Weinig nieuwe gezichtspunten in Memorie van Antwoord Minister Witte over toewijzingen voor Haarlemse woningbouw Voorzitter H. M. v. L. bezorgd over ontwikkeling in landbouw H. C. Klerk nam afscheid van het Provinciaal Waterleidingbedrijf gemeentebegr oting heemstede Binnenkort voorstel tot verhoging gemeentelijke „topsalarissen Spoedige uitbetaling van melkgarantieprijs gewenst Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren r CIGARETTES ZANDVOOKT Hervormd kerkkoor geeft kerstconcert Saba vlot, Patria nog „geboeid" P. E. van Riessen uit Bloemendaal overleden Sjors en Sjimmy bij speeltuinjeugd Plan voor noodschool bij „Sancta Maria" Kort nieuws Scheepvaart WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 ZOJUIST IS VERSCHENEN de Memorie van Antwoord van B. en W. van Heem stede op de vragen, die naar voren zijn gekomen bij de behandeling van de hoofd stukken van de ontwerp-gemeentebegroting voor 1958 in de afdelingen van de raad. Deze memorie heeft weinig nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Zoals de ontwerp begroting zelf, zijn ook de door de raadsleden gestelde vragen beïnvloed door de voor alie gemeenten geldende bestedings- en investeringsbeperking. Bij de algemene be schouwingen zijn dan ook weinig opmerkingen van principiële aard gemaakt. De raadsleden toonden zich ingenomen met het feit, dat de begroting dit jaar op een dusdanig vroeg tijdstip is verschenen, dat de openbare behandeling ervan nog in 1957 zal kunnen plaats hebben. B. en W. delen mee voornemens te zijn l taak van de gemeente moet worden gezien, dc raad binnenkort een voorstel te doen i loekomen betreffende een verhoging van Volkshuisvesting jn antwoord op vragen over de volks huisvesting delen B. en W. mee, dat aan het einde van dit jaar nog 48 woningwet woningen en 35 premiebouw-woningen in uitvoering zijn. Voorts zijn nog in voor bereiding 101 woningwetwoningen. Het totaal van de na de oorlog reeds gebouwde en nog in uitvoering zijnde gemeentewoningen bedraagt 469. Het ligt in de bedoeling een woning- karthoteek in te richten. B. en W. zijn in het algemeen voorstan ders van het nemen van proeven met een centrale verwarming in weekhuurwonin- gen. Er kon hiervoor echter niet de ver eiste goedkeuring van het ministerie wor den verkregen. B. en W. willen echter het gereedkomen van nieuwe woningen niet laten wachten op voorzieningen, waarvan bij voorbaat vaststaat dat zij niet de goed keuring zullen verwerven van hogere in stanties. Ten aanzien van Openbare Werken mer ken B. en W. op, dat getracht zal worden door het plaatsen van een zogenaamd flam bouwbord bij het Wipperplein het van Haarlem komende verkeer duidelijk te maken, dat het ook op de Cruquiusweg voorrang blijft houden. Bij sneeuwval zal worden getracht een proef te nemen met toepassing van een Amerikaans produkt, het zogenaamde „ice- remover". inplaats van het tot dusverre gebruikte zout. Ter bezuiniging zal worden overgegaan tot beperking van het totaal aantal planten en bloemen in plantsoenen en parken van 2000.000 tot 140.000 stuks. De klok in de Dreefschool zal spoedig in orde gebracht worden. Hiervoor is mach tiging gegeven aan een klokkenmaker in Haarlem. Onderwijs Over het opnieuw aanstellen van de helpsters bij het kleuteronderwijs, merken B. en W. op, dat de raad heeft besloten dit vraagstuk op te schorten tot de behande ling van de begroting. De schoolmelkvoorziening willen B. en W. voortzetten, ofschoon nagegaan zal worden of deze niet tot de wintermaanden kan worden beperkt. Verwijzende naar een uitspraak van de Kroon menen B. en W. het godsdienst onderwijs op de bijzondere scholen niet als vakonderwijs te moeten beschouwen, zodat hiervoor geen gemeentelijke ver goeding kan worden gegeven. Evenals in vorige jaren is het college van mening, dat de bijdrage van 20 per leerling voor de bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs voorshands voldoende moet worden geacht om de normale exploitatietekorten van de bijzondere scholen te dekken. De gemeentelijke bijdrage aan de Mid delbare Handelsavondschool zou volgens B. en W. gehandhaafd moeten blijven op 40 percent van de netto-kosten. Een ver zoek van het bestuur om een andere