Jeugdboekenexpositie door wethouder Geluk geopend Vreemde gang van zaken bij koop van grond door J.L.V.T. kerstkaarten Voorzitter van „De Tulp" waarschuwt tegen individualisme in bollenvak Zandvoorts oudste inwoonster werd honderdtwee jaar i Boekhandel VEKO Voortzetting der Beethovencyclus ECONOMISCHE POLITIERECHTER Haarlemse rechtbank Zaak tegen accountant verdaagd tot 23 december Burgerlijke Stand van Haarlem door Herman Krebbers en Robert Weisz Examens Tragedie in Indonesië wmmmmm LUNCHROOM - RESTAURANT Directeur circuit adviseert over aanleg testbanen J. M. Hartogh sprak over zeesleepvaart Gestaafde filmmiddag voor Nederlandse huisvrouwen UIT STAD EN STREEK ZOEKT U 'N DRUKKER Tegen extra vakheffing voor beursbouw Wim Kan ziek Kinderboeken in Haarlems raadzaal Opstel- en klcurwedstrijd voor Haarlemse scholieren DINSDAG 10 DECEMBER 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse economische politierech- Tr:_r. u „„fi1„UJ mr. J. D. Vink, heeft maandagmiddag lp0behandeling voortgezet van de op 23 vpmber geschorste zaak tegen een boer "ovrllste uit Britswerd in Friesland die Trecht stond omdat hij de wet op de ver- eemding van landbouwgronden zou heb- |r overtreden. De verdachte had drie lcelen grond in Akersloot plus een wo- 1 en een schuur te koop aangeboden n het Intercommunaal Lichaam Ver- liKing Tuinbouwgronden in Beverwijk lor een bedrag van 35000.-. Na enkele onderhandelingen werd men het eens ,oor f 30.000.- maar de grondkamer in Haarlem bepaalde de prijs op 24.000.-. ne verdachte ging met dit bedrag niet akkoord maar zowel de directeur van het IL.V.T. als de secretaris van dit lichaam verzekerden de boer dat er dan wel een andere regeling voor gevonden zou wor den. De oplossing was te lezen in het koop contract, waarin als prijs voor de grond I 24.000.- werd vermeld terwijl de eige naar voorts 6000.- voor ondervonden economisch nadeel zou ontvangen. En deze bepaling nu was in strijd met de wet op de Vervreemding van de land bouwgronden. Na enkele vragen van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, werd duidelijk dat het initiatief tot het opnemen van deze volgens de officier fictieve clausule in de akte uitgegaan was van het ADVERTENTIE TTYYYYYVYVYYYYVYYTYYYYTTTYTY UITGEBREIDE COLLECTIE. met Nederlandse, Engelse, Franse of Duitse tekst ZIJLSTRAAT 98 iUAAAAAAAAA Telefoon 11706 Viereneenhalf uur heeft de Haarlemse rechtbank maandag besteed aan de be handeling van de zaak tegen een vieren- vijftigjarige accountant uit Haarlem, verdacht van het doen van onjuiste op gave voor de inkomstenbelasting en vals heid in geschrifte, waarna zij de behan deling verdaagde tot maandagmorgen 23 december, om de verdachte in de gelegen heid te stellen opnieuw het strafdossier te bestuderen. „De rechtbank wil u het volle pond geven," aldus de president. !n ons blad van maandag hebben wij reeds mededelingen gedaan over de och tendzitting en de verklaringen van de hoofdcontroleur der belastingen te Amster dam, de heer G. de Vries. Des middags is de tweeënveertigjarige slager uit Haarlem als getuige verhoord, voor wie verdachte de boeken heeft bij gehouden. De slager heeft in 1949 een zaak geopend en de accountant aange steld als boekhouder. Aanvankelijk gaf de slager éénmaal in de maand op welke zijn inkomsten per week waren. Na enke le maanden had de verdachte, aldus de slager, meegedeeld, dat het niet meer no dig was een opgave te doen van de in komsten. Die kon hij wel schatten. De slager maakte hogere winsten dan andere slagers en het was niet uitgesloten dat zijn collega's in moeilijkheden zouden ge raken bij de belastingen, aldus had ver dachte meegedeeld. Ook moest de getui ge er rekening mee houden dat er slechte jaren konden volgen. Voorts deelde de slager mee dat in zijn boeken leningen van 2.000 tot 24.000 werden genoteerd en