'dTbëtürs Voorspel van de Atlantische week in Parijs begonnen van gisteren Amsterdamse Beurs m Ballet der Lage Landen met vijf premières HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stafchefs bespraken opstelling van Amerikaanse kernraketten voor middelafstand in Europa Dr. Holenstein de nieuwe Zwitserse president Duizenden Duitsers wonen boven onontplofte bommen Zekeringen van celluloid beginnen te vergaan Spaanse luchtmacht actief in de enclave Ifni Is kamperen sport? Tweede spoetnik nog in de derde raket opgesloten? Wellicht ook uitstel van Sukarno's reis naar Nasser Winterprogramma Kennemer Kring voor Wijsbegeerte Nederlands Studenten Orkest niet in Haarlem Slachten van konijnen en pluimvee Scheepvaart Dutch Swing College naar Duitsland en Engeland Kort nieuws DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 (Van onze correspondent in Parijs) Gedurende een week zal Parjjs weer het trum en het brandpunt vormen van in ternationaal diplomatiek verkeer en de ks bijeenkomsten van premiers en ministers van Buitenlandse Zaken en an- re excellenties in Atlantisch en Euro- oees verband is gisteren op het plan der technici al ingeluid. Het was het militaire omité van de Noordatlantische Verdrags- nreanisatie, gevormd door stafchefs der -iiftien leden-landen, dat onder voorzitter schap van onze landgenoot, generaal Has- selman, de belangrijkste problemen op militair gebied besprak en bestudeerde. Generaal Hasselman had een persconfe rentie aangekondigd, die om nog onbe kende redenen werd afgelast, doch het „jet moeilijk te gissen, dat de hoogste Atlantische generaals het militaire pro gramma voor 1958 onder ogen hebben ge- ;ien waarbij het probleem van installatie van'kernraketten voor middelbare afstand in Europa zeker in het middelpunt der be sprekingen heeft gestaan. Het wordt name- AMSTERDAM De sensatie van de beurs was het be richt van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij ten aanzien van de claim van 120 miljoen, die de maatschappij bij haar assuradeuren heeft ingediend, zijnde de schadevergoeding van veertig van haar schepen, welke in Indonesië in be slag zijn genomen. De handel in de scheep- vaarthoek was zeer levendig en vele stuk ken gingen tegen belangrijk hogere prij zen, vergeleken bij dinsdag, in andere han den'over. Aandelen K.P.M. werden 9 punten hoger verhandeld op 102; aandelen Rotter- damsche Lloyd, die dinsdag reeds 10 pun ten hoger waren, stegen tot 122, plus 6 pet. Scheepvaart Unie, die een groot belang heeft bij de K.P.M., boekte een winst van ongeveer 6 pet. Holland-Amerikalijn bleef echter ongeveer 2 pet. beneden de koers van dinsdag. De overige fondsen waren 1 tot 2 pet. hoger. De cultuurmarkt profiteerde van de gun stige stemming op de scheepvaartmarkt. Dit gold vooral aandelen Ver. Deli, die zich bij opening ongeveer 6 punten hoger stelden op 58. H.V.A. verbeterde van 88 tot 90 pet, plus 3 pet. vergeleken bij dins dag, Amsterdam Rubber was 1 pet. hoger. Verder werden vernomen aandelen Billi- ton-2 op 183 (180), Lindetevis 81 (80), In- ternatio 56 (55). Het bericht, dat zich een emissie-syndi caat gevormd heeft voor overname van de aandelen Koninklijke Olie in verband met de aanstaande emissie van de Konink lijke Shell-groep, had op de aandelen hoe genaamd geen invloed. De beurs tast in het duister ten aanzien van de koers van overname van de aandelen door het syn dicaat. Deze onzekerheid bracht geen ko pers in de markt. Parijs was verkoper en na een prijs van 152.- voor de aandelen in de morgenuren, werd 's ïiddags op 150,50 ingezet, in welke prijs niet veel verandering kwam. De winst bedroeg slechts een paar dubbeltjes vergeleken bij de vorige slotkoers. Philips en Unilever waren prijshoudend, AKU op 139 reageer de niet op de aankondiging van een onver anderd 4 pet. interim-dividend. De ruime re geldmarkt zorgde voor een vaste koers, plus 3/8 pet., van de staffellening in de fondsen. K.L.M. noteerde min 1 gulden. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De koersen bewogen binnen een nauwe marge tijdens het grootste deel van de beurs. In de laatste minuten ontstond er een stijging waardoor hoger dan de laag ste dagwaarden gesloten werd. Beursdes- kundigen waren van mening dat de beurs een opmerkelijk weerstandvermogen tegen dalingen aan de dag had gelegd, ondanks vele ongunstige berichten uit belangrijke bedrijfskringen, zoals Staal, Auto en Spoorwegen, en een werkloosheidsstijging. Du Pont de Nemours zette een daling van één dollar om in een winst van meer dan één dollar. V.S. Tobacco sloot een dol lar hoger op een nieuw hoogtepunt. Lu- kens was een dollar en Inland meer dan een dollar hoger. Union Carbide was bijna 2 dollar hoger. Chrysler en V.S. Steel hal veerden hun verliezen. Olies sloten beter met Jersey Standard als meest verhandel de oliefonds. Parke Davis viel op bij de chemicalieën. Het industriegemiddelde kwam van 439,24 op 439,36; dat voor Spoorwegen van 85,98 op 96,05 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,65 op 67,76. De omzet be droeg 2.240.000 tegen 2.360.000 op dinsdag. Van de 1181 verhandelde fondsen sloten er 369 hoger en 564 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-372% Nederl. '47 83)4 83% 3 Nedl. 1962/64 87 877/t« A. K. U 139»/2 137% ex-d. Calvé Delft 250 250 Van Gelder Zonen 171 171 K. N. Hoogovens 233 232 Nederl. Ford 172 172 N. Kabelfabriek. 227 225 gew.Philips Gloeil. 223 223 pref.Philips Gloeil. 132% 132% Unilever 318% 319% Wilton Feyenoord 191 190 Uordtsche Petrol. 749 746 Kon. Petroleum 151.30 1 150.60 Billitop 182 A'dam Rubber 42 41 K. L. M f 95.— 94.— Holl. Amer. Lijn 136 136 K. N. S. M 119% v. Nievelt Goudr. 152 N. Scheepv. Unie 111 110 phs. v. Ommeren 200'/2 201 H. V. A 87% 87 Verg. Deli Mijen 60 56 Amsterd. Bank 190% 190 Ned. Handel Mij 139% 139% lotterd. Bank 157 157 %entsche Bank. 153 153 Nat. Handelsbank 73% Anaconda Copper 43'/= 43 Uethlehem Steel 36 35% U. S. Steel 51 51 General Motors. 34% 34% Shell Union 71 Vs 70% Tidewater 22% 22% Vorige koers lijk steeds duidelijker dat dit vraagstuk onder de vele politieke en organisatorische kwesties, die de komende dagen aan de orde worden gesteld, de Atlantische minis terconferentie vermoedelijk voor een goed deel zal beheersen. Ongerustheid in Engeland LONDEN (Reuter) De Britse minister president McMillan heeft in het Lagerhuis verklaard niet te kunnen ingaan op de eis van de socialistische partij, dat hij volgende week op de NAVO-conferentie te Parijs Groot-Brittannië niet zal verbinden tot het afstand doen van nationale soevereiniteit in de een of andere vorm zonder vooraf gaande goedkeuring van het parlement. MacMillan zei, dat het de bedoeling van deze conferentie is overleg te plegen. Hij zei het niet juist te achten van te voren de voorstellen bekend te maken, die Groot- Brittannië misschien zal doen. Volgens onze correspondent probeert de Labour-oppositie zich tot tolk te maken van de ongerustheid, die in sommige krin gen heerst over hetgeen met grote over drijving „de uitverkoop van de Britse soevereiniteit" wordt genoemd. Het gaat in de eerste plaats om de voorgestelde mi litaire integratie van Groot-Brittannië met de Verenigde Staten en andere NAVÖ- landen. Een zeker anti-Amerikaans senti ment speelt hierbij mee. Groot-Brittannië, zo wordt beweerd, moet de kans grijpen zijn moreel gewicht in de schaal te leggen, nu van de Verenigde Staten geen leider schap kan worden verwacht voor in 1960 een nieuwe president zal zijn benoemd. De Britse delegatie zal op de Parijse conferentie trachten vier punten op de agenda te krijgen. Ten eerste regelingen over het beheer en de beschikbaarstelling van tactische kernwapens, ten tweede de vorming van evenwichtige collectieve strijdkrachten binnen de NAVO, ten derde maximale samenwerking op het gebied van militair-wetenschappelijk onderzoek en onderlinge arbeidsverdeling op het gebied van wapenproduktie. Elk land zou die wapens moeten maken, waartoe het zich het meest leent. Ten vierde, verlenen van studiebeurzen, gezamenlijke financiering van bepaalde studie-objecten en uitwisse ling van studenten. De Britse minister van Defensie Duncan Sandys en zijn Amerikaanse collega Neil McElroy zijn het eens geworden over de opstelling van ballistische raketten voor de middelbare afstand in Groot-Brittannië. Mocht het Amerikaanse Congres weigeren de McMahon-wet (welke afstand doen van kernwapens en -geheimen verbiedt) te amenderen, zodat Groot-Brittannië geen Amerikaanse kernladingen voor raketten in eigen beheer zou mogen nemen, dan zul len de Britten deze zelf vervaardigen. In dat geval is het onwaarschijnlijk, dat de Verenigde Staten