„Kennemergaarde" kan voor f432.700 ziekenhuis worden Velsen maakt royaal gebaar: investering deels afschrijven uit de algemene reservé Verpleegprijs en humaniteit „Bloembollencultuur" Lisse ook tegen extra vakheffing Onderscheidingen voor G. L. Roseboom en J. Gompiet Mej. J. Daane sprak over kinderboeken Adviescollege aanvaard Blijspel voor bejaarden mm m Werkclassificatie in de landbouw Protest van sigarenwinke liers tegen hogere belasting op sigaretten Gerechtshof behandelde de moord te Heer Hans Krieg gesubsidieerd voor voltooiing van opera Noordelijke provincies wensen industriehallen Opheffing prijsstabilisatie voor kruideniersbedrijf gevraagd Vernieuwing hoger onder wijs dringend nodig Onrneuw oen nit Syrië in de Sovjet-Unie i0NDERDAG 12 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoals al eerder uitvoerig gemeld is, heeft de gemeente Velsen het plan om het buiten „Kennemergaarde" bezyden de Duin en Kruidbergerweg tussen Driehuis en Santpoort te bestemmen tot tehuis voor chronische zieken. Nu de daartoe ingestelde studiecommissie met haar werk gereed is, zyn deze plannen nader tot hun ver- verwezenlijking gekomen. Uit een by Velsens raad ingediende voordracht blykt, dat van „Kennemergaarde" een aanvaardbaar tehuis kan worden gemaakt, dat 32 patiënten en een deel van het personeel kan herbergen een lift zal volgens het schetsontwerp voor de communicatie tussen de drie etages moeten zorgen, buiten de trappen uiteraard. Men rekent op f 432.700 kapitaalslasten en daarbij op een dag- verpleegprijs van f 14,65. 0e commissie is van oordeel, dat een in richting voor chronische zieken in een zeer dringende behoefte zal voorzien. Deze uit spraak vormt een bevestiging van de op vatting, welke zowel van de zijde van de raad als van het college bij herhaling naar -oren is gebracht. De commissie wyst er op, dat de verzor ging en verpleging van de chronische zie- l(Cn (waartoe voor het merendeel bejaar den behoren) in sommige particuliere in richtingen veel te wensen overlaat en dat dit de zieken, die thuis worden verpleegd - veelal ten koste van het gezinsleven er van weerhoudt zich elders te laten op nemen. In eerste instantie heeft de commissie een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid van de bouw van een geheel nieuwe inrichting. Zij is evenwel tot de slotsom «ekomen, dat deze bouw onder de huidige omstandigheden binnen afzienbare tijd niet kan worden verwezenlijkt en het nastreven van dit doel dan ook de oplossing van het probleem naar een verwijderde toekomst zou verschuiven. Een zodanig uitstel acht de commissie onverantwoord. Zij heeft daarom de oplossing gezocht in de richting van het geschikt maken van een bestaand gebouw voor verpleeginrich ting, waardoor op korte termijn in de erg ste nood kan worden voorzien. Bij haar onderzoek naar de mogelijkheden daartoe, is de commissie tot de conclusie gekomen, dar het enige, de gemeente onmiddellijk ter beschikking staande gebouw, dat het bo venomschreven doel zo goed mogelijk kan dienen, het hoofdgebouw in het park Ken nemergaarde, te Santpoort, is. Aanvaardbaar De commissie heeft, in overleg met de bouwcommissie van de Federatie van ver pleeginrichtingen voor langdurig zieken, een schetsplan doen ontwerpen voor o de verbouw en inrichting van dat pand. 