en zien Grafische export gestegen tot 82 miljoen gulden Van den Berg EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem Het prinsje, dat niet lachen kon! Kort en bondig J radio stelevisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Perfect televisietoneel Fantasie in de ruimte Eisenhower op t.v. Muziek en zang uit Israel De radio geeft vrijdag T.V.-steunzender te Goes in dienst Nederlands Instituut in Parijs vanavond heropend Kerstnummer van Het Drukkersweekblad weerspiegelt vruchtbare samenwerking „Niet bij brood alleen" in Sovjet-Unie niet verboden Tij aan 't verlopen? Bakens tijdig verzetten! GARAGE DEN HOUT Televisie Radio Tape-recorders Grammofoonplaten Geen Chinezen naar Nieuw Guinea Kerkelijk Nieuws Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG .J DONDERDAG 12 DËCEMBER 1957 Er zullen maar weinig kijkers zijn ge weest, die woensdagavond niet tevreden de knop van hun televisietoestel hebben omgedraaid. Ten hoogste zij, die storing hadden.Het drama namelijk van „The queen and the rebels" van Ugo Betti, be werkt, vertaald en geregisseerd door Willy van Hemert en onder de titel „De winter duurt vijf jaar" gepresenteerd, werd zo perfect voor de camera's gebracht, dat er niets dan lof op kan volgen. Nu is dat niet in het minst omdat Betti's stuk zowel naar vorm en inhoud gaaf genoemd mag worden. Zijn dialogen, ja ook zijn mono logen raken de menselijke verhoudingen tot in de kern, ontwikkelen die verhou dingen in een fraai samenspel van gevoel en gedachte, een beeld ophangend van de tijd, welke de onze is en ondanks alle con crete associaties ontijdelijk het stuk kon net zo goed spelen tijdens de Franse revolutie of de ineenstorting van het Ro meinse keizerrijk: zijn waarden zijn aan geen tijd gebonden. De indruk daarvan werd nog versterkt door de uitnemende regie van Van Hemert met prachtige camera-opstellingen en vloeiende beelden, met mooi gekozen close-ups, die het spel van een zeer sterke bezetting alle recht deden wedervaren. Hier waren nu alle componenten voor een avond televisie toneel van het eerste plan. De huiskamer werd er een verlengstuk van. Enny Meunier een nieuwe „Eerbiedige Lichtekooi" van waarlijk vorstelijke al lure en Jeanne Verstraete als een, naar de onthulling van uiterlijk en innerlijk toespelende, wanhopige vrouw, overrom pelden vooral door haar mimiek. De poli tieke commissaris kreeg in Bernhard Droog ten voeten uit gestalte. Zelden hebben wij ook een kleine rol zo verbazend indringend zien vertolken als Herbert Joeks het die van de bode deed. De enige van de hoofd rollen, die te sterk acteerde, was Piet van der Meulen, waartegenover dan weer Ri chard Flink stond met een generaal, die dat obstakel juist bewonderenswaardig wist te vermijden. Ook met betrekking tot de figuratie valt slechts goeds te zeggen. De decors van Peter Zwart pasten har monisch in het beeld, dat Van Hemert gisteravond opriep en dat nog lang in onze geest zal blijven. Het nachtelijk bezoek dat begrepen we een maand geleden natuurlijk al wel had in de derde aflevering van „Morgen gebeurt het" (gistermiddag door de AVRO onder regie van Jef de Groot op het tele visiescherm gebracht) uiteraard te maken met die onwezenlijk lachende meneer Geneman (Piet Kamerman), die aan het slot van de tweede aflevering al zo onge merkt het laboratorium van professor Plano binnen was geslopen en door Peter werd herkend als de man, die hij kort te voren op het teletransitscherm had zien "staan in de Karin, de aardsatelliet, die, bemand door Vogelman III (Dries Krijn), hoog boven onze aardbol zweeft, tenmin ste, volgens de schrijfster Mies Bouhuys, die daarmee in haar knap gefantaseerde vervolgkijkspel voor de oudere jeugd wat op de werkelijkheid vooruitloopt. Het was weer even spannend als in de twee vorige afleveringen. Nu de geheimzinnigheid wat minder werd overgelaten aan suggestieve geluiden, kregen we nog sterker de ge legenheid met prof. Plano (Ton Lensink) en Peter (Manfred Schulte) mee te den ken aan de afloop van hun avontuur, dat ook het avontuur is van de wetenschaps mensen, die zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten koortsachtiger dan ooit over de problemen van de ruimtevaart het hoofd breken. Over een