waterstofbom-raketten met uitsluitend Amerikaans personeel in Groot-Brittannië mogen stationeren. In dien echter de McMahon-wet wordt aan gepast aan de nieuwe situatie, dan zullen er zowel Britse als Amerikaanse raket squadrons in Groot-Brittannië worden op gesteld, waarvoor misschien een gezamen lijk commando zal worden gevormd. Franse reserves PARIJS (Reuter) De Franse senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen heeft een motie aangenomen waarin ver klaard wordt, dat de solidariteit van het Atlantisch pact eist dat alle geallieerden het strategische en politieke belang van de Middellandse Zee en Afrika erkennen. De motie vraagt stopzetting van „alle direct of indirecte hulp aan leiders en bewegingen die de Algerijnse opstand aanmoedigen". De commissie wijst er op, dat de Franse regering machtiging van het parlement moet hebben alvorens zij verplichtingen kan aanvaarden die verlies van zeggen schap over de defensie met zich brengen. Democratische wensen WASHINGTON (Reuter) Achtentwin tig democratische leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben president Eisenhower telegrafisch verzocht de agenda voor de NAVO-topconferentie niet te beperken tot vraagstukken op militair en wetenschappelijk gebied. Zij willen dat ook volledig aandacht zal wor den geschonken aan betere onderlinge af stemming van de buitenlandse politiek der NAVO-leden; een betere regeling voor het uitvoeren van NAVO-beslissingen; bespre king van plannen op financieel-, handels- en industrieel gebied, met het doel zowel de economische kracht als de militaire veiligheid der NAVO-leden te verhogen; mogelijke oplossingen voor de eigenlijke oorzaken van de spanning in het Nabije Oosten. In dit verband zou tevens een „opbouwende politiek moeten worden overwogen voor in gelijksoortige omstan digheden verkerende gebieden, waar on rust op politiek en economisch gebied een ideale voedingsbodem voor communistische woelingen kweken." Doodstrijd LONDEN (Reuter) Radio-Moskou zegt, dat de NAVO-leiders in het licht van de Russische successen op militair-technisch gebied hun politiek zouden moeten herzien. De „doodstrijd" van de NAVO is duidelijk merkbaar. De organisatie heeft „haar on doelmatigheid in elk opzicht bewezen". In plaats van de vrede en de veiligheid in Europa te beschermen, heeft zij de span ning daar slechts vergroot. Niets lijkt ech ter te wijzen op een wijziging in de tactiek van het opeenhopen van wapens, die „dodelijke gevolgen" voor de NAVO-landen had, aldus radio-Moskou in een op Noord- Amerika gerichte uitzending. BERN (UP) De beide huizen van het Zwitserse parlement hebben vandaag de conservatieve rooms-katholiek Thomas Holenstein, voor 1958 tot Zwitsers presi dent benoemd, als opvolger van dr. Hans Streuli. In de gezamenlijke zitting werden 158 van de 208 stemmen uitgebracht op dr. Holenstein, minister van Economie in van de zeven leden tellende „Federale Raad", het Zwitserse kabinet. Tijdens de aflopende ambtsperiode van dr. Streuli was dr. Holenstein vice-presi dent. Het is een traditie dat de vice-presi dent van het ene jaar de president van het volgende wordt. Hij is lector in het bur gerlijk recht aan de universiteit van Bern, parlementslid in het kanton Sankt Gallen en senator geweest. Van onze correspondent in Bonn) Onder duizenden huizen in West-Duits- land, die na de oorlog werden gebouwd, liggen „blindgangers", bommen, die uit vliegtuigen werden neergeworpen en niet zijn ontploft. Toen in Duitsland na de oorlog de huizenbouw begon, was het niet verplicht de bouwgrond te onderzoeken op de aanwezigheid van onontplofte projec tielen. Ook nu bestaat zo'n voorschrift niet. Doorgaans graaft men bij het bouwen van een huis niet veel dieper dan de funda menten, maar blindgangers liggen vaak tot op een meter of tien onder de oppervlakte. Op een vulkaan „Regierungsrat" Claus Kinder, die in Kiel, de hoofdstad van Sleeswijk Holstein, de leiding heeft over een groep mannen, die tot taak hebben niet-ontplofte bommen en mijnen onschadelijk te maken, is ervan overtuigd, dat onder ten minste zes per cent van alle nieuwgebouwde huizen in steden, die veel door de bombardementen in de laatste oorlog te lijden hebben gehad, gevaarlijke projectielen liggen. De dunne celluloid plaatjes, waardoor de slagpin wordt tegengehouden, beginnen te vergaan