Onzekere vooruitzichten over economische situatie in V.S. s I i anda en de wijze Meester IVOROL Elkefand een Sneeuwwitje Opnieuw enige regen O.E.E.S.-rapport f AAMBEIEN Wereldnieuws <£ccU id het zo Lijfrenten J DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 2 Brits „disconto-lek" lijkt een doorgestoken kaart Jk zieik zie wat jij niet ziet in Londense City Exploitatiekosten der lagere scholen in 1957 gestegen Onderaandelen Bronswerk Nog 13 dagen wumiMcut Buitenlandse investeringen in Indonesië Beneluxraad vrijdag in Brussel bijeen Maximum terugbetaling bij RPS op 1000,- gebracht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Prospectus van tweede lening van P.E.G.E.M. Verkorting werktijd Confectie-industrie te Reuver hervat produktie Verlies van Allan en Co. verder gestegen Aniem ontving december- transfer uit Indonesië De omvang van onze handel met Indonesië Inschrijving op schatkistpromessen Examens In haar jaarlijkse rapport over de economische situatie in Noord-Amerika vestigt de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking er de aandacht op, dat de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten is gedaald. Reeds in 1956 was de groei van het reële nationale produkt (2,8 pet.) aanzienlijk kleiner dan in 1955 (7,2pct.). De industriële produktie bereikte in december 1956 haar hoogste punt, maar daalde in de eerste helft van 1957 met 2 percent. Een aantal sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven werkt thans niet meer op volle capaciteit. In vergelijking met de afge lopen jaren is het algemene peil van de economische bedrijvigheid echter nog steeds hoog. Het is op het ogenblik evenwel moeilijk factoren van betekenis te vinden, die in de komende maanden een hernieuwde expansie doen verwachten, tenzij er in de monetaire of de begrotingssfeer maatregelen worden genomen. De landen buiten de Verenigde Staten zullen naar het oordeel der OEES waarschijnlijk buitengewoon gevoelig blijven voor de monetaire en begrotingspolitiek, die door de Amerikaanse autoriteiten wordt gevolgd, zulks wegens de invloed, die de economische bedrijvigheid in de Verenigde Staten heeft op het handels- en betalingsverkeer met de rest van de wereld. In het laatste kwartaal van 1956 en het eerste kwartaal van 1957 (de tijd van het Suez-conflict) was de ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans reeds in het nadeel van Amerika's handelspartners. In deze periode van zes maanden vloeiden ongeveer 800 miljoen dollar aan goud en dollars naar de Verenigde Staten; sedert 1952 had deze stroom van goud en dollars in omgekeerde richting gevloeid. Voor een belangrijk gedeelte vond deze ommekeer plaats in het betalingsverkeer met West- Europa. In het tweede kwartaal van 1957 vloeiden 70 miljoen dollar aan gouden dollars uit de Verenigde Staten naar het buitenland. De betalingsbalans werd in deze periode echter beïnvloed door de be taling van de 300 miljoen dollar voor olie concessies aan de Venezolaanse regering. Afgezien van deze betaling hebben de handelspartners van de Verenigde Staten dus ook in het tweede kwartaal van 1957 weer een belangrijk bedrag aan goud en dollars verloren, al was dit verlies minder groot dan in het eerste kwartaal. West- Europa had overigens in het tweede kwar taal van 1957 weer een actieve betalingsba lans met de Verenigde Staten. Het batig saldo bedroeg ruim 200 miljoen dollar, vergeleken met ongeveer 300 miljoen dol lar in het tweede kwartaal van 1956. De deling van het batig saldo is toe te schrij ven aan de exceptionele olieleveranties. De betalingsbalans met betrekking tot andere transacties met West-Europa ver toonde geen grote verschillen met die over de overeenkomstige periode van 1956. In de eerste helft van 1957 was de uit voer van goederen en diensten, militaire ADVERTENTIE SCHROMPELEN WEG h Pijn en jeuk verdwijnen Si bloeden houdt op De wetenschap heeft thans een nieuwe helende substantie ontdekt met de verbazingwekkende eigenschap de S" aambeien eenvoudig te doen wegdro- y