De arts als medicijnman en de tovenaar als arts Jaarlijkse bijeenkomst van Dickens- fellowship in 1959 in Haarlem Directeur van veredelingsbedrijf landbouwgewassen met pensioen Boeiende wintertentoonstelling in het Museum voor de tropen <^Briet»en aan de redactie 4ANDAG 9 DECEMBER 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 UIT STAD EN STREEK Vijfde D-concert met de violist André Gertler Wielrijder reed tegen personenauto op Meisje door harde wind in Leidsevaart geblazen Begin van brand in woning aan de Vrijburghlaan Bezwaren van middenstand tegen belastingvoorstellen UNESCO-tentoonstelling in Amsterdam Vergeten gezaghebber Nederlands schip zoekt bescherming in Penang Twintig licht gewonden in autobus De „Dordtsche" en de a.s. emissie Kon. Olie Hoogovens verhogen prijzen voor dunne plaat Prof. dr. Garmt Stuiveling binnenkort vijftig jaar Elisabeth Evertsprijs voor Anne Bijlsma Drie kunstschilders van Bali vertrokken Examens Sinterklaas in Bennebroek EEN KLEINE MOEITE, EEN GROTE VREUGDE: Groot-Brittannië krijgt in 1958 Amerikaanse raketten Eisenhower vermoedelijk toch naar Parijs (Van een onzer redacteuren He moderne arts en de primitieve medi- :jnrnan ee7i grotere tegenstelling is 'elhaast niet denkbaar. Toch zijn er bij 'lig verschillen tussen deze twee figuren 3 j. veie punten van overeenkomst. Men 0 zei/s kunnen zeggen, dal beiden on merkbaar in elkaar overgaan. Dat is het lema van wintertentoonstelling „Arts medicijnman", die dinsdagmiddag in Amsterdamse Tropenmuseum geopend rit. Men wil er in de eerste plaats aan een, dat de medicijnman niet xtitsluitend beschouwd mag worden als een louche ho- c,ls.pocusfiguur, die er alleen op uit is, -iin eigen machtspositie met „toverij" en liirog te handhaven, maar dat achter zijn 'oen en laten, zijn attributen en medi anen vaak een schat aan ervaring en Itenjïis schuil gaat. Maar ook het tegendeel is waar. Geen enkele moderne arts is lou- }er een rationeel genezer: onder bepaalde omstandigheden wordt ook hij weer de magiër" een goochelaar met intuïtie m suggestie. Ge ziet op deze expositie bijvoorbeeld :.en roestig, schoenlepelvormig snijwerk- •ujg, waarmee de oude Inca's eeuwen vóór je "komst der Spanjaarden schedeltrepa- naties uitvoerden. Vlak daarnaast ligt zo'n instrument in de moderne versie: ge- ;troomlijnd en blinkend van het chroom, rnaar in zijn functionele grondvprm nauwelijks verschillend van zijn histo rische voorganger uit Peru. En wat nog meer zegt: ook bij die primitieve chirur gen slaagde zo'n critieke ingreep wel eens, -'oals een mee-geëtaleerd schedeldak be wijst. Daaruit kan men namelijk conclu deren, dat de patiënt in kwestie zulk een operatie nog vele jaren overleefd heeft! Niets nieuws onder de zon In een andere afdeling toont men u, dat :r ook op het stuk van geneesmiddelen eigenlijk niets nieuws onder de zon is. Eeuwen voordat westerse geleerden de ki nine ontdekten als koortswerend middel, dronken de Indianen in Zuid-Amerika al thee van kinabast als een geneesmiddel voor allerlei kwalen. Sterker nog: in be paalde streken van Afrika gebruiken de medicijnmannen al sinds onheugelijke tij den schimmclhoudende aarde en bladeren voor het bedekken van open wonden: in feite dezelfde therapie als wij thans met onze „wonderschimmels" als penicilline, streptomycine en dergelijke toepassen. De arts als tovenaar Ook in ander opzicht hebben wij de medicijnman blijkbaar schromelijk mis kend. Het blijkt namelijk, dat hij veelal een langdurige en veelzijdige „vakoplei ding" moet