en ongelukken acht hij onvermijdelijk. De bommen liggen ook onder puinhopen en bouwvallen, onder straten en wegen, in parken en plantsoenen, alsook in rivieren en meren. Auto's rijden er overheen, kin deren ravotten er boven. Duizenden men sen eten, drinken en slapen, werken, spe len en dansen al sedert jaren op een vul kaan. Kinder heeft al een jaar of vier geleden op dat gevaar gewezen, maar men sloeg geen acht op zijn waarschuwingen, als het om het bouwen van huizen ging. Alleen toen men in Hamburg een nieuwe, dure brug over de Elbe ging slaan, is de bedding van de rivier afgezocht naar blindgangers. Men heeft er verscheidene naar boven ge haald. In de laatste jaren zijn onverwacht bommen in het Rijnland, in Hessen en in Hamburg ontploft, maar men neemt aan dat ongeveer tien percent van alle bom men, die in de oorlogsjaren op Duitsland zijn neergekomen, nog niet tot ontploffing zijn gekomen. In Sleeswijk-Holstein begint men einde lijk naar Kinder te luisteren. De regering van dat bondsland bereidt een wetsontwerp voor, volgens hetwelk in streken en plaat sen waar indertijd veel bommen zijn neer gevallen, geen huis meer zal mogen wor den gebouwd zonder dat het bouwterrein nauwkeurig is onderzocht. De kosten van dat onderzoek zal het land moeten dragen. RABAT (Reuter) Spaanse vliegtuigen hebben ongeregelde Marokkaanse troepen in het noorden van de enclave Ifni met bommen en machinegeweervuur bestookt. Spaanse schepen beschoten posities van de Marokkanen in het kustgebied, zo ver luidt in berichten van de grens van Ifni. Men maakt hieruit op, dat de Spaanse troepen moeilijkheden ondervinden bij. het evacueren van buitenposten in de bergen. De troepen van die posten worden op een front in de buurt van de hoofdstad van de enclave, Sidi Ifni. teruggetrokken. MADRID (UP) Het Spaanse mi nisterie van voorlichting heeft een com muniqué gewijd aan het „barbaarse" op treden der aanvallers in Ifni, en de „hu mane" handelingen der verdedigers. Hartversterking Het Spaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld dat een miljoen pe seta's is uitgetrokken voor de aankoop van wijn, sigaretten en kerstgaven ten behoeve van het Spaanse garnizoen in Ifni. Een Spaanse wijnhandel zal 4.800 flessen Cog nac naar Sidi Ifni zenden. Principiële zonk voor de politierechter in Roermond KOPENHAGEN (AFP) De Deense me teoroloog Asger Lundbakc heeft, op grond van een foto die hij van de tweede spoet nik heeft gemaakt, de theorie verkondigd, dat de proef met deze Russische kunst maan gedeeltelijk is mislukt, doordat de eigenlijke aardsatelliet zich niet van het laatste raketdeel heeft losgemaakt. Een gevolg hiervan is onder andere dat de sig nalen van de tweede kunstmaan slechts zwak waren, doordat de antennes niet kohden uitklappen. PARIJS (Reuter) De voorzitter van de Russische commissie voor het geofy sische jaar, prof. V. Beloessov, heeft in Parijs verklaard, dat alle landen die aan het geofysische jaar deelnemen verslagen over de waarnemingen van de spoetniks zullen ontvangen. Mogelijk zullen voor het einde van het jaar voorlopige verslagen verstuurd worden, zo zei hij. PASADENA (AFP) Geleerden van het Californische technologische instituut te Pasadena hebben een kegelvormige kunstmaan geconstrueerd van ongeveer dertig centimeter hoogte en acht centi meter doorsnee. Het apparaat kan, wan neer het gelanceerd is, de kosmische stra ling en temperatuur op grote hoogte meten en eventuele botsingen met meteoorstenen registreren. Er is voorts een nieuw sy steem radio toegepast waardoor men over zeer grote afstand kan zenden bij zeer gering stroomverbruik. Deze kunstmaan moet door een Jupiterraket van het leger in zijn baan gebracht worden. Zij weegt bijna veertien kilo. CAIRO (UP) Volgens een woordvoer der van de Indonesische ambassade in Caïro zal president Sukarno van Indone sië in begin januari een bezoek brengen aan Egypte, zulks op uitnodiging van pre sident Nasser. De woordvoerder gaf echter ook te ken nen, dat de mogelijkheid bestaat dat de president zijn reis zal uitstellen overeen komstig een verzoek van een groep leden van het Indonesische parlement, in ver band met de huidige „moeilijkheden in Indonesië". DJAKARTA In Djakarta was woens dag bekend gemaakt, dat de voorgenomen reis van president Sukarno naar enige Latijns-Amerikaanse landen