'Dit ontwerp biedt volgens de commissie, ge geten de mogelijkheden van het gebouw, een alleszins verantwoorde en aanvaard bare oplossing. Wanneer dit plan wordt- uitgevoerd, zal een verpleeginrichting ontstaan, waarin 32 patiënten kunnen worden verpleegd en een deel van het personeel kan worden gehuisvest. De outillage van een dergelijke inrichting zal in het gebouw volledig kunnen worden ondergebracht. Op' de begane grond zyn twee ziekenkamers f5 en 7 bedden) gepro jecteerd, een conversatiezaal, een serre en een keuken met spoelkeuken. De etage zal drie ziekenzalen (57 bedden) kunnen bevatten, twee éénpersoonsziekenkamers, een conversatiezaal, alsmede een Iigterras. Op de zolderverdieping zullen de kamers voor verplegend personeel kunnen worden aangebracht. De kosten van de verbouw van de alge hele inrichting en de inventaris worden met inbegrip van de waarde van de grond en van het gebouw in totaal op 432.700. geraamd. De door de commissie overgelegde ex ploitatiebegroting geeft aan, dat met een verpleegprijs van 14,65 per patient en per dag alle exploitatie-lasten gedekt zijn. Bij de beoordeling van de hoogte van de verpleegprijs dient in aanmerking te wor den genomen, dat de verpleging van lang durig zieken, die dikwijls in een toestand van volkomen hulpbehoevendheid ver keren, veel hulp vergt, terwijl eveneens moet worden bedacht, dat economisch ge zien een inrichting ter grootte van onge veer 90 bedden, het gunstigste resultaat oplevert. B. en W. kunnen zich met het advies van de commissie geheel verenigen en menen, dat met de verwezenlijking van haar plan onder de huidige omstandigheden de best bereikbare oplossing wordt verkregen, waardoor de ergste gevallen kunnen wor den geholpen. Zij realiseren zich wel, dat een verpleeg- Ook de afdeling Lisse van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft zich in een dinsdag avond in „De witte zwaan" gehouden ver gadering niet verenigd met het voorstel van het hoofdbestuur om een extra vak- beffing van een half percent te heffen ten behoeve van de bouw van een nieuwe bloembollenbeurs in Haarlem. De afdeling j heeft besloten de moties van de afdelin- j gen Heemstede en Hillegom zij het met enkele toevoegingen te steunen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer W Roos, enkele interessante cijfers over de export. Hij herdacht het verscheiden van de heer M. Veldbuyzen van Zanten. De voorzitter deelde mee, dat er voor de Bloemlust-tentoonstelling, die op 23 december wordt geopend, veel be langstelling bestaat. De voorzitter van „Bloembollencultuur", jhr. mr. dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zal na de opening een lezing houden over de noodzaak on. meer reclame vooi de bloembollen te gaan maken. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering, die maandag !n Haarlem wordt gehouden, werden benoemd de he ren G. van Nieuwkoop en G. Vreeburg. In de plaats van de aftredende hoofdbestuurs leden Jac. B. Roozen en A. Priester zal de afdeling de heren C. Broeze en Th. Roozen voordragen. De afdelingsvoorzitter was aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer Jac. Nieu- wenhuis. Wat betreft de boutv van een nieuwe beurs was de afdeling van mening, dat naar een goedkopere oplossing moet wor den gezocht. De gelden zuilen echter niet uit een extra vakheffiug verkregen mo gen worden. De heren G. L. Roseboom en J. Compiet herdachten het feit dat zij veertig jaar in prijs van 14,65 per dag voor velen een bezwaar zal vormen om zich in de inrich ting te laten opnemen en hebben zich daar om beraden, welke maatregelen daarin verlichting kunnen brengen. Enerzijds stellen zij zich voor, contact op te nemen met de ziekenfondsen om hen te bewegen ten aanzien van de betaling van de ver- pleegkosten een zich bij de ontwikkeling der omstandigheden aanpassend stand punt in te nemen, anderzijds menen zij, dat ook de gemeente zich in deze een offer dient te getroosten. Van het bejaardenprobleem, dat pas de laatste jaren in het volle licht is gesteld, vertegenwoordigt de nood van de langdu rig zieken wel het belangrijkste facet. Waar particuliere hulp ontoereikend blijkt om deze nood