Goud trok de eerste Australiërs naar Oostelijk Nieuw Guinea pins zakenkabinet neemt waar tot de zomerverkiezingen Grieken ontevreden over het Britse proberen op Cyprus Van niemandsland tot trustgebied HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Democratische partijen konden het niet eens worden over samenwerking in een regering Tito wil geen buitenlandse militaire hulp meer Economische bijstand uit Oost en West is welkom Zes speleologen opgesloten van zaterdag tot maandag Deense UNO-functionaris wegens insubordinatie geschorst Noorwegen overweegt bouw van atoom-koopvaarder Radio-Moskou en Norstad bieden tegen elkaar op Leger in Oost-Duitsland heeft alle wapens Wijziging in speelplan van „Theater" Griekse Cyprioten zetten klacht in UNO kracht bij in massale demonstraties: 84 gewonden Bom gezocht Koloniën gezocht Westduits program voor de bouw van kernreactors Vóór 1965 vermogen van half miljoen kilowatt Kistenfabriek in Voor schoten ging in vlammen op Ex-Vacupandirecteur in gijzeling Hij zou de fiscus nog miljoenen schuldig zijn Brandstichting in rusthuis Kind na schop van vader overleden Kerkelijk Nieuws DINSDAG 10 DECEMBER 1957 (Van onze correspondent in Stockholm) Na een crisis van haast anderhalve maand heeft Finland eindelijk een nieuwe «„ering. Voor het eerst in de Finse ge schiedenis heeft de oplossing zo lang op zich laten wachten. Daar zijn verschillen de redenen voor. Allereerst kreeg de socialist Tanner op dracht een meerderheidsregering samen te stellen. Hij gaf zijn poging evenwel op, toen de agrariërs hem niet lustten. Valnö Tanner, dié in 1939 en 1940 minister van Buitenlandse Zaken is geweest, werd in 1946 tot 5'/ï jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hij mede verantwoordelijk werd geacht voor de oorlog van 1941. En al koestert men in verschillende partijen waardering voor deze man, toch werd het ontactisch geacht hem het schip van staat te laten besturen. De agrariërs waren wel bereid onder andere leiding met de socia listen samen te werken en zo ging de op dracht naar de afgetreden premier en woordvoerder der agrariërs Sukselainen. Daarna openbaarden zich echter spannin gen binnen de socialistische partij, mede omdat de aanhangers van het vakverbond een andere politiek wensten en sterk ge noeg zijn om zich gehoor te verschaffen. Toen de sterkste twee partijen niet tot el kaar konden komen ging een opdracht naar Eino Saari van de Finse volkspartij, die een kabinet op de breedst mogelijke basis zou vormen. Het bleek echter, dat uiterst rechts en uiterst links niet bij el kaar pasten. Tenslotte kreeg de president Van de Finse bank, Rainer von Fieandt, een kans. Hij slaagde er in vakmannen zonder politieke bindingen voor de minis- terstaak te vinden. Geen program In strijd met de traditie had hij geen program opgemaakt, toen hij zich aan het parlement voorstelde maar hij haalde wel de beloften van zijn voorgangers aan, dat de waarde van het geld niet aangetast zou worden en die tevens de verzekering gaven voor hogere lonen (wens der socialisten) en hogere prijzen voor de landbouwproduk- ten (eis der agrariërs) te zullen opkomen. Hoewel deze regering van vaklieden niet op een meerderheid in het parlement steunt en dus ieder ogenblik gewipt kan worden, voorspelt men het kabinet toch een levensduur van enkele maanden. Deze zomer worden er namelijk verkiezingen gehouden en een regerings-crisis in de winter zou voor alle democratische par tijen moeilijkheden kunnen opleveren, omdat 's winters het aantal werklozen steeds hoger is en deze mensen gemak kelijk voor communistischs