niet zal door gaan. In een door het kabinet uitgegeven communiqué werd gezegd, dat de ge zondheid van de president hem niet ver oorlooft veel te reizen." lil 'U -H" V Wm Wyj -CpÉ v"' I f T| JL 1 Men kan het Ballet der Lage Landen, thans in het elfde jaar van zijn bestaan, na iedere hernieuwde kennismaking iets sterker prijzen om zijn uithoudingsver mogen. Het repertoire ondergaat voort durende vernieuwing. De voorstelling, die woensdagavond in de Haarlemse Schouw burg werd gegeven, ditkeer met piano begeleiding door Wim de Soet en Chaïm Levano, bevatte maar liefst vijf premières. Eén daarvan „Het Geschenk" van Pe ter Darrell op muziek van Fauré heb ik destijds naar aanleiding van het jubi leumprogramma reeds met enige waar dering besproken. Men zag er Ine Rietstap in terug, die een paar maanden met een toelage voor studie in Engeland heeft doorgebracht. Maar verder wordt het de danscriticus wel bijzonder moeilijk gemaakt om zijn sympathie voor dit ondernemende ensem ble te steunen met artistieke argumenten. Voor zover het ballet een kunst is, moet het toch ontroering kunnen schenken. Het lijkt of de grote stromingen naar stijlver nieuwing aan het Ballet der Lage Landen voorbij gaan. Wat men te zien krijgt zijn romantische divertissementen uit de oude doos, aangevuld met in hèt beste geval niet onaardige bezighouderijtjes. Met alle re spect voor de kennelijke toewijding aan het vak, die in beginsel waarneembaar is, van de Engelse choreografen en ballet- meesters die men employeert, moet het toch worden betreurd dat men zich onder hun invloed beperkt tot een dergelijke hopeloos ouderwetse instelling hopeloos inderdaad, want welk heil voor de toe komst kan men hiervan verwachten? Hoe denkt men zodoende ooit tot eigen vormen van expressie te komen? Dit alles is met andere woorden al zo vaak in deze kolommen vastgesteld, dat ik mij liever tot de eigenlijke vertoning zou willen beperken, als ik maar wist wat ik daar voor positieve kwaliteiten in kon ontdekken. De pas-de-trois uit de eerste akte van „Het Zwanenmeer" voldeed on danks vertraging en vereenvoudiging zelfs niet aan bescheiden eisen. Tot de ook el ders te signaleren euvelen behoorden on voldoende strekking (van ledematen) en slordige „articulatie". Hoewel de „Suite voor twee dansers" van Walter Gore op muziek van Glazoenov een broddelwerkje zonder enige spanning is van volgens het traditionele patroon aan elkaar gebreide snelle bewegingen voor de vrouw, waarbij de man tot taak heeft er de allure van een vertoning aan te geven, kreeg men althans van Angela Bayley de nodige virtuositeit te waarderen. Ben de Rochemont ontwik kelt zich tot een accurate, betrouwbare partner, die zal moeten proberen zijn nei ging te bedwingen tot pralende mooidoene rij met oneigenlijke middelen. Zijn arm- vocring is bijzonder slap. Het innemen van een positie, die voorlopig nog boven zijn macht ligt, doet hem herhaaldelijk tot aan Norman McDowell herinnerende trucs zijn toevlucht nemen. En verder? De „Variazione con ma- schere" van Denis Carey op muziek van Giovanni Reali geven een weinig interes sante, maar wel kundig gemaakte ver menging van de „klassieke" en de „mo derne" trant te aanschouwen. Van dezelfde choreograaf is nog de chinoiserie „De To ver fles" op muziek van Prokovjev opge voerd, waarvan de genietbaarheid door grappige decors van Peter Hoffer werd veihoogd. Milly Emmer en Philip Kaesen hadden hierin niet veel anders te doen dan het leveren van een paar quasi-oosterse typeringen. Als om te illustreren dat men niet volwassen wil worden en in kinder achtigheden van de vorige eeuw blijft ge loven, kwam aan het slot van de avond de suite „Straatspelletjes" van Walter Gore (op muziek van Ibert) voor het voetlicht. Niettemin: een erg leuke revue van speelse bewegingen met tal van vermakelijke vondsten, die zeker als pretentieloze maar plezierige finale van een belangwekkend programma kan dienen, als men daar be hoefte aan heeft. Opvallend is ook hier de voorkeur om met allerhande attributen te werken. Maar nogmaals: dit programma was niet belangwekkend, in het geheel niet. Davicl Koning Voor het seizoen 1957/58 heeft de Kenne mer Kring voor Wijsbegeerte een aantal lezingen georganiseerd, die de fenomeno logische methode tot centraal onderwerp hebben. Achtereenvolgens zullen de volgende