parti- culiex-en meubels gerepareerd. De ge meente en de scholen verschaffen werkers in de afdeling boekbinderij arbeid met het laten inbinden van tijdschriften of het herstellen van oude boeken en in de af deling metaal wordt in opdracht van een bedrijf uit Nieuw-Vennep gewerkt aan het montex-en van rollagers. Het eerste ge bouw, waarmee de wei-kplaats in 1952 is begonnen, is ingericht voor de houtafde ling. Een Zaanse firma is de opdracht geefster. De werktijden zijn van halfacht tot twaalf uur en van een uur tot kwart over vijf (zaterdagmorgen tot kwart over elf). Het vervoer naar Hoofddorp levért wel eens moeilijkheden op. Daarom zal bin nenkort een auto worden aangeschaft, waarin acht arbeiders vexwoerd kunnen worden. Ook kan de auto gebruikt worden voor het vervoer der goederen die in de werkplaats verwerkt worden. Velen zullen het betreuren dat de mei door die regelmatig de Rijnegomlaan in Aerdenhout een fraai aanzien hebben ge geven, vooral als zij bloeien, zullen ver dwijnen. De afdr'ing plantsoenen van de dienst van Publieke Werken is er toe over gegaan de bomen te rooien. Volgens het gemeentebestuur van Bloemendaal waren er voldoende redenen om tot rooien over te gaan. Met hun dicht breed uitgx-oeiende ki'onen belemmerden de bomen een goede lichtontvangst in de huizen. Ook vormden zij een beletsel voor het steeds toenemen de verkeer, temeer omdat zij dicht bij el kander stonden. De Rijnegomlaan had voorts een min of meer rommelig aanzien gekregen omdat jonge en oude bomen door elkaar stonden en tenslotte was de sierwaarde van vorm en bloei van diver se bomen door oudei-dom en veel snoeien aanzienlijk achteruit gegaan. Deze argumenten hebben het gemeente bestuur do<m besluiten tot het rooien van bomen over te gaan. Er zullen nu meer smalblijvende meidoorns worden geplant en de jonge boompjes zullen op grotere afstand dan in het verleden aangebracht worden. Onder auspiciën van de Volksuniversi teit wordt dondex-dagavond 12 december in het Roxytheater in Haarlem een verto ning gegeven van „Animal Farm" (Die- renboerderij), een naar het gelijknamige verhaal van Geox-ge Orwell door het Hon gaars-Engelse echtpaar John Halas en Joy Batchelor in kleuren vervaardigde te kenfilm. In het voorprogramma ziet men twee documentaires: „Tonight in Britain" en „Gold", de laatste over de goudwinning in Canada. De Haarlemse politiex-echter, mr. J. P. Ptersen, behandelde vrijdagmoi-gen een serie vrij kleine zaakjes waarbij de ver- dachten zich moesten verantwoorden voor diefstal, mishandeling en vernieling. Als eersten verschenen twee visknechten die uit de Rijksvishal in IJmuiden teza men een zeepaling gestolen zouden heb ben. Conform de eis van de officier van Justitie, mr.dr. R. H. W. Pitlo, werden bei de mannen veroordeeld tot veertig gulden boete. Een bouwvakarbeider uit Amster dam, die op Schiphol een horloge van 140 had gevonden en dit in zijn zak had gehou den in plaats van het bij de politie te bren gen, hooi'de een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Op de vraag van mr.Petersen hoe hij dat nu wel vond antwoordde de verdachte dat hij drie maanden onvoorwaardelijk zou prefere- ren waarna de politierechter er veertig gulden boete en een ïrxaand voorwaarde lijk van maakte. Een huisvrouw uit Nieuw-Vennep die vol gens de tenlastelegging een buurvrouw met een haspel zou hebben geslagen werd vrijgesproken omdat de getuigen elkaar tegenspraken waardoor er bepaald geen heldere indruk van de gehele zaak kon worden verkregen. Vervolgens verscheen een zestigjarige bakkersknecht die ervan vex-dacht werd een boom, die in de tuin van een buur- vrouw stond, te hebben omgezaagd. De verdachte verweerde zich door te verkla- ren dat de boom zijn kippenhok beschadig de maar toch eiste de officier van Justitie een geldboete van dex-tig gulden. De bak- kei'sknecht was het daar in het geheel niet mee eens, kondigde onmiddellijk aan dat hij in hoger