doormaken alvorens hij tot de medische professie toegelaten wordt. Zijn hoofdtaak is weliswaar het uitdrijven van demonen, maar daarnaast bezit hij ook een grote dosis kennis der ziekteverschijn selen-en hun bestrijding,- zodat hij er vaak in slaagt, zijn patiënten op rationele wijze !e genezen. Ook dat wordt op deze belang- velingen der fabrikanten: „Dit Medica ment is een wonder voor de goedwillende; in hetzelfde laat zich de Genade des Al- lerhoogsten wonderlijk ondervinden. Een ellendige patiënt, Abraham van der Meer, woonende aan 't Spaarne, was na 3 jaar gemedicamenteerd te hebben, geadres seerd aan den Operateur te Amsterdam, doch deed hij dit niet en gaf zich over aan voornoemde Medicijn, en wierd in kort fris en gezond. Die van dit Medicijn om den anderen dag 15 droppels inneemt, zal binnen 't jaar geheel van den steen ontlast zijn en het zal niet boven de 3 gld. komen te kosten. Het geneest de be nauwde banden op en om de maag, ver stuikingen in de handen en voeten, ge- ronne bloed en alle die door zwaar gra veel waterlek gaan; benaude borst en hoest, opsteiging der moer en de mizeriën die daaruit ontstaan, verbeterd alle radi cale vochten, geeft het aanzigt een gezon de kleur en drijft scheurbuik en water zucht uit". We willen maar zeggen, dat het een kos telijke tentoonstelling is. Zij duurt tot 1 mei van het volgend jaar. Kinderen on der de vijftien jaar hebben alleen toegang onder geleide van volwassenen. Nieuws in het kort Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol is men begonnen met de seriebouw van de „Friendship"-verkeersvliegtuigen. Een overzicht van de grote montagehal met de eerste toestellen in wording. De jaarlijkse bijeenkomst van Dickens- fellowship zal in 1959 in Haarlem ge houden worden. Dit werd medegedeeld op de zaterdag gehouden bijeenkomst van de Nederlandse branch door de president, de heer Godfried Bomans. De heer Bomans vertelde ook waarom Haarlem door de fellowship is uitverko ren. De Nederlandse president was op de laatste jaarlijkse bijeenkomst in Buxton de enige Nederlandse vertegenwoordi ger en hij trachtte deze schrale represen tatie een wat royaler aanzien te geven door te gaan opscheppen. Hij sprak daar bij over de enorme bloei van de Nederland se branch, over het gestaag groeiende le denaantal en over de veelvuldige meetings. Toen dit alles nog onvoldoende insloeg strooide hij een aantal catalogi rond waar op de driehonderd biografieën van Dickens, die in zijn bezit zijn, voorkomen. Men toonde zich toen wel enigzins verbaasd. De leider van de bijeenkomst John Grea ves, vroeg of er nog meer Nederlanders waren die dergelijke bibliotheken bezaten en Bomans antwoordde daarop dat de zij ne nog maar een kleine was. Vervolgens stelde John Greaves plotse ling voor om in 1959 de jaarlijkse conferen ce in Haarlem te houden en ondanks zijn wanhopige bezwaren werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Inmiddels heeft de Stichting Haarlems Bloei echter in grote lijnen reeds een prog.amma samengesteld. De niet-Neder- landse leden zullen op het station in Haar lem met het Engelse en het Nederlandse volkslied worden ingehaald waarna het gezelschap, voorafgegaan door een mu ziekkorps zich naar de Grote Markt be geeft. Op de tweede dag wordt er in Haarlem een expositie gehouden waarbij men kennis kan nemen van het werk van de voorlo pers van Phiz, Robert Seymour en Cruick- shank. Des avonds is er een „social eve ning" in een der zalen van het Frans Hals Museum. Op de derde dag wordt er