beloften ge wonnen kunnen worden. Veertig jaren (ANP) Vorige week vierde Finland de veertigste verjaardag van zijn onaf hankelijkheid, die op 6 december 1917, na dat in Rusland de bolsjewisten aan het be wind waren gekomen, werd afgekondigd. De eerste, die de onafhankelijkheid van Fin land, dat- onder het gezag van de Russi sche tsaar had gestaan, erkende was Le nin, de nieuwe Russische heerser. Reeds op 18 juli 1917 had de Finse Land dag een wet op de onafhankelijkheid aan genomen waarbij alleen de bevoegdheden in buitenlandse aangelegenheden en za ken van defensie in handen van de tsaar grootvorst werden gelaten. De sociaal democraten, die bij de verkiezingen in 1916 een meerderheid in de Landdag had den gekregen, zagen in een nieuw gekozen Landdag hun positie verzwakt. Op 28 ja nuari 1918 werd van links-socialistische zijde in Helsinki een staatsgreep uitge voerd, die door Russische bolsjewisten werd gesteund. Generaal Mannerheim, die met zijn witte garde tegen de linksen optrad, slaagde erin met de hulp van een Duitse expeditie-strijdmacht onder bevel van graaf Von der Goltz de revolte te be dwingen. In oktober 1918 koos de Landdag prins Friedrich Karl van Hessen tot ko- WASHINGTON (Reuter) Van gezag hebbende Amerikaanse zijde in Washing ton is bevestigd, dat Joegoslavië stopzet ting van de Amerikaanse militaire hulp heeft gevraagd. Het militaire hulppro- ?ram is of zal gestaakt worden. Of ook onderdelen en hulp bü het onderhoud van oorlogsmaterieel niet langer verstrekt zul len worden wordt nog overwogen. Ook de kwestie van de voortzetting van economische steun, grotendeels met over schotten uit de landbouwproduktie, is nog in studie, aldus werd verklaard. BELGRADO (Reuter) Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Belgrado is verno men, dat Joegoslavië wellicht binnenkort aan de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten aal meedelen, dat het geen militaire hulp meer nodig heeft, maar wel economische steun. Het afzien van verdere Amerikaanse militaire hulp zou er op neer komen, dat Joegoslavië ook afziet van de Amerikaanse wapens die nog geleverd zouden moeten worden volgens de voor 1955 gesloten overeenkomst. Hieronder bevinden zich 175 Sabre-straaljagers. Onafhankelijk Tito zou dit besluit genomen hebben, omdat hij toch niet meer op levering van de achterstallige Amerikaanse militaire hulp rekent. Hij zou hiermee zowel een Amerikaanse weigering om deze wapens te leveren kunnen voorkomen als de Sov- iot-Unie bevredigen, die reeds geruime t'jd aandringt op opzegging van de Ame rikaanse hulp door Joegoslavië. Naar verluidt zouden de Joegoslavische leiders dit besluit hebben genomen kort oa het onderhoud van Tito met de Ameri kaanse ambassadeur, waarbij zij zich lieten jciden door de verklaringen van de am bassadeur. Tito zou de ambassadeur mee- 5edeeld hebben, dat Joegoslavië van plan ls zijn onafhankelijkheid te bewaren en bat de banden met de Sovjet-Unie de [aatste tijd niet nauwer zijn aangehaald, voorts zou hij bezwaar gemaakt hebben tegen de periodieke „bestudering" van de Joegoslavische politiek door de regering eo het Congres der Verenigde Staten met hei oog op de hulpverlening. ning. Deze verdween een maand later van het toneel toen de overwinning van de geallieerden een feit was. Willem van der Vlugt De in juli 1919 uitgeroepen republiek Finland heeft enkele zware krachtproeven moeten ondergaan: de economische crisis na 1928 en de oorlog met de Sovjet-Unie in 1939-1940. Aan het streven der Finnen naar onafhankelijkheid is de naam ver bonden van de Leidse hoogleraar Willem