te lenigen, zal de overheid zich niet afzijdig mogen houden en zal zij, in dien zij daartoe in staat is, ook in finan cieel opzicht naar redelijkheid het nodige moeten doen. Mede gelet op de gunstige algemene uit kering en belastinguitkering uit het ge meentefonds, waardoor, naar verwacht mag worden, na afsluiting van de dienst 1957 weder een voordelig saldo aan de al gemene reserve zal kunnen worden toege voegd, zouden B. en W. er de voorkeur aan geven de exploitatie van de verpleeg inrichting te bevrijden van de kapitaals- lasten en de raad willen aanbevelen de gehele investering ineens af te schrijven en daarvoor een gedeelte van de algemene reserve te bestemmen. Indien deze maatregelen worden getrof fen, zal de verpleegprijs naar raming met 3,13 tot 11,52 kunnen worden terugge bracht. Voor zover de verpleging geschiedt voor rekening van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken zal de verlaging van de verpleegprys de gemeente uiteraard voor de patiënten weder ten goede komen. Het spreekt, zeggen B. en W„ dat in de tarie ven van de verpleeginrichting voor niet- ingezetenen de kapitaalslasten dienen te worden berekend. B. en W. stellen de raad voor te beslui ten tot het stichten van een verpleeginrich ting voor langdurig zieken in het hoofd gebouw van Kennemergaarde en dit ge bouw daartoe te verbouwen en in te rich ten, overeenkomstig het door de commissie aanbevolen plan; de kapitaalslasten tot een bedrag van 432.700,— in een termijn af te schrijven ten laste van de algemene re serve en vast te stellen, de in ontwerp bij de stukken gevoegde wijziging van de ge meente-begroting. Woensdagmiddag hield mejuffrouw J. Daane, hoofd van de Amsterdamse jeugd dienst waren bij de Grafische Inrichting I bibliotheek voor leerkrachten van het la- Joh. Enschedé en Zonen n.v. Ser onderwijs in het Haarlemse Stadhuis De heer Roseboom, die sedert 1953 werk- een lezing over kinderboeken voor 6 tot zaam is in het archief, werd in de direc- 12-jarigen, naar aanleiding van de jeugd- tiekamer toegesproken door de president- boekenexpositie, die in de raadzaal en in directeur, de heer B. F. Enschedé, die hem de antichambre van deze zaal gehouden behalve een horloge met inscriptie, de ver- wordt. sierselen behorende bij de eremedaille in Mejuffrouw J. Daane begon haar lezing brons, verbonden aan de orde van Oranje- met het noemen van de leesbehoeften Nassau, opspeldde. voor kinderen van 6 tot 12, hetgeen zij Nadat in de kantine, namens de afdeling, illustreerde met enkele voorbeelden, de heer F Mayer een toespraak tot de ju- Dg meegte kinderen vinden het prachtig büans had gehouden werd het feest in de Qm te leren ]ezen Aan welk bQek het kjnd huiselijke kring voortgezet. de voorkeur geeft hangt meestal samen De heer J. Compiet, als yen cateur met hct mj waamit het voorkomt werkzaam op de afdeling Plaatdrukkerij Meesta, ecMer t jn de eorste klassen ontving van de heer Enschede eveneens de v£m de j schQol de belangstelling uit eremedaille in brons, verbonden aan de I boekjes over stoute, weggelopen ko oide van Oranje-Nassau, en verder een nijntjes, poesjes en ezeltjes. De kinderen ligstoel. vereenzelvigen zich met de hoofdfiguur Op de afdeling van de heer Compiet van het boek Zo VQelt een eenzaam kind sprak daarna namens de jubileumcom- zich sterk aangGtrokken tot het Genzame missie de heer Th. Luike^ waarna de be- Lzeltje: „Dunky", de titelheld van een drijfsleider, de heer G. Damstiek, de ju- van de laat§t verschenen Gouden-Boekjes, bilai is gelukwenste. In de lagere klassen is de belangstelling De voorman van de afdeling, de heer I ng en mejsjes haast hetzelfde. D. Antonisse complimenteerde zijn mede- Een grQot verschil treedt op in de vierde werker