in de Engelse kerk door een Anglikaanse gees telijke een preek gehouden over Dickens. Dr. C. Spoelder zal de aanwezigen daar- N.Ph.O. De tovenaar ekkende tentoonstelling duidelijk ge naakt, evenals het tegendeel: de moderne irts in de functie van medicijnman: de Psychologische tovenaar, die zijn patiënten ?eloof, vertrouwen en optimisme „in- olaast", zonder welke vaak geen genezing tot stand kan komen. Daaromheen zijn dan allerlei kostelijke relikwieën van de irrationele geneeskunst aller tijden, en uit alle windstreken ge schaard. Een ivoren „preutsheidbeeldje" uit het oude China, waarop de geneesheer van die tijd zijn diagnose moest stellen, 'ndien zijn patiënt, een vrouw was: haar nan den lijve te onderzoeken was name lijk verboden! Dan zijn er wonderlijke kuren, zoals de Japanse „moxa" het uitbranden van ziekten door bepaalde olaatsen van het lichaam te beleggen met kleine stukjes gloeiend metaal of smeulend hout; in gewijzigde vorm nu nog voort levend in de moderne chirurgie voor het kauteriseren (dichtschroeien) van bloed vaten. Dan is er een bonte mengeling van "reemde en grappige amuletten en ora lis: een stuk touw van de strop van een tehangene, tot voor enkele jaren onder andere on het platteland van Frankrijk ao? een felbegeerd voorbehoedend middel '°gen alle kwalen. „Ge zond spijker en" In de andere afdeling ziet men enkele pijkerbeeldjes uit de Congo (en uit de 'empen). waarin men slechts een draad nagel hoefde te slaan om van zijn kwaal verlost te worden. Het omgekeerde ging overigens ook: met één welgeplaatste spij ker kon men zijn vijanden voor hetzelfde pdd een dodelijke ziekte bezorgen een vpisch voorbeeld van witte en zwarte Tugie. gecombineerd in één „heilig" voor- "erp. Het Westerse volksgeloof kende 'aarentegen vele specifieke „wondermid- 'elen": solfer tegen puisten, gestampte mosselschelpen tegen buikloop, schoenma- kerspek tegen spataderen, nagels van een ioodkist tegen zinkings, tanden van de 'd- Appolonia tegen kiespijn. Dat alles ge- 'lankeerd door een roemruchte eeuwen oude panacee uit de Spaarnestad: de Op- "?te Haarlemmerolie van Tilly, hier ge doseerd met een der allereerste aanbe Dinsdag 17 december zal aan het vijfde concert in de serie D van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends solistische mede werking worden verleend door de Bel gische violist André Gertler. Het program ma vermeldt de ouverture Semiramis van Rossini, het Vioolconcert van Mario Pera- gallo (dit is eerste uitvoering in Neder land) en de Vierde Symfonie van Beet hoven. Zaterdagavond heeft er een aanrijding plaats gehad tussen een 35-jarige Haar lemse wielrijder er een personenauto be stuurd door een 28-jarige Rotterdammer. Het ongeluk ontstond, doordat dewielrij der, die in de Jacob van Lenneplaan in westelijke richting reed, geen voorrang verleende aan de bestuurder van de per sonenauto, die in zuidelijke richting op de Middenlaan reed. Door de botsing viel de wielrijder. Hij s met een hersenschudding en een heupfractuur opgenomen in het Grote Gasthuis. De auto werd licht, de fiets ernstig beschadigd. Zondagochtend om kwart voor twaalf is een twaalfjarig meisje, dat te dicht langs de Leidsevaart liep, door de harde wind in het water geblazen. Een 28-jarige gym nastiekleraar, die aan de Emmakade woont, en die het ongeluk zag gebeuren, is onmiddellijk gekleed te water gespron gen en heeft het meisje weer op het droge gebracht. Zij kon wèl zwemmen, maar was dat waarschijnlijk door de grote schrik helemaal vergeten. Zaterdagavond