van der Vlugt, die jarenlang zijn inspan ning op het tot stand brengen van grotere vrijheid voor de Finnen heeft gericht. De ze befaamde Nederlandse rechtsgeleerde, in 1853 te Haarlem geboren en in 1928 overleden, maakte deel uit van een Euro pese delegatie, die omtrent de eeuwwis seling vergeefs trachtte tsaar Nicolaas II een petitie aan te bieden tegen de beknot ting van de Finse autonomie. In een redevoering heeft president Urho Kekkonen gezegd dat de na-oorlogse jaren een van de beste en vruchtbaarste vreed zame tijdperken in de Finse geschiedenis vormen. Het volume van de industriële produktie is tussen 1948 en vorig jaar ge stegen met 74 percent. Na 1945 is het cul tuurgebied met tien percent vergroot en tussen 1938 en 1956 is het netto nationaal inkomen gestegen met 38.3 percent. Kek konen verklaarde dat Finland in staat is geweest de betrekkingen met de Sovjet- Unie te baseren op wederzijds vertrouwen en voor het volk een duurzame vrede te verzekeren. KETTLEWELL (UP) Maandagavond zijn zes Britse jongelui, die zaterdagavond opgesloten raakten in ondergrondse grot ten bij Kettlewell, naar boven gebracht door een gang waarin men zich op de knieën moet voortbewegen. Zij hadden zich op een rotsrichel in veiligheid ge bracht, toen het water in de grotten om hoog begon te komen. Alle idee van tijd hadden zij verloren. Toen zij naar boven gebracht werden, dachten zij dat het zon dagmiddag was. De zes jongelui, „grotten-verkenners" of wel speleologen vier jongens en twee meisjes gingen zaterdagmiddag het laby rint binnen en toen zij zaterdagavond niet terugkwamen, begon men naar hen te zoe ken. Er zijn twee in- of uitgangen van de grot. Een neergestort rotsblok had een van die uitgangen versperd en de andere was afgesloten door een „dubbele zwanehals". Kikvorsmannen doken daar van zondag tot maandagochtend. Het hele week-einde had het hevig ge regend en daarom was ook deze uitgang versperd. De rivier, die onder de grond door dit grottenstelsel loopt, was erg ge zwollen. ff»m. Tenslotte werd hét rotsfilote&svborde andere ingang optèblafcen. Toert gister avond het duister inviel, werden acyteleen- lampen gebruikt om de beide uitgangen te verlichten. Een van de kikvorsmannen is naar een ziekenhuis gebracht, wegens uitputting van het kruipen door met water gevulde tunnels, die niet breder waren dan een halve meter. Van twee kanten dron gen 23 redders toen het grottenstelsel binnen. NEW YORK (Reuter) Het UNO-secre- tariaat heeft bekendgemaakt, dat de hoog geplaatste Deense UNO-functionaris Povl Bang-Jensen, werkzaam op de afdeling voor politieke zaken en kwesties van de Veiligheidsraad, geschorst is in afwachting van een onderzoek naar zijn weigering om zich te houden aan de instructies van zijn meerderen. Bang-Jensen maakte deel uit van de staf van het secretariaat die was toegevoegd aan de speciale UNO-commis- sie welke een onderzoek heeft ingesteld naar het Hongaarse vraagstuk. De com missie hoorde onder meer de getuigenissen van Hongaarse ballingen over de opstand. De Deense functionaris heeft geweigerd officiële documenten over het werk van de commissie over te dragen aan het secreta riaat, dat deze stukken verzegeld wilde bewaren. Naar verluidt bevatten de stuk ken de namen van Hongaarse ballingen die voor de commissie getuigenis aflegden. Motie van wantrouwen KOPENHAGEN (UP) De voorzitter van de UNO-commissie inzake Hongarije, het Deense parlementslid Alsing-Ander- sen, heeft verklaard dat de weigering van Bang-Jensen een lijst met namen van ge hoorde getuigen af te geven, gezien kan worden als een „motie van