beroep zou gaan en werd nog kwader toen de politierechter hem tot veertig gulden veroordeelde. Een ijzerwerker uit Zaandam die een aantal balkjes gestolen zou hebben om een kippenhok te timmei-en hoorde, eveneens tot zijn grote verwondering een geldboete van 75.subsidiair dertig dagen hechte nis tegen zich eisen. De politiex-echter maakte er zestig gulden of achttien da gen van. Een fabx-ieksarbeider uit Wor- merveer die een buurman na een korte twist enkele keren met het hoofd op de vloer geslagen had werd veroordeeld tot zestig gulden boete nadat de officier van Justitie vijftien gulden meer had gevraagd. Een jeugdige Wormerveerder tenslotte die zijn even jeugdige echtgenote zou hebben afgeranseld en die geprobeerd zou hebben zijn echtgenote in het water te gooien werd conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarva twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De leiding van de werkplaats beroist bij de heer C. Melse, die bijgestaan wordt door een werkmeester. De afdeling res sorteert onder de dienst van Sociale Za ken, waarvan de heer D. Piso directeur is. Bij het opnemen van werkkrachten wordt nauw samengewerkt met doktoren en het Gewestelijk Ax-beidsbureau. Ook zijn enkele minder validen geplaatst bij de plantsoenendienst der gemeente. Als in de toekomst een nieuw gebouw tot stand komt, zal rekening worden ge houden met de ervaringen die in de af gelopen jaren in de werkplaats zijn opge daan. Ook wordt gedacht aan het inrich ten van een afdeling voor vrouwen. De nieuwe werkplaats zal voor zestig man worden ingericht. Van 14 december tot 6 januari zal in „Het Huis van Looy" in Haarlem een nieuwe tentoonstelling worden gehouden van werken door leden van het genoot schap „Kunst zij Ons Doel". Er zal een aparte zaal worden ingericht met werken van de typograaf S. H. de Roos. De voor zitter van het genootschap opent de expo sitie vrijdagavond 13 december. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte pater H. I. Oudshoorn te Maastricht op een proefschrift: ,.De tuinders in Wateringen en De Lier. Bijdrage lot de gods- dienstgeografie van het Westland". Dr. Ouds hoorn heeft onderzocht of de verschillen in ker kelijke gezindten onder de tuinders invloed heb ben uitgeoefend op de plaatselijke verschillen in intensivering van de bedrijven en in sociale struc tuur van de tuindersgroep. Leiden. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nederlands recht mcj. A. E. J. Hermes te Heem stede, mej. L. H. Polak te Aerdenhout. mej. J. S. C. Bout te Den Haag. mej. M. Berger te Rotter dam. L. Heeringa te Den Haag. M. van der Heyde te Voorburg, A. E. Driessen te Heerlen, T. Gibe- rius te Eindhoven en E. J. Laegers te Den Haag. Nieuws in het kort Wyziging spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is maandagmorgen en dinsdag middag verhinderd spreekuur te houden; inplaats daarvan houdt hij dinsdagmorgen van tien tot twaalf spreekuur. Op de planken. De Zandvoortse to- neelvex-eniging „Wim Hildering" zal don derdag in restaurant „Zomerlust" een op voering brengen van het toneelwex-k: „In de schaduw van twijfel" door Norman King. De regie is in handen van de heer Arie Mourik. Nieuw gebouw. Het nieuwe gebouw van de Stichting „Medisch Controle bu reau" van de te Haarlem wei-kende zie kenfondsen, gevestigd aan de Tempeliers straat 20a, zal zatex-dagmiddag 14 decem ber officieel in gebruik woi'den genomen. Vooraf komen genodigden in de foyer van de Stadsschouwburg bijeen. Ambtsaanvaarding. Vrijdagmiddag heeft dr. Godfried Storms, die is benoemd tot lector in de oud- en middelengelse taal en het gothisch aan de r.k. universiteit in Nijmegen zijn ambt officieel aanvaard. Dr. Storms gaf in zijn inaugux-ele rede in de aula van de universiteit een verhandeling over het onderwerp „Compounded names of peoples in Beowulf". ADVERTENTIE KL.HOUTSTRAAT 1 - Tel. 17229 Na de feestdagen, in januari van het volgend jaar, zal een begin