afgeboekt, welke leningen niet waren aangegaan. Drie dames, die in de afgelopen jaren op. het kantoor van de accountant hadden gewerkt en belast waren geweest met het bijhouden van boeken van cliënten, onder meer van de slager, verklaarden, dat zij wel juiste opgaven ontvingen van de uit gaven van de slager, maar niet van de inkomsten. Deze werden geschat en met potlood genoteerd. De rechtbank hield zich enige tijd .bezig met de vraag waar een bedrag van tien duizend gulden gebleven is, dat als „zwart geld" ontvangen was bij een verkoop van een boerderij in Oude Tonge. De ver dachte behartigde de belangen voor een familie en bij het vooronderzoek had hij de namen van enkele familieleden ge noemd aan wie hij het bedrag of een deel van het bedrag geschonken had. De ver- Waringen bicken niet juist te zijn en voor de rechtbank verklaarde hij in de ver onderstelling te verkeren het geld aan oen der familieleden van zijn opdracht gever te hebben ter hand gesteld. Hierna werd de zitting verdaagd tot 23 december. HAARLEM, 9 december 1957. ONDERTROUWD: K. Hogendijk en M. 1 Vintges;- R. G. Greve en M. A. E. Al ters; J. J. Geerdes en A. E. Heeman; J. A. Haandorp en J. M. Hartman. BEVALLEN van een zoon 7 dec.: Th. M. Th, Sars-Van der Wielen; G. Hol-Van Borre; 8 dec.: W. Kleinloch-Van Reeden; W. E. Vogelaar-Stavinga; A. E. Driehui zen-Veldhui; zen van Zanten; 9 dec.: H. C. Hulsebosch-Kaasenbrood; J. J. J. van Schie-Janzen; D. J. S. Bouma-Vergaij; L. 0- Kruijff-Van Urk. BEVALLEN van een dochter: 7 dec.: H. Havenaar-Van Zalen; A. M. Lensing- -ousins; C. P. Biex--Mouwen; 8 dec.: A. frins-Boerrigter; M. H. ter Smitten-War merdam; 9 dec.: H. M. Hobbelen-Vivie; C. Venema-Schiffer. OVERLEDEN: 5 dec.: J. van Strijen, 35 Zuider Buiten Spaarne; 6 dec.: H. D. Vosse, 81 j., Jelgersmastraat; C. Rietveld- 78 j., Crayenesterlaan; J. Rasker-Gui- ^ema, 89 j., Wagenweg; 7 dec.: Th. Does- ^rg, 77 j„ Westerhoutstraat; P. van Kleeff, 98 j„ Pijlslaan; M. M. van Schaick, J9 m., Van Nesstraat; 8 dec.: W. Heitlager. L Hieronymus van Alphenstraat. secretariaat van de I.L.V.T. Mr. Wiarda was in zijn requisitoir van mening dat de tenlastelegging volkomen bewezen was omdat de betreffende clausule over het economisch nadeel pas in de akte was op genomen nadat de grondkamer bezwaren had geopperd. Voorts deelde de officier van Justitie mee dat dit niet de eerste keer is dat er bij het I.L.V.T. een derge lijke transactie heeft plaats gehad. Tegen de verdachte eiste hij tenslotte een geldboete van vijfduizend gulden, sub sidiair zes maanden hechtenis. De boer verdedigde zichzelf door er op te wijzen dat hij volkomen te goeder trouw had gehandeld en dat hij geheel buiten de onderhandelingen van het be stuur van het I.L.V.T. had gestaan. De politierechter was mèt de officier van Justitie van oordeel dat hier een strafbaar feit was gepleegd omdat de clausule over de zes mille volkomen niet ter zake deed. Mr. Vink was echter voorts van mening dat de verdachte inderdaad had mogen afgaan op de mededelingen van de directeur, de secretaris en een ambte naar van het I.L.V.T. en daarom ontsloeg hij hem van rechtsvervolging. Op de tweede auditie van de totale reeks duosonates van Beethoven door de violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz kwamen maandagavond in de Haar lemse Concertzaal de briljante Derde in Es, de frisse Vijfde in F, de dartele Twee de in A en de niet minder opgewekte Der de in G aan de beurt. Hiermee is een alge meen karakter van de composities aange duid, maar zij zouden niet zijn wat zij zijn zonder hun contrastwerking van de meer ingetogen lyrische middendelen, al dus van de expressieve Adagio's in III en IV, van het melancholische Andante in a in II en van het gracieus gemoedelijk tempo di minuetto in VIII. Dit alles hoort organisch bij elkaar, als eb en vloed, als