wantrouwen" tegen de spoeiale UNO-commissie inzake Hongarije. Alsing-Andersen had uit New York het verzoek gekregen deze zaak ter hand te nemen. Het bleek hem. dat Bang-Jensen zijn zegslieden (getuigen) beloofd had hun namen niet tegenover derden te noemen. -Het feit dat hij zijn rapport ook niet als geheim wilde overhandigen, is volgens Al sing-Andersen een bewijs dat hij het se cretariaat niet in staat acht de namen ge heim te houden. Alsing-Andersen heeft voorgesteld de namenlijst te verbranden, maar hij weet niet of de UNO dit voorstel wil aanvaarden. OSLO (AFP) Het Noorse socialistische blad „Arbeiderbladet" meldt, dat de rege ring dezer dagen zal besluiten tot de bouw van een koopvaardijschip met atoomvoort stuwing. Een officiële mededeling hierover wordt binnenkort verwacht. Het Noorse instituut voor atoomenergie en het insti tuut voor scheepsbouwtechnisch onder zoek zijn volgens het blad van mening, dat er nu voldoende kapitaal voor de uitvoe ring van het project bijeengebracht is. De opdracht zal worden uitgevoerd door het instituut voor atoomenergie en er zal geen hulp van Amerikaanse raadgevers worden ingeroepen. Oorspronkelijk hebben vijf Noorse rederijen besloten de bouw van een atoomschip voor te bereiden. Later hebben er nog meer aan de financiering deelgenomen. LONDEN (Reuter) „De Sovjet-Unie beschikt over raketten voor korte en zeer lange het intercontinentale type af stand en haar strijdkrachten in Oost-Duits land bezitten alle wapens, om elke aanval af te slaan", aldus heeft radio-Moskou verklaard. „De Sovjet-Unie moet acht slaan op de gedragslijn der NAVO-lan- den. De westerse mogendheden pogen hun bewapeningswedloop te rechtvaardigen door te spreken over de Russische „drei ging", doch deze bestaat niet. De Sovjet- Unie heeft nog nooit een land aangeval len. Hoewel zij thans over raketten be schikt, welke van het ene vasteland naar het andere kunnen worden geschoten, heeft zij er zelfs nog nooit over gedacht om dit te doen", aldus radio-Moskou. WASHINGTON (Reuter) De opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa generaal Norstad, heeft in een vraaggesprek met het tijdschrift „News and World Report" gezegd, dat de Sovjet- Unie zal worden vernietigd als zij een aanvalsoorlog met raketten of op andere wijze zou ondernemen. Norstad betoogt, dat de NAVO de Russen voor ogen moet blijven houden, wat de gevolgen van agressie zijn. Op oorlogsleest De democratische senator Jackson, lid van de Congrescommissie voor de kern energie en van de Senaatscommissie voor de strijdkrachten, heeft in een televisie uitzending te Washington gepleit voor het bouwen van een Amerikaanse vloot van honderd door kernenergie-motoren voort gedreven onderzeeboten, die in staat zou den zijn raketten af te vuren. Hij acht dit een passend antwoord op de dreiging van een Russische aanval. Senator Jackson zei van oordeel te zijn, dat de Verenigde Staten hun programma voor de vervaar diging van raketten zouden moeten uitvoe ren, alsof het land in oorlog is. Voor zijn nieuwjaarspremière was de toneelgroep „Theater" onder de gastregie van A. Defresne „De Trojaarfèe vrouwen" van Euripides aan het instuderen. Op me disch advies moest de hoofdrolvertolkster Willy Haak de repetitie echter staken. De directie heeft daarom besloten op korte termijn een nieuw stuk in studie te ne men. Op 1 januari wordt nu het Ameri kaanse blijspel „Visit to a small planet" (bezoek aan een klein planeetje) van Vidal onder regie van Elise Homans, met in de hoofdrollen Robert de Vries en Richard Flink, opgevoerd. NEW YORK (Reuter) Groot-Brittan- nië is bereid met Griekenland en Turkije over een oplossing voor de kwestie-Cyprus te spreken, zo heeft Allan Noble, de Brit se UNO-vertegenwoordiger in de politieke commissie van de UNO-Assemblee, mee gedeeld. Hij zei dat Groot-Brittannië elk voorstel dat zowel de Griekse als Turkse regering aanvaardbaar lijkt in welwillen de overweging zal nemen. „Wij hebben ook strategische verantwoordelijkheden op Cyprus, die doelmatig beveiligd moe ten zijn," aldus Noble. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Evangeles Averoff, zei teleurge steld te zijn over de Britse mededeling. Hij had verwacht, dat Groot-Brittannië goed nieuws zou hebben aangekondigd. „Wanhoop leidt tot excessen, die een voor bode zijn van wat nog komt." Averoff zei de Britse stappen, zoals het vervangen van gouverneur Sir John Harding en het afschaffen van bepaalde noodmaatrege len, onvoldoende te achten. Een veran dering van politiek is nodig. Hij gewaagde met dankbaarheid van de houding der Britse Labourpartij, blijkens haar resolu tie over het Cyprische probleem. De Turk Selim Sarper verklaarde dat het feit, dat Griekenland de UNO-voor- stellen tot het voeren van onderhandelin gen heeft verworpen, de enige factor is waardoor de oplossing van het vraagstuk wordt uitgesteld. Pogingen om een een zijdige oplossing te forceren met behulp van een tactiek, gebaseerd op terrorisme, propaganda en verdraaiing van de feiten, kunnen niet met succes bekroond worden. Volgens Sarper is het tijd de kwestie-Cy prus tot haar werkelijke proporties terug te brengen. De Rus Peive beschuldigde de Britten van het onderdrukken van de Cyprische bevolking. Volgens hem onthult de ver banning van aartsbisschop Makarios de werkelijke bedoeling van de Britten, na melijk het handhaven van het koloniale bewind tegen elke prijs. Relletjes en arrestaties NICOSIA (Reuter) Op Cyprus heb ben zich maandag de dag waarop het debat óver Cyprus in de UNO-Assemblee begon ernstige ongeregeldheden voor gedaan. Ten minste 84 mensen, onder wie achttien leden van de Britse veilig heidsstrijdkrachten, werden gewond; 133 Cyprioten zijn gearresteerd. In vele plaatsen werden betogingen gehouden en moest de politie relletjes de kop in druk ken. Opvallend was dat er vele meisjes aan de demonstraties deelnamen. De Britse soldaten moesten van hun vuur wapens gebruik maken om zich te kunnen onttrekken aan de aanvallen van mannen en vrouwen van alle leeftijden. In de hoofdstad Nicosia heerste een gespannen toestand, maar er kwamen geen ernstige incidenten voor. Wel lag het werk stil, omdat de EOKA de Cyprische ver zetsorganisatie een staking van 24 uur had uitgeroepen. Er verschenen alleen Turkse kranten. Onder toezicht In Athene was een sterke politiemacht, gesteund door soldaten, op de been om betogingen van studenten te voorkomen. De politie verbood een massabetoging te houden, maar stond toe dat de studenten onder politietoezicht bijeenkwamen in een theater. De wachten voor de Britse en Turkse ambassades en consulaten waren versterkt. ITALIAANSE SOPRAAN CARMEN TOSCHI CARFI OVERLEDEN De Italiaanse sopraan Carmen Toschi Carpi is vanmorgen vroeg in haar woning in Milaan na een langdurige ziekte op 74- jarige leeftijd overleden. In haar glorie tijd vierde Toschi Carpi triomfen in Zuid- Amerika en Europa waar ze dikwijls op trad aan de zijde van de onlangs over leden tenor Benjamino Gigli. ^<»cocooooooooo=ccciccoooocccco3ccccocccccooococoa:cooco: OTTAWA (UP). - Iemand, die zich „mr. Borderwayne" noemde, belde maandagmiddag de Indonesische am bassade in Canada op met de mede deling: „Ik heb een