met dit heuglijke feit. klasse van de lagere schoo]i als ook het vak geschiedenis op het lesrooster staat. ..Besturen als kunst Jongens krijgen dan grote belangstelling voor „helden-verhalen", die beginnen bij Ambtsaanvaarding prof. mr. A. Kleijn Robinson Crusoë, en eindigen bij de ver zetstrijders. Prof. mr. A. Kleijn heeft gisteren in de In de vijfde en zesde klasse, wanneer aula van de Nederlandse Economiscne Ho- de kinderen dus elf jaar of ouder zijn gaat geschool het ambt van buitengewoon hoog- de belangstelling voor de werkelijkheid leraar in de bestuurswetenschap aanvaard zich verder ontwikkelen, vooral bij jon- met een rede over „Besturen als kunst", gens met een speciale hobby. Zij willen „Als een bestuurder ook niet in belang- meens alles over auto's, vliegtuigen en rijke mate kunstenaar is, geen creatieve sterren weten. Urenlang staan zij in een inslag heeft, visie en een ingeboren ge- leesbibliotheek over een atlas gebogen en voel voor verhoudingen mist, dan zal de voorts lezen zij ook graag reisverhalen, publieke zaak, die hij te dienen heeft, mis- Bij het meisje is die belangstelling niet schien wel lopen, maar het eindresultaat zo groot. Zij leest liever meisjesromans van zijn werk zal net d a t missen, wat het of boeken over verpleegsters en stewar- goed zou hebben gemaakt. De dagelijkse dessen. Deze bijzonder interessante le- routine, de perfectie der deskundigheid, de zing werd helaas door een te gering aan- pure orde en regelmaat behoeven een tal leerkrachten bijgewoond waardoor ook zuurdeeg, wil er ooit iets meer dan alle daagsheid uit te voorschijn komen", zo zei prof. Kleijn. Het besturen is een toegepaste kunst, een kunst, die zich stelt in dienst van een bepaald doel. Wat zijns inziens de bestuurder in de eerste piaats nodig heeft is scheppende *as afdeling Haarlem gaf woensdag fantasie, vaardigheid om via de kronkel- av(?"d in het wijkgebouw in Haarlem gangen van zijn geest, al spanningen en Zuid-West een toneelavond voor de be dritten sublimerend, allerlei vervangende jaai'den. De Heemsteedse toneelvereniging bevredigingsmiddelen te creëren, die het »Nut en genoegen gaf een geslaagde op leven in maatschappelijk verband niet al- vf" !lf bi tl spel „Wie z n hoed is leen steeds veiliger, maar ook steeds com- dat". De talrijke aanwezigen hebben zich fortabeler en verfijnder maken. Ware be- I kostelijk geamuseerd, stuurskunst zal zich volgens prof. Kleijn openbaren in een weloverwogen keuze uit de veelheid van aanwezige mogelijkheden I Tuinbouw en drinkwatervoorziening een gepast, op de sociale rechtvaardigheid gericht gebruik en in het algemeen in een I IJ 1 J harmonisch patroon van handelingen, be- IjCJUUCIlCiCCrd VOOrSlCl {lOOf slissingen, verboden en vrijheden. Kantonrechters. Tot kantonrechters te I De vele vraagtekens, die er te plaatsen Winschoten is benoemd mr. P. Pilon, thans zjjn rond een zaak als de vervanging der griffier van de kantongerechten te Dor- tuinbouwgronden, zeker als daarbij het drecht, Oud-Beijerland en Gorinchem. Tot gebruik van duingrond en dus het drink- kantonrechter te Meppel, tevens oelastWatei-wingebied in het geding komt, heb niet de waarneming van de werkzaamhe- ben gisteravond duidelijk in het advies den van de kantonrechter te Steenwiik is college voor het IJmondgebied, dat bijna benoemd mr. H. F. Oosterhuis, advocaat en voitallig in Velsens raadhuis bijeen was, ADVERTENTIE Extra voordeel! HAAG heelt verschillende meubelen, tapijten, verlichtingsartikelen, enzovoort in prijs verlaagd. Kom snel. U hebt dan de grootste keus! HAAG meubelen, een compliment voor hun bezitter! Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam de anders zo leerzame discussie slechts in beperkte kring kon worden gevoerd. De sectie bejaardenzorg van „Humani- procureur te 's-Gravenhage. Op Cyprus zijn ongeregeldheden uitge broken nu de UNO-Assemblee een Griekse resolutie in behandeling heeft genomen, waarin het recht op zelfbe schikking voor de Griekse Cyprioten wordt gevraagdDit is eeh opname van de strijd tussen vijfhonderd scholieren van het Pancyprische gymnasium in Nicosia, die zich op het dak van hun school hadden verschanst (boven) en de Cyprische politie en Britse leger afdelingen met stenen en flessen beko gelden, nadat zij de vlag, die op het gebouw wapperde, hadden verscheurd en op straat in brand hadden gestoken. Op de onderste foto ziet men een Britse politieman, die een gewonde Turkse collega op weg helpt naar een zieken auto. Gisteren is in de Turkse wijk van Nicosia een benzinestation tot ontplof fing gekomen. Tussen de Griekse en \l't-V t'/iiyA Turkse wijk zijn prikkeldraadversper ringen aangebracht. Turkije heeft bij Groot-Brittannië geprotesteerd tegen het vermoorden van drie Turkse Cyprio ten door Grieks-Cyprische verzetslie den en heeft bescherming gevraagd van de Turkse Cyprioten. De nieuwe Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft woensdag een bezoek gebracht aan de burgemeester van Nicosia, dr. Dervis, een vooraanstaande Cyprisch-Griekse nationalist. Waarne mers beschouwen dit bezoek - het eerste van deze aard sedert jaren - als een poging om de boycot tegen de gouverneur te beëindigen. In 1956 heeft het optreden van de verzetsbeweging op Cyprus de dood van 194 mensen veroorzaakt, aldus blijkt uit het jaar overzicht van de Cyprische politie. Van hen waren 59 soldaten, twintig politie agenten en 115 burgers. achter de gesprekken over deze problemen geprijkt. Men kreeg daar namelijk een rapport, te behandelen over de vraag naar I vervangende grond een 70 hectare op korte termijn, 110 hectare betwiste duin- grond op de langere duur. Deze laatste 110 hegtare verdeelden het college min of meer in twee kampen: daar waren degenen, die meenden, dat de drinkwaterdeskundigen veel te somber waren over de funeste in- vloeden van de tuinbouw op de drink watergebieden en die dus de tuinbouw zijn 110 hectare onverkort wilden geven in het Kennemer duin en daartegenover stond een deel der afgevaardigden, die oor hadden voor de waarschuwende geluiden van de kant der „watermensen". Hierbij werd het rapport niet aangeval len, want dat plaatst immers dezelfde vraagtekens, maar uit de Katholieke hoek is wel, in tegenstelling tot; de socialisten, met kracht gesteld, dat vroeger en thans allerlei tegenstrijdige argumenten zijn aangevoerd. In het gesprek kwam even de stellingneming van het Heemskerkse gemeentebestuur om de hoek: niet verder bouwen aan de nieuwe woonwijk „Meere- 1 stein", voordat er voor de gedupeerde tuinders vervangende grond is gevonden en de vraag werd hieraan verbonden, of hiermee niet een ietwat gevaarlijk spel wordt gespeeld: het streekplan is door Heemskerk geaccepteerd, maar men gaat nu nog restricties aanvoeren. (Heemskerk heeft, naar bekend is, op het punt van de tuinders, beroep bij de Kroon aangetekend tegen dit streekplan.) Bovendien werd de ernst van het pro- I bleem voor de toekomst benaderd met de opmerking, dat men thans niet kan over zien, welke invloeden de stedelijke bebou wing van straks zal uitoefenen op het schaarse duinterrein, dat dan eens te meer een kostbaar bezit is en zeker niet „be smet" mag zijn door tuinbouwafval en stadsvuil. Het heeft gisteravond bijna een uur overleg binnen het dagelijks bestuur van het adviescollege gekost, eer men daar, gehoord de vele opmerkingen, tot de con clusie kwam, dat het Heemskerkse stand punt onaanvaardbaar moet worden geacht, terwijl er verder enige amendementen wer den aangebracht op het voorstel: de 110 hectare zal zo spoedig mogelijk voor gedu peerde agrariërs in orde gemaakt moeten worden, tenzij uit een diepgaand rapport van deskundigen duidelijk blijkt, dat er overwegende bezwaren voor de drink watervoorziening zijn aan te voeren. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap heeft aan het bestuur een nota uitgebracht inzake de invoering van werkclassificatie voor het loonbeleid in de landbouw. In het voorgestelde systeem is de aard van het dienstverband van de arbeider - los of vast - niet meer doorslaggevend voor zijn beloning, doch de functie die door hem wordt bekleed. Voorgesteld wordt een indeling in vijf groepen van functies: vakarbeider a op akkerbouw- en gemengde bedrijven; vakarbeider b op akkerbouw- en gemengde bedrijven; vakarbeiders op veehouderijbedrijven, seizoenarbeiders en ongeschoolden. De nota zal op 18 december door het bestuur van het landbouwschap worden behandeld. In een protestvergadering in Den Haag hebben sigarenwinkeliers blyk gegeven van hun ongerustheid en ontstemming over de voorgenomen verhoging van de omzet belasting op sigaretten. Als het pakje siga retten opnieuw een dubbeltje duurder wordt, zo stellen zij, zal de sigarenhande laar daarvan de dupe worden. Zijn winst marge zal kleiner worden en zyn omzet zal teruglopen. Drie inleiders, de heren L. P. A. Delling uit Venlo, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers, P. J. de Kruif, algemeen secretaris van het Nederlands Verbond van Middenstanders namens de algemene bond en P. J. Dijk namens de Christelijke bond, vroegen zich af, waarom, nu de overheid geld tekort komt, het juist weer de sigaret moet zijn die „de sigaar" is. Dit artikel wordt stelsel matig zwaar belast, veel zwaarder dan andere genotsmiddelen. Bij een nieuwe verhoging zal er van de prijs van één gul den voor een pakje sigaretten zeventig cent naar de fiscus gaan. De ongerustheid onder de tabaksdetail listen is vooral ontstaan, nadat de fabri kanten hebben verklaard dat zij een ver hoging van de omzetbelasting op sigaret ten niet voor hun rekening zullen kunnen nemen. Voorts is het b'-kend dat een pakje sigaretten, dat duurder wordt dan een gulden, slecht verkoopbaar is. Men zal de prijs dus beneden dat bedrag willen hou den, hetgeen betekent dat de verhoogde omzetbelasting zal moeten worden opge bracht uit de winst van de winkelier. Naast dit alles vraagt men zich af hoe een hogere sigarettenprijs valt te rijmen met de prijsstabilisatie-politiek van minister Zijlstra. De heer De Kruif wees voorts op twee kostenstijgingen, die in de afgelopen jaren toch al door de middenstanders moesten worden opgevangen, namelijk de her haalde huurverhogingen en de verhoging van de premie voor een vrijwillige ziekte kostenverzekering. Hij berekende deze kostenstijging op veertien gulden per week. Een luid applaus kreeg hij toen hij de overheid betichtte van een te grote vrijgevigheid bij het verlenen van tabaks vergunningen, waardoor rookartikelen in toenemende mate ook worden verkocht in horeca- en cantinebedrijven. Naar zijn mening deed de regering beter de vermo gens- en de inkomstenbelasting te verho gen, dan de sigarenwinkeliers te treffen De vergadering betuigde tenslotte haar instemming met de reeds tot de regering gerichte adressen tegen de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting op siga retten. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de moordzaak te Heer behandeld Destijds is daar de garagehouder Mohnen op aandringen van zijn vrouw en door tus senkomst van de monteur M. N. van het leven beroofd door de arbeiders J. van G en M. S. uit Maastricht. Tegen de beide laatsten vorderde de procureur-generaal bevestiging van het rechtbankvonnis waarbij zij tot vijftien jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. Tevens vorderde hij terbeschikkingstelling van de regering. De verdachten hadden bij eerdere ver horen verklaard, dat zij aanvankelijk op het voorstel om M. te vermoorden waren ingegaan, doch dat zij later besloten had den om hem slechts dan te vermoorden wanneer het niet gelukken zou hem be wusteloos te slaan, of wanneer er bij hem geen geld gevonden zou worden. Dan zou den zij door hem te vermoorden aanspraak kunnen maken op de door zijn vrouw uit geloofde f 20.000. Thans echter kwam nog met een derde lezing voor de dag, na melijk, dat zij op de dag van het misdrijf niet meer van plan waren geweest M. te vermoorden, doch daartoe in een plotse linge opwelling gekomen waren. De pro cureur-generaal legde deze lezing, die pas op de vooravond van deze zitting in het brein van S. gerijpt was, naast zich neer De verdediger van beide verdachten, mr Cremers uit Heerlen, betoogde, dat M ^niet door de slagen of schoten, maar dooi de daarop gevolgde shocktoestand is over leden. Het overleg over de moordplan nen was volgens hem meer de zaak van de monteur N. en de vrouw van de garage houder geweest dan van deze beide ver dachten. Hij bestreed daarom de opzet, die zijn cliënten ten laste was gelegd. Voor beiden vroeg hij een hernieuwd psychia trisch rapport. De procureur-generaal zei geen behoefte te hebben aan zulk een rapport. Vervolgens stonden terecht de vrouw van het slachtoffer, K.M.-G. en de monteur H. J. N., die wegens het uitlokken van moord door de rechtbank te Maastricht waren veroordeeld tot respectievelijk 15 en 12 jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. De procureur- generaal vorderde bevestiging van deze vonnissen. Bij de vele verhoren na hun arrestatie had N. de vrouw aanvankelijk gespaard door alle schuld op zich te nemen, maar later is hij tot een andere verklaring ge komen. De psychiaters, die als deskundigen ge hoord werden, verklaarden beide verdach ten verminderd toerekeningsvatbaar. Het hof zal op 23 december arrest wijzen. De Nederlands-Joodse componist Hans Krieg heeft van een Joodse culturele or ganisatie „Conference on Jewish Claims" in de Verenigde Staten een gift gekregen van negentienhonderd gul den om hem in staat te stellen zijn com positie van de opera „Jeremiah" op tekst van Stefan Zweig te voltooien. Gedeputeerde Staten van Drente ma ken zich ernstige zorgen over de achter stand in het welvaarts- en verzorgings- peil der bevolking in hun provincie. On langs is een 'tommissie van vertegenwoor digers van de Gedeputeerde Staten van de drie noordelijke provindies ingesteld, die periodiek beraad gaat plegen over de daarmee samenhangende problemen zo als de steeds toenemende werkloosheid en de daarmee gepaard gaande migratie- drang, die in het gehele noorden des lands geconstateerd kan worden. Drente vindt dit interprovinciale overleg nood zakelijk maar niet ideaal, omdat deze vraagstukken in de drie provincies toch weer verschillend liggen. In de afdelingen van de Provinciale Staten van Drente waar deze kwestie ter sprake gekomen is, werd betoogd, dat deze provincie, met haar grote tekort aan goede wegen, rio lering, zuiveringsinstallaties en dergelijke wel het meest gedupeerd is door de be stedingsbeperking. Ook werd gewezen op het gevaar van verdere ontvolking, onder andere van de „uithoek" om Emmen, vanwaar velen tegenwoordig naar het aan grenzende Duitse industriegebied „vluch ten". De nieuwe interprovinciale commis sie van Gedeputeerden acht de bouw van industriehallen een belangrijk middel om de stagnerende industriële ontwikkeling in het noorden des lands weer op gang