omstreeks half elf is een begin van brand ontdekt op een zolder kamer van een woning aan de Vrijburgh laan in Overveen. Het bleek, dat een drie delig bed vlam had gevat, vermoedelijk door een vonk uit een sigaret, die bij het opmaken van het bed werd gerookt. Toen de brandweer ter plaatse kwam was het vuur reeds door de politie ge blust. na rondleiden door Haarlem. Voorts wordt er nog een orgelconcert gegeven en des a- vonds is er een groot diner in het jachthuis op het landgoed Gi'oenendaal. Ook Kraan tje Lek wordt tijdens deze conference niet vergeten evenmin als het concertgebouw waar men de slotbijeenkomst hoopt te hou den. De commissie van overleg der midden standsvakcentrales heeft zich tot de Twee de Kamer gewend met een adres over de wetsontwerpen, die een gedeeltelijke dek king van het begrotingstekort door belas tingverhoging ten doel hebben. Met na druk wordt in dit adres gewezen op de on evenredigheid tussen de omvang van de lasten, die door de voorgestelde maatrege len op het bedrijfsleven worden gelegd en de voor de kaspositie van het rijk benodig de middelen De voorgestelde maatregelen, zegt a- dressante, voorzien weliswaar in een over brugging van het kastekort met 127 mil joen maar ze houden tegelijkertijd een ver zwaring van de lasten voor het bedrijfsle ven in van f 263 miljoen op jaarbasis, dus in feite op een veel groter bedrag, daar de werkingsduur van verscheidene, maatre gelen veej langer dan één jaar is: De adressante is van doordeel, dat dit - gezien de betrekkelijk geringe omvang van het geraamde kastekort, althans in vergelij king met het totale begrotingsbedrag een wel onevenredig zware en haars in ziens zeer aanvechtbare wijze van dekking is voor dit kastekort. Zij zegt verder dat de onophoudelijke wij zigingen van de op het bedrijfsleven druk kende fiscale lasten het de ondernemers onmogelijk maken een beleid op enigszins langere termijn te voeren. Zij denkt hier met name aan door het bedrijfsleven opge stelde investeringsschema's en de nu voor gestelde verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek en de beperking van de vervroegde afschrijving op vaste b> drijfsmiddelen, aan de ook door de rege ring gewenste rust in de prijzen en het daarop gerichte beleid der ondernemingen en de hiermede volledig in strijd zijnde voorgestelde verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten, televisie-ontvang toestellen, personen-automobielen en mo torrijtuigen en banden. Ter gelegenheid van de „Dag van de rechten van de mens", dit jaar in het bij zonder gewijd aan de rechten van het kind, wordt in het Nederlands Centrum voor Opvoeding en Onderwijs in Amster dam tot 12 januari een UNESCO-tentoon stelling gehouden, getiteld „De weg tot elkaar". Het is enigszins vreemd gelopen met de gezaghebber van Aruba, mr. Kwartsz, die op 30 november voor het laatst als zodanig in functie was, omdat zijn ambtstermijn was afgelopen, zonder dat hij een verlen ging had gekregen, maar ook zonder dat hem eervol ontslag was aangeboden. De heer Kwartsz was van plan, per 1 a- pril zijn functie neer te leggen en zich in Nederland te vestigen. Van dit voornemen had hij enige tijd geleden bericht gezon den aan de raad van ministers. Aange zien de Antilliaanse staatsregeling bepaalt dat een gezaghebber voor de tijd van zes jaren wordt benoemd, was het de raad van ministers onmogelijk tot zijn herbenoe ming te adviseren, die dan immers slechts voor enkele maanden zou gelden. Zijn ambtstermijn werd echter ook niet tot april