Verzoek tot medewerking aan evacuatie Drees telegrafeert Djuanda rieven aan de redactie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DINSDAG 10 DECEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LAATSTE NIEUWS Knipperbollen op Houtplein blijven weg Orgelconcert in het Concertgebouw ^et papieren museum" óók in de buitenwijken Geen mislukkingen bn het lanceren der spoetniks Provda„Tegenslag toont hoe moeilijk het is U itwijzing Nederlanders Den Haag wacht nog op Indonesische nota PTT weigert telegram van de C.P.N. aan de P.K.I. Zuid-Afrika wil duizend Nederlanders opnemen Indonesië vraagt Japan om scheepsruimte Rederijen eisen garantie van betaling Amerikaanse raketten voor Turkije en West-Duitsland Syrië zegt samenwerking op met IJNO-functionaris Noorse kolonel zwak en partijdiggenoemd Koning van Marokko pleit in de UNO voor Algerije Koning van Marokko maant zijn volk tot kalmte Kort nieuws 13 7 warme ^golfstromen 1 ZANDVOORT Wim Gertenbachschool heeft ruimtegebrek HILLEGOM „Asaf" geeft concert Massale kerstviering in Hillegom Dammen om fraaie medaille Scheepvaart De ministerraad is heden in speciale zit ting bijeen geweest ter bespreking van de entwikkeling in Indonesië. Na afloop van de vergadering heeft de minister-president het volgende telegram rechtstreeks aan de Indonesische minister-president Djuanda doen verzenden. Aan de minister-president van de repu bliek Indonesia, Djakarta. Hoewel de uitlatingen van Indonesische regeringspersonen ten aanzien van verblijf in of vertrek uit Indonesië onduidelijk zijn en dikwijls met elkaar in tegenspraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indo nesië op korte termijn willen verlaten. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om dit mogelijk te maken. Hiertoe is echter de medewerking van de Indone sische regering noodzakelijk. Het sluiten van de Nederlandse consu laten, de maatregelen tegen Nederlandse schepen, het verhinderen van ordelijke aankomst en vertrek van gecharterde vliegtuigen en de moeilijkheden met exit visa nopen mij op uwe excellentie een dringend beroep te doen alle maatregelen te nemen die een ordelijk vertrek van hen, die Indonesië wensen te verlaten, mogelijk maken. Dit houdt onder meer in, dat Ne derlandse en andere schepen volgens voorafgaand vastgesteld tijdschema kun nen vertrekken en alle administratieve faciliteiten worden verleend om Neder landers in staat te stellen te vertrekken. Voorts, dat gecharteerde vliegtuigen ver gunning krijgen om te landen en geboekte passagiers op te nemen. Ik moge uwe ex cellentie verzoeken mij omgaand te ant woorden of de Nederlandse regering op bovenbedoelde maatregelen kan rekenen. DREES, minister-president. B. en W. van Haarlem hebben besloten de beschermde voetgangersoversteek plaats op het Houtplein op te heffen. Dit besluit is genomen op grond van de over weging, dat een dergelijke oversteek plaats na de reorganisatie van het Hout plein niet meer nodig zal zijr.. Zoals men zich zal herinneren zijn de knipperbollen daar ter plaatse ten gevolge van de werkzaamheden aan het Houtplein tijdelijk buiten werking gesteld. Van de zijde van de verkeerspolitie deel de men ons mee, dat het niet in de bedoe ling ligt de knipperbollen weer aan te brengen, omdat na de reorganisatie van het plein het oversteken zal worden verge makkelijkt door de verkeersgeleiders, die de verkeersstromen zullen splitsen. Te zijner tijd zal hier een aantal niet beschermde oversteekplaatsen worden aangebracht. Na de invoering van de verkeerslichten bij de Houtbrug vormde de beschermde oversteekplaats op het Houtplein een be lemmering voor een gestadige doorstro ming van het noord-zuid-verkeer. Heden, dinsdagavond, geeft Albert de Klerk op het orgel in het Concertgebouw te Haarlem, een concert. Het programma luidt: 1. Praeludium, Fuge und Ciacona, Jo- hann Pachelbel; 2. Sonata I a. Allegro di molto, b. Adagio e mesto, c. Allegro, Carl Ph. Em. Bach; 3. Troisième Choral, César Franck; 4. Prélude, Adagio et Choral va- rié sur le thème du „Veni Creator", Mau- Het ligt in de bedoeling in Haarlem te komen tot tentoonstellingen