maand vraagt de schrijfster de aan dacht voor het vervolg. Beeldschermer De aankomst van President Eisenhower op zaterdag 14 december in Parijs zal door de Franse televisie direct worden uitge zonden. De Nederlandse Televisie Stich ting zal deze Eurovisie-uitzending van 14.50—15.10 uur via de Nederlandse tele visiezenders relayeren. ADVERTENTIE In haar Joods programma Chanoekah, ter gelegenheid van het Inwijdingsfeest, zal de VARA op woensdagavond 18 de cember opnamen laten horen van muziek en zang uit Israel, beschikbaar gesteld door de Israëlische omroep Kol Jisraeel Lagola. Bij dit programma, dat uitgezon den wordt in samenwerking met de cul turele commissie van de Joodse gemeente Amsterdam, zal mr. A. de Haas een in leiding houden. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO- Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram_. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. l-.oo Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promena- de-ork. en soliste. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-ork. en solist. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor en gram 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Onze culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen door mr. H J. Reinink, directeur-generaal voor de kun sten en voor de buitenlandse culturele betrek kingen. 19.25 Regeringsuiz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram.- verz. progr. voor de militairen. 20.05 Roelette. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Lichte muz. 21.25 Zwarte dageraad, hoorsp. 22.40 Gram. 22.50 Hoe denken zij over het Katholicisme en over de Katholieken?, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Tenor en piano. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12 50 Koorklanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Zang en harp. 14.25 Voordr. 14.45 Vocaal dubbelkwartet. 15 00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roe meens orkest. 18.00 Nieuws. 10.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19-10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Caus. over negermuz. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Voordr. m. muz. 20.35 Menselijke verhoudingen in de Europese Gemeenschap v. Kolen en Staal. 20.45 Mensen in het gezin. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Ether forum. 22.10 Amus.muziek. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M 1200 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaams progr. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Kamermuz. (Om 18.10 Voor de landbouwers). 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunstkalei- doscoop. 21.00 Ork.conc. (verv.). 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembrood, heeft gistermiddag de radio toren met de televisie-installatie te Goes officiëel in gebruik gesteld in tegenwoor digheid van een groot aantal autoriteiten. Aanwezig waren daarbij prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter van de Nederlandse Omroepzendermaatschappij Nozema, ir J. D. H. van der Toorn, directeur-generaal van de P.T.T., de heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisie stichting, de heer W. Vogt, administrateur van de Nozema, en het voltallige college van B. en W. van Goes. De commissaris der Koningin noemde in zijn toespraak de toren esthetisch zeer ge slaagd en zei te hopen dat ook iets gevon den zal worden tegen de warwinkel van televisiemasten op de daken. Prof. Ger brandy verklaarde, dat er veel critiek kan zijn op de Nederlandse televisie, maar dat hij toch hulde wilde brengen aan wat tot dusver is gepresteerd. Ir. Van der Toorn zei dat Goes thans de eerste definitieve, volledig ingerichte radiotoren met televisie-installatie heeft gekregen. In Lopik werkt men nog steeds provisorisch. De toren in Mierlo moet nog verhuizen naar Roermond en die van Irn- sum gaat naar Smilde. Tegen het einde van 1958 zal de toren te Markelo gereed zijn. De burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, veronderstelde, dat er nu ongetwij feld meer televisiekijkers in Zeeland zul len komen. En daar moet het ook naar toe, aldus de burgemeester, want de gepaste verstrooing die de televisie