bij drageregeling heeft het college niet bereikt. De subsidies voor de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden, af deling Heemstede en aan de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Heemstede-Bennebroek zullen worden ver hoogd van 150 tot 200. De outillage van het wijkgebouw ..De Princehof" acht het college niet onvoldoen de. Verbeteringen kunnen door de beste dingsbeperking vooi-lopig toch geen door gang vinden. je salarissen van de gemeentelijke „top functionarissen". Het college betreurt het, dal een salarisverbetering voor de overige ambtenaren voorlopig niet mogelijk zal 7jjni maar meende daarop de salarisver- betering van de kleine groep hogere amb tenaren niet te moeten laten wachten. Verder zal het college zich beraden over het samenstellen van een lijst van werken, die door de bestedingsbeperking voorlopig niet tot uitvoering kunnen komen. Deze lijst zal de werken aangeven, die, nadat de financiële moeilijkheden zullen zyn opge heven, zo spoedig mogelijk gerealiseerd zullen worden. Tengevolge van de bestedingsbeperking is de overschakeling van gas op elektrici teit bij straatverlichting tijdelijk stop gezet. Voor de met de grootverbruikers te slui ten overeenkomsten zijn door het college standaardtarieven voor elektriciteit ont worpen. Er is advies gevraagd bij een terzake kundige instelling over de op 27 juni door de raad overgenomen nieuwe tariefsover eenkomst voor elektriciteit met Haarlem. Een rapport hierover is nog niet ontvangen. Het project voor een nieuw zwembad is nog steeds in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling van B. en W. ervoor te zorgen, dat bet zal kunnen worden uitgevoerd zo- Ta de financieringsmoeilijkheden tot het .erleden zullen behoren. Buslijn naar Amsterdam Met de directie van de N.Z.H.V.M. is overleg gepleegd inzake een busverbinding HeemstedeAmsterdam. Voorlopig acht de vervoermaatschappij een dergelijke ver binding echter nog niet nodig. Het college vertrouwt, dat als mocht blijken, dat door het ontbreken van een dergelijke busdienst de belangen van de forensen worden ge schaad, de N.Z.H.V.M. alsnog bereid zal zijn de zaak opnieuw te overwegen. Als er geen bezwaren van financiële aard meer zijn, willen B. en W. bij de raad wederom een krediet aanvragen voor het houden van een contactavond met het gemeentepersoneel. Of voor deze contacten weer dezelfde vorm zal worden gekozen als in de jaren 1955 en 1956 het geval was, maakt nog een punt van overweging uit. Op een verzoek om een buitengewone bijdrage van het rijk in de politiekosten is nog geen antwoord ontvangen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het aantal leden van de reservepolitie in Heem stede bedraagt 36. Het vereiste aantal van 38 kon nog niet worden bereikt. De geest onder de leden van het korps is goed. Ten aanzien van het hoofdstuk Volksge zondheid is een opmerking gemaakt over de opheffing van het Fonds voor Zieken- huisverpleging. Het bestuur van het fonds heeft bereikt, dat de leden desgewenst zon der mogelijkheid van uitsluiting op grond van leeftijd of bestaande ziekten en met onmiddellijk ingaande rechten tot een ver zekeringmaatschappij konden toetreden. Het college streeft er verder naar dat het Gezondheidshuis zo intensief mogelijk ge bruikt zal worden. De artsen zijn herhaal delijk van de mogelijkheden van het Ge zondheidshuis in kennis gesteld, maar B. en W. zijn van mening, dat geen pressie op de artsen kan worden uitgeoefend. Voorts hebben B. en W. besloten de raad voor te stellen de drie speeltuinverenigin gen in 1958 alsnog een extra subsidie van 200 toe te kennen. Het college heeft nog geen standpunt ingenomen ten aanzien van de vraag of de stichting van een bejaardencentrum als ADVERTENTIE De traditie getrouw, zal het Hervormd kerkkoor in Zandvoort onder leiding van de heer Herman Dees ook dit jaar een kerstconcert geven, dat zal worden uitge voerd op zondagavond 22 december in de Hervormde kerk. Medewerking verlenen de heren Bert j'an 't Hoff, tenor; Fokke Beekman, violist dij het Noordhollands Philharmonisch Or- (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond heeft de minister voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge antwoord op opmerkingen, die de heer Van der Peijl (C.H.U.) had gemaakt naar aan leiding van de felle klacht, die de Haar lemse wethouder voor Volkshuisvesting, de heer Happé, had geuit tegen het mi nisterie, volgens welke door een „dom toepassen van een regel" de bouwplannen van Haarlem door Den Haag werden ge dwarsboomd. Het geld voor de woning bouw (de 312 arbeiderswoningen van St. Bavo-Oost en Patrimonium in Parkwijk) was er, maar de verwachte rijksgoedkeu ring was uitgebleven. Minister Witte -zei hierop het volgende: „De gemeente Haarlem had geld, had bouwcapaciteit en bovendien had zij nog een richtcontingent; aan dit laatste hecht ik zoals bekend is in het kader van het tot nu toe gevoerde beleid zeer geringe waarde. Niettegenstaande de genoemde feiten is het Haarlemse plan nog niet goedgekeurd. Hoe zit dat nu? Haarlem is niet de ehige gemeente, die heeft geklaagd. En zijn meer gemeenten, die ontevreden zijn en naar mijn mening, wel terecht. Niet omdat zij onjuist zijn behandeld, maar omdat wij de gemeenten vrij lange tijd in onzekerheid hebben gelaten om trent de te volgen subsidiepolitiek. Van maart 1956 af is het adagium eigenlijk geweest: Indien gij bouwcapaciteit hebt dan bouwt gij maar, wij subsidiëren wel. Deze richtlijn is nimmer officieel inge trokken, omdat wij meenden daarmee te moeten wachten totdat een duidelijke nieuwe regeling hiervoor in de plaats kon worden gesteld. Het is in feite zo gegaan, dat van 12 juli van dit jaar af het adagium: De bouw capaciteit is bepalend omtrent hetgeen wordt gesubsidieerd, niet meer geldt. Van genoemde datum af hebben de fi nanciële criteria de overhand gekregen op de criteria van de bouwcapaciteit. De heer Van Vliet (K.V.P.) inter rumpeerde: „Dat is toch niet tijdig aan de gemeenten medegedeeld". Minister Witte: „Dat is niet tijdig aan de gemeenten medegedeeld, omdat wij niet wisten op welke wijze zij het verdere beleid gedurende de rest van het jaar zou den kunnen gaan voeren. De heer Boekhoven (P.v.d.A.) inter rumpeerde: „Het was al eerder dan 12 juli". De minister: „Op 1 januari 1958 zal de toestand weer klaar en duidelijk zijn; dan kunnen wij 40.000 woningwetwoningen financieren; op welke wijze deze over het land verspreid worden, is een zaak waar over ik nog advies wachtende ben. Van het midden tot het eind van dit jaar was het echter uitermate moeilijk een duidelijk beleid te volgen. Weliswaar waren er nog gemeenten, die beschikten over gelden uit het zogenaamde grote contract, maar deze gelden waren verdeeld volgens een sleu tel, die geen enkele relatie behield met een billijke verdeling van de te subsidiëren woningen over het land. Er waren dus hier en daar gebieden waar redelijkerwijze wel iets moest worden gebouwd, maar waar geen geld aanwezig was. Na was het aanvankelijk de bedoeling, die gaten op te vullen met een gedeelte van de opbrengst van een lening van de Bank voor Neder landse Gemeenten, die aanvankelijk ge timed was op vlak na de derde dinsdag in september. Door de zeer wankele en onduidelijke positie op de kapitaalmarkt werd het niet opportuun geacht die lening uit te geven. In die tussentijd hebben wij maar zodanig zien te werken, dat de plannen terecht kwamen zoveel mogelijk in die gemeenten, die geld hadden uit het grote contract. Van 15 november kon dat betrof eigenlijk alleen de toewijzingen voor december ten dele worden geput uit de opbrengst van de nationale woningbouw-, lening en konden dus enige plooien zoveel mogelijk worden gladgestreken. Ik moet hierbij als belangrijk voor het goed begrip van deze zaak mededelen, dat er een af spraak bestond bij de begroting, dat de laatste drie maanden van dit jaar niet meer woningwetwoningen zouden worden goedgekeurd dan 2750 per maand. Hier door werd het mogelijk dat wil zeggen doordat een gedeelte van het geld uit het grote contract nog in 1958 ter beschikking zou komen te volstaan met 540 miljoen gulden voor de woningwetvoorschotten, waarvan ongeveer 200 miljoen betaald zou moeten worden in 1958. Zonder deze ma noeuvre was het totaal onmogelijk ge weest, ten aanzien van de begroting voor 1958 tot een sluitend geheel te komen. Van die goedkeuring voor 