licht en donker, maar het verraadt als ge heel een optimistische kijk op het leven en de vitaliteit van de jeugd. Het is hier nog niet de Beethoven, die met andere dan zuiver muzikale problemen zijn com posities wil belasten. En zo is het dan ook een ideale kamermuziek, die echter tech nisch het terrein van het veelvuldig ge pleegde amateurisme van de achttiende eeuw ontgroeide en een beroep doet op eersterangs kunstenaars, in welke rich ting Mozart trouwens reeds voorgegaan is. Wij kwamen uiteraard deze avond pp dit punt van de compleet verantwoorde ver tolking niets tekort. Herman Krebbers met zijn edele viooltoon en zijn tempera mentrijk beheerste techniek en Robert Weisz, de jeugdige Hongaarse pianist, met zijn parelend spel en smaakrijke muzikali teit, toonden zich wederom een geestelijk naar elkaar toegegroeid duo, dat de muzi kale conversaties van Beethoven leven en bezieling gaf. En dan zegt men weer: ge lukkig zij die oren hebben om dit muzi kale schaakspel te volgen en het innerlijk te verwerken, maar gelukkig bovenal zij. die in staat zijn er zich op af te stemmen en het tot een klinkende realiteit te ma ken en aldus de waardige tolken van de toondichter te zijn. De laatste avond van de cyclus volgt op 27 december. Dan zijn de Vierde, de vir tuoze Negende (de Kreutzersonate) en de levensrijpe Tiende aan de beurt. Wanneer daar de Concertzaal niet voor volloopt, is er reden om aan de beschaafde muzikali teit van de Haarlemmers te gaan twij felen. Want, gezien de artistieke erva ringen die Krebbers en Weisz ons op de twee voorbije audities schonken, mag dit besluit van hun cyclus de hoogste ver wachting wekken. Terecht toonde «het pu bliek zich na afloop van het programma opgetogen en dankbaar. Het verwierf door de hartelijke reactie nog een heerlijke toe gift: het slotdeel uit Mozarts Sonate K.V. 454, genoeg om in een gelukzalige stem ming naar huis te gaan. Jos. de Klerk •s-Gravenliage. Koninklijk Conservatorium: di ploma piano cl: G. W. Akkerhuis, Wassenaar; M. J. Akkerhuis- Kuyvenhoven, Wassenaar: A. J. Boone, Scheveningen: M. H. A. Boshuizen-Vleu gels. 's Gravenhage; mej. L. M. Evers, 's Graven- hage; A. F. Hartsuiker (m.o. voor muzikale eigenschappen), Buthoven; W. Jansen.'s Graven hage; mei. H. Postema, "s Gravenhage; me). A. van Romunde, 's Gravenhage; C. M. Telders- Hartman, 's Gravenhage: P. J. A. van der Valk, Delft; H. L. M. Weber, Rijswijk (Z.H.). Diploma piano c2: mej. E. B. Jas, 's Gravenhage: I. J. Landheer, "s Gravenhage; J. C. Snijders-Rcnee, 's Gravenhage; J. A. Stokkermans (m.o. voor virtuositeit, algemene muzikale en pianistische eigenschappenLeiden. Diploma klavecimbel c2. J Chr. v. d. Meer (m.o. voor virtuoze eigen schappen). Leiden. Diploma zang cl: mej. M. L. Been. Rijswijk (Z.H.); Y. J. Houtsmuller-Noe, Utrecht; G. C. Koppejan-Wilod Versprille, s Gra venhage; J. Ruys. 's Gravenhage; mej. E. Ver hagen, 's Gravenhage. Diploma zang c2: H. Em- mink, Boskoop. Diploma viool cl: me). H. S. Loon, 's Gravenhage; H. Chr. Tim. 's Gravenhage. Diploma viool c2: J. Gerretsen (m.o. voor alge meen vioïistische eigenschappen).'s Gravenhage. Diploma viool cO: H. Mizee. Oegstgeest. Diploma altviool cO: H. v. d. Velde (m.o. voor virtuoze eigenschappen), 's Gravenhage. Diploma violon cel cl: R. van Ast (m.o. voor muzikale eigen- schappen). Delft. Diploma violoncel c2: E. Abas. Enschedé; H. C. Sekreve (m.o. voor violoncellis- tische eigenschappen), 's Gravenhage. Diploma contrabas cO: G. Weers (m.o. voor muzikale eigenschappen), 's Gravenhage. Diploma school muziek c2: A. J. Boone. Scheveningen; A. Q. M. Giezeman-Krook. Warmond; W. Jansen, 's Gra venhage; J. M. J. Schouten (m.o. voor muziek- pedagogische eigenschappen). Rijswijk (Z.H.): J. I. Vriends, 's Gravenhage. Diploma fluit cl: mej. A. Snellen, 's Gravenhage. Diploma trompet