van reproduk- ties naar werken van bekende schilders uit de periode van 1880 tot heden in de bui tenwijken van de stad. Het plan hiervoor is ontwikkeld door het bureau culturele zaken van de afdeling onderwijs van de gemeentesecretarie en gebaseerd op een gedachte van de com missie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd (subcommissie beeldende kun sten), die graag de door haar bijeenge brachte collectie „Het papieren museum" ook buiten de maand, dat deze jaarlijks wordt geëxposeerd, gebruikt zou zien. Voor het eerst zal een proef met deze tentoonstelling in Haarlem-Noord worden gehouden. De bedoeling ervan is de bewoners van de buitenwijken, die er niet gauw toe ko men een bezoek aan de in het centrum ge legen musea te brengen, in contact te brengen met de schilderkunst. LONDEN (Reuter) Professor Sedov schrijft in het Russische partij orgaan „Pravda"; dat geen der Russische proef nemingen met kunstmanen is mislukt. Bei de proeven slaagden, dank zij uitgebreide voorbereidende werkzaamheden, gebaseerd op diepgaand wetenschappelijk speurwerk, zo verklaarde hij. (De Amerikaanse vice- president Nixon heeft verklaard, dat geen buitenstaanders de Russische proefnemin gen met kunstmanen hebben bijgewoond en dat de Russen pas bekendmakingen deden, toen hun aardsatelliet reeds in de lucht was. „Zij hebben niet medegedeeld, hoeveel proefnemingen daaraan vooraf zijn gegaan", aldus Nixon). Sedov vervolgt: „Ik geloof dat de Amerikaanse geleerden er binnen niet te lange tijd in zullen slagen kunstmanen te lanceren. Hun Sovjet-col lega's wensen hun hierbij alle succes. De moeilijkheden, die de Amerikaanse des kundigen hebben ondervonden bij het lan ceren van een kunstmaan, tonen slechts aan hoe moeilijk dit is." aldus de professor. (Reuter) De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat het mislukken van de start van de eerste Amerikaanse kunst maan he+ gevolg was van een mechanische fout in de voortstuwing van de raketten. (UP) Een functionaris van het depar tement van Defensie heeft verklaard dat het publiek volledig ingelicht zal worden over het falen van de raket. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-pers bureau Tass meldt dat de eerste Spoetnik maandag haar duizendste omloop om de aarde heeft volbracht en daarmee een af stand heeft afgelegd, gelijk aan driekwart van de afstand tussen de aarde en de planeet Mars (Van onze parlementaire redacteur) Het is op het ogenblik uit de aard der zaak nog niet mogelijk om zich een duide lijk beeld te vormen van wat er in Indo nesië gaande is. Mag men uit de jongste berichten met reden opmaken, dat meer gematigde elementen, waaraan het daar ginds zeker niet ontbreekt, er nog in zul len slagen al te vérgaande maatregelen, die voor Indonesië zelf tenslotte zeer scha delijk zouden zijn, te voorkomen? Zie daar wat men zich in verantwoordelijke kringen in Den Haag afvraagt zonder dat men hierop op dit ogenblik een afdoend antwoord vermag te geven. Ook staat nog helemaal niet vast wat er met betrekking tot evacuatie van Neder landers uit Indonesië zal gebeuren. Het wachten is in de eerste plaats op een nota van de zijde van de Indonesische regering. Onze diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, mr. Hasselman, heeft namelijk van het hoofd van de directie Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djakarta aangekondigd gekregen, dat in de nota uiteen zal worden gezet wat de Indonesische regering zich voorstelt met betrekking tot het vraagstuk van de eva cuatie. Van Nederlandse kant is men on derwijl bezig met na te gaan of en welke buitenlandse scheepvaartmaatschappijen zouden kunnen worden ingeschakeld voor het vervoer van diegenen, die nu uit In donesië zouden dienen te vertrekken. In dit stadium bepaalt men zich tot het inwin nen van inlichtingen. Dit geld ook ten op zichte van het internationale Rode Kruis: er is nog geenszins een beroep op die or ganisatie gedaan, men is alleen bezig met na te gaan wat er van die zijde wellicht gedaan zou kunnen worden. Vanochtend had er een bijeenkomst van de ministerraad plaats waarin, naar valt aan te