2750 woningen per maand is hier en daar afgeweken, voornamelijk in die gevallen, waarin de gemeente boven de toewijzing uit het grote contract over kapitaal beschikte, terwijl zij geen kasgeldschuld hadden, hoger dan de kasgeldnorm. Dit betrof echter enkele zeer uitzonderlijke gevallen. Alles tezamen zijn gemiddeld de laatste drie maanden toch iets meer dan drieduizend woning wetwoningen per maand goedgekeurd. Van 1 januari 1958 af zullen per maand onge veer 3333 woningen kunnen worden goed gekeurd. Voor de laatste drie maanden van dit jaar is er ten opzicht van deze norm dus een achterstand geaccepteerd van ongeveer driehonderd woningen per maand. De feitelijke beperking van het aantal te subsidiëren woningwetwoningen heeft in een aantal gemeenten, zoals in Haarlem, de teleurstelling verwekt, waar van de heer Van der Peijl gewaagde". (Reuter). Het Nederlandse kustvaartuig sSaba", dat maandag in een storm in de baai van Mulroy is gestrand, is dinsdag bij vloed vlotgekomen. De uit zeven koppen bestaande beman ning is naar het schip teruggekeerd; de „Saba" is op sleeptouw genomen. In het Diaconessenhuis te Haarlem is maandagavond na een ziekbed van enkele maanden op 73-jarige leeftijd overleden de heer P. E. van Riessen, gewoond heb bende aan de Zuider Stationsweg 11 in Bloemendaal, een bekende figuur op orga nisatorisch gebied in de groente- en fruit handel, zowel landelijk als plaatselijk en gedurende de periode van 21 juli 1932 tot 5 september 1939 raadslid van Bloemen daal voor de Anti-Revolutionaire Partij. De heer Van Ries sen werd op 29 no vember 1884 te Bloe mendaal geboren. De thans overledene kwam in 1908 in de groente- en fruitzaak van zijn vader, die hij in 1943 overdeed aan zijn zoon, de heer H. G. van Riessen. Aan de oprichting van de Gereformeerde kerk te Bloemendaal heeft hij een werkzaam aandeel gehad en vele jaren is hij diaken en ouderling van deze kerk geweest. Ook was hij, tezamen met wijlen de heren mr. J. H. Monnik en J. Tanis, één van de oprichters van Radio- Bloemendaal. Een zeer vooraanstaande plaats heeft de heer Van Riessen ingeno men in de Nederlandse Christel. Bond van groente- en fruithandelaren, waarvan hij sedert de oprichting gedurende vele jaren bondsvoorzitter is geweest. Ook was hij voorzitter van de afdeling Haarlem van deze bond. Jarenlang was de overledene voorzitter van de A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" te Bloemendaal van „In het totale beeld van de wat ge spannen nationale en internationale eco nomie neemt de Nederlandse landbouw een weinig aangename uitzonderingsposi tie in. Als ik thans, aan het einde van 1957, de toestand in de landbouw overzie, ben ik vervuld van zeer grote bezorgd heid." Deze woorden sprak de voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de heer J. C. Dijksen uit Pur- mer, vanochtend in zyn rede ter opening van de 178ste algemene vergadering dezer organisatie in Krasnapolsky te Amster dam. Tegenover een aantal gunstige facto ren, die bijdroegen tot. de bedrijfstech- nische vooruitgang van de landbouw zoals het ter beschikking hebben van een goed uitgerust wetenschappelijk onder zoekingsapparaat, een goede landbouw- voorlichtingsdienst en het voortdurend be ter wordende landbouwonderwijs staan volgens de voorzitter een aantal ongun stige factoren, waarop de boeren indivi dueel totaal niets en gezamenlijk slechts zeer weinig invloed kunnen uitoefenen. Hij noemde de sterk gestegen produktie- kosten, de in ons land gevolgde garantie- politiek (waarbij wordt uitgegaan van de gedachte dat de binnenlandse consument kest en de organist Louk Nelissen, orgel, de kostprijs moet betalen, hetgeen voor Het programma omvat Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse kerstliederen en werken van Joh. Seb. Bach, Tartini en Helix Mendelssohn-Bartholdy. De Zandvoortse speeltuinvereniging Kindervreugd" organiseert voor zaterdag in theater Monopole een feestmiddag voor kinderen van de leden. Opgevoerd- zal wor den: „De avonturen van Sjors en Sjimmy van de rebellenclub". e diverse produkten niet gemakkelijk te verwezenlijken is) benevens de ontwikke ling op de internationale markt. Boven dien hebben de weersomstandigheden