onderwerpen worden ingeleid: Fenome nologie en Wijsbegeerte; Fenomenologie en Psychologie. De fenomenologische methode in de litteratuurwetenschappen en de fenomenologie en de menselijke vei'houdingen. De eerste lezing, die gehouden wordt door dr. B. M. J. Delfgaauw, zal voor le den en belangstellenden plaats hebben op vrijdagavond 13 december in het Stedelijk Gymnasium te Haarlem. In januari begint nieuwe tournee Na een repetitietijd van twaalf tienurige werkdagen zal het Nederlands Studenten Orkest zijn tournee 1958 maken langs een aantal Nederlandse steden. De baten zijn voor de stichting het Nederlands Studen ten Sanatorium, die de opbrengst zal ver delen over tbc-patiënten en hulp aan blinde studenten. Het orkest staat voor de vijfde keer onder leiding van Jan Brusse. Solist is de jeugdige Jean Louis Stuurop. Hij zal het zesde Vioolconcert van Mozart spelen. De tournee is als volgt samenge steld: 20 januari Bèrgen, 21 januari Gro ningen, 22 januari Hengelo, 23 januari Arnhem, 26 januari Eindhoven, 28 januari Den Haag. 29 januari Rotterdam, 30 janu ari Utrecht. De tournee wordt besloten met een galaconcert in het Concertgebouw in Amsterdam. Het bestuur van het orkest deelt mede, dat het na lange aarzeling heeft moeten afzien van het optreden van het orkest in Haarlem gedurende het seizoen 1957 1958. Het bestuur zegt ten volle te beseffen hoezeer het de vele enthousiaste bezoekers teleurstelt, maar het heeft dit besluit ge nomen overwegende, dat er de laatste jaren in het oosten van het land geen con certen door het N.S.O. zijn gegeven, ter wijl daar ook grote belangstelling voor uitvoeringen bestaat. Het is de orkestleden, die nu reeds een maand de studieboeken op de plank laten staan om te kunnen repeteren, onmogelijk nog meer concerten te geven dan voorheen. Evenals verleden jaar wordt in overleg met de directeur van het openbaar slacht huis te Haarlem, tegen een geringe vergoe ding de gelegenheid geboden, om voor de aanstaande feestdagen konijnen, pluimvee, enz. op deskundige wijze te laten slachten, waardoor veel dierenleed kan worden voorkomen. Het slachten geschiedt op 21, 23, 24, 28 en 30 december van acht tot elf uur en op 23 en 30 december ook van twee tot vier uur. Aagtedijk, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Marseille. Aegis, 12 te Amsterdam. Akkrumdijk, 11 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alamak 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Alblasserdijk, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Algol, 12 te Antwerpen. Alhena, 11 v. Bahia n. Antwerpen. Alphard, 12 te Rotterdam. Aludra, 12 te Amsterdam verw. Amstelbrug, 12 te Cape Town. Amsteldiep, 12 te Abadan. Amstelslot, 12 te Kobe. Amstelsluis, 12 170 m. z. Dakar v. Durban. Arendsdijk, 12 te Rotterdam. Averdijk, pass. 11 Dry Tortugas n. Houston. Axeldijk, 12 te New York. Balong, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Banda, 11 v. Cebu n. Singapore. Bantam, 11 te Basrah. Barumun, 11 te Sorong verw. Batjan, 11 v. Singapore n. Port Swettenham. Batu, 11 v. Halifax n. Boston. Bawean, 12 dw. Malta n. St. John N.F. Bennekom, 10 100 m. n. San Miguel n. W.-ïndie. Bengalen, 11 240 m. w.n.w. Gibraltar n. Beyrouth. Billiton, 11 v. Suez n. Djeddah. Breda, 11 v. La Guaira n. Pto. Cardon. Bussum, 11 dw. Mokka n. Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 11 Ras Fartak n. Suez. Caltex Nederland, 13 te Sidon verw. Calt. Utrecht, 11 28 m. z.w. Ras Fartak n. Rdam. Cartago, 11 te New York verw. v. Cristobal. Charis, 11 te Fort de France v. Port of Spain. Clavella, 13 te Sydney verw. Coolsingel, 13 te Zeebrugge verw. Crania, 10 te Curagao. Dongedijk, 12 v. Balboa n. Los Angeles. Dordrecht, 11 te Rotterdam verw. Dorestad, 12 te Curagao. Drente, 11 rede Belawan. Duivendrecht, 26 te Baytown verw. Eemdijk, 11 v. Rotterdam n. Havana. Eenhoorn, 11 te Hamburg v. Kalamaki. Elizabeth B, 11 v. Houston n. Cristobal. Ena, 11 te Curagao verw. Esso Nederland. 