Nieuwe Beroeps voetbalbond? Brasher: Engelsen krijgen startgeld IJHC „Den Haag" deed concessies maar conflict nog niet opgelost De situatie in de biljartsport llw beste keuze... koop zo'n bus! Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! Kuts wederom sportman van het jaar Engelse voorstellen voor het FIFA-congres Hongaarse voorbereidingen voor wereldtoernooi Portugal vroeg uitstel GARAGE DEN HOUT Tennis bij kunstlicht? Maserati in Grand Prix racewedstrijden Geen Grote Prijs in Argentinië Brian London boekte in Londen puntenzege Steenbergen en Severeijns doen het goed Duitser leidt de eerste match AjaxVasas Open plaatsen in de motor- racesport opgevuld Wimbledonkampioenschap- pen van 23 juni5 juli Zweden leiden in finale Koning Gustaaf-beker Die RaeckseSMH wordt nu vanavond gespeeld Basketbalprogramma Onderzoek naar mogelijk heid bouw „atoomtankers" Conflict in de regering- Gaillard is bijgelegd WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 I De OIymPische kampioen op de 3000 meter steeple chase, de Engelsman Chris Brasher, heeft met een krantenartikel over ongeoorloofde betalingen aan amateurs onrust gewekt in Engelse atletiekkringen. tiEr zijn in ons zes tot twaalf atleten", zo schrijft Brasher, „die tussen de 50 en 1000 startgeld kunnen bedin gen. Mij is zelfs een geval bekend, dat! een atleet 1450 ontving". Aan het einde van zijn artikel zei Brasher, die o.m. samen met Chataway, Roger Ban nister partij gaf in de geslaagde poging om de mijl binnen de vier minuten te lopen,: „Het is tegenwoordig voor een atleet bijna onmogelijk amateur te blij ven wanneer hij gelijke tred wil houden met de mannen van wereldklasse". Een dringend verzoek van de Engelse Atletiekbond aan Chris Brasher zijn artikel met bewijzen te staven, opdat j een onderzoek kan worden ingesteld, werd door hem van de hand gewezen. „Ik kreeg deze inlichtingen in mijn functie van journalist en niet in die van lid van de A.A.A. De bron zal mijn geheim blijven,' 1 aldus Brasher. Chris BrasJ-.er 8 oocooooaooooosooscxjsoocwcsoooccoooo^^ Op de algemene ledenvergadering van de ijshockeyclub IJHC „Den Haag" is dui delijk gebleken, dat men er naar streeft het conflict met de Nederlandse IJshockey Bond zo spoedig mogelijk te beëindigen. De voorzitter van het voorlopig bestuur, mr. Van Gelderen, deelde mee, dat het be stuur vóór de aanvang van de vergadering besloten had het royement van de IJ.H.C.- leden die zitting hebben genomen in de commissie van goede diensten, op te hef fen. De heer De Blank sprak in een per soonlijk woord zijn spijt uit over tè scher pe wijze, waarop hij in pamfletten aan de spelers had gereageerd op de besluiten van de N.IJ.B. en vanuit de vergadering wer den voorts voorstellen gedaan om enkele leden van de commissie van goede dien sten tot lid van het verenigingsbestuur te benoemen. Toch is het conflict nog niet opgelost. De IJHC „Den Haag" heeft vele conces sies gedaan, aldus mr. Van Gelderen, maar er bleven tegenstellingen bestaan. De concessies waren: 1. Erkenning van de N.IJ.B. als de enige Voor de tweede maal achtereen is de Russische atleet Wladimir Kuts winnaar «eworden van het jaarlijks opinie-onder dek van United Press, waarin Europese sportredacteuren de beste sportman of sportvrouw van het jaar kiezen. Sport- schrijvers in 19 landen kozen de 30-jarige marine-officier uit Moskou met grote meerderheid. Van de 51 deelnemers plaat sten 50 hem op hun lijst met de tién beste sportmensen van 1957. De Amerikaanse polsstokspringer Bob Guttowski was de tweede keus, en de Argentijnse coureur Juan Manuel Fangio de derde. Kuts werd gekozen wegens zijn fabu leuze