bom in uw huis geplaatst. Binnen 48 uur ontploft hij". De politie liet onmiddellijk alle 22 ambassade-employe's het huis verlaten en opende een grondig onderzoek, dat echter niets opleverde. De inspecteur van politie, James Cameron, sprak later als zijn mening uit, dat hier sprake was van een misplaatste grap. De politie is uit het huis teruggeroepen, maar patrouilles in de buurt hebben opdracht gekregen het gebouw scherp in het oog i te houden. De Indonesische ambassadeur, dr. Vambertus Palar, deelde mee, dat die mr. Borderwayne zich omschreven had als vriend van kapitein Westerling. Vooral het noemen van deze naam had opzien gebaard. Het werk op de am bassade gaat nu weer gewoon door. »CCOOOX<XO333DOCOCCCOCCCCO=OCXO3coddccoooo30OCOO©D«XXX Van een speciale medewerker) Goud dit magische woord heeft een kleine eeuw ge leden voor het eerst de aandacht van Australië op Nieuw- Guinea gericht. Op het gerucht van goudvondsten werd in 1876 te Sydney een maatschappij tot kolonisatie van Nieuw- Guinea opgericht. Maar het gerucht bleek vals en de onderneming ging niet door. Tien jaren later drongen weer berichten tot Australië door over de ontdekking van goud bij de zendingspost Port Moresby. Er ontstond een kleine Het keizerrijk van Wil helm I bezat tot 1884 nog geen enkele kolonie. Bis marck, die tot dusver alleen belangstelling voor Europa had getoond, kwam tot een ander inzicht en de Duitsers gingen de wereldkaart af zoeken naar onbezette kus ten. In 1884 kwamen zij plot seling op het koloniale toneel met de bezetting van Oost- Afrika, Zuidwest-Afrika, To go en Kameroen, alsmede de noordkust van oostelijk Nieuw-Guinea. Het was niet de Duitse regering, die zich hier vertoonde, maar een par ticuliere maatschappij, de „Deutsche Neu-Guinea Com pagnie". Zij doopte het ge bied Kaiser Wilhelmsland en de voor de kust gelegen ei landen Bismarck-archipel. Vijftien jaar lang bleven Kaiser Wilhelmsland en Bis- marckeilanden particulier be zit, maar in 1899 droeg de „Neu-Guinea Compagnie" alle rechten over aan het keizerrijk, dat in overeen stemming met de Nederland se opvatting de 141ste lengtegraad als grens be schouwde. Inmiddels was de rest van Oostelijk Nieuw-Guinea Brits bezit geworden. Zodra de Duitsers op de noordkust waren ver schenen, had Engeland zich gehaast de zuidkust te bezetten. In 1895 werd een Engels-Nederlands tractaat gesloten, waar bij de rivier Fly als grens werd vastgesteld. Van enig daadwerkelijk Nederlands ge zag op Westelijk Nieuw Guinea was toen nog geen sprake, al stond dit gebied reeds lang onder Nederlandse souvereiniteit. In 1828, tijdens het bewind van Du Bus de Ghisignies in Nederlands-Indië, was offi ciéél bezit genomen van Nieuw Guinea tot de 141ste lengtegraad. Het zou echter tot 1898 duren alvorens daar de eerste be stuursposten werden gevestigd (in Mano- kwari en Fakfak), na herhaalde Britse klachten over strooptochten van volks stammen, afkomstig van Nederlands terri toir, en nadat in 1896 de gouverneur van het Engelse gebied zelfs een tuchtigings expeditie aan onze zijde van de grens had moeten houden. Papua-Act In 1905 begon het Australische bewind over Oostelijk Nieuw-Guinea. In dat jaar droeg Engeland zijn gebied bij de „Papua Act" over aan Australië, dat het als „terri tory of Papua" in bezit nam. De rest van „goldrush", maar de gelukzoekers uit Australië keerden on- verrichterzake terug. Het goud, dat er inderdaad was, zou pas later worden gevonden. Oostelijk Nieuw-Guinea was toen nog niemandsland. Be halve de zending en de missie had niemand er belangstel ling voor getoond. De eerste