cO: H. van Dijk, Rotterdam; L. Vleeschouwer, 's Gra venhage. Diploma trombone cO: B. Dekker (m.o. voor muzikaliteit), 'e Gravenhage. Diploma hoorn cO: A. J. M. Gardien, Wateringen: P. Gouderjaan (m.o. voor virtuoze eigenschappen), Linschoten. Diploma slaginstrumenten cO: J. J. Langelaan. Voorburg. Utrecht. Kandidaatsexamen Germaanse lette ren: H. D. Meijering. Doesburg. Kandidaatsexa men klassieke letteren: H. A. v. d. Bijllaardt. Am sterdam. Semi-artsexamenK. R. Brinkman, Utrecht; A. F. I. Chang Slung Pang. Utrecht; J. Geldof. Utrecht; C. Lageweg, Heenvliet; mej. J. A. v. Leerzem, Bilthoven: C. J. Marinkelle. Den Haag. Artsexamen: S. Hiemstra, Menaldum (Fr.); mej. A. de Jong, Maarssen: J. A. F. M. Lijten, Bergen op Zoom; mej. M. G. Nieuwehuis. Utrecht: J. F. G. Siegers, Helmond. Utrecht. De heer B. F. Visser is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd op een proefschrift getiteld: „Clinical gas analysis based on thermal conductivity". Wageningen. Ir. J. H. van der Veen, geboren te Winschoten, is bevorderd tot doctor in de land bouwkunde op een proefschrift, getiteld: ..Stu dies on the inheritance of leaf shape in nicotiana tabacum L". Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men Engelse taal en letterkunde: H. Zeldcnrust, Zeist. zou men het geval kunnen noemen, waarvan een vrouw met enkele kleine kinderen het slacht offer is geworden. Zij huwde inder tijd in Indonesië, doch de man ver waarloosde zijn gezin en een schei ding van tafel en bed was het gevolg. Toen de toestand van haar ondraag lijk werd, evacueerde zij naar Neder land. Haar man wist met behulp va.n Indonesische „wetten" een volledige scheiding door le drijven en nu zijn moeder en kinderen in Nederland aan hun lot overgelaten. Zij moeten leven van een kleine ondersteuning en in hun gezin zullen dit jaar geen kerstboomlichtjes branden Tenzij het resultaat van de inza meling voor de „Stille Armen" het comité in staat stelt, in dat gezin wat vreugde te brengen in de vorm van een bescheiden extra-gave. Helpt het comité om in dit en andere gezinnen het Kerstfeest een kleine garnering te geven, waardoor zij in hun kommervol bestaan althans één dag van gezamenlijke blijdschap kunnen vieren. Stort uw gave op ons giro n u m- mer 2 7 3 1 0 7 onder vermelding „Voor de Stille Armen", of bezorgt haar aan onze loketten. Velen gingen u reeds voor - laten velen in de resterende dagen door uw voorbeeld wor den geïnspireerd. CCÖOOOCOCCODOCOCOCCCCOOCC03DCOOOOCOODCOCCCODCCCCOCOCCCCO 'fy In de algemene vergadering van de ver eniging „De Tulp", die maandagmiddag in het Krelagehuis in Haarlem is gehouden, heeft de voorzitter, de heer Chr. Eggink, een krachtig pleidooi gehouden voor de noodzakelijke eenheid om versnippering van krachten in het bollenvak te voor komen. Het bioembollenvak is volgens de heer Eggink op de verkeerde weg, doordat velen zich niet aan de gewijzigde situatie willen of kunnen aanpassen. Men zal in gezamenlijk overleg moeten trachten de export te bevorderen. Dient men echter alleen zijn persoonlijke belangen, dan zal er nooit eén einde aan het touwtrekken komen. Pas als men voldoende samen werkt en een doeltreffende reclame voert zal men abnormale overschotten kunnen vermijden. De vakgenoten zijn zeer indi vidualistisch, maar zullen meer sociaal voe lend moeten worden. Pas dan zal men de grote concurrentie van buitenaf kunnen weerstaan. De voorzitter memoreerde de scherpe critiek op het besluit van het bestuur van het P.V.S. om eventuele overschotten uit de surplusheffing te reserveren, maar bracht ook de vergadering van de vereni ging in herinnering toen hierover moest worden beslist Slechts 35 personen waren aanwezig, die met elkaar 106 stemmen uitbrachten. Bij de stemming over het areaal telde men echter 1535 stemmen. Een zeer typerend verschil. De