gen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. S Zelfs in de meest hardnekkige ge- >/i vallen schrompelen de aambeien ineen, zó afdoend dat ze thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in w" het weefsel vernieuwende Bio-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en des- M infecterend. Voor veilige, recht- streekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a t 3.30. cicxu CCU WUUC w (Van onze correspondent in Londen) De hoofdfiguren in het verhoor door het gerechtelijk tribunaal inzake de kwestie van het disconto-lek zijn thans de leiders van de bankfirma's, wier positie twee slachtig is, omdat zij niet alleen aan het hoofd van die financiële ondernemingen staan, maar tevens commissaris zijn van de Bank van Engeland. Een van deze he ren is Lord Kindersley, de enige, die drie dagen voor de rentevoetverhoging door de Bank in het plan gekend is. Hij is nog niet voor het tribunaal gedaagd, maar er is ver klaard, dat hij het geheim niet heeft prijs gegeven. De drie grote firma's, waartussen Lord Kindersley krachtens zijn functie de per soonlijke schakel vormde, verkochten in die dagen grote hoeveelheden staatsfond sen. Een der firma's was Lazard Brothers, waarvan Oliver Poole commissaris is. Poole is de vice-voorzitter van de conser vatieve partij, die zijn naam gezuiverd wil zien van beschuldigingen die de Labour- oppositie in het Lagerhuis tegen hem ge richt heeft. Poole heeft zijn persoonlijk vermoeden van een te verwachten verho ging in een gesprek geuit. Twintig miljoen Lazard Bros verkocht voor twintig mil joen gulden aan staatspapieren, hoewel de firma nog dertig miljoen in portefeuille hield. Lord Kindersley zou pas van de transactie hebben gehoord, nadat deze was uitgevoerd. Het tribunaal zou volgens de procureur- generaal tot de slotsom kunnen komen, dat er iets haperde aan Lord Kindersley's ge heugen. Hij zei, dat Lazard Bros, die later een deel der staatsfondsen terugkochten, een „aardige" bruto-winst van 320.000 gul den hadden gemaakt. Een andere bankdirecteur, de heer Kes wick, eveneens commissaris van de Bank van Engeland, en een vriend van de plaatsvervangende gouverneur, was op de hoogte van de komende disconto-verho ging. Hij gaf zijn filiaal in Hongkong daags voor de verhoging opdracht, een groot be drag aan staatsfondsen in Londen te spuien. Hij heeft echter de Bank van Enge land op de hoogte gesteld van de transac tie, toen hij was ingelicht over de komende discontoverhoging. De bank adviseerde de verkoop die trouwens al was beklonken, te laten doorgaan. Het lijkt wel of alle rechtstreeks betrokkenen in de City voor de afkondiging van de discontoverhoging een spelletje speelden van „ik zie ik zie wat jij niet ziet", maar het was allerminst een onschuldig kindervermaak. Men zag de verhoging aankomen en zweeg, maar toch begreep men elkaar schenkingen uitgezonderd, 20 percent groter dan in de eerste helft van 1956. De invoer steeg met nog geen vier percent. Investeringen Op langere termijn kan voor het dollar- vraagstuk een gedeeltelijke oplossing wor den verschaft door de Amerikaanse in vesteringen in het buitenland. Een nog belangrijker bijdrage dan de Amerikaanse regeringshulp voor het buitenland reeds vormt, kan worden geleverd door particu liere leningen aan het buitenland, die de laatste tijd reeds een aanzienlijke stijging hebben vertoond. Tussen medio 1956 en medio 1957 is er ongeveer 4,6 miljard dollar Amerikaans kapitaal naar het buitenland gevloeid of meer dan tweemaal zoveel als in de voor afgaande periode van 12 maanden. Het particuliere kapitaal, dat in de periode van einde juli 1956 tot einde juli 1957 naar het buitenland vloeide, bedroeg ongeveer twee miljard dollar, waarvan tweederden in de vorm van rechtstreekse investerin gen. De rechtstreekse investeringen in West-Europa bedroegen in het jaar tot 30 juni 1957 500 miljoen dollar, of 360 mil joen dollar meer dan in het voorafgaande jaar. De scherpe stijging is voor een deel toe te schrijven aan de aankoop van een Engelse