nemen, ongetwijfeld de praktische problemen die zich met betrekking tot de hier vermelde vraagstukke: voordoen wel eens onder de ogen zullen worden gezien. Deze bijeenkomst van de ministerraad is vooral op vandaag' belegd aangezien thans minister Luns nog in Den Haag vertoeft. Hij vertrekt morgen naar Parijs voor een reeks internationale besprekingen, die daar op 12 dezer beginnen en waarvan de eerste de samenkomst zal zijn van de ver tegenwoordigers van de Westeuropese Unie. (Van onze correspondent) DEN HAAG De PTT heeft geweigerd een aan de Indonesische communistische partij, de -PKI, gericht telegram van de CPN aan te nemen, waarin het partijbe stuur „zijn broederlijke strijdgroeten aan het centrale comité van de PKI" zendt en zich nogmaals uitspreekt voor „onmiddel lijke en onvoorwaardelijke overdracht van West-Irian (Nieuw Guinea) aan de repu bliek Indonesië". Volgens de PTT is het telegram gewei gerd op grond van artikel 14 van de tele graaf- en telefoonwet van 1904, waarin wordt gezegd dat het overbrengen van telegrammen kan worden geweigerd of gestuit, wanneer de inhoud in strijd is met de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden. Van de reden der weigering wordt kennis gegeven aan de aanbieder van het telegram. Twee mogelijkheden DJAKARTA (ANP) Het centrale co mité van de Indonesische communistische partij heeft in een verklaring gezegd, dat alle acties van dé arbeiders, boeren en de jeugdorganisaties zijn gericht tegen de Nederlandse kapitalisten. De andere kapi talistische landen, aldus de verklaring, ne men in het geschil tussen Nederland en Indonesië over West-Irian geen vijandige houding aan. Daarom zullen er géén acties worden ondernomen tegen de ondernemin gen van kapitalisten van andere landen. Volgens deze verklaring zijn er voor de Nederlanders twee mogelijkheden: als zij bereid zijn West-Irian aan Indonesië over te dragen is er hoop dat zij een schadeloos stelling zullen krijgen voor de door Indo nesië overgenomen ondernemingen. Blijven zij met betrekking tot West-Irian echter weigerachtig, dan zullen „de in beslag ge nomen en nog in beslag te nemen" onder nemingen in een toestand komen te ver keren van geconfisqueerd eigendom. (Verkort weergegeven Woningnood?? Maandagmorgen ging ik met mijn gereedschap en enige collega's metselaars mee per bus naar IJmuiden om te proberen meteen aan 't werk te gaan op een groot werk. (flatbouw) van een Haarlemse firma, wegens stagnatie op eigen werk. Toen ik aan de voorman van de metselaars vroeg of er nog een metselaar bij kon, kreeg ik ten antwoord dat dit beslist niet ging, en ik met mijn gereedschap weer kon vertrekken. Is er personeelstekort? Zo zal ik dan als metse laar weer z.g.n. overbrugging (steun) aan vragen bij het Sociaal Bouwfonds. EEN METSELAAR PRETORIA (Reuter/AFP) De minis ter van Binnenlandse Zaken van Zuid- Afrika, dr. Eben Donges, heeft heden be kend gemaakt, dat de regering van Zuid- Afrika heeft besloten, voor 1000 Neder landers, die uit Indonesië worden uitge wezen, de mogelijkheid te openen, een be staan te vinden in Zuid-Afrika. De regering van Zuid-Afrika meent, al dus deelde de minister mede, niet onver schillig te kunnen blijven wat betreft het lot van de Nederlanders in Indonesië, voor al waar het hier een volk betreft, dat ver want is aan dat van Zuid-Afrika. Het overbrengen van 1000 Nederlanders uit Indonesië zal te zijner tijd een onder werp van overleg vormen met de Neder landse regering. Op het Zuidafrikaanse ministerie voor Immigratie zal een afdeling in het leven worden geroepen die speciaal zal zijn belast met deze kwestie. De Zuid afrikaanse regering hoopt, dat over de reiskosten der Nederlandse immigranten tot aan Zuid-Afrika tussen Nederland en Zuid-Afrika een overeenkomst zal worden bereikt met behulp van de Inter-gouver- nementele Commissie voor Europese Mi gratie (I.C.E.M.). AMSTERDAM De inzet van de beursweek op het Dam rak was niet opgewekt, speciaal voor de scheepvaartafdeling. De aandelen van de maatschappijen met Indonesische belan gen hadden het meest te lijden van de pu blieke verkopen. Hoewel de berichten uit Indonesië algemeen ter beurze gunstiger werden beoordeeld, dacht het publiek er blijkbaar anders over en kwam met zijn stukken op de markt. Tegenover dit aan bod stond vrijwel geen vraag met het re sultaat, dat slechts op zeer lage prijzen weerstand werd geboden. Aandelen Rot- terdamsche Lloyd begonnen op 111 (-6V2 pet.) en daalden tot 108. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" 128 tegen 134 vrij dag jongstleden. Scheepvaart Unie kwam na een opening 101 zelfs onder pari 99 tegen IO8V2 de vorige slotprijs. Hierna trad voor alle fondsen een herstel in van 1-3 punten. Van een paniekstemming of een smijterij van de aandelen was absoluut geen spra ke. De handel verliep zeer rustig. Ook .-de cultures moesten verliezen incasseren en wel voor Amsterdam Rubber 2 percent, HVA 3 percent en Deli Maatschappij 1 percent. Verder werden de aandelen In- ternatio op 59, Lindeteves op 81, Borsu- mij 33 en Geo Wehry op 30, alle laten, vernomen tegen vrijdag bieden op dezelf de prijs. Deli-Atjeh 26, Billiton-2 184 (-4 pet.). Van de banken werden Nederland- sche Handel Maatschappij geadviseerd op 130 (I32V2), Cultuurbanken 24 (25) en Na tionale Handelsbank op 70 (71V2). Koninklijke Olie lag aan de lage kant in de internationale sector. De prijs bedroeg 154,30 min ƒ2, ongeveer pariteit Ameri ka. Het mislukken van de Amerikaanse Spoetnik en de aanhoudende prijsverla gingen van de olieprodukten in de Ver enigde Staten, om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, zullen aldus de beurs niet nalaten van invloed te zijn op dè komeridë koersen uit Wallstreet. In de morgenuren was nog wat steun geboden door aankopen voor Zwitserse rekening, maar tijdens de officiële middagbeurs was hiervan geen sprake meer. De handel was minimaal. De Philipsaandelen op 224'A- ex 6 pet. interimdividend verloren ongeveer 2 percent. Unilever daalde van 3191/» tot 317'/» tegen 3201/» de vorige slotprijs. AKU hield zich goed en was prijshoudend, even als KLM die een prijs van f 97,50 op het bord bracht. Staatsfondsen waren aan de vaste kant, vooral voor de staffellening. Prolongatie 5 procent. (ANP). NEW YORK De handel was aanzienlijk flauwer en het koersverloop was dalend in de voor naamste groepen, openbax-e nutsbedrijven uitgezonderd. De spoorwegfondsen bereik ten een nieuw laagtepunt sinds 14 januari 1954 onder invloed van sterk verminderd vrachtvervoer en 'gedaalde inkomsten. De chemie en staalfondsen kwamen vlak voor sluiting boven hun laagste dagwaarden uit. De autowaarden kregen gretige steun toen hun verliezen meer dan een dollar be droegen. De meeste olies sloten lager. De markt daalde over het geheel ge nomen, hoewel vele individuele fondsen hoger sloten. Du Pont de Nemours moest drie dollar prijsgeven en Allied Chemical twee. De metaalwaarden zakten in en de aluminiumwaarden sloten lager. American Tobacco moest meer dan een dollar prijs geven. Scheepsbouwwaarden deelden in de daling. Amerada sloot 2 dollar lager. De vliegtuigbouwfondsen waren vast, behalve Curtiss Wright dat een nieuw laagtepunt bereikte. De omzet bedroeg 2.230.000 aandelen tegen 2.350.000 op vrijdag. Van de 1.202 verhandelde fondsen sloten er 327 hoger en 652 lager. Het industriegemiddelde kwam van 447,20 op 443,70; dat voor spoorwegen van 99,20 op 97,21 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,80 op 67,76. (UP). 3% Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. px-ef.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren F V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentschc Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. ^hell Union ridpwater Vorige koers Slotkoers gisteren 8213/ie 877/iê 139 V* 253 172% 230 166 222 224 ex. 134 ex. 318 189% 749 153.80 39% f 97.50 136 100% 200 86 51 191 131 159 154% 44% 379/i. 52% 35% 71% 23% Heden 13.45 uur 83 87% 138% 251 170 228 160 220 220% 134 315% 185 730 f 150.10 40% 95. 