biedt, móet gemeengoed worden. De nieuwe toren vervult ook een functie in het telefonie-noodnet, door straalver bindingen met Domburg, Zierikzee, Ter- neuzen en Roosendaal. Een deel van de toren is voor het later opstellen van FM- zenaers in gereedheid gebracht. Het tele visiebeeldsignaal wordt voorlopig aange voerd met een tweetal straalverbindingen uit Roosendaal. Met medewerking van het Amsterdams Strijkkwartet Vanavond, donderdag, wordt in Parijs het tweede seizoen in het bestaan van het Nederlands Instituut geopend met een uit voering door het Amsterdams Strijkkwar tet, bestaande uit Nap de Klijn, Jaap Schroder, Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp. Zij spelen compo sities van Mozart, Pijper en Ravel. Vrij dagavond speelt het kwartet in hetzelfde gebouw ter gelegenheid van het afscheid van de Nederlandse ambassadeur in Pa rijs mr. C. baron van Boetzelaer van Oos terhout Het programma vermeldt werk van Beethoven, Franck en Oscar van He melen. ONDER DE VELE met extrazorg en toe wijding vervaardigde periodieken, die in deze laatste maand van het jaar op onze leestafels neerdalen, neemt het kerstnum mer van het „Drukkersweekblad-Autolijn" een unieke plaats in. Uniek omdat de vele kunstenaars, die eraan meewerken, in volle vrijheid met hun talenten kunnen experimenteren en woekeren. Uniek ook als een vrijwillige proeve van het meester schap van de Nederlandse grafici, druk kers en chemigrafen, die aantoont, dat hun arbeid de vergelijking met het beste dat het buitenland op dit terrein presteert, glansrijk kan doorstaan. Geen wonder dan ook, dat het grafisch bedrijf steeds opmer kelijker resultaten bereikt. Zo is onze grafi sche export bijvoorbeeld vorig jaar opge lopen tot 82 miljoen gulden - waarmee zelfs de exportcijfers der confectie-indus- trie gepasseerd werden - en zo neemt ons land thans ook een zeer eervolle vierde plaats in bij de invoer van boeken in de V.S. tot een waarde van 700.000 dollar, het geen meer dan dubbel zoveel is als in 1955. Een aanzienlijk deel van deze commer ciële successen is ongetwijfeld terug te voeren op de vruchtbare samenwerking in de grafische industrie; een samenwerking die speurwerk, uitwisseling van technische gegevens, kwaliteitsonderzoek, produktivi- teitsopvoering, bedrijfsvergelijking en ex portbevordering omvat. De neerslag van die bereidheid tot samendoen en samen de problemen oplossen wordt gevormd door het tot een traditie geworden kerstnummer van het „Drukkersweekblad Autolijn", dat gistermiddag op een persconferentie in Amsterdam officieel het levenslicht aan schouwen mocht. Drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, hield het welgeschapen geestes kind ten doop en roemde daarbij hogelijk de innige samenwerking der talrijke gees telijke vaders: elf drukkers en 37 cliché makerijen, die zich belangeloos beschik baar stelden voor het drukken van dit lijvige boekdeel en voor de vervaardiging van de cliché's. Deze bundeling van krach ten, op basis van vrijwilligheid, zag drs. Van der Kwast als een lichtend voorbeeld voor vele andere branches: een voorbeeld nochtans, dat een gezonde mate van con currentie tussen de bedrijfsgenoten geens zins hoeft uit te sluiten. Reizen, grafisch gezien Het kerstnummer van het Drukkers weekblad Autolijn, is ditmaal aan Het Reizen gewijd; een onderwerp dat in zijn vele kleurige en bloeiende aspecten volop gelegenheid bood aan de ontwerpers om hun fantasie de vrije loop te laten. Het opent met zes gedichten over reizen in het Nederlands. Frans, Duits, Engels, Spaans en Italiaans, waarbij de grafici ernaar ge streefd hebben, letter en bladspiegel aan te passen aan de geest van ieder gedicht en aan de eigen aard van elk dezer talen. Dan volgt een belangwekkend en belang rijk artikel van prof. dr. S. Sizoo over het reizen in de Oudheid met als pendant een bespiegeling over Reizen in onze tijd door dr. L. van Egeraat. Ton Koot geeft een bespiegeling over „Wat doet Nederland om buitenlandse toeristen te trekken", waar bij hij de daartoe aangewezen instanties de kritiek niet bespaart. Regionale en plaatselijke propaganda worden bezien door de pers- en propagandachef van Am sterdam, mr. P. Mijksenaar; A. Overbeek wijdt een beschouwing