11 te Port Said verw. Etrema, 15 te Berre verw. Felipes, 12 te Singapore. Friesland, 12 te Abadan. Ghanakust, 12 te Amsterdam. Gooiland, 11 te Buenos Aires verw. Gordias, 14 te Kingston verw v. Plymouth. Graveland, 11 te Amsterdam. Groote Beer, 11 v. Port Said n. Triest. Grootekerk, 11 100 m. w. Napels n. Port Said. Guineekust, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Hathor, 12 te Amsterdam. Hector, 11 te Beyrouth. Hera, pass. 11 IJmuiden n. Antwerpen. Helicon, 10 150 m. n. Prov. Northeast Channel naar Port Au Prince. Hilversum, 10 510 m. z.o. Deleware Bay naar Philadelphia. Hoogkerk, 11 te Hamburg verw. Ivoorkust, 11 v. Amsterdam n. West-Afrika. Johan van Oldenbarnevelt, 12 te Amsterdam. Kabylia, 11 te Oslo. Kalydon, 11 120 m. o. Aden n. Gibraltar. Katelysia, 11 te Abadan. Kenia, 11 te Buenos Aires verw. v. Pto. Cardon. Kertosono, 12 te Durban. Khasiela, 11 v. Rotterdam n. Londen. Kieldrecht, 22 te Las Palmas verw. Koningswaard, 11 v Diego Suarez n. Abadan. Kopionella. 11 280 m. w.z.w. Las Palmas naar Casablanca. Korovina, 12 te Rotterdam verw. Kota Baroe, 12 te Belawan. Laagkerk, 12 te Aden. Laertes, 11 te Singapore. Lemaire, 12 te Hongkong verw. v. Panaroekan. Lemsterkerk, 11 v. Muskat n. Port Said. Leto, 11 v. Rotterdam n. Pepel. Liberty Bell, 15 te Philadelphia verw. Lindekerk, 12 te Tripoli. Loppersum, 12 te Hamilton. Maas, 12 te Saloniki. Maashaven, 12 te Rotterdam. Macoma, 11 v. Cochin n. Kandia. Malea, 13 te Miri verw. Mariekerk, 11 v. Hongkong n. Cebu. Marisa, 12 te Calcutta verw. Metula, 13 te Hongkong verw. Min jak, 13 te Singapore verw. Modjokerto, 11 v. Tandjong Priok n. Tj. Mank Moordrecht, 16 te Mena Al Ahmadi verw. Muiderkerk, 12 te Bremen. Mijdrecht, 17 te Port Said verw. Naess Commander, 12 v. Banias n. Fawley. Nieuw Amsterdam, 12 te Port Au Prince. Oberon, 11 te Willemstad verw. Omala, 13 te Pta. Cardon verw. Oranje, verw. 11 pass. Kp. Guardafui n. Aden. Oranjefontein, 11 v. Las Palmas n. Southampton. Orion, 12 te Hamburg. Osiris, 11 330 m. o.z.o. Florida n. Philadelphia. Papendrecht 13 te Pta. Cardon verw. Perna, 13 te Abadan verw. Poelau Laut, pass. 11' Ouessant n. Port Said. Poseidon, 11 v. La Guaira n. Maracaibo. Prins Frederik Willem, pass. 11 Scillys n. R'dam. Prins der Nederlanden, 12 te Pto. Limon. Prins Willem II, 11 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Willem III, pass. 11 Gibraltar n. Rotterdam. Prins Willem IV, 11 te Valencia. Prins Willem V, 11 v. Algiers n. Napels. Pygmalion, 10 v. Fort Liberte n. New York. Radja, 12 te Surabaja. Roepat, 12 te Suez. Rondo, 12 te Cebu. Rotti, pass. 11 Ceylon n. Belawan. Rijnkerk, pass. 11 Str. Ormoes n. Bahrein. Schelpwiik, 12 te Maracaibo. Scherpendrecht, verm. 25 v. Durban n. Fao. Schiedijk, pass. 11 Vlissingen n. New York. Senegalkust, 11 v. Dakar n. Amsterdam. Sibajak, 14 te Fremantle verw. Slamat, 14 te Calcutta verw. Sliedrecht, 17 te St. Kitts verw. Sloterdijk, 12 te Rotterdam. Stad Alkmaar, 11 v. Vlissingen n. Pepel. Stad Amsterdam, 11 v. Pepel n. IJmuiden. Stad Gouda, 11 v. Vlaardingen n. Hampt. Roads. Stad Haarlem, 11 te Vlaardingen. Stad Maassluis, 11 140 m. n.o. Humber n. Kirkenes. Statue of Liberty, 28 te Mena Al Ahmadi verw. Stentor, pass. 10 Pto. Rico n. Baltimore. Steven, 11 140 m. w.z.w. Flores n. Casablanca. Straat Cook, 13 te Brisbane. Straat Madura, 11 v. Singapore n. Malakka. Straat Malakka. 11 v. Belawan n. P. Swettenham. Straat Lombok, 11 tc Durban verw. Tamo, 11 220 m. z.w. Kp. Finisterre n. Recife. Telamon, 12 te Mobile. Tiba, pass. 11 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Thelidomus, 12 te Rotterdam verw. Themis, 11 te Pto. Ordaz. Theobaldius, 13 te Dakar verw. Tibia, verm. 14 v. Curagao n. Kaapstad. Tjinegara, pass. 11 Kp. Padaran n. Singapore. Trajanus, 11 240 m. n.o. K. Finisterre n. Funchal. Utrecht, 11 te Rotterdam. Van Waerwijck, 11 v. Kaapstad n. Mauritius. Vivipara, 13 te Bandar Mashur verw. W. Alton Jones, 11 te Rotterdam. Weltevreden, 11 v. Djeddah n. Suez. Westland pass. 11 Beachyhead n. Las Palmas. Wieldrecht, 18 te Sidon verw. Witmarsum, 12 te New Orleans. Woensdrecht, pass. 11 Dover n. Pt. La Cruz. Woltersum, 11 te Antwerpen v. Rotterdam. Wonorato, 11 v. Calcutta n. Belawan. Wonosari, 11 te New York. IJssel, 12 te Pto. Cabello. Zaanlterk, 12 te Amsterdam. KLEINE VAAR1 Alcetas, 10 te Amsterdam n. Odense. Appingedam, 11 bij Steenbank n. Lissabon. Atlas, 11 20 m. z.w. Ouessant n. Genua. Bab T, 8 v. Hudiksvall te Zaandam. Draco, 11 v. Malaga n. Cadiz. Elsa, 10 v. Hudiksvall n. Zaandam. Ilias, 9 v. Oran n. Antwerpen. Joost, 10 v. Gent te Stockholm. June, 11 op Thames n. Boston. Kaap Falga, 8 Kiel gepass. n. Ostrand. Kaap St. Vincent, 10 v. Alholmen