oliemaatschappij, die 176 miljoen dollar kostte. Canada In Canada verwacht de OEES dit jaar een stijging van het reële nationale pro dukt, die slechts half zo groot is als de stijging van bijna acht percent, welke zich in 1956 voordeed. Het rapport spreekt van een pauze in de economische ontwikkeling van Canada, die waarschijnlijk echter niet van lange duur zal zijn, tenzij zich een on verwachte scherpe daling voordoet in de ontwikkeling der Canadese welvaarts bronnen. De vooruitzichten worden in be langrijke mate beïnvloed door de onzekere economische vooruitzichten in de Ver enigde Staten. Uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, volgens een mededeling van het ministerie van Econo mische Zaken, dat de materiële exploita tiekosten der lagere scholen nog steeds stijgen. De gemeentebesturen stelden over het algemeen in 1957 hogere bedragen be schikbaar ter bestrijding van deze kosten dan in 1956. Voor het gewoon lager onder wijs varieerden deze van 20 129 per leerling, voor het voortgezet gewoon lager onderwijs van ƒ35 tot 220 en voor het uit gebreid lager onderwijs van 50 tot 340. In 1957 stelde 47 percent der gemeenten voor het gewoon lager onderwijs een be drag van 40 of meer per leerling vast (in 1956: 32 percent). Voor het V.G.L.O. en het ULO stelde respectievelijk 63 pet. en 54 pet. der gemeenten een bedrag per leerling beschikbaar van 55 of hoger' (in 1956 respectievelijk 48 pet. en 38 pet.). In de tweede buitengewone aandeelhou dersvergadering van de n.v. Bronswerk te Amersfoort is het voorstel tot statuten wijziging aangenomen ten gevolge waar van de uitgifte van onderaandelen groot nominaal 100 mogelijk is geworden. ADVERTENTIE dan is het weer KerstfeestNatuur lijk haalt U voor Uw feestschotels mayonnaise in huis. Wilt U verse nyjyonnaise, let dan op het achter etiket met datumstempel. Wilt U lekkere mayonnaise, let dan op het vooretiket, want de fijnste mayonnaise komt van De „Financial Times" heeft het totaal van buitenlandse investeringen in Indone sië geschat op ongeveer 130.000.000 pond sterling (of 300.000.000 dollar). Volgens dit blad zijn Nederland, de Verenigde Staten, Engeland en Communistisch China de landen met de grootste belangen in Indo nesië. De „Financial Times" schat dat Neder land voor tussen de 48 en 70 miljoen pond sterling in Indonesië heeft geïnvesteerd; de Verenigde Staten voor plusminus 42 miljoen en Engeland voor ongeveer 20 miljoen pond. Engeland en Nederland hebben sinds het einde van de tweede wereldoorlog hun investeringen in Indonesië geleidelijk in gekrompen, terwijl de Verenigde Staten en Communistisch China hun investerin gen in dat land verruimd hebben. De „Fi nancial Times" besluit met te zeggen dat op het einde van 1956 de Amerikaanse in vesteringen in Indonesië een bedrag be liepen van naar schatting 119.000.000 dol lar, hetgeen tweemaal zo hoog is als het cijfer voor 1954. Morgen, vrijdag 13 december, zal de raadgevende interparlementaire Benelux raad te Brussel voor de eerste keer ter be spreking van culturele aangelegenheden bijeenkomen. Daartoe hebben de Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse re geringen verslagen uitgebracht over het geen uit hoofde van de tussen deze drie landen bestaande culturele verdragen op het gebied van de culturele toenadering reeds geschied is. De culturele commissie uit de raad heeft hierover een rapport opgesteld, hetwelk door de raad met de drie ministers van Onderwijs op 13 december besproken zal worden. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, zal deze bijeenkomst bijwonen, ver gezeld van de directeur-generaal voor de Kunsten en voor de Buitenlandse Cultu rele Betrekkingen van zijn ministerie, mr. H. J. Reinink. De terugbetaling in contanten aan in leggers van de Rijkspostspaarbank is, na overleg tussen de ministers van Financiën en Verkeer en Waterstaat met de centrale directie van de PTT, gesteld op duizend gulden als maximum. Dit maximum was voorheen vijfhonderd gulden. Deze wijziging van het Postspaarbank- besluit is op 3 december van kracht ge worden en houdt verband met de vrij grote ontsparing in november. Deze ont- sparing is ontstaan door de emissie van de Nationale Woningbouwlening. Omdat men het deelnemen aan dergelijke leningen wil stimuleren, is het maximum bedrag van uitbetaling verhoogd. Mexicaanse minister De minister van Economische Zaken van Mexi co dr. Lovo heeft in Den Haag een gesprek gehad met dr. G. M. J. Veldkamp.' staatssecretaris van Economische Zaken. Het gesprek ging onder meer over de mogelijkheden van versteviging van de commerciële banden met Mexico en eventueel wederzijds bezoek van industriële en financiële missies, dit mede in verband met de verdere ontwikkeling van Mexico en het geven van tech nische adviezen aan dit land. Dr. Loyo is inmid dels vertrokken. Te Haarlem Omtrent de bestemming van de tweede P.E.G.E.M.-lening van f 20 miljoen zegt het prospectus dat de vennootschap met het oog op de gestadige ontplooiing van de electriciteitsvoorziening in de provincie Noordholland en de gemeenten Amsterdam en Haarlem over de nodige middelen wenst te beschikken teneinde de noodzake lijke vergroting van de capaciteit van pro duktie- en distributiemiddelen van de energieleveranciers (de provincie Noord holland en de gemeenten Amsterdam en Haarlem) aan de eisen der vennootschap te doen aanpassen. Ook de uit de tweede lening 1957 te verkrijgen gelden zullen worden aangewend voor financiering van een deel van de vergroting van de capaci teit van produktie- en distributiemiddelen van de energieleveranciers. De Nedalo n.v., die de assemblage van Amerikaanse oliehaarden verzorgt, heeft besloten driekwart van het personeel (on geveer 130 man) tot 6 januari 24 uur per week te laten werken. Dit is een gevolg van de beperkte or ders, die men ontvangt. Onlangs zijn reeds ongeveer 30 personeelsleden ontslagen. De confectie-industrie Jansen-Neumann te Reuver, die enige weken geleden een wachtgeldregeling had aangvraagd voor het ongeveer 200 leden tellende personeel, zal met ingang van de volgende week de produktie met dezelfde personeelsbezet ting in 48-urige werkweken hervatten. Binnenlandse behoefte vermindert; export moeilijk realiseerbaar De n.v. Allan en Co's Koninklijke Ne- derlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel te Rotterdam heeft over 1956 een verlies geleden van 572.819 (v.j. winst 2.795). Dit wordt gevoegd bij het verlies vorige jaren, dat daardoor stijgt tot 1.344.410. Het dividend wordt wederom gepasseerd. In verband met onzekerheden bij de af wikkeling van diverse transacties, is de publikatie van de jaarstukken opgeschort. De directie had gehoopt een duidelijk in zicht te kunnen verkrijgen voor de publi katie, maar dit is niet mogelijk gebleken. Een belangrijk bedrag moest als reserve ring worden opgenomen ter dekking van eventueel hieruit voortkomende verliezen. De gevolgen van de in vorige jaarver slagen besproken calamiteit wegens de vertraagde en onregelmatige leveringen door derden, zijn dus nog steeds niet ge heel te overzien. Wel wordt geconstateerd dat de directe schade, die na aftrek der vergoedingen overblijft, een zeer groot bedrag vertegenwoordigt. De onvoorziene schade, mede door restricties in de ver koop en verlies aan bezetting, was in 1956 reeds voelbaar en zal voor de volgende jaren zeer ernstige gevolgen hebben. De behoefte op de binnenlandse markt is verminderd, en export zou slechts met financiering op lange termijn mogelijk zijn. De produktiviteit bleef zich gunstig ontwikkelen. ADVERTENTIE Een omvangrijk depressiegebied, waar van het centrum boven de Golf van Bis- caye is aangekomen, houdt in onze om geving een zuidoostelijke stroming in stand, die minder koude lucht uit Frank rijk en Zuid-Duitsland aanvoert. Alleen in de noordelijke provincies daalden de tem peraturen nog tot het vriespunt. Het bin nendringen van de zachtere lucht ging met enige regen gepaard. Intussen is in Zuid- Frankrijk een randstoring van de depres sie verschenen, die over Portugal en Span je naar het noorden