aan oude reisboe ken en kaarten, verlucht met vele beroem de historische voorbeelden, waarvan en- Loonzakjes gestolen. Bij een Barne- veldse fabriek werden dezer dagen vier onaangebroken loonzakjes gestolen. De rijkspolitie heeft de dader, een inwoner uit Barneveld, gearresteerd. De man legde een volledie bekentenis af. Van het geld was niets meer over. kelen in voorbeeldige vierkleurendruk. „De toerist en zijn tijdelijk onderdak" is een genoegelijk praatje van G. Staalman over de beherberging van de vakantiegan ger vanaf het luxe hotel tot aan het shel- tertentje. Een kostelijk zeventiende eeuws reisverhaal, compleet met fraaie houtsne den en gravures vindt men in „De grote Tour van de Jonge Heer van Puttershoek", terwijl ons tenslotte wordt aangetoond, dat ook de drukkers (en hun drukpersen) op het gebied van reizen en trekken al sinds Lourens Janszoon Coster van wanten we ten. Dat is, in grote trekken, wat de inhoud van dit kerstnummer betreft. Aan de vorm, de harmonie tussen tekst en beeld, de prachtige reprodukties van aquarellen, olieverfschilderen, houtsneden, gravures, pentekeningen, zwart-witfoto's en kleuren dia's in alle mogelijke technieken hopen wij binnenkort een nadere beschouwing te wijden. Doedintsev werkt „met warm en toegenegen hart aan volgend boek" Radio-Moskou heeft woensdag verklaard, dat de roman „Niet bij brood alleen" van Wladimir Doedintsev (waarvan in ons land onlangs twee vertalingeh zijn verschenen) in de Sovjet-Unie niet verboden is, zoals „westelijke uitgevers luidruchtig in hun advertenties hebben verklaard". Er is cri tiek geleverd op Doedintsevs werk, maar niemand heeft hem het schrijven verbo den. Doedintsev „bevindt zich in de weinig benijdenswaardige positie, dat reactionaire elementen in het westen" zijn boek gebrui ken voor aanvallen op de Sovjet-Unie. Het spreekt vanzelf, dat dit niet de bedoe ling van Doedintsev is geweest", aldus de radio. Deze week werd in Moskou ook bekend, dat Doedintsev aan een nieuwe roman werkt en dat hij rekening houdt met de critiek die op „Niet bij brood alleen" is ge leverd. Doedintsev zei, dat zijn nieuwe werk „positieve figuren zal bevatten, die met een warm en toegenegen hart geschre ven zijn". Hij vond de critiek op zijn boek „Niet bij brood alleen" over het algemeen gerechtvaardigd. Hij zou proberen met zijn nieuwe boek de hoop die zijn collega's op hem gevestigd hebben, te rechtvaardigen. Dagenlang duurde die kwellingElk uur moest prins Halowin maar weer zijn nare drankje slikken. Op 't laatst kon hij het gewoonweg niet meer zien! Dat was akelig. Maar wat nog naarder washet drankje hielp geen zier! Toen de hele fles al leeg was, viel er nog niet de minste verbetering te bespeuren Doctor Magio en dokter Viegevalius waren ten einde raad. Als zelfs de hulp van de knappe doctor Magio niets hielp, wat kon er dan nog aan gedaan worden? J3.35 ADVERTENTIE Uw auto brengt nog vele overbodige kosten mee Vraagt eens geheel vrijblijvend inlich tingen over de RENAULT Fregate, Dauphine of R4. In alle opzichten kostenbesparend en daarbij veilig, comfortabel en sierlijk. 1958 10 °/o duurder. De m Haarlem woonachtige schrijfster Amy Groskamp-ten Have, die 28 dec. haar 70ste verjaardag viert. ADVERTENTIE TOONAANGEVEND TELEVISIE- en RADIOSPECIALISTEN Zijlstraat 87 - Tel. 11113 - Haarlem De Nederlandse regering heeft een ver zoek tot toelating van Chinese vluchtelin gen in Nieuw Guinea verworpen, aldus heëft de nationalistisch Chinese afgevaar digde voor vluchtelingenzaken in Genève verklaard. Op 16 augustus had hij, zo verklaarde hij, een verzoek gericht tot koningin Juliana. Later was hij naar Den Haag ge roepen voor een bespreking met een rege ringsvertegenwoordiger. Toen was hem ge zegd, dat de regering ernstige aandacht zou besteden aan het verzoek. Vorige week had hij echter een brief ontvangen van de waarnemende Nederlandse gedelegeerde in Genéve, de heer Lunsingh Meijer, waarin deze meedeelde, dat de Nederlandse rege ring met bezorgheid kennis heeft genomen van het lot der Chinese vluchtelingen in Hongkong, maar dat de omstandigheden in Nederlands Nieuw Guinea geen perma nente vestiging van grote groepen vreem delingen toelaten. De Chinese afgevaardigde is van mening, dat Nieuw Guinea het enige gebied in het Verre Oosten is, dat een gedeelte van de 700.000 vluchtelingen zou kunnen opnemen. Amerika heeft tot dusver 5000 vluchtelin gen opgenomen en zal het volgend jaar nog weer 5000 opnemen. (UP). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Uithuizen (toez.) A. W. Kra nenburg te Tange-Alteveer. Bedankt voor Sliedrecht J. Nolt.es te Ernst. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJsel K. v. d. Pol te Veenendaal. Geref. Kerken Tweetal te Helpman (Gron.) J. van Leeuwen te IJmuiden en B. Scholten te Bergen. Beroepen te Nijbeets J. M. van den Brink, kand. te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Heinkenszand N. H. Heiner, kand. te Ter Aar. Zaterdag 14 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft on der regie van Fons Rademakers een voor stelling van „De bolle" van Marcel Achard in de vertaling van Gerard Re- kers. Medewerkers zijn onder meer Enny Meunier, Ann Hasekamp. Lies Franken, Bob de Lange en Pim Dikkers. Decors: Harry Wich. Zondag 15 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Guus Verstraete geeft de toneelgroep „Puck" een voor stelling van „Verliefde dwaasheden" van Jean Francois Regnard in de vertaling van Paul Rodenko. Medewerkenden zijn onder anderen Petra Verbeek en Eric van der Donk. Decors en kostuums: Hep I van Delft. 22. Maar zou hij haar weerzien.Opnieuw voelde hij de onrust over zich komen. Hij sprong op van zijn bed en bedankte de kleine Meyer op uitbundige wijze. Hij maakte echter één voorbehoud. „Vertel alstublieft nie mand, wie de schrijver is," verzocht hij met klem. „Ik beloof dat", antwoordde Meyer, „ik zal alleen mijn lof uitspreken voor het gedicht!" Nonchalant haalde hij twee kaarten uit zijn zak te voorschijn. „De heer Ahrens heeft mij verzocht u deze toegangsbewij zen voor het concert van Paganini te overhandigen. Wie denkt u uit te nodigen?" Harry bedankte de criticus hartelijk. Er kwam een blos op zijn wangen en hij beantwoordde diens vraag niet. Vaag begon hij over het weer te spreken. De kleine Meyer lachte enigszins boosaardig. Har ry Heine zou hem niet ontkomen. Hij zou zijn geheim ontdekken, zo niet eerder, dan stellig op die concert avond Terwijl hij luchtig over onbelangrijke zaken mei Meyer verder babbelde, kreeg Harry echter opeen? een idee: hij wist thans, hoé hij Amalie zou kunner zien Paginini had een tovernaam. Hij bracht de stad dei nuchtere kooplieden geheel in verwarring, niet alleen enkele dagen vóór zijn optreden, doch wéken van te voren al. Men vertelde elkaar allerlei geheimen ovei zijn privéleven en de mannen en vrouwen van de Ham- burgse uitgaande wereld voelden zich allen in de bar van deze wondermens. Niccolo Paganini was een we zen uit een droomwereld, een wereld van dichters schilders, musiciwaartoe men gaarne zijn toe vlucht nam, wanneer de wereld der politiek, der da gelijkse gebeurtenissen, de mens benauwde. Wat voerde Metternich in zijn schild? Men voelde dat Wenen de troeven der politiek in handen hield De vrijheid was verspeeld. De vrije meningsuiting werd de kop ingedrukt. Het waren allemaal minder prettige dingen om ovei na te denken.... Paganini vormde een welkome af leiding. De grote violist kwam pas aan op de dag, dat hij 's avonds zou spelen. Men wilde hem zien, maai hij verliet zijn hotelkamer niet. Ook Harry Heine was in de ban van het grote gebeuren geraakt. Voor hém was echter niet Paganini van belang, doch slechts zijn eigen belevenissen, die met Paganini's optreden ver bonden waren. Hij had namelijk een zeer eenvoudige manier gevonden, om Amalie weer te kunnen zien. Hij had haar met een begeleidend briefje het tweede toegangsbewijs, dat in zijn bezit was, toegezonden. Zou ze komen Hirsch sloeg hem in die dagen met extra opmerk zaamheid gade. Harry Heine scheen minder dan ooit aandacht voor de cijfers in de wissel-boeken te heb ben. Hij had weinig vrije tijd en kwam slechts zelden in het paviljoen aan de Alsier. Op een middag liep hij Peter Ahrens tegen het lijf, die met hem sprak over zijn gedichten in de „Wachter". Wist Harry soms. wie zich achter dat merkwaardig pseudoniem verborg? Deze onbekende dichter sloeg een toon aan, die Ham burg tot nu toe nooit gehoord