gemaakt wor den met het slopen van het bestaande kerkgebouw van de gereformeerde kerk aan de Vijverwcg in Bloemendaal. Dit gebouw dateert van 1917 en moet thans verdwijnen om plaats te maken voor de nieuwe gereformeerde kerk van de Bloemcndaalse architect, de heer H. W. van Kempen. Vrijdag 29 november werd de bouw van deze kerk onderhands aanbesteed en is het werk gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma Roelofs en Haase te Rijssen. Het oude kerkgebouw had 285 zitplaat sen. hetgeen een veel te kleine capaciteit was voor een bloeiende gemeente van achthonderd zielen. Men moest er z~lfs de laatste tijd toe overgaan twee ochtenddiensten te houden en ook de avonddiensten waren overbezet. In juli van dit jaar hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun goedkeu ring gehecht aan de door de Bloemendaal- se gemeenteraad gewijzigde rooilijnbepa ling met betrekking tot de achtex-gevel van de kerk. Hoewel men aanvankelijk meende te kunnen volstaan met uitbreiding van het bestaande kerkgebouw, bleek dit later niet afdoende te zijn en achtte men het beter het oude gebouw af te bi-eken en een nieuwe, grotere en vooral meer op de eisen van het hedendaags kerkelijk leven afgestemde kerk te bouwen. Zowel de ker kelijke autoriteiten als de schoonheidscom missie hebben hel plan van architect Van Kempen al geruime tijd geleden aan vaard. De nieuw te bouwen kerk, die zo moge lijk eind 1958 voltooid moet zijn. naar de heer Van Kempen ons meedeelde, zal plaats kunnen bieden aan 546 personen. Er zal een avondmaalsruimte wox-den aange bouwd, waar zo nodig nog bondei'd kerk gangers plaats kunnen nemen. Deze ruim te wox-dt namelijk één geheel met de kerk. De gaanderij wordt bestemd voor het or gel en het koor. Van een nieuw ox-gel kan echter voorlopig nog niets komen, omdat daarvoor de geldmiddelen ontbreken. Voorlopig zal dus het oude ox-gel worden gebruikt, dat achter de kerkgangers ge plaatst zal worden, hetgeen de gemeente zang. zeker ten goede zal komen. De ere dienst zal men volledig recht kunnen doen weder va réii door de inrichting en situering van het liturgisch centrum. Zoals men zal weten voi-mt Radio-Bloe- mendaal een zeer belangrijk onderdeel van de activiteiten van de Bloemendaalse gerefoi-meerde kerk. De uitzendingen ge schieden tot op heden echter nog op primi tieve wijze in beperkte ruimte. Als het nieuwe kex-kgebouw voltooid zal zijn, zal men de beschikking hebben over drie zendcabines met vensters, die uitzien op de kerkruimte. Deze zendcabines zullen voorzien zijn van opneem- en afspeelap- paraten. Ook zal er plaats voor een ad ministratieruimte worden ingeruimd. Te vens zullen in de nieuwe kerk enige ver gaderzaaltjes komen. De verbetering van de zendmast, waaraan hoge kosten zijn verbonden, zal voorlopig ook nog wel toe komstmuziek moeten blijven. Niettemin is het verheugend, dat de Bloemendaalse ge ïnformeerde gemeente binnen niet al te lange tijd de beschikking zal hebben over een fraai, nieuw, ruim en aan de eisen de tijds aangepast kex-kgebouw. Te S t a p h o r s t is de 65-jarige weduwe J. Seine-De Haan uit Nieuwleusen bij het oversteken van de rijksweg Meppel Zwolle door een passerende auto aangere den en op slag gedood. De 62-jarige metselaar L. Beerhorst uit Wintersw ij k is met zijn bromfiets op de hoek Eikstraat-Vredenseweg onder een vrachtauto gekomen. Hij overleed ter plaatse. Te Lo p i k zijn twee dames, die naar een nabij gelegen bushalte gingen, aangereden door een vrachtauto, waarbij de ongeveer 25-jarige mevrouw J. Oosterling-Bos uit Lopik het leven verloor Mevrouw Moll- Severijn, de echtgenote van ds. J. J. Moll uit Schoonhoven, kreeg een zware hersen schudding. j Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort j j daarna om het leven gekomen 1091 j S personen, van wie 211 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 j personen overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9