is afgezwenkt. Deze zal de wind bij ons uit zuidoostelijke tot oostelijke richting doen toenemen. De frontale storing heeft over de Pyreneeën veel aan intensiteit ingeboet, maar het is te verwachten dat zij in ons land opnieuw wat regen zal veroorzaken. In het tempe- ratuurverloop komt weinig verandering. WEERRAPPORTEN Vrijdag 13 december Zon op 8.42 uur, onder 16.30 uur. Maan op uur, onder 12.14 uur. Maanstanden 14 dec. 06.45 uur laatste kwartier 21 dec. 07.12 uur nieuwe maan 29 dec. 05.52 uur eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 13 december Hoog water: 7.47 en 20.14 uur. Laag water: 3.14 en 15.38 uur. Temperaturen: buiten- j? a UI JSc en binnenland heden- -a £25 morgen 7 uur. Neerslag: o S o - fll laatste 24 uur. 5 'C e S Stockholm zwaar bew. ono -9 0 Oslo zwaar bew. windst. -9 0 Kopenhagen geheel bew. o 3 0 Aberdeen regen o 5 14 Londen licht bew. o 5 4 Amsterdam geheel bew. zzo 4 7 Brussel licht bew. windst. 3 2 Luxemburg geheel bew. ono 2 8 Parijs geheel bew. no 3 2 Bordeaux regen o 6 6 Grenoble zwaar bew. ono 6 8 Nice regen n 9 88 Berlijn half bew. o -1 0 Frankfort onbewolkt ono -2 0,4 München onbewolkt z 3 0 Zürich onbewolkt wnw -3 0 Genève mist windst. 3 8 Locarno regen windst. 3 62 Wenen zwaar bew. z 9 0 Innsbruck licht bew. w 4 0 Den Heldfer geheel bew. zo 3 4 Ypenburg zwaar bew. zzo 5 4 Vlissingen onbewolkt zo 4 0,4 Eelde lichte regen o 0 3 De Bilt geheel bew. z 4 6 Twente geheel bew. z 4 0,6 Eindhoven zwaar bew. z 4 5 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt windst. 4 2 11. „Maar", riep Panda uit, „de juwelen zijn ECHT verdwenen! Kijk maar!" En hij liet de oosterling het lege kistje zien. De wijze toonde echter niet de minste ver bazing. „Zwijg, broeder Panda", sprak hij, „zij zijn NIET verdwenen, zoals ik thans zal aantonen". Joris, die zich eerst gegriefd had teruggetrokken, begon weer enige be langstelling voor het kistje aan de dag te leggen. De wijze had het deksel ervan nu gesloten. „Let nu op, o broeders", sprak hij, „ik doe het deksel dichtik open het weer een ziet! Daar is het gesteente!" Er was geen twijfel mogelijk; het kistje was weer boordevol„Ik zal u nu het ge heim van dit kistje openbaren", sprak de magiër. „Het kistje luistert naar wijsheid. Het vult zich slechts, wanneer men het opent met een eerlijk gemoed en een te vreden hart!" „Aha", dacht Panda, terwijl hij een blik wierp op de teleurgestelde Joris, „in dat geval zijn de juwelen volko men veilig!" De tot dusver door de elektriciteits maatschappij Aniem n.v. te Amsterdam ontvangen berichten melden, dat geen schade is ondervonden van de recente ont wikkeling in Indonesië. De employé's zijn allen gezond. Dit werd medegedeeld in de buitengewone vergadering. Begin decem ber heeft de maatschappij de december- transfer uit Indonesië ontvangen. In Peru heeft de Aniem in oktober het contract gesloten met de Compania Luz Electrica de Trujillo S.A. aldaar. De werkzaam heden zijn inmiddels begonnen. De Aniem is tevreden over de samenwerking die aan het groeien is. Ook de indruk over de ont wikkeling aldaar is goed. To (O to to tO <o UëBl Deze grafiek van de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Indonesië toont dat Indonesië heel wat meer aan Nederland verkoopt dan ons land aan Indonesië. Vorig jaar kochten wij voor een waarde van ongeveer 440 miljoen gulden in Indonesië terwijl dit land maar voor 315 miljoen gulden uit Nederland invoerde. Tot de produkten die wij uit Indonesië invoeren behoren onder andere tin, tabak, rubber, koffie, thee. oliën, etc. Indonesië voert uit ons land textiel, landbouwprodukten, machines, metaalwaren, etc. in. Dat de handel tussen de twee landen zeer wisselvallig is valt 'duidelijk 'uit de grafiek af te lezen. Als men onze in voer uit Indonesië eens beziet in per centages van onze totale invoer dan blijkt het dat wij in 1935 ongeveer 6 °/o van onze invoer uit het toenmalige Nederlands-Indië haalden, in 1947 5°/o en in 1951 8 waarna Indonesië een steeds kleiner percentage bij onze in voer innam, zodat