wereldrecord van 13 minuten 35 se conden, dat hij in oktober in Rome op de 5,000 meter vestigde. Sommige inzenders noemden ook zijn constante vorm en zijn sportiviteit. In dit opinie-onderzoek worden 14 pun ten gegeven voor een eerste plaats, 11 voor =en tweede, 9 voor een derde, 7 voor een vierde, 6 voor een vijfde, 5 voor een zesde, 1 voor een zevende, 3 voor een achtste, 2 voor een negende, 1 voor een tiende. Aldus v/erd het volgend klassement vex-kregen: 1. Kuts, Rusland, hardloper, 551 punten (26 eerste plaatsen), 2. Bob Guttowski, Ver. Staten, polsstokspringer, 298 (91), 3. Juan Manuel Fangio, Argentinië, coureur, 177 (3), 4. Derek Ibbotson, Engeland, hard loper, 143 (1), 5. Alfredo di Stefano van Real Madrid, voetballer, 123 (1), 6. Stanis- lav Jungwirth, Tsjechoslowakije, hardlo per, 122 (3), 7. Jacques Anquetil, Frankrijk, wielrenner, 108 (0), 8. Roger Rivière, Frankrijk, wielrenner, 103 (2), 9. Joeri Ste- panov, Rusland, hoogspringer, 99 (0), 10. Floyd Patterson, Ver. Staten, bokser, 92 (1), 11. Manfred Germar, Duitsland, hard loper, 89 (0), 12. Lewis Hoad, Australië, tennis, 70 (0), 13. Joaquim Blume, Spanje, gymnast, 59 (0), 14. Donald Campbell, En geland, racebootvaarder, 54 (1), 15. Alphon- se Halimi, Frankrijk, bokser, 49 (0), 16. Rik van Steenbergen, België, wielrenner, 46 (0), 17. Russische ploeg gewichtheffen 40 (0), 18./19. Tsjen Fen Joeng, China, hoogsprin- ster, 38 (0) en Toni Sailer, Oostenrijk, skiër, 38 (0), 20. Althéa Gibson, Verenigde Sta ten, tennis, 35 (0). In voorafgaande jaren waren de win naars van dit opini-onderzoek Emil Zato- pek (1953), Roger Bannister (1954), Sandor Iharos (1955) en Kuts (1956). Het internationale comité van de Engel se FA (Football Association) wenst dat voetballer in toekomstige wedstrijden om het wereldkampioenschap slechts voor hun geboorteland zullen mogen uitkomen. Het comité zal het bestuur van de FA verzoe ken een voorstel in deze geest te doen aan het congres van de FIFA dat in juni 1958 in Zweden zal worden gehouden. Voorts heeft het comité zich uitgesproken tegen deelneming aan een door de Euro pese Voetbalunie te organiseren competitie om een Europese beker voor landenteams. De FA zal nog een ander voorstel in Stockholm indienen dat, indien liet wordt aangenomen, de aktiviteit van buitenlandse scouts in Engeland en elders zal beperken. Dit voorstel houdt in dat een speler, in de periode waarin hij contractueel aan een club verbonden is, niet benaderd mag worden door een official van enige club uit enig land met het doel hem over te halen zijn club te verlaten wanneer zijn contract ten einde is. Hongarye gaat zich ernstig voorbereiden op de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De trainer van de rationale ploeg, Lajos Baroti, heeft aangekondigd, dat voor alle spelers van de hoogste klasse een speelverbod geldt van 2 toi 12 januari 1958. Daarna zullen zy ge durende een maand een speciale training volgen te Tata. De 22 spelers, die worden ingeschreven voor het eindtoernooi, worden op 20 april gekozen. Vóór de duels om het wereld kampioenschap zal de Hongaarse ploeg nog wedstrijden spelen tegen Joegoslavië (op 22 april in Boedapest) en tegen Schot land (op 4 mei in Glasgow). De competitie begint op 2 maart. Zij wordt op 20 april onderbroken en weer voortgezet na de wedstrijden in Zweden. De Italiaanse voetbalbond heeft een ver zoek van de Portugese Bond, om de 22 december in Milaan bepaalde wedstrijd voor het wereldkampioenschap uit te stel len, van de hand gewezen. Portugal wilde deze wedstrijd pas spelen na de ontmoe ting Noord-ïerlandItalië, die zoals be kend 4 december slechts „vriendschappe lijk" doorging en later zal worden gehou den. De Italiaanse bond grondde zijn afwij zing op het feit dat geen enkele regel voor schrijft dat de wedstrijden van de voor ronden in een bepaalde volgorde moeten worden gespeeld. Aan de Portugese bond is gevraagd te bevestigen dat de Portugese Ploeg op 22 december in Milaan present zal zijn. Urenlang heeft de buitengewone verga dering van het district Amsterdam met 81 verenigingen het grootste district van de K.N.B.B. dinsdagavond gesproken over de agenda voor dé komende buiten gewone bondsvergadering waarin o.m. beslist zal moeten worden of men de ex- N.N.B.B. leden weer zal aannemen. Tot slot van deze besprekingen werd een door de heer Van der Woude (Insulin- de) ingediende motie met 114 stemmen voor, 16 tegen en 4 blanco aanvaard, waar in de vergadering zich uitspreekt voor het terugnemen van de ex-N.N.B.B.'ers mits zij door het hoofdbestuur van de K.N.B.B. als amateur worden erkend en voor het instellen van de zogenaamde reorganisatiecommissie. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het district Het Noorden met algemene stemmen heeft besloten een dergelijk voorstel op de bondsvergadering in te die nen, waarin echter niet over „amateur" wordt gesproken en dat het district Haar lem, eveneens met algemene stemmen, het noordelijke voorstel steunt echter met de toevoeging, dat de ex-N.N.B.B. leden gedurende een jaar geen demonstraties zullen mogen geven. ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 "U duurder. De heer R. M. Vroland, een official van de Australische Tennisbond, heeft een voorstel gedaan om de kampioenschappen van Victoria en talrijke andere toernooien bij kunstlicht te houden. Dit deed hij ter verhoging van de publieke belangstelling, die sterk was achteruit gegaan. De spe lers zijn met dit nieuwe idee echter ge heel niet ingenomen. Ashley Cooper is van mening, dat tennis een spel is, dat alleen bij daglicht kan worden gespeeld omdat de spelers bij de service te veel hinder van het kunstlicht zouden hebben. Naast B.R.M., een merk dat dezer dagen contracten heeft afgesloten met Jean Behra en Harry Schell, zal ook Maserati in de Grand Prix-wedstrijden van het komende seizoen vertegenwoordigd blijven. De Amerikaanse miljonair Tempel Buel is van plan een eigen Maserati-ploeg te vormen, met Masten Gregory als chef- pilot. Er zijn reeds onderhandelingen met Maserati gaande voor de aankoop van een aantal wagens, Op de vergadering in Amsterdam werd ook gezegd (door een lid van de commis sie van de vier grote verenigingen), dat de door de districten Den Haag en Schiedam ingediende en op de bondsagenda geplaat ste resolutie niet door de desbetreffende districtsvergaderingen is bekrachtigd. De wedstrijd om de „Grote Prijs van Argentinië", die op 19 januari 1958 zou worden gehouden, zal in verband met de hoge kosten waarschijnlijk worden afge last. Een official van de (organiserende) automóbielclub van Buenos Aires deelde mede, dat het de club op het ogenblik aan voldoende financiële middelen ontbreekt, mede door de politiek van soberheid van de regering. De wedstrijd zou meetellen in de competitie om het wereldkampioen schap. De Engelse halfzwaargewicht Brian Londen heeft dinsdagavond in Londen in een gevecht over tien ronden een duide lijke puntenzege behaald op de Ameri kaan Howie Turner. London scoorde voor al met linkse stopstoten. Zijn tegenstan der regelmatig sparring-partner van wereldkampioen Floyd Patterson kreeg in het gevecht weinig kansen. De Amerikaan Bob Baker, vroeger een der belangrijke kandidaten voor de we reldtitel, won tijdens hetzelfde program ma op punten