139 101% 200 83 51 190% 131 159 154% 44% 36% ex-d. 52 ex-d. 35% 70% 23 TOKIO (UP) De Indonesische rege ring heeft de Japanse regering verzocht schepen beschikbaar te stellen om de ont stane leemte te vullen. I11 het officiële ver zoek, dat maandag in een bijzondere zit ting van het Japanse kabinet besproken werd, vraagt de Indonesische regering om vijf tankschepen van 1000 tot 5000 ton, 10 vrachtschepen van 1000 ton of meer, en 30 schepen van minder dan 1000 ton, totaal 45 schepen met een maximaal mogelijke in houd van ca. 300.000 ton scheepsruimte. De Japanse regering bestudeex-t de poli tieke aspecten van het verzoek gron dig, in vex-band met het feit dat men Ne derland niet gaarne voor het hoofd stoot. De Japanse rederijen zijn bereid de ton nage te laten charteren, maar eisen in dat geval van de Indonesische regering een garantie van betaling. Hun voorstel om eventueel de charters te verrekenen met de Japanse herstelbetalingen aan Indone sië heeft in x-egeringskringen vrijwel geen steun gevonden, zo wordt te Tokio ver nomen. ANKARA (Reuter) De Turkse pre mier, Adnan Menderes, heeft in Ankara verklaard, dat de Verenigde Staten geleide projectielen en raketten, van het type „Nike" en „Honest John" aan Turkije zul len leveren. Deze wapens zullen in het kader van de NAVO-defensieplannen aan Turkije worden verschaft. Turkse officie ren zullen voor opleiding in het gebruik van deze wapens naar de Verenigde Staten gaan. BONN (UP) De Westduitse strijd krachten zullen uitgerust worden met Amerikaanse „Matador"-projectielen die vanaf de grond voor een doelwit op de grond 6 duizend kilometer ver, worden af gevuurd aldus verluidt in Bonn. Functio narissen van het Westduitse ministerie van Defensie hebben meegedeeld, dat men van plan is twee „Matador"-batterijen in de Bondsrepubliek onder te brengen. Elke bat terij zal met vijftig projectielen worden uit gerust. Tot heden zijn alleen de Amerikaan se strijdkrachten in Duitsland met „Mata- dor"-projectielen uitgerust. Volgens de functionarissen is besloten dat de „Luftwaffe" het bevel zal hebben over alle projectielen met een radius van meer dan honderd kilometer, xriet inbegrip van de „Nike-Hex-cules"-terrein-luchtdoel-pro- jectielen, die de kern-van Duitslands lucht- defensie vormen. De „Bundeswehr" zou het bevel krijgen over tactische projectielen voor de korte afstand, zoals anti-tank-ra ketten. Ook Italië TURIJN (AFP) Het Italiaanse leger zal in 1958 over viei bataljons met ra ketten beschikken en over ongeveer twin tig lanceerinrichtingen, aldus heeft de Ita liaanse minister van Defensie, Taviani, te Turijn meegedeeld. En België BRUSSEL, (Belga) België heeft het aanbod van de Verenigde Staten om een eenheid geleide projectielen van het type „Nike" ter beschikking van de Belgische strijdkrachten te stellen, aanvaard. De „Nike" is bestemd'^ voor luchtafweer. DAMASCUS (Reuter) Syrië heeft be kendgemaakt, dat het niet meer wil sa menwerken met de Noorse kolonel Chris tian Moe, voorzitter van de gemengde Syrisch-Israelische bestandscommissie. Een Syrische militaire woordvoerder verklaarde in Damascus, dat Moe „zwak en partijdig" is. Kolonel Moe keerde na de bijeenkomst normaal naar Damascus terug. (UP) Moe heeft geweigerd op Syrisch verzoek aan de agenda van de commissie vergadering een bespreking van de situatie in de gedemilitariseerde zone to'j te voe gen. Volgens een Syrische woordvoerder zou hij tweemaal toegezegd hebben deze te bespreken en er telkens vanaf gezien hebben vanwege Israëlische dreigementen. De Syrische beslissing zal spoedig worden doorgegeven aan kolonel Byron Leary. waarnemend hoofd van de UNO-tnp-Hcht- commissie, die door Jordanië is beschul digd van partijdigheid ten gunste van Israel. Boelganin ontvangt MOSKOU (AFP) Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft maandag dx\ Salah Tarazi, de Syrische ambassadeur in Moskou, ontvangen, aldus bericht radio- Moskou. Bijzonderheden over het bespro kene zijn niet gegeven. NEW YORK (Reuter). - Koning Moham med V van Marokko heeft gisteren in de UNO Assemblee verklaard dat hij er „zeer naar verlangt" dat er onderhandelingen geopend worden tussen Frankrijk en de Algerijnse nationalisten opdat de Algerijn se kwestie geregeld kan worden in over eenstemming met de grondslagen van het UNO handvest. Hij zei er van overtuigd te zijn dat aan het