in drie van de laatste vier jaren tegengeze ten, waardoor vele boeren zelfs van een rampjaar konden spreken. De mogelijkheid het risico van slechte produktiejaren op te vangen door het vor men van reserves in gunstiger jaren, wordt aldus spreker de landbouwer voor een groot deel onthouden door de Nederlandse belastingpolitiek. In dit ver band pleitte hij, met het oog op de precaire financiële positie, voor een spoedige uit betaling van de garantietoeslag op de melkprijs. Het belang hiervan gaat vol gens de voorzitter verder dan de veehou derij, want in vele gevallen moet dit geld dienen om de achterstallige betalingen te doen. Sprekend over het tot dusver door de regering gevoerde garantiebeleid zei de heer Dijksen, dat dit zich meer en meer heeft ontwikkeld tot de kurk, waarop de landbouw zich drijvende moet zien te houden. „Wij zullen tot elke prijs door moeten gaan om in de huidige omstan digheden ons zoveel mogelijk onafhanke lijk te maken van hulp van buitenaf. Een voortdurende bezinning op eigen positie, vooral door dy jongeren, mede in verband met het opdringen van de steden en het verlies aan landbouwgronden, is een ge biedende eis. Een geestelijk gezonde en zelfbewuste boerenstand is ook voor ons land van grote betekenis. Vandaar dat ik zoveel waarde hecht aan het vrije onder nemerschap van de boer," aldus de voor zitter, die vervolgens de vergadering voor geopend verklaarde. In afwachting van de realisatie van de nieuwbouwplannen van het rooms-katho- liek lyceum voor meisjes „Sancta Maria" in het plan Eindenhout te Haarlem, heeft men naar maatregelen gezocht om aan het ruimtegebrek van de school een eind te maken. Voorlopig zullen hiervoor noodlokalen gebouwd worden naast het bestaande ge bouw aan de Dreef. Voor het bouwen van een noodschool volgens artikel 20 van de Wederopbouwwet hebben B. en W. van Haarlem besloten vergunning te verlenen. Het bouwPlan ligt tot 19 december ter vi sie op de gemeentesecretarie. Dinsdagmorgen werd in het hoofdkan toor van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland in Bloemendaal door directie, personeel, afgevaardigden van de districtskantoren van het P.W.N. alsmede door vele collega's en vrienden afscheid genomen van de heer H. C. Klerk, chef van de afdeling boekhouding in de rang van administrateur-B van het P.W.N., die het bedrijf wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat verlaten. De directeur van het P.W.N., ir. S. Kra mer, prees de vele goede eigenschappen, de activiteit en de nauwgezetheid van de heer Klerk, die sinds 1 november 1919 bij het bedrijf in dienst is geweest en daar voor van 1910 af in dienst was bij de Pro vinciale Griffie. Ook schetste ir. Kramer de vele verdien sten van de afscheidnemende hoofdambte naar als voorzitter van het jubileumfonds van het P.W.N. soms wel Klerk fonds genoemd in welke hoedanigheid hij sinds de oprich ting van het fonds in 1939 niet minder dan vijftig jubilea heeft meegemaakt. Wat -zijn werk als chef van de boekhou ding betreft consta teerde ir. Kramer, dat de heer Klerk in de loop der jaren een prima werkende administratie heeft opgebouwd, die hij met kennis van zaken wist te beheren. De directeur betrok in zijn lof ook de heer C. Out, oud-hoofd administrateur van het P.W.N., die sedert ruim een jaar gepensioneerd is. Tenslotte noemde de directeur de vele nevenfuncties, die de heer Klerk heeft ge had. Zo was hij mede-oprichter en be stuurslid van de afdeling P.W.N. van de Vereniging van Provinciaal Personeel in Noordholland en vele jaren lid van het hoofdbestuur, mede-oprichter van het Ju bileumfonds van het P.W.N. en later voor zitter van dit fonds. Op 26 november 1957 werd hij tot erevoorzitter van dit fonds benoemd. Voorts was de heer Klerk plaats vervangend voorzitter van de „Ideeënbus", commissie administratieve sector van het P.W.N., mede-oprichter van het Provin ciaal Steunfonds en de actieve promotor en organisator van vele sportbeoefeningen bij het P.W.N. De heer B. P. Maat, tweede voorzitter en penningmeester van het Jubileumfonds van het P.W.N. dankte de heer Klerk voor diens activiteiten en bood een grasmachine en een oorkonde aan, alsmede een album met foto's. De heer J. O. Th. Slingervoet Ramondt voerde namens vele personeelsleden het woord. Namens het gehele personeel bood hij een schilderij, gemaakt door de reeds overleden schilder Harry Kuiten, aan, als mede een doos bonbons voor mevrouw Klerk. De heer Klerk sprak tenslotte een dank woord. 