had, hij zou 't ver bren- haar over het hoofd had gezien in de stroom van men sen. Hij moést zich overtuige misschien zat ze thans al op haar plaats, boos omdat hij nog niet aanwezig wasZo goed en zo kwaad als het ging drong hij tussen de mensen door naar binnen. Van bezoeken aan het theater herinnerde hij zich, dat er steeds een geroezemoes van stemmen in de zaal heerste. In deze zaal, waar het concert zou plaats vinden, zaten de mensen echter doodstil, de vrouwen en meis jes in galatoilet, flonkerend van juwelen, de mannen in donkere feestkleding. Er heerste een plechtige stemming als in een kerk. Het was alsof men wacht te op de komst van de priester, de priester Paganini. Harry bleef geïmponeerd stil staan en keek zoekend Burgemeester van Enschedé. Bij Ko ninklijk Besluit is aan de heer M. vai Veen, burgemeester van Enschedé, meti gang van 1 april 1958 eervol ontslag ver- leend met dankbetuiging voor de vele ej gewichtige diensten door hem als zodaniê bewezen. Grond en gewasonderzoek te Goes, Ir. A. W. van der Plassche, directeur-gene. raai van de Landbouw, heeft bij afwezig' heid van minister Mansholt, die woensda; in de Tweede Kamer aanwezig moest zij; bij de behandeling van de landbouwbegro! ting, het nieuwe Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Goes officii geopend. Dit laboratorium is van grote be. tekenis voor de land- en tuinbouw in zuid. west-Nederland en de kleigebieden in Noord-Brabant en Limburg. Het nieuwe laboratorium te Goes kan per jaar een ca- paciteit bereiken van 23.000 monsters. Wildsterfte door vergif. Op verschei, dene plaatsen, onder andere te Arcen, Thorn en Maasniel is in de laatste tijd een aanzienlijke vogelsterfte veroorzaakt door. dat fazanten, wilde duiven en andere vo. gels op akkers waren neergestreken, waar van de gewassen met vergiftige stoffen waren bestrooid of bespoten. De sterfte is van dusdanige omvang, dat een onderzoek wordt ingesteld of het gebruiken van zware vergiften door tuinders wel wette, lijk geoorloofd is. Offerblok gelicht. Bij de rijkspolitie te Barneveld is aangifte gedaan van dief. stal uit het offerblok van de rooms katho. lieke kerk. te Barneveld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Textielmuseum. B. en W. van Ensche dé hebben de raad voorgesteld over te gaan tot stichting van een Twents-Gelden textielmuseum, dat te Enschedé zal wor den gevestigd. In de loop der jaren heefi de Stichting textielgeschiedenis een aan zienlijke hoeveelheid voorwerpen en lite ratuur op het gebied der textielgeschiede nis verzameld. De collectie is onderge- bracht in een textielvakschool en in een loods. Brief van Eisenhower. Een deputatie van zes leerlingen van de Amsterdamse Prinses Julianaschool heeft in oktober een foto-album aan president Eisenhower ten geschenke gegeven. President Eisenhower heeft nu een brief gezonden aan het hoofd van deze school, de heer G. Braam, waar in hij diens leerlingen van harte bedankt voor deze attentie. Hoogheemraad. Tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Rijnland is per 1 december benoemd de heer J. C. Rip in Hoofddorp. Gezant van Tunesië. De Nederlandse regering heeft ingestemd met de benoe ming van de Tunesische ambassadeur in Bonn, Mondher Ben Ammar, tot gezant in Nederland. gen.... Hij zou roem verwerven als Paganinide rijen langs. De criticus Meyer was naast hem ko- Gretig luisterde Harry naar de woorden van de we reldse Peter Ahrens. Zijn fantasie droomde koorts achtig: lag hier óók een weg naar wereld-heerschap pij? Niccolo Paganini was schatrijk geworden, elk op reden bracht hem veel geld op Op de bewuste avond stond Harry doosbleek voor de spiegel. Zijn ogen waren groot en vreemd-glanzend in het smalle gezicht, met het golvende donkere haar. Met de grootste zorg kleedde hij zich. Veel te vroeg begaf hij zich op weg naar het theater. Er was nog geen mens te bekennen. Onrustig begon hij op en neer te wandelen. Zijn hart bonsde. Langzamerhand kwam iet eerste rijtuig voorrijden en enkele ogenblikken later begon de grote stroom: kalèches, landauers, rij tuigen met wapens op de portieren, rijtuigen, die dik onder het stof zaten en uit de provincie kwamen. De naam Paganini trok niet alleen de Hamburgers zelf als