te brengen. Zij zal binnenkort overleg ple gen met de regering over de mogelijkheid, dc gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen, dergelijke hallen te financieren. De besturen van de Algemene Neder landse Kruideniersbond en de nederland- se R.K. Kruideniersbond hebben een brief aan de minister van Economische Zaken gezonden over de prijsstabilisatiepolitiek, In deze brief wordt verklaard dat het prijs indexcijfer voor kruidenierswaren sinds november 1952 tot juli 1957 is gedaald van 101 tot 96, terwijl het algemeen indexcij fer van de kosten van levensonderhoud ge durende diezelfde periode is gestegen van 101 tot 117. Voorts wordt opgemerkt dat de concurrentie in deze bedrijfstak in de toe komst niet zal afnemen, dat de daling van grondstoffenprijzen in voldoende mate in de consumentenprijs tot uitdrukking wordt gebracht en dat geen gevaar be staat dat detaillisten hun prijzen en mar ges in strijd met het algemeen consumen tenbelang zullen verhogen. Op grond van deze omstandigheden zijn de kruideniers vakorganisaties tezamen met de besturen van hun respectieve centrale midden standorganisaties van oordeel dat de prijs stabilisatie voor het kruideniersbedrijf per 1 januari 1958 zou kunnen worden op geheven. Op een bijeenkomst van het departe ment Zwolle van ,de Nederlandse Maat schappij van Nijverheid en Handel heeft mr. H. J. Woltjer, raadadviseur bij het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, gesproken over de spreiding van het hoger onderwijs. Statistici hebben be rekend dat het aantal studenten in 1970 verdubbeld zal zijn. Een rijkskcommissie bestudeert thans de wenselijkheid van uit breiding en spreiding van het hoger onder wijs. Haar rapport zal nog lang op zich laten wachten, aldus mr. Woltjer. Veel voorbereidend werk is echter reeds ver richt ten aanzien van het technisch onder wijs. In dit verband merkte de heer Woltjer op, dat Twente zeker ernstig zal meedingen als vestigingsgebied voor een eventuele derde technische hogeschool. Mocht spreiding van het gewoon hoger onderwijs noodzakelijk blijken, dan rijst uiteraard onmiddellijk de vraag: hoe en waar. De heer Woltjer kon geen antwoord geven op deze vraag. De rijkscommissie is immers nog slechts bezig met het verzame len van gegevens. Vernieuwing van het hoger onderwijs is eveneens te verwachten, maar hop dit za] gebeuren is nog niet bekend. Ofschoon onder meer de industrialisering grof§ ver anderingen heeft teweeggebracht, in de maatschappij-structuur, is ons hoger on derwijs nog gebaseerd op een toestand van een anderhalve eeuw geleden, aldus spreker. MOSKOU (Reuter). In Moskou zijn de ratificatie-oorkonden uitgewisseld van de Russisch-Syrische economische en technische overeenkomst, die in augus tus is gesloten en daarna door de parle menten van beide landen is goedgekeurd. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de Russische vice-premier en leider van de staatsplancommissie, Koezmin, en door de Syrische vice-premier, minister van Financiën en minister van Defensie Chaled el Azem. El Azem is de leider van de Syrische delegatie, die in Moskou is aangekomen voor verdere besprekingen over de uitvoering van de overeenkomst en uitbreiding van de handel tussen Syrië en de Sovjet-Unie. Premier Boelganin, vice-premier Miko- jan, de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en de minister van Defensie maarschalk Malinkovsky waren bij de uit wisseling aanwezig. Koezmin zei in een korte toespraak, dat de overeenkomst een model is van de samenwerking tussen grote en kleine landen. El Azem zei, dat zij Syrië bevrijdt van „de afhankelijkheid van bui tenlandse imperialistische mogendheden".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3