verlengd. Wel is op 1 december de func tie van gezaghebber overgedragen aan de waarnemend gezaghebber, de heer Croes. De heer Kwartsz vertoeft thans op Aruba als ambteloos burger. Het 2.071 ton metende Nederlandse schip „Janssens" met 115 Indonesische beman ningsleden en 62 Indonesische passagiers aan boord heeft bescherming gezocht in de haven van Penang (Noord-Malakka), om dat de gezagvoerder, kapitein D. Blank vreesde dat de Indonesische bemanning en passagiers het schip dat op weg was naar Sumatra zouden overnemen. De kapitein zei, dat hij een van de vijf Indonesische soldaten die zich onder de passagiers be vonden, een geladen stengun had afge nomen. Een politieboot patrouilleert bij het. schip om te voorkomen dat iemand het verlaat. Op de Deldenerstraat in Hengelo is zaterdagmiddag een autobus van de Overijselse Autobusdienst (O.A.D.) tegen de achterzijde van een linksaf slaande Duitse vrachtauto met aanhangwagen ge reden. De vijftig inzittenden werden tegen elkaar gesmeten. Twintig personen liepen verwondingen op. Zij werden ter plaatse en in het nabijgelegen Koningin Juliana- ziekenhuis verbonden. Allen konden daar na hun weg vervolgen. (Verkort weergegeven Portieren. Vaak gebeurt het dat auto bezitters niet voldoende of helemaal niet uitkijken wanneer zij uitstappen. Meer dan eens is daardoor een ongeluk, ook wel dodelijk, gebeurd. Laat iedere autobestuur der toch voorzichtig wezen en ook kin deren. die in de wagen achterblijven waarschuwen van de portieren af te blij ven; dat voorkomt veel leed. EEN WEGGEBRUIKER Wegens het bereiken vr.n de pensioen gerechtigde leeftijd zal ir. C. Koopman, directeur van het veredelingsbedrijf van landbouwgewassen van het centraal bu reau in Hoofddorp van de Nationale Coö peratieve Aan- en Verkoopvereniging voor de landbouw, op 3) december aanstaan de zijn functie neerlegger In een op 19 december in Amsterdam te houden al gemene vergadering van het centraal bu reau zal de heer Koopman afscheid ne men. Tot zijn opvolger is genoemd dr. ir. C. Mastenbroek, thans adjunct-directeur van het bedrijf. De heer Koopman werd geboren op 3 juli 1987 in Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland. Na zijn middelbare schooloplei ding studeerde hij tuinbouw aan de land bouwhogeschool te Wageningen. In 1922 begon hij een veredelings- en fruitteeltbedrijf te Zierikzee, welk bedrijf in 1937 werd overgenomen door de natio nale coöperatieve ..un- en verkoopvereni ging voor de landbouw „Centraal Bureau" g.a. in Rotterdam. Tegelijkertijd trad hij toen in dienst van het centraal bureau en werd hij belast met het veredelingswerk van deze organisatie, dat in 1938 naar Hoofddorp werd verplaatst. Zowel in Zie rikzee als later in Hoofddorp heeft de heer Koopman zich vooral toegelegd op het kweken van landbouwgewassen die in ho ge mate resistent zijn tegen planteziekten. Om zijn bijzondere verdiensten op het gebied van de plantenveredeling werd de heer Koopman in 1953 onderscheiden met de Broekema-plaqu Vanwege zijn ver diensten voor de landbouwwetenschap ont ving hij in 1955 als eerste landbouwkun dige de ereprijs met oorkonde van de stichting „Izaak Korteweg en Anna Ida Overwaterfonds uit Strijen". In 1956 werd de heer Koopman benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Dr. ir. C. Mastenbroek, die hem zal op volgen, werd geboren op 5 februari 1918 in Goudswaard (Zuid-Holland). Hij ont ving zijn middelbare schoolopleiding in Oud-Beijerland en studeerde vervolgen akker- en weidebouw aan de landbouwho