behandeling van de agenda leverde geen moeilijkheden op. De voorstellen en Zandvoorts oudste inwoonster, me vrouw Jannetje van der Mey beter be kend als tante Jans de Kraai, is maan dag honderdentwee jaar geworden. Onder overgrote belangstelling heeft zij haar verjaardag gevierd. Vele Zandvoorters hebben hun medeleven getoond. De .jarige heeft vele bloemen en andere geschen ken in ontvangst mogen nemen. Tante Jans was de gehele dag onver moeibaar en liet niets aan haar aandacht voorbijgaan. Zelfs de liedjes van vroeger zong zij mee. In de loop van de dag kwamen onder meer gelukwensen pastoor P. van Die pen en de gemeente-arts, dokter J. van der Meer, alsmede hei; dagelijks bestuur van het comité voor ouden van dagen, dat een fles reukwater schonk. De in Zand- voortse klederdracht gestoken folklorever- eniging „De Wurf" was ook present. In de avonduren vierde de honderdentwee jarige het feest in de kring van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Om kwart voor tien bracht de burgemees ter. mr. H. M. van Fenema, haar verge zeld van zijn echtgenote een bezoek. Door ambtsbezigheden was hij piet eer der in de gelegenheid geweest tante Jans te feliciteren. In een hartelijke toespraak richtte de burgemeester zich tot de oudste inwoonster van zijn gemeente. Tot grote verrassing van de jarige bracht Zandvoorts Mannenkoor haar een serenade. Het koor zong een zestal num mers. Spontaan zong de jarige het Zand voorts volkslied mee. ADVERTENTIE Echt weer eens iets anders DINEREN BI} FRANKEN. Halve kip. Appelmoes, gebakken aardappelen 4.25 Tot 8 uur geopend. GR. HOUTSTRAAT BIJ DE GR. MARKT. De heer J. Th. B. Hugenholtz, direc teur van het circuit van Zandvoort, zal op uitnodiging van de directie van de Standard Motor Company in Coventry optreden als adviseur bij de aanleg van nieuwe testbanen voor auto's bij die fa brieken. De heer Hugenholtz zal op 15 de cember naar Engeland vertrekken en 20 december weer in Zandvoort terugkeren. Tante Jans met een van haar zesen vijftig kleinkinderen. In tegenstelling tot de koopvaardij heeft de zeesleepvaart toch nog wel een roman tisch tintje overgehouden, aldus de heer J. M. Hartogh aan het begin van zijn le zing, die hij maandagavond op uitnodiging van het Algemeen Nederlands Verbond in restaurant Brinkmann in Haarlem hield. De heer Hartogh, die in dienst is van L. Smit en Co internationale sleepdienst, kwam, na een korte inleiding van de voorzitter van het Verbond, mr. C. M. J. de Jongh, aan het woord. Ondanks de ge ringe opkomst -van de leden werd het een leerzame avond. De heer Hartogh begon met iets te ver tellen over de geschiedenis van de zee sleepvaart. In 1840 gebruikte reeds een Engelsman een klein stoombootje om zeil schepen de haven binnen te slepen. De Hollanders waren er als de kippen bij om dit idee over te nemen en F. Smit uit Kinderdijk begon al gauw een binnen- sleepvaartdienst om grote zeilschepen van Hellevoetssluis naar Rotterdam te slepen. In 1842 werd een rederij opgericht en toen in 1870 de Waterweg in gebruik genomen werd, was de sleepdienst" van Smit ook daar te vinden. Men bleef niet op de binnenwateren, al spoedig trok men ook naar buiten en dit was mogelijk omdat in de loop der tijden de machines krachtiger waren geworden. De zeilvaart stierf echter uit en er moest naar ander werk worden omgezien. Dit werk werd gevonden in het slepen van zwaar baggermateriaal naar alle de len van de wereld en langzamerhand is het verslepen van dit materiaal uitge groeid tot het verslepen van alle mogelij ke objecten, van droogdokken tot slagsche pen toe. De concurrentie was echter groot, niet alleen met het buitenland, maar ook binnenslands. Maar ondanks oorlogen, felle concurrentie en tegenslag heeft Ne derland de eerste plaats op zeesleepgebied behouden. De heer Hartogh memoreerde nog de verliezen