blanken, die een deel van dit niemandsland in bezit namen, waren niet Australiërs of Engelsen, maar Duitsers. Nu Nederlanders en Australiërs zich verbonden hebben om zich toe te leg- ken op coördinatie van de ontwikkeling van Oost en West Nieuw Guinea, ver dient ook het door Australië beheerde deel van ,,'s werelds op-één-na-groot ste eiland" onze interesse. Een specihle medewerker zond ons een artikel hierover, dat nog door een ander zal worden gevolgd. de Eerste Wereldoorlog in 1914 prompt door Australische troepen bezet. In 1920 verklaarde de Volkenbond het tot man daatgebied, in 1946 werd het op grond van het handvest 'der UNO een „Trustgebied". Dit impliceert, dat Australië jaarlijks aan de Algemene Vergadering der UNO verslag moet uitbrengen over het bestuur van het ex-Duitse gebied, dat nu „Territory of New Guinea" heet. Ook over „Papua" moet trouwens rapport aan de UNO worden uitgebracht, als zijnde een gebied zonder zelfbestuur (zoals ook onze regering elk jaar rapporteert over Nederlands Nieuw- Guinea). De beide Australische „territories" wor den thans op grond van de „Papua and New Guinea Act" als één administratief Oostelijk Nieuw Guinea, het Duitse ge- geheel bestuurd. Aan het hoofd staat een jongst deelte dus, werd bij het uitbreken van „administrator", brigadier D. M. Cleland. tot 80 Er is een wetgevende raad van 29 leden, onder wie drie inheemsen. Dezen worden door de gouverneur-generaal van Australië benoemd, evenals alle niet-inheemse leden, op drie na. Drie leden worden namelijk gekozen door de Australische ingezetenen, niet-ambtenaren. De wetgevende raad komt doorgaans tweemaal per jaar bijeen. Hij heeft de be voegdheid verordeningen te maken ten be hoeve van de rust, orde en goed bestuur, welke door de „administrator" moeten wor den goedgekeurd. Voorts is er een uitvoe rende raad van tenminste negen ambtena ren, welke de „administrator" ter zijde staat. De inschakeling der inheemsen in het plaatselijk bestuur is een verre van een voudige zaak, gezien de moeilijke ver bindingen, de dunne bevolking en het gebrek aan gemeenschappelijke belangen. Vele dorpsgemeenschappen staan geheel op zichzelf en leven onderling op voet van oorlog, terwijl het aantal dialecten on telbaar is. In een en dezelfde locale raad zijn vaak vier of vijf verschillende taal groepen vertegenwoordigd. Van het totale landoppervlak van Australisch Nieuw-Guinea is volgens de jongste rapporten aan de UNO thans 75 BONN (DPA). - De Westduitse commissie voor kernenergie, waarin atoomdeskundi gen, industriëlen en vakbondsvertegen woordigers zitting hebben, heeft onder voorzitterschap van minister Balke een program goedgekeurd dat voorziet in de ontwikkeling en bouw van kernreactors met een vermogen van een half miljoen kilowatt voor 1965. Het program, dat ook voorziet in produktie van materiaal voor het kernonderzoek, zal tot 1965 2,2 tot 2,4 miljard mark vergen, een bedrag dat door de staat en de zakenwereld bijeen gebracht zal worden. De commissie heeft een voorstel van minister Balke aangenomen om een com missie op te richten die toezicht moet hou den op de veiligheid bij het kernonderzoek. De leden van de commissie zullen volledig onafhankelijk zijn. Na de bijeenkomst van de commissie ontving minister Balke een delegatie Fran se atoomdeskundigen onder leiding van de leider van de Franse commissie voor kern energie, Guillaumat. Men neemt aan, dat zij de besprekingen hebben voortgezet die reeds eerder begonnen zijn over het kern onderzoek in Franrijk en West-Duitsland en over de samenwerking binnen de Euratoom. In januari zal