van Dick Richardson uit Wales. De partij ging eveneens- over tien ronden. De Olympisch kampioen in het vlieg- gewicht, Terry Spinks, zette zijn onlangs begonnen carrière als professional voort met een zege op zijn landgenoot Malcolm McLeod. Het was de elfde achtereenvol gende overwinning van Spinks. Zesdaagse Kopenhagen Het aspect van de zesdaagse van Ko penhagen is dinsdagavond volkomen ge wijzigd. De Belgen Rik van Steenbergen en Severeyns hebben na het uitvallen van de ploeggenoot van Severeyns, Jean Hansen namelijk een nieuw koppel ge vormd; een koppel, dat favoriet is voor de zege. De partner van Van Steenbergen was reeds eerder uitgevallen. De beide Belgen namen onmiddellijk de leiding over van het Italiaans-Australische koppel TeÊruzzi-Arnold. Zij hebben nu een voorsprong van een ronde. Tijdens de zesdaagse van Kopenhagen heeft zich een vrij ernstig ongeluk voorgedaan. De renners van het Deense koppel Joergensen-Jacobson kwamen namelijk met elkaar in botsing en tuimelden over de baan. Het gevolg ziet men op de foto's. Jacobson, de achterste renner, moest naar een ziekenhuis ivorden overgebracht. ADVERTENTIE voor de ijshockeysport gemachtigde orga nisatie in Nederland. 2. Naleving van alle verplichtingen en voorschriften, die door de N.IJ.B. krach tens de statuten en het huishoudelijk re glement kunnen worden opgelegd. 3. Erkenning van de rechtsgeldigheid van het bestuur van de N.IJ.B. 4. Intrekking van het royement van de IJ.H.C.-leden, die zitting hebben genomen in de commissie van goede diensten. 5. Intrekking van de royementen van de heren Bendien en De Kloet. De tegenstellingen kwamen naar voren tijdens de behandeling van de brief, die de voorzitter van de N.IJ.B., mr. J. A. C. Bierenbroodspot had gericht aan de spe lers van IJHC. naar aanleiding van de be sprekingen, die hij heeft gehad met hen en met mr. Van Gelderen. In de brief stelde mr. Bierenbroodspot als eis, dat de spelers zich ter voorko ming van nieuwe moeilijkheden zouden verbinden zich voor alle komende wed strijden in dit seizoen ter beschikking te ^tellen. Bij niet nakomen van deze verbin tenis zouden zij niet meer worden opge steld. Voorts berichtte mr. Bierenbroodspot, dat hij streeft naar een zo spoedig moge lijke opheffing van het royement van de IJ.H.C. „Den Haag", hetgeen zijns inziens het geval zal zijn wanneer door de verkie zing en de samenstelling van het defini tieve bestuur het vertrouwen, dat het bondsbestuur door het optreden en de da den van het voorlopig bestuur verloren had aldus stond in de brief vermeld hersteld kan worden. Mr. Van Gelderen verklaarde uit dit laatste te hebben begrepen, dat de N.IJ.B. wenst, dat alle leden van het voorlopig be stuur vervangen zouden moeten worden door andere personen. Hij achtte dit on aanvaardbaar. De prestigekwestie blijft dus bestaan. De vergadering werd tenslotte verdaagd, aangezien voor de functies in het defini tieve bestuur geen kadidaten waren ge steld. Ter vergadering werd wel onder meer het voorstel gedaan om dr. Gentis, een der leden van de commissie van goede diensten, tot bestuurslid te benoemen, maar een onmiddellijke verkiezing was re glementair niet mogelijk. Wanneer de vergadering zal worden voortgezet, is nog niet bekend. De Duitse scheidsrechter Günther Ter- nieden zal de eerste wedstrijd tussen Ajax en Vasas (Boedapest) voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese voet balbeker leiden. De datum van de ont moeting is nog niet vastgesteld. De leegte in de motorracesport, ontstaan door het zich terugtrekken van Gilera, Guzzi en Mondial, schijnt zich zeer snel te vullen. Naar verluidt hebben Morini, D.ucatie. ,ey