wij thans ongeveer 3 van al onze invoer uit Indonesië betrekken. Wat onze uitvoer betreft bedraagt dit percentage naar Indonesië thans ongeveer 2 Dat dit niet altijd zo geweest is blijkt wel uit het feit dat wij in 1930 8 °/o van onze totale uitvoer in Indonesië plaatsten en in 1949 10 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat op maandag 16 december 1957 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van drie maanden tot een bij de toewijzing vast te stellen be drag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot f 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 18 decem ber 1957. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 18 decem ber aanstaande vóór 12.30 uur. Absenten. Het Britse Hogerhuis heeft din«- dag besloten, dat „peers", die zelden of nooit de debatten bijwonen, hun ze- tel eigenlijk maar moeten opgeven Het huis heeft een motie van de con.! servatieve lord Swinton aangenomen die vraagt om uitvoering van aanbeve' lingen, die gedaan zijn door een geü mengde commissie van alle partijen in het Hogerhuis, die deze kwestie heeft bestudeerd. Niet meedoen. Het orgaan van het Vati- caan, de Osservatore Romano, heeft rooms-katholieke priesters en leken er aan herinnerd, dat zij niet moeten toetreden tot de beweging voor Morele Herbewapening en ook niet op eniger- lei wijze aan de beweging deel moeten nemen. Vertragingen. De Tsjechische bladen hebben de laatste weken herhaal delijk geklaagd over de langdurige ver tragingen in het treinverkeer. Vol gens statistieken zouden in de maand oktober 73,4 percent van de treinen te laat vertrokken en 64.9 percent te laat aangekomen zijn. President. In een gezamenlijke zitting van de beide huizen van de volksvertegen woordiging is Carlos Garcia woensdag tot president van de Philippijnen be noemd. Macapagal, de met ruime meerderheid gekozen vice-president, werd eveneens in zijn ambt bevestigd! Macapagal is lid van de liberale par tij, die in de oppositie is. Geruststelling. De Deense minister van Defensie, Hansen, heeft woensdag in het parlement gezegd, dat geen Ameri kaans vliegtuig met waterstofbommen boven Denemarken zal komen. Hansen zei dit op een vraag van de communis tische leider Larsen. Wereldburger. Wereldburger Gary Davis is voorlopig weer op vrije voeten ge- steld, nadat hij woensdag door de Fran se politie gearresteerd was in een strook niemandsland tussen Italië en Frankrijk waar hij zijn tent had op geslagen. Hij hoopt terug te kunnen keren naar Monaco, wanneer de prins en prinses aan het eind van deze week uit Engeland terugkomen. Steniging. In de hoofdstad Kathmandoe van Nepal zijn woensdag betogingen gehouden om op korte termijn verkie zingen uit te schrijven. Daarbij raak ten 29 politieagenten gewond. De poli tie trachtte met traangas de menigte uiteen te drijven en maakte 143 arres tanten, onder wie een communistische leider. De betogers wierpen met ste nen naar de politie. Geen krimp. De Amerikaanse minister van Defensie Neil McElroy heeft woensdag eenheden van het zevende Amerikaanse leger in Beieren geïn specteerd. McElroy verklaarde, dat de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland niet zullen worden ingekrom pen en dat het aan de NAVO is te be slissen of deze troepen met raketwa pens voor middelgrote afstanden zullen worden uitgerust. Strafbaar. De Oostduitse regering heeft bekend gemaakt dat personen, die ge snapt worden bij een poging uit Oost- Duitsland naar het Westen te vluchten, gevangenisstraf zullen krijgen tot een maximum van drie jaar. Niet alleen de eigenlijke vlucht, maar ook „pogin gen" en „voorbereidingen" daartoe zijn strafbaar. Eruit. Een Amerikaanse piloot is woens dag op ongeveer 500 mijl ten westen van Portugal per parachute uit zijn straaljager, een F-84, gesprongen. Het toestel was op weg van de Azoren naar Europa. De jager behoorde tot een formatie en toestellen uit deze forma tie zoeken nu naar de piloot. Ook aan de schepen in de buurt is verzocht naar hem uit te kijken. Laten rijden. In Parijs