aan vloot en bemannings leden tijdens de oorlog, maar daar stond tegenover dat men vaak in deze tijd uit nemende prestaties van plichtsbetrachting heeft meegemaakt. Na de lezing werden er lichtbeelden ver toond, aan de hand waarvan de heer Har togh uitleg gaf. De korte film, die na de pauze gedraaid werd gaf een beeld van de berging van verscheidene wrakken uit het Suez-kanaal waar de Nederlandse bergers de naam van hun vaderland hebben hoog gehouden. Aan het slot van de avond dankte mr. C. M. J. de Jongh de spreker voor zijn medewerking en overhandigde hem als aandenken een boek. Opening zusterhuis. De Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zal vrijdagmorgen het gerestau reerde zusterhuis van het provinciaal zie kenhuis nabij Santpoort officieel open stellen. bestuursverkiezingen waren al in de zes kringen behandeld. De heer P. M. Philippo werd bij enkele kandidaatsstelling geko zen. Het voorstel om het abnormaal van tulpen niet meer op te kopen verwierf een zeer grote meerderheid (780 tegen 143 stemmen). De heer F. Limburg, directeur van de Keuringsdiensten, gaf een uiteenzetting van de ervaringen op de monstertuinen in Breezand en Andijk. De cijfers over de soortechtheid, de gezondheid en zuiver heid van de partijen waren slecht, maar geven geen duidelijk beeld, daar men waar schijnlijk hoofdzakelijk twijfelgevallen ter beoordeling had laten opplanten. 4 Natuurlijk kwamen er vragen over de reservering. De voorzitter antwoordde hierop, dat het in de bedoeling ligt het overschot uit de surplusheffingen dit jaar over te hevelen naar die van het volgend jaar, daar restitutie aan exporteurs en kwekers niet mogelijk is. Dit is nog niet officieel vastgesteld, maar men ziet geen kans deze kwestie anders op te lossen. In de rondvraag werd gevraagd de klei bollen. als die in het surplus zouden ko men, verplicht te laten wassen, opdat ze dan ook door de exporteurs voor de ver koop in winkels kunnen worden gebruikt. Er waren al zeer vele bezwaren te berde gebracht, maar het bestuur zal de kwestie toch nader bekijken. Even weinig kans maakt het voorstel om de exporteurs vijf tig cent per honderd bollen meer te laten betalen, als zij uit het surplus putten. Vol gens de heer Th. Hoog is het niet moge lijk een wedstrijd te houden, waarbij af gesneden tulp'fi op hun houdbaarheid worden getest. De bloeitijd is namelijk te lang. Er ontspon zich nog een eindeloos debat over de manier, waarop het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen te werk gaat. Toen de voorzitter eirïd^lijk de hamer voor de laatste maal hanteerde, waren zeer vele stoelen leeg. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Haarlem en omstreken, hield maandagmiddag in de tuinzaal van het Haarlemse concertgebouw een film middag waarbij het openingswoord na mens de voorzitster gesproken werd door de secretaresse mevrouw C. Fonteyn- Vonk. De n.v. Stoomvaartmaatschappij Neder land heeft na het succes van de vorige films: „Java's pracht en praal" en „Tro pische kleurenweelde" gemeend een derde kleurenfilm te moeten laten vervaardigen. En terecht, want de belangstelling voor „Waar palmen wuiven" was zelfs zo groot, dat vele huisvrouwen teleurgesteld het concertgebouw weer verlieten om dat de zaal geheel bezet was. De heer K. L. Tam hield een inleiding tot deze derde film waarbij hij zich enigs zins verontschuldigde in deze tijdsom standigheden een film over Indonesië te vertonen, maar niettemin sprak hij de hoop uit dat men een leerzame middag zou beleven. In de film „Waar palmen wuiven" maakt men in het eerste deel een reis met het m.s. „Oranje" van Amsterdam naar Tandjong Priok, via het mooie Napels, de ruïnestad Pompeï, Port Saïd, Caïro, Suez, Aden en Colombo. Ruim twintig da gen na het vertrek uit Amsterdam vaart de „Oranje" de haven van Djakarta binnen en daarmee