3J4 Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren F V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 83 87B/i» 139 253 170 Yi 230 173 2231/! 222 J4 132% 318 186'/j 738/4 150.50 42Vi 96.00 139 106 201 86'/= 52J4 191 K 134/4 158 155 43 36% 51% 351/« 71 22%' Heden 13.45 uur 83'*/w 87% 138J4 253 171 230 173 222 222 13254 318 187 740 150.60 42'/= 95.00 136 111 200 y, 88 58 191 134/4 158 155 43 36 51 35 71J4 22 Velen maakten van de gelegenheid ge bruik de heer en mevrouw Klerk na afloop van het officiële gedeelte van de huldiging in de hal van het P.W.N.-gebouw, de hand te drukken. Als besuit werd aan de heer Klerk een lunch aangeboden, waarbij de directie van het P.W.N., de oud-hoofdadministrateur de heer C. Out, enkele leden van de boek houding, vertegenwoordigers van het jubi leumfonds van het bedrijf en de familie van de heer Klerk aanzaten. De directeur, ir. S. Kramer bood tijdens deze lunch een aktentas aan. AMSTERDAM Verscheidene scheepvaartmaatschappijen waren voor het eerst na enige dagen in herstel. Dit gold speciaal voor de aandelen Rotterdamsche Lloyd, Maatschappij „Ne derland" ,en Scheepvaart Unie. De berich ten, dat de Rotterdamsche Lloyd en de Maatschappij „Nederland" hun diensten op Indonesië op normale wijze onderhouden was voor het publiek aanleiding om met kooporders in de markt te komen, waar tegenover weinig aanbod aanwezig was. Hierdoor stegen de koersen snel en bereik ten een hoogtepunt waardoor Scheepvaart Unie zich ten opzichte van maandag zes punten kon verbeteren; Maatschappij „Ne derland" steeg van 122 tot 128 (4- 4 pet. en Rotterdamsche Lloyd bereikte een koers van 117 na een opening van 111 11 pet.). De overige fondsen verbeterden 1 tot punten. Ook in de cultuurmarkt kwam tijdens het beursverloop wat vraag voor de aan delen en verbeterde Amsterdam Rubber zich van 401//2 tot 42'/2 tegen maandag 39 percent. Deli Maatschappij was onver anderd en H.V.A. plus 1 percent. Verder werden nog vernomen aandelen Billiton 2 op 178 (180), Nationale Handelsbank 70 (onveranderd), Internatio 55 (58 laten), Lindeteves 77 (79 laten). Geo Wehry 28 (29). Internationale waarden waren onder leiding van aandelen Koninklijke Olie af brokkelend. De algehele oliesituatie in de gehele wereld wordt ongunstig beoordeeld De emissie van de Koninklijke Shell Groep is niet ver meer af, en de beurs verwacht dat flinke posten claims uit deze emissie aan de markt zullen komen. In Wallstreet liggen aandelen Koninklijke Olie op een prijs van 40 dollar. Wanneer deze brug doorbroken wordt, verwacht men in Am sterdam nog lagere koersen voor de aan delen. Al met al was de stemming in de oliehoek in mineur en niettegenstaande aankopen voor Zwitserse rekening, leed het fopds een verlies van ongeveer f 3 50 ver geleken bij de vorige slotprijs. De aandelen lagen tevens bijna 2 onder pariteit New York. Aandelen Philips min 2 percent even als Unilever en AKU. KLM min f 2.50 in overeenstemming met de koers in New York. Aan de vraag voor staatsfondsen kon alleen tegen hogere prijzen worden vol daan. De markt was voor deze papieren wederom aan de vaste kant. Aandelen Sim plex werden op 70 percent ex 8 percent dividend vernomen tegen de laatst geno teerde prijs van 84 percent. Deze daling hield verband met de minder gunstige vooruitzichten ten aanzien van de export Prolongatie 5 percent. (ANP). NEW YORK Een verkoopgolf in staalwaarden rem de een koersontwikkeling af, die tot een goed herstel had kunnen leiden. De markt was bij opening vrij mat, daalde tot mid den-beurs nog verder en kreeg toen- steun, waardoor de koersen boven hun laagste dagwaarden kwamen Toen echter daal den de staalwaarden verder en verdween de oplopende tendens geleidelijk. De ver liezen bij de staalwaarden, die alle nieu we laagtepunten bereikten, bedroegen meer dan 2 dollar bij Armco, Inland en Youngstown Sheet and Tube. Bij de scheepsbouwfondsen sloot Bath Iron