bloedvergieten een einde gemaakt kan worden door gezamen lijke inspanning. Tunesië en Marokko hebben aangeboden te bemiddelen in het geschil, maar Frank- rijk heeft dit aanbod verworpen, omdat beide landen niet onpartijdig zouden zijn. Koning Mohammed verklaarde voorts dat het conflict in Algerije elke dag ern stigere afmetingen aanneemt. Volgens het Franse hoofdkwartier zijn er zaterdag en zondag 270 opstandelingen gesneuveld. (AFP). - De UNO komt vandaag bijeen ter bespreking van het rapport der poli tieke commissie over Algei'ije. (UP). - Vijftien landen hebben een com promis-resolutie opgesteld, die volgens welingelichte bronnen „zwakker" is dan de Afro-Aziatische resolutie, die de politieke commissie verworpen heeft. Er zou de hoop in uitgesproken worden, dat rekening gehouden zou worden met het aanbod van Tunesië en Marokko voor het verlenen van goede diensten, ten einde door middel van besprekingen of ..langs een andere doel matige weg" tot. een oplossing te komen RABAT, (Reuter) Prins Moelai Has san, zoon van koning Mohammed V van Marokko, heeft voor de Marokkaanse radio een boodschap van zijn vader vooi'gelezen, waarin de bevolking wordt opgeroepen rustig te blijven. De koning, die op het ogenblik een bezoek aan Amerika brengt, zegt „verbaasd" te zijn over het machts vertoon van de Spaanse vloot bij Agadir, ten noorden van Ifni, dat ongeregelde Marokkaanse troepen op de Spanjaar den trachten te veroveren. MADRID (AFP) De Marokkaanse ambassade in Madrid heeft in een com muniqué aan de pers krachtig geprotes teerd tegen de berichten die de Spaanse pers over de gebeurtenissen in Ifni heeft gepubliceerd, en tegen de toon van de of ficiële Spaanse communiqués. De aanval op Ifni is niet door Marokko uitgelokt, al dus de ambassade, maar ontketend door de bevolking van Ifni uit protest tegen be paalde maatregelen van de Spaanse auto riteiten. RABAT (Reuter) Volgens het Marok kaanse regeringsblad „Al Alam" hebben de Spanjaax-den bij de gevechten in Ifni se dert 1 december 190 officieren en man schappen verloren. Voorts zouden de Ma rokkanen negentien Spanjaarden gevan gen genomen hebben. In Rabat is ver klaard, dat de Spaanse troepen in Ifni zich terugtrekken op de hoofdstad van de en clave, Sidi Ifni. In Spaanse kringen in Rabat gelooft men dat de Spaanse autoriteiten een gebogen frontlijn ongeveer twintig kilometer van Sidi Ifni willen verdedigen in afwachting van een regeling van de kwestie-Ifni door onderhandelingen tussen de Spaanse en de Marokkaanse regering of langs andere weg. Wijziging c.a.o. in de Staatscourant is gepubliceerd de goedkeuringsbeschikking van het College van Rijksbemiddelaars van de wijziging .an de c.a.o. voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf. De wijziging, die ingaat per 1 ok tober 1957, houdt ondermeer een salaris verhoging van 6 pet. in. Aan deze verho ging is de vooi-waarde verbonden, dat zij niet in de prijzen mag worden doorbere kend. DE INVENTARIS VAN DE AARDE Onze wereld telt: 17belangrijke zee scheepvaart kanalen {Suez.Panama.Kiel etc> De grote zaal van restaurant „Zomer- lust" in Zandvoort wa: maandagavond tot de laatste plaats bezet tijdens de ouder avond. die de oudercommissie van de Wim Gertenbachschool voor U.L.O. heeft be legd. De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. J. Janssen, sprak over deze gro te opkomst zijn grote vreugde uit en ver welkomde in zijn openingswoord speciaal burgemeester mr. H. M. van Fenema en de wethouder van onderwijs, de heer A. Kerkman. Spreker gaf een terugblik over het werk van de oudercommissie in het af gelopen jaar en deelde mede, dat in de va- cature van de heer G. A. Kop was voorzien door de benoeming van de heer B. Groene- weg. rUi gaf daarna een opsomming van hetgeen met de gelden uit het schoolfonds was gedaan, uit welk fonds een belangrij- ke bijdrage werd geleverd bij de aankoop van de piano, benodigd voor het geven van de schoolconcerten. Het schoolhoofd, de heer E. R. Koersel- man, hield hierna een interessante toe spraak, over het schoolleven. Hij wees er op, dat 1958 met zorg wordt egemoet ge zien, omdat de grote