geschool te Wageningen. Na voltooiing van deze studie trad hij op 15 februari 1942 in dienst van het centraal bureau. Op 14 maart 1952 promoveerde hij aan de land bouwhogeschool op een proefschrift geti teld „over de differentiatie van phytoph- thora infestans (de gevreesde aardappel ziekte) <*n de vererving van de resistentie van solanum demissum (een wilde aard appel). Ook in het organisatieleven beweegt dr. Mastenbroek zich vooral op het terrein van de aardappelveredeliug. Hij is name lijk voorzitter van de werkgroep aardap pelen van de Nederlandse kwekersbond en van de vereniging van aardappelkwekers in Noord- en Zuid-Holland. Verder maakt hij deel uit van het bestuur van de Neder landse planteziektenkundige vereniging, van de redactie van Euphytica (een Ne derlands tijdschrift op hel gebied van de plantenveredeling) e; van de adviescom missie van de resistentie-afdeling van het instituut voor planteziektenkundig onder- j zoek (I.P.O.) in Wageningen. Naar het ANP verneemt is de raad van beheer van de Dordtsche Petroleum In dustrie Maatschappij n.v. voornemens bij de kapitaalsuitbreiding van de n.v. Konink lijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij ten volle gebruik te maken van het aan aandeelhouders te verlenen voor keursrecht. De hiervoor benodigde gelden zullen worden aangetrokken door een eigen kapitaalsuitbreiding, waarbij er naar ge streefd zal worden de verhouding die be stond voor de uitkering van de 20 percent agiobonus door de „Koninklijke" tussen het nominale bedrag van het uitstaande kapi taal Dordtsche en het nominale bedrag van het bezit aan aandelen Koninklijke, zoveel mogelijk te herstellen. In een circulaire aan 'de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal delen de Hoogovens te IJmuiden mede dat zij de prijzen voor dunne plaat hebben verhoogd. Én wel die voor warmgewalst staal in handelskwaliteit met f 20 en die voor koudgewalst staal in handelskwaliteit, eveneens met f 20 per ton. Het koudge- walste staal met gegarandeerde Siemens- Martin eigenschappen in handelskwaliteit wordt verhoogd met f 30 per ton Deze ver hogingen komen neer op 3 a 4 percent en treden op 29 november 1957 in werking Zij gelden voor de gehele E.G.K.S. Zaterdag 21 december wordt prof. dr Garmt Stuiveling vijftig jaar. Het Multa- tuli Genootschap, waarvan hij voorzitter is, zal daartoe op donderdagavond 19 de cember in Krasnapolsky in Amsterdam een bijeenkomst beleggen, waarop dr. G. W Huygens zal spreken over „Stuivelings plaats in de Nederlandse letterkunde" en Henri A. Ett „Stuivelings olaats in het Multatuli-onderzoek" belicht. Prof. Stuiveling zal dan een voordracht houden getiteld „Mijn weg tot Multatuli". Aan de jonge cellist Anne Bijlsma. die de Prix d'Excellence aan het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag heeft behaald, werd hiervoor op 6 decem ber de Elisabeth Evertsprijs" verleend. De voorzitter van het Elisabeth Evertsfonds, de heer Willem Andriessen, overhandigde de prijs. DJAKARTA (ANP) Drie kunstschil ders zijn deze week van Bali vertrokken nadat de plaatselijke autoriteiten dit ver zocht hadden. Als hun namen werden ge noemd Han Snel, Harry Schmidt en Theo Meyer. In berichten, die het Indonesische persbureau PIA ontving, wordt gezegd, dat hun gevraagd was te vei-trekken omdat zij Nederlanders zijn. Theo Meyer zou volgens berichten echter Zwitsers onderdaan zijn. Nijmegen. Kandidaatsexamen Frans: J. M. J. ScheCfers, Nijmegen: W. G. J. E. M. Varwijk, Gendi (Gld.). Leiden. Doctoraalexamen