n. Harlingen Lijnbaansgracht, 10 te Kotka. Midas, 11 te Ouessant n. Rran. Phidias, 10 v. Cadiz n. Lissabon. Plato, 11 dw. Dungeness n. Amsterdam. Ponza, 10 v. Sundsvall n. Hudiksvall. Prinsengracht, 11 30 m. w. Wight n. Kopenhagen Schippersgracht, 9 v. Helsinki n. Abö. Strabo, 11 150 m. w. Patras v. Ceuta n. Patras. Tilly, 10 Kiel gepass. n. Ostrand. SLEEPVAART Ebro, 9 v. Terneuzen n. Cobh. Friesland, 12 dw. Bonaire n. Trinidad. Hudson, 12 te Gibraltar. Loire, 12 te Aden. Noordzee, 10 v. Las Palmas n. Port Harcourt. Oostzee, 12 110 m. z.o. Haiti. Zeeland, 12 350 m. w.z.w. Kp. Vincent n. Genua Morgen, vrijdag, zal voor de econo mische politierechter te Roermond een zaak dienen tegen de houder van een kam- peerartikelenbedrijf te Roermond, die ge verbaliseerd is. omdat hij dit bedrijf heeft uitgeoefend zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunning ingevolge het Ves- tigingsbesluit Kleinhandel in Sportar tikelen. De gedaagde beroept er zich op, dat kampeerartikelen welke hij uitsluitend verkoopt gepn sportartikelen zijn, zodat de bedoelde vergunning voor hem niet vereist zou zijn. Van overwegend belang is uiteraard bij deze zaak de vraag, of kamperen' al dan niet als sport moet worden beschouwd. Immers, artikel 1 van het Vestigingsbe- sluit Kleinhandel in Sportartikelen 1950 verstaat onder sportartikelen: „artikelen bestemd voor het beoefenen van sport, met uitzondering van hengelsportartikelen en sportrij wielen". De ANWB acht het in verband met de bescherming van de belangen van de toe ristische consument principieel van grote betekenis, dat uitgemaakt wordt of kam peren gezien moet worden als sport, dan wel, zoals de bond meent, als een bijzon der populaire vorm van toeristische va- kantiebesteding. Als getuige-deskundige zal dan ook in deze zaak optreden de chef van de af deling Kamperen van de ANWB, de heer G. v. d. Weijde. Een overweging van belang acht de ANWB, dat, ondanks het feit dat kam- peerartikelenbedrijven in het bezit moeten zijn van het vereiste vakdiploma Sport artikelen, men zich bij tal van andere be drijven kampeerartikelen kan aanschaf fen, zonder dat de houders van deze be drijven, zoals handelaren in koffers en lederwaren, ijzerwaren en gereedschappen, huishoudelijke artikelen, luxe artikelen en kunstnijverheidsprodukten, enige kennis omtrent kampeerartikelen behoeven te hebben. De ANWB acht het daarom dringend noodzakelijk, dat het bestaande Vesti- gingsbesluit Kleinhandel in Sportartike len in die zin wordt gewijzigd, dat duide lijk blijkt, dat kampeerartikelen niet val len onder het begrip sportartikelen. Visuitzetting. In het Julianakanaal te Stein, Elsloo en Bunde is 3000 pond witvis uitgezet door de Juliana-combinatie. De partij bestond hoofdzakelijk uit voorns en brasems. Er waren brasems bij, die ruim een kilo wogen. Van de zijde der henge laars trok de gebeurtenis veel belangstel ling. De symbolische Noorse koningskroon (boven) en het gekroonde monogram van de koning van Noorwegen, hebben een nieuwe vorm gekregen, nu koning Olaf V zijn overleden vader Haakon VII is opgevolgd. Deze symbolen zullen gebruikt worden op staatsstukken, munten, medailles en dergelijke. De Dutch Swing College Band gaat op tournee naar West-Duitsland. Vrijdag zal een concert in Leverktissen worden ge geven, zaterdag in Keulen, waarvoor de zaal reeds uitverkocht is, en in Essen, zondag in Krefeld en Düsseldorf, waar het concert ook reeds van tevoren geheel uit verkocht is. In februari volgen drie con certen in Duisburg, terwijl in januari een tournee van vier concerten in Engeland op het programma staat. De concerten in Engeland betreffen een uitwisseling met het Engelse orkest van Chris Barber die, zoals gemeld, in diezelfde periode in Ne derland komt optreden. Aanbesteding. De rijkswaterstaat in 's-Hertogenbosch heeft aanbesteed het ver breden van de aardebaan en het aanbren gen van nieuwe verhardingen voor een dubbele rijbaan en rijwiel- en voetpaden op weg no. 14 van het rijkswegenplan ('s-Hertogenbosch-Eindhoven) in de ge meente Vught. Van de 28 inschrijfbiljet- ten was het hoogste van S. A. Sanders' Aannemersbedrijf te Deft, voor f 1.576.000 en het laagste van n.v. Aannemers- en We- genbouwmij. v/h. fa. J. Hyemans te Ros malen voor f 1.036.000.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15