stroom van de in 1946 geboren dan het uitgebreid lager on derwijs kunnen gaan gaan volgen. In sep tember 1958 zal daarom in de nieuwe school een tekort aan ruimte ontstaan. De plannen voor uitbreiding van het gebouw zijn gereed, het gemeentebestuur staat er achter, maar één ding ontbreekt: geld. De school telt nu ruim tweehonderd leerlin gen, in september 1958 zullen er ongeveer driehonderd zi:n. De u.l.o. heeft nu reeds een derde klas van 41 leerlingen en twee tweede klassen van veeriig scholieren. Spr. deed een xeroep op zijn gehoor om met het ondei-wijs mee te leven en belang stelling te tonen oor de prestaties van de leerlingen. Na de pauze werd de film „Waar pal men wuiven" over een reis met de „Oran je" van Amsterdam naar Djakarta ver toond. Eerder op de dag was deze film voor de leerlingen gedraaid. De Christelijke Oratoriumvereniging „Asaf" te Hillegom zal op donderdag 19 december in de grote zaal van „Treslong" een uitvoering geven van „Der Messias" van G. F. Handel. Medewerkenden zijn: Lize Schoo (sopraan), Nina Wind (alt), Bert van 't Hof (ter or), Jan van der Ree (bas), Richard Heidema (orgel) en hel Rottei dams Game; 01 kest. Dirigen* is Cor Kool. De inwoners van Hillegom gaan geza menlijk het kerstfeest vieren. De massal» kerstviering zal worden gehouden op vrii dag 20 december in de grote zaal van „Treslong". Vrijwel alle zang-en kerkled ren in Hillegom zullen hieraan medewet ken. De burgemeester, jhr. mr. dr. 0! p A. H. van Nispen tot Pannerden, zal 'aan deze avond meewerken door het kerst, evangelie voor te lezen. Met declamatie zal de kerstzang worden afgewisseld. Deze avond zal worden georganiseerd door een onlangs opgericht comité, be. staande uit enige ingezetenen, die geacht worden alle groeperingen ook buiten kerkelijken te vertegenwoordigen. M0! gelijk zullen ook de beide plaatselijke mu. ziekkorpsen medewerking verlenen. De damclub „Hillegom" zal woensdag jn het K.A.B. gebouw in Hillegom de strijd aanbinden tegen het sterke V.K.D. uit Haarlem met als inzet een fraaie medaii. le. De competitie-wedstrijd werd met 2-18 door de Haarlemmers gewonnen. De schijven zullen door de Hillegommers dus wel uiterst goed geschoven moeten wor- den om de prijs in Hillegom te houden. Aegis, 9 v. Bremen n. Antwerpen. Alhena, 10 te Salvador. Alphard, 10 te Antwerpen. Ah.vaki, 10 te Bangkok. Amstelstad, 9 v. Dakar n. Amsterdam. Andijk, 10 te Havana. Arendsdijk, 12 te Rotterdam verw. Artemis, 9 v. Amsterdam n. Trinidad. Attis, 9 te Antiqua verw. Averdijk, pass. 9 Abaco n. Houston. Axeldijk, 9 te Norfolk. Balong, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Banggai, 10 te Seattle verw v. Portland. Batu, 9 te Halifax. Bawean. 9 v Port Said n. St. John N.F. Bengkalis. 10 te Duinkerken. Billiton, 10 te Port Said. Bloemfontein. 10 te Amsterdam. Boschkerk, 9 v. Port Said n. Genua. Boskoop. 9 v. Pto. Ordaz n. Madeira. Breda, 9 v. La Guaira n Pto. Cardon. Britsum, 10 te Bahrein. Callislo, 9 te Kopenhagen verw. Caltex Leiden, pass. 9 Muskat n. Suez. Caltex Rotterdam, 9 te Rotterdam. Camerounkust, 8 v. Abonnema n. Lagos. Carrillo, 10 te San Francisco. Casamance. pass. 9 Kp. Finisterre n. Nantes. Coryda, 10 te Brisbane. Cradle of Liberty, pass. 9 Str. Mozambique naar Philadelphia. Crania, 10 te Curacao verw. Diemerdijk, 9 v. Hamburg n. Bremen. Dinteldijk, 9 v Panama n. Southampton. Dorestad, 9 te Guayaquilla verw. Duivendrecht, 9 v. Rio de Janeiro n. N. Orleans. Esso Nederland, 10 te Suez. Esso Rotterdam. 10 dw. Khorya Morya n. Ar.tw, Gaasterland, pass 9 Lissabon n. Boulogne. Giessenkerk, 9 v. Alexandrië n. Genua. Gooiland, 9 te Montevideo verw. n. Santos. Graveland, 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Hector, 9 v. Alexandrië n. Beirouth. Heemskerk, 10 te Genua. Hera, 8 te Hamburg n. Antwerpen. Hermes, 9 te Emden verw. Houtman, 9 v. Hongkong n. Singapore. Hydra, 9 v Amsterdam n. Bremen. Isis 9 v. Ciudad Trujillo n. Pto. Cabello. Jagersfontein. 10 te Durban. Japara KPM, 9 60 m. z.o. Str Soenda n. Adelaide. Jupiter. 8 te Genua n. Cartagena. Kara, 11 te Mena Al Ahmadi verw. Kennemerland. 10 te Itajai. Khasiela. 