jBianchi plannen om met ia- briekspïoegen deel te nemen aan de we reldkampioenschappen 1958, en wel in de 125 en 250 cc klassen. Morini zou reeds onderhandelingen met Keith Campbell, wereldkampioen in de 350 cc klasse, heb ben aangeknoopt. De Wimbledon-kampioenschappen zul len in 1958 van 23 juni-5 juli worden ge houden. Verder zijn o.m. de volgende data vastgesteld: 30 maart-6 april int. toei-nooi in Monte Carlo; 28 april-4 mei kampioen schappen van Parijs; 12 mei-18 mei int. toernooi in Barcelona; 20 mei-1 juni int. kampioenschappen van Frankrijk; 16 juni- 21 juni toernooi van de Queen's Club in Londen. In de finale om dé Koning Gustaafbeker heeft Zweden dinsdagavond met 21 de leiding genomen door het dubbelspel te winnen. Ulf Schmidt en Jan Erik Lund- quist versloegen de gebroeders Torben en Joergen Ulrich (Denemarken) met 63, 57, 60 en 63. De volleybalwedstrijd Die Raeckse-SMH voor de hoofdklasse heren, die maandag avond door een vergissing van de compe titieleider geen doorgang vond. wordt hedenavond om negen uur in het Krelage- huis in Haarlem gespeeld. De wedstrijd wordt om acht uur voorafgegaan door een treffen tussen HVS en het Alkmaarse Oc topus voor de overgangsklasse. Na de rustpauze van de Haarlemse bas ketballers in de hoofdklasse is voor deze week weer een normaal programma vast gesteld. Donderdagavond komt het ZBVS herenteam binnen de lijnen in het Krela- gehuis tegen Fortuna uit Amsterdam. Het team van Flamingo's ontvangt vrijdag avond eveneens een Amsterdamse tegen stander, namelijk het sterke Herly, welke ploeg momenteel nog een uitstekende kans heeft voor de kampioenstitel. Beidé wedstrijden beginnen om acht uur. Het programma voor deze week luidt: Donderdag: Krelagehuis. Dames: Aurora HOC 3, SC Hanrle.m 3Typhoons 3, Ra- piditas '31SC Haarlem, AntilopenThe White Stars, 21.15 uur. Heren: Flamingo's 2ZBVS 2, Typhoons 3White Stars 4 ZBVSFortuna (A'dam) 20 uur. Vrijdag: Krelagehuis. Dames: HOC RCH 2, ExercitiaSC Haarlem 2, Antilo pen 2ZBVS. Heren: IHJ 2Typhoons 2 Typhoons 4Schoten Giants, Flamingo's Herly (A'dam) 20 uur, SC Haarlem HOC (21.15 uur). Zaterdag: Houtrusthallen, Den Haag. Dames: Vodo SCHOC. Zaterdag: R.A.I., Amsterdam, Heren: DEDAntilopen, AMVJThe Typhoons. JA HAAG! IK DRINK ÓÓK UEVER NESCAFÉ Nescafe Junior bus ft. 1.39 Normale bus *1. 2.48 Familie bus fl. 8.95 COFFEINEVRIJ Normale bus fl. 2.83 Familie bus fl. 9.95 ESPRESSO Normale bus fl. 3.15 De geruchten omtrent een nieuw op te richten beroepsvoetbalclub in de veen koloniën, die de laatste tyd speciaal in de noordelyke voetbalkringen gehoord wer den, kregen vanmorgen een wat positiever karakter. In het ochtendblad „De Tele graaf" stond namelyk een advertentie, waarin de profclub PVC in de veenkoloniën onder geheimhouding contacten zoekt in het westen. Dit zou in verband staan met een nieuw op te richten Nederlandse Beroepsvoetbal bond, waarin vooral de heren, die bij het vorige conflict KNVBNBVB aan het kortste eind trokken en niet voor een be stuursfunctie in aanmerking kwamen, ac tief schijnen te zijn. Bij informatie bij de KNVB in Den Haag bleek ons, dat men daar in het geheel niet op de hoogte is, noch met de bewuste advertentie, noch met het bestaan van de profclub PVC. Van de zijde van de eventueel op te richten nieuwe bond zijn dus nog geen stappen genomen om overleg te plegen met de KNVB. De nieuwe bond zou niet alleen in de veenkoloniën actief zijn om spelers te BORUSSIA-CCA. De beslissingswed strijd tussen Borussia (Dortmund) en CCA (Boekarest) voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker zal op 28 december in een nog nader aan te wijzen plaats