de werkgemeenschap voor „kernfysica", waartoe de meesten van de achttien atoomgeleerden van Göttingen behoren die enige tijd geleden waarschuw den tegen het gevaar van kernproeven, in Bad Godesberg bijeen komen. Men ver moedt, dat zij ook over de gevaren der kernenergie zullen praten. percent onder bestuur gebracht. In Voorschoten is gisteravond de kisten fabriek van de firma Van Steijn uitgebrand waarbij de gehele inventaris verloren is gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat vonken uit een brandende kachel zijn gevallen. Het vuur, dat aangewak kerd werd door de sterke wind, breidde zich zo snel uit, dat de brandweer van Voorschoten vrijwel machteloos tegen de vuurzee stond. Zij werd later geassisteerd door de brandweer van "Wassenaar, door ploegen van de plaatselijke B.B. en door een brandweerploeg van het marine-op komstcentrum in Voorschoten. Het bleek echter onmogelijk de fabriek te behouden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Op verzoek van de fiscale recherche te Rotterdam heeft de ontvanger der belas tingen in Den Haag de tandtechnicus J. v. W., directeur van de vroegere Vacupan- en Evipaninstituten te Rotterdam, laten gij zelen. Nadat Van W. een straf van acht maan den in de Haagse gevangenis had uitge zeten wegens het doen van een valse be lastingaangifte over het jaar 1955, is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring. De belastingdienst heeft nog een vordering op hem van enkele miljoenen guldens over de periode 1953 tot en met 1956. Het was de gewoonte van de tandtechnicus, nimmer aangiftebiljetten in te sturen. Hij werd ambtshalve aangeslagen. Over 1955 moest hij door een bepaalde zaak, welke tegen hem liep, wel een biljet inzenden, wilde zijn zaak niet worden geëxecuteerd. Dit deed de accountant Z. uit Rotterdam voor hem. Het bleek echter dat er onjuiste cij fers waren ingevuld. Zowel Van W. als Z. werden gearresteerd. Bij het onderzoek, dat de fiscale recherche toen instelde, kwam aan het licht dat Van W. jarenlang veel te weinig belasting had betaald. Hij is nu gegijzeld. Hij zou belangrijke bezit tingen in het buitenland hebben, welke te gelde kunnen worden gemaakt. Ook tegen de accountant Z. is een ver volging ingesteld. Gisteravond heeft een 64-jarige bewo ner van een rusthuis aan de Maliebaan te Utrecht, die daar met proefverlof uit de rijksasylinrichtingen te Avereest werd ver pleegd, zijn slaapkamer in brand gestoken, omdat hij naar Avereest terug wilde. Di rect daarna heeft hij het rusthuis verlaten om zich aan het hoofdbureau van de po litie te gaan melden. Het brandje kon met schuimblusser worden gedoofd. De dader is door de politie opgesloten. De rechtbank te Rotterdam heeft een 34-fabrieksarbeider uit Rotterdam wegens mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Hij had op 1 juli j.l. zijn 4-jarig zoontje een schop gegeven,zodat het anderhalve meter verder tegen een deurpost was ge smakt. Later is het ventje overleden. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen (4de pred.pl.) H. Vollenhoven te Maassluis te Schoondijke H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac.-J. B. Vogelaar); P. C. de Vries te IJselmonde, die bedankte voor Middel burg (vac.-W. J. de Meister). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Enschedé-west H. W. Eer- land te Lisse en Th. Butters te Wilder- vank. Bedankt voor Schiedam D. Slagboom, 's-Gravenzande. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Kralingen in samen werking met Bergschenhoek G. Spijker te Bedum.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11