9 te Rotterdam. Koningswaard. 10 te Diego Suarez. Koratia. 9 te New York. Lawak. 9 v. Port Said n. Malaga. Lékha'ven.-O te Btihi'a Vetw: n: Buenos Aires. Lieve y^puw.kerk, pass. 9 Lissabon n Le Havre, Lombok. 9 et Ghoa'ines. Louis Lantz, 9 dw. Ouessant n. Nordenham. Luna. 9 te Amsterdam. Lutterkerk. 10 te Hamburg. Maasdam, 10 te Southampton. Maashaven pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Marnelloyd, 9 rede Tandjong Pandang. Mentor, 10 te Georgetown. Merwelloyd, 10 te Genua verw. Naess Commander, 10 te Banias. Nieuw Amsterdam, 10 te Curacao. Oberon, 9 v. Paramribo n. Willemstad. Oldekerk. pass 9 C'eylon n. Manilla. Oranjefontein. 7 200 m. z. Freetown n. L. Palmas Orion, pass. 10 Dover n. Hamburg. Osiris, 9 v Haiti n. Philadelphia. Overijsel, 10 te Mombasa. Ovula, 9 te Singapore verw. Peperkust, 7 te Rotterdam. Poelau Laut, 9 te Amsterdam. Polyphemus. 9 v. Tandjong Priok n. Singapore. Poseidon, 9 te La Guaira verw. Prins Casimir, 9 v. Antwerpen n. Hamburg. Prins der Nederlanden. 10 te Cartagena. Prins Johan Willem Friso. 10 te R'dam verw. Prins Philips Willem. 10 te Londen verw. Prins Willem III, 10 v. Gandia n. Rotterdam. Prins Willem V. 10 te Algiers. Prins Willem George Frederik, pass. 9 Kp. Rac« naar Zeebrugge. Purmerend 9 te Buenos Aires. Pygmalion, 9 v. Pt. Au Prince n. Port De Paix. Raki, 10 te Baltimore. Rempang, 10 te Hamburg. Rondo, 10 te Nasipit. Rijndam, 10 te New York. Schiedijk, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Schouten, 9 v. Hongkong n Singapore. Senegalkust, 9 te Freetown. Sibajak, 9 v. Melbourne n. Fremantle. Sirrah, 10 te Bahrein. Sloterdijk, 10 té Bremen. Solon, 7 v. Aruba n. Santiago. Stad Alkmaar, 9 v. Emden n. Vlissingen. Stad Haarlem, pass. 9 Utsira n Rotterdam. Stad Gouda. 9 te Vlaardingen. Stad Maassluis, 9 te Rotterdam. Stad Utrecht. 10 te Amsterdam verw. Stad Vlaardingen, 10 te Rotterdam verw. Statendam, 9 v. New York n Port Au Prince Statensingel, 9 v. Newport News n Rotterdam Stentor. 7 v Pto Ordaz n. Baltimore. Steven, 9 400 m. z.o. Cape Race n. Casablanca. Straat Lombok, 9 v. P. Elizabeth n East-London Straat Torres, 9 v. Brisbane n. Sydney. Talisse, 10 te Marseille. Tarakan, 9 te Colombo verw. v. Belawan. Tappanz.ee, 9 v. Walvisbaai n. Sao Vincent. Tero 10 te Buenos Aires. Thelidomus. 13 te Rotterdam verw. Tiberius, 8 140 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam Tibia, 9 te Curacao. Titus. 9 te Fort de France v. Amsterdam. Tomori, 9 te Aden. Trajanus. 9 15 m. n Cherbourg n. Funchal. Vlist 10 te Norfolk. W. Alton Jones, 11 te Rotterdam verw. Waterland. 9 te Montevideo n. Santos. Waterman. 10 te Darwin. Weltevreden. 9 v. Aden n. Djeddah. Westland, 8 te Amsterdam. Willem Ruys. 9 te Port Said. Willemstad, pass 9 Barbados n. Plymouth. Woensdrecht, 10 v. Hamburg n. Pto. La Cruz. TJssel, 10 te La guaira. Zonnekerk, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. KLEINE VAART Bab T. pass 7 Brunsbüttel n Zaandam. Badzo. 8 te Yarmouthroad n. Newcastle. Boreas. 3 te Amsterdam n Kopenhagen. Brouwersgracht. 8 in Oostzee n Abö. Draco, 8 v. Valencia n. Malaga. Elsa. 4 v. Gefle te Hudiksvall. Joost, 5 v. Gent n. Stockholm. Kaap Falga, 6 v. IJmuiden n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 4 v. Ostrand te Alholmen. Keizersgracht, 9 10 m. z. Landsoort n. Abö. Lijnbaansgracht. 7 te Helsinki. Marianne, 9 10 m. w. Hoek v. Holl. n. Rotterdam Midas, 7 te Rotterdam n. Oran. Notos, 8 te Lattakia n. Calamata. Pavo, 9 v Vlissingen n. Kalmar. Plato, 8 30 m. z. Point Penmarch n. Amsterdam Ponza. 6 v Stockholm te Sundsval). Prinsengracht, 8 v Cardiff n. Kon--magen. Strabo. 8 te Kaap Carbon n. Patras. Tilly, 6 v. Zaandam te Ostrand. Westerdok, 9 bij Scheveningen n. Londen. SLEEPVAART Clyde, 10 60 m. n. Jamaica n. Maracaibo. Friesland, 10 v. Aruba n. Trinidad. Gele Zee, 8 80 m. n.w. Finisterre n. Terneuzen. Hudson, 8 te Nemours. Oceaan, 10 520 m. z.o. Bermuda's n. Ravenna. Poolzee, 19 1410 m. w. Freetown n. Freetown Thames, 9 te Suez. Tyne, 10 130 m. z.w. Kreta n Rotterdam. Zeeland, 10 325 m. o.z.o. Fayal n. Genua.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10