is tegelijkertijd het eerste gedeel te van de film afgelopen. In het tweede deel, dat na de pauze ver toond werd, kregen de bezoeksters een film te zien, gemaakt tijdens 'n groot aan tal uitgebreide tochten door Sumatra, Ja va en Bali. Eigenijlk is dit tweede gedeelte van de film nog mooier dan het eerste, vooral door de fraaie kleuren, de uitsteken de opnamen en de knappe belichting. De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen toonden zich na afloop dan ook bijzonder enthousiast. Nieuws in het kort Inbraak. Tussen zaterdagavond half acht en maandagmorgen acht uur is er ingebroken in een confectiebedrijf in de Anegang in Haarlem. Men kwam de zaak binnen na enkele ruitjes aan de achter zijde van het gebouw te hebben ingeslagen. Het eerste onderzoek wees uit dat er een bontmantel met een waarde van vierhon derd gulden vermist wordt. —Harmonie. Woensdag houdt de Teyler- school in Haarlem-oost een ouderavond in de gymzaal van de school. De heer J. Buys Jr. uit Bloemendaal zal spreken over: „Dissonanten en harmonie in school en huis". Parapsychologie. Op woensdag 18 de cember spreekt in café-restaurant Brink mann voor de studievereniging voor psy chical research, afdeling Haarlem, de pa rapsycholoog G. Zorab uit Den Haag over „Moderne stromingen en beschouwingen in de parapsychologie". Archeologie, Mevrouw G. M.Dunne- wolt-Hard af Segerstad houdt op donder dag 19 december in café-restaurant Brink mann voor de archeologische werkgemeen schap voor westelijk Nederland een inlei ding over „De Edda en de wereldbeschou wing van de Germanen", Vogelrampenfonds. Woensdagavond houdt de Stichting Vogelrampenfonds Haarlem en omstreken in hotel De Leeuwe rik in Haarlem haar jaarvergadering. Hier bij zullen onder meer de plannen te' spra ke komen, die in voorbereiding zijn voor de komende winter. ADVERTENTIE voor uw RECLAMEDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Bloembollencultuur" Lisserbroek De afdeling Lisserbroek van de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur is in de maandagavond ge houden vergadering niet akkoord gegaan met het voorstel van het hoofdbestuur om een extra vakheffing van een half percent op te leggen voor de bouw van een nieuwe bloembollenbeurs in het Frederikspark te Haarlem. „Laten we er maar niet lang over praten, er zijn hier toch geen voor standers te vinden", werd gezegd. Binnen korte tijd was het voorstel dan ook afge stemd. In zijn openingswoord wijdde de voor zitter, de heer J. van der Lely, enkele min der waarderende woorden aan de mini mum exportprijzen van '57, die de expor teurs een voor- en de kwekers een nadeel hadden opgeleverd. Overigens behoeft men over de toekomst niet zo pessimistisch te zijn, daar er ondanks de internationale moeilijkheden dit jaar meer bollen zijn verkocht dan voorheen. Voor de aftredende leden van het hoofd bestuur werden voorgedragen de heren C. Broeze en Th. J. M. Roozen. Uitvoerig be sprak men de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Daar hierover nog veel on wetendheid bestaat, zal binnenkort hieraan een voorlichtingsmiddag worden gewijd. Wim Kan en Corrie Vonk hebben uit Zwitserland aan het bestuur van de Stich ting Geloof en Wetenschap getelegrafeerd dat zij wegens ziekte niet in staat zijn de voorstelling van heden, dinsdag, in de Stadsschouwburg te Haarlem' te verzor gen. De voorstelling zal op een nader te bepalen datum worden gegeven. In de raadzaal en de antichambre van het Haarlems stadhuis, waar gewoonlijk de 39 raadsleden vergaderen, zijn thans onge veer 250 kinderboeken tentoongesteld, die samen een kleurrijk overzicht geven van wat er op het gebied van de verantwoorde jeugdlectuur misschien mag men in sommige gevallen zelfs spreken van jeugdlitteratuur in de leeftijdsgroepen van 4 tot en met 12 jaar op dit ogenblik in ons land