zal met ingang van 16 december een busdienst voor automobilisten worden gehouden we gens de zeer beperkte parkeermoge- lijkheid in het centrum van de stad. Iedere vijf minuten zal van de grootste parkeerplaats een bus naar het centrum vertrekken. Leiden. Kandidaatsexamen A wis- en natuur kunde: mej. A. Hakkenberg, Leiden. Idem F: mej. H. M. E. de Jonge, Leiden. Idem L: Goei Ing Kiong, Oegstgeest. Doctoraalexamen wis- en na tuurkunde: H. G. van Brammen, Leiden. Kandi daatsexamen niet-westerse sociale studierichting: F. F. Everts. Leeuwarden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: A. G. M. Hoek, H. Oliver, C. Wiersma, S. Kizner, J. H. Groff, J. J. Mobron en D. Mei boom, allen te Amsterdam. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. E. Kisman, mej. J. Klomp, mevrouw S. E. A. Arnold-Van Gorcum en de lir. A. C. Stutterheim, allen te Amsterdam. V BLIJKENS een in 1903 opgegraven in scriptie besloot de Volksvergadering van de Griekse stad Milete in Klein-Azië in het jaar 203 vóór Chr. tot de verkoop van lijf renten over te gaan. Deze inscriptie, uit gebeiteld op een witmarmeren plaat van 211 cm hoog, 70 cm breed en 2 cm dik, is het oudste levensverzekeringsdocument dat tot op heden bekend is en het geeft ons een aardige kijk op de middelen die destijds gebruikt werden om de stadsfinanciën een opfrissertje te geven. Want u begrijpt, dat het de stad Milete niet te doen was om haar burgers een zorgeloze oude dag te verschaffen, maar dat zij naar middelen zocht die de leegten in de stadskas zouden kunnen vullen. Door misoogsten gedurende ver scheidene jaren waren aanzienlijke tekor ten ontstaan en om deze tekorten te dek ken werd iedere burger van Milete in de gelegenheid gesteld 3600 drachmen in de stadskas te storten, over welk bedrag de stad een rente van 10°/o per jaar betaalde gedurende het leven van degeen op wiens naam de inschrijving was gesteld. Uiter aard mocht ook voor veelvouden van 3600 drachmen worden ingeschreven en omdat de stadsbestuurders wel begrepen, dat niet iedereen direct zoveel geld zou kun nen vrijmaken, werd een afbetalingsrege ling vastgesteld die voorschreef, dat van elke inschrijving van 3600 drachmen direct een bedrag van 2000 drachmen moest wor den gestort en dat de resterende 1600 drachmen uiterlijk 5 maanden later moes ten zijn voldaan. De rente van 10 's jaars werd door de stad in maandelijkse termij nen uitbetaald, zodat de lijfrentetrekker gedurende zijn hele leven op een vast maandgeld kon rekenen. Overleed hij, dan hield de rente weliswaar op, maar de na bestaanden ontvingen toch nog een bedrag van 150 drachmen om de overledene een eerlijke begrafenis te bezorgen. Zoals u ziet, een humaan verzekeringsreglement, dat voor alle voorkomende moeilijkheden voorzieningen had vastgesteld. Wat ons momenteel het meest interes seert, is de vraag of de stad met een jaar lijkse rente, ongeacht de leeftijd of het geslacht van de rentetrekkers, is uitgeko. men. Wij vermoeden van niet, want de inscriptie noemt de namen van 39 inschrij vers, waarvan er tenminste 22 minderjarig waren. De bur gers van Milete hebben na tuurlijk overwogen, dat kinderen in het algemeen een groter aantal jaren vóór zich hebben dan bejaarden en kochten daarom voornamelijk lijfrenten voor hun kinderen, die vanaf dat moment op een aardige rente konden rekenen tot het moment waarop zij stierven. Zijn die kinderen een beetje voorspoedig opgegroeid, dan kan dit de stad Milete een stevige duit gekost hebbenGegevens hierover zijn echter niet bekend. Evenmin is bekend, of Milete de eerste stad is geweest die lijfrenten heeft verkocht. De hierop betrekking hebbende inscriptie is weliswaar de oudste aanwij zing hierover, maar dit zegt op zichzelf niets en geeft ons niet de zekerheid, dat niet vóór 203 v. Chr. elders in de Griekse wereld soortgelijke verzekeringen door de overheid werden afgesloten. Wat hiervan bekend is uit onze middel eeuwen, zal u ongetwijfeld tot verbazing brengen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2