Works lager. De oliewaarden eindigden fractioneel tot meer dan een dollar lager. Ook de chemiefondsen werden getroffen, maar sloten toch boven hun laagste dag waarden. Bij de autowaarden '-edroegen de verliezen in enkele gevallen meer dan een dollar. Metaalwaax-den daalden 1 tot meer dan 2 dollar. De spoorwegfondsen zakten geleidelijk in. Het industriegemid delde kwam van 443.70 op 439.24; dat voor spoorwegen van 97.21 op 95.98 en voor openbare nutsbedrijven van 67.76 op 67.65. De omzet bedroeg 2.360.000 tegen 2.330.000 op maandag. Van de 1190 verhandelde fondsen sloten er 301 hoger, 657 lager en 232 onveranderd (UP). „Yvette". Charlotte Kohier geeft woensdagavond 18 december onder auspi ciën van de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva Theater een voordracht van „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën. Kienen. De afdeling Heemstede van de Katholieke Middenstands Vereniging heeft voor maandag 16 december een kien- avond georganiseerd, die zal worden ge houden in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal". De nieuwe geestelijke adviseur van de afdeling, ka pelaan J. Agterof, zal spreken over de adventsgedachte. welke partij hij een enthousiast voorvech ter was. Vrijdagmiddag om twee uur zal in de Gereformeerde kerk aan de Vijverweg te Bloemendaal een rouwdienst gehouden worden, waarna om drie uur de teraarde bestelling op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal zal volgen. Aegis, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Alcor, 10 te Montevideo. Aldabi, 11 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alderamin, 10 te Port Said. Algol, 10 200 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Alkaid, 10 v. Las Palmas n. Recife. Almkerk, 7 te Durban. Amstelbrug, 12 te Kaapstad. Angolakust, 10 te Lagos. Arendsdijk, 12 te Rotterdam verw. v. N. Orleans. Astrid Naess. pass. 10 Perim n. Rastanura. Balong, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Banda, 10 v. Ilo Ilo n. Cebu. Bengkalis, 11 te Antwerpen. Britsum, 10 te Bahrein verw. Hera, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton, 10 te Port Said v. Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 10 Ras Madraka n. Suez. Caltex Rotterdam, 10 v. R'dam n. Bandar Mashur. Caltex Utrecht, 11 dw. Ras Fartak n. Rotterdam. Carrillo, 10 te San Francisco verw. v. L. Angeles. Cartago. 11 te New York. Casamance, 11 te Nantes. Celebes, pass. 10 Aden n. Bahrein. Cinulia, pass. 10 Perim n. Suez. Cistula, 10 v. Madras n. Calcutta. Corilla, 11 te Singapore. Coryda, 10 te Brisbane v. Sydney. Crania, 10 te Curasao verw. v. Liverpool. Daphnis, 10 780 m. n.o. Barbados n. Londen. Delfland, 10 140 m. z.w. Ouessant n. Buenos Aires. Diemerdijk, 10 te Antwerpen verw. Dongelijk, 11 te Cristobal. Dorestad, 12 te Curagao verw. Drente, 10 v. Penang n. Belawan. Duivendijk, 10 1100 m. n.o. Guadeloupe n. W'stad. Eenhoorn, 11 te Hamburg verw. Elisabeth B, 11 v. Houston n. Cristobal. Ena, 11 te Curagao. Esso Den Haag, pass. 10 Kp. Bougaroni n. Antw. Esso Rotterdam, 10 20 m. o. Kuria Muria n. Antw. Gaasterkerk, pass. 10 Finisterre n. Boulogne. Gabonkust, 10 v. Dakar n. Le Havre. Ganymedes, 10 te San Jose de Guatemala. Ghanakust, 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Gooiland, 11 te Buenos Aires. Gordias, 14 te Kingston verw. Graveland, 11 te Amsterdam. Groote Beer, 10 rede Suez. Hector, 11 te Beyrouth. Hecuba, 10 1350 m. z.z.w. Fayal n. Hamburg. Heemskerk, 10 te Genua verw. v. Rotterdam. Helicon. 9 300 m. z.z.o. K. Hatteras n. P. Au Prince. Hoogkerk, 10 v. Bremen n. Hamburg. Hydra, 10 te Bremen verw. Kalinga, 10 te Rotterdam. Kara, 10 te Mena Al Ahmadi verw. Karimata, 10 v. Semarang n. Surabaja. Kelletia 10 v. Pta. Cardon n. Pte. Noire. Kellia,. 10 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kenia, 11 te Buenos Aires. Kieldrecht, 10 v. Kaapstad n. Las Palmas. Kinderdijk, 11 te Rotterdam. Koratia, 10 v. New York n. Curagao. Korenia, 16 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Kylix, 12 te Sydney verw. Lemsterkerk, 10 te Muscat. Liberty Bell, 16 Philadelphia verw. Lindekerk, 10 280 m. o. Tripoli n. Tripoli. Louis Lantz, pass. 10 Beachyhead n. Nordenham. Lutterkerk, 10 te Hamburg v. Antwerpen. Maasdam, 10 v. Southampton n. Cobs. Macoma, 11 v. Cochin n. Kandia. Malea, 13 te Miri verw. Meliskerk, 11 te Dairen. Mentor, 10 te Georgetown verw. v. Paramaribo. Merwelloyd, 10 te Genua. Molenkerk, 10 80 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Nw. Amsterdam, 10 v. Curagao n. Pt. Au Prince. Oberon. 