voorhanden is.' De Haarlemse wethouder voor Onder wijs, Jeugd- en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, heeft maandagmiddag deze aan trekkelijke expositie geopend, die tot stand gekomen is op initiatief van de ge meentelijke inspectie voor het lager onder wijs en die bestaat uit twee collecties van de reizende tentoonstelling van het bureau Boek en Jeugd van de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen in Bibliotheken in Nederland. De Centrale Vereniging heeft de exposi tie ingericht in nauwe samenwerking met het hoofd van de afdeling jeugdbibliotheek van de Haarlemse Stadsbibliotheek, me juffrouw A. M. Eisen, en met de gemeen telijke consulente voor het kleuteronder wijs, mejuffrouw A. H. Annokkee. Onder de genodigden, die de opening van de tentoonstelling bijwoonden, waren velen uit onderwijskringen. Ook de rijksinspec teur voor het lager onderwijs, de heer H. J. M. Bouchette en de directeur van de Stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit, ga ven van hun belangstelling blijk. Wethouder Geluk sprak van een gelukkig initiatief. Het is tegenwoordig voor kleuterleidsters, onderwijzers en ouders moeilijk uit de toe nemende vloed van boeken voor de jeugd 'n keuze te maken, omdat niet alle boeken verantwoord zijn. Het verheugde de wet houder te mogen constateren, dat het boek in toenemende mate belangstelling geniet. Dit toonde de spreker aan de hand van enige cijfers aan. De Haarlemse jeugd bibliotheek bijvoorbeeld, die in het jaar 1952 ongeveer 64.500 boeken heeft uitge leend, zag dit aantal in 1956 vermeerderen tot 105.000. Thans zijn er 6500 ingeschreven lezers. Toch zouden de cijfers, aldus de heer Ge luk, nog gunstiger kunnen zijn. Hiervoor zou er een grotere spreiding van de jeugd bibliotheken moeten komen en zou er meer propaganda gevoerd moeten worden. Hij sprak de hoop uit, dat in de toekomst de jeugdbibliotheken verder zouden kunnen worden uitgebreid, omdat de belangstellin van de zijde van de jeugd zeker was toe genomen. .Daarom achtte de heer Geluk het initia tief om 'n expositie te houden van verant woorde jeugdboeken zo verheugend. De sa menwerking tussen school en jeugdbiblio theek zou nog meer gestimuleerd kunnen worden, aldus de wethouder. Naar zijn mening zouden de schoolbibliotheken boe ken moeten ontvangen van een centrale jeugdbibliotheek, zoals dat onder meer in Bussum en Dordrecht geschiedt. Nadat de wethouder de tentoonstelling voor geopend had verklaard hadden de ge nodigden gelegenheid de geëxposeerde boe ken te bezichtigen. De expositie is de gehele week geopend, dagelijks van 14 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, behalve zaterdag 14 december, wan neer de tentoonstelling slechts des mid dags geopend zal zijn. Vanmiddag houdt het hoofd van de af deling Jeugdbibliotheek van de Stadsbiblio theek mejuffrouw A. M. Eisen een lezing over „De kleuter en zijn boek" en woens dag spreekt het hoofd van de Amsterdamse jeugdbibliotheek mejuffrouw J. Daane voor leerkrachten van het lager onderwijs over boeken voor 6- tot 12-jarigen. I-Iet Centraal Drankweer Comité te Haarlem heeft zich in Haarlem belast met de organisatie van een kleur-en opstel wedstrijd voor scholieren, uitgaande van de Nationale Commissie tegen het alco holisme. Twintig Haarlemse lagere scho len, zowel openbaar als bijzonder, hebben deelgenomen. 756 kinderen hadden be langstelling voor de kleurwedstrijd en 562 voor de opstelwedstrijd. De beste drie gekleurde platen en opstellen zullen be kroond worden. Op een nader te bepalen datum zullen de prijzen worden uitgereikt Zowel plaatselijk als landelijk is het uit schrijven van de wedstrijd een groot suc ces geworden dank zij de medewerking van gemeentebesturen, hoofden van scho len en drankbestrijdersverenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9