rechten: mej. H C. L. Breve. Schiedam: N. F. C. Truyen, Den Haag. Doctoraalexamen psychologie: Yap Kie Hien, Leiden. Doctoraalexamen geneeskunde II: mej. J A. Voorwinden. Leiden: B. Sarn (U.S.A.); J A. Schipper. Den Haag: C. P. Schouwstra, Eindho ven: A. C. Voskamp, Delft; K. de Wind, Dor drecht. Semi-artsexamen: mej. B. B. Ekker. Oegstgeest; A. G. Dissevelt, Leiden: J. A. Mo- schella. (U.S.A.); H. W. A. Oordt, Den Haag: J. Ringelberg, Utrecht. Artsexamen: mej. M. N-. M Planteijdt. Noordwijk; J. Blankespoor, Den Haag: J. S. Sieijffers, Den Haag. Niettegenstaande het zeer slechte weel was de grote zaal van het r.-k. vereni gingsgebouw in Bennebroek zaterdag vol met kinderen die met spanning de komst van Sint Nicolaas afwachtten. De tijd werd doorgebracht met het zingen van sinterklaasliedjes en toen het grote ogen blik gekomen was, werd de goedheilig man met oorverdovend gejuich ontvan gen. Vanzelfsprekend moesten enige kleu ters bij hem komen om rekenschap af te leggen, maar over het algemeen viel het erg mee. Het gebruikelijk geschenk bleef niet achterwege en dank zij de medewer king van Zwarte Piet liep alles heel vlot. Een aantal aardige films was het besluit van deze gezellige middag. Zondagmiddag werd hetzelfde filmpro gramma voor de groteren gedraaid, doch zonder het bezoek van de Sint. Ook nu werden de kinderen getrakteerd en aan het slot sprak de heer F. van Veen na ment de Katholieke Middenstand en de K.A.B. woorden van dank tot allen die aan het welslagen van deze middagen hun medewerking hadden verleend. Duivententoonstelling. In café Brug- gink, Koningstraat 54 in Haarlem, houdt de postduivenvereniging „De Luchtbode" op 14 en 15 december haar jaarlijkse hok- kententoonstelling. Er worden per lid acht duiven ingezonden alsmede twee jonge duiven voor de speciale damesklasse. Op 14 december is de tentoonstelling geopend van 17 tot 22 uur, op 15 december van 12 tot 17 uur. Bijeenkomst Academie. De Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem houdt vrijdag 20 december een bijeenkomst in de aula van de H.B.S. a op de Zijlvest, waar dr. H. Klompmaker zal spreken over: „Frankrijks achteruitgang en de verzwakking van West-Europa". -Toneelvoorstelling. Woensdagavond 11 december geeft de Heemsteedse toneel vereniging „Nut en Genoegen", onder regie van de heer L. Beek, in het gebouw van de buurtvereniging Haarlem Zuidwest aan de Kam. Onnesstraat een opvoering van het blijspel „Wie z'n hoed is dat" van P. Hossinkoff. De avond, die voor de bejaarden wordt gehouden, staat onder auspiciën van de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grondslag „Humanitas" Kerstmiddag. De afdeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging houdt dinsdag 17 december in restaurant Brinkmann in Haarlem een kerstmiddag, waaraan de voordrachtkunstenares mevr. M. Backer- Breed uit Schagen haar medewerking zal verlenen. Wijziging spreekuren. De burgemees ter van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal in plaats van vrijdag zijn spreekuur op zaterdag 14 december houden. De Haarlemse wethouder van Onderwijs^ lichamelijke opvoeding en sport, jeugd zaken, kunstzaken en vreemdelingenver keer, de heer D. J. A. Geluk, zal woensdag morgen om elf uur spreekuur houden. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Huisvesting en Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dins dagavond geen spreekuur houden. Stort nog heden uw gift voor de „Stille Armen" op ons gironummer 273107 of deponeer haar aan het loket van een onzer kantoren. Bezorgt een vrolijke Kerstmis aan hen, die leven in de schaduw van het gebrek 3 xosocx>Dxcocoooco3<xxxxccoooocoocoo<>oooccc<xx»ccco3ooco (Van onze correspondent in Londen) De Amerikaanse minister van Defensie Neil McElroy heeft zaterdag bij aankomst in Londen verklaard, dat er een goede mo gelijkheid bestaat, dat president Eisen hower toch nog de NAVO-bijeenkomst in Parijs zal bijwonen. De president wacht op toestemming van zijn dokters, maar de kans is inderdaad groot, dat hij zal komen. Het belanrijkste onderwerp van de bespre kingen tussen leden van de Britse regering en McElroy, die tot dinsdag zullen duren, vormt het plan om Groot-Brittannië en het Europese vasteland van ballistische projec tielen voor middenafstand te voorzien. Er zat ook worden gesproken over het nete lige vraagstuk van de ontwikkeling en pro- duktie van kernwapens in Europa met mo gelijke meewerking van de Westduitse hondsrepubliek. McElroy verklaarde, dat de projectielen met een reikwijdte van 2400 kilometer spoediger beschikbaar zul len zijn, dan oorspronkelijk werd gedacht, en dat de Verenigde Staten een risico ne men door tot produktie over te gaan, voor dat de laatste proefnemingen waren vol tooid. De projectielen worden eind volgend jaar in Groot-Brittannië verwacht. Groot-, Brittannië krijgt waarschijnlijk belangrijke hoeveelheden Thor-raketten van het Ame rikaanse leger. McElroy zei ook, dat hij seen verzet verwacht tegen het denk beeld om projectielen naar Europa over te brengen. Integendeel, hij gelooft, dat deze versterking van Europa's arsenaal al gemeen zou worden toegejuicht. In Londen kon niet worden bevestigd, dat de Verenigde Staten vier squadrons ballistische projectielen in Groot-Brittan nië zullen stationeren, zoals in Washington verluidt. Drie daarvan zouden worden overgedragen aan de Britse strijdkrachten, de vierde zou in handen blijven van de Amerikaanse luchtmacht. Groot-Brittan nië zou er in hebben toegestemd de kosten te betalen voor de aanleg van lanceerin- richtingen: naar schatting driehonderd miljoen gulden. Onofficieel verluidt dat Washington zal voldoen aan de Britse ver langens in Groot-Brittannië een "eeks pro- iectiplen te vervaardigen, mede om de Britse vliegtuigindustrie aan de gang te houden. Rakettenschuwheid Alleen de grootste raketten zouden in de Verenigde Staten worden gemaakt. De tegemoetkomendheid van de Amerikaanse regering zou vooral zijn ingegeven door de onzekerheid of andere Europese landen dan Groot-Brittannië op deze Amerikaan se wapens gesteld zijn. Om een openliike hotsing op de NAVO-bijeenkomst in Pa rijs te voorkomen zullen de Verenigde Staten voorstellen de projectielen ter be schikking te stellen van de NAVO Na de conferentie zon dan elk land met de NAVO kunnen overeenkomen of het wel of geen Amerikaanse projectielen op zijn grondge bied zal toelaten. McElroy zou in Londen ook beraadsla gen over een nieuw waarschuwings systeem, dat het mogelijk moet maken, dat raketten van Europa uit kunnen wor den afgevuurd, voordat Russische, pro jectielen zullen neerkomen. McElroy wordt vergezeld door generaal Lemnitzer. vice stafchef van het Amerikaanse leger. Hij zal een tweedaags bezoek brengen aan de Amerikaanse strijdkrachten in Duits land, alvorens naar Parijs te gaan. Eisenhower werkt GETTYSBURG (UP) President Eisenhower keert vandaag van zijn boer derij terug naar het Witte Huis. Hij heeft zijn voornemen te kennen gegeven toch naar Parijs te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3