11 te Willemstad. Oostkerk, pass. 10 Gibraltar n. Duinkerken. Oranjefontein, 11 te Las Palmas. Oranje Nassau, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranjestad, pass. 10 Finisterre n. Madeira. Orion, pass. 10 Dover n. Hamburg. Osiris, 9 v. Haiti n. Philadelphia. Perna, 10 dw. Str. Ormoesz n. Abadan. Pieter S, 10 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus, 10 te New Orleans verw. v. Houston. Polyphemus, 11 te Singapore. Poseidon, 10 v. La Guaira n. Maracalbo. Prins Casimir, 10 te Hamburg. Prins Johan Willem Friso. 10 te Rotterdam. Prins der Nederlanden, 10 te Cartagena. Pr. Fred. Willem, 10 230 m w. Scillys n. R'dam. Prins Willem IV, 11 te Valencia. Prins Willem V, 10 v. Algiers n. Napels. Purf. Nederland, 10 140 m. n.o. Fayal n. Portland. Pygmalion, 10 v. Fort Liberte n. New York. Radja, 12 te Surabaja verw. Raki 10 te Baltimore v. New Orleans. Rempang. 10 te Hamburg v. Bremen. Ridderkerk. 10 650 m. n.w. Minlkoy n. Colombo. Rita, 10 v. Telakanson n. Pulubukom. Roggeveen, 11 te Wellington. Rijndam. 10 te New York verw. v. Pt. Au Prince. Rijnkerk. 12 te Bahrein verw. Schelpwijk, 10 te Curagao. Schiedijk, 11 v. Antwerpen n. New York. Schouten, 10 230 m. z. Hongkong n. Singapore. Senegalkust, 10 te Dakar. Slamat, 12 te Calcutta verw. Soestdijk, 11 te New York. Stad Delft, 10 v. Calcutta n. Chalna. Stad Maassluis, 10 v. Rotterdam n. Kirkenes. Stad Utrecht, 10 te Amsterdam. Stad Vlaardingen. 10 te Rotterdam. Stentor, 9 130 m. n. Marguerita Isl. n. Baltimore. Steven, 10 440 m. w. Flores n. Casablanca. Straat Banka, 11 te Cochin. Straat Lombok. 11 te Durban. Straat Torres, 11 te Sydney v. Brisbane. Straat Singapore. 10 v Durban n. Mauritius. Straat Soenda, 10 v. Durban n. Lorenco Marques. Sumatra, 10 dw. Guardafui n. Belawan. Tamo, pass. 10 Kp. Finisterre n. Recife. Tawali, 10 te Port Said. Teiresias, 10 te Bremen. Themis, 10 v. Georgetown n. Pto. Ordaz. Theobaldius, 12 te Dakar verw. Tiberius, 11 te Amsterdam Titus 10 v. Fort de France n. Kingston. Tjiluwah, 11 te Hongkong verw. v. Singapore. Trajanus, pass. 10 Ouessant n. Madeira. Van Cloon, 12 te Singapore verw. Vlist, 10 te Norfolk verw. v. Genua. W. Alton Jones, 11 te Hk. v. Holl. verw. n. R'dam. Waterman, 10 te Darwin v. Sydney. Weltevreden, 11 te Djeddah. Westland, 11 v. Amsterdam n. Las Palmas. Willem Ruys, 10 v. Suez n. Colombo. Witmarsum, 10 v. Mobile n. New Orleans. Woensdrecht, 10 v. Hamburg n. Pto. La Cruz. Woltersum. 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Wonosari, 9 v. Charleston n. Newport News. Wonosobo, 11 te Cochin. Zaankerk, 11 v. Antwerpen n. Vlissingen. Zonnewijk, 10 v. Macapa n. Baltimore. Zulderkerk, 11 te Melbourne. KLEINE VAART Alcetas, 10 dw. Eems n. Amsterdam. Bab T, 8 v. Hudiksvall te Zaandam. Bloemgracht, 10 dw. IJmuiden n. Abö. Brouwersgr., 10 20 m. z.w. Almargrundet n. Abö. Castor, 9 v. Par te Antwerpen. Eljo, 9 te Waterford v. Weatherbound. Flevo, 6 v. Gdansk te Rochester. Joost, 8 Kiel gepass. n. Stockholm. Kaap Falga, 8 Kiel gepass. n. Ostrand. Leliegracht, 10 20 m. n. Oeland n. Kotka. Netta, 9 100 m. n.o. Algiers v. Genua n. Algiers. Pavo, 9 v. Vlissingen n. Kalmar. Ponza, 6 v. Stockholm te Sundsvall. Plato, 10 23 m. z.w. Texel n. Delfzijl. Strabo, 10 zuid Sicilië n. Patras. Tilly, 9 v. Delfzijl n. Ostrand. Westerdok, 9 te Scheveningen n. Londen. SLEEPVAART Clyde, 9 60 m. n. Jamaica n. Maracaibo. Ebro, 11 v. Terneuzen n. Kobh. Friesland, pass. 9 Aruba n. Trinidad. Gele Zee, 9 120 m. n.n.o. Finisterre n. Terneuzen. Noordzee, 11 v. Las Palmas n. Port Harcourt. Oceaan, 9 520 m. z.o. Bermuda's n. Ravenna. Poolzee, 9 1410 m. w. Freetown n. Freetown. Thames, 9 v. Port Said n. Europa. Tyne. 9 130 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. Zeeland. 9 325 m. o.z.o. Fayal n. Genua.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11