in Italië worden gespeeld. „Savannah" wordt Amerika's eerste atoom-koopvaarder De Britse scheepsbouwonderneming Gel Tankers en de Zwitserse onderneming Maierform zijn een gemeenschappelijk onderzoek begonnen naar de commerciële mogelijkheden van onderzeetankers van 68.000 ton die met kernenergie worden voortgestuwd. De directeur van Gel Tankers voor spelde, dat een dergelijke tanker binnen vijf jaar gebouwd kan worden. De kwestie is echter of dit ook economisch verant woord zou zijn, zo voegde hij eraan toe. De Amerikaanse regering heeft inmid dels dinsdag een contract ten bedrage van veertig miljoen dollar getekend voor de bouw van het eerste Amerikaanse koop vaardijschip met atoomvoortstuwing. Het zal naar verwachting in 1960 gereed zijn en „Savannah" heten, naar het eerste Amerikaanse stoomschip dat de Atlanti sche Oceaan overstak. De maatschappij Bethlehem Steel deelt mede, dat het een contract heeft gekregen voor de eerste torpedoboot met atoom voortstuwing. De maatschappij heeft on langs de kiel gelegd voor de kruiser „Long Beach", het eerste door middel van atoom energie voortbewogen oppervlakte-oorlogs schip, dat geleide projectielen kan af schieten. verwerven, doch zal overal in het land daartoe pogingen ondernemen. Zoals bij voorbeeld in de bollenstreek. In Lisse doet men reeds geruime tijd moeite om een speelveld te bemachtigen. Men schijnt plannen te hebben voor volledig beroeps- spel in Nederland. (Van onze correspondent in Parijs) Het conflict in de Franse regering tus sen de rooms-katholieke minister van Fi nanciën en Economische Zaken Pierre Pflimlin en zijn socialistische collega's, dat een week geleden ontstond over de her ziening van de salarissen der ambtenaren en de prijsverhoging der levensmiddelen, is bijgelegd dank zij de arbitrage van de premier Gaillard. Pflimlin, die zware onderhandelingen over een lening met de Amerikanen en de Westduitsers voert, waarvan de uitslag voornamelijk zal worden bepaald door het succes van zijn binnenlandse economische saneringsmaatregelen, heeft er nu toch in toegestemd nog eens twee miljard voor de ambtenaren uit te trekken. Daarmee komt het bedrag, dat door nieuwe bezuini gingen moet worden gevonden, op 74 mil jard franc. De socialisten van hun kant hebben goedgevonden, dat de salarissen van de ambtenaren niet onmiddellijk en officieel worden verhoogd, doch dat hun positie wordt verbeterd door de toeken ning van twee extra premies op 1 januari en 1 augustus aanstaande, ten bedrage van- tienduizend francs, die pas later in hun loon zullen worden verwerkt. Met die genuanceerde kunstgreep hoopt de rege ring te voorkomen, dat de verhoogde amb tenarensalarissen terstond als precedent zullen fungeren voor alle loontrekkers, en de officiële afkondiging van een nieuwe loonronde nog even uit te stellen. Al is met dit vernuftige compromis de vrede tussen de minister hersteld, toch is het allerminst zeker dat de strijdbijl is be graven. Het zal vooral de vraag zijn, of op het congres dat de socialisten het aan staande weekeinde in Puteaux, een voor stad van Parijs, houden, het kunstig ver gelijk van de ministers voor zoete koek zal worden aanvaard. De oppositie in de gele deren van de partij tegen de Algerijnse politiek, maar ook tegen het economische en sociale beleid van de regering neemt bij de dag scherper vormen r.an en het is niet uitgesloten, dat zich ondanks de over eenkomst op regeringsniveau, in Puteaux toch een meerderheid der leden tegen ver dere samenw ing met de recht"' troe pen zal uitsp. <n. In dat geval re geringscrisis opnieuw aan de o. zijn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7