een magneet aan, doch ook de bewoners uit de omliggende dorpen. Men kreeg de indruk dat Hamburg slechts bestond uit vooruitstaande, welgestelde men sen. Niemand kwam te voet en de rijkdom schitterde lier kwam Hamburg's elite bijeen. Harry leefde tussen hoop en vrees. De vrees had achter de overhand. Amalie zou niét komenHad ze zijn brief niet ontvangen, mócht ze niet komen, of wilde ze zelf geen gevolg geven aan zijn uitnodiging? Dwaze gedachten spookten door zijn hoofd: hij zou haar zelf in een rijtuig uit Ottensen gaan halen Het volgende ogenblik beving hem de vrees, dat hij nen staan en ook zijn gezicht leek ernstig en plechtig. De plaats waar Amalie aan zijn zijde zou moe ten zitten, was leeg en blééf leeg. Voorzichtig om kijkend, liet Harry zijn blik langs de hoger gelegen loges glijden. Daar zat Graaf Blücher, met een mo nocle in het oog, in gezelschap van zijn vrouw, die uit haar zeer nauwe japon scheen te barsten. In een volgende loge zat Peter Ahrens met een mooi meis je. dat Harry nog nooit gezien had. Peter was de enige die Harry herkennend toeknikte. Verder kijkend, stokte hem de adem in de keel. Zijn ogen keken opeens recht in die van Amalie. Uit de loge, waarin ze met haar ouders zat, keek ze koel op hem neer. Zijn blik vol brandend verlangen stuit te op ijzige koelte. Het was slechts een seconde. Hun ogen gleden alweer in andere richting.Een felle blos kwam op zijn wangen. Amalie deed alsof ze haar neef niet had gezien. Pas enkele ogenblikken la- „Het rijk van "de"zon"" lT 'jJar 14!"l6-Ï5, rpr 7P) 7A tnt hoor Trorlor* 7in4- n rlnnn UahaJ.. 1 r\ <->- J DONDERDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: Vereniging „Gysbert Japicx" met „Fryslan Oerein", 20 uur. Concertgebouw: Grammofoonplaten-avond 20 uur. Minerva Theater: Heemsteedse Christelijke Oratorium-Vereniging met het Kerstoratorium van Bach, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Bernadine", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drem pel der oneindigheid", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio", H jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hij, zij en de petticoat", a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Guys and Dolls", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „In de onderwereld van Parijs", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil en dank", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: Voor Volksuniver siteit een Kamermuziekavond, 20 uur. Ge bouw der Vrijzinnig Hervormden: Ir. E. C. M. Roderkerk voor Vereniging „Weten en Werken" over „Winter in de Kenne- merduinen", 20 uur. VRIJDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: Pater H. Evers uit Rotterdam vertoont voor „Geloof en We tenschap" de kleurenfilm „Waar de hemel zong", 20 uur. Concertgebouw: Noordhol lands Philharmonisch Orkest, vierde con cert in de serie V, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling van werken voor leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel", 10—12.30 en 13.30— 17 uur. Galerie Espace: Expositie van schilderijen en gouaches van André Balint, 1117 uur. FILMS Cinema Palace: Betaald gevaar", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Frans Haislheater: „De nieuwe avonturen van captain Blood", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: ter, zei ze tot haar vader: „Ziet u daar beneden in de zaal Harry?" „We hadden Harry moeten uitnodigen," merkte Betty Heine op zachte toon op. „Hij behoort nu een maal tot de familie." Salomon Heine voelde het verwijt van zijn vrouw. Fronsend keek hij de zaal in. Ahadaar was Har ry! Hij boog eerbiedig groetend. Zat er in zijn wat overdreven eerbiedigheid echter niet iets van spot.,? (Wordt vervolgd) 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De show gaat door", a.l., 14, 19 en 21.15 u. Rembrand! Theater: „Zo rijst de zon op", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kruitdamp", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 u. Studio Theater: „De fatale brug", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN St. Bavo: Toneelvereniging Vriendschap Zij Ons Doel" geeft een voorstelling van „Geld te geef", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6